Koop van ND SM gekoppeld aan kredietgarantie ORDERS VOOR UIT BRAZILIË C. VEROLME Commentaar BURGERS LEVEND BEGRAVEN Charles wordt prins onwillig Wales Ik wist niet van op joden wist moord Vrije agrarische markt over enkele weken REGERING EN A'DAM STEUNDEN OVERNAME SLUITING WERF LAG VOOR DE HAND Kind dood onder muur Doel en middel KIESINGER VOOR RECHTBANK: Echtpaar Ab promoveerde Ook interesse Doorman elke lijd is tijd voor VAN NELLE thee Gruwelen in Biafra Zaak Mia Versluis krijgt vervolg Psychopaat krijgt geweer van politie 5 VRIJDAG 5 JULI 1968 VENLO Donderdagmiddag is het negenjarig jongetje J. Schuts bij zijn ouderlijke woning onder een vallende muur terecht gekomen. De jongen speelde met enkele andere kinderen op een terrein waar werkzaamheden worden uitgevoerd. Toen eon muur werd gesloopt, kreeg het knaapje brokstukken ervan op zijn lichaam. Nadat hij was bevrijd bleken de le vensgeesten te zijn geweken. EMMELOORD Op het Vollenho- vermeer is donderdagmiddag de 40-jarige baggermolenmachinist J. Rentenaar uit Oudewater bekneld ge raakt tussen de hijsinstallatie van zijn baggermolen. Hij was op slag dood. "MADE Het 2-jarig meisje G. E. A. M. van Dongen raakte gistermid dag bij het oversteken van de Kal- verstraat in Made onder een passe rende landbouwtrekker. Het kindje was op slag dood. KAATSHEUVEL De 18-jarige H. van Best uit Kaatsheuvel kwam donderdag, toen hij met zijn fiets in aanraking kwam met het rijwiel van zijn naast hem rijdende vriend, zo te vallen, dat hij korte tijd daarna in het St. Elisabeth-ziekenhuis in Til burg overleed. LJIER en daar is nadruk gelegd op de voorspelling van Brezjnef, dat de Amerikaanse samenleving tot on dergang is gedoemd en spoedig ver vangen zal worden door een Ameri- ka-van-werkers. Men ziet hier een tegenstelling, om dat Rusland bereid is met datzelfde Amerika aan de conferentietafel te gaan zitten om over ontwapening (of beperking van bewapening) te spre ken. Die tegenstelling is er niet. Partij leider Breznjef heeft slechts gezegd wat Chrocsjtsjef, Stalin en anderen vóór hem hebben gedaan. Intussen schuwden z(j samenwerking met Washington niet. De „vreedzame wedijver", laatstelijk door Chroesjtsjef gepropageerd tus sen landen met verschillende sociale systemen, past volkomen in de ver wachting dat de kapitalistische" landen zullen verliezen. Het sluiten van akkoorden betekent voor de Russen een militair en eco nomisch eigenbelang. Bovendien ver betert het hun kansen in de vreed zame wedijver met Amerika, zoals deze op talrijke fronten aan de dag wordt gelegd. Over het einddoel verschillen de Russische leiders niet van mening. Slechts over de aan te wenden mid delen bestaat soms onenigheid, als namelijk de economen tot voorzich tigheid manen. (Van onze scheepvaartredakteur ROTTERDAM De overname van de ND SM door het Verolme- concern schijnt volgens sterke geruchten in Den Haag onder pressie van de regering en het Amsterdamse gemeentebestuur te zijn gebeurd. Van regerings zijde zou Verolme de toezegging zijn gedaan dat hij na overname van het Amsterdamse scheeps bedrijf de kredietgarantie van 75 miljoen gulden voor de bouw van een mammoetdok zou krijgen, van een mammoetdok zou krij gen. Vandaag houdt de minister raad zich met de kwestie van de garantie bezig. Minister De Block van economische zaken zag op deze manier een eind aan de nu reeds een jaar voortsle pende affaire van kredietverlening voor het dokprojekt. Al die tijd heeft hij geen keuze kunnen maken tussen enerzijds Verolme (die een dok op zijn werf in de Botlek wil) en de combinatie van Wilton, RDM, Schel de en NDSM (die een dok op de Maasvlakte wil). Nu de kans van overname van de bijzonder slecht florerende NDSM door Verolme tot de mogelijkheden behoorde, kon de minister de garan tie van de overname koppelen aan de verstrekking van de garantie. De situatie wijzigde zich deze week echter helemaal toen Wilton-Fijen- oord en de Rijn-Schelde-groep be kendmaakten tot een nauwe samen werking op maritiem gebied te willen komen. De combinatie besloot tevens zo spoedig mogelijk te beginnen met de bouw van een dok op de Maasvlakte voor schepen tot 300.000 ton. Ze handhaafden tevens hun eer der gedane aanvrage voor garantie. Beslissing Minister De Block staat nu voor precies dezelfde beslissing als voor kort. Aan wie moet hij de garantie geven? Het is of Verolme of de com binatie van Wilton, RDM en Schelde. Eerder besloot de regering namelijk slechts éénmaal garantie te zullen verlenen. Wilton en de Rijn-Schelde-groep hebben kennelijk lucht gekregen van de transactie Verolme-NDSM en heb ben tijdig een tegenzet gelanceerd, daarmee de minister van econo mische zaken in een uiterst moeilijk politiek parket manoeuvrerend. De situatie waarin de NDSM de laatste tijd verkeert is financieel bij zonder slecht. De werf heeft orders voor de bouw van diverse tankers van ongeveer 200.000 ton. maar die schepen worden' met verlies ge bouwd. Het bedrijf biedt werk aan enige GRONINGEN Dat man cm vrouw ook hun eenheid kunnen bewijzen in de wetenschap hebben gisteren me vrouw A. Ab-Van Zanten en de heer G. Ab gedemonstreerd, die een uur na elkaar tot doctor in de wiskunde en natuurwetenschap promoveerden. Zij hadden ook dezelfde promotor: prof. dr. M. Gruber. gewoon hoogle raar in de biochemie aan de RU in Groningen. De heer Ab (31), die wetenschappelijk medewerker is op het Biochemisch laboratorium van deze universiteit had tot onderwerp van zijn proefschrift Eiwitsynthese in een cel- vrij leversysteem. Zijn echtgenote (35), die aan hetzelfde laboratorium verbonden is had als titel van haar dissertatie Levensduur van Messen ger-RN A in rattepancreas. Aan de universiteit van Gronin gen is gisteren een echtpaar gepromoveerd: de heer C. Ab en mevrouw A. Ab-van Zanten. Zij zijn nu beiden doctor in de biochemie. BONN De Westduitse kanselier Kiesinger heeft gis teren voor een rechtbank ver klaard, dat hij tot laat in de tweede wereldoorlog de geal lieerde beschuldigingen over de uitroeiing van de joden had beschouwd als gruwel program ma. ..Ik kon eenvoudig niet begrijpen dat zulke dingen gebeurde", zei Kiesinger. Onmiddellijk na de rechtszit ting in Bonn toonde het Oost- duitse persbureau ADN doku- menten, waaruit bleek „dat Kie singer wel degelijk wist wat er met de joden gebeurde". Hij was niet alleen nauwkeurig op de hoogte, maar zelfs persoonlijk bij de uitroeiing van de joden betrokken", aldus ADN. Het was voor het eerst, dat een j Westduits staatshoofd voor de recht- bank verscheen. Het was heet in de I rechtzaal en Kiesinger transpireerde hevig. De kanselier was onder Hitler plaatsvervangend hoofd van de radi- opropagandadienst van het ministerie van buitenlandse zaken. Hij was nu als getuige gedagvaard in een proces tegen enkele nazi-diplomaten. Deze diplomaten, Adolf Beckerle, voormalig ambassadeur in Sofia, en zijn assistent Fritz von Hahn, worden beschuldigd van deportatie en moord op 11.343 joden. De rechtbank ging akkoord met een verzoek van de verdediding Kiesinger te dagvaarden. De kanse lier zou kunnen getuigen of nazi-di plomaten op de hoogte konden zijn van het feit, dat gedeporteerde jden werden vermoord. De kanselier vertelde de rechter, dat hij op 1 mei 1933 lid van de NSDAP was geworden, drie maanden nadat Hitier aan de macht was geko men. Echter niet uit overtuiging, want spoedig had hij in de gaten waar het naar toe ging. Zijn enige binding met de partij na 1934 was dan ook het betalen van de contribu tie. ..Wat ik op dat moment hoorde over het lot van de joden, was niet meer dan de meeste gewone Duitsers hoorden", vertelde Kiesinger. Hij gaf toe zelf deportatie van jo den te hebben gezien uit .het huis waar hij woonde. Maar niemand wist waar ze naar toe werden gebracht. Hij had veronderstelt, dat de joden tewerk zouden worden gesteld. Hij zou in de oorlog al het moge lijke hebben gedaan om de antisemi tische propaganda in zijn officiële funktie te verminderen, „zoals ieder fatsoenlijk mens deed... „Na de oor log had hij gehoord, dat een onder geschikte hem bij de Gestapo had aangegeven. De kanselier werd door de verdedi ger onder handen genomen over zijn verklaring, dat hij nooit had gehoord van het woord „endlösung". De kanselier bleef bij zijn verklaring. Tegen het einde van de oorlog was het hem duidelijk geworden dat de joden „groot on'heil" was overkomen. De volle omvang daarvan zag hij pas na '45. De geallieerde oorlogsberichten versleet hij in die jaren voor gruwel propaganda, omdat veel berichten over de oorlog niet klopten. duizenden mensen en een eventuele sluiting van de werf, zou verregaan de gevolgen hebbn voor de werkge legenheid in Amstiriam. Er was de regering daarom zeer veel aan gele gen als de NDSM op de een of andere manier kon worden gered. De minister vond Verolme bereid de werf over te nemen, mits deze de garantie voor het dokDrojekt zou krijgen. Minister De Block ging hier mee akkoord en kreeg er ook de steun van de ministerraad voor. Niet akkoord Eind vorige week zou de niinister de overgebleven drie grote werven hebben verteld dat Verolme de ga rantie zou krijgen. Hij zei hun tevens dat Vero'me bereid was de combina tie van drie gedurende een bepaalde periode van het jaar de beschikking over het dok te geven voor het repa reren van mammoettankers. De wer ven gingen met dit voorstel echter niet akkoord. Men wilde enige dagen tijd om de kwestie onderling te bespreken. Binnen korte tijd kreeg de minister toen te horen dat er tus sen hen een nauwe samenwerking zou. komen en dat de aanvraag om kredietgarantie bleef gehandhaafd. De combinatie van drie en Verolme (waar voorlopig dan ook de NDSM toe wordt gerekend) staan scherper tegenover elkaar dan ooit. Het voort bestaan van de Amsterdamse scheepswerf staat daarbij direkt op het spel. De minister zal nu en uitstel is niet meer verantwoord snel een beslissing dienen te nemen. DEN HAAG/ROTTERDAM Terwijl de scheepsbouwwereld in hevige beroering is over fusies y ftp A fl VP en andere samenbundelingsvor- UUL/I LLUs J.\.LLl Gl men, zomede over de regerings garantie op een bij de Maasstad te bouwen mammoetdok in de kabinetszitting van hedenmiddag zal over dit moeilijke onderwerp een beslissing genomen worden arriveert de Braziliaanse mi nister van marine, admiraal Augusto Hamann Rademacker Grunewold vanavond in Neder land om het rijk van Cornelis Verolme nog verder te verster ken. (Van onze speciale verslaggever) De bewindsman, met wie de Ro- zenburgse scheepsbouwer goede rela ties onderhoudt via zijn Braziliaanse werf in Jacuacanga. rammelt met een groot aantal orders, waarvan een deel zeker in ons land zal worden geplaatst. De admiraal is uitvoerder van het meest gigantische vlootproject dat ooit door 'n Zuidamerikaans land ter hand is genomen. Het gaat oin de nieuwbouw van twaalf fregatten, zes onderzeeërs, een kompleet opleidings schip en een groot aantal kleinere marine-eenheden, waaronder ten minste een dozijn mijnenvegers. OOK PHILIPS Een deel van deze plannen, kosten honderden miljoenen dollars, zal door AFTERNOON BUILTJES LAGOS Volgens een gisteren door hulporganisaties in de Nigeriaanse hoofdstad besproken rapport van een team van het Rode Kruis heeft een rooms-katholieke priester in het dorp Ikotekpene burgers levend zien be graven door Biafraanse militairen. De priester vertelde dat de burgers waren gedwongen de kuilen te graven die hun graf zouden worden en dat hij na het vertrek van de soldaten nog enkele kinderen tijdig had weten uit te graven. Ikotekpene is een Biafraans dorp dat in federale handen kwam. werd her overd maar nu opnieuw door de federale troepen is bezet Functionarissen van het Rode Kruis zeiden dat op de binnenplaats van de kleine gevangenis 1,500 uitgehongerde burgers zaten samengepakt en dat in een vertrek talrij ke kinderen zaten die huilden van de honger. LONDEN Volgend jaar juli zal de toekomstige koning van Engeland, prins Charles, aan het volk van Wales worden voorgesteld. Hij krijgt bij die gelegenheid de titel Prins van Wales. Reeds nu verzetten vele inwoners van Wales zich tegen de investituur van de „onge wenste" prins. De laatste keer dat een adelijke Engelsman de gemoederen in het nogal nationalistisch getinte Wales in beweging bracht, was in 1911, toen de huidige hertog van Windsor er zijn titel ontving. Hoeveel dat toen kostte, is niet bekend, maar de ruim 10.000 officiële gasten 'leden een aardige greep in de Britse staatsbeurs. Deze keer zal dezelfde lijn worden gevolgd, zij het dat er „slechts" 4000 officiële gasten zullen komen. De pracht en praal zal de Britse rege ring in één dag bijna 1,8 miljoen gulden gaan kosten. De kosten van de veiligheidsmaat regelen. die men denkt te gaan ne men. zijn daarbij niet inbegrepen Want dat er strenge veilig heidsmaatregelen genomen moeten worden, is een ieder duidelijk. DEMONSTRATIES Tijdens het bezoek, dat de prins vorige week aan Wales bracht, kwam het verschillende keren tot demonstraties van nationalistisch getinte Welshmen. Zij zien 'de prins meer als een blok aan hun been. dan als' hun prins. Want als prins Charles de troon van Engeland bestijgt, zal Wa les onmiddellijk met de kroon sa mensmelten en geen afzonderlijk bestaan meer kunnen hebben. De kans op zelfbeschikking is dan helemaal van de baan. Vandaar de onrust in Wales over de plannen van opperceremoniemeester -fle her tog van Norfolk. Deze man heeft het programma al in de puntjes geregeld. Zo zal prins Charles op 1 juli 1969 (hij is dan twintig) in Caernavon Prins van Wales worden gemaakt. Ongeveer 4000 ambassadeurs, hoe- ge commissarissen, regeringsfunkti- onarissën en andere hoge persoon lijkheden zullen de prins dan kun nen aanschouwen, gekleed in een wit satijnen broek en een mantel van paars fluweel, afgezet met her melijn. „Dat kostuum dragen vond ik het moeilijkste op een van de moei lijkste dagen van mijn leven", ver klaarde de hertog van Windsor, na zijn investituur (1911). SPOEDCURSUS Voor de plechtigheid begint, zal een oecumenische kerkdienst wor den gehouden. Daarna gaat de prins naar het kasteel, waar later zijn ou ders zich bij hem zullen voegen. Vandaar gaat het gezelschap Jan naar het podium, voor de investi tuur. Om alvast wat aan de Welshmen te wennen, zal de prins in april een spoedcursus gaan volgen aan de universiteit van Aberystwyth. Ook wil hij het Welsh onder de knie krijgen. Na de plechtigheid volgt een vierdaagse rondreis door het prinsdom. de Nederlandse en de Braziliaanse vestigingen van Verolme worden ge realiseerd. Zeker is ook dat Philips de uitrusting van de schepen met vuurleidingen en andere electro- nische apparatuur zal verzorgen. Tijdens het vijfdaagse bezoek, dat admiraal Rademacker Grunewold aan ons land brengt, treedt „de ko ning van de stapelloop" als diens gastheer op. Er staat een bezoek aan de Philipsfabrieken in Eindhoven op het program, zomede een gesprek met de minister van defensie, de heer W. den Toom. Dinsdag is de Braziliaanse minister de gast van de Koninklijke Marine. De commandant maritieme middelen in Nederland, vice-admiraal jhr. P. C. M. de Jonge van Ellemeet, zal die dag persoonlijk een rondleiding door Den Helder verzorgen. In Den Haag doen in dit verband geruchten de ronde, dat admiraal Ra demacker Grunewold een serieuze gegadigde is voor het afgedankte vlaggeschip van de Koninklijke Ma rine, de Karei Doorman. Een zusterschip van dit vliegtuig moederschip, de Minas Gerais, koerst reeds sinds jaren in de Braziliaanse wateren. Het werd indertijd op de Rozenburgse werf van Verolme in grijpend verbouwd een karwei, dat jaren heeft gevergd en waar zeker 150 miljoen gulden bij was betrok ken. Als de Brazilianen het kreupele schip inderdaad zullen kopen, is de DEN HAAG De zaak Mia Ver sluis krijgt een nieuw vervolg: de Hoge raad heeft het vonnis, dat het gerechtshof in Arnhem begin mei wees, nietig verklaard en het ge rechtshof in Amsterdam opdracht 1 gegeven een nieuwe rechtsprocedure 1 voor te bereiden. Het Arnhemse Hof had bepaald, I dat de narcotiseur. die Mia Versluis ruim twee jaar geleden behandelde, I voor een half jaar de bevoegdheid moést worden ontzegd om de ge neeskunde uit te oefenen. De Hoge Raad vindt nu. dat het J gerechtshof het vonnis te veel heeft gebaseerd op de overwegingen van I het medisch tuchtcollege (dat de narcotiseur anderhalf jaar geleden tot 1000 gulden boete veroordeelde). Mia Versluis ligt nog steeds be- wusteloos in het protestants-chris- I telijk streekziekenhuis in Bennekom. kans niet uitgesloten dat ook de Ka- rel Doorman naar dezelfde Verolme- werf verhuifet. De machinekamers, die door een dit jaar uitgebroken brand zwaar beschadigd zijn, moeten worden gerepareerd, terwijl het schip ook toe is aan een grote onder houdsbeurt. De kosten van het weer op orde brengen van de machinekamers zijn door de Koninklijke Marine op onge veer drie miljoen gulden geschat. Voor de onderhoudsbeurt moet zeker vier miljoen gulden worden uitge keerd. Omdat de Karei Doorman toch op 1 januari 1970 uit de vaart zou zijn genomen, heeft het ministerie van defensie dit geld er niet meer voor over. Voor Nederland zou het een voor deeltje zijn, als het vlaggeschip voor verder gebruik aan een vreemde mo gendheid zou kunnen worden ver kocht. Het zou dan met alles wat er thans op en aan zit de deur uitgaan, wat miljoenen aan extra inkomsten I betekent. De schrootwaarde van het i van zijn kostbare apparatuur ontdane vliegkampschip bedraagt slechts drie miljoen gulden. 1 In marinekringen heeft men tot nog toe hoop gehad dat Argentinië de Karei Doorman zou kopen. Hoewel het voornemen hiertoe nog niet offi cieel van de baan is, zal een tweede gegadigde de onderhandelingspositie van Nederland zonder meer verster ken. SYDNEY Wally Mellish, die reeds drie dagen een beleg van de politie heeft doorstaan in een huis te Sydney, heeft nu de be schikking over een automatisch geweer met 200 kogels. Politie commissaris T. Allan heeft hem dat gegeven. „Ik moest een verschrikkelijk besluit nemen", verklaarde de com missaris later. „Als ik het geweer niet gegeven had, zou Mellish zijn 18-jarige vrouw en haar kind hebben doodgeschoten." Mellish en zijn vrouw traden woensdag tijdens een bizarre plech tigheid in het huwelijk, terwijl het huis was omsingeld door politie, be wapend met traangas en geweren. De politie zorgde toen voor een do minee, omdat de psychopaat dreig de het meisje en haar baby te do den Er werd een overeenkomst geslo ten, dat Mellish zich de volgende dag zou overgeven. De politie zou hem dan in zijn eerste huwelijksnacht met rust laten. Mellish heeft zich echter niet aan die overeenkomst gehouden. NOG GÉN EEG-MARATHON VEGHEL Binnen enkele weken zal binnen de EEG de vrije agrarische markt een feit zijn. Half juli zal de Raad van ministers daarvoor nog vijf dagen in Brussel bijeen komen. Hel is echter nodig, dal de ge meenschappelijke rundveemarkt ge volgd wordt door een gemeenschap pelijk veterinair beleid. Anders blijft deze gemeenschappelijke markt voor vlees (grenssluitingen bij bijv. mond en klauwzeer) in de lucht hangen. Minister Lardinois van Landbouw zei dit gisteren bij het in gebruik stellen van een nieuwe silo van de coöperatieve handelvereniging NCB te Veghel, waardoor de opslagcapaci teit van dit bedrijf op 300.000 ton is gekomen. In 14 jaar is de veevoeder- produktie hier meer dan verzeven- voudigd. De bewindsman toonde aan dat /oor de veehouderijproducten binnen de EEG-markt meer mogelijkheden liggen dan tot voor kort het geval leek. Bij de melkproduktie acht hij kostprijs- en kwaliteitsbewaking een harde noodzaak. De varkenshouderij biedt naar zijn inzicht geen sombere perspectieven. Hij verwacht dat de extra heffingen op de invoer in Frankrijk binnenkort door de Europese commissie zullen worden opgeheven. Natuurlijk zijn er in de komende jaren de nodige aanpassingsmoei lijkheden te wachten. Maar wie zich daar blind op staart, heeft een scheef beeld van de situatie, aldus de mi nister.

Nieuwe Leidsche Courant | 1968 | | pagina 5