WSMSIMHN] NIEUWE BILLIE JEAN GROOTS SHO WON VOOR TWEEDE MAAL DE KNVB-BEKER Tour krijgt slechte kritieken in pers de shag voor fijnproevers Wimbledon-kampioene ontevreden R 75 middelzware shag Judy Tegart maakte het zich moeilijk Tom Okker voorlopig geen prof JOURNALISTEN IN STAKING Godefroot won Kopen - proberen] U zult enthousiast zijn! Beslissing na strafschoppen' Jeugdrecord voor Roger van Hamburg in Vlaardingen NEDERLAAG DAMTEAM ZEGE VOOR DEN HERTOG Sport in het kort Anquetil in ronde Yerseke MAANDAG 8 JULI 1968 de gulden middenweg tussen halfzwaar en zwaar Volkomen nieuwe melange - Volkomen nieuwe smaak - geurige Kentucky, pittig, maar vooral zacht gedoseerd met volrijpe, Bijzonder lekker, zachte Virginia-tabakken. f.1,25 LONDEN Rod Laver heeft zaterdagavond Iaat het Wim- bledonbal 1968 mogen openen aan de zijde van Billie Jean King' Moffitt. In een eindstrijd van zeventig minuten versloeg de 24- jarige prof-speelster uit Long Beach de zes jaar oudere plezier- speelster Judy Tegart uit Melbourne met 9-7, 7-5. Het was de derde achtereenvolgende Wimbledon finale, die de beweeglijkevoortdurend in zichzelf pratende Amerikaanse win nend afsloot: in 1966 tegen Maria Bueno, het vorig jaar tegen Ann Jones, nadat ze al eens in 1963 in de finale had gestaan te gen de toen nog ongenaakbare Margaret Smith. De wetenschap iets heel bijzonders te hebben gepresteerd, gaf Billie Jean King geen vreugde. Ze was onte vreden over zichzelf. „Ik sta nu twee jaar achtereen tussen de lijnen. Het wordt me allemaal teveel. Tennis is een leuk spel. Maar mijn portie is te groot geweest. Het volgend jaar kom ik nog eenmaal hier terug. Dan is het afgelopen". Vlak voordat Wimbledon begon keerde Blilie Jean-King zelfs halso verkop naar Amerika terug. Ze had heimwee en kon niet meer op tegen de spanningen van het wedstrijdten- nis. Vergezeld van haar echtgenoot, de aankomende advocaat Larry King en haar ouders keerde ze pas op het laatste moment terug. Langzaam De eindstrijd van het dames en kelspel nam tien minuten meer in beslag dan de herenfinale een dag tevoren. Billie Jean-King speelde niet haar gewone agressieve spel. „Ik speelde geen hoog tempo, omdat Ju dy dan juist op haar best is. Het is tegen mijn gewoonte in om het lang zaam aan te doen, maar ik moest wel", aldus de Amerikaanse. Ze ma noeuvreerde vrij voorzichtig tot ze haar volleys achter de oplopende Australische kon plaatsen. Judy Teg art maakte het zichzelf verder extra moeilijk door tien dubbele fouten te slaan. Desondanks hield haar agressieve netspel de betere velddekking van Billie Jean King gedurende lange tijd volkomen in evenwicht. Na een aar zelend begin kwam ze via een door braak in de zevende game op 44. Op dat moment had ze kansen. Haar tegenstandster had moeite met de seryice en sloeg de eerste bal niet vlak, maar het spin, zodat hij kort inkwam. Judy versloeg zich erop. Billie Jean had echter vooralsnog geen vat op de opslag van de Austra lische, zodat zich een service-gevecht ontspon, dat pas in de achttiende ga me eindigde, toen Judy Tegart op het eerste setpoint een dalende return niet onder controle kreeg. Ook in de tweede set overheerste de opslag. Na 44 had de Austra lische de kans op een doorbraak, maar er volgde weer een scherp da lende drive naar haar voeten. In de twaalfde game was het vrij plotse ling gebeurd. Drie matchpoints tegen na twee stopvolleys van King, waar van het eerste al meteen het einde bracht, omdat Judy de bal ver uit smash te. Derde week Het heeft overigens niet veel gescheeld of Wimbledon zou toch nog een derde week zijn ingegaan. De drie uur durende eindstrijd van het hcrendubbel tussen de vertegen woordigers van de elkaar beconcur rerende prof groepen: Newcombe/Ro- che tegen Rosewall/Stolle, die met 3—6, 8—6, 5—7, 14—12, 6—3 door eerstgenoemden wend gewonnen, bracht het tijdschema in de war. De verlichte cijfers op het score bord tekenden zich steeds duidelijker af tegen de avondschemering, toen Margaret Court en Ken Fletcher ver woede pogingen deden de finale van het gemengd dubbelspel tegen Olga Morozowa en Alex Metreveli tot twee sets beperkt te houden. De eer ste hadden ze met 61 gewonnen, maar in de tweede wilde het niet luk ken, ondanks zes matchpoints op de service van Metreveli. Het Russische dubbel dat op weg naar de finale Okker/Richey uitscha kelde, was bij 1211 zelfs tot drie maal toe slechts een slag van een derde set verwijderd. Op het achtste matchpoint haalde Fletscher tenslotte uit voor de beslissende slag: 1412. Het was toen nog slechts een kwestie van enkele minuten voordat de brede loopsporen op de afgespeelde baan door de duisternis aan het oog ont trokken waren. Het eerste open Wimbledon was ten einde. Uitslagen VLAARDINGEN De enkele maanden geleden uit Australië naar Nederland teruggekeerde Roger van Hamburg heeft zaterdagmiddag in het Kolpabad in Vlaardingen het Ne- I derlands jeugdrecord op de 200 meter I wisselslag verbeterd. Tijdens zeer j slecht weer kwam Van Hamburg in een zwaar bad tot een tijd van 2 min. 28,2 sec. Het oude record stond al op zijn naam met 2.28.3. Van Hamburg, die lid is van de Vlaardingse zwem- club, leverde zijn prestatie tijdens de kampioenschappen van de kring Rot- AMSTELVEEN Het Nederlandse damteam heeft zaterdag in Amstel veen een nederlaag met 412 tegen Rusland geleden. Er werden acht partijen gespeeld in plaats van negen wegens ziekte van Harm Wiersma. De gedetailleerde uitslagen zijn: Sijbrands Andreiko 1—1; Roozen- burg Koeperman 11; Bergsma Gantwarg 02; v. d. Sluis Kor- chov 02; Bronstring Sjawel 02; Varkevisser Mogliansky 0—2; Okrogelnik Agafonov 11; F. I- vens Kirejev 11. Judy Tegart (rechts) felici teert haar tegenstandster Billie Jean King die haar in de finale op Wimbledon heeft verslagen. ISTANBOEL De Nederlander Fedor den Hertog heeft zaterdag de dertiende en voorlaatste etappe, een rit over 120 km van Bolu naar Ada- pazari. van de ronde van Turkije op zijn naam gebracht. Zijn tijd bedroeg 2 uur 51 min 20 sec. De Rus Koelibin, de Nederlanders Jan van Katwijk en Fred van Lachterop eindigden in de zelfde tijd respectievelijk als tweede, derde en vierde. In de algemene rangschikking heeft Koelibin de lei ding. Van Katwijk staat vijfde met een achterstand van 22.40 en Den Hartog zevende op 23.54. HAMBURG De Braziliaan Nelson Pessda heeft zaterdag in Hamburg de 40ste Duitse springderby gewonnen, voor de barrage plaatsten zich zes ruiters. Pessoa maakte met Gran Geste geen fouten en j kwam rond in 58.5 sec. Tweede werd de Duitser Hans Emslander op Passat 7 (nul j fouten en 65.1 sec». MOSKOU Dc zesde partij tussen Viktor Kortsjnol en Michael Tat werd za- terdagavond In Moskou na 41 zetten afse- broken. In deze tweekamp voor de halve finales van het kandidatentoernooi heeft I Kortsjnoi met 3:ide leiding. GLASGOW De Schotse voetbalbond 1 heeft zich kandidaat gesteld voor de finale j van het voetbaltornooi om de Europese beker voor landskampioenen of bekerwln- i naars. De eindstrijd zou dan In Glasgow I worden gespeeld. I DEN HAAG Tom Okker zal voorlopig niet toetreden tot een van de beide proftennisgroepen. die de wereld rondreizen. De Nederlandse kampioen acht de aanbiedingen, die hem zaterdagavond zijn gedaan door de oud-aanvoerder van het Ameri kaanse Daviscupteam George Mac Call niet aanlokkelijk genoeg om di rect toe te happen. De manager van de groep, bestaande uit Laver, Rose- wall, Gimeno, Emerson, Gonzales en Stolle, is op zoek naar een vervanger voor de veertigjarige Gonzales. Daar voor komen naast Okker onder meer in aanmerking de Amerikanen Graebner, Ashe en Pasarell. Beide laatsten zijn wegens militai re dienst voorlopig echter niet beschikbaar. Clark Graebner heeft als nadeel dat hij voor het publiek niet erg attractief is. Okker verkeert dus in een gunstige onderhande lingspositie. Voorlopig heeft hij Mac Call gezegd over een paar maanden maar eens terug te komen. In geval Okker alsnog zou besluiten de prof- rijen te versterken, is hij verloren voor het Nederlandse Daviscupteam. Dezer dagen is namelijk besloten tot deze landenwedstrijden alleen ama teurs en geregistreerde spelers toe te laten. De Britse Virginia Wade heeft het troosttornooi van de dames gewon nen door een overwinning met 62 1210 op de Amerikaanse Kathy Har ter. De Australiër Alexander versloeg in de finale van het jeugdtornooi (jongens) de Fransman Thamin met 6—1 6—2. De Amerikaanse Kristy Pigeon won in de finale van het jeugdtor nooi van de meisjes met 64 63 van de Australische Lesley Hunt. De uitslag van de eindstrijd heren dubbelspel is: John Newcombe en Tony Roche versloegen Ken Rosewall en Fred Stolle met 36 86 57 14—12 6—3. Damesdubbelspel, finale: Rosemary Casals en Billie Jean King (VS) verslaan Francoise Dürr (Fr) en Ann Jones (GB) 3—6 6—4 7—5. Veteranendubbelspel, finale: Drob- ny (GB) en Martini (VS) verslaan Match en Mulloy (VS) 62 75. !-#- Met een uiterste krachtsinspanning tikt doelman Merkus van SHO de bal naast zoals v. Leening (in wit shirt) en v. d. Pas (links) met Kaptein (rechts) constateren, OUD BEIJERLAND Voor het eerst in de geschiedenis is een vereniging erin geslaagd de KNVB-beker voor de tweede maal in zijn bezit te krijgen. Dankzij het beter benutten van strafschoppen na 90 minuten spelen en vier maal zeven en een halve minuut verlengen was het nog steeds 00 werd SHO uit Oud Beijerland winnaar van de beker. De overwinning kwam daarmee te recht bij de ploeg die er het meeste recht op had, want Heerjansdam speelde te traag om de SHO-defensie werkelijk te verontrusten. Wegen wij echter de kansen af, dan blijft de balans in evenwicht. Bovendien wa ren beide doelverdedigers (Merkus van SHO en v. d. Steen van Heer- jansdam) in blakende vorm. Vijftienhonderd toeschouwers za gen op het sportpark van SHO overi gens een meer spannend dan fraai duel., Van goed en snel voetbal kon geen sprake zijn door steeds maar neergutsende regen. SHO wist zich in de beginfase nog het best aan te pas sen. Gerard de Groot liet echter een fraaie kans op de openingstreffer lig- BORDEAUX In tegenstel- i ling tot het Franse ontbijt, dat tenminste nog de keuze laat tus sen een thee-complet en een café-complet, heeft de Tour aan het slot van de ritten van de laatste dagen niets anders ge ge- i ven dan een peloton-complet. Die ontwikkeling van de Ronde van Frankrijk, waarin misschien wel hard wordt gefietst, maar waar de grote strijd ontbreekt wordt in de Franse kranten met uitzondering na- j tuurlijk van L'Equipe en le Parisien i Liberé. die de Tour organiseren, her- J haaldeiijk gesignaleerd. Dat bleef niet zonder gevolgen. In Bordeaux i bijvoorbeeld was het stadion voor nauwelijks vijftien procent gevuld met toeschouwers, die het slot van de 44e etappe, die sinds het begin van de Tour in Bordeaux zijn einde vond, wilden bijwonen. TOM OKKER KRITIEK Felix Levitan, die Jacques Goddet als meest prominente official van de Ronde stad voor stad verdringt, heeft zaterdag op de rustdag in Ro3'an voor de Franse televisie ge- zr-'d, dal het vergrijzende corps van F nse. wielerjournalisten door zijn kritiek op de Tour toont niets van de Ronde te begrijpen. Volgens Levi tan is het wel degelijk een geweldige ronde en wordt er ongelooflijk hard gereden. Bovendien moeten, aldus nog steeds Levitan, andere maatrege len worden aangelegd in deze Tour zonder doping. Een dergelijke aanval van iemand die als voorzitter van de internatio nale federatie van sportjournalisten als collega moet worden beschouwd, is bij de Franse verslaggevers tame lijk verkeerd gevallen. In Bordeaux, na aankomst van weer een etappe zonder geschiedenis, besloten de Franse sportjournalisten Felix Levi tan maandag te laten merken hoe kwaad zij wel zijn. STAKING Een regelrechte staking, hoewel niet impopulair in Frankrijk, is er niet van gekomen. Men besloot een kwartier voor de start uit Bordeaux weg te rijden en de Tour de Tour te laten tot na ruim 70 kilometer. Dan zal de karavaan weer zijn normale gezicht krijgen, maar dat is lang na dat de renners het drukke Bordeuax en zijn omgeving hebben verlaten. Dat gebeurt pas als de eindeloos lange rechte wegen van Les Landes zijn afgelegd., waar de publieke be langstelling voor de Tour kleiner is dan waar ook in Frankrijk. BORDEAUX De negende etappe van de Ronde van Frankrijk Roy an - Bor deaux (137,5 km) Is gewonnen door de Belg Godefroot. Zijn landgenoot Van den Berghe behield de leiding In het algemene klassement. Hoban (GB) z.t. (met bon 3.19.06), 3. Van RIJckeghem z.t. (met bon 3.19.11). 4. Van den Berghe (Be'.g) z.t.. 5. Clarey (GBt z.t.. Lemeteyer (Fr A), 7. Grosskost (Fr B), 8. I Bltossi (It), 9. Janssen (Ned), 10. Nuelant (Belg B), 11. Vlcentini (It). 12. Desvages (Fr C). 13. Izler (Fr C). 14. Wright (GB). 15, Andreoll (It). 16. Dumont (Fr C), 17. Met calfe (GB) allen ln dezelfde tijd als Gode froot: 3.19.16, 34. Vianen (Ned), 40. Dolman (Ned). 49. Nijdam (Ned). 57. Den Hartog (Ned), 61. Plngeon (Fr A). 62. Beugels (Ned), 66. Poulidor (Fr A) allen dezelfde tijd 3.19.16, 83. Schepers (Ned) 3.20.01, 39. Ottenbros (Ned) z.t. Het algemene klassement na de negende etappe: 1. Van den Berghe (Belg B) 47.04.33, 2. Guyot (Fr A) p 1.29, 3. Genet (Fr A) op 3.27. 4. Den Hartog (Ned) op 3.36, 5. In 't Ven (Belg) A) op 3.45, 6. Ducasse (Fr B) op 3.54, 7. Elorza (Sp) op 3.57, 3. Schlavon (It) op 4.03, 9. Chappe (Fr B> op 4.08. 10. Passuello (It) op 4.11. li. Van Springel (Belg A) op 5.42, 12. Grosskost (Fr B) op 5.57. 13. Godefroot (Belg B) op 6.03. 14. Zilioli (II) op 6.04, 15. Pintens (Belg A) op 6.12. 16. Vianen (Ned) op 6.14. 19. Jans sen (Ned) op 6.21, 22. Poulldor (Fr A) op 6.42. 32. Aimar (Fr B) op 7.11. 41. Pingeon (Fr A) op 7.19. 59. Nijdam (Ned) op 7.48, 60. Beugels (Ned) op 7.53, 62. Jimenez (Sp) op 7.56, 64. Schepers (Ned) op 8.08, 75. Otten- bro^ (Ned) op 8.54. 84. Dolman (Ned) op 15.32. Het puntenklassement: -1. Godefroot (Belg B) 113 pnt., 2. Bilossi (It) 112 pnl, 3. Van den Berghe (Belg B) 107 pnt. 4. Van Ryckeghem (Belg A) 92 pnt, 5. Janssen (Ned) 80 pnt. 6. Lemeteyer (Fr) 61 pnt. 7. Desvages (Fr C) en Vianen (Ned) beiden 55" pnt, 9. Grosskost (Fr B) 54 pnt, 10. Otten bros (Ned) 43 pnt. Het ploegenklassement: 1. België B (Go defroot. Van den Berghe, Leman) 9.57.58 15 pnt, 2. Groot Britannië z.t. 24 pn, 3. Frankrijk B 32 pnt, 4. Italië z.t. 34 pnt. 5. Frankrijk C z.t. 41 pnt. 10. Nederland z.t. 92 pnt. Algemeen ploegenklassement: 1. Frank rijk A 143.50.37, 2. België B 143.55.58, 3. België A 143.56.52. 4. Italië 143.57.51, 5. Span je 144.00.10. 7. Nederland 144,03.54. De zeven leden van de jury kenden de prijs voor de meest strijdlustige renner toe aan Leblanc. Het klassement ln de combinatie na de negende etappe luidt: 1. Vanden Berghe (Belg B) 12 pnt. 2. Bltossi (It) 20 pnt. 3. Genet (Frankr. A) 29 pnt. Gouden pijl: stand na de negende etap pe: 1. Vianen (Ned) 36 pnt. 2. Desvages (Fr Cl 34 pnt. 3. Ottenbros (Ned) 31 pnt. 4. Bolley (FrB) 26 pnt. gen. Na 20 minuten had Heerjansdam i een antwoord op het Oudbeijerlandse initiatief: Vlasblom kopte in, maar j een der verdedigers haalde de in/et van de lijn. Overrompelend Heerjansdam startte in de tweede helft overrompelend, maar kansen voor v. Zijderveld, Vlasblom en v. Workum werden niet in doelpunten omgezet. Toen bleek dat doelpunten zeer duur waren, werd de strijd fel ler. Jan den Boer van SHO kreeg een officiële waarschuwing. Nadat in de slotfase aan beide zijden nog enkele goede kansen om zeep waren gehol pen, werd een verlenging noodzake lijk. Maar ook aan die extra speeltijd had noch Heerjansdam noch SHO ge noeg om tot een doelpunt te komen. Nu moest het aankomen cp strafschoppen, hetgeen aan een wedstrijd van dergelijk belang toch een wrange bijsmaak geeft. De vreugde bij SHO, dat als overwin naar uit de bus kwam, was er echter niet minder om. De heer F. Remmers, voorzitter van het sectiebestuur zaterdagvoetbal bij de KNVB, reikte na ailoop de beker u't aan aanvoerder Lou Bijl. YERSEKE De veelvoudige Franse Tourwinnaar, Jacques Anque til, zal zaterdag (13 juli) uitkomen in de Ronde van Yerseke, een proef- wedstrijd over honderd kilometer. Behalve de Fransman starten onder meer de Belgen Primo en Van der Flaes, de Duitsers Junkermann en Kemper en de Nederlandse renners Peter Post. Gerben Karsten, Jo de Roo, Dies Kosten, Rinus Hoogerland, Bart Zoet. Harrv Steevens, Cees Haast en Rini Wagtmans. Cees Zoontjens vierde LEUVEN Cees Zoontjens is za terdag in een criterium voor be roepsrenners over 182 km te Rotse- laer op de vierde plaats geëindigd, in dezelfde tijd als de winnaar, de snel le Belg Valeer van Sweevelt. Van 1 Sweevelt legde de afstand af in 4 uur en 15 min. Johnny Brouwer werd 16de en Bart Zoet 19de. Beiden had den een achterstand van 3Vï min op de winnaar. REMSCHEID De Nederlandse rol- hockey ploeg heeft zaterdag in Remscheld de eerste wedstrijd -voor een vierlanden- tornooi met 7—3 gewonnenvan Zwitser land. De ruststand was 21 voor Neder land. Olthoff (3), Ek (2) en Van Dorp zorgden voor de doelpunten. West-Duitsland won van België met 10—2. NAPELS De Zweed Pclle Petterson i Is zaterdag Europees zeilkampioen in de I startklasse geworden. Hij nam de bij het kampioenschap gehouden in de baai van Napels behorende beker In ontvangst I uit handen van Koning Constantijn van Griekenland.

Nieuwe Leidsche Courant | 1968 | | pagina 8