HITTE ONTLAADT ZICH IN ALLE HEVIGHEID Commentaar Overvallers met f 18.000 verdwenen JAMIN Amerikaans vliegtuig vrijgegeven Britse lmlp voor Biafra èn Nigerië Familie uit Drente verdedigt grond met hooivorken Het Kwartet SPREUK HET WEER Bliksem treft stations Kelders en huizen blank Griekse boycot treft Engeland In Houston weer hart overgeplant sinaassnippers Bevordering vak billijker Landbouw van deze glanzende onder- zettertjes (met fijn Indisch motiel) in etui i voor ieder die nu n nieuwe abonnee opgeeft! Nieuwe Leidse Courant Directeur: F. Diemer Hoofdredacteur: Dr. E. Diemer Hoofdkantoor Leiden CHRISTELIJK NATIONAAL DAGBLAD „Stantvastich is gheblevcn mijn hert in teghenspoet!" Woensdag 3 juli 1968 - 49ste jaargang vooraanstaande prot. christelijke dagbladen - Steenstraat 37 Telefoon 31441 Giro 58936 Abonnementsprijzen p. w. 1,04, p. m. 4,45, p. kw. 13,35 Klachtendienst bezorging 18.00—19.00 uur Er zijn rozenkwekers, die zich meer met de bladluizen bezig houden dan met de rozen. AÜBURTIN Sterke groei van Geref. gemeenten „Ik wordt lieel verlegen als u zo naar me kijkt met uw mooie ogen." Vondsten uit de tijd van Herodes pagina 6 HOEVELAKEN STRAKS KLAVER BLAD pagina 7 DE BILT Het koufront dat de warme lucht verdrong, ligt nu boven West-Duitsland. Dat binnendringen veroorzaakte he vig onweer en plaatselijk zware buien, hier en daar met hagel. Dit koufront wordt gevolgd door een hogedrukgebied dat zich verder over West-Europa uitbreidt. Daarmee stroomt aan merkelijk koelere lucht ons land binnen, waardoor er meer op klaringen zullen voorkomen. Oceaan storingen dringen wel naar West-Europa op maar heb ben op het weer bij ons het ko mende etmaal geen invloed. DE BILT Droog en zonnig weer. Tot matig afnemende zuidwestelijke wind. Iets hogere middagtemperaturen. Strandweer Na de onweersbuien van gis- II teravond een belangrijke afkoe ling. Gistermiddag aan het strand ruim 30 graden, vandaag 18 a 19 graden. Morgen zonnig en droog weer bij een zwakke zeewind. Alweer iets warmer, in de mid dag ruim 20 graden. Zeewater 17 graden. Vooruitzichten: Een nieuw hogedrukgebied nadert ons met zonnig en goed strandweer. In Nederland werden gisteren zeer hoge temperaturen gemeten: Amsterdam 31, Eindhoven 33 en Zuid-Limburg 34 graden. Brussel (ook 34 graden) en Zuid-Limburg toonden zelfs de hoogste temperaturen van Europa. De ontlading in een hevig onweer kwam daarom niet als een verrassing. De verkoe ling was welkom, maar het onweersfront ontpopte zich spoedig als een noodweer. ROTTERDAM/UTRECHT De tropische hitte, waaronder Nederland gisteren zuchtte, ont laadde zich gisteravond in hevige donder-, regen- en hagelbuien. Een onweersfront, dat met windstoten en regen in noorde lijke richting uit Zeeland over ons land trok, zette straten blank, veroorzaakte brand, en bracht zelfs de spoorwegen in moeilqk- heden. Op verscheidene plaatsen viel de beveiliging uit door blikseminslag en weigerden de automatische knipperlichten en halve bomen bjj de overwegen. Eerst werd veel vertraging veroor zaakt op de lijn Vlissingen-Bergen op Zoom. Van kwart over negen tot kwart voor tien was het traject Ba- rendrecht-Dordrecht stroomloos. De treinen moesten keren in Rotterdam en Dordrecht. Zonder seinen Blikseminslagen werden gemeld op het emplacement Den Haag Hollands Spoor, het emplacement Eindhoven en op de lijnen Rotterdam - Hoek van Holland, Breda - Tilburg, Boxtel, Best - Eindhoven, Den Boscli - Til burg en Eindhoven - Weert; hierdoor werkten de seinen niet meer. Op deze trajeoten liepen de vertra gingen op tot een uur. Zdj werkten ook door in aansluitende verbindin gen. Een trein, die van Rotterdam naar Groningen vertrok, reed met een ver traging van 30 minuten weg. Een onweer met hevige slagregens zette in korte tijd vrijwel de gehele stad Tilburg blank. Het regenwater stroomde in laagligsende wijken de huizen en kelders binnen. Op vele plaatsen werden de putdeksels om hoog gedrukt, waardoor een vieze brij uit de riolen zich mengde met het regenwater. Het hevige noodweer van gisteren i heeft in korte tijd vrijwel heel Til- j burg blank gezet. Het water stroom de in de laag liggende wijken de Halve meter Op Ypenburg is gisteren mr. Pieter van Vollenhoven samen met andere officieren van de Koninklijke Luchtmacht beëdigd. Hierbij waren behalve prinses Margriet ook de Koningin en de ouders van de heer Van Vollen- hoven aanwezig. Op de foto boven het moment van de be ëdiging. Op de rug gezien gene- raal-majoor Berlijn, die later ook de nieuwe officieren toe. sprak. Onder: felicitaties van echtgenote prinses Margriet. Onder viaducten kwam het water meer dan een halve meter hoog te staan, zodat vele automobilisten in de watermassa's tot stilstand kwamen. Brandweer, politie en reini gingsdiensten werden in alarm toestand gebracht: straten moesten worden afgesloten en kelders worden leeggepompt. Na anderhalf uur, toen de regen minder hevig was geworden, begon het water te zakken. Groot is de schade in ondergelopen woningen. Ook in Eindhoven zijn honderden kelders en huizen ondergelopen. Hele wijken kwamen blank te staan. Op diverse plaatsen spoelden putdeksels weg. Bomen woeien om en er deden zich wegverzakkingen voor. Voor vervolg zie pag. 7 huizen en kelders binnen. Onder de viaducten stond meer dan een halve meter water. Op de foto de water massa voor het station. j Als wordt verzocht: LONDEN Engeland heeft giste ren aangeboden een troepenmacht naar Nigerië te sturen voor ten hoogste zes maanden. Doel is te hel pen de vrede te handhaven als er eenmaal een staakt-het-vuren is be reikt tussen Nigerië en Biafra. Minister van staat voor Gemene bestzaken, Lord Shepherd, verklaar de in het Hogerhuis dat er een batal jon troepen zal worden gestuurd op voorwaarde, dat de andere Gemene- bestlanden ermee akkoord gaan op gepaste wijze een bijdrage te leveren. Vooropgesteld wordt dat de beide partijen in de Nigeriaanse burgeroor log om een buitenlandse troepen macht verzoeken. Shepherd zei dat Engeland verder 600.000 dollar zal schenken voor „hu manitaire" doeleinden te gebruiken in de door de oorlog getroffen gebie den van Nigerië. Engeland had al 48.000 dollar aan het Rode Kruis ge geven. Imposante bliksemschicht tijdens het hoogtepunt van het noodweer. De foto werd genomen in Tilburg, waar I de regen- en hagelbuien het hevigst waren. LONDEN De Griekse regering heeft besloten alle afgesloten handclscon- tractcn met Britse bedrijven te annule ren. Dit besluit geldt als reactie op de felle kritiek die premier Wilson vorige week in het Lagerhuis op bet bewind in Athene oefende. De annuleringen betreffen o.a. een order van 35 miljoen pond voor de bouw van een elektriciteitscentrale, een order van 10 miljoen pond voor irrigatiewer- ken in Noord-Griekenland en een order voor rollend spoorwegmateriëél en die selmotoren. HOUSTON In het St. Luke- ziékenhuis le Houston (Texas) is ■gisteren opnieuw een harttransplan- itatie verricht. De toestand van de patiënt, de 46-jarige George de Bord, is bevredigend. Hij kreeg het hart van een 50- jarige man. die na een hersenbloe ding overleed. Het was de 24ste harttransplanta tie in de wereld. Kassier moest zelf de kluis openen HEILOO Drie gewapende mannen hebben vannacht om streeks half twee een overval gepleegd op de boerenleenbank te Heiloo. De buit bedroeg onge veer 18.000,Het drietal was binnengedrongen via een plat aan de achterzijde van de bank. *j|| Toen de inbrekers binnen kwamen stuitten zij op de vrouw van de kas- I sier. die wakker was geworden van j het gestommel. Op haar gegil kwam j haar man uit bed, die door de ge- maskerde mannen werd gedwongen j de kluis te openen. Hoewel er veel meer geld aanwe zig was, bedroeg de buit slechts 18.000, omdat de kassier de indruk wist te wekken dat dit al het geld was. Het drietal sloeg daarna op de vlucht. Direkt begon de politie met het onderzoek, omdat de mannen de telefoon niet onklaar hadden ge maakt. De kassier kon daardoor on middellijk de politie bellen. Van de daders ontbreekt nog elk I spoor. (Van onze correspondent) HOOGEVEEN Toen de Drenten eeuwen geleden de slag bij Ane wonnen on langs is hiervoor een monu ment opgericht stonden ze met hooivorken en hakmes sen tegenover hun goed ge wapende vijand. J. BLOKZIJL Hun „wapens" bewezen zulke goede diensten dat ze ze tot he den in ere hebben gehouden, en met succes. Want in de buurt schap Achterom bii Hoogevcen heeft de familie Annen (een we duwe met zes zonen en evenveel dochters) met hooi- en mestvor ken de uitvoering van een ge rechtelijk vonnis weten te ver hinderen. Tien politiemannen bleven toezien toen de Annens hun buurman, de heer J. Blokzijl, met hun „wapens" beletten een prikkeldraadversperring te ver wijderen die de toegang tot zijn varkensschuur bijzonder moei lijk maakt. In september begon de zaak toen een landmeter berekende dat een zandweg tussen de lan derijen van de Annens en de fa milie Blokzijl en Everts nog net eigendom was van de familie Annen. Die waren er dan ook als de kippen by om hun grond de zandweg inbegrepen af te rasteren. De heer Blokzijl kon hierdoor nauwelijks meer bij zijn varkensschuur komen en de heer Everts moet een hele omweg maken om naar zijn landerijen te gaan. Zij spanden een kort geding aan tegen drie leden van de fa milie Annen dje de omheining hadden geplaatst. De president van de Arnhemse rechtbank be paalde dat de afrastering mocht worden verwijderd totdat defi nitief de grenzen van de lande rijen waren bepaald. De palen werden verwijderd maar de An nens, die niet bij het geding waren betrokken, pootten de pa len er even snel weer neer. Opnieuw werd een geding aan gespannen. nu tegen de gehele familie, en liet vonnis was ge lijkluidend. Maar toen de heren Blokzijl en Everts de afrastering wilden verwijderen, vonden ze de gehele Annen-clan met hooi vorken, messen en een ijzeren staaf tegenover zich. De politie werd er bij gehaald maar de Annens wisten van geen wij ken. Drie uren stonden de tegen standers tegenover elkaar zon der dat de politie ingreep. „Dat konden ze niet doen zolang er niets gebeurde", aldus de heer Blokzijl. Omdat de situatie erg inge wikkeld is, heeft de president van de rechtbank beslist dat de eigendomskwestie moet worden uitgemaakt door de volledige rechtbank. Zolang dit niet is ge beurd moet de afrastering ver dwijnen tegen een dwangsom van 100 per dag. „Die ga ik nu vorderen", aldus de heer Blokzijl die niet van plan is voor de hooi- en mestvorken door de knieën te gaan. morgen voordeel 100 gram van 99 voor 89 niet duur wel heerlijk Corruptie in New York NEW YORK 37 personen, onder wie negentien politiemannen, zijn dinsdag in New York door een „grand jury" in verband met een corruptiezaak in staat van beschuldi ging gesteld. De zaak is acht jaar in onderzoek geweest en behoort tot een van de grootste schandalen in de geschiedenis van New York. Gokkers, nachtclubeigenaars en politiemannen vormden samen een bende waarbij deze laatste groep on geveer een miljoen dollar per jaar aan steekpenningen ontving. Prinses Christina in hoor Baclivereniging DEN HAAG De Rijks Voorlich- tings Dienst heeft meegedeeld dat prinses Christina lid is geworden van het koor van de Nederlandse Bach- vereniging. Zij zal met ingang van het komende seizoen van dit koor deel uit maken. ROOSENDAAL De rector van het Roosendaalse Norbertuslyceum, drs. J. Crijns, wil het systeem van bevorderingen op middelbare scho len drastisch hervormen. Hij stelt daartoe voor de leerlingen per vak te bevorderen. Dat voorkomt, zo meent de heer Crijns. dat leerlingen op enkele onvoldoendes struikelen, terwijl de andere vakken goed zijn. Drs. Crijns bepleit de invoering van niveaugroepen aan de hand van verschillen in studietempo. Hij zou zijn systeem na de brugklas willen invoeren. TN landbouwkringen worden voor al de laatste tijd ontevreden stemmen gehoord over het Europe se beleid. Ontwikkelingen rondom de melkprijs hebben de gemoederen soms in beweging gebracht. Minis ter Lardinois heeft de verzekering gegeven, dat althans voorlopig nog geen reden bestaat tot ernstige on gerustheid en dat het met de prij zen voor de landbouwprodukten nog wel mee zal vallen. Bijzonder belangwekkend voor de Nederlandse landbouwer is de prog nose, die het Landbouw-Economisch Instituut voor de jaren 1970 tot 1975 heeft opgesteld. Het rapport wordt binnenkort gepubliceerd, maar en kele globale gegevens zijn reeds be kend geworden. De resultaten van het onderzoek zijn van groot belang voor het be leid, dat de individuele landbouwer in de toekomst het best kan volgen: de Nederlandse landbouwer zal meer naar het binnenland dan naar het buitenland moeten kyken. In eigen land blijken namelijk goe de perspectieven te liggen. Het ver bruik van landbouwprodukten in Nederland zal tot 1975 met 25 pet. toenemen, terwijl de produktie slechts een stijging van 21 pet. te zien zal geven. Vooral voor veehou- derijprodukten en dan met name vlees bestaan in de toekomst goe de afzetmogelijkheden. Rekening zal gehouden moeten wor den met een geringere afzet van broodgraan, aardappelen en eieren. Met deze wetenschap en andere be langrijke gegevens uit het rapport zal de Nederlandse landbouwer zijn voordeel kunnen doen. Het werk, dat het Landbouw-Economisch In stituut hier heeft verricht verdient alle waardering. Niettegenstaande het Europese be leid, dat voor Nederland lang niet altijd gelukkig uitvalt, is dc toekomst voor het agrarisch bedrijfsleven niet uitzichtloos. VS betuigden spijt WASHINGTON De Sowjet- unie heeft besloten het Ameri kaanse transportvliegtuig vrij te geven, dat maandag door Russi sche jagers boven de Koerillen eilanden werd onderschept en tot landen werd gedwongen. De DC-8, die met 229 militai ren op weg was naar Vietnam, is naar Japan gevlogen en land de vanmorgen in Misawa. Functionarissen in Washington toonden zich zeer verheugd over de snelle vrijlating nadat de Verenig de Staten zich hadden gehaast ver ontschuldigingen aan te bieden. Men zei onder de indruk te zijn van de Russische bereidheid zich het mo gelijk ongenoegen van Noord-Viet- nam en China op de hals te halen welke landen de Russen ervan kun nen beschuldigen Amerikaanse mi litairen te hebben losgelaten om ze in de gelegenheid te stellen in Viet nam te gaan vechten. Een van de militairen, de 24- jarige Richard Bourgeois, zei dai een Russische Mig mee een van de kanonnen een waarschuwingsschot had afgevuurd toen de DC-8 door vijf Migs was omsingeld. Volgens anderen was een salvo met een mi trailleur gegeven. Het was het eer ste teken dat er ernstige moeilijkhe den waren. Tot dan toe hadden de militairen gedacht dat de Russische jagers 'het Amerikaanse vliegtuig slechts hinderden. De vlieger in een van de Migs had na het schot naai de grond gewezen ten teken dat de DC-8 moest landen. De Amerikaanse militairen had den op Itoeroep het toestel niet mo gen verlaten. -jfv Ik geef op als nieuwe abonnee: ^^betaalt: CJ per kwartaal CJ per maand Als beloning voor mijn aktiviteit ontvang ik een set onderzettenjes. De nieuwe abonnee krijgt onze krant veertien dagen gratis. Mijn naam I Inzenden aan Bureau van dit blad plaats:

Nieuwe Leidsche Courant | 1968 | | pagina 1