SUPRA massaal laatste eer SUPRA Gereformeerde groeien het Gemeenten sterkst 's-Gravenmoer bewees KERKEN IN CIJFERS Geref. Gem. tellen 72.000 leden Eerste Kamer aehter initiatiefvoorstel van ir. Van Rossum Een iroord voor vandaag #0.:.. Groei ondanks tekort aan predikanten CHR. GEREF. BLIJVEN ACHTER Uw probleem is het onze.... Drie kerken in een gebouw BEROEPINGSWERX Afdeling Zeeland Kamer van verontruste gereformeerden WOENSDAG 3 JULI 1968 WOORD VOOR VANDAAG Alzo lief! Hoe lief? Dat Hij zijn eniggeboren Zoon gegeven heeft... Het is een rechtstreeks antwoord. Het wil zeggen, dat God het liefste wat Hem is, gewoon heeft gegeven om uitdrukking te geven aan Zijn liefde voor de mens. Men proeft hieruit het geweldige, het in feite onbegrijpelijke. Wie van ons laat zijn liefde zover gaan, dat hij het liefste wat hij heeft afstaat aan een ander? God doet het. In al onze liefde zijn en blijven wij egoïstisch. Uiteindelijk draait het bij de mens altijd om zichzelf. God heeft de wereld lief. Hij wil de wereld helpen. Hij wil haar uitkomst bieden en een toekomst, zo groot en zo heerlijk, als niemand anders kan. Deze wereld met haar miljoenen en miljoenen mensen, van wie er miljoenen niets van God willen weten, heeft Hij lief, laat Hij niet los. Er is eens gezegd: God holt deze wereld achterna om haar te helpen en te redden. Waarvan te redden? Van de dood. Dat is Gods doel. Daarom heeft Hij zijn eniggeboren zoon gegeven. Wij lezen vanavond 2 Koningen 7 vers 1 tot 20. HILVERSUM In het kader van de Vierde Algemene Vergadering van de Wereldraad van Kerken in het Zweeds Uppsala, heeft W. L. Brugsma dinsdag 9 juli vanuit Amsterdam een gesprek met dok ter en mevrouw John Karefa Smart, direkteur van de Wereldraad Ge zondheids Organisatie. Dr. Smart, die eerder de post van minister in Sierra Leone bekleedde, woont de vergadering van de Wereldraad bij. Dit schakelprogramma wordt uitge zonden via Nederland 2. (Van onze kerkredactie) VEENENDAAL De Gere formeerde Gemeenten in Neder land telden per 1 januari 1968 14.843 zielen. Dat is 354 of 2.44 procent meer dan het jaar daar voor. Daarmee is deze kleine groep (waaraan de naam van wijlen dr. C. Steenblok verbonden is) de kerk, die het afgelopen jaar op het terrein van de gereformeerde gezindte relatief het sterkst gegroeid is. Dit is ook de groep met het grootste predikantentekort. Want de ze 49 gemeenten worden gediend door slechts vier (binnenkort vijf) predikanten en een emeritus-predi kant. die ais hulpprediker dienst doet. Hoe groot de invloed van het heb ben van een eigen predikant van in vloed is op het ledenbestand van een gemeente, moge blijken uit het feit, dat de vijf gemeenten met een predi kant (Barneveld. Ederveen. Op- heusden. Veenendaal en Terneuzen) samen 251 zielen meer tellen, dan het jaar daarvoor. De 44 vacante ge meenten gingen samen dus maar 103 zielen vooruit. Het Kerkelijk Jaarboekje, dat de zer dagen verschenen is. bevat ook gegevens over drie gemeenten in Noord-Amerika. Men treft er verder een Kerstpreek van ds. F. Mallan en een gedicht van Dirk Verhey in aan. De statistiek vertoont een onnauw keurigheid, doordat de cijfers van de afdeling te Waardenburg niet in het totaal begrepen zijn. wat in voor gaande jaren wel het geval was. ROTTERDAM De beide groepen Gereformeerde Gemeen ten zijn in de jaren zestig de sterkst groeiende kerken op het terrein van de gereformeerde gezindte. Met een toename van 15,9 respectievelijk 15,1 procent groei den zij in de periode 1960-1968 anderhalf maal zo snel als de Nederlandse bevolking als ge heel, die maar met 10,9 procent toenam. Maar ook de Gereformeerde Ker ken zijn met 12.3 procent de bevol kingstoename ruim de baas gebleven. Wij berekenden deze percentages aan de hand van de statistieken in de jaarboeken van deze kerken. Bij gebrek aan voldoende gegevens is het niet mogelijk, om de oorzaken van deze groei der diverse gerefor meerden diepgaand te analyseren. Maar het vermoeden ligt voor de hand. dat zij vooral groeien door een hoger geboorte-overschot. Er zijn namelijk drie fractoren, die de groei van een bevolkingsgroep be palen: geboorte-overschot (meer ge- boren, dan overleden), vestigings-o- verschot (er komen meer uit het bui- I tenland hier naar toen. dan er emi greren) en wat wel genoemd wordt het ..overgangen-saldo" (door over- gangen uit andere bevolkingsgroe- j pen). Emigratie Camping, caravan, zomerbuis, bergen, bossen, zee, Deem - kant en klaar - van thuis ECHTE KOFFIE mee! Burgemeestersgezin begraven kant en klaar gemalen altijd Tacoomrers: óók op reis VAN NELLE KWALITEIT Brieven die niet zijn voorzien van naam en adres kunnen niet In behandeling worden genomen. Ge heimhouding Is verzekerd. Vragen die niet onderling met elkaar In verband staan moeten In afzonder lijke brieven worden gesteld. Per brief dient een gulden aan postze gels te worden Ingesloten. Vraag: Hoe verwijder ik rode na gellak van een vaste vloerbedek king? Antwoord: Probeer het met ace ton of remover. Begin eerst op een on opvallend plekje om te weten of kleur en stof ertegen kunnen. Vraag: Als een AOW-er huwt met een jongere vrouw, wordt dan de AOW verhoogd? Antwoord: De man kan dan AOW-uitkering voor gehuwden aan vragen. Vraag: Onlangs ben ik door de gemeente aangeslagen voor rioolbe lasting. Komt deze niet voor reke ning van de huiseigenaar? Antwoord: Het komt voor dat in gemeenteverordeningen (in verband met de huidige verhoudingen tussen huur en vaste lasten) niet de eige naar dodh de huurder als belasting plichtige wordt aangewezen. Vraag: We bezitten een schilderij met een binnenwater, waaraan zeilschepen gemeerd liggen. Op de achtergrond enige pakhuizen. Gesig neerd W. v. Dort Sinds 1922 is het schilderij in onze familie. Is u iets bekend van de schilder? Antwoord: Neen. U kan inlichtin gen inwinnen bij een museum of misschien weet een onzer lezers iets. Vraag: Ik bezit een munt zon der jaartal, erg dun en met de kleur van rood koper. Aan de ene kant is het rondschrift S. Georgivs eqvitvm patrenvs met de afbeelding van een ruiter te paard, die een draak bestrijdt. Aan de andere kant staat: In tempestate sevrita met afbeelding van een zeilschip. Voorts heb ik een munt: 3 Sehwaren uit 1858. waarop staat Scheide-Munze. aan de andere kant HRZGTH OLDENB. en dan 2 ineengestrengelde letters: Een F en een V? met kroontje erboven. Ver volgens een munt uit 1772, nl. 48 Einen Thaler met aan de keerzijde een door elkaar geschreven F en R. Kan u hierover bijzonderheden ge- Antwoord: De eerste is geen munt. Er zijn zovele penningen van dit soort voor zovele doeleinden dat we u niet helpen kunnen. Het eerste opschrift betekent St George (Joris), beschermheer van de ridders. De keerzijde vermeldt: in de storm vei ligheid. De tweede is een munt van het hertogdom Oldenburg, van her tog Nicolaus Friedrich Peter (1853-1900). Scheidemunze betekent pasmunt De Schware was een halve cent waard. Op de derde munt bete kent F R. Friedericus Rex (koning Frederik). namelijk Frederik de Grote (1740-1786) koning van Pruisen. Uw munt is een halve groschen. in waarde ongeveer een toenmalige stuiver. Vraag: Hoe krijg ik kaarsvet uit een wollen bouclé vloerkleed? Antwoord: Giet een scheut petro leum op een schone doek en wrijf de plek. Het kaarsvet lost hierin op en verdwijnt zonder een spoor na te laten. (Van onze correspondent) 's-GRAVENMOER Rond vier uur dinsdagmiddag luidden de klokken in 's-Gravenmoer. Vlaggen hingen halfstok. Vijf lijkauto's met de stoffelijke over schotten van burgemeester Koop man, zijn echtgenote en drie zoons, zetten zich in beweging in het stille straatje bij de her vormde kerk voor de droeve tocht naar de algemene begraaf plaats, Zeker 500 mensen, onder wie de commissaris van de Koningin in Noord-Brabant, dr. C. Kortmann, en tal van burgemeesters uit de Langstraat en het Land van Heusden en Altena. volgden te voet de lijkwa gens. geflankeerd door de leden van de gemeenteraad, de leden van de jeugdgemeenteraad. het gemeente- personeel, de drumhand Crescendo en de gymnastiekvereniging ONI. Enkele honderden dorpsbewoners stemden langs de weg om de begrafe nisstoet te zien voorbijtrekken. 's-Gravenmoer rouwde om de dood van de sympathieke burgemeester Koopman, zijn vrouw en zijn zoons Jacques, Wim en Leo die in de prille ochtend van vrijdag 28 juni bij Weert door een auto-ongeluk om het leven kwamen. ZEER BEMIND Vijf jaar is Jacobus Leendert Koopman eerste burger van het ruim 1500 inwoners tellende 's-Graven moer geweest. En hoe bemind hij zich in deze plaats wist te maken, bleek bij de begrafenis. Ruim veertig bloemstukken en kransen bedekten de eikenhouten kisten die naast el kaar stonden in hrt koor van de 15e-eeuwse hervormde kerk. Maandag defileerden in de kerk ruim duizend 's-Gravenmoerders voor een laatste groet langs de over ledenen en tekenden het condolean ceregister ..Wat hier is gebeurd, kan ik niet omschrijven. Het is een slag voor ons dorp", zei ds. Heijboer tijdens de rouwdienst in de tot de laatste plaats bezette hervormde kerk. De dienst kon door luidsprekers ook worden gevolgd in het Dorpshuis. LOOPGRAVEN Ds Heijboer preekte over Psalm 23 4. Boven deze psalm staat: De Heer is mijn Herder. ..Kan men nog wel geloven in deze woorden na wat het burgemeestersgezin overkwam? Een benauwende vraag", aldus ds. Heij boer. „Maar nimmer vergeet ik wat eens iemand tegen mij zei. Het geloof in Christus moet het ook kunnen uit houden In de loopgraven, in de scha duw van het dal van de dood. Anders is het geen waar geloof. De troost die ik u kan geven, zo besloot ds. Heij boer zijn predikatie, is hetgeen staat in vers 4 van Psalm 23. Posthume hulde was er in ruime mate voor het burgemeestersgezin. Loco-burgemeester K. de Geus ka rakteriseerde wijlen de heer Koop man als een goed burgemeester, als een gelovig en eenvoudig mens. Veel deed hij voor de 's-Gravenmoerse ge meenschap. Burgemeester M. van Prooijen van Sprang-Capelle, die het woord voerde namens de burgemeeste-skring De Langstraat en namens de tuin- bouwstichting Sprang-Capelle, Waspik. 's-Gravenmoer, noemde hem een plichtsgetrouw man, een collega en een vriend met wie men graag omging. En de heer C. van der Hooft, de burgemeester van Waddinxveen, zei dat hij Koopman had leren kennen als een integer en wijs ambtenaar. Jarenlang werkte de heer Koopman op de gemeentesecretarie van Wad dinxveen. Verder spraken de heer L. Vogelaar uit Fijnaart. een oom van de burgemeester, en de heer J. Schild als vriend. ROLDE (Dr.) Drie kerkgenoot schappen maken voortaan gebruik van het gebouw van de hervormde kerk van het Drentse Rolde. Het zijn de rooms-katholieke. de gere formeerde en de eigenaresse zelf, de hervormde kerk. Het afgelopen weekend is met het gemeenschappelijk gebruik begon nen. Zaterdagavond was er de eucharistieviering van de rooms- katholieken. zondagmorgen om half negen (heel vroeg!) kerkten de ge reformeerden er en om tien uur de hervormden. Het initiatief is uitgegaan van de hervormde kerk in Rolde, want het ziet er niet naar uit. dat de gerefor meerden en rooms-katholieken. die evenwel in ledental groeien, op kor te termijn een eigen gebouw kunnen kopen. De gereformeerde kerk kwam tot nu toe bijeen in een restaurant en de rooms-katholieke in de kapel van een inrichting voor geestelijk ge handicapten. Dc middelste factor van deze drie kan niet debet zijn aan de groei van gereformeerden. Want terwijl voor Nederland als geheel de situatie sinds 1960 zo is. dat de vestiging van bui tenlanders in ons land de emigratie overtreft, is het bij de gereformeer den nog steeds omgekeerd. Uit de gereformeerde bevolkingsgroep emi greren verhoudingsgewijs de meeste mensen. Van de Gereformeerde Kerken kunnen we het migratiesaldo nauw keurig vaststellen. Als we het cijfer over 1967 (de statistiek over dat jaar is nog niet gepubliceerd) op 800 schatten, dan hebben vanaf 1960 6565 leden van de Gereformeerde Kerken het land meer verlaten, dan dat er zijn binnengekomen. Ook het overgangensaldo kunnen wc uit dc jaarboeken van deze kerk destilleren. Dat van 1967 geschat op duizend, zijn er in de periode 1960 - 1968 8418 meer mensen tot de Gere formeerde Kerken toegetreden, dan dat eruit naar andere groepen over gingen. Exclusief het (positieve) overgan gensaldo en het (negatieve) migra tiesaldo noteren de Gereformeerde Kerken een groei van 90.618 zielen of 12.06 procent, waarmee zij nog ruim boven de landelijke groei blijven. Van de andere kerken is de groei nog minder uit een overgangensaldo te verklaren. Dat van de Gerefor meerde Gemeenten was over de eer ste twee jaar. dat een dergelijke sta tistiek gepubliceerd werd (1966 en 1967) zelfs negatief (ongeveer 140 per jaar verlies). Geboorteoverschot Men moet dus wel concluderen, dat een hoger geboortecijfer de groei van de gereformeerde gezindte veroor zaakt. Door het Centraal Bureau voor de Statistiek is vastgesteld, dat het 1 geboortencijfer in de gereformeerde bevolkingsgroep wel daalt, maar minder snel dan bij de Nederlandse bevolking als geheel. Sinds 1963 is de huwelijksvruchtbaarheid bij de gere formeerden het hoogst van alle be volkingsgroepen. Voor 1963 waren dat de rooms-katholieken. Een indicatie in dit verhand zou ook de verhouding tussen doopleden en belijdende leden kunnen zijn. En dan doet zich het meilkwaardige feit voor. dat hoe „zwaarder" (excuus voor de uitdrukking) de kerk is, des te meer doopleden ze telt. Het percentage, dat de doopleden in de Gereformeerde Kerken inne men (zoals we dat berekenden aan de hand van het laatste jaarboek) is 46.65 procent. In de Gereformeerde Kerken (vrij gemaakt) maken de doopleden 47.43 procent van het totale kerkvolk uit. Bij de Christelijke Gereformeerde Kerken is dit 49.01 procent, de Gere formeerde Gemeenten 49,74 procent. De Gereformeerde Gemeenten in Nederland tenslotte zijn de enige groep, die meer doopleden als belij dende leden telt (52.52 procent). De plechtigheid op het kerkhof was sober gehouden. Groot was de belangstelling, groot ook het aantal bloemstukken en kransen. (Van onze kerkredactie) Het betrekkelijk lage groeipercen tage van de Gereformeerde Kerken (vrijgemaakt) van 9.80 procent zal ge zien de kerkelijke situatie geen ver wondering wekken. Overigens moet men hier in aan merking nemen, dat van verschil lende zijden kritiek is geleverd op 't feit. dat de uitgever van het vrijge maakte Handboek in de laatste uitga ve vijf kerken in Noord-Bra bant/Limburg (samen circa 965 zie len) niet heeft meegeteld in verband met de kerkelijke moeilijkheden. Zou hij dat wel hebben gedaan (en deze kerken beschouwen zichzelf nog j wel als vrijgemaakt), dan zou het groeipercentage geen 9.80 maar 10.78 hebben bedragen. Achterblijven Des te scherper kon.( dan het per centage van de Christelijke Gerefor meerde Kerken uit. Het is moeilijk te verklaren, waarom deze kerk duide lijk achterblijft, niet alleen bij de groei van de gereformeerde gezindte, maar ook bij die van de Nederlandse bevolking als geheel. Men zou hier kunnen denken aan plaatselijke gebeurtenissen, waardoor soms enkele honderden het kerkver band verlaten (zoals vanaf 1960 in j Doorn. Urk en Zwijndrecht). Dat kan uiteraard op het groeipercentage gro te invloed hebben. Maar daar staat tegenover, dat er in dezelfde tijd ook hier en daar gemeenten tot de Christelijke Gereformeerde Kerken toegetreden zijn, zoals in Siegerswou- de en Sliedrecht. Bezien we de christelijke gerefor meerde cijfers van elk jiar afzonder lijk. dan valt daar weinig uit af te lezen. Slechts dringt zich de zonder linge conclusie op. dat vanaf 1960 de oneven jaren voor deze kerk steeds de vette jaren waren, terwijl in de even jaren de ledentoename opval lend gering was. Het zou de moeite waard zijn. om nader te onderzoeken hoe het komt, dat deze kerk relatief achteruitgaat. Geen statistiek Een kerk hebben we buiten be schouwing moeten laten en misschien is juist deze kerk nog wel het sterkst gegroeid van allemaal. We bedoelen dc Oud-Gereformeerde Gemeenten in Nederland. In verschillende plaatsen zijn de afgelopen jaren groepen tot dit kerk verband toegetreden. Maar de oud gereformeerden, die we ruwweg op 20.000 schatten, houden geen stati stieken bij. Tenslotte een overzicht van de groeipercentages over 1967 Geref. Kerken Geref. Kerken (vrijg.) Chr. Geref. Kerken Geref. Gemeenten 1.22 0,24 1.23 1.72 Geref. Gemeenten in Ned2.44 Nederland 1.05 Zouden de vijf Brabantse kerken wel meegerekend zijn geweest, dan zou het groeipercentage van de vrij- j gemaakten 1,14 hebben bedragen. Vakantie zonder ECHTE KOFFIE is als een zee zonder zon. kant en klaar gemalen altijd vacuumvers: óók op reis VAN NELLE KWALITEIT Geref. Kerken Geref. Kerken (vrijg.) Chr. Geref. Kerken Geref. Gemeenten Geref. Gemeenten in Ned. Nederland 1-1-60 1-1-68 toename proc. 751.422 843.893 92.471 12,31 98.301 107.935 9.634 9,80 63.215 68.350 5.135 8,12 62.037 71.921 9.884 15,93 12.892 14.843 1.951 15,13 11.417.254 12.661.095 1.243.841 10,89 NED. IIERV. KERK Aangenomen het beroep v. d. synode tot legerpred M. Jansen te Maasdam- Cillaarshoek. Bedankt voor Rotterdam-Zuid 'wijk- gem. Zuidwijk): D. J. Monshouwer te Brunssum Tomatenstraat GEREF. KERKEN drs. Beroepen te Haulerwijk, Fernhout te Waardhuizen. Aangenomen naar Haarlemmermeer oostzijde: kand. D. Braam te Leiderdorp, die bedankte voor Rottevalle; Makkum; Vrijhoeve-Capelle; Oosternijkerk: Vrie- zenveen: Bovensmilde; De Wilp: Knijpe- 1 Mildam Emeritaat verleend (m.i.v. 1 sept.) a. J. D v. Ginhoven te Westervoort. GEREF. KERKEN Bedankt voor Berkum hart te Drachten. ,'rijgem.) J. M. Goed- CHRIST GEREF. KERKEN Beroepen te Leerdam, kand. huis te Eemdijk. GEREF. GEMEENTEN Beroepen te Rotterdam-Zuid: te Ter- neuzen-Axel: te Amsterdam-c. en te Sunnyside (Washington-V.S. r. kand. A. M. den Boer te Ridderkerk. (Van onze kerkredactie) ZEIST Per 31 december 1967 telden de Gereformeerde Gemeenten 72.211 zielen (1966: 70.706). De 152 (150) gemeenten worden gediend door 36 (32) predikanten. Dat blijkt uit het zojuist versche nen Kerkelijk Jaarboek van deze ge meenten. De Gereformeerde Gemeen ten hebben verder nog twee actieve emeriti-predikanten en een missio nair predikant, die in West-Irian werkt, terwijl de 23 zustergemeenten in Noord-Amenka de beschikking hebben over zeven predikanten. Het predikantentekort is de laatste jaren dus duidelijk minder geworden. Drie kandidaten zijn op het ogenblik beroepbaar en de Theologische School te Rotterdam telt twaalf stu denten. Helemaal nauwkeurig is de sta tistiek in dit jaarboek niet. Zo constateerden wij. dat de gemeente Rotterdam-Putselaan. die in april 1968 in het kerkverband werd opge nomen. toch reeds is meegerekend in de statistiek per 31 december 1967 Als we deze gemeente (die geboekt staat met 290 zielen) buiten beschou wing laten, is er over 1967 een netto toename van 1215 zielen of 1,72 pro cent. Het sterkst groeiden de gemeenten Capelle aan den I.Tssel (kennelijk door migratie ten koste van enkele Rotterdamse gemeenten). Apeldoorn en Gouda. Overkomst uit en vertrek naar an dere kerken houden elkaar naeenorg in evenwicht (respectievelijk 558 en 571). Opmerkelijk is daarbij de sterke aantrekkingskracht, die dc Neder landse Hervormde Kerk blijkbaar uitoefent. Naar deze kerk gingen in 1967 115 leden en 232 doopleden uit dc Gereformeerde Gemeenten. „Voor al jongeren", zo constateert de redac tie van het jaarboek in een commen taar en de vraag wordt er aan vast geknoopt: „Doen wij wel genoeg, om ze bij ons te houden?" Verenigingen De gegevens achterin geven blijk van groeiend verenigingsleven. We telden er 247. waaronder 85 jeugdver enigingen (jongelings- en meisjesver enigingen meegerekend). 54 clubs en zondagsscholen voor de jongere jeugd. 40 zangverenigingen, 56 vrou wenverenigingen en 12 mannenvere- nigingen. Dankzij overheidssubsidie krijgt de bond van jeugdverenigingen binnenkort haar eerste vrijgestelde jeugdwerkleider: de heer M. Golver- dingen te Amersfoort. Ouders dagje uit dan de baby naar het klooster ENTER Kloosterzusters in de Twentse plaats Enter hebben het vriendelijk aanbod gedaan in de va- kantietijd op de kinderen te willen passen van ouders, die eens een dag je uit willen. De zusters Franciscanessen deel den dit mee bij het afscheidsfeestje van meisjes, die de lagere school verlieten. De zusters 'lebben vooral gedacht aan baby's en kleuters. Het ziet er naar uit. dat dankbaar gebruik zal worden gemaakt van het voorstel. Kardinaal Bremian (74) overleden PHILADELPHIA Francis kardi naal Brennan, die sinds 15 januari prefect van de Romeinse congregatie van de sacramenten was, is gisteren op 74-jarige leeftijd in Philadelphia overleden. Kardinaal Brennan werd op 7 mei 1894 te Shenandoah in de Ameri kaanse staat Pennsylvanië géboren. Hij werd in 1920 tot priester gewijd en heeft 19 jaar lang deel uitgemaakt van de Rota. het hoogste gerechtshof van de Rooms-Katlholieke Kerken. SWAZIVROUWEN TABOE VOOR DE BLANKE MANNEN MBABANE Volgens de senaat van het voormalige Britse protectoraat Swa ziland. komen elk weekeinde talrijke Zuidafrikaanse blanken de grens over om Zwazi-negervrouwtjes het hof te maken. In Swaziland is dat, in tegenstelling tot Zuid-Afrika, niet verboden de senaat vindt wel dat er iets worden gedaan. De senatoren willen een wet. a, tensporige avontuurtjes verbiedt. Blan ken. die alleen voor de vrouwtjes ko men. moeten worden geweerd. Hoe de senaat de goede blanken van de kwade wil onderscheiden, wordt in het midden gelaten. BREDA" De Amerikaanse fa brikant Joseph Forster, eigenaar van de in Breda gevestigde fabriek Forster Grant heeft de joodse ge meente van Breda 75.000 geschon ken voor een eigen synagoge. De heer Forster is zelf ook jood Van de dankbare joodse gemeente heeft hij de belofte gekregen, dat een van de ruimten van de syna goge naar hem zal worden genoemd. Enige tijd geleden hebben de ker ken in Breda geld ingezameld voor de synagoge van de joodse gemeen te. maar het bedrag van f 10.000 dat bijeenkwam is ontoereikend. (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG Voor de eerste maal in de parlementaire ge schiedenis zat dinsdag in de Eer een SGP-politicus achter de ministerstafel. Het SGP-Tweede Kamerlid ir. H. van Rossum verdedigde daar zijn initiatiefvoorstel tot wijzi ging van de Waterstaats wet. In de senaat bestond veel waardering voor dit wetsont- 'werp. De initiatiefwet-Van Ros sum regelt de watertoevoer voor land- en tuinbouwgebieden. Namens de senaat sprak de heer Gooden (kath. v.). De heer Van Ros sum heeft de oude spreuk „Wie wa ter deert, die water keert", vervan gen door de uitdrukking „wie water ontbeert, die water begeert", aldus de heer Gooden. De heer Van Rossum geflan keerd door minister Bakker (verkeer en waterstaat) had wel waardering voor deze opmerking. Wel meende &"ÏÏTta»n, gereformeerd i hi'„d" b,t Bijbel, gebod ..Gij predikant te 's-Gravendeel. heelt toe- Iu" bieren' niet mt het oog gezegd, de theologische inleiding op moc verliezen, deze forumvergadering te zullen ver- De heer Algra (a.r.) greep de gele- zorgen. genheid aan om een korte beschou- A C 1 1 r* 1 1 schiedems z C achter de GOES De landelijke vereniging van verontrusten in de Gereformeer de Kerken is hard aan het werk. om een organisatie op te houwen. Dezer dagen Is in Goes een provinciale af deling Zeeland opgericht. Voorzitter van het voorlopig dage lijks bestuur in deze provincie is de heer F. Schipper te Yerseke. De Zeeuwse afdeling belegt don derdagavond 3 oktober een openbare forumbijeenkomst in de schouwburg te Middelburg. Deze bijeenkomst zal een reactie zijn op de VU-avonden. die in maart en april in de Zeeuwse hoofdstad zijn gehouden. Dezelfde „kernvraagstukken" zullen dan weer in discussie komen. wing aan de geschiedenis van het initiatiefrecht van de Tweede Kamer te wijden. Hij was verheugd dat dit wetsontwerp door de senaat was aan genomen. Zoals het de Eerste Kamer past begroeten wij het initiatief voorstel-Van Rossum met „ingehou den en bezadigd enthousiasme". In antwoord op de heer Algra gaf ook ir. Van Rossum een korte uiteen zetting over de toepassing van het initiatiefrecht Zijn voorstel was het 35-ste dat in beide Kamers van de Staten-Generaal werd aanvaard. In dien de regering er haar goedkeuring aan hecht wat wel zal gebeuren is het het 33-ste initiatiefvoorstel dat als wet in het Staatsblad verschijnt. UTRECHT Het hoofdbestuur van de Gereformeerde Bond orga niseert zaterdag 7 september een ver gadering voor ambtsdragers. Ds. R. J. van der Hoef uit Papendrecht zal spreken over ..Hoe vervullen wij ons ambt in de Hervormde Kerk van nu?" Deze bijeenkomst wordt gehouden in het gebouw voor K. en W. aan de Mariaplaats te Utrecht en begint om half drie. Ook de predikantenconferentie van de Gereformeerde Bond (8 en 9 Ianu- ari) zal gaan over de betekenis van het ambt.

Nieuwe Leidsche Courant | 1968 | | pagina 2