AANVAL OP MANSHOLT SPINAZIE Ongerustheid concentraties scheepsbouw JAMIN CULTURELE REVOLUTIE IN VLAARDINGEN 600"'V99 Sluipschutter doodt twee mensen in park NIEUWE OOGST Het Kwartet infill ZONNIG Kort incident in Uppsala Luns: Helemaal eens met Malik Hernieuwd beroep Johnson cocktail Verhoging van minimumloon Prinsje met vakantie Nieuwe leidis e Courant Directeur: F. Diemer Hoofdredacteur: Dr. E. Diemer Hoofdkantoor Leiden CHRISTELIJK NATIONAAL DAGBLAD ..Stantvastich is ghebleven mijn hert in teghenspoet!" Donderdag 4 juli 1968 49ste jaargang vooraanstaande prol. christelijke dagbladen mirr W Nieuwe Left Steenstraat 37 Postbus 76 Telefoon 31441 Giro 58936 Abonnementsprijzen p. w. 1,04, p. m. 4,45, p. kw. 13,35 Klachtendienst bezorging 18.00—19.00 uur Van alle mensen, die niets te zeggen hebben, zijn degenen die dat zwijgend doen verre weg de aangenaamste. KRA1LSHEIMER Indianen en cowboys in de Flevohof pagina 7 •fa Wimbledon: toch een „beroeps"-finale „Als je een jongen bent, zet dan je pet af, als je binnenkomt." HET WEER DE BILT Een kleine de pressie trok het afgelopen et maal vergezeld van buien langzaam over Schotland noord- waarts. Daarachter breidde een hogedrukgebied zich van de oceaan over Het Kanaal en Zuid- Engeland naar onze omgeving uit. Het centrum van dit hoge drukgebied verplaatst zich ver der naar het noordoosten en wordt morgen boven de Noord zee verwacht. Dit heeft tot gevolg, dat de wind g£at draaien naar oostelijke richtingen. Het blijft droog en zonnig weer, waarbij de tempe raturen iets hogere waarden zul len bereiken dan vandaag. DE BILT Droog en zonnig weer met een zwakke, later overwegend matige naar ooste lijke richtingen draaiende wind. Iets hogere temperaturen dan vandaag. Strandweer Een vrij sterk hogedrukgebied brengt ook morgen zonnig en zo mers strandweer. In de middag een zwakke zeewind. Tempera tuur ongeveer 22 graden, zeewa ter 17 graden. "Vooruitzichten: Hogedruk blijft in de buurt en geeft voorlopig zomers strandweer met nog een verdere stijging van tempera tuur. imtt uilistenhijj is onfaisovnlijfk Rvij rfrtlftlitji s/ffi vallvfja ..jV/pZ ii IIft>ii hutvr i'ii tninlappeloit Het vernietigende commentaar van dr. Mansholt op de uitslag van de Franse verkiezingen, was gisteren voor de gaul listen in het Europese parlement aan leiding te trachten Mansholt de mond te snoeren. De Belg Rey verhinderde het. Dreigement DR. MANSHOLT UTRECHT De bekend ge worden mammoet-samenwer kingsverbanden in de scheeps bouw hebben ernstige ongerust heid onder de werknemers doen ontstaan. De gezamenlijke werk nemersorganisaties zeggen in een telegram aan de minister van Economische Zaken: Er is grote zorg over de toekomstige werkgelegenheid in deze sector. De vakbonden in de metaalindustrie menen, dat de concentraties van nu niet gericht zijn op het verwezenlij ken van een samenwerking, die de K WALITEITS DIEPVRIES (Van onze redacteur) UPPSALA Hoewel werd ver wacht dat studenten zich tijdens de j processie voor de openingsdienst van de assemblee van de Wereld raad van Kerken rumoerig zouden gedragen, is er praktisch niets voor gevallen. De voorspelling, dat rotte eieren zouden worden gegooid naar de Amerikaanse afgevaardigden is niet uitgekomen. Er was veel politie om onlusten te voorkomen. Nadat de stoet in zijn geheel in het kerkegebouw was. heeft echter een jeugdige afgevaardigde een lad der tegen een lantaarnpaal gezet met de bedoeling vanuit de lucht een teaoh-in te houden over wat er in de kerk gebeurt. Agenten hebben echter de paal omver gehaald en de jongen meege nomen. Een tweede jeugdgedelegeer- de probeerde tevergeefs hetzelfde. Zij behoren waarschijnlijk tot een Zwitserse groep jeugdige genodigden, die de boel op stelten willen zetten. Het incident dutirde slechts enke le minuten. Het is in Zweden zo verschrikke lijk warm als het sinds 1956 niet meer is geweest. Zelfs de Afrikanen in Uppsala hebben er last van. Men hoopt op een onweersbui, die ook in Nederland enige dagen geleden af koeling bracht. (Voor een verslag van de openings- dienst zie pagina 2). minister voorstaat en onlangs naar voren heeft gebracht. Deze samenwerkingsgedachte be helsde, aldus het telegram, de bouw van een gemeenschappelijk mam moetdok dat zou kunnen worden ge bruikt voor nieuwbouw en reparaties. De minister ging daarbij uit van het behoud van de werkgelegenheid. Zowel bij Verolme-NDSM als bij de combinatie Rijn - Schelde - Wilton - Fijenoord - Bronswerk hebben de bonden aangedrongen op een gesprek op de kortst mogelijke termijn. DJAKARTA Nederland en In donesië zijn het helemaal eens over de kwestie West-Irian (het voorma lige Nederlands Nieuw-Guinea). Dit zei vandaag minister Luns na een gesprek van anderhalf uur met zijn Indonesische ambtgenoot van bui tenlandse zaken, Adam Malik. Voor zijn ontmoeting met Malik zei minister Luns dat de Nederland se regering geen enkele politieke be langstelling heeft voor West-Irian maar slechts zorg wil dragen voor de vervulling van het recht van dit gebied op het zelf beslissen van zijn toekomstige status, of het onafhan kelijk wil worden of deel van Indo nesië wil blijven. STRAATSBURG Dc voor zitter van de Europese com missie, de Belg Jean Rey, heeft het gisteravond in het Euro pese parlement krachtig opge nomen voor zijn Nederlandse collega dr. Mansholt. De gaul listische afgevaardigden kon den niet tegen de kritiek van Mansholt op de uitslag van de Franse verkiezingen en eisten, dat hu op zijn vingers zou wor den getikt. Namens de gaullistische fraktic verklaarde Habib-Deloncle, dat het j commentaar van dr. Mansholt in j strijd was met de „meest elementaire I fatsoensregels". Rey was het daar niet mee eens. Op ongewoon scherpe toon verde- digde hij het recht van de Europese j commissarissen, er een persoonlijke I mening op na te houden. Hij voelde er niets voor tegenover zijn collega's als schoolmeester te gaan optreden. Het was duidelijk dat dr. Mansholt voor zichzelf sprak en I niet voor de Europese commissie, zei Rey, die een daverend applaus kreeg. I Dr. Mansholt zelf. als vice-voorzit- ter van de commissie speciaal belast I met het landbouwbeleid van de EEG, j verklaarde, dat hij zich niet tot boter en aardappelen hoefde te beperken. „De gaullisten hebben de ontwik- j keling van de gemeenschap belem- j merd, door de Britten te verhinderen j toe te treden", vervolgde Mansholt. „Zij hebben ook niets gedaan om van j iiet Europese parlement een werke- i lijke volksvertegenwoordiging te ma- ken, de bevoegdheden van de com- I missie uit te breiden en het vetorecht j in de ministerraad af te schaffen". „Als de heer Habib-Deloncle mij kan beloven, dat de nieuwe Franse j regering ten aanzien van deze punten een andere houding gaat aannemen, geloof ik pas in een politieke vooruit gang", zei Mansholt. De commissaris had buiten het parlement de uitslag van de Franse verkiezingen een belemmering ge noemd van de politieke vooruitgang in Europa. De Weslduitse socialist Metzgcr zei onder grote hilariteit, dat de econo mische positie van de Fransen nu even slecht is. zo niet slechter, als die van Engeland, terwijl Parijs steeds heeft beweerd, dat Engeland nog niet rijp was voor toetreding tot dc EEG. "PEN brok imperialisme is dc jong ste verklaring van dc Russische partijleider Brezjnef met betrekking lot Tsjcchoslowakfje waarbij hij Hongarjjc als voorbeeld gebruikte. Hongarije sloeg volgens de Russische leider „op gewenste wijze terug en redde het socialisme". Blijkbaar wenst lijj een soortgelijke ontwikke ling van Praag, dat echter een eigen weg volgt. De opstand in Hongarije werd overi gens neergeslagen door Russische tanks en Janos Kadar liet zich als stroman gebruiken om de tussen komst van het rode leger een legi tiem karakter te geven. Tsjechoslowakije lijkt in dit opzicht een tweede Hongarije te worden. Vooral nu blijkt, dat de manoeuvres in dat land slechts bedoeld zjjn om de legering van Russische troepen mogelijk te maken. De militaire oefeningen zijn voorbjj. Maar de Russen zijn niet vertrokken. Zjj blijven wellicht tot het resultaat bekend is van het belangrijke com munistische partijcongres in septem ber. Blijkbaar gokken de Russische lei ders nog altijd op dc afgezette pre sident en partijleider Novotny en diens grote aanhang, die graag wil len helpen om de klok terug te draaien. Geweld pjET geweld bljjft toeslaan in de lange hete zomer, die in Amerika heel vroeg is begonnen en nog erg lang kan duren. Pogingen om de ge volgen zoveel mogelijk te beperken bleven zonder resultaat. De oproep van president Jonhson wapens bij de politie in te leveren, is onbeantwoord gebleven. Het Con gres immers maakt geen haast met het voorstel van de president, om de handel in en liet bezit van wapens aan banden te leggen. Johnson heeft na de jongste geweld daden opnieuw aangedrongen op aan vaarding van de wetten die hjj nood zakelijk acht tegen waanzinnige moordpartijen. Deze nieuwe oproep kreeg een nog indringender karakter, toen een mis lukte aanslag bekend werd op een broer van de moordenaar van senator Robert Kennedy. Het goede voorbeeld moet van het Congres komen. Zolang dit niet han delt. kan de op geweld gebaseerde Amerikaanse samenleving niet tot meer vreedzaamheid worden ge bracht. morgen voordeel gram van 99 voor 89 niet duur wel heerlijk NEW YORK In Central Park, vlak bij de woning die Jacqueline Kennedy met haar kinderen bewoont, heeft een 40- jarige man, Angel Angeloff gis teren twee mensen doodgescho- (Van een onzer verslaggevers) VLAARDINGEN Leden van een aktieeomité, dat dc plastische naam „Stront aan de knikker" draagt, hebben woensdagavond de vergadering van de Vlaardingse ge meenteraad ernstig verstoord. Ter wijl zij „Culturele revolutie" riepen, strooiden ze van de publieke tribune ;af handen vol pamfletten over de hoofden van dc raadsleden. Het gescandeerde geschreeuw werd in de raad met enige ver bijstering aangehoord. Tot vliegtuig jes gevouwen vlugschriften zeilden door de lucht, muurkranten werden over de balustrade uitgerold en steeds weer klonk in koor de kreet „culturele revolutie". Burgemeester mr. J. Heusdens schorste de vergadering, waarna de politie de ergste ordeverstoorders uit de raadzaal zette. Ongeveer tien jongens en meisjes lieten zich rustig verwijderen. Daarna verlieten ook de andere revolutionaire geesten een voor een de publieke tribune. ..LAMLENDIG" Aanleiding tot de ordeverstorende aktie, die op een teken van de aktie- leider begon, was het voorstel be treffende een in te stellen culturele raad. De leden van de nogal extre me groep zijn verontwaardigd, om- Mr. J. Heusdens dat de raad geen aandacht heeft besteed aan de bezwaren die zij te gen deze culturele raad hebben geuit. Deze bezwaren hadden zij ken baar gemaakt op een vorige verga dering, toen het culturele rapport aan cle orde kwam. door pamfletten uit te reiken aan de ingang van het stadhuis. Een culturele raad. zoals de raad zich die voorstelt, is een onding, menen zij. „Er is geen cultureel leven in Vlaardingen, maar alleen de cultu rele dood in de pot. De lamlendig heid tiert welig en wordt dagelijks in de hand gewerkt door de macht hebbers en hun systeem", aldus en kele kreten uit het stencil dat de raadsleden kregen toegeworpen. En tot slot: „Heren, wij zijn uw gemanipuleer zat. Uw belachelijke en waanzinnige rapporten staan ons tegen. Wij walgen van uw dorre cultuur, wij honen uw culturele raad. Wij verklaren aan uw nieuwe cultuurinstituut de oorlog". ..PATATJEVGD" Het optreden moet overigens wor den gezien als een stunt om de aan dacht op het aktieeomité te vestigen. Al geruime tijd klaagt de groep in haar blad en in pamfletten, dat zij wordt doodgezwegen. De aktiegroep bestaat uit enige kunstenaars en uit de zogenaamde ongeorganiseerde patatjeugd, die gisteravond kennelijk voor het eerst een vergadering van de raad bij woonde. De politie heeft tegen hen geen proces-verbaal opgemaakt. De raad ging overigens akkoord met de culturele raad, zoals B. en W. zich die hadden voorgesteld. ten en drie personen gewond. De politie die hem achtervolgde, waarbq zij van traangas en pisto len gebruik maakte verwondde de man tenslotte na een wilde jacht dodelijk. Een parkwachter hoorde in het openbare toilet van het park een schot. Angeloff bleek daar een meisje te heb ben doodgeschoten. Hij vluchtte ver volgens het dak op en klom in een boom, vanwaar hij bleef vuren. Een bezoeker van het park, de 80-jarige Charles Bach werd daarbij dodelijk getroffen. De sluipschutter verwondde vervol- gens twee politiemannen die kwamen toesnellen. Hun toestand is bevredi- gend. Met kogelvx-ije beschermde j vesten zetten collega's de achtervol- l I ging voort, die na vele schoten op de i dood van de moordenaar uitliep. Over zijn motieven is niets bekend. President Johnson heeft naar aan leiding van dit gebeuren een her nieuwd ernstig beroep op het Congres gedaan verscherpte maatregelen op het bezit van vuurwapens door te voeren. Hij zei onder meer: Opnieuw is met de kogel angst en verschrik king teweegebracht. Ons volk moet worden beschermd tegen deze waan zinnige moordpartijen. DEN IIAAG Minister Roolvink van sociale zaken en volksgezondheid wil het minimumlon met ingang van 1 juli 1968 met 4 verhogen tot 135. Dc minister wenst niet te wachten met het optrekken van het minimam, totdat de Tweede Kamer terug is van het zomcr- recces (in september). Verschillende besturen uit de com missie zullen zich echter vandaag en morgen definitief over het voorstel uit spreken. Sinds 1 januari 1967 is het minimum loon opgetrokken van 120 tot 131. Porte Ercole, het Italiaanse va kantieverblijf van de koninklijke familie. De kleine prins Willem- Alexander maakte er deze week zijn entree en waagde er, geleid door moeder prinses Beatrix zijn eerste wankele pasjes, (foto bo ven). Voor Willem-Alexander is het een boeiende verkenningstocht in deze nieuwe vakantiewereld. Met de bekende rieten schommelstoel is liij al gauw vertrouwd geraakt. Hij voelt zich er als een vorst, (fo to midden). Ja, in Ilulië schijnt altijd de zon. En is een zonnebril onontbeerlijk. Daarom is deze grote mensen zonnebril maar op de neus van Willem-Alexander gezel. Maar vader Claus schijnt te zeggen: „Jij kunt nog best een poosje zonder". Maar voor fotograaf G. v. d. Werff van het ANP mocht het even. i

Nieuwe Leidsche Courant | 1968 | | pagina 1