WEG DRUKKER DAN OOIT JAMIN Commentaren Burgemeestersgezin verongelukt op weg naar vakantie '1 Ray: Ik ben onschuldig SCHRAMME GEPAKT WEGENS MOORD Door Van Harte ruim een ton voor Grieken Het Kwartet Grote uittocht vandaag begonnen 2,5 miljoen Nederlanders op stap Koningin opent DAF-fabriek Abernathy in hongerstaking Posterijen zullen de strafport afschaffen van deze glanzende onder- zettertjes (mei lijn Indisch motief) in etui voor ieder die nu n nieuwe abonnee opgeeft! .J Da jan verwacht nieuwe oorlog bitterkoekjes HIT WIER Opklaringen Wereldraad Amerikanen Kloof rijk-arm bleef groot I Nieuwe leidse Courant tear: F. Diemer oofdredactcur: Dr. E. Diemer loofdkantoor Leiden Vrijdag 28 juni 1968 - 49ste jaargang vooraanstaande prol. christelijke dagbladen - CHRISTELIJK NATIONAAL DAGBLAD „Stantvastich is ghebleven mijn hert in teghenspoct!" Steenstraat 37 Postbus 76 - Telefoon 31441 - Giro 58936 - Abonnementsprijzen p. w. 1,04, p. m. 4,45. p. kw. 13.35 Klachtendienst bezorging 18.00—19.00 uw Groter dan ooit zal dit weekeinde de vakantiedrukte op de wegen zijn gevolg van gebrek aan coördinatie tussen Nederlandse en Duitse autori teiten, waarvoor het begin van de vakanties in Nederland samenvalt met die in Noordrijnland-Westfalen. De politie verwacht een chaos. (Van onze verkeersrcdacteur) UTRKCHT Massaler dan ooit gaat Nederland dit week einde op vakantie. Van de vijf miljoen Nederlanders, die er de komende zes weken op uittrek ken, gaan er dit weekeinde 2,5 miljoen op stap. Rijkspolitie, ANWB, Wegen wacht en VVV werken onder hoogspanning, want behalve het Nederlandse legioen zijn ook vele honderdduizenden uit het Duitse Noordrijnland-Westfalen aan de grote trek begonnen. Vandaag al was het op Nederlandse en Duit se autowegen veel drukker dan normaal. Oorzaken van deze massale vakan. tie-uittocht zijn het samenvallen van de schoolvakanties in Nederland, Bel gië en Duitsland, het feit, dat naast „de metaal" ook een aantal andere collectief sluitende bedrijven vrijaf heeft gekregen, èn de TT in Assen (morgen) waarvoor de eerste van de 130.000 bezoekers vandaag al op pad zijn gegaan. Hoewel over drukte nooit iets met zekerheid kan worden voorspeld, acht de Rijkspolitie het niet uitgeslo ten dat op verscheidene punten in ons land deze dagen ernstige moei lijkheden zullen onstaan. In Duitsland op de wegen naar het zuiden waren die opstopping gen er gistermiddag aL De grootste drukte zal hier echter pas vanavond beginnen en volgens deskundigen tot zaterdag voortduren. Van de meer dan twee miljoen Ne derlanders die dit weekeinde op stap gaan, zullen er ongeveer 1,5 miljoen in eigen land blij ven. Daarvan gaat 21 procent naar de kuststreek. Zeventig procent van de vakantievierders uit Noordrijnland-Westfalen zal de zelfde richting kiezen. Dit heeft tot gevolg dat vrijwel alle hotels en pen sions in deze streek vol zijn. Volgens de ANW is er nog maar zeer be perkte ruimte. Voor vervolg zie pag. 2 Koningin Juliana heeft gisteren de nieuwe DAF-fabriek in het Limburgse Borne geopend. Sa men met de heer Huub van Doorne en andere genodigden maakte zij in een treintje een rit door de fabriek (voor verslag zie elders in dit blad). WASHINGTON Negerleider ds. Ralph Abernathy gaat in hongersta king. Hij zal voor minstens de acht tien dagen die hij nog van zijn straf (20 dagen hechtenis) moet uitzitten geen voedsel tot zich nemen, om de aandacht te vestigen op de noden der armen. Abernathy zei dat hij alleen water zal gebruiken en medicijnen die hij eventueel nodig mocht hebben, en dat hij niet bezorgd is over zijn ge zondheid, maar alleen over „de ge zondheid van de natie". Volgens de negerleider hebben minstens twee van zijn medegevangenen, die aan de campagne hebben deelgenomen, zijn voorbeeld gevolgd. ROUW IN 'S-GRAVENMOER WEERT Bij een afschuwe- lijk verkeersongeluk vanmorgen vroeg op de rijksweg tussen Eindhoven en Weert zijn de bur- I gemeester van 's-Gravenmoer, de heer J. L. Koopman (50), zijn echtgenote (47), en al hun drie kinderen, Sjaak (22), Wim (19) en Leo (14) om het leven geko- Het ongeluk gebeurde doordat een Duitse vrachtauto, geladen met melk poeder, door een klapband op de linker weghelft terechtkwam, twee personenauto's ramde, de gevel van een restaurant schampte en op de auto, waarin het burgemeesters gezin zat, kantelde. De familie Koop man was onderweg naar een vakan tieadres aan de Italiaanse Middel landse Zeekust. De burgemeester had reeds bij zijn installatie in augustus 1963 de sympathie van zijn gemeentenaren weten te winnen. Hij was een zeer Alleen ontbrekende aanvullen Morgen viert prins Bernhard zijn 57ste verjaardag. Ter gelegenheid daarvan maakte Max Koot deze foto. DEN HAAG Binnenkort zal de strafport worden afgeschaft. De PTT zal voortaan bij te laag gefrankeerde poststukken een kaartje voegen, waarop de ontbrekende zegelwaarde wordt vermeld. De geadresseerde wordt verzocht slechts dit bedrag, afgerond op een dubbeltje, in post zegels op het kaartje te plakken en naar de posterijen terug te zenden. Het voordeel van dit nieuwe systeem is dat de postbode niet meer bij geadresseerde hoeft aan te bel len met verzoek om bijbetaling van het dubbele van de ontbrekende waar de. De geadresseerde hoeft nu niet meer naar het postkantoor te gaan wanneer het stuk door zijn afwezig heid niet kon worden afgegeven. Proeven in Leiden hebben uitge wezen, dat het publiek het nieuwe systeem op prijs stelt. Vrijwel alle kaartjes werden met postzegels te ruggezonden. De PTT kan niet de afzender la ten bijbetalen, aangezien er geen wettelijke verplichting bestaat om binnenlandse poststukken vooruit te frankeren. Bovendien is de naam van de afzender lang niet altijd bekend. Ik geef op als nieuwe abonnee: betaalt: O per kwartaal O per maand Ais beloning voor mijn aktiviteit ontvang ik een set onderzettertjes. De nieuwe abonnee krijgt onze krant veertien dagen gratis. Mijn naam Inzenden aan Bureau van drt blad i I l l I Burgemeester Koopman van s-Gravenmoer geziene persoonlijkheid, die veel voor zijn gemeente heeft gedaan. Voordat de heer Koopman (a.r.) burgemeester werd van de Noord brabantse plaats, werkte hy op de gemeentesecretarie van Waddinx- veen. Hij was in Hekelingen geboren. EGYPTE WEER STERK JERUZALEM De Israëlische mi nister van defensie. Mosje Dajan, acht een nieuwe oorlog in het Nabije Oosten mogelijk. In een toespraak tot het bestuur van de Rafi-partij zei hij gisteren dat de Arabische landen weer op het economisch en militair niveau van voor de Zesdaagse Oorlog van vorig jaar zijn. Volgens de Israëlische minister beschikt Egypte nu over ballistische raketten met een reikwijdte van 70 km en een conventionele lading van 150 kg. DEN HAAG Minister Roolvink (sociale zaken) heeft gisteren de vaste commissie voor sociale zaken meege deeld, de Breedbandmiljoenen (onge veer 110 miljoen gulden) te willen gebruiken voor bevordering van ei gen woningbezit en effectenbezit voor de lage inkomens. De inko mensgrens zou moeten liggen bij 15.000. morgen voordeel 2SO gram van 85 voor 75 niet duur wel heerlijk LONDEN De man die vol gens de Amerikaanse autoritei ten de moordenaar is van ds. Martin Luther King, heeft giste ren gezegd dat hij niets tegen de negerleider had en dat hij hem riiet heeft vermoord. Ramon George Sneyd, die dezelfde zou zijn als de langgezochte James Earl Ray, verklaarde, voor het eerst sinds zijn arrestatie op 8 juni in Lon den op een rechtszitting sprekend: „Ik heb dominee King nooit ontmoet. Ik heb nimmer enige wrok tegen hem gekoesterd." Toen hem vervol gens werd gevraagd of hij King had vermoord was zijn antwoord. „Nee mijnheer." Het gerechtshof in Bow Street be gon gisteren met de behandeling van het uitleveringsverzoek dat de VS hebben ingediend. Namens de Amerikaanse regering citeerde de Britse advocaat David Calcutt onder ede afgelegde verkla ringen van getuigen, die Ray in Bir mingham (Alabama) een geweer had den zien kopen en hem in Memphis hadden zien vluchten uit een gebouw tegenover het motel waar King was doodgeschoten. Buiten had de man zijn geweer, telescoopvizier en verre kijker weggeworpen, waarna hij er in een auto vandoor was gegaan. V in ger afdrukken Een Amerikaanse deskundige van het FBI verklaarde dat de vingeraf drukken op het geweer dezelfde wa ren als die van Ray of Sneyd, De kogel die dominee King doodde is teruggevonden en bestudeerd .en er bestaat een grote waarschijnlijkheid dat de kogel afkomstig was uit het door de politie gevonden geweer', al dus Calcutt. Hoofdinspecteur Butler van Scot land Yard vertelde dat verdachte bij zijn arrestatie, nadat hem was mee gedeeld dat men redenen had om aan te nemen dat hij James Earl Ray was, op een stoel was neergevallen met de woorden 'oh God', en even later had gesteund 'ik voel me zo in de val'. Sneyd (of Ray) ontkende voor de rechter dat hij zo gereageerd had. De verklaringen, die door Calcutt wer den voorgelezen, sprak hij tegen. Rechter Frank Milton besloot Ray's hechtenis tot 5 juli te verlengen in verband met het hem in Engeland tenlaste gelegde. Op ons dertigste jaar proberen we allemaal onze naam met grote letters in de muur van het ge bouw van het leven te kerven; twintig jaar later hebben we het gedaan, of ons mes opgeborgen. HOLMES Zondag bidden voor Nigeria en Biafra „Vier porties patat n naise..." Aantal ontvluchtingen bijna verdubbeld De vrouw in het wereldbeleid Tussen een lage drukgebied boven Scandinavië en een gordel van hoge luchtdruk van de Azoren tot boven de Middelland se Zee en Oosteuropa, is boven de Britse eilanden en Westeuropa een zuidwestelijke storing tot stand gekomen, waarmee de laatste dagen depressies van de oceaan worden aangevoerd. DE BILT Vanavond en van nacht zwaar bewolkt met regen en een matige tot krachtige, aan de kust tijdelijk harde zuidwes telijke wind. Morgen in de loop van van de dag van het westen uit opklaringen en op de meeste plaatsen droog weer. Tot matig afnemende westelijke wind. De zelfde temperaturen als vandaag of iets hogere. Strtindweer In de avond en nacht passeert nog een kleine depressie met regen en veel wind. Morgen plaatselijk nog een bui, later op klaringen. Afnemende westelijke wind. Temperatuur 17 a 18 gra den, zeewater 16 graden. Vooruitzichten: Depressieakti- viteit gaat wat afnemen, waar door tijdens het weekeinde een kleine verbetering met opklarin gen. Juni 29: Zon op 4.23, zon onder 21.04; maan op 7.38. maan onder 23.31. Huurlingenleider doodde landgenoot BRUSSEL De voormalige huurlingenleider in Kongo, Jean Schramme, heeft gisteren vrij- ivillig tegenover de Belgische po litie bekend in mei 1967 in de Kongolese plaats Joembi zijn landgenoot Maurice Quintin (47) te hebben vermoord. De huurlingenleider en de huur lingsoldaat Roger Rodrique. die beschuldigd wordt van medeplichtig heid, zijn gearresteerd en overge bracht near Brussel. Het slachtoffer werkte in de kanti ne van het huurlingenkamp te Joembi. Tijdens een twist zou Schramme hem hebben neergeschoten en de tweede verdachte opdracht hebben gegeven de man het genadeschot te geven en het lijk in een naburige rivier te gooien. Schramme zelf zou hebben ver klaard, dat de vermoorde man hem had voorgesteld in opstand te komen tegen de Kongolese president Moboe- toe. Toen hij weigerde, had de man gedreigd naar Kinsjasa te gaan om hem bij de president te beschuldigen van opstandige voornemens. Schramme zou hem daarop hebben gedood, omdat hij vreesde dat die beschuldiging een actie van het Kon golese leger tegen zijn huurlingen in de provincie Maniema, die hij toen beheerste, tot gevolg zou hebben. De arrestatie van Schramme en Rodrique is verricht, nadat het parket van Brussel enkele dagen ge leden officieel op de hoogte was ge bracht van de feiten. TV/ÏORGEN start de Wereldraad van Kerken met een eigen busdienst van het vliegveld van Stockholm naar Uppsala. Afgevaardigden, adviseur», waarnemers, gasten en journalisten komen in dat kleine universiteits stadje de grootste assemblee bUwonen die ooit is gehouden. Zes onderwerpen komen in het bij zonder aan de orde: katholiciteit van de kerk, vernieuwing van de zending, economische en sociale ontwikkeling, wereldvrede en gerechtigheid, ere dienst en een nieuwe levensstijl. Het merkwaardige is echter, dat ver reweg de grootste belangstelling uit gaat naar het tweede onderwerp: de vernieuwing van de zending. Vooral Aziatische, Afrikaanse en Amerikaan se afgevaardigden hebben zich voor die gespreksgroep opgegeven. Jongeren in ons land hebben daar over al hun teleurstelling uitgespro ken. Zij worden geboeid door thema- ta als revolutie, ontwikkelingshulp, internationale verhoudingen en sociale x gerechtigheid. Naar hun mening zijn dat dc kern problemen van vandaag waarover de kerk zich moet uitspreken. Zij hebben het gevoel, dat kerkelijke leiders die vragen echter willen ontwijken en zich liever bezig houden met een „on gevaarlijker" onderwerp. Toch geloven wij dat ze zich daarin vergissen. Waarom kiezen juist de Afrikanen en. Aziaten de tweede ge spreksgroep? Het kon wel eens zijn, omdat zij in de weinige jaren van hun zelfstandigheid ontdekt hebben dat zij niet zonder hulp op eigen benen kun nen staan. Hun keuze houdt dan het bewijs in dat de eeuw van de zen ding nog lang niet voorbij is. G de prijzen zullen u meevallen! p IMENEXC0 1 HOGE RIJNDIJK 25* LEIDEN^ EHEEL anders ligt de situatie ten opzichte van de Amerikanen. Geen enkele Nationale Raad van Kerken heeft zich zeer ingelaten met onderwerpen als revolutie en ge rechtigheid als de Amerikaanse. Maar nu blijkt, dat de Amerikaanse afgevaardigden in grote meerderheid die gespreksgroepen ontlopen. Daar zit een angst achter om telkens weer uitgeroepen te worden tot zondebok. De Amerikanen in de Wereldraad van Kerken hebben de laatste jaren dui delijk doen blijken, dat zjj een min derwaardigheidscomplex beginnen te krijgen. Zij zijn erg geschrokken van het anti-amerikanisme dat telkens weer blijkt. Maar er is ook een andere oorzaak. De mensen worden het loze gepraat over dergelijke onderwerpen wat moe. Ze vinden ze niet onbelangrijk, maar er zijn al te lang resoluties aangeno men die alleen maar papieren waarde hadden. Achter de keuze van de Amerikanen zit ook het verlangen om zich bezig te houden met een werkelijk zinvol onderwerp, waarvan resultaten ver wacht kunnen worden. Toch is de teleurstelling van veel jongeren niet helemaal ten onrechte. Het gevolg kan zijn als de staf van de Wereldraad tenminste niet een voudig een flink aantal mensen uit de tweede gespreksgroep overhevelt naar andere dat daar over de the- mata slechts eenzijdig gesproken zal worden, omdat een tegenwicht ont breekt. Dan ontstaan er aan het einde zes rapporten die elkaar niet aanvul len, maar tegenspreken. Er zal heel wat lavecrkunsl nodig zjjn om dat te voorkomen. NEW YORK Hoewel 1966 voor een groot deel van de wereld een haussejaar was, is de kloof tussen rijk en arm onveranderd groot ge bleven. Dit staat in het statistisch jaarboek van de Verenigde Naties. Halverwege 1966 telde de wereld bevolking 3,35 miljard zielen, waar van de helft Aziaten. De voedsel- produktie was ongeveer acht procent groter dan in 1963. Dankzij de olierijkdom nam Koe weit met 3257 Amerikaanse dollars, wat het inkomen per hoofd van de bevolking betreft, de eerste plaats in. gevolgd door de Verenigde Staten. (Van onze radio- cn tv-redactie) AMSTERDAM De radio-actie „Van Harte" waaraan op zaterdag 1 juni jl. KRO, NCRV en VARA in hun ochtenduitzendingen duchtig mee werkten. heeft ƒ125.000 opgebracht. Dit bedrag is vanmorgen overgedra gen aan de hiervoor in het leven geroepen stichting „Steunfonds De mocratisch Griekenland", die het geld zal verdelen. Er was gemikt op een ton, maar het Nederlandse volk heeft er nog een kwart bovenop gelegd en dat stemde tot dankbaarheid. Het geld is toegedacht aan familieleden van slachtoffers van het regime, die on verzorgd achterbleven toen hun kost winner werd gevangen gezet. Bij de overdracht van het geld dat de voorzitter van de stichting, prof. PH. Kooymans (tevens voorzitter van het Nederlands Comité Vrij Grie kenland) aanvaardde was de in bal lingschap verblijvende Griekse ver zetsstrijder Andreas Papandreoe aan wezig. Hij toonde zich getroffen door de toewijding van het Nederlandse volk. De nieuwe stichting zal voorzichti ge wegen moeten bewandelen om het geld in Griekenland te verdelen, maar heeft het volste vertrouwen dat dit volledig zal gelukken.

Nieuwe Leidsche Courant | 1968 | | pagina 1