KIJFHOEK-WERK LIGT VOORLOPIG STIL Vondsten tijd van Herodes Procedeer tegen plan-Leber Door geldgebrek en containers „Doodstraf afschaffen" Vrouwen worden steeds meer door brommer hekoord nieuwe fusie voor Perfecte uitvoering van moeilijke werken Nederlanders gaan meer vlees eten Nederlandse film kreeg zilveren beer in Berlijn Fransen brachten ernstige Dom Juan Kamer van Koophandel Rotterdam: ZES DODEN OP DE WEG Buitenlandse troepen verlaten T s jechoslowakije TV niet alleen ontspanning Oostduits schip (voor Rotterdam) nu naar Duisburg 6 WOENSDAG 3 JULI 1968 Tempelresten en paleis JERUZALEM Archeologen hebben onafhankelijk van elkaar bij de Klaagmuur en aan de Dode Zee belangrijke vondsten gedaan uit de tijd van koning Herodes de Grote. Een Amerikaans-Jordaanse expedi tie heeft bij de Dode Zee een palels gevonden, dat gebouwd is door Hero des. De vindplaats is een bergtop na bij Makawer. het vroegere Maeherus. Volgens Flavius Josephus is in dit paleis Johannes de Doper terecht gesteld door Herodes Antipas, een zoon van Herodes de Grote. Maeherus omvatte ook een beroem de vesting. In het jaar 72 werd het complex door de Romeinen veroverd. De huidige opgravingen schijnen er op te wijzen, dat zij de hele bergtop door brand hebben verwoest. Bijzonder interessant is een onder gronds waterreservoir, gebouwd door Herodes de Grote, dat de Tomeinen later als stortplaats hebben gebruikt. Hun afval geeft nu inzicht in de ty pen aardewerk, die destijds werden gebruikt. Oudheidkundigen, verbonden aan de Hebreeuwse universiteit, hebben bij de Klaagmuur een plaveisel ont dekt. dat door Herodes is aangelegd en leidde naar het terras van de tem pel. Het plaveisel bestaat uit grote, mooi bewerkte platen grijze Jeruza- lemse steen, die bijna een bij twee meter groot zijn. Het is overdekt met keien en geblakerd hout over blijfselen van de door Titus In het jaar 70 aangerichte verwoesting. Er is een aanzienlijk aantal mun ten uit de eerste eeuw, waarvan som migen tijdens de joodse opstand te gen Rome zijn gemunt Er is ook aardewerk en er zijn lampen. Alles is volgens de leider van de expeditie, prof. Benjamin Mazar, ongelooflijk goed bewaard gebleven. (Van onze sociaal-economische redac tie) UTRECHT Het binnenlandse verbruik van veehouderljprodukten aal tot 1975 sneller stijgen dan de produktie van deze artikelen. Tot de ze conclusie komt een prognose van het Landbouw-Eeonomisch Instituut, die dezer dagen zal worden gepubli ceerd. De studie van het LEI gaat over de periode van 1970 tot 1975. De toeneming van het verbruik tot 1975 geldt vooral vlees. Produkten als broodgraan en aardappelen zullen echter een afnemend gebruik te zien geven. Van de Nederlandse landbouw in het algemeen (exclusief de tuinbouw) zal de produktie in de jaren tot 1975 stijgen met 21 pet. ten opzichte van 1965/1966. Het binnenlands verbruik van landbouwprodukten neemt In de ze periode zelfs met meer dan 21 pet., namelijk met 25 pet., toe als gevolg van de bevolkingsgroep en de wel vaartsstijging. Mede onder invloed van het toene mende binnenlandse verbruik zal de export van de veehouderijproduktie in de periode van 1965 tot 1975 dalen van 35 pet. tot 32 pet. Minder gunstig luiden de voorspel lingen voor de eierexport en -pro duktie. De afzetmogelijkheden voor eieren in het buitenland zullen afne men en de producenten zullen Ge dwongen zijn zich bij deze ontwikke ling aan te passen. Het Landbouw-Eeonomisch Insti tuut heeft bij de opstelling van zijn prognose rekening gehouden met de te verwachten prijzen voor landbouw- produkten en met de prijzen van de produktiemiddelen voor de landbou wer. Ook de loonstijgingen tot 1975 zijn hierin verdisconteerd. (Van een onzer redacteuren) ROTTERDAM De werk zaamheden op het in aanleg zijn de rangeerterrein Kijfhoek by Zwijndrecht moesten drastisch worden beperkt. Wij onderzoe ken de mogelijkheid om voorlo pig te volstaan met een beperkte opzet van dit emplacement dat in ieder geval voor de outillage van het havengebied van Rijn- i mond een belangrijke verbete- I ring zal betekenen. Aldus de di rectie van de Nederlandse Spoor wegen in haar jaarverslag over I 1967. De oorzaak van deze zowel voor de gemeenten Zwijndrecht en Heer- jansdam die zich zagen gemuti leerd door een enorme woestenij van zand en bagger, welke voorlopig wel zal blijven liggen als voor alle bij dit werk betrokkenen hoogst onaan gename chirurgische ingreep is geld gebrek. HONDERD HECTAREN Zoals men weet, zou Kijfhoek aan de spoorlün tussen Rotterdam en Barendrecht een enorm rangeerter rein worden, van waaruit het gehele goederenvervoer per spoorweg van het Europoort-havengebied zou wor den gedirigeerd. Hier zouden de trei nen worden samengesteld uit de wagens, die in de havens van Euro poort, Botlek en Rotterdam worden beladen uit de schepen. Van hieruit zouden de goederen treinen vertrekken naar Duitsland, Frankrijk, zelfs naar landen dis ten noorden en noord-oosten van Neder land liggen. Kijfhoek zou het grootste en mo dernste rangeerterrein van heel West-Europa worden, een groot, automatisch werkend verdeelstation van goederentreinen, met allerlei automatische snufjes. De spoorwegen hebben, toen zij voor de uitvoering van dit project drie jaar geleden honderd hectaren grond in cle ge meenten Heerjansdam en Zwyn- Amerikaanse minister ran justitie bepleit: WASHINGTON De Ameri kaanse minister van justitie, Ramsey Clark, heeft er gisteren op aangedrongen de doodstraf af te schaffen, zelfs voor de ver moording van een president. „Op den duur", zo zei hij, „zal de afschaffing van de doodstraf bijdragen tot het naleven van de wet. Je kan de mensen niet door angst leiden." Hij zei dat er bij het toepassen van de doodstraf rassendiscriminatie ls genleegd. Sinds men in de V.S., in 1930. begonnen ls met het „bijhou den" van het aantal gevallen van toepassing van de doodstraf, aldus minister Clark, zijn er 2066 negers tegen 1751 blanken terechtgesteld, hoewel de negers slechts een achtste deel van de Amerikaanse bevolking uitmaken. Volgens Clark heeft de geschiede nis aangetoond dat de doodstraf on rechtvaardig is opgelegd en dat onschuldigen door de staat zijn ge dood. MADRID De grootste haven van Spanje, Barcelona, is totaal ver lamd door een staking van haven arbeiders. Zij protesteren tegen wij zigingen in de arbeidsvoorwaarden. De staking begon maandag. UTRECHT De Neder landse vrouwen zijn de man nen aan het inhalen bij het kopen van brommers. Het verschil met de mannen dat in het eerste kwartaal van 1967 nog 11 procent was, is nu teruggelopen tot 7 pro cent. De vrouwen kopen vooral de lichte, comforta bele brommer (in het eerste kwartaal van 1968 ruim het dubbele van het aantal in de zelfde periode van 1967). Dit wordt uitgewezen door het periodieke onderzoek onder rij wielhandelaren. dat is cepubll- ceerd in „F 4". het officiële or gaan van de rijwielhandelaren. Meer fietsen Uit het onderzoek blijkt ook dat er in het eerste kwartaal van 1968 meer fietsen zijn verkocht aan kopers tussen de 25 en 65 jaar (37.11 procent van het totaal) dan over het eerste en laatste kwartaal van 1967. Het percentage verkochte vouw- en minifietsen is aanzien lijk gestegen, vergeleken bij het eerste kwartaal van 1967: van 1,4 tot 5.44 procent. Vooral de vrou welijke kopers legden de meeste belangstelling voor dit soort fietsen aan de dag. Bij de bromfietsenverkoop is ook het percentage aan de groep van 50- tot 65-jarigen geleverde brommers opvallend gestegen: 5,4 procent van het totaal in het eerste kwartaal van het afgelo pen jaar. 7,56 procent in het vier de kwartaal van 1967 en 10,59 procent in het eerste kwartaal van dit jaar. Boven ft.» jaar Ook aan mensen van boven de 65 werden meer brommers ver- koeht. In de leeftijdsgroep onder de 50 liep de verkoop echter te rug. De brommer met vering is duidelijk in opmars: de verkoop steeg van bijna 20 procent in het eerste kwartaal van 1967 tot ruim 38 procent in het eerste kwartaal van 1967 tot ruim 38 proeent in het eerste kwartaal van dit jaar. drecht kochten, aangekondigd, dat slechts met dit rangeerterrein, dat de taak zou moeten overnemen van de rangeerterreinen in Rotterdam-Zuid en Rotterdam-Noord, het goederen vervoer via de trein in ontwikkeling gelyk zou kunnen blyven met de stormachtige havenontwikkeling van Rotterdam en de groei van het ver keer naar en van West-Europa. Daarvan kan voorlopig niets te recht komen. WOESTIJN Op de honderd hectaren weiland tussen Heerjansdam en Zwijndrecht is voor vijftig miljoen gulden zand gespoten. Er ligt nu een grauwe massa te wachten, op wat er voor ie toekomst moet worden beslist. Riet en biezen beginnen reeds de bres te heroveren, die de mens in het pol derlandschap sloeg. Er Is bij deze gang van zaken nog van een tweede misrekening sprake: de Nederlandse Spoorwegen hebben, toen het project-Kijfhoek in uitvoe ring werd genomen, niet geweten, hoe de „containerisatie" van het goe derenvervoer zou gaan verlopen. Het container-transport heeft zich ont wikkeld op een verrassende manier en dit vereist niet alleen speciaal aan dit vervoer aangepaste schepen die al regelmatig bezoekers van de ha vens In Rotterdam en het Europoort- gebied zijn, maar ook op de weg en op de spoorlijnen evenzeer vervoer middelen die speciaal met het oog daarop zijn gebouwd. OPNIEUW Speciale voorzieningen moeten uiteraard ook worden getroffen op een rangeerterrein voor container- treinen, zoals Kijfhoek in de toe komst grotendeels zal moeten wor den. Voorlopig buigen ingenieurs en vervoersdeskundigen zich weer over het Kijfhoek-project. Het zal van zelfsprekend niet zonder meer wor den verlaten, daarvoor is er reeds teveel in geïnvesteerd en bovendien is Kijfhoek ook voor een container rangeerterrein veruit de gunstigste plaats. Wanneer echter het project weer op gang komt, en hoe het Kijl'hoek- emplacement er uiteindelijk zal uit zien valt nu echter nog niet te zeg gen. BERLIJN De Nederlandse korte film „Toets", een werk van de ci neast Tom Tholen, in opdracht van de Stichting Havenbelangen te Rot terdam gemaakt, is op de Berlini- ade onderscheiden met de Zilveren beer. De Gouden beren bekroonden de Zweedse documentaire „Ole Dole Dof" en de Franse film „Portrait d'Orson Welles". In dezelfde cate gorie werd een zilveren beer toege kend aan de Zuidslavische film „Krek", aan de film „Lebenszeichen" van Werner Herzog, aan „Onschuld zonder bescherming" uit Zuidslavië en een Italiaanse film „Come d'amo- re". „Onschuld zonder bescherming" kreeg ook de prijs van de internatio nale kritiek. In het kader van de persoonlijke prestaties ging een zilveren beer naar de Spaanse regisseur Carlos Saura voor zyn regie van „Pepper- mint frappe" met Geraldine Chaplin. De Franse acteur Jean-Louis Trin- tignant kreeg deze onderscheiding voor zfjn rol in „L'Homme qui ment" en de Franse actrice Stephane Audran voor haar spel in „Les bi ches" van Claude Chabrol. Regisseur Jan Troell kreeg voor zijn film „Ole Dole Dof" een onder scheiding van de Protestantse en de Rooms Katholieke filmorganisatie. Van de eerstgenoemde organisatie kreeg hij een medaille en de „Otto Debelius"-prijs ten bedrage van 7000 D mark. Van het Internationale filmbureau een bronzen medaille. DEN HAAG Men moet j Georges Pompidou gelijk geven toen hij na de jongste represen tatie van Moliere's „Dom Juan", door de Comédie Francaise in de regie van Antoine Bourseiller, geestdriftig uitriep: „Enfin un Dom Juan". Deze opvoering, gisteravond in het kader van Holland Festi val in Nederlandse première ge bracht in de kon. schouwburg, heeft alles wat men in de moder ne tijd van de opvoering van een klassiek meesterwerk mag eisen: het doet recht aan Mo- lière's taal, het is gestoken in decors en kostuums die in hun abstraherende vorm echt van deze tijd zijn, het wordt gespeeld met een vleugje van het moder ne absurdistisch toneel, maar het doet en dat is eigenlijk het voornaamste geheel recht aan de geest van het stuk. Het oordeel De Dom Juan van Molière is een stuk van grote ernst, het boze verle den van Dom Juan, dat berst van de boosheid, komt zelfs als men het dood en begraven acht, ja zelfs (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM De Kamer van Koophandel vindt dat de regering onverwijld een proces aanhangig dient te maken bij het Internationale Gerechtshof in Den Haag wanneer het plan- Leber voor de Rijnvaart wordt aanvaard. De Kamer maakt deze mening ken baar in een dinsdag aan staatssecre taris M. J. Keyzer van verkeer en waterstaat gestuurde brief. Zij wijst er op dat de overeenstemming, die de leiders van SPC en CDU-frakties in de Westdultse Bondsdag hebben bereikt," de laatste parlementaire be letselen om het plan-Leber aangeno men te krijgen heeft opgeruimd. WIJNGAARDEN Omstreeks het middaguur is gisteren de 70-jarige heer C. de Kluijver uit Klaaswaal bij het oversteken van de provinciale weg in Wijngaarden door een perso nenauto gegrepen en ter plaatse overleden. De heer D" Kluijver, die op zijn fiets reed, aarzelde aanvankelijk bij het oversteken. Op het ogenblik dat de automobilist meende dat hij zou stoppen, reed het slachtoffer door. Op een kruispunt van de provinci ale weg Goud a-Bergambacht, bij de kom van de gemeente Stolwijk, is gistPTniddsg de 21-jarige motorrijder L M. A. Ponsioen uit Schoonhoven om het leven gekomen. Hij kwam ln botsing met een personenauto, die bij het oversteken van de weg geen voorrang verleende. De rr-torrijder was op slag dood. Gistermorgen is op de Duinweg in de buurtschaD Aagtdorp (gemeente Schoorl). de achtjarige jongen F. G. Spiegel uit Solingen (Duitsland) bij het oversteken van de weg door een auto gegrepen en gedood. Het gezin, bestaande utt ouders en twee kinderen, trengt de vakantie ln Nederland door. Onderweg werd even gestopt en bij het overs'1»'ken keek het slachto"eriie niet uit. In Zevenhoven is gisteren de vijf jarige jongen P. J. van der Zwet, die Bedoeld compromis over dat deel van het plan-Leber dat betrek king heeft op het goederenvervoer over de weg houdt in strekking en gevolgen geen wezenlijke wijziging van het plan in, aldus de brief van de kamer. In dLit compromis wordt ook niet over een wijziging van het programma voor de Rijnvaart gesproken. Gevreesd moet nu wor den, dat het plan-Leber, met alle voor onder andere ons land hcogst ernstige consequenties een realiteit gaat worden, aldus de brief. De kamer heeft zich in het verle den herhaaldelijk positief geuit over het zogenaamde compromis van 22 juni 1965. Daarin ligt de basis voor een voor alle partijen aanvaardbare beëindiging van de impasse en voor een begin van een Europees vervoer beleid zoals dat steeds door de kamer is verdedigd. Met name het feit, dat daarin naast een capaciteitsregeling voor de bin nenvaart door de kamer als nood zakelijk gezien de vrijheid voor prijsvorming op de Rijn is vastge legd, maakt het mogelijk dit compro mis positief te beoordelen. Dit compromis dreigt thans door realisatie van het plan-Leber met voeten getreden te worden, evenals tot dusver gesloten verdragen en ge maakte afspraken, zoals in het bij zonder de Akte van Mannheim. De kamer verzoekt de staatssecre taris dan ook in het komende overleg in EEG-verband en in contacten met de E.E.G.-partners afzonderlijk, niet te aanvaarden dat onder druk van de te verwachten maatregelen van de Duitse Bondsrepubliek beslissingen worden genomen die afwijken van het compromis van 22 juni 1965 en van hetgeen op basis daarvan reeds is uitgewerkt. plotseling Ie Floraweg overstak, door een passerende personenauto geg'e- pen en op slag gedood. De 61-jarige heer E. de Ruïne» uit Wijehen is gisteren om het leven ge komen, toen hij op zijn fiets plotse ling de weg overstak en door een auto werd ge.frnsen. De twintigjarige chauffeur D. J. uit Lekkerkerk is gisteravond om het leven gekomen. HU slipte met zün personenauto nabU de grens tussen Lekkerkerk en Bergambacht en reed tegen een hek. De auto was totaal vernield. Nu het Kijfhoekproject is terug verwezen naar de tekentafels van de Nederlandse Spoorwegen blijft het honderd hectare grote zandlichaam in Heerjansdam en Zwijndrecht er voorlopig bij liggen als een woestenij. Hoe het nieuwe rangeerterrein, dat hier moet komen, er uiteindelijk zal uitzien, weet nu nog niemand. Het zal echter in ieder geval eenvoudiger en beperkter wor den dan oorspronkelijk de be doeling was. Jeugdige delinquent geeft voorkeur aan bepaalde misdaad UTRECHT Het criminologisch in stituut in Groningen heeft een onder zoek ingesteld naar het al of niet be staan van specifiek recidivisme bij jeugdige dellnquentten. Daarbij is ge bleken dot er inderdaad een duide lijke voorkeur bestaat voor een bepaald type misdaad. Uit het onderzoek bleek verder, dat men bij jongens, die met een agressief delict zijn „begonnen", onder de vol gende delicten bijna tweemaal zoveel agressieve delicten vindt als men vol gens „toeval" zou mogen aantreffen. DIEREN Er is een verdere con centratie in de rijwielenindustrie te wachten. Overleg is gaande tussen Gazelle en de Verenigde Nederlandse Rljwielfabrieken JLS, welke laatste Juncker, Locomotief en Simplex overkoepelt. De concentratie wordt nodig geacht ter versteviging van de bedrijfstak in Europees verband. Gazelle heeft 650 man in dienst en de JLS 150 man. De combinatie bestrijkt ruim. dertig procent van de fietsenmarkt. PRAAG Militaire eenheden van landen van het Warschaupact, die de afgelopen maandag in Tsjechoslo- wakije hebben deelgenomen aan oefeningen, zUn begonnen zioh uit dait land terug te trekken. Voor de Praagse televisie deelde generaal- majoor Cepioky mee, dat alle bui tenlandse troepen binnen drie da gen het land zullen hebben verla ten. MEDEWERKER TELE AC: DEN HAAG Drs. H. van Praag, hoofdmedewerker van Teleac, heeft gisteren verklaard, dat men de te levisie niet alleen als ontspanning mag zien. „Als de kijker dat denkt, verkeert hij in een toestand van hynose, wat gebleken is uit ge registreerde hersenwerkingen', ver telde drs. Van Praag op een inter nationaal congres in Scheveningen over televisie-didactiek. Het zou fataal zijn als program ma's als Teleac zouden worden sa mengesteld door programmamakers. Hier ligt volgens drs. Van Praag al leen maar een taak voor de opvoed kundigen. Het kan volgens hem nog wel een generatie duren, voor dat de gemiddelde kijker de tv als opvoeder zal accepteren. Haarlemse orgelmaand geopend HAARLEM Dinsdagavond is de Haarlemse Orgelmaand 1968 in de Grote of St. Bavokerk met een con cert geopend, waarvoor ondanks het bar slechte weer toch veel be langstelling bestond. Eigenlijk is het verwonderlijk, dat het programma van dit concert zo'n kleine taak toe bedeelde aan het orgel. Het was ech ter geen onbelangrijke taak, want daarvoor zou Albert de Klerk zeker niet te vinden zijn geweest. Samen met vier koperblazers open de hij de avond met de „Canzona IX toni" van Giovanni Gabrieli, door hemzelf bewerkt naar de oorspronke lijke uitgave voor acht blazers. Het was een statige, prachtig gespeelde opening. Niet minder fraai klonken de lichte en zangerige Canzone „La splritata" en de levendige „Fuga IX toni", belde ook van Giovanni Ga brieli, waarin de roem van het orgel en van de organist in volle omvang tot hun recht kwamen. Nagalm Dat Gabrieli ook een groot compo nist was op het vocale gebied, was te horen in drie motetten: het dubbel- korige „Jubilate", het zevenstemmige „Ego dixi" en een achtstemmig „Ju bilate". Het Klein Radiokoor heeft onder leiding van Carel Laöut deze meesterwerkjes subliem gezongen, maar zoals in de meeste kerken het geval ls, liep ook hier door de lange na calm het polyfone lijnenspel in de war. Onder deze lange nagalm hadden ook de beide sacrale .werken van Igor Strawinsky te lijden, die het pro gramma verder vulden en die wel niet voor uitvoering in een kerk geschreven zullen zijn. In zijn toelichting op het program ma zegt Pleter Fischer, dat de com ponist in deze werken is gegroeid naar een mystieke hoogte, bereikt door een steeds toenemende, door het vuur gelouterde askese. Dat is mooi gezegd, maar de Zwitserse dirigent Emest Ansermet, één van de oudste vrienden en voorvechter van Stra winsky, heeft met betrekking tot de „Mis in C" eens geschreven, dat het de bedoeling van de componist is ge weest, de woorden tot een zang te maken en die onder te brengen in een muzikale vorm zonder de nadruk te leggen op de betekenis van een woord en zonder het leggen van ook maar enig effect ln de muziek. Dat is dus volkomen het tegengestelde van wat Verdi in zijn „Requiem" heeft gedaan. Maar voor de niet mystiek aangelegde toehoorder ls dit laatste werk oneindig veel boeiender dan het eentonige, zelfs in zijn lofprijzingen nog saaie van Strawinsky. Het Ra diokoor en het Radio Philharmonisch Orkest hebben er onder Henk Spruit een voortreffelijke uitvoering vjyi ge geven, waarin de zeer vele moeilijk heden glansrijk werden overwonnen. Psalmensvmfonie Dit laatste heeft het Groot Om roepkoor met hetzelfde orkest en on der dezelfde leiding ook gedaan in de versteend (zoals het standbeeld van de door Dom Juan vermoorde com mandeur) weer tot leven en achter volgt de lichtzinnige losbol, die het la zijn vitaliteit zelfs waagde van dê vroomheid en de ernst misbruik te maken, tot het vreselijke, angstaan jagende einde. Dom Juan is het stuk van het oor- deel. De Comédie Frangaise heeft het juist in deze strekking in zijn waarde gelaten en zo was er een doodernsti ge Dom Juan op het toneel, waarin de grapjes kunstig waren tussen geschoven. Erepalm Naast de Dom Juan-vertolking van Georges Descrieres (die zeer moet worden geprezen voor de uitbeelding van het hooghartige karakter van Dom Juan), gaat de erepalm toch uit naar de Scaranelle van René Camoin: koddig, boertig, menselijk. Scaranelle is de Sancho Pancha van Dom Juan, maar waar Don Quijote het edele na joeg, jaagt Dom Juan het boze na: De knecht is er echter niet anders om: hij blijft in zijn menselijkheid het ware leven trouw en is zich ook al tijd van de ware weg bewust. Slechte zijn gage schiet hij erbij in. De opvoering werd constant bege leid door een onweer dat kwam uitstekend overeen met de weersgesteldheden bulten de schouw burg gisteravond maar het is slechts symbolisch door de regisseur bedoeld om aan te geven, dat de Dom Juan een metafysisch stuk is van Molière, waarin het gaat om het oor- j deel van de hemel over het lichtzin- nig gedrag der stervelingen. Hulde! Mijn bespreking mag ik niet elndi-1 gen dan na een eerbiedige hulde ge bracht te hebben aan de overige spe lers van de Comédie Francaise en met name aan Ludmilla Mikael, die een zeer fijnzinnige vertolking gaf van de I betreurenswaardige Done Elvire, Dom Juans beklagenswaardig slacht-1 offer. Eindelijk eens toneel ln het Hol-I land Festival. Daarvoor heeft menf Molière nodig, of Breero, of (morgen)f Goethe. Het hedendaagse toneel heeft het er lelijk bij laten zitten. Ev. Gfolie BONN Het Oostduitse binnen vaartschip Sandau, dat sedert vrij dag werd vastgehouden in het Mit- tellandkanaal by Hannover, kreeg dinsdag van het Westduitse ministe- rie van verkeer toestemming de voor Nederland (Rotterdam) bestemde la ding zink in Duisburg te lossen. Volgens een woordvoerder van het I ministerie hebben Oostduitse schepetv altijd in Westduitse binnenhavens kunnen lossen. De Sandau kreeg geen toestemming naar Nederland te va ren omdat Bonn het doorvoerverkeer met de DDR op basis van wederke righeid wil regelen. Westduitse sche pen krijgen namelijk in Oostduits- land geen toestemming door dat land te varen met vracht voor Oost-Zuid- europese landen. Bonn heeft de Oostduitse overheid i verzocht geen schepen meer naar de I Bondsrepubliek te laten gaan voordat I deze kwestie is geregeld. Overigens vreest men in West Duitsland re- presailles tegen het eigen scheep- j vaartverkeer met West-Berlijn. Brand in modemagazijn VENLO Door onbekende oor zaak is gisteren brand ontstaan in het kledingmodemagaziin Voss N.V. te Venlo. De Venlose brandweer bestreed, voorzien van adembescher- i mende middelen, het vuur in een verstikkende rook. De totale schade, in de kelder waar t 3000 stuks dames- en kinderkleding I waren opgeslagen, wordt op 150.000 I geraamd. Gezamenlijk protest over West-Berlijn i LONDEN De Verenigde Staten, I Engeland en Frankrijk bereiden een I gezamenlijke protestnota voor over de situatie in West-Berlijn. In I Moskou zullen gelijkluidende nota's I worden overhandigd, waarin opnieuw tegen de jongste Oostduitse verorde- i ningen betreffende het verkeer met Berlijn wordt geprotesteerd. DJAKARTA Communistische strijdkrachten hebben zich meester ge maakt van een ondoordringbaar oer- woudgebied op Oost-Java. De onder grondse beweging op Ooet-Java werkt sedert de staatsgreep van 1965 aan een come-back. Weer in Europa Kopenhagen Londen Amsterdam Brussel Parijs Nice Frankfort Mtlnchen Zürlch Genève Locarno Wenen Innsbruck Rome Madrid Mallorca weer max temp neer» giiteren slag- onbew. 23 0 onbew. 26 0 zw. bew 31 0 1. bew. 34 0.2 1. bew. 29 0 zw. bew 32 0 zw. bew. 32 0 onbew. 22 0 zw. bew. 30 9 geh. bew. 30 4 h. bew. 30 0 onbew. 27 0 31 0 onbew. 30 0 h. bew. 32 0 1. bew 0 „Psalmensymfonie", waarin de com ponist het emotionele van de hoge strijkinstrumenten heeft vermeden door de violen helemaal weg te laten. Hij wil, dat de toehoorders leren de j muziek om haar zelfs wil lief te heb ben, ze te beoordelen op een hoger plan en er de Intrinsieke waarde van leren verstaan. Het Is een loffelijk streven, maar deze „Psalmensymfonie" wordt er niet minder vervelend door met zijn lofzang ook nu weer zonder vaart en uitdrukking. Aan het slot komt er wat leven ln. maar zelfs de zeer ge nuanceerde uitvoering kon voor ons het werk niet redden. G. M. DERSJANT

Nieuwe Leidsche Courant | 1968 | | pagina 6