EEG ZONDER TARIEVEN Metro had last de hitte van Franse trein ontspoord: zeven doden Gelukte en mislukte noodlanding Douane-unie werd gisteren van kracht^ NS: Ondanks verlies toch optimistisch Rey: Nu politieke eenheid realiseren Schaduw Uit de koers Getekend Nog verdere inkrimping personeel NS Voor ons is sparen opeens een stuk aantrekkelijker... dank zij het Premie Spaarplan! PREMIE SPAARPLAN Piloot schoot naast het doel Weer Amerikaans vliegtuig onder dwang naar Cuba 5 DINSDAG 2 JULI 1968 BRUSSEL/PARIJS 'De douane-unie is gisteren van kracht geworden: hiermee zijn met ingang van 1 juli 1968 de tariefmuren tussen de zes EEG-landen geslecht. De voorzitter van de Europese Commissie, Jean Rey, zei gisteren op een persconferentie in Brus sel, dat de eerste juli als een mijlpaal de geschiedenis van Europa zal ingaan. „Maar", zo zei hij, „Europa is niet alleen maar douane tarieven. alles, bijna alles moet nog worden gedaan." De gigant onder de vliegtuigen is op het ogenblik de C—5a Galaxy, die dezer dagen zijn proefvlucht boven Georgie in de VS maakte en een heel legeron derdeel, met uitrusting, voertui gen en al mee kan nemen. De foto werd op twee kilometer af stand van de landende reus ge nomen: de mens is er een ver dwijnend stipje naast. TJET voltooien gisteren van de douane-unie van de EEG-landen anderhalf jaar eerder dan ver wacht had een indrukwekkend gebeuren kunnen rijn. Nu is het slechts een (belangrijk) historisch feit. De rol van Frankrijk is van dien aard, dat een lange schaduw valt over hetgeen bereikt werd. Temeer wordt de aandacht nu bepaald bij wat niet verwezenlijkt kon worden. Er is geen uitzicht op politieke sa menwerking, op een parlement met werkelijke bevoegdheden, op uit schakeling van het vetorecht, op toe lating van andere landen en meer armslag voor de EEG-commissie. In plaats daarvan tracht Frankrijk zich, in strijd met de spelregels, in een uitzonderingspositie te manoeu vreren daarbij de moeilijke eco nomische situatie als excuus gebrui kend. De uitslag van de Franse verkiezin gen van zondag geeft reden te vrezen dat zelfs de economische samenwer king binnen de EEG ernstig zal stagneren, als het klassieke Franse voorbeeld navolging vindt. Jy/JEN kan zich afvragen hoe het mogelijk is, dat een Ameri kaans vliegtuig met enkele honder den voor Vietnam bestemde mili tairen boven Russisch grondgebied tot landen kon worden gedwongen. De Russen kan men moeilijk een verwijt maken, dat zij het uit de koers geraakte toestel onderschepten. Het is de vraag, of hiervoor tevoren toestemming van Moskou is gevraagd. Hoe dan ook, de Russische leiders kunnen zich niet veroorloven, toe stemming te geven om de reis voort te zetten. De voor Vietnam bestemde militairen zullen in het gunstigste geval naar hun land worden terug gestuurd. Een nieuwe les voor de Amerikaanse militaire leiders. Het opbrengen van de Pueblo door Noord-Korea nog altijd een onopgeloste zaak heeft blijkbaar nog te weinig indruk ge maakt. pjET verdrag tegen verspreiding van kernwapens is eindelijk ge tekend. De drie belangrijkste kern- mogendheden Amerika, Rusland en Engeland hebben als eersten deze belangrijke stap gedaan. De ondertekening geschiedde in een sfeer van bereidheid bij Amerikanen en Russen om ook te onderhandelen over andere problemen die met herle ving van de bewapeningswedloop te maken hebben. De verklaringen van president John son en premier Kosygin kunnen be-] loften voor de toekomst inhouden. Of zij het sommige landen gemakkelij ker zullen maken het verdrag te te kenen. valt echter te betwijfelen. Mogelijk zal het gisteren getekende akkoord niet leiden tot het resultaat dat de initiatiefnemers ervan hebben verwacht. DEN HAAG In mei van dit jaar zijn volgens gegevens van het Cen- t aal Bureau voor de Statistiek ruim 7)0 woningen meer klaar gekomen dm in de overeenkomstige periode an 1967. Er werden 10.689 wonin gen afgeleverd, tegen 9.983 in mei 1967. In de eerste vijf maanden van dit jaar kwamen in totaal 45.791 wonin gen gereed, bijna 4.500 minder dan vorig jaar. (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM De op het dak van het metro-seinhuis aan de Hilledyk brandende zon is er gisteren de oorzaak van geweest dat een onderdeel van het sein- stelsel het liet afweten met het gevolg dat de Rotterdamse metro geheel kwam stil te liggen. Het gebeurde om even voor twee uur. De storing duurde tot kwart over vier. Een tweede storing begon om 18.10 uur en duurde tot 19.15 uur. RET-directeur, drs. C. G. van Leeuwen, zei: „Gelukkig dat het net voor en na het drukke spitspur viel. We hebben het redelijk kunnen op vangen. Het publiek incasseerde over het algemeen vrij goed." Hij gaf toe dat het voor de passagiers van de treinen, die halverwege de trajecten stonden, minder plezierig was omdat die uit de tunnel en ook op het viaduct langs de inspectiepaden naar het dichtsbij gelegen station moesten lopen. Bij de eerste storing was binnen twintig minuten een dertigtal extra bussen ingelegd. Bij de tweede sto ring waren er dat iets minder. De bussen volgden zoveel mogelijk de metroroute. Zij stonden bij CS, op de Coolsingel, op de Schiedamsedijk om via de Maasbruggen naar de me trostations Rijnhaven, Maashaven en Zuidplein te rijden. OVERVERHIT „Het was helemaal een kwestie van warmte", aldus de heer Van Leeuwen, die zelf naar het seinhuis is gegaan om de toestand te bezien. De storing was opgetreden in de stroomstabilisator van de afstandsbe diening in het relaishuis van de cen trale Hilledijk. Een van de spoelen in die stroomstabilisator was over verhit waardoor die afstandsbedie ning uitviel. Op zich is dat niet ernstig. De metro heeft twee systemen ter be schikking, namelijk een automatisch seinstel en een stelsel op afstandsbe diening. De automaat wordt gebruikt als er niets bijzonders aan de hand is en de normale dienstregeling wordt gere den. Maaar bij in. en uitrukken, bij het over een spoor rijden en zo, moet de afstandsbediening worden ge bruikt. En dat laatste was nu het geval. Het heeft toen een hele tijd ge duurd voordat alle treinen weer „normaal" reden, dus over de eigen sporen en alle wissels goed stonden voordat om kwart over vier de niet defecte automaat kon worden inge steld. Alles zou verder zijn goed gegaan als niet om vijf over zes in het station Beurs een treinstel defect raakte. Onmiddellijk werd het auatomatische seinstelsel uitgeschakeld en de af standsbediening ingeschakeld, zonder de defecte stroomstabilisator waar van de oververhitte spoel was over brugd kortgesloten Nu bleek die stabilisator die de on regelmatigheden in de door de GEB geleverde stroom voor de fijnge voelige apparatuur stabiliseert, geen overbodig instrument, want prompt na enkele minuten brandde elders in het seinstelsel door een onregel matigheid in de stroomspanning een apparatuur door. Opnieuw lag het metrobedrijf stil. Deze keer duurde het een uur voordat de treinen weer reden. Rey las een tekst voor die door de gehele veertien man sterke commis sie was voorbereid. Hij zei dat de gemeenschap de voornaamste impor teur van industriële goederen en landbouwprodukten in de wereld is, maar dat zij de mindere is van de Verenigde Staten op militair, in dustrieel en financieel gebied. Monetaire unie De gemeenschap aldus Rey dient de grenzen op het gebied van de belastingen af te schaffen en een monetaire unie te scheppen, en voorts grote vooruitgang te bereiken op het gebied van de technische re search en de technologische ontwik keling om gelijk te worden aan de andere grote economische machten. Hij bepleitte overigens samenwer king, en waarschuwde voor een strijd tussen de continenten. Rey zei oók dat West-Europa Instituten zou moe ten hebben, die de landen in staat zouden stellen een oolitiek georga niseerd continent te worden, en an dere detnokratische landen in. de EEG moeten toelaten. Het einde van de tariefmuren tus sen de EEG-landen werd in Straatsburg met veel bier gevierd. Op de brug over de Rijn, die de grens vormt tussen Frankrijk en Duitsland waren brouwerijwagens de eerste die de vrije toegang verzoch ten. De Duitse douane liet de wagens ongehinderd passeren, de Franse on derzocht ze nog wel. Hoewel de tarieven verdwenen zijn, zullen de douane-controles nog wel enkele jaren gehandhaafd blij - Als je geen water in de buurt hebt en toch verfrissing zoekt is ook dit een mogelijkheid: je monteert een oud bromfietsmo tortje op je step, loopt het ding aan en daar ga je dan: de zwoele wind fluit om je oren. Het is verkeerstechnisch natuurlijk niet helemaal in orde. Wie wil zich nu inspannen om jou in te halen? Dat zal de politie wel doem Want heus zo'n bromped is ge vaarlijk. LYON Een trein met Fran se vakantiegangers de ex- presstrein Parijs-Lyon is gis termorgen met een snelheid van 120 km per uur van Lyon uit de rails gelopen. Zeven mensen zijn om het leven gekomen, en ongeveer 60 mensen werden ge wond. De uit 14 wagons bestaande trein was op weg van Parijs naar Marseil le. Onder de honderden passagiers bevonden zich vele kinderen, die naar zomerkampen reisden. Zeven rijtuigen tuimelden om op de rails, toen de trein het dorp St. Germain, 20 km ten noorden van Lyon passeer de. Het ongeluk gebeurde toen de loco motief met grote snelheid een wijde bocht nam. De ontsporing begon bij het vijfde rijtuig. De oorzaak van de ontsporing is nog niet bekend. ven. De wetgeving op het gebied van accijnzen, warenwet en dergelijke verschilt in de EEG-landen nog aan zienlijk. Het einde van de tarieven tussen de EEG-landen komt 18 maan den eerder dan oorspronkelijk was gepland. Jean Rey verklaarde gisteren te vens dat de commissie verwacht nog deze maand een eerste document aan de Europese ministerraad voor te leggen over een fusie van de drie gemeenschapsverdragen: EEG, Eura tom en EGKS. Het document zal een inventaris opmaken van de proble men, die daarbij rijzen en de richting aangeven, waarin de oplossingen die nen te worden gezocht. Namens de commissie drong Rey ook aan op afschaffing van het recht van veto van de lidstaten. Het Euro pese parlement zou reële macht tnoe- tn worden toegekend. President de Gaulle heeft zich steeds hiertegen verzet. Franse schaduw De onlangs door de regering de Gaulle afgekondigde beperkingen op de invoer in Frankrijk werpen een donkere schaduw op de gunstige ont wikkeling. Textiel, auto's en enkele andere belangrijke produkten zullen aan quota's worden onderworpen, en de Franse exporteurs krijgen voor taan subsidies, wat uiteraard expor teurs in andere landen een doorn in het oog is. Vertegenwoordigers van de voor naamste handelslanden zijn maandag reeds te Geneve bijeengekomen om de jongste Franse maatregelen te bespreken. Rey heeft gisteren gezegd te hopen dat andere landen geen te genmaatregelen zouden nemen, om dat dit de situatie alleen maar erger kan maken. De Europese Commissie zal mor gen, woensdag, het Europese Parle ment meedelen hoe zij denkt over de maatregelen die de Franse regering heeft aangekondigd ter bestrijding van de economische moeilijkheden van dat land. Voordelen voor VS "Met ingang van gisteren hebben Engeland, dat door de Gaulle buiten de EEG wordt gehouden, en de EEG-landen ook de 40 procent tarief verlagingen doorgevoerd, die af gesproken zijn in het kader van de Kennedy-ronde. Een twaalftal andere landen heeft het voorbeeld van Enge land en de EEG gevolgd. De voordelen voor de Amerikaanse handel zullen waarschijnlijk aanzien lijk zijn. De tariefverlagingen zijn van toepassing op Amerikaanse ex porten ten bedrage van 8 miljard dollar. UTRECHT In het jaarverslag van de NS wordt gesteld, dat bespa ring oparbeid zich in de toekomst aanzienlijk sneller zal moeten vol trekken dan voorheen. Hoewel men dit doel op ook in sociaal opzicht verantwoorde wijze wil bereiken, zal wellicht in een aantal bedrijfsonder delen niet geheel zijn te ontkomen aan op wachtgeldstelling. In de eerste plaats zal het beleid erop gericht zijn overcompleet perso neel al dan niet na omscholing elders in het bedrijf te werk te stellen. Dit wordt bevorderd door de per 1 janu ari ingevoerde personeelstop. We sparen. En hoe! Mijn man en ik doen mee aan het Premie Spaar plan en kopen nu jaarlijks samen voor 500 gulden spaarbewijzen. Straks krijgen we dat bedrag terug mèt de rente en... daar boven op dan elk jaar nog eens 100 gulden premie van dit nationale plan. Belastingvrij! Reken maar dat we met dat geld direct weer verder sparen... Misschien is het Premie Spaarplan ook iets voor u. Even een briefkaartje aan Premie Spaarplan, Postbus 51, Den Haag en u ontvangt vrijblijvend een brochure over alle mogelijkheden (spaar-en effectenbewijzen, levensverzekeringen, hypo theekaflossingen,spaarkasinschrijvingen, garantiekredletaflossingen). Wilt u persoonlijk advies? Spaarbanken. Boerenleenbanken, Raiffeisenbanken, Postkantoren, Banken, Borgstellingsfondsen, Hypotheekbanken. Bouwfondsen, Spaarkassen, Levensverzekeringmaatschappijen, assurantie-tussenpersonen en de Sociale Verzekeringsbank zullen u graag alles over het Premie Spaarplan vertellen. Basis voor persoonlijk bezit Mogelijkheden in ivoon-iverkverkeer (Van onze verkeersredacteur) UTRECHT „Tot 1970 in so berheid een nieuwe springplank bouwen". Dat is de lijn, die door het zojuist verschenen jaarver slag van de Nederlandse Spoor wegen heenloopt. Men blijft op timistisch, ondanks de gegroeide verliezen en stelt nuchter, dat het negatieve resultaat geen maatstaf is voor de betekenis van NS. Er zullen nieuwe inves teringen worden gedaan om de taak van NS in de toekomst zo goed mogelijk te vervullen, in nauwe samenwerking met de overheid. Mogelijkheden ziet NS met name in het woon-werk- verkeer. Zich tot het heden bepalend, constateert NS echter nog steeds een teleurstellende ontwikkeling. Het to tale verliessaldo is opgelopen tot De produktiviteit per werknemer op basis van kilometerbasis is bij NS hoger dan bij vier andere Europese spoorwegbedrijven. Als men de NS'er op 100 stelt, komt de werknemer bij de Franse spoorwegen op 80, de Bel gische op 65, de Duitse op 56 en de Britse op 41. Vorig jaar vloeiden bij NS langs natuurlijke weg 1694 personeelsleden af terwijl er maar 578 werden aange nomen. Deze vermindering (met 1116 man) is tweemaal zo hoog als de ge middelde daling In de afgelopen ja ren. ROTTERDAM De 24-jarige student P. M. Donker uit Rotterdam heeft maandagavond met een Tiger Moth een noodlanding gemaakt op een voetbalveld in de dichtbevolkte Westwijk van Vlaardingen. De vlieger ontweek een man, die gras aan het maaien was, omzeilde drie doelen en boorde zich vervolgens in een heg (foto links). Boven rijksweg 13 overkwam een andere piloot hetzelfde. Hij landde met zijn toestel in een wei land (foto rechts). De heer Donker klom ongedeerd uit de cock pit. Zijn reactie op de onvrijwillige maar perfect geslaagde landing was nuchter. Nadat op een hoogte van 400 meter zijn motor was afgeslagen had hij „volgens het boekje gehandeld". Met een collega was hy 's middags opgestegen van luchthaven Rotterdam. Beide vliegtuigjes van General Aviation N.V. vlogen reklame voor een merk zware shag. Na een vlucht langs de kust kreeg het eendekkertje van de heer Donker op de terugtocht motorstoring boven Vlaardingen. Hij vloog juist boven de voetbalvelden van For- tuna en omdat de Tiger Moth snel hoogte verloor draaide hij het toestel voor de wind. Voordat de student aan de noodlanding begon, haakte hy eerst zyn sleep los, die op een flat aan de Karei de Gro telaan viel en de centrale televisieantenne ver nielde. Toen de wielen de grond raakten had de vlie ger nog anderhalf voetbalveld voor zich. Hij slaag de erin de doelen te ontwyken en schoot vlak naast twee goalpalen de heg in aan de Zuider- buurtseweg. Het rode toestel liep geen schade op. Ondanks de hachelijke situatie, waarin de vlie ger verkeerde, behield hij zijn tegenwoordigheid van geest. Zo wachtte hij met het loshaken van de sleep tot hy de drukke Floris de Vyfdelaan was gepasseerd. Aan de sleep zit namelijk een zwaar gewicht. De dienst luchtvaart van het korps rijkspolitie heeft een onderzoek ingesteld. Daaruit bleek dat het uitvallen van de motor te wijten was aan ben zinegebrek. Het toestel zou vandaag worden ge demonteerd om te worden vervoerd naar de lucht haven Rotterdam. De collega van de heer Donker bereikte veilig het vliegveld. De piloot die boven rijksweg 16 in moeilijkheden kwam was met een Tiger Moth op sleepvlucht naar de Luchthaven Rotterdam. Even voordat hij de rijksweg kruiste sloeg zyn motor af. De man gooide onmiddellijk zyn sleepnet los en trachtte met stilstaande motor het vliegveld te bereiken. Kennelijk ^ad hy geen hoogte genoeg meer zo dat hij landde in een weiland aan de rand van de luchthaven. Maar doordat de landingsruimte te kort was dook hjj de sloot in. De man liep alleen een nat modderpak op en zyn sleepnet belandde op de rijksweg waar het zich om de vooras van een passerende auto wik kelde. Maar ook dit veroorzaakte geen ongelukken. 211,5 miljoen en verwacht woPdt, dat de uitkomsten dit jaar tot zeker 300 miljoen onder de rode lijn ko men te liggen. Weliswaar stegen de ontvangsten vorig jaar met 6,7 procent tot 754 miljoen, maar dit kwam alleen door de tariefsverhoging en de rijksbijdra ge van 35 miljoen: de totale afzet daalde (met name in de reizigerssec tor, waarin men 183.7 miljoen passa giers noteerde tegen 189,2 miljoen in 1966). De afzet in het goederenvervoer bleef rond de 25 miljoen ton en een opbrengst van 267,1 miljoen han gen. De bruto-opbrengst van ne ven-activiteiten nam weer toe: van 23,2 tot 24,6 miljoen. De kostenstijging met 8 procent tot 848 miljoen betreft zowel de ex ploitatiekosten als de rente en afschrijvingen. De personeelspost was ook nu weer de zwaarste zij vormde 56 procent van het totaal en steeg met 9.3 procent als gevolg van loonsverhogingen (inhaling van de achterstand inbegrepen). Ondanks de slechte resultaten, blijft NS trachten de aan de auto prijsgegeven markt te herwinnen, o.m. door middel van de toeristische arrangementen (de belangstelling hiervoor steeg met tientallen procen ten, 65-f-kaarten, verbetering van dienstregeling, het bouwen van nieu we stations en het aanleggen van parkeerruimten. Wat dit laatste betreft: NS vindt het gewenst, dat de gemeenten in het kader van de steun, die zij ontvangen voor oplossing van verkeersproble men in de grote steden, aandacht besteden aan de bouw en financie ring van parkeergarages. In analoge situaties zou ook NS daarvoor in aanmerking moeten komen, zo meent de directie. Zij acht het beslist noodzakelijk, dat de parkeervoorzieningen bij de stations vallen onder de infrastructu rele objecten, waarvoor 'door dc over heid steun kan worden verleend. Ander toestel terug MIAMA Gisteravond is opnieuw een Amerikaans passagiersvliegtuig ge dwongen naar Cuba te vliegen. Deze keer een Boeing straalvliegtuig van de Northwest Airlines, dat met 85 passa giers een vlucht maakte tussen Chicago en Miami in Florida. Toen het lijntoestel op 55 kilometer van Miami verwijderd was, meldde de piloot, dat een gewapende man hem dwong door te vliegen naar Havana. Daar is het toestel inmiddels geland. Nog maar enkele uren daarvoor was een ander Amerikaans vliegtuig, dat zaterdag gedwongen was naar Cuba te vliegen, in Florida teruggekeerd. De piloot van dit toestel, een tot Amerlkan genaturaliseerde Cubaan, wordt echter nog in Havana vastgehouden. De Cubaanse autoriteiten beschuldigen hem ervan in 1960 met een Cubaans vliegtuig naar de Verenigde Staten te zyn gevlucht. Ook de kaper van dit toestel is op Cuba achtergebleven.

Nieuwe Leidsche Courant | 1968 | | pagina 5