MEER WERKLOOSHEID KANTOORPERSONEEL Vliegtuig mei voedsel in Biafra Moordaanslag op havenarbeider JAMIN Aanbo werk groter Limburg in de knel Toestand Blaiberg beter na crisis „Met plezier werken" Het Kwartet Verkeerschaos op Duitse autobanen HET WEER Huis al voor vierde keer geramd... POLITIE HOUDT AANGEVER VAST Dode bij botsing van speedboten hollands glorie Auto's worden niet duurder Nieuwe leidse Courant Directeur: F. Diemer Hoofdredacteur: Dr. E. Diemer Hoofdkantoor Leiden CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMGEVING „Stantvastich is ghcbleven mijn hert in teghenspoet!" Maandag 8 Juli 1968 49ste Jaargang vooraanstaande prot. christelijke dagbladen Steenstraat 37 Telefoon 31441 Giro 58936 Abonnementsprijzen p. w. 1,04, p. m. 4,45, p. kw. 13,35 Klachtendienst bezorging 18.00—19.00 uur BONN De uittocht van vakan tiegangers uit Noordrijn- \and-Westfalen heeft zaterdag tot een massale verkeerschaos op de Duitse autobanen geleid. Op sommige plaatsen vormden zich files van 50 km en daar, waar de stroom weer enigszins op gang kwam, kon uren lang slechts 50 km per uur worden gereden. Hoewel de politie, die 's morgens vroeg al acht helikopters inzette, veel verkeer over secundaire wegen leid de, bracht dit nauwelijks enige ver lichting omdat ook deze spoedig verstopt waren. Pas in de namiddag kwam het ver keer op gang. De politie had deze drukte al een week eerder verwacht. Zij neemt aan, dat veel vakantiegangers de voorspelde drukte vorige week wil den ontlopen en besloten hun vertrek uit te stellen. Bovendien hebben ve len eerst hun loon of salaris op maandag afgewacht. In Duitsland is het zaterdag en gisteren, vooral in Beieren, noodweer geweest. Wolkbreuken, windhozen en hagel richtten voor miljoenen gul dens schade aan. Het noodweer eiste in Beieren het leven van een 64-jari- ge zeiler. Enkele Nederlandse vrouwen hebben een bezoek gebracht aan de graven van familieleden in In donesië. Op de oorlogsbegraaf plaats in Djakarta legde een van hen, de 68-jarige mevrouw Boo gaard-Batenburg, bloemen op het graf van haar zoon. GRENOBLE De nationale unie van Franse studenten (UNEF) heeft zich zondagavond tot politieke partij verklaard. Van eind mei tot eind juni is de open staande vraag naar mannen tussen 14 en 19 jaar opgelopen van rond 16.000 tot 25.000 en die naar mannen bove.n de 19 jaar van rond 33.000 tot 35.000. Ander toestel boven Nigeria beschoten? DEN HAAG De werkloosheid onder het handels- en kantoor personeel is de vorige maand aanzienlek gestegen, zo blijkt uit een vandaag verschenen publicatie van het departement van sociale zaken. Over de gehele linie is trouwens sprake van een lichte stjjging van de werkloosheid, wanneer men bij de opstelling van de cijfers geen rekening houdt met de seizoeninvloeden. De geregistreerde ar beidsreserve voor mannen en vrouwen liep namelijk in juni op van 91.000 tot 94.000. In dit geval zijn ook de mannen en vrouwen begre pen, die werkzaam zijn op aanvullende werken en op sociale werk voorzieningsobjecten. Wanneer men wel rekening houdt met de invloed van het seizoen nam de werkloosheid onder de manne lijke beroerpsbevolking iets af. Het aanbod van werk steeg. Eind juni waren 46.000 mannen werkloos (1,6 pet. van de afhan kelijke beroepsbevolking) tegen 50.500 eind juni 1967. Het aantal vrouwen zonder werk nam daaren tegen weer toe van 5.600 tot 6.300. Eind juni waren bij de arbeids bureaus rond de 60.000 vacatures ge registreerd voor mannen. Dit aantal is 10.000 hoger dan eind mei en 8.000 hoger dan een jaar geleden. Voor de vrouwen bleef het aantal vacatures gelijk op 32.000. Een overzicht van het aantal werk lozen respectievelijk in mei en juni 1967 en mei en juni 1968: bij man nen 53.000 50.500 50.200 46.200, in procenten 1.9 1.8 1.8 1.6. Vrouwen: 5.300 5.600 5.900 6.300, in procenten 0.6 0.6 0.6 0.7. De werkloosheidspercentages onder mannen waren eind juni het hoogst in Limburg (3.9), Drente (2.7) en Groningen (2.5). Voor de mannen boven de vijftig liggen deze percen tages boven het gemiddelde, evenals voor de jongens tot en met achttien jaar. Het wat hogere percentage (1.8) wordt bij deze groep veroorzaakt doordat de jongens in juni van de scholen afkomen. Bouwvakkers Vergeleken met vorig jaar, is de geregistreerde arbeidsreserve van mannen eind juni gedaald met 2.800. Dit komt door belangrijke dalingen in Drente en Gelderland en de be drijfsgroepen bouwvakarbeiders en losse arbeiders. De geregistreerde reserve nam toe bij handels- en kan toorpersoneel en minder geschikten. De openstaande vraag naar man nen was in verhouding tot de afhan kelijke beroepsbevolking laag in Groningen, Limburg en Overijssel. Zeer hoog was dit peïcentaage voor de vraag naar jongens van 14 tot en met 18 jaar. Gecorrigeerd voor sei zoen vertoonde de geregistreerde openstaande vraag naar mannen en vrouwen tezamen in juni een toene ming van 75.000 tot 7^00. KAAPSTAD Dr. Philip Blaiberg, wiens toestand zater dag als gevolg van een longont steking hard was achteruitge gaan, maakt het al weer een stuk beter. Deze longontsteking baar de afgelopen vrijdag bij de be handelende geneesheren grote zorg omdat het hart van Blai berg er ernstig door werd ver zwakt. Niet iedere vraag verdient een antwoord. SYRUS Wereldbelasting moet wereldeconomie redden pagina 2 Billie Jean King was zaterdag de koningin van Wimbledon. In de finale van het dames enkelspel klopte Billie (24) haar zes jaar oudere tegenstand ster Judy Tegart. Haar be loning: 3200 gulden en de eerste dans van Het Wimbledon-bal met Rod Laver VROUW AL ZES DAGEN GEGIJZELD pagina S I Tl—P" „Hallo, mamHier Kunt u me verslaan???" DE BILT Een langgerekte vore van lage luchtdruk strekt zich uit van het zeegebied ten westen van Portugal via Enge land tot boven Scandinavië. Op het westen van de Oceaan bevindt zich een hogedrukgebied. Tussen beide systemen staat een koude noordelijke stroming, maar bij ons wordt tussen genoemde la- gedrukvore en een hogedrukge bied boven Zuidoost-Europa met een zuidwestelijke stroming vrij zachte lucht aangevoerd. In deze stroming trekken sto ringen afgewisseld door gebieden met luchtdrukstijgingen over ons land, wat het weer een wisselend karakter geeft. Voor morgen kun nen we aanvankelijk droog weer verwachten met weinig wind en hogere temperaturen dan van daag. Later op de dag is er een toe nemende kans op meer bewolking en enkele regen- of onweersbuien ten gevolge van volgende storin gen afkomstig uit Frankrijk waar bij de wind dan een tendens krijgt om naar oostelijke richtin gen te draaien. Strandweer Achter de regenrijke depressie van zaterdag (Rotterdam 40 mm regen) tekende zich zondag al weer een verbetering af. De lucht is licht onstabiel, zodat vandaag en morgen een bui mo gelijk blijft, afgewisseld door zonnige perioden. Zwakke zuidelijke wind. Tem peratuur 20 a 22 graden, zee water 17 graden. Vooruitzichten: Licht onstabiel maar met perioden van goed strandweer. 9 Juli zon op 04.31. onder 20.59. Maan op 21.22. onder 02.46. De artsen bereidden daarom zater dag een nieuwe harttransplantatie voor, terwijl er ook rekening mee werd gehouden dat de longen van de 59-jarige tandarts moesten worden vervangen. Dankzij e^n Frans middel, een anti-lymfocytenserum kon de lever en longcomplicatie met succes wor den bestreden. Voor het Groote Schuurziekenhuis had zich weer een grote menigte be langstellenden verzameld. Via de Zuidafrikaanse omroep werden zij van de toestand van Blaiberg op de hoogte gehouden. De medische staf van het zieken huis moest een gerucht dat Blaiberg zou hebben geweigerd zich opnieuw aan harttransplantatie te onderwer pen nadrukkelijk tegenspreken. Even eens werd het gerucht ontkend dat er al een nieuwe donor was gevon den. (Van een onzer verslaggevers» ZOETERWOUDE Een 19-jarige 1 Leidenaar was zaterdagavond de vierde die de woning van mevrouw J. Ammerlaan met zijn auto ramde, i De jongen nam de bocht in de Wei poort met te hoge snelheid en raakte in een slip, waarschijnlijk mede door dat hij door een tegenligger werd verblind. De gevel van de woning was nog niet eens hersteld van de schade die een automobilist uit Benthuizen een week eerder had aangericht. De jongeman heeft zaterdagavond zelf de politie gewaarschuwd. Een van de inzittenden is naar een Leids ziekenhuis gebracht. Om eventuele volgende puirijders te ontlopen heeft de weduwe Ammer laan het raadzaam geacht voortaan aan de achterzijde van de woning te slapen. Haar bed is al twee keer door een auto „gekraakt". In Groningen is de 71-jarige heer J. van der Mei uit Haulerwijk ten gevolge van een ongeval overleden. De bejaarde man stak zondagavond met zijn fiets de weg DonkerbroekVeen- huizen over toen hij door een per sonenauto werd aangereden. Sociale paragraaf in cao UTRECHT De nieuwe cao van de apparatenfabriek Van der Grinten in Venlo (1500 werknemers) bevat een sociale paragraaf, die uniek is voor de collectieve arbeidsovereenkomsten in ons land. Naast de loonstijging staat het sociale beleid erin centraal. De grondslagen van het sociale be leid, zo zegt deze cao, behelzen onder meer dat de medewerkers met ple zier moeten kunnen werken en zich zo goed mogelijk in hun werk moe ten kunnen ontplooien, dat de belang stelling en de achting voor de mens en zijn werk op alle niveaus de bij zondere aandacht heeft en dat de bestaanszekerheid van de medewer kers en hun gezinnen zal worden be vorderd door een goede salariëring, bevordering van eigen bezit, goede sociale voorzieningen en arbeidsze- kerheid. De Christelijke metaalbewerkers- bond heeft uiteraard niets dan lof voor deze cao. De bond is er echter van overtuigd dat het bedrijf zich voor een moeilijke opgave 'heeft ge plaatst en dat medewerking van alle betrokkenen nodig zal zijn om de sociale grondslagen in de praktijk te effectueren. ,,Huib' uit Kockengen, Nederlands oudste zwerver, is gisteren 102 jaar geworden. B. en W. van Harmeien, waartoe Kockengen hoort, lieten zich niet onbetuigd. Het regende overigens de hele dag geschenken en cadeaus. (Van een onzer verslaggevers) Rotterdam op nauwe lijks vierhonderd meter af stand van de plaats waar de Rot terdamse politie vrijdagavond het dode lichaam van een jonge Marokkaan vond, werd zondag middag om 12.20 uur aangetrof fen de zeer zwaar gewonde, naar later bleek, 55-jarige havenarbei der Dirk Labrie van de Stoop- weg. De man bleek met een onbekend voorwerp de schedel te zijn ingesla gen. In het Dijkzigtziekenhuis heb ben artsen zich ingezet om Labrie in het leven te houden. Zondagavond laat was nog geen verandering in de ernstige toestand ingetreden. Hij was toen reeds geopereerd. Eveneens zondagavond heeft de po litie de 38-jarige bakker H. V. in verzekerde bewaring gesteld als ver dacht van deze zware mishandeling. In zijn woning aan de Hoog landstraat werd Labrie aangetroffen. H. V. was degenen die zondagmor gen omstreeks tien uur Labrie had „gevonden" en die pas om 12.20 uur de politie inlichtte. Dit grote tijdsverschil heeft de politie doen twijfelen aan de oprechtheid van H. V. 's Middags had hij de recherche, dezelfde afdeling Bergsingel die ook bezig is met het onderzoek naar de moord op de Marokkaan, een wel wat onwaarschijnlijk verhaal verteld. Hij zou in de nacht van zaterdag op zondag zijn thuisgekomen. Hij had een kroegentocht gehouden en had daarbij twee onbekenden, van wie een Labrie was, meegenomen. Het drietal, dat volgens V. dronken was, zou bij hem slapen. Hijzelf viel, toen hij zijn tussenkamer zou zijn binnengegaan, onmiddellijk in slaap, de twee „onbekenden" gingen naar de voorkamer. V. had verder niets gehoord. Zondagmorgen om tien uur vond hij in de voorkamer Labrie badend in schedel waar een deel van de sche- delinhoud uitlag. Er was kennelijk geen worsteling geweest. Voor vervolg zie pagina :5 Hyena's doodden in India 20 kinderen BAREILLY In dorpen in een district in de omgeving van het Indi ase Bareilly. Oettar Pradesj. hebben hyena's in tien dagen tijd meer dan twintig kinderen gedood. LISSABON Een Super-Constel- lation, gehuurd door de Wereldraad van kerken, is gisteren in Biafra aan gekomen met meer dan tien ton le vensmiddelen en medicamenten voor de noodlijdende bevolking. Dit is van Biafraanse zijde in Lis sabon meegedeeld. Deze bron be richtte ook dat federale Nigeriaanse troepen geschoten zouden hebben op een vliegtuig dat met voedsel maan dag in Biafra neerstortte. Het Roode Kruis heeft meegedeeld dat het toestel als gevolg van het slechte weer neerstortte waarbij de vier in zittenden om het leven kwamen. De Biafranen menen echter dat het toestel is neergehaald omdat vliegtui gen, die naar Biafra vliegen, zonder uitzondering zouden worden bescho ten door Nigeriaanse troepen. Premier Harold Wilson van Enge land heeft zaterdag gezegd dat de vliegtuigen, die noodvoorraden naar Biafra brengen, geen gevaar lopen zolang de federale regering op de hoogte is van hun bestemming en doel. DE KAAG Bij een botsing tus sen twee speedboten op de Kager- plas, die met hoge snelheid op el kaar voeren, kwam gisteravond een Hagenaar om het leven. Een ander werd zwaar gewond. Honderden watersportenthousias ten die op Kaageiland waren, zagen hoe plotseling een speedboot regel recht op een andere speedboot af koerste en deze midscheeps ramde. Aan het stuur van de aangevaren boot zat de 43-jarige G. Buitelaar uit Den Haag, die door de hevige schok overboord sloeg en met zijn hoofd in de schroef terecht kwam. De man was op slag dood. Zijn dochter, die op skies werd voortgetrokken, bleef ongedeerd. In de aangevaren boot zat ook nog de 13-jarige A. van Gent uit Den Haag. een kennis van de vader en de doch ter. Hij sloeg ook overboord, kwam met zijn hand in de schroef terecht en verloor drie vingers. De bestuurder van de andere speedboot werd zwaar gewond aan het hoofd. morgén voordeel 300 gram van 69 voor 59 niet duur wel heerlijk AMSTERDAM Auto's zullen he lemaal niet of nauwelijks iets duur der worden door de invoering per 1 januari van de belasting op de toege voegde waarde. Dit beweert de Rijwiel- en automo bielindustrievereniging (RAI) en neemt hiermee stelling tegen de me ningen van sommige automobielhan delaren dat het beter is voor 1 janua ri een nieuwe auto te kopen. De RAI zegt niet te kunnen voorspellen wat precies de gevolgen zijn van de in voering van de BTW, maar van prijsverhogingen voor auto's zal nau welijks sprake zijn. ..JPktt&iUi Dit is wat er overbleef van een warenhuis in het Twentse Beuningen nadat de -streek zatPrdaamiddnn troffen door een wmdhoos. De windvlagen, die zo hevig waren dat bomen werden ontwortel,7 richtten .nkele tonnen schade aan In Benmngen werden voornamelijk baerderjien en halzen beschadigd tfrwd het enkele k,lometers verder gelegen Denekamp vele winkelruiten en een tomatenkwekerij h« mieS L, gelden. Een jongeman werd door rondvliegende scherven aan het hoofd gewond. moesten ont-

Nieuwe Leidsche Courant | 1968 | | pagina 1