Wereldbelasting nodig om wereldeconomie te redden upSala De kerken verwoesten levens negerkinderen KOREAANSE KERKEN NAAR HERENIGING Geen moraliserende voorlichting RUMOER IN SYNAGOGEN Chr. Ref. Church stelt uitspraak van 1905 terzijde President Kaoenda: teleurstelling Barbara Ward: er is nog hoop Wandelaars protest m ■T Een noord voor vandaag Uw probleem is het onze.... SCHRIJVER JAMES BALDWIN NV AL 25 SPREKERS Greformeerde drankbestrijding van deze glanzende onder zette rtjes (met tljn Indisch motief) in etui voor ieder die nu n nieuwe abonnee opgeeft! ,J Here, tot wie zullen wij heengaan? (Johannes 6 vers 68). Het is het antwoord van Petrus op Jezus' vraag: Gij wilt toch ook niet heengaan? Jezus heeft zijn discipelen verteld over het brood des levens en het heeft hen afgeschrikt, zo zelfs, dat velen niet langer met Hem medegingen. Dan de vraag aan Simon Petrus. En diens antwoord: Here, tot wie zullen wij heengaan? Met een motivering. Gij hebt woorden van eeuwig leven, en wij hebben geloofd en erkend, dat Gij zijt de Heilige Gods." Wij hebben geloofd en erkendVoor Simon Petrus en voor de anderen van de twaalven op een na is dat het punt waarom het gaat. Jezus heeft woorden van eeuwig leven, woorden, waarbij alle andere woorden in het niet zinken. Daarom Jezus. Hij heeft uitkomst en toekomst. In Hem zijn wij wel geborgen. Gij wilt toch ook niet heengaan? Here, tot wie WIJ lezen vanavond 1 Korintiërs 1 vers 1 tot 9. MAANDAG 8 JULI lty „Tong Hapen „Hap Dong (Van onze kerkredactie) SEOEL Het lijkt er op, dat de scheuringen, die in 1959 en volgende jaren tal van Koreaan se kerken teisterden, thans weer ongedaan gemaakt gaan worden. Aanleiding tot deze scheuringen was doorgaans het feit, dat de kerken lid waren van grote oecumenische organisaties. Met name ICCC-voorrit- ter dr. Carl Mclntire werd niet moe de. de Koreanen te vertellen, dat er communisten in deze organisaties za ten, een punt dat op de Koreanen grote indruk maakte. Verschillen in de leer speelden bij deze scheuringen nauwelijks een rol. De belangrijkste scheuring was die van 1959 in de Presbyteriaanse Kerk, de grootste kerk van het land. Toen de synode met een zeer kleine meer derheid besloot, om in de Wereldraad te blijven, verliet de minderheid de vergadering en riep een eigen synode bijeen. Groei Deze scheuring heeft geen invloed gehad op de geweldige groei. Telde de ongedeelde kerk in 1959 ruim een half miljoen leden, nu heeft de „Tong Hap"-kerk er 600.000 en de „Hap Dong"-kerk 500.000. Deze twee kerken zijn nu hard be zig, om tot hereniging te komen. De Tong Hap-kerk is lid van de Wereldraad en van de Hervormde Wereldbond. Zij werkt samen met de Verenigde Presbyteriaanse Kerk in de Verenigde Staten en de Presbyte riaanse Kerk van Australië. Brieven «lle ntet zijn voorzien van naam en adres kunnen niet In behandeling worden genomen. Ge heimhouding Is verzekerd. Vragen die niet onderling roet elkaar In verband staan moeten In afzonder lijke brieven worden gesteld. Per brief dient een gulden aan postze gels te worden Ingesloten. Vraag: Twintig jaar geleden heb ben we een huis gehuurd, waar een goede loods bij was. In de loop der jaren is de loods verzakt. Als het flink regent, staat er wel 25 cm wa ter in. Vroeger stonden de fietsen in de loods, maar nu moeten wij deze in de benedengang zetten. Als het water wegzakt, blijft er een stinken de boel achter. De eigenaar wil de loods niet laten opknappen. Antwoord: Het huis is met loods verhuurd. De loods is verouderd en de reparatie is een groot werk. Om deze redenen is het de eigenaar die zorgen moet, dat de zaak in orde komt. U kan hem desnoods door een proces dwingen. Als de loods zo bouwvallig is dat deze gevaar ople vert, of als de overstroming gevaar voor de gezondheid oplevert (dat zal wel gezien het vuil dat door het water binnenkomt) dan kan u de bouwpolitie waarschuwen. Vraag: De dokter die verleden jaar actie voerde voor gebruikte monturen of brilleglazen, en hier in Nederland een adres had, waar men ze heen kon sturen, zou u dat adres nog voor mij willen opzoeken? Ik heb vele brillen van overleden mensen. Antwoord: Oude brillen, glazen en monturen zijn dringend nodig o.m. voor dr. S. Franken, die als oogarts in India werkt. In zijn kliniek bestaat behoefte aan twee tot drie honderd brillen in de maand. U kan ze verzenden aan de heer H. Donk. Oud Amersfoortseweg 18. Hil versum. Vraag: Wij zijn verhuisd naar een nieuwe eigen woning na vier jaar in een huurhuis te hebben gewoond. In de achtertuin heb ik alles laten aan leggen. ook de graszoden voor 100. Ik heb wat struiken en planter, meegenomen. Kan ik het grasveld als vergoeding achterlaten, of had ik de tuin zo moeten achterlaten als deze bij mijn vertrek was? Antwoord: Alles wat u gepoot had, mocht mee. Waren de struiken bij uw komst in de tuin aanwezig, dan had u ze niet mogen meenemen en is u de eigenaar vergoeding verschuldigd, daar het weinig zin heeft de struiken thans weer terug te zenden. U zou in dat geval bij voorbeeld de graszoden als vergoe ding kunnen aanbieden. De Hap Dong-kerk keerde zich al spoedig van de ICCC af. Zij wordt gesteund door de Orthodoxe Presby teriaanse Kerk in Amerika, die lid is van de Gereformeerde Oecumenische Synode. Hap Dong heeft zelf ook het lidmaatschap van de GOS aange vraagd. Verwacht wordt, dat afge vaardigden van deze kerk volgende maand in Lunteren zullen zijn, als daar de GOS bijeenkomt. De synodes van de Tong Hap-kerk en de Hap Dong-kerk vergaderden verleden jaar september tegelijker tijd. Beide synodes werden provisio neel gesloten, nadat commissies wa ren benoemd, die een herenigingsplan moesten opstellen. De bedoeling was, dat de synodes weer bijeen zouden worden geroepen, als het plan gereed was. Moeilijkheid Dat plan is er nu, maar een onver wachte moeilijkheid is, dat de voor zitter van dc Tong Hap-(Wereld- raad)-kerk weigert zijn synode bijeen te roepen. Er bestaan naast deze twee kerken nog diverse kleinere groepen van presbyterianen, die zich de laatste twintig jaar om allerlei redenen heb ben afgescheiden. Op een na de grootste van deze kleine kerken is de ,,Koryu"-kerk (of Kosin-kerk), die ongeveer 100.000 zielen telt. Deze kerk, die zich in 1948 en volgende jaren afscheidde, onderhoudt tegen woordig nauwe relaties met de Gere formeerde Kerken (vrijgemaakt). Verschillende Koreanen studeren in Kampen.) Baptisten Onder de baptisten is het al tot een hereniging gekomen. Hier was het lidmaatschap van de Baptisten We reld Alliantie in 1959 aanleiding tot een gecompliceerde scheuring. Een groep sloot zich aan bij de ICCC, een tweede bleef bij de BWA, terwijl daartussenin nog een derde groep stond. De laatste twee hebben zich nu be gin juni herenigd. Tal van gemeenten van de ICCC-groep hebben zich bij deze hereniging aangesloten. Om visie op Israël (Van een onzer medewerkers) AMSTERDAM Een wijzi ging in het „gebed voor het wel zijn van de staat Israël" heeft zaterdag in enkele synagogen tot rumoer geleid. De opperrabbijnen hebben beslo ten, dat in alle Nederlandse synago gen ook de drie Hebreeuwse woor den, die zeggen dat de staat Israël „het begin van het groeien van onze verlossing" is, zullen worden uit gesproken, opdat het gebed in Neder land gelijk wordt gezegd als in de overige joodse wereld. Bij enkele rabbijnen en gemeente leden in Amsterdam bleek tegen dit besluit bezwaar te bestaan. Het resultaat was, dat in enkele synago gen gemeenteleden wegliepen, toen het gebed werd uitgesproken. In een andere synagoge liet de rabbijn een voorzanger het gebed uitspreken. De bezwaarde rabbijnen hadden nog voorgesteld, om in het gebed nog een woord bij te voegen, zodat het worden zou „opdat het worden zal tot het begin van het groeien van onze verlossing", maar opperrabbijn Schuster beschouwt dit, zoals hij ons meedeelt, als een miskenning van de plaats, die de staat Israël bij het joodse volk inneemt Hij meent, dat door de hereniging van Jeruzalem zo'n ingreep heeft plaatsgevonden, dat gesproken kan worden van god delijke bestiering. Zijn voorganger, opperrabbijn J. Tal, die evenals de drie rabbijnen van Amsterdam een andere visie op de staat Israël heeft, liet de woorden schrappen uit ddt gebed, dat de in 1959 overleden opperrabbijn van Israël Herzog heeft vervaardigd. (Van onze berkredactie) GRAND RAPIDS e=a De synode van de Christian Reformed Church heeft de leeruitspraak van Utrecht 1905 terzijde gesteld. Deze leeruitspraak zal niet langer bindend gezag hebben. De synode besloot hiertoe mede in de hoop, dat hierdoor het gesprek zal worden vergemakkelijkt met de Cana dian Reformed Churches (ontstaan door emigratie van vrijgemaajkten. Ook meent men, dat nu een obstakel uit de weg is geruimd voor de Christelijke Gereformeerde Kerken in Nederland, om zusterlijke betrek kingen met de Christian Reformed Church aan te knopen. De generale synode van de Gere formeerde Kerken in Utrecht 1905 deed een leeruitspraak over supra- en infralapsarisme, rechtvaardigma- king van eeuwigheid, onmiddellijke wedergeboorte en onderstelde weder geboorte. Vooral het gedeelte over het laatste onderwerp gaf aanleiding tot kritiek van de zijde der christe lijke gereformeerden en later van de vrijgemaakten. De Christian Reformed Church nam de leeruitspraak van Utrecht in 1908 over. LONDEN Bijna honderd Pa kistaanse studenten hebben zondag avond het gebouw van de hoge commissaris van Pakistan in Londen bezet. Zij doen dit uit protest tegen het zonder proces gevangen houden van tweeduizend politieke gevange nen in hun vaderland. door Jan J. van Capelleveen) UPPSALA De twee toespraken over het thema ontwikkelingshulp op de assemblee van de Wereldraad van Kerken waren even verschillend als de man en de vrouw die ze hielden. Presi dent Kaoenda gaf statig en saai een bijzonder somber beeld. Barbara Ward, sinds haar huwelijk ladv Jackson, professor voor internationale economische ontwikkeling aan de Colum bia universiteit in de staat New York, toonde in haar sprankelend en tegelijk briljant betoog aan. dat de eerste stralen van de zon niet ontbreken. Het decennium van de ont wikkelingshulp is voor ons een decennium van teleurstelling ge worden, zei de president van Zambia. Het heeft er veel van weg aan het eind gekomen te zijn van een periode van opti misme. Parlementair verzet heeft spa ken gestoken in de wielen van de internationale samenwerking. De stroom van internationale hulp en kapitaal naar de ontwik kelingslanden wordt daardoor afgedamd. Diep ging hij in op wat de ont wikkelingslanden nodig hebben om hun economie op te bouwen: kapitaal om vele projecten aan te pakken, experts, leningen van internationale banken, privé- investeringen door de industrie. Visvijver Fel was zijn aanval op de grote industrieën, die maar al te vaak de ontwikkelingslanden zien als een visvijver, waarin ze met een heel klein beetje kapitaal grote vissen aan de haak slaan. „Buitenlandse firma's komen mijn land met bijna lege han den binnen. Ze willen te weinig in vesteren om er te veel winst uit te BARBARA WARD (door Jan J. van Capelleveen) UPPSALA De Amerikaan se schrijver James Baldwin ver telde gisteren de assemblee van de Wereldraad van Kerken, dat de kerken de levens van de ne gerkinderen verwoesten. Opmer kelijk was, dat deze zoon van een baptisten negerprediant telkens weer Christus en de Bijbel ci teerde. Hij sprak als een evange list tot christen-heidenen. Maar toen hem tijdens een persconfe rentie gevraagd werd, wat de kerken kunnen doen, was zijn antwoord: „Niets. De tijd om iets te doen is voorbij. De ker ken kunnen nu alleen maar toe zien, wat de negers gaan doen." Een negerpredikant uit Amerika vroeg hem, of hij nog onderscheid maakte tussen de blanke- en de ne- gerkerken. Hij erkende dat de laatsten een geheel andere rol in de geschiedenis gespeeld hebben als de blanke kerken. Maar veel heil zag hij in hen niet. Ze zouden alleen iets kunnen doen als ze zich hun verant woordelijkheid bewust zijn voor de gehele negerbevolking, en als ze in het bijzonder de interesse weten te winnen van de straatjongens. ('armichael j Hij sprak rustig, zonder enige emo- tionaliteit. Hij gebruikte de man van j de „Zwarte Macht", Stokeley Carmi- chael. als een voorbeeld voor de ont wikkeling in het denken van vele negers. „Carmichael wordt nu een gevaarlijk man genoemd. Maar hij was oorspronkelijk een meelevend christen. Hij marcheerde mee met Martin Luther King. Hij heeft een beroep op de blanken gedaan tot hij het gevoel kreeg dat hij een bedelaar begon te worden. En dat wenste hij niet te zijn." „Als hij spreekt over „Black Po wer", dan bedoelt hij, dat de negers zelf hun toekomst willen bepalen." zei Baldwin. De tweede spreker was de Britse ambassadeur bij de Verenigde Naties, lord Caradon. In een boeiend, maar bijzonder Brits betoog legde hij na druk op wat al bereikt is om de rassenscheiding te overwinnen. Wel noemde hij racisme het grootste pro bleem waarvoor de wereld op het ogenblik staat. Tragisch noemde hij het, dat vele ouderen in het westen teleurgesteld zijn over de ontwikkelingen in de jonge staten. Ze zijn apathisch ge worden. Ze willen zich onttrekken aan de problemen, die vanuit die verre landen op hen afkomen. Campagne De enige oplossing is, zei hij, dat we het racisme Ieren haten. We zul len een strijd tegen het racisme moe ten gaan organiseren. Dat kan het beste gebeuren vanuit de jeugd. Hij wenste, dat er een internationale we reldcampagne van jongeren zou wor den georganiseerd. Tijdens de persconferentie, onmid dellijk na zijn toespraak gistermid dag, vroeg een journalist hem, of dat niet beter kon gebeuren via de Vere nigde Naties. Caradon echter ant woordde, dat die er geen geld voor hadden. Hij meende dat daar een taak lag voor de kerken, bijvoorbeeld via de Wereldraad van kerken. Boycot Een Briise journalist van een kerkelijk-oecumenisch blad vroeg hem of het geen tijd werd, dat zijn land een economische boycot tegen Zuid-Afrika organiseerde. Volgens lord Caradon kost de boy cot van Rhodesië Groot-Britannië al miljoenen ponden, terwijl de econo mische situatie uitgesproken slecht is. De Britten hebben als geen ander land economische banden met Zuid-Afrika. Een boycot zou onmid dellijk een tekort op de betalingsba lans veroorzaken van drie miljard gulden. De Britse economie zou er totaal door geruïneerd worden. James Baldwin kreeg de kans om dezelfde vraag te beantwoorden. Hij zei, dat iets dergelijks gezegd was in het parlement van de zuidelijke sta ten van Amerika tijdens de burger oorlog ten opzichte van de slavernij. Maar als de blanke staten niet iets doen om de negers hun vrijheid te geven, dan zal die besluiteloosheid alleen eindigen in een bloedig con flict. De beide sprekers waren pas ge vraagd nadat dr. Martin Luther King, die oorspronkelijk in de ope- ningsdienst zou preken, was ver moord. Oorspronkelijk wilde men geen bijzondere bijeenkomst hebben over de rassenverhoudingen. Na zijn dood werd echter alsnog besloten om aandacht aan dit orohleem, dat zo veel verdeeldheid brengt, te schen ken. Niet minder dan 25 sprekers zijn de eerste vier dagen van de assemblee aan het woord ge weest. Vier onderwerpen spron gen er echter uit: Visser 't Hooft over de toekomst van de oecume nische beweging, Berkhof over de gemeenschappelijke theolo gische belijdenis en zaterdag avond president Kaoenda en Bar bara Ward over het onderwerp, dat vooral op deze assemblee de interesse heeft: de hulp aan de ontwikkelingslanden. Gister avond spraken nog James Bald win en Lord Caravon over de rassenverhoudingen (zie elders op deze pagina). slaan. Ze schenken te weinig aan dacht aan de opleiding van onze mensen, zodat ze vakmensen moeten importeren, die zelf ook weer een brok winst mee naar het buitenland willen nemen." De niet te bestrijden waarheid is, zei hij, „dat firma's uit landen van overvloed het moreel wenselijk en juist achten dat ze met lege handen in onze landen komen, van onze ge ringe opbrengsten leven en hun eigen overvloed vergroten." „Ik veroordeel", Vervolgde hij, „de nieuwe vormen van kapitaalimperia- lisme." Maar deze scherpe woorden tegen investeerders betekenden vol gens hem niet, dat buitenlands kapi taal niet welkom is in zijn land. Kloof Maar de jonge staten worstelen niet alleen met gebrek aan kapitaal. Zij lijden ook onder een wereld markt die hun ontwikkeling tegen houdt. „Er is geen teken," zo zei hij, „dat de ontwikkelde landen werke lijk genegen zijn om de kloof tussen hen en de rest van de mensheid te overbruggen." „De ontwikkelingslanden spannen al hun krachten in om mee te komen op het gebied van industrialisatie en ontwikkeling. Maar het huidige eco nomische systeem stelt hen niet in staat, om de ontwikkeling zozeer te versnellen, dat de stijgende kosten kunnen worden gedragen." In vele opzichten was Barbara Ward het met hem eens. Ook zij ver wacht geen oplossing van de huidige wereldeconomie. Internationale han del zal de jonge staten met automa tisch in staat stellen om hun weg naar de toekomst te vinden. Kreeg president Kaoenda voor zijn rede een staand applaus. Deze knap pe (uiterlijk zowel als verstandelijk) humorvolle vrouw kreeg een staande ovatie, niet alleen om wat zij zei, maar ook om de wijze waarop zij het zei. Kaoenda had meer dan een uur gesproken. Zij legde haar gedrukte rede naast zich neer en gaf een bril jante improvisatie, die haar gehoor veel meer boeide, dan de Ameri kaanse protestzanger Pete Seegers de avond ervoor. Niet vergeefs r Alle werk uit het verleden is niet vergeefs, zei zij onder meer. In India's meest aehterlijke staat Bfiar heeft zich in het afgelopen jaar een agrarische revolutie vol trokken, waarvan de resultaten fantastisch zijn. Door nieuwe soorten te gebruiken, die vijf jaar geleden nog niet bestonden, is de rijstopbreDgst per are bijna verzevenvoudigd. Deze ontwikke ling stelt de voedselproductie in staat, om de bevolkingsgroei ver re te overtreffen. Maar er zal meer moeten gebeuren. De internationale markt met zijn vraag en aanbod is niet zelf in staat om te voorkomen dat jonge staten armer en ontwikkelde staten rijker worden. Die markt moet getemd wor den. Evenals tijdens de vergadering van kerk en samenleving in Genève wees zij daarbij op de economische wet ten, die in de vorige eeuw in Europa en Amerika werden ontdekt. Ook daar was de liberale econo mische politiek van laisser faire op nationaal niveau niet in staat om het 'probleem van armoede en rijkdom op te lossen. Daarom werden in de vori ge eeuw nationale belastingen inge voerd ondanks het verzet van velen, die zeiden dat daardoor het recht van privébezit werd geschonden. Barbara Ward is een sterk voorstandster van een internationale of wereldbelasting. Het voorstel om de rijke landen een procent van hun nationale inkomen te laten schenken ziet zij als een eerste stap in die richting. Zoals de belastingen de na tionale markten temden, zo moet de internationale laisser faire politiek getemd worden door een wereldbe lasting. Tijdens een persconferentie zei een politiek conservatieve Amerikaanse verslaggeefster van de Wall Street journal dat Amerika daardoor bank roet zou gaan. Maar Barbara Ward antwoordde, dat een procent van het nationale inkomen alleen maar de economische groei zal afremmen tus sen Kerstmis en Pasen. „En dat is dan toch de vastentijd, dus niet zo erg," voegde ze er aan toe. Het probleem van het ogenblik is, dat we noch de opleiding, en traditie noch de instrumenten hebben om een dergelijke wereldbelasting te gaan innen. „Ieder van ons ziet de natio nale grenzen als! het eind van onze verantwoordelijkheid als burgers. De burgerplichten, die onze nationale economieën gestabiliseerd en verrijkt hebben, reiken maar tot de grenzen waar de buitenlanders wonen." Ze vervolgde: „We zijn misschien geen dieven, maar wel helers van een ex ploiterend verleden." „We zullen niet in een uur derge- UPPSALA Gistermiddag oe drie uur kwamen in Uppsala honderd Zweedse jongeren uit Stockholm aar om bij de Wereldraad van Kerkffl tegen alle mogelijke onrecht in wereld te protesteren. Ze hadden willen lopen, maar slechts 20 van her. legden inderdaad de afstand van ze ventig kilometer in drie dagen te voet af. Een van de borden die ze meedroe gen zei: Christus is <ie enige die ietij doet voor de jonge staten. Waaron doen de kerken niets?". Op andera borden stond: „Christus is te revoluj tionair voor de kerk", „Dit if wereldraad van clericalen" „godsdienst is geen show". Ze overhandigden de secretaris-i neraal dr. Eugene Carson Blake eer! resolutie die zo vaag was dat Blake kon zeggen dat de wereldraad in haar geschiedenis heel wat onder werpen reeds had besproken en reso luties had opgesteld die heel wat meer om het lijf hadden. lijke nationale restricties kunnen doorbreken," besloot ze, „maar in ie der rijk land kan er een minderheid zijn, die groot genoeg is om politiek indruk te maken, de politici onder druk te zetten, de verkiezingen te beïnvloeden." „Als 150 jaar geleden het Britse geweten voldoende aangesproken kon worden, om de slavernij af te schaf fen in weerwil van de geweldige eco nomische belangen, dan moeten yfë in staat zijn om de huidige vormen van slavernij zoals ondervoeding,' ziekten, onwetendheid, werke loosheid, kindersterfte en armoede af te schaffen." UTRECHT Voorlichting op te sterk moraliserende toon, waarbij alcoholgebruik voorna melijk wordt besproken als zon de waartegen moet worden ge streden spreekt de huidige mens niet meer aan. Niet de vraag „is het kwaad", maar „kan het kwaad" interesseert ons. Dat be tekent niet, dat de mens van vandaag minder verantwoord leeft, maar dat hij, wanneer hij iets moet doen ook wil weten waarom hij dat moet doen. Dit meende drs. J. Matse, we tenschappelijk medewerker bij het Nat. Prot. Centrum voor de geeste lijke volksgezondheid te Den Haag in zijn referaat over: „Het Nat- Prot. Centrum en het alcoholvraagstuk" dat hij zaterdag op de 65e algemene vergadering van de Geref. Ver. voor Drankbestrijding in het Bogerman- huis te Utrecht hield. Preventie Hij gaf een kort overzicht van het terrein van de geestelijke volksge zondheid en van het werk van het Nat Prot. Centrum, waarbij hij de nadruk legde op voorlichting en vor ming. Wat de alcoholistenzorg betreft moet naast de curatieve zorg veel meer aandacht worden gegeven aan de preventie. Op het betoog van de heer Matse volgde een levendige discussie. De vergadering heeft zich ditmaal hoofdzakelijk beziggehouden met de reorganisatie der vereniging waar voor het hoofdbestuur een aantal voorstellen had ingediend. De nog bestaande afdelingen en provinciale bonden zullen 31 dec. worden opge heven en er zullen plaatselijke en provinciale correspondenten worden aangesteld. Het hoofdbestuur zal van 13 op 5 leden worden teruggebracht In verband met een en ander wordt ook een nieuwe financiële re geling ontworpen. De vergadering ging met vrijwel algemene stemmen met de voorstel len mee. De voorzitter, ds. C. M. v. d. Loo, geref. predikant te Sliedrecht, bena drukte in zijn openingsrede reeds, dat bij verandering in de opbouw der organisatie het beginsel hetzelfde blijft Dat beginsel wordt echter niet zo hevig aangevochten maar wel de- toepassing. De vergadering keurde de jaarverslagen goed. dechargeerde de penningmeester, de heer J. 0.| Elshout te Apeldoorn en herkoos als hoofdbestuurder de heer J. Wartena te Utrecht. Verschillende afgevaar digden van zusterorganisaties woon den de jaarvergadering. Ds. A. Bikker, chr. geref. emeri tus-predikant te Utrecht, sprak een opwekkend slotwoord. NED. HERV. KERK Bedankt voor Zoetermeer (vac. K. H. v. Wingerden - toez.): H. Goed hart te Rotterdam. BAPTISTEN GEM. Beroepen te Vroomshoop. kand. J. Euwema te Eindhoven. GEREF. KERKEN Bedankt voor Leiden (vac. E. Haver kamp): J. A. v. Netten te Winters wijk. Ik geef op als nieuwe abonnee: betaalt: O per kwarteal per maand Als beloning voor mijn aktivltelt ontvang Ik een set onderzettertjes. De nieuwe abonnee krijgt onze krant veertien dagen gratis. Mijn naam Inzenden aan Bureau van dit blad l I I I I I I

Nieuwe Leidsche Courant | 1968 | | pagina 2