STRIJD TEGEN HONGER IS TE WINNEN EXTRA NIEUWS JAMIN Commentaren Salonboot ligt uren stuurloos op IJsselmeer Neerslaan Labrie was vergissing I Nieuwe granen met hoge opbrengst Vermoord meisje is Nederlandse Veel doden in Suez BAKKER V. Het Kwartet Strijd tegen bezit verboden wapens Hafsi Bouchaid nog steeds in België? Verbod fusie Britse banken? donderdag Transplantatie hart in Oost- Europa mislukt Moeiliike cijfers De feiten 25 MIN. in de lucht voorf 27.50 p.pers Nieuwe leidse Gouiaiut Woensdag 10 juli 1968 49ste jaargang vooraanstaande prot. christelijke dagbladen Directeur: F. Dicmer Hoofdredacteur: Dr. E. Dicmer CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMGEVING ..Stantvastich ii ghcb leven mijn hert in teghenspoet!" Hoofdkantoor Leiden Steenstraat 37 Postbus 76 Telefoon 31441 Giro 58936 Abonnementsprijzen p. w. 1,04, p. m. 4,45, p. kw. 13,35 Klachtendienst bezorging 18.00—19.00 uur GENÈVE Er is een reële kans dat de mens de strijd tegen de honger als gevolg van de toe neming van de wereldbevolking kan winnen door een grotere voedselproduktie. Dit komt door de doorbraak op bet gtbied van het kweken van graansoorten met een hoge op brengst. Deze nieuwe graanzaden zijn verkregen na twintig jaar onderzoek in Mexico en op de Philippijnen. Dit zei gisteren de directeur-gene raal van de Voedsel- en landbouwor ganisatie, onze landgenoot A. H. Boerma, op een bijeenkomst van de Economische en sociale raad van de Verenigde Naties. De heer Boerma waarschuwde ech ter dat om het voedselprobleem te kunnen oplossen, er evenveel zal moeten worden gedaan aan bevol kingsplanning als aan de voedselpro duktie. VEEL GEOOGST Hij verwacht dat deze produktie in ontwikkelingsgebieden danjk zij de oogst van het vorig jaar, met zes procent zal kunnen worden vergroot. In zeer lange tijd is de produktie in een jaar niet zo krachtig toegenomen. De heer Boerma. die onlangs een beroek bracht aan Roemenië, Honga- tvje en Bulgarije, vindt dat de grote landbouwbedrijven in deze landen beter voldoen aan de eisen van de moderne landbouw, waar het gaat om het bereiken van zo laag moge lijke kosten, dan de kleine bedrijven in West-Europa. LAUBINA De Amerikaan dr. James W. Co- wan, professor in de voedingsleer, toekt naar een producent voor laubi- na, een soort aanvullend voedsel waarvan hij verwacht dat het de honger in de wereld verder kan bestrijden. Het voedsel is een proteïnerijk mengsel van tarwe en keker (een soort erwt) en het is bedoeld om on dervoeding door te weinig proteïne te bestrijden bij zuigelingen en kinde ren, die nog niet op school zijn, in het Nabije Oosten. India, Pakistan, Noord-Afrika en delen van Noord en 2uid-Amerika. VIJFTIEN CENT Dr. Cowan meent dat vijftien cent per dag voldoende is om een kind de vereiste proteïne en calorieën te ge- ven. Laubina is in zeven jaar tijd ontwikkeld met behulp van een le ning van het Nationale gezond heidsinstituut en apparaten, verschaft door de Verenigde Naties. (Van een onzer verslaggevers) HARDERWIJK Vijf en een half uur heeft de salonboot Veluwe (Verenigde Toeristenbedrijven, Harderwijk) gisteren met een stukgedraaide motor in de drukst bevaren route van het IJsselmeer tussen Lelystad en Volendam stilgelegen. Vuurpijlen, lichtseinen, noch fluitstoten vermochten voorbij varende schepen te bewegen te hulp te komen. Men dacht dat er aan boord (er werd door passagiers met zakdoeken, stoffers en zwabbers gezwaaid om de aandacht te trekken) een groot feest aan de gang was. Maar het was op de salonboot allesbehalve feestelijk. Havenmeester miste niels SWALMEN Het is zeker, dat het in de bossen bij Swalmen gevonden stoffelijk overschot een Nederlandse en geen Duitse betreft. De vermoorde vrouw is naar men aanneemt zelfs a! met naam en toenaam bij de politic bekend. Ook moet de politie zijn vermoe dens hebben in de richting van de dader(s). Er zou namelijk verband worden gelegd met de moord op een prostituee uit Heerlen, vijf jaar gele den, een misdaad, die tot nu toe on opgehelderd bleef. De manier waarop 'het stoffelijk overschot toen en nu was verborgen blijkt niet veel verschillen te verto nen. Mogelijk heeft de dader of heb ben de daders ook nog een moord in Duitsland op hun geweten. Hangende het onderzoek kunnen nog geen mededelingen worden ge daan. Maar zij worden op korte ter mijn verwacht Proeven met laubina werden in de Libanese hoofdstad Beiroet op kinde ren genomen. De beste eigenschap van laubina is dat elke moeder in het Nabije Oosten, India of Pakistan het kan klaarmaken voor voedsel voor de ba by omdat tarwe en keker daar veel voorkomen, aldus dr. Cowan. Volgens hem staat 200 gram laubina gelijk met de proteïne in 225 gram vlees of 0.9 liter melk. SPUIKIK Wat en hoeveel we ook zoeken, we vinden nooit iets anders dan onszelf. FRANCE Toerist hing zestig uur boven afgrond pagina 2 Nederlandse kust vol tenten „Hé, ziet u niet, dat mijn nichtje ln gevaar is?" GERARD VIANEN UIT DE TOUR DE BILT Het KNMI deelt mee: Een boven de Noordzee ge legen hogedrukgebied, dat dins dag in ons land droog en vrjj zonnig weer bracht, verplaatste zich in de richting van Denemar ken en breidde zich naar Duits land uit. Een depressie bewoog zich van de noordkust van Por tugal naar Bretagne. Samen hangend hiermee stroomde war me lucht over Frankrijk naar hel noorden. WISSELVALLIG DE BILT Over het algemeen veel bewolking met plaatselijk enkele regen- of onweersbuien. Overwegend matige wind draaiend naar richtingen tussen west en noord. Aanvankelijk vrij warm, voornamelijk in het zuid oosten van het land. Later iets koeler. Strandweer Een onverwacht snelle on weersstoring uit Frankrijk be reikte ons vanmorgen reeds. Hierdoor blijft het wisselvallig met morgen een kleine buienkans en enkele opklaringen. Matige wind uit zuidelijke richting. Temperatuur 18 tot 20 graden, zeewater 17 graden. Vooruitzichten: Storingen uit Frankrijk kunnen tot ons land doordringen, waarbij wij moge lijk in iets warmere maar tevens vochtige lucht komen. Het strandweer is hierbij matig te noemen. Israëlische artillerie-eenheden hebben een groot deel van de wijk Arbeen in Suez verwoest. Zeker veertig mensen zouden bij het bombardement om het leven zijn gekomen. Tal van straten veranderden in een puinhoop. Kamerleden dringen aan: DEN HAAG De Tweede-Kamer leden Aalberse en Boot (beiden kath. v.) hebben minister Polak gevraagd al het mogelijke te doen om aan de onrustbarende toeneming van verbo den wapenbezit paal en perk te stel len. Zij vragen dit naar aanleiding van berichten dat de Haagse politie een grotere armslag vraagt om onderzoek te kunnen doen naar de herkomst van vuurwapens. De Kamerleden wijzen ook op de gewelddaden van de laatste dagen in ons land. (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM De door de politie gezochte Marokkaan Hafsi Bouchaid Ben Mohammed (34 bevindt zich naar alle waar schijnlijkheid nog in België waarheen hij, enkele uren na de moord op zijn 24-jarige ex- vriend Mohammed Ben Achmed, was uitgeweken. Na de berichten van een Eindho- vense taxi-chauffeur, die de Marok kaan naar de grens had gebracht, is enkele malen de foto van Hafsi Bou chaid op de Belgische tv-schermen geweest. Uit België zijn talrijke tips over de voortvluchtige Marokkaan binnenge komen. Samen met de berichten uit Rotterdam niet door de tv-presenta- tie, maar gewoon uit het buurtonder zoek) weet de politie reeds vrij nauw keurig wat Hafsi Bouchaid heeft ge daan van het ogenblik dat hij over de grens kwam illegaal tot de moord en ten slotte daarna. Het spoor loopt op het ogenblik dood bij de Belgische plaats Hasselt. De politie meent al voldoende be wijsmateriaal in handen te hebben om Hafsi Eouchaid in staat van be schuldiging te stellen. LONDEN De Britse monopolie commissie kan zich niet verenigen met de voorgenoemen fusie van de bankinstellingen Barclays. Lloyds en Martins. De afkeuring behaalde ech ter niet de tweederde meerderheid die de Britse regering nodig heeft om de fusie te verbieden. Minister Crosland van handel zei in het Lagerhuis dat de regering nu zelf een besluit zal moeten nemen in de wetenschap dat de meerderheid van de commissie tegen de fusie is. SUEZ Het Israëlische bombar dement op Suez heeft maandag 43 doden en 67 gewonden onder de bur- rij veroorzaakt. Er werd een grote materiële schade aangericht, aldus de gouverneur van de stad, Ahmed Magmoed. Hij zei van plan te zijn de burgerij te laten evacueren, behalve ongeveer 60.000 arbeiders van de olieraffina derij en onmisbare mensen. Aan boord waren ruim tweehon derd mensen onder wie zeer vele kin deren. Hun viel het wachten hoe lan ger hoe moeilijker. De grote fout is gemaakt door de havenmeester van Volendam, aldus de rederij, omdat hij niet meldde dat de Veluwe de haven daar niet was binnengelopen. Betrokken havenmeester: de boot komt wel eens niet, als er weinig passagiers zijn. Daarom kreeg ik geen argwaan. Rederij: onzin, midden in het hoog seizoen komen we altijd, tenzij er een enorme storm zou zijn. Bovendien stellen we de havenmeesters dan nog telefonisch op de hoogte. Pas toen de Veluwe om vijf uur niet in Lelystad arriveerde, vanwaar de havenmeester wèl belde, maar toen had de Veluwe inmiddels hulp gekre gen, werd officieel alarm geslagen. Pilsje Merkwaardig is, dat zelfs de zeil boot van vier jongelui, die ten slotte na vjjf en een half uur de Vc- morgen voordeel fruitbonbons 200 8Am van 91 voor 85 niet duur wel heerlijk luwe praaide, ook niet kwam met de bedoeling hulp te geven. De vier jon gelui uit Zeist van deze boot dachten ook al dat er een feest aan de gang was en wilden „aan boord even een pilsje gaan pakken". Met een zucht van verlichting wer den ze op de Veluwe ontvangen. Ze voeren onmiddellijk met kapitein W. Bisschop uit om hulp te halen. Die was er vlug: een sleepboot, die bak ken trok, verankerde deze last en nam de salonboot op sleeptouw naar Harderwijk, waar alle passagiers na veel excuses hun geld terugkregen. Sportief (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM De 38-jarige bakker Henkie V. uit de Hoog landstraat te Rotterdam heeft dinsdagavond bekend zijn café vriend Dirk Labrie (55) van de Stoopweg met een hakmes de schedel te hebben ingeslagen. De aanslag was een „vergissing". Labrie verkeert sinds de nacht van zaterdag op zondag in le- 18 juli, 9 uur begint de enorme HALFJAARLIJKSE opruiming' BANKSTELLEN BERGMEUBELS EETHOEKEN FAUTEUILS MATRASSTELLEN VAST TAPIJT, enz Ziet nu al onze etalages LONDEN s=» In een minuut duren de zitting heeft de rechter van instructie in Bow Street gisteren be vel gegeven de voorlopige hechtenis van James Earl Ray met een week te verlengen. Zoals bekend is beroep aangetekend tegen de uitlevering van Ray aan de Verenigde Staten, die hem beschuldigen van moord op dr. Martin Luther King. vensgevaar. Ondanks operaties is nog geen verbetering in zijn toestand ingetreden. De bekentenis van V. volgde op een zeer intensief politieonderzoek waardoor V. steeds meer in het nauw werd gedreven en steeds meer ver klaringen werden ontzenuwd. Hij heeft nu toegegeven dat de myste rieuze derde figuur nooit heeft bestaan. Juist is dat hij met Labrie na half twee, na het laatst in de bar Rio Grande te zijn geweest, naar huis was gegaan. V. had een niet onaan zienlijk bedrag aan geld, vele duizen den, dat hij gewoon was in de kachel in de voorkamer te verstoppen. GELD Toen hij met Labrie was bovenge komen, was zijn eerste werk in de kachel te kijken. Het geld lag er, maar toen Labrie opmerkte: „Bewaar jij altijd daar je geld?", werd V. bang. Hij dacht dat Labrie hem wel eens kon beroven. En toen Labrie het niet zag, heeft Henkie V. het geld uit de kachel gehaald en in een stoel in dezelfde kamer gestopt. Daarop is hij naar de keuken ge gaan om wat te drinken. In diezelfde tijd ging Labrie liggen in het bed in de voorkamer dat V. hem had gewe zen. In de keuken werd V. weer bang dat Labrie misschien zijn geld zou stelen. Hij rende terug naar de ka mer. Inmiddels was hij vergeten dat Iiij de bankbiljetten in een stoel had gestopt. Hij keek in de kachel cn vond er geen geld. Hij beschuldigde Labrie die uiter aard ontkende. V. deed het licht uit, ging naar de zolder, haalde er een hakmes en kwam terug. Ze namen het nogal sportief op, al dus de rederij, want een groot deel van hen is vanmorgen weer uitgeva ren met de Haarlem, een grotere sa- Salonboot om nu eindelijk Volen dam en Lelystad eens te gaan zien. Het blijft echter onbegrijpenlijk dat niemand van de honderden langsva rende vaartuigen op het idee kwam: zouden ze daar misschien hulp nodig hebben? BRATISLAW n Gisteravond laat is een 50-jarige Tsjechische vrouw overleden, nadat zij vijf uur tevoren een nieuw hart had gekregen. De overplanting van het hart, door een 30 man tellend team van de universi teitskliniek van Bratislawa in drie uur verricht, was de eerste in Oost-Europa. Aanvankelijke werd gemeld dat de vrouw, Elena Harvathova, het goed maakte. Zij kreeg het hart van een eveneens 50-jarige man, die gisteren van een gebouw viel en dodelijk aan het hoofd werd gewond. De doodsoorzaak is niet bekend gemaakt. Van de operatie is een film ge maakt. Bovendien zijn kleurenfoto's genomen. Het medisch team stond onder leiding van prof. Siska. TV/IET de beoordeling van werkloos heidscijfers blijft het een moei lijke zaak. Elke maand produceert het ministerie van sociale zaken een uit gebreid overzicht van de ontwikke ling van de werkgelegenheid, onder verdeeld naar bedrijfstakken en provincies. Behalve de vergelijking van het aan tal werklozen in een bepaalde maand met dat in de vorige maand en met het aantal omstreeks dezelfde tijd van het vorige jaar, vermeldt liet ministerie ook de invloed van de seizoenen op de hoogte van het werk loosheidscijfer. De invloed van de seizoenen Is na melijk bijzonder groot, maar men kan er over van mening verschillen, welk cijfer nu de grootste nadruk moet hebben, het objectieve concrete cijfer van dit moment, of het cijfer dat het aantal werklozen aangeeft, waarbij nog zyn opgeteld degenen die thans weliswaar werken, maar die over korte tijd toch weer tot werk loosheid vervallen: het voor het sei zoen gecorrigeerde werkloosheids cijfer. Laatstgenoemd cijfer is over de maand juni nog opgelopen van 91.000 tot 94.000. In juni stonden slechts 46.000 werk loze mannen geregistreerd, dat is minder dan in mei. Er waren dus meer mensen aan de slag, maar de werkgelegenheid was blijkbaar sterk naar de seizoengcvoclige beroepen verschoven, want wanneer men de seizoeninvloeden uitschakelde kwam het ministerie tot een stijging in plaats van een daling van het werkloos heidscijfer en wei van 91.000 tot 94.000. Beide cijferaanduidingen zijn van be tekenis. Het cijfer van 94.000 voor spelt, dat er geen reden tot optimis me is, omdat in het najaar, wanneer het typische seizoenwerk voorbij is, het werkloosheidscijfer weer een for se stijging te zien kan geven. Het cijfer van de gedaalde werkloos heid op dit moment mist overigens zyn betekenis ook niet, want het biyft een gelukkige zaak dat het aan tal werkloze mannen vorige maand nog niet de 50.000 haalde, afgezien van degenen die op aanvullende werken en sociale werkvoorzienings objecten geplaatst waren. Ook de vraag naar mannelijke ar beidskrachten bij de arbeidsbureaus steeg met 10.000 tot 60.000. Opmerke lijk daarbij is voorts, dat in grote steden als Amsterdam en Rotterdam zelfs een aanzienlijke vraag bestaat naar jeugdig kantoorpersoneel. Over het algemeen blijkt het bedrijfs leven de jongelui, die van de scholen komen, uitstekend te kunnen op nemen. De vraag is hier en daar aan merkelijk groter dan het aanbod. Zou de conjuncturele situatie zich enigszins blijven verbeteren, zoals thans het geval is, dan bestaat de kans dat het aantal werklozen in het najaar wellicht beneden de voor spelde 94.000 blijft. Egyptische en Israëlische troe pen hebben elkaar gisteren bij Port Taufig aan het Suezkanaal urenlang beschoten. Radio Kairo meldde grote materiële en menselijke verliezen aan Israëlische zijde. -^-^[ENseeftu vleugel// Voor vervolg zie pag. 7 Het zestienjarige meisje A. H. Jansen uit Rheden is gisteren dode lijk verongelukt toen zij met haar bromfiets op een kruispunt in Zei- hem geen voorrang verleende aan een vrachtauto. abonnee*. Er wordt gevlogen met ervaren verkeersvlieger» die geen dolle stunts uithalen maar O In een modem, comfortabel vliegtuig laten genieten van uw „luchtdoop" Er kunnen 3 passagiers Iegelijk mee. Als regel is het mogelijk in de 25 minuten vliegtijd ook over uw woonplaats te vliegen. Terwijl men op z'n beurt wacht is een gezellig restaurant en een zonniq terras ter be schikking. vanwaar men het af- en aan vliegen kan volgen. Alle gewenste Inlichtingen over lijndiensten ol over leren vliegen zijn ter plaatse te krijgen. Aan het eind van de vlucht wordt u als herinnering een Oorkonde van Luchtdoop over handigd. Uiterlijk twee dagen voor u aan.de beurt bent krijgt u de instaokaart thuia, Betaiing aan de krant: per giro ol aan het bureau. Wie aileon of met z'n tweeén wil vliegen zonder andere passagiers, moet natuurlijk wèl voor drie personen betalen. Bij de indeling behoeft men dan niet op een combinatie te wachten. Wel moet u op de bon dan eenzelfde naam drie- of tweemaal vermelden Twee- of driemaal 25 minuten aaneen vliegen Is mogelijk als men het dubbele ol driedub- Buslfjn S3 vertrek! op de halve uren van bet Centraal Station naar het vllerveld; zaterdag 5 minuten later. Duur van de rit naar bet vliegveld ongeveer een half uur.

Nieuwe Leidsche Courant | 1968 | | pagina 1