TOEKOMST IS MOEILIJK Commentaren Russen brengen vliegtuig VS op Grotevakantie met stranden eivol zon: JAMIN Brits minister afgetreden Meer dan 20 doden op de weg Gaullistische overwinning nog groter dan vorige week al werd verwacht Het Kwartet SPREUK HIT MKCR Later koeler (ehlenkd REGENMANTELS Pompidou: bescheiden Met 214 militairen uit de koers ZES MENSEN BIJ BADEN VERDRONKEN goudgraantjes Nieuw gesprek over kernwapens verwacht Vrijere invoer voor inwoners van EEG van deze glanzende onder- zettertjes (met tljn Indisch motiet) in etui voor ieder die nu 'n nieuwe abonnee opgeeft! Nieuwe JLeidse Courant Maandag 1 juli 1968 - 49st« ji«rg»ng vooraanstaande prot. christelijke dagbladen Directeur: F. Dicmer Hoofdredacteur: Dr. E. Dicmer CHRISTELIJK NATIONAAL DAGBLAD „Stantvastich is gheblcven mijn hert in teghenspoet!" Hoofdkantoor Leiden Steenstraat 37 Postbus 76 Telefoon 31441 Giro 58936 Abonnementsprijzen p. w. 1,04, p. m. 4,45, p. kw. 13,35 Klachtendienst bezorging 18.00—19.00 uur Naar een toespraak te luiste ren is dikwijls moeilijker dan er één te houden. SIRIUS HERVORMDE SYNODE TEGEN AFVOEREN GEBOORTE LEDEN - PAG. K'ERNMERK Crita) „Wilt u Tommy's moeder even bellen? Hij lieeft me geholpen om mijn auto te DE BILT Om een hogedruk- gebied, waarvan de kern boven Oost-Europa ligt, stroomt warme continentale lucht naar het noor den. Een front dat de scheiding vormt tussen deze lucht en koelere oceaanlucht, bevindt zich zoven de Britse eilanden en beweegt lang zaam in oostelijke richting. Daar door neemt de kans op een regen- of onweersbui toe. Aanvankelijk zal Nederland zich in de zeer war me lucht bevinden, later kan er van het westen uit koelere lucht binnenstromen. De BILT Aanvankelijk warm tot zeer warm weer. later toene mende kans op een regen- of on weersbui, gepaard gaande met af koeling. Zwakke tot matige wind in hoofdzaak zuidoostelijk, latei- veranderlijk. Strandweer Ook morgen zonnig en izomers strandweer. In de middag of avond een ikleine onweerkans. 's Middags een zwakke zeewind. Temperatuur 24 tot 27 graden, zeewater 17 graden. Vooruitzichten: Vrij warm en zomers strandweer. DE MANTELSPECIAUST Neerlands grootste specialist in REGENMANTELS ELKE DAG het gehele jaar door ;evarieerde collectie TOPMODELLEN originele ""alle modetinten vQ 50 de nieuwste "_A modellen ^0 50 LEIDEN Haarlemmerstraat 163 Oplossing PARIJS Premier Pompidou heeft aan de vreugde over de gaullistische overwinning de waarschuwing verbonden, dat de omvang er van „ons de plicht op legt, bescheiden te zijn, omdat de toekomst moeilijk zal zijn". De premier zei: „We moeten geen misbruik maken van dit succes. Het is nu onze plicht, hervormin gen aan te brengen". Het aantal afgevaardigden in de Nationale vergadering, waarop de gaullistische UDR kan rekenen, is gestegen tot 296 (absolute meerder heid is 244). Voor de verkiezingen had de UDR samen met de andere gaullistische groepering (onafhan kelijke republikeinen van Giscard d'Estaing) net geen meerderheid in de Nationale vergadering. De gis- cardisten veroverden tenminste 53 zetels en boekten daarmee eveneens winst (23 zetels). Links De communisten hadden 73 afge vaardigden in de oude Nationale vergadering. In de nieuwe komen zij terug met 33 zetels. Het aantal zetels van de Linkse federatie van Mitterand daalde van 118 tot 57. Dat van de Centrumpartij van Lecanuet en Duhamel liep terug van 39 tot 29. Verder verdween de groep van oud-premier Mendès France, die met een verschil van enkele tien tallen stemmen zijn zetel verloor aan de gaullist Jeanneney. De uitslag van de verkiezingen om de drie zetels van Guadeloupe was nog niet bekend. In de vorige vergadering werden deze zetels be zet door twee gaullisten en een com munist. Op de eilanden Wallis en Foetoena wordt op 7 en 14 juli ge stemd over de zetel, die totdusver door een gaullist werd bezet. In Frans Polynesië wordt op 7 en 21 juli beslist over een zetel, dié tot nog toe in handen was van de Cen trumpartij. Auto's, die staan te blakeren aan de voet van de duinen en steeds meer aanrijdende wagens met inzittenden, die verkoeling aan het strand zoeken. Een beeld waar velen reikhalzend naar uitgezien hebben. En nu is de zomer er dus. En hoe. Nadruk Aan de vooravond van de tweede ronde der verkiezingen hadden de Franse president en premier Pom pidou via radio en tv nog met na druk verklaard, dat zij in de Natio nale vergadering een grote meerder heid nodig hadden om hervormin gen te kunnen doorvoeren, die de stakende studenten en arbeiders hadden geëist. Het onderwijsstelsel zal op de helling komen en de ar beiders krijgen een stem in het be leid van de bedrijven waarin zij werken. Een van de eerste problemen, waarmede Pompidou wordt gecon fronteerd, is de inflatiedreiging, ont staan door de loonsverhogingen die toegezegd werden ter beëindiging van de stakingen. De frank, nog geen twee maanden geleden be schouwd als een van de sterkste munteenheden, staat onder zware druk. Geruchten over devaluatie zijn niet tot zwijgen gebracht, on danks geruststellende verklaringen van de Franse regering. Feest In Parijs en andere steden is de gehele nacht feest gevierd. Op vele punten ontstonden verkeersopstop pingen. Op de boulevard St.-Ger- main (toneel van onlusten op het hoogtepunt van de recente crisis) bekogelden jongeren auto's met fles sen en stenen. Pas tegen de och tend werd het rustig, nadat nog een zestal brandjes was gesticht. Voor vervolg zie pag. 5 WASHINGTON Russische militaire vliegtuigen hebben gisteravond (kwart over twaalf vannaeht Nederlandse tijd) een DC-8 straalvliegtuig van de maatschappij Seaboard World Airlines, dat kennelijk uit de koers was raakt, gedwongen te landen op het Russische eiland Itoeroep ten noordoosten van Japan. Het toestel heeft zeventien bemanningsleden en 124 militairen voor Viet nam aan boord. De piloot wist na de gedwongen landing nog te melden dat het toestel onbeschadigd is gebleven en dat de passagiers niets is overkomen. De Amerikaanse regering, die het vliegtuig had gehuurd, heeft onmiddellijk contact opgenomen met de Russische ambassade in Washington. Een Russische regeringswoordvoerder zei vanmorgen niets te weten van de verklaring van het Pentagon over de gedwongen landing. 55 UTRECHT/DEN HAAG De eerste zonovergoten dag van de vakantie van miljoenen het afgelopen weekeinde gingen 2,5 miljoen Nederlanders en honderdduizenden Duitsers op stap heeft grote menigten naar de kust gelokt. Het mooie strandweer was gisteren voor de Nederlandse Spoorwegen aanleiding extra treinen naar de badplaatsen te laten rijden. Naar Hoek van Holland liepen drie extra treinen. Bovendien werden alle normale treinen op dit traject uitgebreid. Naar Zandvoort liepen tien extra treinen, die in morgen voordcel 300 gram van 69 voor 59 niet duur wel heerlijk Weekend zonder spoor LONDEN De Britse minister van energie, Ray Gunter, een van d© sterkste figuren uit de vakvereni gingswereld in Engeland, is gisteren afgetreden. Hij heeft premier Harold Wilson laten weten dat hij er geen prijs op stelt nog langer deel uit te maken van de Labourregering. De ontslagname van minister Gun ter zal zeker politieke gevolgen heb ben, zo meent men in Londen. De regering-Wilson heeft op het ogen blik te kampen met een van de grootste langzaam-aan-acties bij de spoorwegen, die Engeland ooit heeft gekend. Ray Gunter was meer dan 30 jaar een leider van de vakvereniging van de spoorwegarbeiders. Hij zal worden opgevolgd als mi nister van energie door Roy Mason, die minister van posterijen was. De langzaam-aan-aetie bij de Britse spoorwegen dreigt uit te groei en tot een volledige staking. De dui zenden Britten, die met vakantie zijn gegaan, kregen zaterdag te kampen met een weekend zonder treinen. De vakbeweging eist meer dan de drie procent opslag, waarvoor de re gering toestemming heeft gegeven. totaal 19.000 pootje-, zonne- en andere baders vervoerden. De drukte leverde de strandbrigade van de Haagse politie in Schevenin- gen extra moeilijkheden op. Er wa ren niet minder dan 235 kinderen zoek. Ze konden allen aan hun ouders worden teruggegeven. Ook de EHBO- posten hadden in Scheveningen vol op werk: er werden 173 patiënten behandeld. De politie verrichtte twee reddin gen. Het zwemmen eiste overigens zijn tol. De tienjarige Marianne Lijs ter uit Den Haag verdronk zondag middag in zee bij het baden. Vermoe- lijk kwam zij in een mui terecht. Gistermiddag omstreeks vijf uur is in de Julianahaven te Dordrecht bij het zwemmen verdronken de 22-jari- ge Spanjaard Antonio Aborsia Teno uit Dordrecht. De 34-jarige militair P. Th. Tibbie, werkzaam op het vliegveld Laerbruch (Did.) verdronk gistermiddag in zijn woonplaats Well bij het zwemmen in de Maas. Hij was gehuwd en vader van een kind. Tussen Mook en Middelaar ver dronk gistermiddag omstreeks vier WASHINGTON In de Ameri kaanse hoofdstad verwacht men dat president Johnson vandaag nieuwe Amerikaans-Russische besprekingen over de kernwapenwcdloop ral aan kondigen. Hij zou dat doen tijdens de ondertekening van het non-prolifera tieverdrag, dat verdere verspreiding van kernwapens wil tegengaan. Zowel president Johnson als vice- president Humphrey hebben dit weekeinde gezinspeeld op verder overleg met Moskou, zowel over de fensieve als offensieve kernwapens. Het verdrag tegen verspreiding van kernwapens zal vandaag door meer dan 50 landen worden ondertekend. Twee felle bestrijders van de over eenkomst. Frankrijk en China, zullen het verdrag niet ondertekenen. De Russische premier Kosygin zei vandaag bij de ondertekening van het verdrag dat Rusland alle rege ringen een memorandum heeft ge zonden waarin wordt voorgesteld te spreken over de „begrenzing en ge leidelijke beperking van leverings mogelijkheden van strategische wa pens". uur het 14-jarige meisje B. M. Toonen uit Nijmegen bij het baden in een zandafgravingskanaal. Een zusje en de vader waren hiervan getuige. De 10-jarige Frank Veenhof uit Eindhoven verdronk zaterdagavond in een zwembad van een kampeerplaats bij Meursault in Zuid-Frankrijk, waar hij met zijn ouders vakantie hield. In het natuurbad De Zanding te Bemmel verdronk gistermiddag de 8- jarige Johannes Kasman uit Bemmel. Op de kruising Provincialeweg 36 en 38 zijn zaterdag twee men sen omgekomen bij een verkeers ongeval. De bestuurder van een personenauto verleende geen voorrang aan een motorrijder. De personenauto kwam onder steboven in een weiland terecht. Nederlands gezin in Frankrijk omgekomen Ook daar AMSTERDAM HAMBURG MARSEILLE Het afgelopen weekeinde is een groot aantal mensen omgekomen in het ver keer. In het buitenland stierven vijf Nederlanders op de weg. Tegen de sombere verwachtin gen in, is de Bondsrepubliek in hét weekeinde een verkeers chaos bespaard gebleven. Na het gelijktijdige begin van school- en andere vakanties in de aan Nederland grenzende dccistaat Noordrijn-West falen, en in de Bene lux. Denemarken en Zweden, waren de grote autowegen zaterdag en zon dag propvol, maar grote ongelukken kwamen tot zondagmiddag niet voor. De waarschuwingen van de ver- keersorganisaties waren kennelijk ter harte genomen; er werd door filevor ming, gereden met snelheden tussen de 30 en 40 kilometer per uur. In Engeland raakte het verkeer het afgelopen weekeinde danig in de knoop. Duizenden vakantiegangers bevolkten de overvolle wegen, terwijl in het hele land het treinverkeer stil lag door een staking. Over de kop Vier Nederlandse toeristen zijn zondag bij Mandelieu op de autoweg Esterel - Cote d'Azur bij Cannes ver ongelukt. Hun wagen (een DAF), sloeg door onbekende oorzaak enige malen over de kop. De vier inzitten den werden uit de wagen geslingerd. Alle vier, het echtpaar D. B. Derksen uit Leiden, mevrouw J. Derksen uit Oosterbeek en de heer J. Derksen verloren het leven. In het gebied van Fellering, in het Franse departement Haut-Rhin, is zondag een Nederlandse motor rijder, wiens naam wordt opgege ven als Antonius Ommens, afkom stig uit Rotterdam en negentien jaar oud, om het leven gekomen. De mo tor raakte door onbekende oorzaak van de weg. De verloofde van het slachtoffer achterop de motor, bleef ongedeerd. Voor vervolg zie pag. 6 J^E oplossing die de CHU heeft ge vonden voor het voorzitterschap van haar fractie mag geacht worden het karakter te dragen van een ver standige tussenoplossing. Aangenomen kan worden dat de me ningen geschakeerd waren. Er zullen er zijn geweest die tegen bestendi ging van het bestaande voorzitter schap enige bedenking hadden. Er zullen er ook zjjn geweest die de bezwaren minder zagen. De thans gevonden oplossing ge tuigt van wijsheid. Zij kon overigens te gemakkelijker worden gevonden, aangezien de CHU in de nieuwe, dus voorlopige voor zitter iemand bezit die èn als Ka merlid èn als Unievoorzitter reeds ook van grote politieke gaven blijk heeft gegeven. JN kerken van de reformatie zijn men weet het verontrusten over in gang zijnde ontwikkelingen. Er is in het denken ook veel aan het veranderen. Veel van hetgeen in het theologisch denken vast cn zeker leek is in beweging gekomen en daar zijn er die zich bezorgd afvragen waar het einde zal zijn. Deze kerken van de reformatie staan hierin overigens niet alleen. Voor wat betreft de rooms-katholieke kerk heeft niemand minder dan de paus zich gisteren gedrongen gevoeld, op vernieuwingsverschijnselen, ook in de opvattingen van theologen, kritiek te oefenen. Daar liggen de moeilijkheden waar schijnlijk nog groter dan in bedoelde kerken van de reformatie, omdat er de eeuwen door zozeer gehecht was aan het gezag van de geestelijkheid als zodanig, terwijl bij de reforma torische christen eigen overtuiging meer accent placht te krijgen. Maar allen mogen zich wel afvra gen, waar de verschuivingen in het denken op uit zullen lopen. Verkeer J^ET is niet onmogelijk dat we er aan gaan wennen, maar per weekeinde vallen er slachtoffers in het verkeer. Dit weekeinde was het aantal zelfs uitzonderlijk hoog. Dat betekent dus, dat er onder dir- ge"?n ?.ie we,&emoed van huis gaan altijd zjjn die onderweg door de dood worden verrast. Men kan zeggen dat het in ons aller leven niet anders is. Wij allen wor den op onze weg door het leven eens door de dood verrast. Tijdens een stralend weekeinde is de contrastwerking echter bijzonder groot. We staan aan het begin van een nieuw reisseizoen, ongeacht de af standen die daarbij worden afge legd. Dat begin was, wat de natuur betreft, van een mooiheid die tot dankbaarhrid mocht stemmen. Maar in tal van gezinnen heersen nu reeds weemoed en rouw. BRUSSEL De Europese Com missie wil de controle op reizigersba gage en personenauto's aan de gren- le" dLe EEG-landen geheel afschaffen, behalve in nitzonderings- gevallen, en vrije invoer toestaan van goederen tot een waarde van 360 per persoon (of ƒ90.- als men uit een land van buiten de EEG komt). De Europese Commissie heeft dit aan de ministerraad van de ge meenschap voorgesteld om de bur gers van de zes gemeenschapslanden direct te laten delen in de voordelen van de douane-unie, die maandag 1 juli van kracht wordt. Het pakket maatregelen houdt on der andere ook in de beperkingen op invoer van alcoholische dranken, ta bak e.d. te verruimen tot een liter sterke drank, 50 gram parfum en 200 sigaretten of 250 gram tabak per persoon. Ik geef op als nieuwe abonnee: betaatt: per kwartaal O per maand Als beloning voor mijn aktlviteir ontvang ik een set onderzettertjes. De nieuwe abonnee krijgt onze krant veertien dagan gratis. Mijn naam Inzonden aan Bureau van dft blad "1 I I I I I I

Nieuwe Leidsche Courant | 1968 | | pagina 1