SENAAT ACHTER INVOERING BTW OLGA Doordraaien groenten altijd probleem Roofoverval op loonwagen werd grondig voorbereid Gekke bijlman' door bevrijders vermoord NIEMAND WEET ER OPLOSSING VOOR Geen reden om zelfverzekerd te zijn alles goed Slapen alleen is nog geen uitrusten. \lledaags, toch maar Duits schip bij Urk gezonken Transport vijf weken gevolgd 5 WOENSDAG 26 JUNI 1968 ROTTERDAM In de trein uit Brabant huistoe. Dor drecht is al weer voorbij, 't Is een boemel". De remmen slaan aan voor Barendrecht. Daar bij de yelling, die vlak bij liet sta tion ligt, liet onthutsende: op enkele hectaren grond, even bui ten het veilingcomplex staan vrachtwagens, waarvan de beman ningen kistjes sla, bloemkool, komkommers en tomaten, leeg- storten op de grote hoop: doorgedraaid! Even verder liggen ber gen appelen: verse, kleurige op wegzakkende rottende, die er al een weekje langer liggen. Er is weer een wagen met komkom mers gearriveerd om kisten vol van deze consumptiegoederen op het land te storten. Zelfs aan de dieren kan men de produkten, waaronder vele appelen, niet kwijt. Een zelfbewuste uitlating van een befaamd econoom komt je in de ge dachten: hel economische leven in ontwikkelde landen kunnen we te genwoordig praktisch volledig be heersen. We zijn in feite daarmee klaar. De economische wetenschap dient zich nu vooral te richten op de onderontwikkelde probleemgebieden. En dit dan? Het is een probleem dat al heel oud is. Maar niemand heeft er een oplossing voor. Sterker: een econoom zal zelfs zeggen dat doordraaien een economisch verant- (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG De Eerste Ka mer is in grote meerderheid voor invoering van het systeem van omzetbelasting volgens het stel sel van de toegevoegde waarde. Dit bleek gisteren bij de behan deling van dit wetsontwerp in de Senaat. Het enige discussiepunt leverde de verdeling van de 700 miljoen, die bij Invoering van het BTW-stelsel aan de schatkist toevloeien. De oppositie wil dit primair voor werkloosheidsbe strijding aanwenden. Het kabinet overweegt plannen voor een belastingverlaging. In de Tweede Kamer is vorige week de motie-Engels aangenomen, waarin de regering de suggestie wordt gedaan gelden voor de werk loosheidsbestrijding te putten uit verkoop van overheidsaandelen in sta a tson dernemingen. Mr. Van Hall (soc.) keerde zich in de Senaat tegen deze gedachte. Hij betoogde dat hierdoor aandelen in buitenlandse handen zullen komen. De heer Van Hall achtte dit onge- Biafrti Van bevriende zijde ontving ik uit Biafra een schrijven, met het verzoek aan de inhoud ervan zo groot moge lijke bekendheid te geven. Gaarne voldoe ik daaraan door dit ingezonden stuk. Ik citeer: „Wat is nu in juni 1968 het grootste probleem in Biafra? Dat is het grote aantal vluchtelingen, 4 miljoen op een bevolkine van 11 mil joen, en het aantal stijgt dagelijks. In de kampen heerst honger en ziekte. We zijn geweldig geholpen met de melk- en eipoeder via de Wereldraad van Kerken. Deze hulp kwam vnl. uit Duitsland. Noorwegen (stokvis), Frankrijk. Canada en Amerika. Uit Nederland kwam niets. Dit is echter een druppel op een gloeiende plaat als het basisvoedsel ontbreekt. Het is nu het begin van de regentijd en de nieuwe yamoogst komt pas in juli. Sommige kampen hebben sinds zes weken geen voedsel meer gehad van het voedselcomité. Met melkpoeder moet met vakkennis wor den omgegaan. Teveel veroorzaakt n.l. vreselijke diarreeën in ondervoede mensen. En dat is dan ook het einde. Dage lijks sterven honderden mannen, vrouwen en vooral kinderen van de honger. Onze kliniek werd afgelopen woensdag bezocht door 1400 mensen, normaal is dit 600 a 700. De militairen zijn hier dan nog niet bii inbegrepen. Het is overbodig te zeggen dat één vliegtuiglading melkpoeder, dit is 400 zakken, dan gauw op is. We zien reikhalzend uit naar een volgende zending. Komt deze niet bin nen twee weken dan moet met het werk in de kampen worden opgehou den. Een andere grote moeilijkheid is het tekort aan benzine sinds Port Har- court oorlogsterrein is. Ook dit kan spoedig de oorzaak worden van het stopzetten van het werk. Zuster Folkerts en dr. Middelkoop werken na het bombardement van hun ziekenhuis in Intigidi beiden voor wenst. Minister Witteveen zag dit be zwaar niet zo sterk. Er zijn regelin gen te treffen om de beslissingsbe voegdheid in de ondernemingen met buitenlandse aandeelhouders in Ne derlandse handen te houden, aldus de bewindsman. Geen bezwaar Opvallend was dat de AR-se- naatsfractie, geen enkel bezwaar had tegen de BTW. In de Tweede Kamer had de antirevolutionair Goudswaard benadrukt dat de vrijkomende 700 miljoen niet voor een algehele belas tingverlaging mocht worden gebruikt. In de Eerste Kamer werd mede na mens de ARP het woord gevoerd door de CH-senator jhr. De Geer. Prof. Al- berda (a.r.) is momenteel in het bui tenland. De heer De Geer meende dat over de besteding van de 700 miljoen pas een beslissing genomen kan worden in een concrete situatie, namelijk bij het opstellen van de begroting. De liberaal De Wilde uitte zich in de zelfde geest. Minister Witteveen was het met deze sprekers eens. De besteding van de 700 miljoen moet op zich zelf be keken worden. Dit staat los van het aanhangige wetsontwerp over invoe ring van de BTW, meende de mi nister van financiën. Hij zei voorts dat indien er tot een verlaging van de belastingdruk aan de voet wordt besloten, dit in feite neerkomt op een terugnemen van be lastingdruk die op andere plaatsen is ontstaan. Staatssecretaris Grapperhaus deel de de senaat nog mee dat de invloed van de inflatie op de belastingdruk het sterkst voelbaar is bij de lage inkomensgroepen. Bij een inflatie van 5 procent stijgt de belastingdruk op een inkomen van 6000 met 24 procent; bij een inkomen van 9000 is dit 10 procent en bij een inkomen van 120.000 stijgt de belastingdruk slechts 1,2 procent. De eerste Kamer heeft vanmorgen over invoering van het BTW-stelsel gestemd. woorde zaak is en hij kan dat uitvoe rig bewijzen ook. Hij zal aankomen met de niet te betwisten redenering, dat de tuin bouw van de weersgesteldheid afhan kelijk is. Dat daardoor een tijdelijk groter aanbod kan komen dan er vraag is. Wat wilt u: officiële voorspellingen over te verwachten oogsten moeten soms drie- tot vier maal herzien worden, naarmate de oogst naderbij komt en dan zitten de profeten er nog vaak volkomen naast. Aanbod te groot Bij een tijdelijk te groot aanbod van een produkt hanteert men daar om op veilingen een minimumprijs. Deze ligt al ver onder de kostprijs. In vele gevallen bedraagt ze er maar de helft van. Komt het prijsverloop op de veiling daaronder, dan is er spra ke van doordraaien. Het is het laatste redmiddel om volledig prii'sbederf ie voorkomen. Gelukkig valt het met doordraaien dit jaar erg mee. I De tuinders hebben voor dit. soort j schadeoosten een onderlinge verzeke ring. waarvan de premies heffingen per produkt z::n. Zo ontstaan voor elk produkt potjes. I Uit die potjes krijgen de aarvoer- l ders van doorgedraaide produkten enige tegemoetkoming: 80 procent I van de minimumprijs (die dus al ver onder de kostprijs ligt) voor kwaliteit I. 60 procent voor kwaliteit II. Elk jaar worden de minimumprijzen op nieuw vastgesteld. U zal de econoom tegenwerpen: kunnen de te conserveren produkten dan niet verwerkt worden? Hij zal antwoorden: soms. maar meestal niet. want een verzadigde markt voor een produkt, betekent doorgaans dat ook de verwerkende industrie verzadigd is. Men kan die extra hoeveelheid gewoon niet verwerken. Drie darfen U stelt voor: breng die produkten dan naar inrichtingen of zo. Hii ant woordt: daar is al mee geëxperimen teerd. Men bracht doorgedraaide spi nazie gratis naar een aantal bejaar denhuizen. Reactie: Bedankt, het was heerlijk. De volgende dag opnieuw: ja men had ze wéér gegeten. De derde dag: Hebt u niets anders? We zijn geen familie van Popeye de Sailor- man... Veevoeder dan. Antwoord: soms. Maar vaak niet, zoals dit jaar, nu we al met een aardappelenoverschot zit ten. dat de koeien krijgen. Bovendien spoot.dit jaar het gras al met Pasen de grond uit. De dieren zitten tot de nek toe vol.... Én zo kunt u nog even doorgaan: naar hongergebieden (kan niet, te be derfelijk, te weinig calorieën. Die mensen zijn alleen met produkten als graan en rijst geholpen). Kortom, al les wat u zou voorstellen, wordt met overtuigende argumenten als onwer- Zorgvuldig gekweekte produkten, waar elke goede tuinder toch ook ,^ijn hart in legt" vinden hier een roemloos einde. kelijk naar het rijk der fabelen ver wezen. Al jaren de vluchtelingen. Hoe lang zal dit nog kunnen? Deze vraag vervult ons met angst. Niets is zo erg als het machte loos aanzien van dit lijden. Zolang je kunt werken ben je dankbaar voor iedere dag die je hier nog krijgt". De brief van zuster Van Dam spreekt duidelijke taal. Wat kunnen wij doen? Ten eerste, een verant woorde bijdrage storten op giro 5261 van Oecumenische Hulp tc Utrecht voor de hongerigen in Biafra. Ten tweede, de Kamerleden die wij geko zen hebben, vragen wat dezen denken te doen aan deze noodsituatie. Alleen maar de eigen wapenleveranties stop zetten is wel erg magerties! Ten der de, bij onze predikant informeren hoe zwaar onze Kerk aan de gruwelijke strijd in Nigeria tilt. Als ik goed heb waargenomen, pro beert men zowel in de kerken als in de politieke partijen strikte neutrali teit in acht te nemen. Kan dit echter wel, nu de Haussa's in Nigeria bezig zijn de Ibo's in Biafra uit te roeien? Het christelijke geloof kiest altijd par tij voor de zwakkere, óf het is niet christelijk. Indien de Haussa's door de Ibo's werden uitgeroeid, zouden wij voor de Haussa's moeten opkomen. Nu zijn evenwel de Ibo's het kind van de re kening. Regering en parlement, kerk en zending dienen, zolang Biafra dui delijk onderligt, partij te kiezen voor Biafra. Den Haag Drs. J. A. B. Jonge- neel LONDEN Frank Mitchell, bijge naamd „gekke bijlman", die op 12 december uit de Dartmoor-gevange nis werd bevrijd, werd elf dagen la ter om duistere reden vermoord door onderwereldfiguren die hem bij zijn vlucht hadden geholpen. Dit is gisteren aan het licht geko men tijdens een proces tegen drie onderwereldfiguren, die een leidende rol zouden hebben gespeeld bij de ontsnapping van Mitchell. De drie mannen zijn: de gebroeders Ronald, Reginald en Charles Kray, bekende onderwereldfiguren in de wijk van het Londense nachtleven Soho. Volgens de officier van justitie, Kenneth Jones, is Mitchell bij zijn ontsnapping geholpen alleen om op nieuw gevangen te worden gehouden en tenslotte te worden vermoord door zijn „helpers" twee handlangers van de Kray's. die ook terecht zullen staan. Jones zei tegen de rechtbank dat de üiep-slaap matras waarorf u ook echt uitrust! BARENDRECHT En wat zal het zijn, mevrouw vandaag? Mevrouw, die al heeft rond staan kijken in de winkel van de groenteman, bestelt: Geeft u maar een flinke bloemkool. Dan een komkommer. En ja. geef ook maar een kilo van die kleine ap peltjes. De middenstander maakt de bestelling klaar en slaat aan op zijn tclmachientje: Dat was dan één bloemkool, zestig cent, een komkommer veertig cent, een ki lo appeltjes zestig cent. Samen één gulden zestig. Een alledaagse gang van zaken, die niet beschreven zou zijn als daar niet die akelige werkelijk heid was op enkele honderden meters afstand van deze groente winkel: het massaal weggooien van tuinbouwprodukten, onder meer bloemkool, komkommers, sla en appels, omdat ze waren doorgedraaid. Een werkelijkheid waarvan we allen weten, die dit jaar zelfs niet eens zulke grote proporties heeft aangenomen, maar die er niet minder onver antwoord om blijft. URK Op ongeveer vijf kilometer noordwest van Urk is gisteren het Duitse fhip Undine gezonken. De vijfkoppige bemanning heeft zich in een reddingboot in veiligheid weten te brengen. Een passerend schip pik te de schipbreukelingen op. Zij zijn ondergebracht in een hotel te Urk. Geen hunner werd gewond. Aan weerskanten van een speciaal daarvoor aangelegde weg worden de doorgedraaide produkten gelost. De hele dag is er een man in de weer om de groenten opzij te schuiven, zodat andere wagens beter kunnen aan- en afrijden. De vakman zegt: men studeert al tientallen jaren op dit probleem. Tot in synodes toe. De eerste die met een praktisch uitvoerbaar voorstel komt. moeten we nog tegenkomen. En hij zal waarschijnlijk terug kaatsen: ga eens bij de reini gingsdiensten vragen hoeveel koste lijk eten in vuilnisbakken verdwijnt. Als u dat eens geconcentreerd van maar één dag bijeen zou brengen.... Het is waar. Het is allemaal waar. Maar resteert dan toch niet deze ene (armzalige) conclusie: economisch hebben wij de zaak NIET in onze vingertoppen? Mitchell met een meisje als ge zelschap in een Londense flat was opgesloten. Toen de gevangene ver liefd werd en een gevoel van mede lijden in zijn partner wist op te wek ken werd het meisje bedreigd voor het geval dat zij ooit over de zaak zou spreken. Behalve de Kray's en de twee daders worden nog vier mannen beschuldigd van medeplichtigheid aan de ontsnapping. De „gekke bijlman" dankt zijn bij naam aan zijn geestelijke oneven wichtigheid en aan het feit dat hij bij zijn veelvuldige gewelddaden zijn slachtoffers met een bijl bedreigde. Hij werd als een van de gevaarlijkste misdadigers van Engeland beschouwd en stond verder bekend om zijn enorme spierkracht. De ontsnapping uit de Dart moor-gevangenis was de vierde in zijn leven, en werd gevolgd door een enorme mensenjacht, waarbij zonder succes vrijwel de gehele Britse poli tie en zelfs eenheden van het leger werden ingeschakeld. Griekse junta laat 18 gevangenen vrij ATHENE De Gridkse regering heeft gisteren 18 politieke gevange nen vrijgelaten, onder wie twee vrouwen. Zij zijn sinds de militaire machtsovername in april 1967 op de eilanden Jaros en Leros vastgehou den. Vice-premier Pattakos deelde mee dat de regering maandag het nieuwe ontwerp voor een grondwet zal pu bliceren. AMSTERDAM De roofover val op de loonwagen van Groen- pol werd grondig voorbereid. Bontwerker Lex B. (30) en de verwarmingsmonteur Joop L. (34) hebben het geldtransport vijf weken lang gevolgd om op de hoogte te komen van de route, het tijdstip en de gewoonten van de bestuurder en zijn bijrijder. De verwarmingsmonteur wist van het geldtransport af, omdat hij bij een firma werkte die in zakelijke re latie tot Groenpol staat. Vrijdagmid dag wachtten zij de van het hoofd kantoor van Groenpol op de De Ruy- terkade komende geldwagen op, for ceerden de aanrijding en verdwenen met de auto, twee beduusde werkne mers van Groenpol achterlatend. Achter deze feiten kwam de re cherche gisteren na de arrestatie van de twee rovers. De snelle aanpak door de gespecialiseerde recherche- groep en gebruikmaking van een computer heeft er mede toe bijgedra gen dat Lex B. en Joop L. zo snel konden worden geïdentificeerd en ge arresteerd en de omvangrijke buit in zijn geheel opgespoord. De rovers hadden het geld in oude sokken ge daan. in een tas gestopt en deze ver borgen in de kolenkist bij B's schoonmoeder, die met vakantie is. Tegenvaller Gebleken is dat de overval niet is gelopen zoals het tweetal zich had gedacht, hetgeen hen fataal is gewor den. De opzet was de buit over te laden in een van de gestolen Volkswagens die bij de roof werden gebruikt, maar ..toen zij geen kans zagen de deur van de bestelauto te openen besloten tij in paniek er met wagen en al vandoor te gaan. Tijdens hun rit naar de Spaarndammerbuurt vonden zij de sleutel op de bank. Zij stalen het geld. lieten de wagen op het Zaanhof achter en spoedden zich naar het vlakbijgelegen Hem- burgstraat. waar de moeder van L. woont. Zij verstopten het geld op zol der, waarna ieder zijns weegs ging. Het omvangrijke onderzoek, waar bij van meet af aan een groot aantal rechercheurs werd ingeschakeld, richtte zich onmiddellijk op de Spaarndammerbuurt en de gestolen auto's. Een belangrijke aanwijzing was, dat verschillende mensen in de buurt hun oude buurtgenoot Joop L. met een tas hadden zien lopen. Zijn signalement klopte aardig met het overigens vage signalement van een van de daders zodat besloten werd L. in de nacht van vrijdag op zaterdag in zijn woning in oud-zuid van zijn bed te lichten. Computer Als de waterpolilie in Bangkok uitrukt, ga dan maar opzij. Met speedboot en loeiende sirenes baant zij zich een weg naar dat gedeelte van dg rivier waar haar aanwezigheid vereist is. Kom. niet zo westers alstublieft. Het gaat allemaal veel gemoedelijker. Bij het zoeken naar de tweede ver dachte, die met Lex was aangespro ken, werd een computer ingescha keld. Deze naam plus de verdere ge gevens waarover de politie op dat moment beschikte werden aan de computer toegevoegd waarna er 75 Lexcn uitrolden. Dertig van hen vielen al vrij spoe dig af, de gangen van de overigen werden vrijdagavond en -nacht nage gaan. Hierbij stuitten de recher cheurs op de bontwerker, die bij na der onderzoek al jaren een kaart- vriend van Jopie L. bleek te zijn. De aanwijzingen tegen hem werden versterkt doordat men bij hem thuis twee bundeltjes van elk honderd briefjes van tien aantrof en hij bo vendien niet kon verklaren op welke wijze hij de vrijdagmiddag had door gebracht. Ook werd hij vrijwel zeker her kend als de man die bij de overval de nylonkous over het hoofd had, Joop L. had bij zijn aanhouding vijf envijftig briefjes van tien in zijn bezit, die door de kassier van Groen pol herkend werden aan een aanteke ning die hij op een van de biljetten had gemaakt. w Proficiat Alex B. ontkende bij zijn aanhou ding hardnekkig iets met de roof te maken te hebben, evenals Joop L. Pas toen zij de opgespoorde buit on der ogen kregen zagen zij in dat het weinig zin had te blijven ontkennen. „Proficiat", zei Lex toen tegen de re chercheurs. Volgens commissaris T. C. J. San ders die het zo succesvolle onderzoek leidde, kunnen bedrijven die regel matig geldtransporten van enige om vang verzorgen uit de roofoverval de les trekken, dat zij wat vervoermid del, route, tijdstip en personeel be treft wat meer variatie in hun transporten moesten brengen. De daders konden hun plan base ren op een geldwagen, die elke vrij dagmiddag zonder mankeren op het- j zelfde tijdstip met dezelfde bestuur- j der dezelfde weg door Amsterdam j aflegde, aldus commissaris Sanders. PARIJS Gisteravond heeft een grote brand gewoed in het Paryse station Gare de l'est. Het vuur was in de ondergrondse kantoren ont- staan. De materiële schade is aan- I zienlijk. --- ---- '7 (Van een onzer verslaggevers)

Nieuwe Leidsche Courant | 1968 | | pagina 5