„Als het aan kerken lag kuX'pai!'nleul waren jullie hier niet" Fusie Belgische kerken in juni 1969 een feit? Kernwapens PAUS VERSCHERPT TEGENSTELLINGEN Yan massaal ontslag bij PTT nog geen sprake KA**1 Apeldoorn nodigt ds. King sr. uit ROOD 20 senoritas 1.80 Een woord voor vandaag Van den Heuvel wint opstandige jongeren v ricsch ,)agblad: 1 J a VU-studenten Bond-ig DR. BÏJLSMA BEDANKT Zendelingen gaan in VS werken DINSDAG 1 JULI 1968 Het gesprek dat Jezus heeft met Nicodemuseen overste der Joden, resulteert in vele belangrijke mededelingen. Men leze er Johannes 3 de verzen 1 tot en met 21 maar op na. Jezus heejt Nicodemxis iets te zeggenwaarover hij lang kan na denken. Daartoe behoort: Want alzo lief heeft God de wereld gehad, dat Hij zijn eniggeboren Zoon gegeven heeft, opdat een ieder, die in Hem gelooftniet verloren ga, maar eeuwig leven hebbe. God heeft de wereld lief gehad. Wat liefhebben is, weten we wel zo'n beetje. Voor ons betekent het iemand omringen met alle zorg, alles doen wat in ons vermogen ligt om het hem of haar zo aangenaam en prettig te maken als het maar kan. Dat is liefhebben van de menselijke kant. Gods liefde is anders gericht. De menselijke liefde is gericht op het hedenGods liefde op de toekomst. Aan de menselijke liefde is een begren zing. We kennen het gezegde: Kijk, zover gaat mijn liefde nu net niet.. Gods liefde is onbegrensd. Waar de menselijke liefde op houdt, gaat Gods liefde nog door. Want alzo lief heeft God de wereld gehadAlzo lief. Hoe lief dan? Wij lezen vanavond 2 Koningen 6 vers 15 tot 33. (Van onze kerkredactie) UPPSALA Nog voor de vierde assemblee van de Wereldraad van Kerken is begon nen, komt het probleem al aan de orde welke plaats de jongeren zullen hebben. Het uitvoerend comité vroeg zich gisteren af of de jongeren mee mochten lopen in de openingsprocessie van don derdag, terwijl de jongeren zelf in een andere zaal bespraken 'hoe ze hun volle gewicht in de schaal kunnen werpen. De meeste leden van het uitvoerend comité vonden het een prachtig voorstel, om de jongeren ook aan de processie te laten deelnemen, om zo te laten zien dat zij niet vergeten werden. Maar de jongeren zelf waren helemaal niet happig. Ons probleem is, zeiden zij, dat wij wel participanten genoemd worden, maar het eigenlijk niet zijn. Van den Heuvel is nu de tijd aange broken om werkelijk te gaan streven naar medezeggenschap. Ds. Albert van den Heuvel wond er geen doekjes om: „Als het aan de kerken gelegen had, waren jullie nu niet hier, „zei hij. „Slechts drie ker ken hebben een jeugdgedelegeerde De heer Ton Koot moest gisteren samen met zijn echtgenote twee vervaarlijke hellebaardiers passeren, voor hij ,jtijri" slot, het Muiderslot, kon betreden. Twintig jaar is de heer Koot slotvoogd van het kasteel, dat in de Middeleeuwen is gebouwd, maar dat in de zeventiende eëuiv onder slotvoogd- dichter P: C. Hooft zijn bloei beleefde. Ton Koottevens schrijver van veel boeken over Amster dam, heeft, zich vooral ingespannen in het kasteel het aanzien en de sfeer uit Hoofts tijd te doen herleven. benoemd. Jullie zijn hier. omdat je speciaal bent uigenodigd door de We reldraad om je eigen inbreng te ge ven." Al eeuwenlang is de militaire kracht van de jeugd erkend. Jonge mensen mochten strijden en sterven voor de vrijheid van hun land. De laatste jaren wordt, vooral door de industrie, ook de economische macht van de jeugd erkend, zeker in Euro pa. Maar pas in dit jaar is het duide lijk geworden, dat jongeren ook poli tieke macht hebben. Stemmen In de assemblee blijkt daarvan echter niets, vervolgde hij. Jullie mo gen wel spreken, maar niet stemmen. Daarom kan er eigenlijk niet van participatie gesproken worden. Daarom waren de meeste jongeren er ook helemaal niet voor om mee te doen aan die openingsprocessie. Zij zagen daarin een vorm van bedrog. In het uitvoerend comité werd die mening vertolkt door prof. dr. H. Berkhof. Niet iedereen waardeerde zijn opmerking in het begin. Maar dat hij gelijk had, bleek wel tijdens de avondmaaltijd, toen vice-voorzit- ter Payne een gesprek had met een groep jongeren. Ds. Van den Heuvel meende, dat de Wereldraad zich ook in dit opzicht aan moet passen aan de veranderde situatie. „Tijdens de assemblee van Amsterdam was ik een hulpkracht van zestien jaar. Ik heb mijn aante keningen van toen nog eens doorgele zen en ontdek nu, dat er geen woord van kritiek in zat. Ik vond het alle maal prachtig." Tijdens de assemblee van New Delhi klonken wel jeugdige pro testen, maar meer ook niet. De jonge ren wisten niet, wat zij met hun positie moesten beginnen. Volgens (Vervolg van pag. 1) Het verdrag treedt in werking als het geratificeerd is door 40 niet-nu- cleaire staten plus de drie initiatief nemers de VS, Engeland en Rusland. Of de Russisch-Amerikaanse be sprekingen over de beperking van raketten ooit ook tot een vorm van een verdrag zullen geraken is niet bekend. De Amerikaanse autoriteiten vergelijken het aanstaand overleg met de Parijse besprekingen over Vietnam. Wel zijn Rusland en Ameri ka bet erover eens geworden dat he besprekingen tussen twee super machten zullen worden, en niet in een forum van vele naties. „Druk op Bonn" West-Duitsland heeft gisteren ver klaard het verdrag tegen de sprei ding van kernwapens voorshands niet te zullen ondertekenen wegens „vergaande politieke druk van de Sowjetunie" op Bonn. Er werd met name gedoeld op de maatregelen van de D1?R tegen het vrije verkeer met Berlijn. China heeft een telegram van se cretaris-generaal Thant van de VN om deel te nemen aan de in Geneve te houden conferentie van niet kern- i wapens bezittende landen, ongeopend teruggestuurd. „Wij onderhouden geen enkele betrelcking met de Ver- enigde Naties en kunnen daarom Thants boodschap niet aannemen", aldus de Chinese reactie. In de Amerikaanse senaat was men j het gisteren oneens over de vraag of I het congres geld moet toekennen aan een regeringsplan voor een anti-ra- kettensysteem, nu het waarschijnlijk is dat binnenkort zal worden onder- j handeld over beperking van raketten. Reactie Tass Het Russische persbureau Tass meldde het toekomstige overleg met de VS als volgt: „Er is overeenstem ming bereikt tussen de regering van de Sovjetunie en de Verenigde Staten over het beginnen van spoedige besprekingen over een veelomvat tende beperking van kernwapenen, als anti-raket defensiesystemen." Weer in Europa CADEAU VOOR MOEDERKERK I BOEDAPEST Het voorberei- I dingsboekje voor Uppsala „Alle din- gen nieuw" is ook in de Hongaarse j taal verschenen. Deze uitgave is een I geschenk van de Hongaarse Her- vorinde Kerk in Amerika, nog be- doeld voor het jubileum van de kerk I in het moederland, verleden jaar. AMSTERDAM De preek, die de paus zondag heeft ge houden, lost niets op, helpt nie mand verder en zal alleen de tegenstellingen verscherpen. Dit schrijft De Volkskrant vanmor gen in een commentaar. Het rooms-katholieke blad stelt, dat geen enkele rooms-katholiek, die zijn ge loof bewust beleeft, het nodig vindt 's pausen geloofsbelijdenis op enig punt tegen te spreken. Hij kent de leer van Nicea en van Trente ook wel. „Maar hij zit met de vraag, hoe het credo moet worden begrepen, wil hij dit voor zijn persoonlijk leven en voor het leven van de gemeenschap betekenis geven. Wanneer een bewust gelovende,, op zoek naar het antwoord op die vraag, de rede van de paus naleest, zal hij worden teleurgesteld. Wat eeuwenlang is verkondigd, wordt eenvoudig in dezelfde woorden herhaald, alsof de wereld en de mensen sindsdien evenmin veranderd waren, erger: alsof er sindsdien zelfs geen Tweede Vaticaans Concilie was geweest." Ook Uppsala De kem van de moeilijkheden, niet alleen in Rome, maar waar ook in Uppsala de komende dagen mee zal worden geworsteld, is volgens de Volkskrant de vraag: Hoe kan de christelijke boodschap zo worden verkondigd, dat zij verstaan wordt. weer max. temp. gisteren neer- slag- Kopenhagen onbew. 23 0 Londen 1. bcw 33 0 Amsterdam h. bew. 30 0 1 Brussel 1. bcw 3-1 0 l Luxemburg onbew. 31 0 Parijs 1. bew. 33 0 i Nice onbew 32 0 Frankfort onbew 31 o München onbew 28 0 Zürlch 1. bew. 31 o Genève 1. bew 30 0 i Locarno zw. bcw. 30 0 Wenen onbew. 28 Innsbruck onbew 31 0 1 Rome onbew. 31 0 j Madrid onbew. 37 0 1 Mallorcs onbew. 34 0 Bakkers willen hogere prijs (Van onze soc. ec. redactie) UTRECHT De Nederlandse christelijke bond van overheids personeel neemt in Het Orgaan van deze week stelling tegen over sensationele berichten over op komst zijnd massaal ontslag bij PTT. Het blad schrijft, dat in dit stadium van bedoelde maatregelen geen sprake is. Het bestuur vraagt „dringend geen oor te lenen aan dergelijke ge ruchten en publicaties. De leden van de bond kunnen zich er van verzekerd houden, dat zij over de toekomstige ontwikkelingen volledig op de hoogte gehouden worden". Op 21 augustus zetten de Samen werkende bonden van over heidspersoneel (SBO) het gesprek met de bedrijfsleiding van PTT voort over de gevolgen van het doelmatigheidsonderzoek, dat bij het bedrijf is ingesteld. De NCBO stelt het op prijs, dat de bedrijfsleiding op zo korte termijn aan het verzoek van de bonden om een gesprek heeft voldaan. De bon den vertrouwen erop. dat na het op trekken van de kruitdamp de be drijfsleiding zal begrijpen, dat de bonden samen met de leiding even tuele beslissingen wensen te nemen. want de bonden willen medeverant woordelijk zijn. Bezinning op de gevolgen van au tomatisering, mechanisering e.d., mede met het oog op het behoud van de werkgelegenheid, acht de NCBO in ons land een dringende eis. Het gaat om een rechtvaardige verdeling van de steeds minder wordende hoeveelheid arbeid vp°r alle werknemers. De bedrijfsleiding heeft het daarbij extra moeilijk, want van buitenaf met name vanuit het parlement heeft men bezwaar tegen tariefsverhogingen, maar anderzijds wenst men ook het dienstbetoon onaangetast te laten. Broodprijs De bakkers zijn nog niet tevreden over de broodprijs. Vorige week maandag ging de prijs met een cent per brood omboog, maar de bakkers hebben onmiddellijk een nieuwe au diëntie bij de minister van econo mische zaken aangevraagd, omdat volgens hen deze ene cent te weinig is om de kostenstijgingen in het bakkersbedrijf op te vangen. Oorzaiken van de kostenstijgingen zijn de gestegen bloemprijzen en lo nen, terwijl ook de rentabiliteit in het bakkersbedrijf een rol speelt. De onderhandelingen tussen minister en Bakkerij-stichting hadden nog niet tot overeenstemming geleid, toen de bewindsman besloot de broodprijs met een cent op te trkken. De christelijke bakkerspatroon, orgaan van de Bond van christelijke ondernemers in het bakkersbedrijf, doet hiervan deze week mededeling. Nederland en België „De Werkgever" van de Federatie van christelijke en r.k. werkgevers besteedt aandacht aan het rapport van de Stichting van de Arbeid over de vestiging van ondernemingen in België en Nederland. Het rapport bevat weinig nieuws, maar de federatie vindt het belang rijk, dat nog eens duidelijk op pa pier is gezet welke voordelen België boven Nederland biedt. Het wordt indrukwekkend genoemd, dat werk gevers zowel als werknemers ver klaren. dat voor vestiging van bui tenlandse ondernemingen op het punt van het fiscale regime, de faci liteiten, het ambtelijk klimaat en de organisatie van het beleid, ons land de mindere is van België. Het voordeel van de lagere lonen is verdwenen, alleen de gunstige verbindingen en het sociale klimaat pleiten nog in ons voordeel. De mi nister van economische zaken heeft nog geen twee weken geleden in de Tweede Kamer meegedeeld, dat hem een buitenlandse onderneming was ontglipt. Het bedrijf ging naar Ant werpen. „Een moeilijk punt bij de besprekingen was de voorwaarde waartegen het terrein in Rotterdam ter beschikking kon worden gesteld. Dat is dan nog wel Rotterdam!" De Werkgever voegt er nog aan toe. dat wij onze vermeende deug den als wettischheid en letterknech- terij eens flink onder handen moe ten nemen. Verjonging De assemblee moet duidelijk ge maakt worden, dat een verjonging van de Wereldraad hard nodig is. Van den Heuvel gaf de jongeren de raad, om zich te organiseren en te proberen dat in het vervolg, als het centraal comité bijeenkomt, er ook een groep van ongeveer 20 procent jongeren is, die volledig aan het werk kan deelnemen. Ook in de verschillende commissies moeten jon geren benoemd worden. De bijeenkomst van de jongeren werd ook door 'n aantal ouderen bij gewoond. Kennelijk zag Van den Heuvel een trek van afkeuring op hun gezicht. Hij zei tenminste: wat ik zeg is niet nieuw. Een dergelijke houding is steeds ingenomen door de verschillende confessionele groepen, die zichzelf vertegenwoordigd willen zien. Ik gebruik hun woorden nu voor de onderlinge verhouding van de verschillende generaties binnen de kerken,. Was er enige afkeuring aan het eind van zijn rede van de kant van de ouderen, die was er massaal van de kant van de jeugd voor hij begon te spreken. De meeste jongeren wa ren uitgegaan van de gedachte, dat Van den Heuvel hen wel eens zou vertellen wat ze niet moesten doen. Met zijn 36 jaar was hij naar zijn eigen woorden nog een kind in de kerk, maar te oud voor die jeugdbij- eenkomst. Demonstraties Het was duidelijk, dat de stemming tijdens de bijeenkomst omdraaide. Het was een bijzonder handige rede. De jongeren hadden al heel wat plannen voor openlijke demonstraties tegen de Wereldraad klaar. Van de Heuvel probeerde, om het verzet te gen de Wereldraad om te buigen in een verzet tegen de kerken, die afge vaardigden zenden en de jeugd ver geten. Hij riep hen op zich vooral samen in te zetten voor een verande ring van de structuren van de We reldraad zodat een grotere inbreng van de jongeren mogelijk zal worden. Heeft hij de jeugdrevolutie de wind uit de zeilen genomen? Dat zullen we pas in de komende weken weten. Over de processie viel gisteravond nog geen beslissing. De jongeren wil den dat probleem eerst onder elkaar nog eens besprejken. Het ziet er wel naar uit, dat zij zoveel mogelijk een eensgezinde lijn willen gaan trekken. LEEUWARDEN Op de VU-dag heeft een student gevraagd of de ledenwerving voor de Vereniging voor Hoger Onderwijs op gerefor meerde grondslag zal worden bevor derd. In het Friesch Dagblad is over de ze kwestie nagedacht en diens con clusie is de volgende: „Het is namelijk mogelijk dat stu denten lid worden. Vereisten voor het lidmaatschap zijn uitsluitend het aanvaarden van de grondslag van de vereniging en het betalen van de contributie. Er zullen ongetwijfeld aan de VU meer dan vierhonderd studenten zijn, die de grondslag on derschrijven en contributie kunnen en willen betalen. Op de algemene vergadering van gisteren, waar be langrijke beleidsbesllisngen vielen jaarverslag en financieel verslag werden goedgekeurd waren 380 leden uit het gehele land aanwezig. Zouden vierhonderd studenten lid worden en op de volgende algeme ne vergadering verschijnen, dan zou den zij het beleid kunnen bepalen...." OEGSTGEEST Dr. R. Bijlsma, hervormd predikant te De Bilt en buitengewoon hoogleraar aan de protestantse theologische faculteit te Brussel, heeft bedankt voor' de be noeming door de hervormde synode tot rector van de Zéndingshóge- sohool te Oegstgeest. wiaab BELEIDENIS VAN EVWGIIIVMSUII GELOOF BRUSSEL Onlangs zijn van de Belgische kerken twee synodes gehouden, namelijk die der Protestants Evangelische Kerk en die der Belgische Chris telijke Zendingskerk. Wordt er veel gesproken over fusies in de Belgische protestantse kerken, op beide synodes was dit natuur lijk ook het geval. In het Belgi sche blad De Kruisbanier lezen we over de gang van zaken op beide kerkelijke vergaderingen. Op de synode van de Protestants Evangelische Kerk werd een rapport besproken van de verbindingscom missie, een comité dat bestaat uit af gevaardigden van de Protestants Evangelische Kerk en de Conferentie van Methodistenkerken. Het comité is werkzaam in verband met een fusie van beide kerken. Het rapport werd wel belangrijk genoemd, maar mag niet worden beschouwd als een afgerond geheel of vastgestelde tekst. Namens de com missie hield dr. A. Pieters een plei dooi om alle besprekingen en overleg in de komende maanden te houden. In juni 1969 zou hij dan graag de fusie werkelijkheid zien worden. Voor die tijd moet er nog veel gebeu ren. Het rapport is met algemene stem men goedgekeurd om in besprekin gen te blijven gebruiken. Kerkeraden en regionale raden zullen daarom in de toekomst zich over de inhoud uitspreken. Emeritaat Zeventig jaar is wat betreft de leeftijdsgrens van predikanten, evan gelisten en zendelingen is op de sy node aangenomen. Wordt er echter om verzocht dan kan men ook op 65-jarige leeftijd met emeritaat. De verkiezing van een nieuwe voorzitter is verschoven naar volgend jaar. Dan zal ds. Pichal worden opge volgd. De synode heeft dit besloten omdat in verband met de mogelijke fusie met de Methodistenkerk de af gevaardigden van deze kerk ook deel kunnen nemen aan de verkiezing. De synode van de Belgische Christelijke Zendingskerk heeft als voorwaarde voor een nieuwe Bel gische Evangelische Kerk gesteld dat er een duidelijke belijdenis van het evangelische geloof moet zijn. Daar mee is dan een omlijnde opdracht gegeven aan de commissie die rond dc groene tafel gaat zitten Enquête Tot slot zij vermeld, dat de synode voor het eerst een uitgebreide enquête als start voor een toekomstige werk wijze heeft genomen. Deze enquête is al in 1967 gehouden onder de leden van de kerk. Men rekent er echter op dat het drie jaar duurt voor alle ge gevens zijn verwerkt. Binnenkort zal de Belgische Me thodistische Kerk een synode houden. NEW YORK De Presbyteriaanse Kerk in de Verenigde Staten zal zen delingen terugroepen om in de grote steden in het eigen land te gaan wer ken. De kerk meent dat er een taak ligt in de armoedige voorsteden, waar uitgebreide krottenwijken de grote woningnood tonen. Zendelingen, die werken in Azië Afrika en Europa zullen zich moeten inzetten om mee te helpen een nieu we lange hete zomer te voorkomen. Rooms-katholieke priesters, gehol pen door veel jongeren zijn al aan de slag gegaan. Zij maken de krotten van binnen en van buiten schoon, evenals de straten waar het vuil zich opstapelde. APELDOORN „Op de 12e mei hebt u in uw kerk mij be groet als uw broeder van Hol land. Nu zou ik graag u in Holland begroeten als onze broeder uit Atlanta. Ik zou u willen uitnodigen met uw vrouw en de vrouw van uw zoon naar Apeldoorn te komen." Deze brief ontvangt ds. M. L. King sr., de vader van de vermoor de ds. Martin Luther king dezer da gen van de Apeldoornse hervormde predikant dr. J. P. van Steenbergen. Als scheepspredikant heeft ds. Van Steenbergen (59) een emigra- tiereis naar de Verenigde Staten ge maakt. En zijn hartewens om een dienst 'bij te wonen in het kerkje waar dr. King heeft gestaan ging in vervulling. „Ik heb erg moeten zoeken", ver telt ds. Van Steenbergen, „want nie mand wist het, eindelijk vertelde een postbode waar het was". De Apeldoornse predikant werd ge holpen aan een onderkomen voor de nacht midden in de negerwijk omdat hij op zaterdag aankwam. In de kerkdienst zondag ging ds. King sr. voor. De dienst duurde van kwart voor elf tot kwart voor een. Op een gegeven moment werdt ds. Van Steenbergen als „broeder uit Holland" naar voren geroepen om een zegen uit te spreken. Dat heeft veel indruk ophem gemaakt. „Gisteren een vreemdeling, nu een vriend" hééft hij tot ds. King en diens vrouw gezegd. Zomaar heeft hij ds. King, die 37 jaar pre dikant is, gepolst of hij ervoor zou voelen bijvoorbeeld eens in Neder land te preken. „Zouden ze me verstaan", opper de ds. King. Omdat aan een derge lijke reis natuurlijk grote kositen zijn verbonden is ds. Van Steen bergen er verder niet over door- I gegaan. Maar terug in Nederland heeft J hij zijn ervaringen aan een verslag- j gever van een Apeldoornse krant j verteld. Afgelopen zondag na de kerkdienst hood een kerklid aan zesduizend gulden te geven. Gevolg: ds. Van Steenbergen heeft i gisteren een uitnodiging gezonden I naar Atlanta met de vraag of ds. King sr., zijn vrouw en Coretta King, de vrouw van Martin Luther King bijvoorbeeld in september of oktober veertien dagen willen ko men. „U zult veel huizen geopend vinden", kon hy eraan toe voegen. BEROEPINGSWERK NED. HERV. KERK Beroepen te Lienden: dr. A. v. d. End te Kootwijkerbroek; te Tholen (toez.): C. v. d. Bosch te Gorkum; te Vrooms- hoop (toez.): G. Kaastra te Amerongen; te Spijkenisse (wijkgem. Brabant - nieu we pred.pl. - toez.): W. J. J. v. d. Waal te Oldekeppel; te Strijen (vac. J. A. Talma - toez.): B. Albada te Em- meloord; te Den Helder (vac. R. Dijk stra - toez.): J. C. J. Bronsgeest te Nieuw-Vennep. Aangenomen naar Yerseke: A. J. de Bue te Makkum, die bedankte voor Em- men; naar Middelharnis (toez.): J. F. Cazander te Scherpenzeel (Gld.). Bedankt voor Heusden (N.-B.) toez.: J. Dijkstra te Kampen; voor Akkerwou- de: K. den Hertog te IJlst. GEREF. KERKEN Beroepen te Rotterdam-Pernis: A. I. Koffeman te Nijkerk. Aangenomen naar Delft-noord: J. J. Lamme te Stadskanaal. Bedankt voor Dordrecht (6e p.p. - te vens evangelisatie): H. J. Bavinck te Heemstede. GEREF. KERKEN (VRIJGEM.) Bedankt voor Capelle a. d. IJssel: B. v. Zuijlekom te Bergentheim: voor Den Haag-oost: Tj. Boersma te Assen. CHRIST. GEREF. KERKEN Beroepen te Amsterdam-Nieuwwest (zendingspred. te Rante Pao op Cele bes): W. v. Heest te Broek op Langen- dijk, die dit heeft aangenomen: te Onst- wedde (Gr.) en te Dedemsvaart (O.): kand. J. v. Dijken te Biezelinge; te Rid derkerk en te Hengelo (O.): kand H Wubs te Apeldoorn; te Noordeloos: kand. P. Beekhuis te Eemdijk GEREF. GEMEENTEN Beroepen te Hardinxveld-Giessendam; te Berkenwoude-Stolwijk; te Scherpe- nisse: te Poederoyen; te Oud-Beijerland- te Ford-Macleod (Alberta Can.): te Hoofddorp; te Ouddorp; te Waarde: te Hilversum; te Delft: te Opheusden en te Veenendaal: kand. A. M. den Boer te Ridderkerk: te Boskoop: te Breda: te Enkhuizen-Andük: te Ermelo: te Nieuw-Beyerland: te Tholen: te Woer- ?en te, Leerdam: kand J Baayens te Ridderkerk. BAPT. GEM. Aangenomen naar Alphen a. d. Rijn: H G. Koekkoek, voorganger te Harder wijk.

Nieuwe Leidsche Courant | 1968 | | pagina 2