PRIMATOUR upfëala Man (75) hing drie dagen boven ravijn OPEN BRIEF DOET DS. FABER DENKEN AAN BOERENPARTIJ Voorlichting studenten moet veel beter 'N FIJNE REIS ZONDER "WAGENZIEKTE DOOR Promotie Moczar verrast waarnemers in Polen Ecu noord voor vandaag Uw probleem is het onze.... Ds. J.Tolsma (9o)\ZWARE DISCUSSIES IN GESPREKSGROEPEN overleden SUCCES VOOR JAN FILIUS EN YPE SCHAAF Gaat niet in op directe vragen tegen reisziekte p\ te land, ter zee en in de lucht O Zigeunercampagne in Nuenen Billy Graham in '70 in Dortmund BEROEPINGSWERK ,Jdaar gij tracht Mij te doden, omdat Mijn woord hij u geen plaats vindt" (Johannes 8 37). Tot zover kan de haat gaan „maar gij tracht Mij te doden". Jezus zegt er iets bij: Omdat Mijn woord hij u geen plaats vindt". De harten blijven voor Jezus' woorden gesloten. Jezus' woorden? Hij lastert God! Zo gaat het met de mens. De Here zegt: „Gij hebt de duivel tot vader en wilt de begeerten van uw vader doen. Daarom begrijpt ge niet wat ik zeg, gij kunt Mijn woord niet horen. De duivel tot vader hebben. Luisteren naar zijn influisterin gen. En alle andere woorden met alle kracht wegduwen. En geen ruimte voor overlaten. Dit is de grote strijd. Een strijd, die slechts door het gebed kan worden beslecht. Het gebed kan ertoe bijdragen, dat de mens de waarheid gaat verstaan. Dat zijn oren worden geopend en zijn hart bereid is te ontvangen. Het gebed dat wonderen kan verrichten. Wij lezen vanavond 1 Korintiërs 1 vers 26 tot 31 en 1 Korintiërs 2 vers 1 tot 5. Brieven die niet zijn voorzien van naam en adres kunnen niet In behandeling worden genomen. Ge heimhouding U verzekerd. Vragen die niet onderling met elkaar In verband staan moeten in afzonder lijke brieven worden gesteld. Per brief dient een gulden aan postze gels te worden Ingesloten. Vraag: Is het waar dat het bij emi gratie voor de vraag of men in dat land in dienst 'moet, beslissend is of dat land lid is van de NAVO? Hoe staat het bij emigratie naar Noor wegen of Zweden? Antwoord: De vraag of men in een aantal landen dienstplichtig is bij landverhuizing staat los van de vraag of dat land lid is van de Na- vo. In Australië bestaat voor immi granten dienstplicht. In Canada is geen militaire dienstplicht In Nieuw-Zeeland dito. In de Verenigde Staten moet iede re immigrant tussen de 18 en 25 jaar zich onmiddellijk na aankomst laten inschrijven voor de militaire dienst plicht De kans om opgeroepen te worden is ongeveer 50 pet Achttien maanden dienst in Nederland wordt erkend als recht op vrijstelling in Amerika. Men kan bij werkelijke dienst worden uitgezonden naar Vietnam of elders overzee. Voorde len zijn o.a. de mogelijkheid om reeds twee jaar na aankomst Ameri kaans staatsburger te worden, het geen in andere gevallen niet kan voordat men vijf jaren in Amerika heeft gewoond. De soldij is vrij be hoorlijk. In Zuid-Afrika geldt een bepaalde vorm van dienstplicht voor mannen van 18 tot 25 jaar. Men moet echter vijf jaar in Zuid-Afrika gewoond hebben om opgeroepen te worden. Vrijgesteld zijn zij die schriftelijk verklaren, dat zij het burgerschap van Zuid-Afrika niet zullen aanvra gen. Immigranten zullen niet in tijd van oorlog voor frontdiensten wor den opgeroepen. In Europa bestaat geen werkelijke immigratie. Men ontvangt slechts een verblijfsvergunning voor een bepaalde duur. En men wordt gedu rende dit verblijf gewoon ter bestemder tijd voor eerste oefening in Nederland opgeroepen. Vraag: Wat is het adres van Jac queline Kennedy? Antwoord: 1040, 5th Avenue, New-York City. Vraag: Is het boek Het veertiende biggetje van Johanna Breevoort nog in de handel? Antwoord: Neen. Het enige is leeszalen, bibliotheken of antiquairs te hulp te roepen. Vraag: Aan welke voorschriften moet ik voldoen om postzegelhande laar te worden? Antwoord: U moet u laten inschrijven bij de Kamer van Koop handel. WOENSDAG 10 JULI lty =======56 (Van onze kerkredactle) ZEIST Op 95-jarige leeftijd is gistermiddag overleden ds. J. Tolsma, de oudste predikant van de Christe lijke Gereformeerde Kerken, tevens een van de oudste predikanten in ons land. Ds. Johannes Tolsma werd geboren op 21 december 1872 te Leeuwarden uit rooms-katholieke ouders. Op 24-jarige leeftijd ging hij uit ge loofsovertuiging over van de Rooms-Katholieke Kerk naar de Christelijke Gereformeerde Kerken en op 35-jarige leeftijd werd hij in geschreven aan de theologische school van die kerk, die toen te Rijswijk stond. Voordien was hij werkzaam in het bouwbedrijf. In 1915 werd hij kandi daat en in november van dat jaar werd hij bevestigd in Aalten, zijn eerste gemeente. Vier jaar later ging hij naar Zeist en in 1924 naar Zaamslag waar hij tot 1942 bleef. In de oorlogsjaren werd hij predi kant te 's-Gravenmoer. Hij bleef daar tot zijn emeritaat in 1948. Zaterdagmorgen is de begrafenis in Zeist om elf uur op de algemene be graafplaats. Om tien uur is er een rouwdienst in de Christelijke Gere formeerde Kerk te Zeist. (Van onze kerkredactie) ASSEN Ds. A. Faber te Em- men, eindredacteur van „Kerk en Wereld", het orgaan van de vrijzinnige hervormden, is ver ontrust over de verontrusten. Naar aanleiding van de Open Brief van de groep van 24 predikanten in de Nederland se Hervormde Kerk en het boek je „Theologie der Verontrus ting" van een van hen, dr. W. Aalbers uit Den Haag, schrijft ds. Faber zijn reactie als volgt neer: Hetgeen deze predikanten brengen, zal de kerk in een doodlopend slop voeren. Het is de ongeestelijke boodschap van een sanve qui peut (zie, dat je er uit komt). De werke lijke mens in zijn leefsituatie hier en nu (om de N.C.R.V. te citeren) inte resseert de heren niet in het minst Zij steken geen hand uit om de ontrechte of onderliggende me de-mens te hulp te komen. Van hen hoeft men niets te verwachten van christelijke sociale aandacht, van verheffing van de mens, noch cultu reel, noch sociaal, noch individueel Dat is immers allemaal valse wereld lijke ijdelheid, leugen en bedrog. Het enige wat er op aan komt is zich in zondigheid en verdoemdheid tot het Evangelie der verlossing te bevrijden en dan met de gemeente der verlosten de wereld de wereld te laten. En deze verlossing is dan nog passief ook, de mens zelf is immers waardeloos, en niet in staat tot enig vruchtbaar persoonlijk initiatief. Liften Dat noemt men dan genade, en le ven uit genade is hier: zichzelf uitschakelen. De motor van het leven afzetten, en verder maarmeeliften op de diensten van anderen, heidenen en... afvallige hervormden, die de kerkorde hebben uitgevonden en zich druk maken met het apostolaat. Maar dat is geen genade! Eigenliik zijn er geen woorden te vinden, die onze verontrusting kun nen beschrijven. Men vraagt zich af: Hoe is het mogelijk, dat de Veluwe zo tot in het hart van Den Haag kon opdringen? Het doet denken aan de Boerenpartij-lieden in de Twee de-Kamer. Vliegenklapper Voor de leiding van onze kerk is de groep van 24 een bijzonder hinder lijke belemmering geworden, een zwarte vliegenzwerm. Het is te ho pen, dat zij een goede vrijzinnige UTRECHT De huidige ma nier waarop aankomende stu denten in de universitaire we reld worden geïntroduceerd, heeft weinig effect. De voorlich ting is te weinig afgestemd op de directe vragen waarmee de studenten-in-spé zitten. Op het tweede nationaal congres onderzoek van wetenschaopeliik on derwijs, dat op 13 en 14 september in Utrecht wordt gehoudpn, zullen voorstellen worden gedaan voor nieuwe vormen van introductie. Men denkt aan voorlich- ting-in-fasen. duidelijker afgestemd op de specifieke proh'emen van de studenten. Deze voorlichting zou al moeten beginnen op de middelbare school en tijdens de hele studie moe ten worden voortgezet. Dr. R. R. Gras, voorzitter van het organiserend comité zei gisteren op een persconferentie, dat al lang van alle kanten wordt aangedrongen op vernieuwing van het wetenschappe lijk onderwijs, maar het onderzoek heeft zich tot nu toe nog maar be perkt tot de huidige gang van zaken: nu is men pas aan die vernieuwing to«. vliegenklapper zal durven hanteren, want tegenover dit ziekelijk ge- loofsextremisme helpen alleen krach tige afweermiddelen. De midden-orthodoxie zal moeten kiezen tussen een bijbels humane so lidariteit met dit geslacht, en dit dweepzieke bevindelijke fanatisme. Juist omdat dit laatste zich zo na drukkelijk vroom en bijbels aan dient, moet het op een totale wijze ontmaskerd worden. Want laat men zich niet vergissen: van dit vlucht-Christendom gaat op zwakke geesten een grote zuigkracht uit. Velen willen wel graag in hun geloof... de wereld ontvluchten. Dat maakt alles zo veel gemakkelijker. Helaas." Tot zover ds. Faber. door Jan J. van Capelleveen) UPPSALA - De vierde assemblee van de Wereldraad van Kerken is hard aan het werk. De zes gespreksgroepen komen afzonderlijk bijeen en in de meeste is al een zware discussie op gang. Onze eerste indruk is, dat er in de stukken veel meer nadruk gelegd wordt op de medemense lijkheid, dan de verhouding tot God, maar dat de gedelegeerden deze eenzijdigheid uit alle macht gecorrigeerd willen zien. Vooral de redevoeringen van dr. Visser 't Hooft en prof. Berkhof worden telkens weer geciteerd. De Wereldraad is niet steeds worden, maar zelden wordt er gelukkig met bijzondere presen- een film vertoond of muziek ten taties in het programma van de gehore gebracht, die iedereen vierde assemblee. Dat wil zeg- kan boeien. Dat is echter Jan gen, dat ze geloofd en gelaakt Filius en ds. Ype Schaaf wel ge lukt met hun speciale bijdrage voor de Verenigde Bijbelgenoot schappen. De muziek tijdens de ope- ningsdienst is door iemand hier beschreven als de samenklank van een misthoorn, een Chinese begrafe nis en krollende katten. Het beste wat de jongeren ervan wisten te zeg gen was dat het goed was, want het schokte tenminste. De film, door de BBC gemaakt over de kerk zoals een buitenstaan der haar ziet, waarin een knappe techniek gebruikt werd om heel wat kerken in een wat belachelijk dag licht te stellen, riep vooral de woede op van de orthodoxe afgevaardigden wier kerken er het slechtste afkwa men. Maar ook oud-secretaris-ge- neraal dr. W. A. Visser 't Hooft was tabletten die snel èn lang werken (Van een onzer verslaggevers) LEYSIN Bijna drie dagen is een bejaarde vakantieganger na een tocht door de Alpen zoek- geweest. Tenslotte vond een boer gistermorgen de 75-jarige Johan van Djjk uit Heveadorp: han gend aan de riempjes van zjjn rugzak boven een honderd me ter diep ravijn. De man werd bevrijd, ging naar het ziekenhuis en bleek gezond te zijn. Zijn dochter bij wie hij inwoont (bij Arnhem) kan met haar gezin nu gerust op vakantie. De heer Van Dijk maakt deel uit van een reisgezelschap van ongeveer vijftien man. Vanuit het Grand Hotel in Leysin, dat op 1200 meter hoogte ligt, werd zaterdagmorgen een groepstocht door de Alpen onderno men. Men ging normaal via gebaande wegen. De Alpen zijn daar, ten zuid oosten van het Meer van Genève, erg ruig. Met treintje Toen het gezelschap 's middags te rugkeerde was de heer Van Dijk. die graag alleen in de natuur pleegt te zwerven, er niet meer bij. Geen Men vraagt zich onder meer af of de universiteit niet de taak heeft, meer studenten in een kortere tijd op te leiden. In ieder geval zijn ingrij pende veranderingen nodig, al was het alleen maar omdat het aantal studenten iedere vijftien jaar ver dubbelt. De centra van de diverse universi- -jyj O O f"* 1 1 teits- en hogeschoolsteden hebben bij j ll \Z~ een onderzoek, dat twee jaar in 1 1 U. INA^I JVC11 beslag nam, geconstateerd, dat het gebruik van moderne hulpmiddelen j IV T als film en televisie bij het onderwijs 1 Tl \A/ I fl ITZX 5\ fl weinig effect heeft, als ze op dezelfde 111 ^AU1 uuu manier informatie overdragen als de klassieke methoden („een college op de film"). Nieuwe vormen van presentatie bieden wel mogelijkheden. Ze maken het de studenten bijvoorbeeld ge makkelijker, in hun eigen tempo te werken of om een cursus of delen daarvan in verkorte vorm te herha len. Er is een tendens om de studenten zelf meer te betrekken bij de discus sies over vernieuwingen. De studen ten willen niet langer afhankelijk ziin van een programma, ze willen zelf inspraak hebben bij de vormge ving daarvan. Een veelgehoorde klacht is, dat het hele universitaire systeem vooral in de beginfase te ver van de studenten afstaat. UPPSALA Zes kerken, waaron der drie uit Zuid-Afrika, zijn door de assemblee aanvaard als nieuwe leden van de Wereldraad. In totaal zijn nu 235 kerken bij de Wereldraad aan gesloten. De grootsten van de nieuwe kerken zijn de Evangelisch-Lutherse Kerk in Transvaal en de Verenigde Congrega- tionalistische Kerk van Zuid-Afrika met elk ruim honderdduizend, leden. Verder sloten zich aan de Broeder- kerk in Zuid-Afrika (oostelijke pro vincie). de Methodistenkerken in Ke nia en Cuba en de Afrikaanse Pro testantse Kerk in Lolodorf (Kame roen). nood: tevoren was gezegd dat wie de groep op de een of andere manier uit het oog zou verliezen op eigen gelegenheid met het bergtreintje naar huis zou komen. Nadat echter was vastgesteld, dat de heer Van Dijk met het laatste treintje van zeven uur niet was aan gekomen, werd de reisleider onge rust. Opsporingsgroepcn onder lei ding van de politic gingen er op uit maar van de vermiste Nederlander geen spoor. Toen men dinsdagmorgen de hoop reeds begon op te geven en aannam dat de her Van Dijk in een ravijn was gestort, kwam het wonderlijke bericht van zijn redding. Hulpgeroep Een boer die naar zijn werk ging hoorde hulpgeroep, ging daarop af en zag de heer Van Dijk in zijn netelige positie: hangend boven het ravijn aan zijn knapzak. De heer Van Dijk bleek zelfstandig zijn weg te hebben willen zoeken. Daarbij ging hij van de heirbaan af EINDHOVEN Morgen begint op het zigeunerterrein te Nuenen bij Eindhoven een internationale zigeu ner-evangelisatiecampagne. Deze campagne, die tot en met zon dag duurt, wordt geleid door de Franse predikant C. Ie Cossec. Men verwacht ongeveer driehonderd cara vans uit verschillende landen. Een groot zigeunerorkest en tientallen zi geunerpredikers werken aan de cam med. en verdwaalde. Tenslotte struikelde hij en kwam hij in een levensgevaar lijke positie terecht. Hoe lang hij daar heeft gehangen kon hij niet vertellen. Hij had zich de keel schor geschreeuwd, maar hij hoorde geen mens. Tot de boer kwam. Hemelsbreed was hij ver van zijn doel afgeraakt. De opspo ringsploegen hadden daar niet in tensief gezocht. De man is inmiddels uit de kliniek ontslagen, waar alleen wat builen en schrammen konden worden ontdekt. Hij gaat zijn vakantie onder minder enerverende omstandigheden voort zetten. er lang niet gelukkig mee. „Als ik nog in functie was geweest", zei hij me, „hadden we die film niet ge draaid". De film, die gebruikt werd om de gesprekken over wereldvrede in te leiden, afkomstig uit Amerika, maar zeker niet bedoeld als een brok Amerikaanse propaganda, maakte Westeuropese jongeren en sommi ge ouderen kwaad, zodat zij zelfs een officiële verklaring aflegden in de algemene vergadering. Het beste waren nog de tekenfilms uit Tsjechoslowakije op de eerste avond. En gisteravond dan het pro gramma van de Nederlanders voor de Verenigde Bijbelgenootschappen, waarover wij al uitvoerig hebben geschreven. KERN „U hebt kuhnen zien.", zei aartsbis schop F. D. Coggan aan het slot „dat dit niet de hobby is van een aantal kerkelijke functionarissen, maar de werkelijke kern van het zendingswerk van de christelijke kerk". „Het is niet alleen onze taak", zei hij, „om te zorgen, dat de Bijbel niet alleen in overvloed verkrijgbaar is in alle talen, maar dat de kerk beschikt over een Bijbel, die niet alleen trouw is aan de grondtekst, maar ook dui delijk van taal en zo levendig moge lijk. We hebben het recht niet om de snede van het dubbele zwaard van God bot te maken door gebrek aan wetenschappelijke kennis of door ge brek aan verkooptechniek". In zijn rede zei hij, dat er in de toekomst steeds meer zal worden sa mengewerkt met de Rooms-Katholie ke Kerk, omdat daar een geheel nieuwe belangstelling voor de Bijbel openbaar wordt. De kracht van het woord brengt ons samen, zei hij. BOEKEN In zijn rede kondigde hij ook twee boeken aan die geschreven zijn door de Nederlander drs. G. H. Wol- fensbeTger. Het eerste is getiteld: „Multiplying the loaves", het tweede „The indispensable Old Testament". Vanmorgen kregen wij de eerste exemplaren. In komende artikelen zullen we na deze assem blee nog uitvoerig op deze boeken terugkomen. Wolfensberger schreef ze in de tijd, dat hij studiesecretaris voor de Vere nigde Bijbelgenootschappen was. Hij is nu directeur van Nieuw Ruimzicht. WARSCHAU Het centrale comité van de Poolse communis tische partij heeft de minister van binnenlandse zaken, Moczar, die als een belangrijke tegen stander van partijleider Go- moelka wordt beschouwd, be noemd tot plaatsvervangend lid van het Politburo van de partij. Deze promotie van de 54-jarige Moczar heeft in de Poolse hoofdstad veel opzien gebaard. Moczar heeft de laatste jaren belangrijk aan invloed gewonnen, niet alleen als chef van de geheime politie, maar ook als leiier van de machtige organisatie van oorlogsveteranen, waarin het Poolse nationalisme en de antisemitische tradities op de voorgrond staan. Moczar gaf enige tijd geleden het sein voor de anti-Joodse en anti- Russische actie, die scherp werd ver oordeeld door Gomoelka. Deze cam pagne, geleid door intellectuelen en studenten, bracht overigens grote onenigheid tussen de 83 leden van partijparlement, dat deze week voor het eerst na de onrust bijeen is. Kliszko De voornaamste partijideoloog Klis zko gaf toe dat „de strijd tegen het zionisme kunstmatig wordt gehand haafd in verscheidene partijorgani saties". Zoals bekend worden Je „zionisten" verantwoordelijk gesteld voor de onlusten in Polen, enkele maanden geleden. Wilhelm Billig, een Joods lid van het partijcomité, die in april werd ontslagen als hoofd van het Poolse agentschap voor atoomenergie, vond dat de zuiveringen van de laatste lijd i alleen maar aantonen dat men de strijd tegen het zionisme niet goed heeft begrepen. De zuivering is volgens hem scha delijk voor het wetenschappelijk werk, met name tfoor het kernonder zoek. Verscheidene uitgestotenen zijn moeilijk te vervangen specialis ten, zei hij. Weer in Enrnna weer max temp neer Kopenhagen gisteren slag- licht bew. 17 0 Londen regen 22 5 Amsterdam geh.bew. 22 0 Brussel geh. bew. 24 0 Luxemburg zw. bew. 25 0 Parits zw. bew. 27 5 Nice licht bew. 28 0 Frankfort licht bew 26 0 München onbew. 23 0 Zürich zw. bew. 29 0 Genève regen 31 0.1 Locarno licht bew. 30 0 Wenen 32 2 Innsbruck onbew. 32 8 31 0 Madrid zw. bew. 36 37 Majorca onbew. 39 0 Jongeren vragen zich af, wat de bedoeling is van de grote politie macht in en om de assemblee gebouwen. Zo stonden de politie mannen verleden week mannetje aan mannetje op de openingsdag van de assemblee. Politie Nog nooit is een assemblee van i'. Wereldraad van Kerken omgeven ge weest door zoveel politie. De jeugdafge- vaardigden beweren zelfs, dat er op zijn minst 300 agenten continu op de been zijn. ledereen vraagt zich af wie zij te gen wie moeten beschermen. De eerste dagen werd gezegd, dat dal verband hield met het feit. dat koning Gustaaf Adolf de openingsplechtigheid! kwam bijwonen. Daarna dat zij beschèfming van het bevriende staatshoofd president Kaoenda waren opgeroepen. Maar beiden zijn al lang vertrokken en de politie is gebleven. Moeten zij de gedelegeerden bescher men tegen aanvallen van Zweedse sb denten? Maar de meesten zijn al Izy met vacantle. Moeten zij de oud» beschermen tegen de revolutionaire geren? Daar lijkt het wat op. Want waar maar een aantal Jongeir samenklit om het jongste theologlsdï probleem te bespreken of de laatste ot- cume-nische mop uit te wisselen drente'! een agent. De Jongeren beginnen er ge woon een complex van te krijgen. Wat hen echter nog veel meer Irriteert, is dat agenten in burger rondlopen met assemblee-schildjes met de woorden „technische staf". Daardoor kunnen pi vrij in en uit lopen In al de zalen wasi iets te doen is. De jongeren zeggen: om hen op de voet te kunnen volgen. De Nederlandse jeugdparticipant dr. A W. M. Keune heeft al geprobeerd In de algemene vergadering een resolutie in Ie dienen, waarin gevraagd werd de agen ten die naamschildjes af te nemen. Da', lukte natuurlijk niet, want hij mag geen moties indienen. De nieuwe methodistische bisschop van Duitsland. C. W. Sommer nam de motie echter over. maar niemand steun de hem, omdat voorzitter Payne de han den niet zag of wilde zien van degenen die de motie wilde steunen. Toen heeft prof. dr. H. Berkhof hel nog geprobeerd in het uivoerend comité. Maar iedereen daar bleek tevreden met de politiebescherming. En dus blijft de assemblee zwaar bewaakt, en blijven de jongeren hun grieven koesteren. Die wll-| len nu een delegatie naar de burge meester sturen. UPPSALA De Amerikaanse evangelist dr. Billy Graham heeft toegezegd, om in 1970 in Dortmund (West-Duitsland) te komen sprekea Hij is uitgenodigd door de Duitse Evangelische Alliantie. Billy Graham neemt deel aan de assemblee van de Wereldraad van Kerken. NED. HERV. KERK Beroepen te Amsterdam: J. W. Ma- zurel te Den Bosch; te Hoogkerk (Gr.) toez.: E. Chr. Poepjes te Welsrijp- Bedankt voor Schoonrewoerd: A. Wisgerhof te Veenendaal. Aangenomen naar Hardenberg: (vac. N. Visser) toez.: P. C. Pettinga te Midwolda (Gr.). GEREF. KERKEN Beroepen te Leek (gr.): W. Feenstra te Rinsumageest. UNIE v. BAPT. GEM. Beroepen te Doetinchem: H. C. v. d. Flier te Ter Apel. CHRIST. GEREF. KERKEN Beroepen te Maarssen: kandidaat P. Beelhuis te Eemdijk; te Zaamslag: katïd. J. C. L. Starreveld te Den Haag. Bedankt voor Schiedam: C. Verhage té Den Haag-Centrum. OUD GEREF. GEM. IN NED. Bedankt voor Grafhorst: M. A. Mie ras te Krimpen a. d. IJssel.

Nieuwe Leidsche Courant | 1968 | | pagina 2