FRANKRIJK ZAL BANDEN MET AMERIKA AANHALEN PRIMATOUR S BIAFRA KRIJGT NU PAS HULP nu ruit Hoevelaken straks klaverblad OOK IN 1967 GROEI PORTEFEUILLE UBO ONWEER Luchtvaart in Duitsland fuseert ROTONDE AFGEBROKEN N FIJNE REIS ZONDER WAGENZIEKTE DOOR Meer conservatief beleid van de Gaulle voorspeld Verhouding met China en Rusland reeds verkoeld Dochter betaalt 20 pet dividend Speculaties tegen reisziekte te land, ter zee en in de lucht O Na moeizaam akkoord KLM verwacht groei van 12 pet 7 WOENSDAG 3 JULI 1968 De „Lively Lady" met aan boord de eenzame zeezeiler Alec Rose, hier gefotografeerd op korte afstand van Engeland. Morgen hoopt de avon tuurlijke groenteman weer voet op vaste wal te zetten, waar hem onge twijfeld een grootse huldiging wacht. In Roses woonplaats Portsmouth worden daarvoor al voorbereidingen getroffen. PARIJS Algemeen wordt verwacht dat Frankrijk een meer conservatief buitenlands beleid zal gaan voeren. In welingelichte kringen wordt voorspeld dat de betrekkingen met de Verenigde Staten zullen worden aangehaald, en dat de verhouding met de communistische landen in het bijzonder met Moskou en Peking wat koeler zal worden. Het zal echter een kwestie van nuance- j™? i verschillen z(jn; de grote doelstellingen van het gaullistische be- flflrSClllIWlIlg leid blijven ongewijzigd. gisteren in een interview met Le Monde gezegd dat de toekomst van I de Europese gemeenschap ervan af hangt of de Franse economie de ko mende maanden de huidige moellijk- I heden kan overwinnen. Aan de gedeeltelijke herziening van het buitenlands beleid ligt de bijna geslaagde mei/juni revolutie ten grondslag. De regering meent dat de onlusten door de Franse commu nistische partij zijn uitgebuit. De verkoeling in de betrekkingen met Moskou is ongetwijfeld bevor derd door de bittere commentaren in de Russische pers over de wijze waarop De Gaulle het Franse volk bang heeft willen maken voor het „rode gevaar". Peking heeft van het begin af aan het gaullistisch regiem vijandig bejegend. Meer begrip Hier staat tegenover het begrip dat de Verenigde Staten hebben opge bracht voor de moeilijkheden, waarin de crisis Frankrijk heeft gestort: de openlijke steun, die Amerika de franc heeft gegeven. De woorden, die De Gaulle 25 mei richtte tot de nieuwe Amerikaanse ambassadeur in Parijs, Sargent Shri- ver, toen deze zijn geloofsbrieven aanbood, zouden al hebben getuigd van een veranderde instelling tegeno ver de VS. Toch gelooft men niet dat de Gaul le Frankrijk spoedig zal terug bren gen in het militaire commando van de Atlantische Verdragsorganisatie, maar wel meent men dat hij krachti ger zal streven naar het vinden van (Van onze soc.-econ. redactie) UTRECHT De Levensver zekering Maatschappij UBO heeft ook in 1967 weer een groei doorgemaakt van 12 pet. Deze verzekeringsmaatschappij van de christelijke vakbeweging zag haar portefeuille in 1966 met 30,4 miljoen toenemen en in 1967 met 32,9 miljoen. Het to taal verzekerde bedrag kwam hierpiee van 275,1 miljoen op 308,1 miljoen. ~p*NKELE opmerkingen van premier Pompidou over ingrijpende ver anderingen in het Franse kabinet hebben tot speculaties geleid. Groot kunnen de verwachtingen niet zijn. Toch is er veel belangstelling voor de invloed, die zij kan hebben op de buitenlandse politiek. Le Monde schreef onlangs, dat stijl en inhoud niet sterk zullen veran deren, maar dat de natuur van die politiek is aangetast door de crisis. Nu niet meer gesproken kan worden namens een stabiel en gezond Frank rijk kan het woord van de generaal niet meer dezelfde glans hebben. De stijl van zelfvoldaanheid kan niet worden volgehouden en het voort durend lessen uitdelen aan anderen is verleden tijd geworden. Frankrijk kan voorlopig geen poker speler of vetohanteerder meer zijn, aldus Le Monde. Het is aangewezen op gunsten van bondgenoten. De inhoud van de Franse buitenland se politiek zal weinig veranderen. Het karakter ervan zal niettemin niet onaangetast blijven. Stabiliteit van de binnenlandse po litiek was voorwaarde voor het be drijven van een „onafhankelijk" buitenlands beleid. Deze basis is weggevallen in de revolutionaire meidagen en in de toekomst zal het gaullistische Frank rijk niet meer het „oude" zijn. De president heeft de Fransen „partici patie" beloofd. Deze moet zich ook uitstrekken tot het terrein van de buitenlandse politiek. De uitslag van de jongste parle mentsverkiezingen heeft de generaal geen blanco mandaat gegeven. Men verwacht iets van zijn toezeggingen. Zal hij het inlossen daarvan over laten aan Pompidou? In dat geval kan inderdaad nog dit jaar het af treden van de president worden ver- Minder tevreden blijkt de directie volgens het jaarverslag over de afde ling effectenspaarkassen. Hier be perkte de stijging van het spaarkapi taal zich van 7,2 miljoen tot 9,1 miljoen. De groei van deze afdeling was in de voorgaande jaren echter opmerkelijk groot. Opleving Als gevolg van het koersherstel ge durende 1967 kon eind 1967 het spaartegoed nog met 62.350 worden opgetrokken. Het lopende jaar heeft voor de effectensnaarkassen, zo deelt de 'irectie moe. weer een krachtige oplev'ng laten zien. De Algemene Premie S.paarwet (APS) heeft in het algemeen de pro- duktie van de ievensverzeKering- maatschappij sterk gestimuleerd. De premie, die de overheid op een be paald spaarbedrag toelegt, fcliikt een sterke stimulans tot het stu'Un van verzekeringen. Het premie-inkomen steeg aanzien lijk en de waargenomen sterfte in de greepen verzekeringen met eon uit kering bij overlijden was gunstig. Minder kosten De totale kosten stegen ln 1967 met 8,63 pci (v.j. 17,31 pet), rejp. f 199.000 en 34i .000. De gemiddeld gemaakte interest bedroeg 543 pet (v.j. 5,04 pet). De premicreservc rigen reke ning kwam cip 26 miljoen (v.j. 23 mllicrn). De nettowinst steeg van 165.000 tot 208.000. hiervan gaat 195.000 naar het waarborgfonds, J 12.000 naar de reserve geldbeleg ging en de rest naar reserve diverse belangen. De dochterinstclling, de Algemene Verzekering Maatschappij UBO (schadeverzekering) chad een zeer -gunstig boekjaar, zodat een dividend van 20 pet kan worden uitgekeerd. Het eigen vermogen bedraagt nu 388.000 en de waarde van de aande len kan op 320 pet. worden ge taxeerd. De directie kan tenslotte meedelen, dat de ontwikkeling van de Stichting Spaarbank voor Protestants Neder land tot tevredenheid stemt. SCHIPHOL Om de na de laatste wereldoorlog opgelopen achterstand in te halen hebben vier van de groot ste Westduitse luchtvaartindustrieën besloten samen te werken. Het zjjn Messerschimitt-Boel'kow, Vereinigte Flugitechnische Wenke in Bremen, de Hamburger Flugzeugbau en Dor- nier. Het begin van de fusie zal de op richting van een dochtermaatschap pij zijn. De bedoeling is. dat er uit eindelijk één groot Westduits bedrijf toornt voor de lucht- en ruimtevaart. Op deze manier hoopt men beter te kunnen concurreren tegen Amerika, de Sowjetunie, Engeland en zelfs Italië. Gouverneur Ronald Reagan van Californië heeft dinsdag nadrukke lijk verklaard dat hij zich kandidaat stelt voor het presidentschap van de V.S. een soepele modus vivendi met de Verenigde Staten. De Franse diplomaten zullen waarschijnlijk blijven snreken van de noodzaak van de Franse onafhan kelijkheid, maar «de In recente jaren gebruikelijke toevoeging ..onafhanke lijk van de Amerikaanse dreiging" zal voortaan minder worden gehoord. Besnoeiing o Gezien de belastingverzwaring, die ongetwijfeld zal volgen od de vloed golf van hogere lonen na de recente stakingen, en de algemene last die deze drukken op het budget, zal de buitenlandse hulp een veer moeten laten. Voor besnoeiing komt ov> de eerste plaats Algerije in aanmerking, dat momenteel meer dan 100 miljoen dol lar per jaar ontvangt. De vroegere Franse kolonies zullen waarschijnlijk gespaard blijven voor ingrijpende besprekingen. Ook het Franse kernwapenpro gramma zal enkel jaren vertraging ondervinden, omdat de middelen niet meer toereikend zijn om dit prestige project in snel tempo te voltooien. De „operatie Quebec" zal geen fi nanciële aderlating behoeven te on dergaan. Ondanks de grote overwin ning van de liberaal Trudeau bij de jongste Canadese verkiezingen, zou de Gaulle willen vasthouden aan zijn programma voor het winnen van de Frans-Canadezen voor het „oude va derland". De gemeenschap zal over de door Frankrijk ingestelde kwantitatieve beperkingen heenkomen, mits zij niet in duur of omvang worden uitge breid. Maar waarschljnlllk zou de ge meenschap de nagestreefde groei niet bereiken, als Frankrijk zich In het protectionisme zou storten. zo waarschuwde vice-president Barre. Op Kattenburg in Amsterdam zijn gisteren de vier torens van het „marine-paleis" opgeblazen. Toen de stof wolk was opgetrokken bleek, dat een van de vier het geweld van de explosieven had doorstaan de andere drie hadden het onderspit gedolven. Beperkingen Frankrijk heeft de EEG gevraagd de maandelijkse invoer van staalpro- dukten te mogen beperken tot het i peil van 1967 plus zeven procent. De EEG-commis8ie moet advies uitbren gen over het verzoek. De beslissing is bindend. Het Franse verzoek zal worden be handeld door de raad van ministers in de komende vergadering van 15 tot 18 juli. De Belgische export zal waarschijnlijk het hardst worden ge troffen door de beperkende maatre gelen. De vice-president van de Europese Commissie. Raymond Barre, heeft (Van onze verkeersredacteur) HOEVELAKEN Na Ouden rijn is Rijkswaterstaat nu ook bezig met de reconstructie van het tweede belangrijke knoop punt in de Holland-Twente- route: de rotonde Hoevelaken, het punt waar rijksweg 1 (Am sterdamApeldoornOldenzaal) en rijksweg 28 (UtrechtZwol le) samenkomen. In een snel uit gevoerde operatie werd gisteren Een overzicht van de nieuwe situatie bij Hoeve laken. De rotonde is ge- afgebroken om plaats te maken voor een verkeers ruit, naar het voorbeeld van Oudenrijn. In de toe komst 1970 of later zal op de 1,6 hectare grond binnen de ruit een viaduct met klaverbladen komen. tabletten de rotonde zelf buiten gebruik gesteld en een nieuwe twee- strooks „stuiver" voor het ver keer geopend. Daarmee werd tevens het startsein gegeven voor de uitvoering van de tweede fase: de bouw van het kla verblad inclusief de viaducten, waar door op dit drukke knelpunt een on gelijkvloerse kruising zal ontstaan. Een deel van de klaverbladen ligt er al. Wanneer het hele project gereed zal zijn, is nog niet bekend. Aanvan kelijk was de streefdatum 1970. Maar sinds de minister onlangs bekend maakte. dat de uitvoering van zeven kunstwerken (waarvan Hoevelaken er één is) in het westen wordt uit gesteld om geld vrij te maken voor projecten in het oosten van het land (voor de werkgelegenheid.), is deze datum op losse schroeven komen te staan. VLOTTER In ieder geval is men met de nu gereedgekomen verkeersruit, met de aanleg waarvan men twee jaar gele den begon, al een stap in de goede richting. Het verkeer kan aanmerke lijk vlotter doorstromen. Om een ge regelde stroom te bewerkstelligen, zijn bij de hoekpunten zestien ver keerslichten aangebracht. Tevens zijn twintig bewegwijzeringsborden ge plaatst. Door dit systeem van verkeerslich ten houdt men tevens het verkeer op de drukke weg naar Amsterdam in de hand. Deze weg is voor een groot deel nog éénbaans (pas in 1972 zal zij er een 'baan bijkrijgen) en veroor zaakt geregeld files. Door de stroom op de ruit (er passeren per etmaal ongeveer 20.000 auto's, een derde van het aantal dat Oudenrijn verwerkt) regelmatig te onderbreken, voorkomt men een te grote toevloed op de weg naar Amsterdam. TWENTE-ROIJTE In de Holland-Twente-route is de betekenis van de ruit op het ogenblik overigens nog maar zeer beperkt Dit omdat van de weg zélf nog maar een klein deel gereed is. Het zal nog wel tot 1970 duren voordat men aan de IJssel is. Op het ogenblik heeft men het deel tussen Stroe en Assel bijna gereed, aan het viaduct ten zuiden van Apel doorn wordt gewerkt, terwijl men op het traject Terschuur-Stroe bezig is met het grondwerk. Van deze delen zal het verkeer echter pas gebruik kunnen maken als de weg tot Apel doorn klaar is. Daarvoor is er name lijk geen mogelijkheid voor de aanleg van een afslag. Ook in Overijssel is men bezig met de aanleg van losse delen; van een aaneengesloten traject is nog geen sprake. Het ziet er dus naar uit, dat Twente zijn zo fel begeerde E-8 voor lopig nog zal moeten ontberen. On danks de ruit bij Hoevelaken, die nog maar zeer beperkt de verbin dingsmoeilijkheden tussen oost en west opheft. (Vervolg van pag. 1) Op verscheidene plaatsen sloeg de bliksem in tv-antennes, waardoor een aantal brandjes ontstond. Honderden verzoeken van inwoners om onderge lopen kelders te komen leegpompen, moest de brandweer afwijzen. De kelders van het hoofdbureau van politie, de schouwburg en het Eindhovens Dagblad kwamen ook on der water te staan. Tijdens het on weer deden zich heel wat aanrijdin gen voor. Het stadsverkeer kwam ge heel tot stilstand. In Huybergen werd de schuur van veehouder Van Wezel door de bliksem getroffen, terwijl de eigenaar met zijn personeel in de schuur bezig waren de koeien te melken. De 35 koeien konden worden gered. De schuur brandde geheel uit: 40 ton hooi, die er was opgeslagen, ver brandde. De schade wordt op meer dan een ton geschat. De heer Van Wezel is verzekerd. GENEVE De diepe vijand schap tussen Biafra en Nigeria heeft ertoe geleid, dat tot op heden geen omvangrijke red dingsactie van het Internationale Rode Kruis voor de geïsoleerde Biafranen op gang kon komen. Er is na veel heen en weer gepraat tenslotte een voorlopige regeling tot stand gekomen; naar het eiland Fer nando Poo voor de kust zullen voed sel en medicamenten worden aange voerd. Vandaar zullen deze door de lucht naar Biafraans grondgebied worden overgebracht. Biafrianen wilden de distributie van deze goederen niet bi handen leggen van het federale Nigeriaanse Rode Kruis. Nigeria is tenslotte be reid gebleken de met voedsel en me dicijnen geladen vliegtuigen niet te beschieten. Het internationale Rode Kruis heeft waarborgen aan Nigeria gege ven dat een intensieve controle zij nerzijds het overbrengen van wapens onmogelijk zal maken. Er zijn voor bereidingen om enkele extra medische teams naar Biafra over te brengen. Over de Britse hulp. die aan Biafra is aangeboden in de vorm van voed sel en medicijnen (waarde twee mil joen gulden) heeft de Biafriaanse lei der Ojoekwoe zich. zij het dan op indirecte wijze, zeer negatief uitge laten. Hij heeft namelijk verklaard „geen hulp te willen aanvaarden van half slachtige en huichelachtige regerin gen". Daarbij doelde hij op Groot- Brittanië, dat ook wapens aan de Nigeriaanse regering levert. Uit dit alles blijkt hoe diep de vij andschap zit. Want per dag komen thans in Biafra 200 personen, hoofd zakelijk kinderen om. En als er niet snel hulp wordt geboden, zal dit do dencijfer binnen de kortst mogelijke tijd vervijfvoudigen. AMSTERDAM De KLM ver wacht voor het boekjaar I968/'69 een groei van de produktie en het vervoersvolume gelijk aan die van 1967/'68. Deze toeneming bedroeg toen zowel voor de produktie als het vervoer twaalf procent, aldus het verslag. Per 31 -maart waren er verplich tingen wegens lopende bestellingen van 491 miljoen. Dit bedrag wordt verhoogd door de aanschaf van vliegtuigen en reserve-onderdelen en een aanzienlijk bedrag is nodig voor verdere automatisering. Bo vendien moet in de komende vijf jaren 195,3 miljoen worden af gelost op uitstaande leningen De KLM hoopt de middelen voor het grootste deel te kunnen putten uit de ingehouden winst en uit de opbrengst van te verkopen vlieg tuigen en andere activa. Biesheuvel (3) Met de kritiek van de redactie en van de heer A. Vreugdenhil op het „schot voor de boeg" van mr. Biesheu vel ben ik het in hoofdzaak eens. De huidige ARP, althans haar lei ding. geeft de indruk van dualisme door tegelijk regerings- en oppositie partij te willen zijn. Hoewel ik mij realiseer dat zowel de regering als de kamerfracties elk een eigen verant woordelijkheid hebben en de fracties uit hoofde van hun controlerende taak het recht en de plicht hebben tot kri tiek als het regeringsbeleid h.i. daar toe aanleiding geeft, gaat het mij te ver wanneer mr. Biesheuvel zijn kri tische opmerkingen karakteriseert als een „schot voor de boeg". Deze uitdrukking houdt immers niet alleen een waarschuwing in (waarte gen geen zinnig mens bezwaar kan maken, indien althans de kritiek ge grond is), doch onmiskenbaar tevens een dreigement. Tegen dit laatste heb ik ernstig be zwaar. omdat een dergelijke opstelling een regeringspartij uit een oogpunt van loyaliteit tegenover de regering en de regeringspartijen nu eenmaal niet past. Vrienden en bondgenoten be dreigt men niet. De huidige leiding van te ARP be weegt zich steeds meer naar links. De uitslag van opinie-onderzoekingen is geweest, dat de overgrote meerderheid van de partij het daarmee niet eens is. Desondanks ziet zij meer in samen werking met de PvdA dan met de VVD. Door deze linkse koers, waarbij men zich m.i. teveel gelegen laat liggen aan een minderheid, gevormd o.m. door radicalen en spijtstemmers, verwijdert men zich steeds meer van de achter ban. Dat een dergelijke ontwikkeling in het waarachtige belang is van de ARP meen ik ernstig te moeten be- twiifelen. Den Haag C. A. Vreugdenhil Joiii/eliiij (2) De heer H. Hiemstra noemde de po litieke uitzending van het GPV over het noorden des lands geklets en boe renbedrog, en gewoonweg brutaal om dat hij nog niets gedaan heeft voor de sociale vooruitgang. Wat is sociale vooruitgang? Wat de heer Jongeling wil is niets anders dan de erkenning van God in Jezus Christus, theocratie op alle terreinen des levens. Ik ben geen lid van het GPV, maar wel weet ik dat, waar de geboden des Herrn met voeten worden getreden, geen sociale gerechtigheid kan zijn. Rotterdam C. Deijkera Of Gaulle, goal! Toen De Gaulle enkele jaren geleden geroepen werd om Frankrijk uit de chaos te redden deed hij dat met ver waarlozing van eigen belang. Hij heeft Inderdaad Frankrijk opgestoten in de vaart der volkeren. Dat hij het land tijdens de huidige zware crisis ook niet in de steek laat getuigt van een moed die men maar zelden vindt. Er wordt te dikwijls vergeten dat dege nen die een vorst of president uit zijn positie willen stoten daarbij vaker door eigenbelang dan door vader landsliefde worden gedreven. Hij vreest de terreur niet. De Gaulle zal ongetwijfeld wel iets uit deze crisis hebben geleerd. En het Franse volk heeft in grote meerder heid zijn beleid goedgekeurd: het voelt niets voor een links avontuur, waarvan men wel weet waar het be gint, doch niet waar het eindigt. Een ding is jammer: dat De Gaulle niet een dozijn jaren jonger is. Hij zou dan meer tijd hebben van zijn fouten te leren en zijn diepe vaderlandsliefde van die smetten zuiveren, welke er mogelijkerwijze thans nog aan kleven. In elk geval kan Frankrijk nu gerust en dankbaar uitroepen: De Gaulle... goall Den Haag. Dr. F. C. Dominicut Doordraaien Er wordt weer groente en fruit doorgedraaid: het ligt zo maar te rot ten. Terwijl je in de winkel tot ƒ1,70 voor een kg appels moet betalen.' Zelf moet ik veel fruit gebruiken en zo zijn er meer, die naar wat fruit snakken. Maar daar ze slechts een klein pensi oentje of alleen AOW hebben kunnen ze dat niet kopen. Waarom aan hen die doorgedraaide produkten niet voor een acceptabele prijs verkopen, even tueel vla bejaardenorganisaties? Dordrecht, L. Willemsteln

Nieuwe Leidsche Courant | 1968 | | pagina 7