Verkrijgbaar: TOM OKKER KWAM NOG NIET IN DE BAAN voor f.118,37 in de maand Kritiek van NKV op bankleningen B' AMRO-LENING Nederlands müitair elftal liet bijsonder goede indruk achter Winst voor Rod Laver Andreiko in Bolzano al na enkele zetten remise met Verpoest Koekoek Op verregend Wimbledon Rinv Wagtmans niet in de Tour Meisje dood naast haar bromfiets (als u in 24 maanden zou aflossen). Mars der armen Overheid neemt rapport dagblad fusies in studie NDU KOOPT HENKES Inkomsten van vakbeweging dalen sterk 9 DINSDAG 25 JUNI 1968 té'; -• r Prinses Ira von Fürstenberg wan delend over de Via Condotti in Rome. Ze heeft zojuist de opnamen beëindigd voor de film Vatican Story. LONDEN Een half uur vóór het begin van het tennistornooi om de kampioenschappen van Wimbledon moesten maandag de duizenden toeschouwers en ook de organisatoren een teleur stelling verwerken toen een motregen neerdaalde op de nog on- bespeelcfe banen. De dekzeilen werden ontrold en beschermden het gras op het Centre Court en de belangrijkste banen. Vijfenvijftig minuten later dan het geplande openingstijdstip waren het Centre Court en baan nummer één bespeelbaar, maar de partijen op de overige banen moesten verder worden uitge steld. Er viel nog lichte regen toen John Newcombe, de Australische titelver dediger, het programma opende in een partij voor de eerste ronde van het herenenkelspel tegen zijn landge noot Owen Davidson. Rod Laver, de Australische professional, die als eerste is geplaatst, boekte de eerste overwinning. De uitslag was: Laver Scott (VS) 6—3 4—6 6—3 6—2. Laver had eveneens maar weinig vat op Scotts service. Door een break in de openingsgame moest hij zelfs de tweede set afgeven na vijf BOLZANO In de voorlaatste ronde van het tornooi om het wereld kampioenschap dammen te Bolzano kwam Andreiko al na enkele metten remise overeen met de Belg Verpoest, die voor de aanvang van de partij dit voorstel aan de Rus had gedaan. De beweegredenen van Verpoest waren dat hij graag als zesde wilde eindigen (Vervolg van pag. 1) Op dat moment is er een kleine groep gekomen (Nieuwenhuysen, Van Harselaar en Van de Brake), die is naar het hoofdbestuur gegaan en heeft dat bestuur bang gemaakt. Het bestuur heeft getekend en Van de Brake is met dat papier bij mij gekomen: „Als je nu niet tekent, ben je niet democratisch". Toen heb ik maar getekend dat ik de dubbel functie van Harmsen voor een jaar goed zou vinden. Na dat jaar zouden er wel andere Kamerleden ingewerkt kunnen worden." Uitzondering De heer Harmsen las ons vanmor gen voor de zekerheid het bewuste papier nog esen voor. Hierin ver klaarden de leden van het hoofdbe stuur, inclusief de heer Koekoek, in spoedzitting byeen, dat zy ermee ak koord gingen dat de heer Harmsen bij wijze van uitzondering een dub belfunctie zou bekleden en dat hij daartoe een secretaris of administra teur in dienst zou nemen die hij zelf zou betalen en die ook voor de par tij zou werken. Daarmee meende de heer Harmsen aan zijn verplichtin gen te hebben voldaan. De heer Koekoek vertelde dat hy een brief aan Kamervoorzitter Van Thiel heeft gestuurd waarin staat dat de heren Kronenburg en Van de Bra ke geroyeerd zijn en dat ze niet meer namens de Boerenpartij mogen spre ken. „Ik heb er niets van kunnen merken dat zy aanhang hebben. Ik j heb wel veel brieven en telegrammen gekregen waarin ik steun kreeg. Hoe veel? Daar let ik niet op." Steun „Sommigen vroegen wel of het nog bijgelegd kon worden. Ik heb alles op democratische wijze gedaan en de le den zullen mij blijven steunen. Van verschillende afdelingsbesturen, Den Haag o.m., heb ik al steun gekregen. Ook van de Haagse raadsfractie." Koekoek: „Harmsen heeft altijd voorzitter willen worden. Hij probeert de partij van mij af te pakken. Daar krijgt hij nu de kans niet meer voor. Vroeger had hij wel wat aanhang, nu niet meer, nu de mensen weten hoe de vork precies in de steel zit. Geroyeerd „Mat negen tegen één stemmen is Harmsen door het hoofdbestuur ge royeerd, tenzij hij binnen acht dagen het geld van zijn dubbelfunctie af draagt. Nieuwenhuysen is geen admi nistrateur meer. Hij moet zijn papie ren bij mij inleveren." „De eigenlijke aanleiding is dat zij mij kwijt willen. Maar dat is eigenbe lang van Harmsen en Kronenburg. Want ook Kronenburg heeft zijn borg som van vijfduizend gulden nog niet gestort. En ze hebben wel in de gaten dat, zolang ik partijvoorzitter ben, ik om dat geld zal blijven vragen, want, dat zijn onze regels en daar houd ik mij aan." „Als ik bij het hoofdbestuur ge weest was, zou ik me niet bang heb ben laten maken door de rebellen. Wie weg wil, kan gaan. Vrijheid-Blij heid bij de Boerenpartij. Zo ging het met Voogd ook. En ook deze vier heb ben maar een hele kleine aanhang." aldus zei ons de heer Koekoek. voor Mostovoy, die thans nos een gelijk aantal punten als de Belg heeft. In de slag om de tweede plaats is Koeperman er deze ronde in geslaagd zich alleen en direct achter Andreiko te plaatsen. Hij won van de Surina mer Perschad in een prachtige posi tiepartij. Tsjegolev won zonder om wegen van de Tsjech Reimann. Moeilijker hadden het de Neder landse spelers. Sijbrands won welis waar zoals verwacht mocht worden van de Monagask Agliardi, maar had toch veel tegenstand te overwinnen, voordat hij zich winnaar mocht noe men. Harm Wiersma had het tegen de Amerikaan Smith evenmin ge makkelijk. Zowel Wiersma als Smith hadden in het late middenspel veel tijd no dig. Er ontstond een eindspel dat uit eindelijk op remise uitdraaide. De mogelijkheid is groot dat in de eind rangschikking de drie Russen de hoogste plaatsen gaan bezetten. Het programma voor de laatste ronde luidt: Reimann - Mostovoy, Laporta - Tsjegolev, Verpoest - Del hom, Agliardi - Andreiko, Smith - Sijbrands, Koeperman - Wiersma, Fanelli - Perschad en Feldl - Caze- mir. UITSLAGEN: De uitslagen luiden: Mostovoy (Fr) - Feldl (Oost) 20; Cazemir (Zwits) - Fanelli (It) 11; Perschad (Sur) - Koeperman (Rusl) 0—2; Wiersma (Ned) - Smith (VS) 1—1; Andreiko (Rusl) - Verpoest (Belg) 11; Delhom (Fr) - Laporta (It) 1—1; Tsjegolev (Rusl) - Reimann (Tsj.Sl) 20; Sij brands (Ned) - Agliardi (Mon) 20. De stand: 1. Andn iko 23 pnt; 2. Koeperman 22; 3/4/5 Wiersma, Sij brands, Tsjegolev, 21; 6/7 Verpoest, Mostovoy 17; 8. Smith 16; 9. Cazemir 13; 10/11 Delhom, Fanelli 12; 12. Perschad 10; 13. Laportfc 9; 14. Agli ardi 7; 15. Reimann 3; 16. Feldl 0 pnt. setpoints te hebben weerstaan. Uit eindelijk won het hardere profmo- reel. Voor het duizendkoppige pu bliek, dat zich door een stiptheidsac tie van de ondergrondse niet van de tennisbanen had laten afhouden, was het echter een mager menu. Temeer daar het spel op de bijba nen pas na zessen tot ontwikkeling kwam. Op de niet afdekbare banen werd zelfs in het geheel niet gespeeld. Het aantrekkelijke cen- tre-courtprogramma werd slechts ten dele uitgevoerd als gevolg waarvan Okker niet in actie kwam. De Nederlander, wiens naam in geen enkele Engelse krant ontbreekt als de voornaamste amateurgegadig de voor de titel, was de eer waardig gekeurd zijn partij voor de eerste ronde tegen de Britse nummer zeven Peter Curtis te spelen op het centre court na Newcombe Davidson, Wilson Drysdale en Gonzales Khrisnan. In de verloren regenuren werd zijn naam veelvuldig genoemd. Okker be hoort namelijk tot de 27 amateurs die op Wimbledon om geld spelen. Dat in tegenstelling tot de Nederlandse meisjes, die alleen de 50 pond on kostenvergoeding ontvangen. Okker heeft ook op Queens om geld gespeeld. Het niet doorgaan van de finale tegen Clark Graebner kost te hem zelfs enkele duizenden gul dens, omdat hij nu in het punten klassement van een sigarettenfirma niet meer gelijk kon komen met de Australiër Ken Fletcher. V reemd De Britten kijken maar vreemd te gen deze gang van zaken aan. Zij De brandende Noorse tanker Texa co Bogota, drijvend ter hoogte van Oeland aan de oostkust van Zwe den. De 37 bemanningsleden zijn door een helikopter en een Duits schip opgepikt. Een opvarende wordt vermist. begonnen de strijd voor een open Wimbledon om schijnamateurisme uit de sport te bannen. Het gebrekki ge compromis van de dertigste maart in Parijs blijkt echter „de grote leu gen" nog een handje te hebben ge holpen. Topamateurs als Okker kunnen al leen door de eigen nationale bond als geautoriseerd speler worden voorge dragen of verliezen hun amateursta- tus als zij deelnemen aan een geslo ten profevenement zoals het tor nooi van Boston. Noch het een, noch het ander ligt in de lijn van de ver wachtingen. zoals er nog wel heel wat water door de Theems zal stro men voordat de Britten de witte sport werkelijk schoongewassen heb ben. De uitslagen zijn: Herenenkelspel, eerste ronde: Newcombe (Austr) Davidson (Austr) 4—6 6—3 6—4 6—3; Santana (Spanje) Plotz <W-Dia> 6—fl 6—4 6—2: Rosewall (Austr) Segal (Z-Afrika) 6—3 64 6—4; Ralston (VS) Brown (Austr) 6-1 7-5 8-6: Tirlac (Roem) Russell (Jam) 7—5 6—2_8^: Fo;< (VS) Becker (GB) 6—2 6—4 7—d; J. Ulrlch (Den) Watanabe (Jap) 6—2 6—4 7—5; El Shafei (Egypte) Lal! (India 6—4 6—4 3—6 6—2. Hewitt (Z-Afrlka) Barrett (GB) 6—2 8-6 6—4; Beust (Fr) - Dent (Austr) 4—6 6-3 6-4 7-5; Emerson (Austr) - Holmberg (VS) 62 6—2 6—4: T. UIrich (Den) - Lejoes (Rusl )46 6-1 10-8 6-2: Barthes (Fr) - A. Yala (Chili) 911 6—2 6-4 8—6Contet (Fr) Rahim (Pakistan) 3—6 7—a 7—a i—9 6—2; Gimeno (Spanje) - Gulyas (Hong) 6—3 75 64; Drysdale (Z-Afnka) Wilson (GB) 9-7 6-3 6—2; Pasarell (VS) - Hombergen (België) 6—3 7—5 3—6 6—3. Arllla (Spanje) Carpenter (Can) 6-4 6—4 11—13 6—3: Leschlv (Den) Stubs (Austr) 6—2 3—6 8—6 6—1; Howe (Austr) Battrick (GB) 6—4 8—6 7—5: Gerner (Z-Afrika) Lumsden (Jam) 2—6 6—2 64 7—5; Edlefsen (VS) Fassbender (W-Dld) 6—2 i—5 7—5; Taylor (GB) Mills (GB) 6—4 6—2 6—3; Hoad (Austr) Mukerjea (India) 6—3 6—4 6-2; Rlchey (VS) Philllps-Moore (Austr) 6—2 8—6 7—5; Addison (Austr) Haillet (Fr) 11—9 6—3 6—2; Maud (Z-Afrlka) Schroder (Z-Afrlka) 6—3 6—2 6—2; Bowrey (Austr) Gaslorek (Polen) 6—3 6—1 7—d: Koch (Braz) Dl Masco (Italië) 6—3 6—2 11—13 60; Alexander (Austr) McMillan (Z-Afrlka) 5—7 9—7 6—3 9—7: Metreveli (Rusl) Orantes (Spanje) 6—2 6—2 4—6 16—8: Olmedo (Peru) Rodriguez (Chili) 12—10 7—5. afgebroken wegens Invallende duistern**. AMSTERDAM Nadat Harrv Steevens wegens een knieblessure had moeten bedanken voor de Neder landse Tour de Franceploeg, is maan dag ook Riny Wagtmans weggevallen uit het tiental. Wagtmans. die net als Steevens in de Ronde van Zwitser land heeft gereden, is ziek uit Zwitserland teruggekeerd. Maandagmorgen is Wagtmans te Rotterdam onderzocht door de bondsarts van de KNWU, de heer K. Visser. De arts constateerde een ontsteking aan het linkeroor en bron chitis en gaf Wagtmans een absoluut startverbod voor de Ronde van Frankrijk. De teleurgestelde Wagtmans ver telde dat hij spijt had als haren op zijn hoofd niet eerder uit de Zwitserse Ronde te zijn gestapt. De sportcommissie van KNWU, die aan vankelijk Haast als vervanger had willen aanwijzen, stuitte op een wei gering van de Rijsbergenaar, die zich na de Ronden van Spanje, Italië en Luxemburg niet meer fit genoeg achtte om ook nog de Tour de France te rijden. In overleg met ploegleider Ab Gel dermans zal de sportcommissie van daag de vervangers voor Steevens en Wagtmans aanwijzen. Zoals bekend vertrekt de Nederlandse tourploeg dinsdagmorgen uit Breda naar Vittel. ALTEVEER Twee meisjes zijn gisteravond liggend maast hun brom fiets aangetroffen. De 20-jarige me juffrouw K. Veldman uit Alteveer bleek te zijn overleden. Het andere meisje was zeer ernstig gewond. De toedracht was ndet direct bekend. Als U op korte termijn 2.500,nodig hebt, maar niet weet waar U die zo gauw vandaan moet halen, hebben wij een voor stel: leen ze van de AMRO Bank. U be taalt ons terug in bijvoorbeeld 24 maan delijkse termijnen van ƒ118,37. Rekent U nu even mee: 24 x ƒ118,37 2.840,88. In die twee jaar betaalt U dus 340,88 aan financieringskosten, waarin begrepen rente alsmede vergoeding voor administratiekosten en overlijdensrisico. Dat is gemiddeld iets meer dan 14 gulden in de maand. Waarom komt U niet eens langs bij de Amsterdam-Rotterdam Bank in Uw buurt? (Bellen of schrijven kan natuurlijk ook). Dan vertellen wij U alles over de bedragen die U kunt lenen en het aantal termijnen waarin U kunt terugbetalen. Over de gemakkelijke manier van terug betalen. Over het feit dat bij overlijden het nog niet terugbetaalde gedeelte van de AMRO-Lening wordt kwijtgescholden. Voordat we het vergeten: de AMRO- Lening-folder ligt voor U klaar. F.EN SERVICE VAN DE AMSTERDAM-ROTTERDAM BANK ARNHEM „De werknemers be grijpen niet. waarom er van alle kan ten op hen een beroep wordt gedaan de besparingen op te voeren, als één van de grootste bankconcerns hert met allerlei fraaie volzinnen in adverten ties verleidt om bedragen tot 2500 te lenen om de reis van hun dromen te maken". Dit zei de voorzitter van het NKV, de heer P. J. J. Mertens, vanmiddag op de oprichtingsvergadering van de Katholieke bond van personeel in de agrarische en de voedings- en genot- middelenbedrijven, die is ontstaan door een fusie van vier NKV-bonden met totaal 32.000 leden. De moeilijkheden die door dergelijke aanbiedingen ontstaan, blijken volgens de heer Mertens bij de gemeentelijke volkskredietbanken, die de gezinnen moet helpen hun betalingsverplichtin gen tegenover de banken na te komen. De NKV-voorzitter sprak de hoop uit dat dit probleem niet aan de aandacht van de overheid zal ontsnappen en hij deelde mee, dat de vakbeweging zich er in ieder geval mee zal bezig hou den, „hoe vervelend de banken dit ook vinden". Lonen De heer Mertens zei ook, dat de banken thans koortachtig werken om de loonuitbetalingen in handen te krij- I gen. „Maar de wijze van loonuitbeta- 1 ling is geen zaak die eenzijdig tussen banken en werkgevers geregeld kan worden. De werknemers hebben altijd nog het wettelijke recht zelf daarover te beslissen, een recht dat door de vakbeweging zal worden beschermd". Rel in Montreal 123 gewonden MONTREAL Bij ongeregeldhe den in Montreal zijn maandagavond 123 mensen gewond geraakt en 292 gearresteerd. De incidenten ontston den toen tijdens een parade aan de vooravond der verkiezingen Frans- Canadese demonstranten met l'lessen gingen gooien en politie-auto's in brand staken. Pierre Bourgault, leider van de be weging voor onafhankelijkheid van Quebec, bevindt zich onder de arres tanten. door Meindert Leerling) AGDAD Het Nederlands mili tair voetbalelftal is tijdens de eindronden om het internationaal militair voetbalkampioenschap in Bagdad op de vierde plaats geëindigd. Op het eerste gezicht bepaald geen prestatie om er de loftrompet voor in het geweer te brengen. De sportwereld is hard. Wie niet op de eerste, desnoods tweede plaats komt in een internationaal tornooi, heeft in fei te teleurgesteld. Dat zou daarom ook kunnen worden ge zegd van het militaire elftal, dat na een serie klinkende resultaten in de laatste twee jaar met name in de uitwedstrijden tegen Portugal en Duitsland toch tot de favo rieten van het eindtornooi moest worden ge rekend. Er zijn echter drie oorzaken die het verklaar baar maken, dat aan de hoge verwachtingen niet kon worden voldaan. Het siert de mens wanneer hij „schuld" in de eerste plaats bij zichzelf zoekt. Gezegd moet worden, dat het Nederlands militair voeobalelftal in Bagdad dank zij een fantastische mentale inzet en fair play een bijzonder goede indruk heeft gemaakt. Maar voetbaltechnisch en stellig ook taktisch waren er tekortkomingen. NIET ROOSKLEURIG Zoveel zelfs, dat de vooruitzichten voor het Nederlandse topvoetbal niet rooskleurig zijn. Niet vergeten moet worden dat in het militaire team drie spelers uitkomen die reeds intèvnational zijn: Van Beveren, Klijnjan en Rensenbrink. Daarnaast telt het team verscheidene vaste krachten van Jong Oranje. Behoudens Van Beve ren en Klijnjan alsmede Hulshoff en rechtsback Driessen (Haarlem) telde de ploeg geen uitblin kers. Ook Rensenbrink niet, want de jonge Amsterdamse international toonde vele tekortko mingen. In de tweede plaats is duidelijk geworden dat de militaire formatie danig gehandicapt is ge weest door het feit dat twee weken voor het vertrek naar Bagdad drie sterke spelers als Willy van der Kuylcn, Atle Graumans en de Twente naar Achterberg de militaire dienst verlieten en niet meer voor de ploeg beschikbaar waren. Vooral in de aanval heeft het gemis van v. d. Kuylcn zich laten gelden. En tot slot was daar het ongewone klimaat dat voor Nederlanders geen optimale prestaties toe liet. Wanneer zelfs Turken en Spanjaarden over warmte klagen, behoeft een Nederlander niets meer te zeggen. Niet-voetbalkenners in Irak heb ben er zich dan ook over verbaasd dat men in dit jaargetijde, wanneer de temperaturen het hoogst zijn, een dergelijk tornooi gaat organiseren. Maar dat kan eenmaal niet anders omdat in de maan den die hieraan voorafgaan de spelers in vrijwel elk land gebonden zyn aan competitieverplich- lingen. GEEN KAMPIOENSCHAP Hoe het zij, Nederland heeft ook in die 23ste tornooi om de internationale titel geen kans ge zien het kampioenschap te veroveren. Voor 31 juli zal de poule-indeling voor het nieuwe seizoen worden bekend gemaakt. Trainer Jan Zwartkruis kan dan weer gaan bouwen aan een nieuwe, succesvolle ploeg. Hij heeft de handicap dat in de loop van de komende maanden enkele goede krachten de militaire dienst zullen verlaten: Hulshoff, Geurten en Klijnjan bijv. Dat geeft extra problemen voor het vormen van een sterke aanvalslinie, want evenals bij zovele andere in ternationale ontmoetingen van welke Neder landse voetbalselectie ook, is in Bagdad bij de militairen gebleken, dat het maken van doelpun ten een moeilijk karwei is geworden voor Neder land. En nog altijd staat of valt het slagen van een wedstrijd met het scoren van doelpunten. Blijven die uit, dan boet het geheel sterk aan kracht in. Dat bleek ook in het snikhete en in feite in dit jaargetijde voor voetbal ongeschikte Bagdad. (Vervolg van pag. 1) ONTMOEDIGD Abernathy, die met zijn volgelin gen op tien dagen celstraf kan reke nen, had de laatste dagen zyn de monstranten niet meer in de hand; zy waren door de slechte omstandig heden in de huttenstad ontmoedigd. De jongeren werden driester, er ging geen nacht voorbij zonder politie optreden en herhaaldelijk werden blanke bezoekers overvallen en neer geslagen. De leider van de radicale Black Powerbeweging, Stokely Carmichael, kreeg steeds meer invloed onder de demonstranten. Abernathy had blijk baar besloten tot een opzienbarend slot om de stemming van radicalisme op te vangen en de campagne weer onder zijn controle te krijgen. AMSTERDAM Het rapport van de studiecommissie dagbladconcen tratie, uitgaande van de Nederlandse vereniging van journalisten, zal door de overheid worden bestudeerd. Dit heeft de minister van CRM, dr. M. A. M. Klompé, geschreven aan de Ned. vereniging van journalisten naar aanleiding van de ongerustheid welke door de recente concentraties in de Nederlandse pers is ontstaan. Genoemd rapport bestaat uit twee delen. In het eerste deel wordt vooral ingegaan op het gevaar van dagblad fusies en dergelijke voor de persvrij heid. Het is dit deel dat door de minister ten behoeve van het inter departementale overleg ter bestude ring doorgegeven. In het tweede deel worden waar borgen aanbevolen ter verzekering van de materiële positie van de jour nalisten der bij de concentraties be trokken dagbladen. *>EN HAAG De Nederlandse Dagblad Unie heeft het grafisch be drijf J. H. Henkes in Haarlem over genomen. De NDU verwerft het ge hele aandelenkapitaal van het Haar lemse bedrijf in ruil voor 393.000 gulden nominaal niet-royeerbare certificaten. De NDU is via haar dochteronder neming Holland-Breumelhof in Am sterdam op hetzelfde terrein werk zaam als Henkes. Het is de bedoeling de volledige produktie van Holland-Breumelhof geleidelijk naar Haarlem over te brengen. Voor het personeel van bei de bedrijven zal dit geen gevolgen hebben. Voor de financiering zal de NDU onderhands nominaal 1,5 miljoen niet royeerbare certificaten van aan delen uitgeven. ARNHEM „In een tijd dat geheel nieuwe taken zouden moeten worden aangepakt, spant een aantal factoren samen, die onze financiële armslag verminderen." Dit zcl de heer P. J. J. Mertens, voorzitter van het NKV, van daag op een vergadering. ..De v tig procent van het budget." Meer con centraties binnen de vakbeweging zul len dan ook nodig zijn. Een van de factoren die de finan ciële basis van de vakbond bedreigen is het relatief afnemen van het aantal georganiseerden. In 1957 was 35,0 pro cent van de onzelfstandige beroepsbe volking lid, in 1967 31,0 procent. De contributies, waarvoor direct na de oorlog een twee procent-regeling, gold, bedragen nu nog maar ruim één procent van het loon.

Nieuwe Leidsche Courant | 1968 | | pagina 9