Methusalem de loef afstellen Ringrijder Houterman wilde „nie allenig" naar het verre Japan ★karnemelk* lekkere, koele, slanke, witte ★dorstlesser* DUITSE STELSEL Opium onder vloer van pension Witte benzine onder nieuwe vlag: PLOT HUIB PRINS WIL VOOR GEEN GELD IN EEN WONING KRASSE 101-JARIGE: IK HOOP 1000 TE WORDEN 55 Benzinepompen in Frankrijk soms dicht Overvallers aangehouden Emmy Y erhey mag niet in Moskou blijven studeren voor Vorstelijke gift KLEINE VERVOERDER prins DUpE yAN MEUWE Man dreigde vliegtuig op te blazen 9 VRIJDAG 5 JULU968 - (Van onze correspondent) HARMELEN Zijn naam is Huibert Prins. Hij is 101 jaar, zondag wordt hij 102 en hij onderscheidt zich direkt al van de „over de honderdja rigen", doordat hij de laatste veertig jaar niet anders dan in hutten heeft gewoond. Uit Giessendam is hij af komstig en de zeer krasse en bovendien spraakzame oude baas, piekert er voorlopig nog niet over er het bijltje bij neer te leggen. Ik hoop Methusa lem de loef af te steken. Ik wil 1000 jaar worden, schept hij op. Allerwege neehit men wel zijn pet je af voor de man, die voor sommige mensen speciaal voor zijn verzor gers zeer lastig kan zijn, maar die voor iedereen toch wel een goed woord over heeft. Erg jong was Huib toen hij in de grienden langs de Merwede werkte. Lang hield hij dat niet vol. Den vreemde trok hem. Hij bond zich aan niemand, nam zich voor om nooit te trouwen en vertrok naar Rotterdam, waar hij eerst in de haven werkte en later schippersknecht werd. Marskramer Veertig jaar geleden gaf hij er de brui aan. Marskramer was zijn doel en met de bakN met garen en band was hij in Harmeien en Kockengen en in de buurtschappen weldra een vertrouwd beeld. Niet dat iedereen hem op de koffie vroeg, maar op Huib kon staat worden gemaakt. Prins, ze zeggen van hem dat hij af en toe wat pessimistisch is, heeft ei genlijk nooit woningnood gekend. „Als ik een mooi plekje zag, bouwde ik er een hut. Als ze me er niet wilden hebben, vertrok ik weer en bouwde er ergens anders een." Dat deed hij ook enige tijd geleden op de grens van Kockengen en Har- melen. De twee gemeenten zagen hem liever gaan dan komen, maar daar hadden ze nogal problemen mee. Huib liet zich niet meer wegstu ren. Op zekere dag echter bleek zijn hut van onder tot boven onder het ongedierte te zitten. Niet dat het Huib wat kon schelen, maar ze kre gen hem toch zover dat hij schoor voetend akkoord ging met een be jaardentehuis. Een half uur bleef hij er, toen vluchtte hij, naar zijn oude vertrouwde omgeving. Wasbeurt Ik was gek, Je had daar toch geen vrijheid meer. Hier kan ik doen en laten wat ik wil. Ik heb mijn twee honden, het zijn mijn lievelingen, ze hebben het goed bij me. Alleen heb ik eens in de week last met een zuster van het Groene Kruis. Dat mens komt de boel afwassen en komt mij ook verzorgen. Dat heb ik echt niet nodig, zegt Prins, die eigenlijk dringend aan een wasbeurt toe is. Hij is ongeschoren, ziet er in zijn oude kleren, die vol met hondeharen zit ten, smerig uit, maar wil niet anders. „Verleden week heeft de zuster me in mijn teen geknipt. Ze wilde mijn nagels knippen. Wat een flauwekul." Prins leeft van de AOW. De ge meente zorgt dat hij een gedeelte van het geld krijgt. Voor de verzorging door de familie Pruis, een boerenge zin, enige meters van zijn huisje van daan en het werk van het Groene Kruis moet elke keer wat afgedragen worden, zeer tegen de zin, uiteraard, van Huib Prins. Zondag, zo heeft de buurt verno men, komen ze van de televisie. Het zou geen kwaad kunnen om het hutje wat op te knappen, hadden ze Huib ■gezegd. Maar Huib: „Wat een onzin, het is hier mooi genoeg. Ik heb nooit anders gezeten, we moesten het maar zo laten". Dat kon toch niet verhinderen dat de zuster van het Groene Kruis de maat kwam nemen van een venster, om daar een nieuw gordijntje voor te hangen. Prins mag er op zijn verjaardag toch wel een beetje knapjes bij zit ten Huib Prins (zondag 102) (Van onze corrspondent) MIDDELBURG De 21-jarige Zeeuwse ringrijder Johan Vos uit Koudekerke gaat in de herfst een week naar Japan. Hij is uit genodigd door de Japanse televi siemaatschappij Fuji Telecasting Co, die over de hele wereld naar mensen zoekt, die spciale talen ten hebben. Johan Vos zal per vliegtuig naar Japan vertrekken, een week in een hotel verblijven, een rondreis door het land ma ken en een zakgeld krijgen van 300 om souvenirs te kopen. Uit heel Nederland moet een depu tatie van vijf man komen. Hier is ook een polstokspringer bij uit het noorden van liet land. Naar anderen wordt nog gezocht. Het tv-program- ma heet „the world surprise show". Voordat Johan Vos, die vlot zijn medewerking verleende, voor deze reis was aangezocht, was een gecom pliceerde situatie ontstaan. Voor het optreden had men aanvankelijk het oog op de 21-jarige Cees Houterman uit Koudekerke laten vallen, de kam pioen van Zeeland. „Op een dag zat mijn hut van onder tot boven onder het ongedierte. Niet dat het mij iets kon schelen, maar ik ging toch schoorvoetend naar een bejaardentehuis. Een half uur lang bleef ik er, toen vluchtte ik weer naar mijn hut." Cees voelde wel voor het optreden, maar hij had liever het geld voor de reis dan de reis zelf. De opnamen konden naar zijn mening best ge maakt worden op de baan achter de hofstede van zijn schoonvader. De Japanse organisatoren kwamen evenwel zonder camera's. Ze wilden de tv-artiest in spé alleen maar in actie zien. Indien de kleine voorstel ling beviel zou de uitnodiging volgen voor opnamen in Japan. Ook de taal barrière bleek een probleem. Een ietwat paniekerig telefoontje naar de boerderij kondigde de komst van twee Japanners aan, van wie er een Engels sprak. Een tolk, die beide partijen verstaanbaar zou maken was er niet bij. Voor deze situatie kwam een oplos sing toen een van de aanwezige verslaggevers zich voor deze functie aanbood. Daarop kondigde zich een tweede probleem aan. De jeugdige ringrijder. die kampioen is van Zee land, wilde wel voor de televisie op treden maar niet naar Japan, althans „nie allenig". Hoe de tv-mensen ook praatten, Cees was vastbesloten. „Dit is de kans van je leven", probeerde zijn vrouw nog, waarop Cees antwoordde: „Da kan wè weze, maar je moe mee." Ook het aanbod, dat zijn vrouw een verblijf van een week zou worden aangeboden als ze de reis zelf zou betalen hielp niet hem van gedachten te veranderen. Na anderhalf uur praten kwam er een andere naam los: die van Johan Vos. Deze was niet thuis in Koude kerke, maar aan het werk op een bouwwerk in Middelburg. Het duur de een hele tijd voordat men hem eindelijk had gevonden, maar het zoeken werd beloond door de vlotte medewerking van Johan Vos. PARIJS Tot zondagavond zul len, zo heeft de ANWB vernomen, bij de pompstations zogenaamde verrassingsstakingen worden ge houden, zodat niet vooruit is te zeg gen waar precies zal worden ge staakt. Gisteren al gingen pompstation- houders in staking omdat zij de door de regering toegestane verhoging van 2 centimes per liter in hun ei gen zak willen steken. De oliemaat schappijen willen hiervan ook een deel hebben. De journalisten van de Franse televisie hebben gisteren besloten hun zes weken oude staking voort te zetten tot ze waarborgen hebben gekregen „voor de onpartijdigheid van de berichtgeving voor de tv." Van Hoffman-La Roche AMSTERDAM Afgelopen nacht zijn vier jongemannen, die er van ver dacht worden de gewapende roofoverval in Heilo te hebben gepleegd, in Amster dam aangehouden. De mannen, die tus sen de 20 en 25 jaar oud zijn. werden voor verhoor overgebracht naar het hoofdbureau van politie. Aanvankelijk werden er in totaal negen mannen aan gehouden. Vijf van hen werden na ver hoor weer vrijgelaten. Bij de dinsdag nacht gepleegde overval op een kassier van de boerenleenbank namen drie ge maskerde en gewapende mannen 18.000 gulden mee. ELLECOM Emmy Verhey, de jonge Ellecomse vioolvirtuose, mag niet langer op het Moskouse conser vatorium lessen volgen. Zoals be kend kreeg zij tien maanden geleden van het Russische ministerie van cultuur een beurs van 16.000 gulden om te studeren bij David Oistrach. Dezer dagen, juist toen zij met va kantie naar Nederland zou gaan, hoorde zij dat Oistrach haar voor het volgend seizoen niet in zijn leer plan heeft opgenomen. Het Russi sche ministerie voegde daaraan toe, dat „men ook andere jonge talenten een kans wilde geven". Emmy Verhey, die weer in haar ouderlijk huis in Ellecom is, over weegt nu te gaan studeren bij Yehu- di Menuhin in Londen. MIJDRECHT Prins Bernhard heeft gisteren bij de opening van de nieuwste vestiging in ons land van het wereldconcern Hoffman-La Ro che (farmaceutische industrie) een cheque ter waarde van 100.000 Zwit serse francs ontvangen, die hij zal bestemmen voor menslievende doel einden. Hij ontving de cheque uit handen van dr. L. Hoffman, kleinzoon van de stichter. In zijn dankwoord merkte de Prins glimlachend op, dat hij een kleine correctie op de bestemming wilde geven: mens- èn dierlievend zal het worden. Later bleek dat het bedrag door de Prins als volgt zal worden verdeeld: Natuurfonds 25.000 francs, Prof. dr. Wever-stichting blindenzorg in on derontwikkelde landen 15.000 frs., blindenzorg en onderwijs Barthimeüs te Zeist 15.000 frs., doven- en blinden instituut St. Michelsgestel 15.000 frs., Reumafonds Max Tailleur 15.000 frs., stichting De Blauwe Vogels (hulp aan invalide padvinders) 15.000 frs. JONGENS VONDEN BEURS MET MEER DAN 10.000 (Van onze correspondent) SIEBENGEWALD Twee jon gens in het Noordlimburgse plaatsje Siebengewald vonden donderdag middag langs een weg een ouder wetse portemonnee. Ze stapten van hun fiets af en openden de beurs. De jongens schrokken van de in houd. Ze telden en kwamen tot een bedrag van meer dan tienduizend gulden. De jongens, de elfjarige Willy Erens en de twaalfjarige Johnny Coenders gingen met de vondst naar hun ouders, die aangifte deden bij de politie. De man die de portefeuil le had verloren, werd door de poli tie opgebeld. Het was een kippen houder uit Barneveld. Hij had zijn portemonnee niet gemist. Wel gaf hij de vinders een beloning van 125. HEERLEN In het ziekenhuis te Heerlen is donderdagmiddag de 19-jarige P. Smeets uit Linne overle den. Hij werd 30 juni jl. ernstig ge wond toen hij te Maasbracht met zijn bromfiets tegen een stoeprand reed. in goedkope, echte liters en nog thuis bezorgd ook (Van onze sociaal-economische re dactie) UTRECHT Hoewel op het ogen blik het Duitse vervoersplan van mi nister Leber steeds meer in de be langstelling komt, blijven de Neder landse vervoersorganisaties met na druk aandacht vragen voor de reeds ingevoerde contingentering van het wegvervoer tussen Nederland en West-Duitsland. Het plan-Leber kan bij eventuele invoering het wegvervoer in West-Duitsland extra lasten en extra beperkingen opleggen, maar wanneer een Nederlandse vervoerder geen vergunning krijgt, kan hij helemaal niet rijden. Dit laatste acht men in vervoerderskringen altijd nog het ernstigste probleem dat de meeste aandacht verdient. De Nederlandse vervoerders, die bij controle aan de Duitse grens geen vergunning blijken te hebben, wor den op het ogenblik opgeschreven maar nog niet teruggestuurd. De ver voersorganisaties vrezen echter, dat de Duitsers wanneer zij de huidige contingentering handhaven spoe dig tot uitvoering van hun maatrege len zullen overgaan. Niet de grote Nederlandse onderne mingen, die soms ook nog wel vesti gingen in Duitsland hebben, zullen dan het slachtoffer worden, maar vooral de kleinere ondernemingen met een of twee wagens, die slechts voor een of twee dagen vergunningen krijgen om op Duitsland te rijden. Kleine vervoerders, die al jaren lang hard gezwoegd hebben om hun bedrijf op te bouwen, niettegenstaan de de jaarlijks stijgende bedrijfslas ten (belasting, benzineprijs enz.), zul len gedwongen worden het bijltje er bij neer te leggen: een troosteloos einde van een moeizaam bestaan. Hier gaat het niet om gebrek aan efficiency, activiteit en onder nemingszin, maar om een kortsluiting tussen twee landen op vervoersge bied, ondanks hel bestaan van een Europese Economische Gemeenschap. ONBILLIJK De Duitsers willen niet meer dan 1950 Nederlandse wagens per dag op de Duitse wegen hebben, maar on danks reeds maandenlang durend welwillend overleg van Nederlandse zijde met Duitse ambtenaren is er DEN BOSCH De Bossche re cherche heeft de grootste partij opium in handen gekregen, die ooit in Nederland is gevonden. Het ging om ongeveer elk kilo, die op de zwarte markt een waarde vertegen woordigt van ruim tien mille. De partij werd aangetroffen onder de vloer van een zolderkamertje in een pension aan de Bossche Westwal, dat gehuurd was door de 32-jarige Turkse gastarbeider H. B. Hij en de eveneens in Den Bosch wonende schrijver H. V. zijn gearresteerd. De vondst werd gedaan na een tip LAS VEGAS Een gedetineerde die onder geleide van twee politie mannen per vliegtuig van Kansas City naar San Francisco werd over gebracht dreigde donderdag het toestel met dynamiet te laten ont ploffen als men hem niet naar Mexi co bracht. De piloot kon hem van dat plan afhouden door te zeggen dat hij niet genoeg brandstof had. De man ging hierop zijn escorte te lijf; hij kon echter worden overmeesterd, waar na hij na de landing in Las Vegas achter de tralies werd gezet. van de Amsterdamse recherche die Bossche collega's erop attent maak te, dat B. opium in zyn bezit zou hebben. Toen de politie een inval deed, vond zij de Turk ziek op bed en in het nachtkastje 600 gram ruwe opium. Later ontdekte zij, op aan wijzing van de hospita, de rest van de elf kilo onder een losse vloer plank. Volgens B. had hij de opium toe gestuurd gekregen uit Turkije. De Bossche schrijver zou slechts zijde lings met de zaak te maken hebben. De politie neemt aan dat de Turk niet in een complot zit en de opium voor eigen gebruik is geweest. Zijn vriend uit Zaandam eveneens een Turk wordt thans in Amsterdam verhoord omdat hij er eveneens van wordt verdacht opium in zijn bezit te hebben. nog geen systeem bereikt, waarbij het vaststaat, dat er per dag ook in derdaad tenminste 1950 Nederlandse wagens op de Duitse wegen zijn. Per dag worden tientallen vergunningen geweigerd, maar het is wel zeker, dat er per dag aanzienlijk minder Neder landse wagens in Duitsland rijden. De onbillijkheid van dit nieuwe systeem dreigt op het ogenblik wat op de achtergrond te geraken nu in West-Duitsland het plan-Leber volop in de belangstelling staat. Het Neder landse ministerie van verkeer en wa terstaat is tot nog toe zoet gehouden met kleine concessies, die niet veel om het lijf hebben, aldus het com mentaar van de zijde van de Neder landse bond van protestants-christelij ke beroepsgoederenvervoerders. Voor enkele weken van het jaar Is er een regeling gekomen voor beder felijke produktcn zoals groenten en fruit, de lege ritten zijn uitgezonderd van de vergunningen, maar hiermee zijn de concessies ongeveer uitgeput. Voor het transitovervoer is nog geen regeling gekomen. Door het Ne derlandse vervoer naar andere lan den, dat via Duitsland gaat, onder het vergunningenstelsel te laten val len, wordt in wezen de vrijheid van handel aangetast, hoewel de Duitse grondwet deze vrijheid erkent. Naar wij vernemen overweegt de Nederlandse regering bij het Euro pese Hof een proces aanhangig te maken tegen het op komst zijnde plan-Leber, dat alle verkeer op de Duitse autowegen wil onderwerpen aan een hogere belasting en boven dien bepaalde goederen geheel van de Duitse autowegén wil weren ter versterking van de concurrentieposi tie van de Duitse spoorwegen. Dit plan staat geheel los van de bilatera le overeenkomst tussen Nederland en West-Duitsland inzake het aantal we derzijdse vervoersvergunningen. Inmiddels heeft minister Leber zijn plan al moeten matigen onder druk van de CDU-oppositie. Het weren van bepaalde goederen op de Duitse wegen is geschrapt. Daartegenover zou de minister echter de bevoegd heid krijgen incidenteel bepaalde we gen geheel voor het goederenvervoer te mogen afsluiten. De betekenis van deze maatregel hangt volledig af van de wijze waarop de bewindsman deze maatregel toepast. Te verwachten valt overigens, dat het plan niet meer voor 1 januari 1969 gereed komt, zo dat ook de Duitse verkiezingen nog een rol gaan spelen en het hele plan-Leber dus nog bijzonder wan kel staat. Tegen deze achtergrond wrdienf het in de ogen van de Ned'landse wegvervoerders aanbeveling zich op dit moment niet teveel blind te sta ren op het onzekere plan-Leber, waarover zonodig ook op EEG-niveau nog wel harde noten gekraakt zullen moeten worden. „Het gevecht tegen het Duitse vergunningenstelsel moet onverminderd worden voortgezet in het belang van een groot aantal Ne derlandse bedrijfstakken, die voor de afzet van hun produkten mede af hankelijk zijn van het Nederlandse vervoersbedrijf", aldus het commen taar van de zijde van de PCB. (Van onze verkeersredacteur) HELMOND Vier-en-vijftig brandstofhandelaren zijn een belangengemeenschap aange gaan en komen gezamenlijk met een eigen merknaam voor de vloeibare en vaste brand stof. De vloeibare brandstof (witte benzine, huisbrandolie en petroleum) worden, zoals we reeds berichtten, op de markt gebracht onder de naam PLOT, de vaste brandstof (ko len, hout en andere aanmaak- artikelen) onder de naam PIT. De gemeenschap is gedoopt Commak Nederland N.V. Een van de belangrijkste activitei ten is het gezamenlijk aanbieden van witte benzine. Gisteren is daartoe in Helmond het eerste PLOT-station ge opend. Dit jaar volgen er nog veer tien. Door samen in te kopen, kunnen de handelaren de benzine voor ten minste 2 procent goedkoper verkrij gen. Leverancier is „een in Neder land werkende oliemaatschappij, die niet tot de grote zes behoort". Op de kwaliteit van de benzine wordt toegezien door analyses van de maatschappij te controleren en ook monsters bij de pompen te testen. Op de kwaliteit wordt garantie gegeven. Bij het eerste station wordt super aangeboden voor 51 en normaal voor 49 cent. De motorolie wordt 30 pro cent goedkoper op de markt ge bracht. In principe kunnen alle Nederlandse eigenaars van witte en vrije pompen tussen de 1200 en 1500 zich aansluiten de bij de N.V. Ze dienen zich dan echter wel te onderwerpen aan een kwaliteitscontrole. Wat betreft de vaste brandstoffen: deze zullen niet onder de geldende prijzen worden verkocht, maar de bij de N.V. aangeslotenen zullen wel ga rantie op hun produkten geven. Er wordt naar gestreefd zoveel mogelijk in verpakte vorm te leveren. Aanleiding tot de oprichting van de belangengemeenschap is het onlangs gereedgekomen „adviesrapport voor samenwerking in de brandstoffen- handel" van prof dr. H. O. Gold- schmidt, hoogleraar aan de economi sche hogeschool in Tilburg en expert in de middenstandsproblematiek. Daarin wordt gesteld, dat brandstoffenhandelaren jaarlijks twee miljoen gulden kunnen bespa ren door gezamenlijk in te kopen, te distribueren en administratie te voe ren. Prof. Goldschmidt maakte de stu die naar aanleiding van de penibele situatie, waarin tal van brandstof handelaren waren komen te verkeren na de introductie van het aardgas. Hierdoor zijn van de 6.500 bedrijven, die ons land enkele jaren geleden nog telde, er thans 1.000 van afgeval len. Hoewel de twee miljoen ton huisbrandolie, die in Nederland wordt omgezet, voor een aantal brandstofhandelaren nog wel interes sant is, dreigt een grotere groep in ernstige financiële moeilijkheden te komen. Dat was ook de reden, waar om velen tijdig overschakelden op de levering van witte benzine. Aandeelhouders Directeur C. H. Pols onderstreepte gistermiddag op een persconferentie, dat Commak Nederland geen enkele verwantschap heeft met de destijds opgerichte Stichting Norm. Deze stichting, die nooit van de grond is gekomen en officieus al weer ter zie le is, richtte zich meer op de controle van de kwaliteit der door de leden geleverde witte benzine. Commak Nederland is een naamloze ven nootschap, waarvan de 54 handelaren alle aandeelhouders zijn. Men ope reert daarom ook gezamenlijk. Van deze aandeelhouders is 60 pro cent in het zuiden en 40 procent in de rest van het land gevestigd. Ze ventien handelaren bezitten reeds een witte pomp.

Nieuwe Leidsche Courant | 1968 | | pagina 9