BOUW FLEVOHOF BEGINT KUIKENROLLADE 700gram 6.95 Gastenboek Gevaarlijk gedrag bij overwegen De Gaulle wil de senaat afdanken WIENER BURG" MET GOETHE S GOEDHEID S Vliegtuig stort neer bij landing in Londen Kinderen naar eigen dorp of oerwoud Hangen boven 60 koeien Met neus op land- en tuinbouw Jiamperen neemt heel sterk toe presenteert kip op zfo lekkerst UW CULINAIRE TOPPRESTATIE MMM...I ■Ci...LEKKER! Broer Sirhan beschoten Schietpartij in Haagse club MEER SLUITINGEN SCHOENINDUSTRIE Vrije Evangelischen, een bescheiden gemeenschap Beatle-muziek in stadsbussen 7 DONDERDAG A JULI 1968 Filmster Elizabeth Taylor heeft gisteren op de veiling van Sotheby haar kunstcollectie op peil gebracht; zij was namelijk de hoogste biedster op een schilderij van Claude Monet, Le val de falaise. Liz telde een goede 435.000 gulden neer. UTRECHT De totale capaciteit van de Nederlandse kampeerterrei nen was het vorig jaar, vergeleken met 1963, verdubbeld. Thans zijn er zo'n 200.000 standplaatsen.. Het kamperen met een tent of een caravan neemt volgens een onderzoek van de Stichting interuniversitair instituut voor sociaal-wetenschap pelijk onderzoek zeer sterk toe. Al leen al van 1966 tot 1967 steeg het aantal caravans met een vaste staan plaats met 44 procent en het aantal „vaste" tenten met 36 procent PARIJS President Charles de Gaulle heeft gisteren nieuw leven gegeven aan geruchten dat hij van plan is de Franse senaat samen te smelten met de Economische en sociale raad. Dit nieuwe lichaam zou een zuiver raadgevende taak hebben. LONDEN Bij een mislukte landingsmanoeuvre van een tweemotorig transportvliegtuig op het Londense vliegveld Heat- row zijn woensdagavond zeven inzittenden om het leven geko men. Per maand duizend UTRECHT Een maand lang (april) hebben alle wagenvoerders van de NS bijgehouden hoe vaak weggebruikers vlak voor de aanstor mende trein een overweg passeerden, dan wel pas op het allerlaatste mo ment stopten. In beide gevallen staat een wagenvoerder machteloos. Het kwam bijna duizend maal voor... En er waren 1142 weggebruikers bij be trokken. In bijna de helft van de gevallen gebeurde dit op een overweg met au tomatische knipperlichten, ruim 200 keer op een niet beveiligde overweg, maar dan 250 maal op overwegen met halve bomen, waar weggebrui kers op het nippertje door zigzagden. Automobilisten waren bij deze „narrow escapes" verreweg in de meerderheid (bijna 500), dan kwamen Het toestel, een Elizabethan van de Britse luchtvaartmaatschappij BKS. had acht renpaarden uit het Frans Deauville opgehaald. Alle paarden kwamen om. Toen de piloot het toestel aan de grond wilde zetten, raakte de rech tervleugel twee geparkeerde toestel len van de BEA. Stukken van de staarten van deze toestellen vlogen in het rond. De Elizabethan kon nog worden opgetrokken over een volle bus met passagiers van een van de Tridents, maar kwam een eindje verder met een vleugel tegen de grond. Deze brak af en het vliegtuig vloog brandend tegen een gebouw van de luchthaven op. Onder de slachtoffers zyn enkele paardenverzorgers. De senaat, een wetgevend orgaan, dat gekozen wordt door leden van de nationale vergadering en leden van de gemeente- en departements raden, wordt beschouwd als verte genwoordiger van de plaatselijke belangen. De Economische en sociale raad. die slechts adviezen kan geven, is samengesteld uit aangewezen verte genwoordigers van de vakbonden, werkgevers, boerenorganisaties, za kenlieden, geleerden, economen, consumenten, gezinsverenigingen en vele andere groeperingen. Volgens welingelichte zegslieden wordt de rol van de senaat bestu deerd. Generaal De Gaulle heeft echter nooit verhuld dat hij één wetgevend lichaam de nationale vergaderng genoeg vindt. Referendum Voor verandering van de rol van de senaat is een amendement op de grondwet nodig, wat alleen door een referendum kan worden verkregen. Een dergelijk voorstel zou kunnen worden opgenomen in het referen dum over sociale, economische en universitaire hervormingen, dat in de herfst zou worden gehouden. In Parijs doen ook onbevestigde berichten de ronde dat De Gaulle nog een amendement op de grond wet wenst voor de aanstelling van een vice-president die naar Ameri kaans voorbeeld het staatshoofd automatisch opvolgt bij overlijden of als hij niet meer in staat is zijn functie uit te oefenen. Pas na de bijeenkomst van le nieuwe Nationale vergadering, die volgende week donderdag begint, zal het Franse kabinet eventueel worden gewijzigd. Dit zei president De Gaulle gisteren op een ministers bijeenkomst. In kringen van de Zwitserse na tionale bank wordt voorspeld dat Frankrijk na de verhoging van het disconto (gisteren, van 3,5 tot 5 procent) verdere maatregelen zal moeten nemen om de moeilijkheden met zijn betalingsbalans te herstel len. Maatregelen Op aandringen van de Europese commissie heeft Frankrijk de in voering van beschermende invoer contingenten uitgesteld tot de com missie er haar goedkeuring aan heeft gehecht, zo maakte Jean Rey giste ren bekend. De commissie had Frankrijk verweten dat het ken nelijk van plan was invoercontin genten vast te stellen zonder over leg met de andere EEG-landen. Frankrijk had laten weten dat de invoercontingenten op 1 juli van kracht zouden worden en dat ze wa ren bedoeld om de economische moeilijkheden te overwinnen die de stakingen in mei hebben veroor zaakt. (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG Binnenkort gaat de eerste spade de grond in voor de Flevohof met werkende miniatuurbedryven die een vol ledig beeld geven van onze land- en tuinbouw plus de daarmee verbonden handel en industrie. Het wordt dé trekpleister van Oostelyk Flevoland en zal in 1971 zyn eerste gasten kunnen ont vangen. Wie nu eens volledig op de vingers wil kijken van de Nederlandse boer en tuinder, de handelaars »n land- bouwprodukten, de mensen uit de toeleverende en verwerkende in dustrie gaat maar in een speciaal treintje zitten en het komt voor el kaar. Benenivagen oerwoud (heus), naar een Indianen- en Cowboydorp, of naar een kinder dorp compleet met winkelgalerij en markt. Directeur Eshuis: voor Flevohof zijn alle toezeggingen omgezet in standvastige deelnemingen. Vele „af- wachters" traden alsnog toe. De toe komst van Flevohof is verzekerd. Trouwens, per treintje hoeft niet. Het kan ook met een speciaal agra risch vervoermiddel, of met de benen wagen (uiteraard). Ook bij minder gunstig weer is een bezoek aan de Flevohof straks een evenement.' de gehele wandelroute tussen de diverse paviljoens die tandel en industrie (echt werkend) tonen, is overdekt. Honderd ha Om een waterpartij in het centrum van de Flevohof tomen de akker-, weide- en tuinbouwbedrijven, die sa men maar liefst honderd hectare zul len beslaan. In het veehouderijbe drijf met zestig pracht koeien zal bo ven in ae stal een nange.nde wandel route komen, opdat mens en dier el kaar geen overlast aandoen, in het tuinbouwgedeelte komen een cham pignonkwekerij en ruim zesduizend vierkante meter groentekassen. Terwijl pa en moe, plus eventueel oudere kinderen lerend recreëren, kunnen de kleinen naar de crèche, naar de kinderboerderij, naar het PASADENA Terwijl de 36- jarige Saidallah B. Sirhan, broer van de vermoedelijke moordenaar van senator Robert Kennedy, in zijn auto op de snelweg PasadenaLos Angeles reed is hij gisteren enkele malen vanuit een wit Volkswagen busje beschoten. Hij werd niet geraakt: de ene ko gel vloog in het linker portier, de tweede in zijn colbertjasje, dat op de achterbank lag. De politie heeft Sirhan aangeraden bij zijn moeder in huis te gaan, om dat haar huis sinds de arrestatie van de vermoedelijke moordenaar wordt bewaakt. DEN HAAG Twee jonge bezoe kers die gisteravond omstreeks kwart over acht de club Dizzy Down aan de Nieuwstraat wilden binnengaan, wat hun belet werd waardoor ruzie ontstond, zijn vanuit die club bescho ten. Een 17-jarig meisje dat hen ver gezelde werd gewond doordat zij een asbak tegen haar hoofd kreeg. De jongelui konden na behandeling in een ziekenhuis naar hun woning. De politie heeft de 27-jarige portier S. en de 20-jarige ober K. aangehou den. Het drietal dat zich bij de club vervoegde was geen lid. Toen er klappen vielen werd plotseling van uit de bar geschoten. Een van de drie jongelui, de 21-jarige lasser T. werd daarbij in zijn dijbeen geraakt, zijn vriend, de 21-jarige schilder S. in zijn voet Er vlogen ook kogels door ruiten. Aan de overkant van de straat ging een projectiel door de spiegelruit van een kledingmagazijn, hoek Nieuwstraat-Groenmarkt. De gealarmeerde politie bezette on middellijk het pand, waar ook een hotel-restaurant gevestigd is. In de club waren ruim 40 mensen, onder wie meisjes van 13 jaar. Er werden vijf pistolen, een gummistok en een groot dolkmes in beslag genomen. Van alle aanwezigen werden perso nalia genoteerd. Te oude structuur DEN HAAG In de schoenin dustrie zijn meer sluitingen van be drijven te verwachten. Dit is gebleken bij een onderzoek naar de structuur van deze bedrijfstak. Het niet met de tijd meegaan moet daarvan als voor naamste oorzaak worden gezien. De vakbondsvertegenwoordiger in een speciale commissie structuuron derzoek, de heer A. B. Geurts, deelde dit gisteren mede nadat aan de mi nister rapport was uitgebracht. Het onderzoek wordt voortgezet. Een de finitieve uitspraak over te nemen maatregelen kan nog niet worden ge daan, aldus de heer Geurts. De. J. Karelse, diende van 1925 af de gemeente Veen- dam en werd in februari 1933 als zendingspredikant uit gezonden naar Samosir (Batakland-Sumatrai. Hij repa trieerde begin 1946. Sinds dat jaar is hij predikant van de Vrije Evangelische Gemeente te Goes. Ds. Karelse is voorzitter van het Comité (moderamen) van de bond, voorzitter van de Samosirzending, lid van de redaktie van „Ons Orgaan", en was 15 jaar voorzitter van de Predi- kantenvergadering, welke funktie hij op de laatste ver gadering heeft neergelegd. DE Bond van Vrye Evangelische Gemeenten meent nog steeds een eigen plaats in kerkelijk Nederland te mogen innemen. De bij de bond aangesloten gemeenten weten dat hun temidden van de vele kerken in ons land een bescheiden plaats is aange wezen. Zij willen echter op die plaats bewust „gemeente van Christus" zijn. Z\j willen gemeenschap beoefenen met andere ker ken die ook de Christus der Schriften belijden. Zij zijn bereid tol: interkerkelijke samenwerking. Bij de Oecumenische Raad in Nederland had de bond een waarnemer. Een voorstel op de bondsvergadering (18-19 juni 1968) om de bond te doen toetreden tot de Raad van Kerken in Nederland kon geen meerderheid krijgen. De bond is aangesloten bij de Internationale Bond van Vrije Evangelisch^ Gemeenten, waardoor van tijd tot tijd ook over de grenzen van eigen land heen verblijdende kontakten mogelijc zijn. GEEN BELIJDENISK'ERK De Vrije Evangelische Gemeenten wilden bij haar ontstaan principieel gemeenten van gelovigen zijn. Zij streven er nog steeds naar dit beginsel in de praktijk vast te houden. Zij zijn geen belijdeniskerk maar willen als autonome gemeenten vertrouwen dat het Hoofd der gemeente door Woord en Geest Zijn leiding zal doen ervaren. Van hen die tot de gemeenten willen toetreden wordt verwacht dat zij in oprechtheid hun geloof in Jezus Christus, hun verlosser en Heer, belijden en dat voortaan eensgezind en vrijmoedig met hun medeleden zullen doen. De Vrije Evangelische Gemeenten bezitten geen uitgebreide kerkorde. Elke gemeente heeft een eigen huishoudelijk reglement en voor de bondsgemeenschap en het gemeenschappelijk te verrichten bondswerk zijn er in het reglement van de bond de allernodigste richtlijnen vastgelegd. Ter gelegenheid, van het 75-jarig bestaan van de bond verscheen in 1965 een bescheiden gedenkboek onder de titel „Zijn takken over de muur". Daarin is een beknopt 'historisch overzicht te vinden en zijn de beginselen en statuten van de bond opgenomen. Ook is er in te lezen een korte beschrijving van enkele aparte trekken van de Vrije Evangelische Gemeen ten. Over het ontstaan van de bond het volgende. De Zendingsgemeente te Ermelo heeft het initiatief genomen om tussen de verschillende Vrije Evangelische Gemeenten eerst nog met verschillende namen in eigen plaats bekend een nauwer contact te leggen. Op 13 september 1878 werd in de Zendingskerk te Ermelo de eerste samenspreking gehouden. De conclusie van de gevoerde bespreking was, dat er een bondsge meenschap moest komen tot onderlinge bevestiging en versterking, maar dat elke gemeente zelfstandig moest blijven. ELKAAR DE HAND GEREIKT Op uitnodiging van de gemeente Franeker kwamen afgevaardigden van vrijwel alle aangeschreven gemeenten op 14 en 15 september 1881 daar bijeen. De in 1879 besproken en daarna geformuleerde en uitgegeven be ginselen" waren uitgangspunt voor de onderhandelingen. Men gaf elkaar op grond van die erkende beginselen de hand van gemeenschap en zo werd de Bond van Vrije Christelijke Gemeenten in Nederland gesticht. Op de jaarvergadering in juli 1923 werd de naam van de bond gewijzigd. Sindsdien wordt er gesproken van de Bond van Vrije Evangelische Gemeenten in Nederland. Aangesloten zijn thans 45 gemeenten, terwijl twee jonge gemeenten het verzoek hebben ingediend om op de komende jaarvergadering te worden opgenomen in de bond. Het ledental bedraagt volgens de opgave van 1967 van alle gemeenten 8537, terwijl bij de laatste volkstelling 20.155 personen verklaarden bij de Vrije Evangelischen te behoren. Er zijn 39 predikanten in actieve gemeen tedienst. Een uit zeven personen bestaand comité (vijf predikanten en twee ouder lingen), waarvan jaarlijks één lid aftreedt en niet terstond herkiesbaar is, regelt de bijzondere dingen tussen de bondsvergaderingen, die jaarlijks worden gehouden. Dan komen de afgevaardigden van de aangesloten ge meenten bijeen. Jaarverslagen van het Comité en de verschillende commissies of besturen in de Bond worden uitgebracht en besproken. Gemeenten kunnen van te voren voorstellen indienen, die voorzien van een pré-advies van het comité op de agenda worden geplaatst. ZENDINGS-WEEKENDS De Samosirzending (de arbeid overzee) houdt elk jaar een zendingsconfe rentie in de een of andere gemeente die in staat is haar voor een weekeinde te ontvangen. Dah komt met het dagelijts bestuur ook de Ledenraad samengesteld uit voor langere tijd aangewezen vertegenwoordigers der gemeenten bijeen. De binnenlandse zending treft voorbereidingen om voortaan op dezelfde wijze een jaarlijkse konferentie te organiseren. De Theologische School gevestigd te Utrecht heeft reeds enkele keren een „Schooldag" gehouden. De V.E.J.O. (Vrije Evangelische Jeugd Organisatie) houdt steeds op 2de Pinksterdag een landelijke toagdag en organiseert kampweken. De Commissie voor Vrouwenwerk ontvangt elk jaar in het centrum van het land op een ontmoetingsdag een grote schare vrouwen uit de gemeenten. MARANATHA-BOODSCHAP De predikantenvergadering wordt elk jaar in Nijverdal gehouden. De bond geeft een eigen blad uit dat onder de naam „Ons Orgaan" om de twee weken verschijnt. Het dient als correspondentie- en mededelingenblad, terwijl door verschillende artikelen voorlichting kan worden gegeven. De gemeenten weten zich geroepen de aloude tijding, het eeuwig evangelie van Jezus Christus te prediken. Er wordt naar gestreefd ook een aktuele prediking te brengen waarin de Maranathaboodschap niet vergeten wordt. In vele gemeenten wordt nog jaarlijks een driedaagse conferentie tot opwekking en verdieping van het geestelijk leven gehouden. Zo blijft de blik van de bondsgemeenschap ook op de toekomst gericht. AMSTERDAM M.o. lich. op voeding -A. Brandenburg. Woerden: P. Iederlchs, Rotterdam: R. v. Donkelaar. Woerden. C Haeck. Ridderkerk; J. A. Harthoorn. Goes: P. Riemens. Middelburg; D. Stoelhorst, Vlissingen en P. M. H. Zwa- neveld, Schiedam. Prins Willem-Alexander maakte met zijn ouders een ritje in de ov^jeving van Porte Ercole. Het prinsje kijkt zijn ogen ut. Geen wonder, vooral als je rijdt in een speciaal voor de zomer gecon strueerde DAF. V) LIVERPOOL Liverpool, de vaderstad van de Beatles, is van plan beatle-muziek in de stadsbussen ten gehore te brengen. Er zal een mu ziek- en reclameprogramma worden afgedraaid. De gemeenteraad hoopt zo de verliezen te kunnen goedma ken als gevolg van een zojuist ge- eindigde staking van twaalf weken bij het busbedrijf. - i JSSZ~rr—~- fietsers (260), vervolgens bromfietsbe rijders (236) en tenslotte voetgangers (iets meer dan 100). Tenslotte nog zo'n 50 bestuurders van tractoren e.d. De NS hebben op kampeerplaatsen bij spoorbanen folders verspreid on der het motto „Pas op de kleintjes". Hierin wordt kampeerders op het hart gedrukt hun kinderen niet bij de spoorbaan te laten spelen. Humanisme als sprookje ROTTERDAM Leden van het I manistisch idealisme over dat Goethe Wiener Burgtheater brengen in dit legde in zijn tragedie „Iphigenie auf Holland Festival waardig van hou- Tauris". Het Weense gezelschap, dat ding en met bewonderenswaardige woensdagavond in de Rotterdamse dictie de taalschoonheid en het hu- Schouwburg een geboeid luisterend publiek tegenover zich had. besluit zijn korte tournee met voorstellingen op 7 en 8 juli in de Koninklijke Schouwburg van Den Haag. Regisseur Leopold Lindtberg heeft geen pogingen ondernomen, het vrij wel handelingloze treurspel een meer hedendaagse beweging te geven. In tegendeel, zijn enscènering resulteert Ln een versobering van het toneel beeld, waartegén de expressie van innerlijke stromingen des te sterker moet uitkomen. In een enkele scène geeft Lindt berg zijn spelers gelegenheid, wat meer dynamiek te ontwikkelen. Men kan dat ondergaan als verheviging van het drama, maar dan mag niet over het hoofd worden gezien, dat dit effect tot stand komt via een verou derde, pathetische speelstijl. Gelukkig weten de Weners maat te houdern Het is na wereldoorlog II, dagelijks geconfronteerd met geweld dadigheid en verwarring der geesten, al moeilijk genoeg om een beetje te kunnen geloven in Goetfhe's idea lisme, in zijn veredeling van de mens. Zich daarin in te leven lukt nog het best als men vol heimwee omziet naar nobele romantiek. Echter, wan neer de realiteit blijft meespreken, wordt Goethe's Iphigenie een ijle sprookjesfiguur die veel verder van ons af staat dan de legendarische I- phigenie uit het meer met de werke lijkheid van ons mens-zijn over eenstemmende drama van de Griek Euripides. Het Wiener Burgtheater speelt op een Shakespeareaans open toneel, bestaande uit een hellende ellips met een aantal bordessen. Ter aanduiding van de plaats van handeling dienen een hoogopgaande sculptuur en een rondlopend „fries", die doen denken aan de barbaarse pracht van de Sky- thische edelsmeedkunst. Maar, zoals gezegd, er wordt met dit toneelbeeld weinig gedaan; zelfs een lichteffect blijft achterwege. Van de kleine bezetting fascineert Judith Holzmeister als Iphigenie het sterkst door gedreven zegging en een bewogen uitbeelding van innerlijk le ven. Erich Auer geeft statig gestalte aan de Taurisohe koning Thoas, die, ondanks dat Iphigenie weigert zijn vrouw te worden, zich door deze priesteres tot goedheid laat bewegen. Walther Reyer toont zich in zijn Orestes-creatie een bekwaam acteur met een mooie stem. Joachim Ben- ning zet buitenkantig Pylades neer en Gerhard Geisler levert als Arkas geen opvallende prestatie. Heinz Ludwig slaagde esthetisch beter ln zijn décorontwerp dan in de keuze en kleuring van de costuums. Ook hij blijkt last te hebben gehad van de discrepantie die er nu een maal is tussen Goethe's geniale ro mantiek en de wereld van de klassie ke tragedie. TON HYDRA

Nieuwe Leidsche Courant | 1968 | | pagina 7