Hanoi vergist zich in de houding der Amerikanen NIEUW BEROEP KIEZEN WORDT GEWOON AMRO BANK n anders dan andere NAVO is bezorgd over harde houding Moskou TERREUR TEGEN SAIGON WERKT AVERECHTS GEEN ANTWOORD OP HET AANBOD VAN JOHNSON 30 bataljons trekken gordel om Saigon Werkloosheid vermijden Johnson wil registratie vuurwapens Italië heeft regering Vorstin opende Werkenrode Voor u die graag met een gerust hart met vakantie gaat: de AMRO Reispolis. Man randde meisjes aan 5 DINSDAG 25 JUNI 1968 DE lichte vooruitgang, die Washington bij de Amerikaans-Noordvietnamese besprekingen te Parijs signaleert, ligt wellicht in de toenemende hoop, dat Hanoi zal ontdekken, op het ver keerde paard te hebben gewed. Met de terreuraanvallen op Saigon en het blokkeren van de Parijse besprekingen heeft het nl. het tegenovergestelde bereikt van wat het nastreeft. caballero constante kwaliteit. ■Harriman. de belangrijkste Ame rikaanse onderhandelaar. len Ds. Toornvliet (4) te Het gebeuren in de wereld lijkt le" soms een openluchtfilm. De ene keer zie je een volk in leed haast ten onder gaan en de andere keer zie je iemand staan in het volle licht, zoals ds. Toornvliet. Afwisselend toont God het duivelse en de troost, die het verstand in de schaduw zet. Hij laat strijders en bestrijders voor het voetlicht tre den en de massa ziet hen worstelend op het toneel. Enige tijd geleden heb ik ds. Toorn- vliet eens gesproken bij een evange- lisatiedienst over de gruwelijke tijd in al j de-Duitse kampen tijdens de oorlog., ;n/ A?ar was niet het gereformeerd-zijn iet hoogste, maar het kind-zijn. Daar was je als vogels van diverse pluima ge bijeen en verlangde je naar de ta fel waar God de Gastheer is. In die onvrije kampen was meer vrijheid van Geest dan er buiten. Daar was je je bewust: alles moet voor Hem zich buigen. Er is immers zoveel, dat in de binnenkamers moet uitgeworsteld worden. Daar hoort ook de zaak-ds. Toornvliet bij, die in lief de had moeten worden bedekt. Den Helder P. Marbus Waardeloos Met verbazing las ik uw artikel over de komende aanschaffing van infra- roodkijkers en -verlichting voor het leger. In 1951 heb ik de eerste proef nemingen met deze apparatuur mee gemaakt, op de Waalsdorpervlakte in Den Haag. Hiermee is alles in het donker te zien, maar de waarde is duidelijk ne gatief als de tegenpartij dezelfde ap paratuur heeft. Deze infraroodkijkers zijn al jaren in de legerdumps te koop. Wanneer deze apparatuur wordt aangeschaft dan zal het toch al kostbare leger uit gerust zijn met in de praktijk waarde loos materiaal. Straks moeten onze toch al hoge be lastingen opnieuw omhoog om ons zo hard verdiende geld in het water te smijten. Laat men er liever koelhuis- boter voor geven. Lisse G. van Werkhoven James Reston, die zeker niet tot de bewonderaars van president Johnsons Vietnambeleid behoort, schreef onlangs in de International Herald Tribune, dat het offensief van Hanoi een zekere propagandawaarde heeft, omdat het aantoont dat de ra- ketaanvallen op Saigon niet verhin derd kunnen worden. Afgezien daar- van verzwakt het echter de positie j van Noord-Vietnam in Amerika en andere landen. Verrassend Een van de verrassende ontwikke lingen van de afgelopen weken is volgens Reston de verandering van de publieke opinie in de Verenigde Staten. Op Johnson wordt thans geen druk meer uitgeoefend, tot elke prijs vrede te sluiten. De lawine van brie ven over de Vietnamese oorlog is een dun stroompje geworden. Zelfs de „vredeskandidaten" in de verkie zingscampagne voor het presi dentschap spreken niet zo veel meer over Vietnam. President Johnson lijkt aldus Reston met zijn redevoering van 31 maart de meeste Amerikanen er van overtuigd te hebben, dat hij op recht naar een eervolle vrede streeft. Op dit punt kreeg hij in belangrijke mate de nationale eenheid, waar hij om vroeg. Intussen hebben de moord aanslagen op dr. King en senator Kennedy de aandacht afgeleid van het geweld in Vietnam naar dat in Amerika zelf. Zelfs de toeneming van het aantal Amerikaanse gesneuvelden heeft niet geresulteerd in pressie op Washing ton, meer concessies te doen bij de besprekingen te Parijs. De raketaan- vallen op Saigon veroorzaken het te gendeel van wat Hanoi beoogt. Ze brengen volgens Reston de vredesad- vocaten in het defensief en verster ken de positie van hen die hervatting van de bombardementen op geheel Noord-Vietnam eisen. Moskou-Peking Johnson verzet zich hiertegen. Hij wil volgens Reston de besprekingen te Parijs laten voortzetten en aanstu ren op vermindering van de oor logshandelingen en een staa(kt-het-vu- ren. Nog altijd zou hij proberen, steun van Moskou te krijgen. Amerikaanse zegslieden nemen aan dat de Russen wel voor een regeling te vinden zijn. Zij kunnen dit echter I niet openlijk toegeven, omdat zij Ha noi niet opnieuw in de armen van communistisch China willen jagen. Dat Moskou wèl voor een vredesre geling voelt maar China er zelfs be zwaar tegen heeft dat Hanoi aan de conferentietafel heeft plaatsgenomen, kan erop wijzen, dat vooralsnog de Chinezen in Hanoi aan het langste eind trekken. De Noordvietnamese weigering in te gaan op het verzoek van Johnson, een klein vredesgebaar Het Franse jongetje kijkt loal beteuterd, als Xoean Thoey. leider van de Noordvietnamese delegatie, hem in een Parijs park op de arm neemt. PARIJS Het personeel van de Franse automobielfabriek Citroën heeft gisteren gestemd voor beëindi ging van de staking. Vandaag is het werk voortgezet. REYKJAVIK Bijna alle ministers van buitenlandse za ken op de NAVO-vergadering te Reykjavik hebben gisteren hun bezorgdheid geuit over de harder geworden houding van Rusland en het opdringen van dat land in de Middellandse Zee. het Noordatlantische bondge- nootschap. Op langere termijn kun- i nen echter in Oost-Europa gebeurte nissen worden verwacht waardoor de I kansen op toenadering groter zullen worden. De afzonderlijke leden van de NAVO dienen hun bondge nootschappen op de hoogte te houden j van de resultaten van hun bilaterale contacten met Oosteuropese landen. Wat de vermindering van strijd krachten in West-Europa betreft: mi nister Rusk en zijn Nederlandse col- lega Luns wezen er op, dat men niet de SAIGON Dertig Zuidvietnamcse en Amerikaanse bataljons tezamen 21.000 man hebben een gordel rond Saigon getrokken om een einde te maken aan de raket- en mortier aanvallen op de hoofdstad. De gor del is ongeveer 10 kilometer breed. Dit is gisteren door de minister van binnenlandse zaken Tran Hien Khiem meegedeeld. Amerikaanse B-52 bommenwerpers doen voorts voortdurend aanvallen op vermeende Vietcong-stellingen. Gisteren werd onder meer een munitieopslagplaats van de tegenstander op deze wijze opgeblazen. In het Zuidvietnamese parlement hebben afgevaardigden gisteren een kwartier lang verhinderd dat premier te maken, kan een aanwijzing in die richting zijn. Sinds Amerika en Noord-Vietnam overeenkwamen, in Parijs onderhan delingen te beginnen, verhevigde Ha noi de strijd in het zuiden en namen de infiltraties toe. Hun aanvallen wa ren voortaan voornamelijk tegen de bevolking gericht en veroorzaakten geen schade van betekenis aan mili taire doelen. De verliezen aan com munistische zijde waren zwaar: in en om Saigon werden sinds begin mei meer dan 10.000 Noordvietnamese en Vietcong-militairen gedood. De strategie van Hanoi is duidelijk. De republikeinse senator Brooke (een neger) herinnerde vorige week in de Senaat nog aan de verklaring van de Noordvietnamese generaal Vinh, waarin deze zei: „We zullen profiteren van de gele genheid die onderhandelingen bieden om onze militaire aanvallen te verhe vigen. Op het slagveld valt de beslis sing. Door te vechten gedurende on derhandelingen zal degene die het hardst toeslaat, de meeste kans heb ben op aanvaarding van zijn voor waarden". Gevolgen De Amerikanen hebben bij monde van ambassadeur Harriman herhaal delijk laten weten, dat de houding van Hanoi ernstige gevolgen kan hebben voor de onderhandelingen. Noord-Vietnam blijft echter eisen dat Amerika onvoorwaardelijk alle bom bardementen staakt. Zolang dat niet gebeurt, zal het niet aan werkelijke vredesonderhandelingen - meewerken. Amerika houdt daarentegen vol, dat Hanoi geen militair voordeel mag trekken van het staken der bombar dementen. Daartoe heeft het voorgesteld, op nieuw een gedemilitariseerde zone in te stellen, onder inspectie van de In ternationale controle-commissie, het akkoord over Laos (1962) te eerbiedi gen en de neutraliteit van Cambodja te respecteren. In dit verband heeft premier Soevannah Phoema van Laos op 30 mei nog van Hanoi geëist, dat het zijn troepen terugtrekt en de neutraliteit van Laos eerbiedigt. Waarschuwing Senator Brooke waarschuwde in zijn rede de Noordvietnamezen, dat zij zichzelf misleiden als zij menen, met hun terreuraanvallen op Saigon en andere Zuidvietnamese steden te bereiken dat ArAerika hun voor waarden sneller zal aanvaarden. Gaan zij ermee door, dan kunnen de gevolgen ernstig zijn. Er is nu nog ge. legenheid tot onderhandelen. Maar er kunnen zich omstandigheden voordoen, waaronder de Verenigde Staten ge dwongen zijn. hard terug te slaan. Dat kan het geval zijn, als Hanoi in navolging van communistisch Chi na vasthoudt aan zijn uitgangspunt dat de beslissing op het slagveld valt. De terreuraanvallen kunnen de be volking van Zuid-Vietnam nog meer demoraliseren. Tegenmaatregelen zouden tenslotte niet kunnen uitblij ven. En daarom hoopt men in Washington, dat Hanoi tot het inzicht zal komen, een misrekening te heb ben gemaakt. Toneelspeelster en TV-actrice Kitty Courbois 25 STUKS 11 50- EEN LAURENS PRODUKT GENÈVE „Nu we voor een tweede industriële revolutie staan wordt het hoog tijd om te vermijden wat er bij de eer ste is gebeurd: een krachtige loosheid- economische groei gepaard met een massale armoede." Dit zei gisteren dr. G. M. J. Veld kamp, oud-minister van sociale za ken, op de 52ste internationale ar- beidsconferentie waar hij sprak als voorzitter van de Koninkrijksdelega tie. Dr. Veldkamp constateerde dat het bewustzijn steeds levendiger <s ge worden van de noodzaak van politie ke. culturele, sociale en economische zekerheid voor iedereen. „Die verze kering begint een nieuwe bedreiging tegenover zich te vinden in de vorm van structurele vormen van werk- de arbeid van de huisvrouw niet op gelijke wijze worden beschermd als de arbeid van de man of de vrouw die in het economische produktiepro- ces is ingeschakeld?" Evenwicht Herval Morgen worden de besprekingen hervat, ook al is ambassadeur Harri man dan nog niet uit Washington te Parijs teruggekeerd. Zij duren nu al bijna anderhalve maand en de voor uitzichten zijn niet hoopvol. Intussen blijven er veel doden vallen in Zuid-Vietnam. omdat Hanoi meent, dat de beslissing op het slagveld zal vallen Tran Van Hoeong aan het woord kwam. De afgevaardigden floten, joelden en trommelden met hun vuisten op de tafelbladen. Zij deden dit omdat zij dachten dat als de pre mier aan het woord kwam, hij de Nationale Vergadering zou voorstel len vredesbesprekingen te beginnen met deelneming van het Nationale Bevrijdingsfronl (Vietcong). Leone premier ROME Senator Giovanni Leone is er in geslaagd Italië een nieuwe regering te geven. Zij bestaat geheel uit Christendemocraten. Leone had vorige week donderdag de opdracht tot vorming van een ka binet aanvaard, nadat de pogingen van de christen-democraat Mariano Rumor, een regering van mid den-links te vormen uit christen-de mocraten. socialisten en republikei nen was mislukt. Leone, een 60-jarige jurist uit Na pels. wordt zelf premier van het overgangskabinet. Minister van bui tenlandse zaken is Giuseppe Medici, die sinds 1954 in een aantal Itali aanse regeringen ministersposten heeft bekleed, het laatst als minister van industrie en handel in de twee eerste regeringen-Moro. Minister van defensie wordt Luigi Gui, tot dusver minister van onder wijs. Emilio Colombo behoudt de portefeuille van financien en wordt minister ad interim voor economie. Pas dan is er volledige werkgele genheid, wanneer er evenwicht tussen de geschiktheid van de mensen en de beschikbaarheid van werk dat zij kunnen verrichten. „Daarvoor zien we nog geen natio nale oplossingen. De arbeidsmobili teit peelt een grote rol". Dr. Veld kamp vond dat de mensen er zich van bewust moeten worden, dat zij twee-, misschien driemaal in hun le ven van beroep zullen moeten veran deren. Over de sociale bescherming zei dr. Veldkamp: Bescherming „Wanneer men werkelijk niet wil discrimineren, moet dan bijvoorbeeld GROESBEEK Koningin Juliana heeft gistermiddag in Groesbeek de nieuwe school van de Stichting bui tengewoon nijverheidsonderwijs voor gehandicapte meisjes en jongens Werkenrode geopend. Dit project dat ongeveer tien mil joen gulden heeft gekost, omvat een technische school voor gehandicapte jongens (de enige in Nederland), vier paviljoens voor huisvesting van de leerlingen, en een hoofdgebouw. De meisiesafdeling van de Stichting is nog gehuisvest in een oud kloostertje in de Horst-Groesbeek. WASHINGTON President is j Johnson heeft gisteren in het Ameri kaanse Congres aangedrongen op aanvaarding van nieuwe wetsvoorstel len ter invoering van een federaal vergunningstelsel voor het bezit van vuurwapens en registratie van alle vuurwapens. Het Congres is nog bezig met het debat over eerdere voorstellen van de president, die gericht zijn op het verbieden van verkoop per postorder van geweren en munitie. Voor vissen, jagen of autorijden zijn vergunningen nodig en zelfs hon den en fietsen zijn geregistreerd. Aan het bezit van vuurwapenex, die zo veel ellende en verdriet in dit land hebben veroorzaakt, mogen zeker niet minder eisen worden gesteld, al dus Johnson, die eraan toevoegde dat er in de VS meer vuurwapens dan gezinnen zijn. troepensterkte zou moeten besluiten. BONN: PRATEN Minister Luns sprak van een „drei ging". De Sowjetunie toont opnieuw, aldus de minister, met de ontspan- i tot eenzijdige vermindering van ning slechts zover te willen gaan als het er kansen voor de commu- nistische expansie in ziet. Een groot deel van de vergadering I was gewijd aan vraagstukken van mogelijke wederzijdse vermindering van troepen in Midden-Europa en het wederzijds afstand doen van het ge bruik van geweld tussen de leden van de NAVO en het Warschaupact. De Britse minister Stewart pleitte voor voortzetting van de pogingen om tot ontspanning te komen. Het kemschild dient echter gehandhaafd te blijven. TOENADERING Evenals minister Luns, is Stewart van mening dat de doelstellingen van Rusland niet zijn veranderd. Rusland is nog steeds uit op verstoring, ver deling en uiteindelijk ontbinding van Minister Willy Brandt van West-Duitsland vroeg aandacht voor de recente Oostduitse verkeersmaat regelen. Hij zei dat Bonn bereid is met de DDR te praten. Maatregelen tegen Oost-Berlijn, in verband met de verkeers bepalingen, dienen vol gens hem geen onnodige escalatie te weeg te brengen. Hij zei te menen dat de Bondsrepubliek en de DDR zich zouden moeten verplichten „op lossing van het nationale vraagstuk slechts met vreedzame middelen na te streven". Rusk verklaarde dat de VS zeer verontrust waren door de gebeurte nissen in Oost-Berlijn. De NAVO moet daarom een volledige solidari teit tonen, aldus Rusk. De AMRO Reispolis is een even onmisbaar document als uw paspoort of rijbewijs. Want de AMRO Reispolis be schermt u tegen de kosten die uw vakantiegenoegen kunnen bederven: uw reisbagage, geld of kostbaarheden kunnen gestolen worden of verloren gaan; ziekte of ongevallen kunnen u tijdens verblijf in het buitenland overkomen en zéér kostbaar blijken te zijn; familie-omstandigheden kunnen een plotselinge terugkeer naar huis noodzakelijk maken. Dc AMRO Reispolis is ver krijgbaar op ieder kantoor van de Amsterdam-Rotterdam Bank. En u weet natuurlijk dat u daar ook uw buitenlands geld en reischeques kunt regelen. AMSTERDAM-ROTTERDAM BANK NEW YORK Uit een overzicht van het persbureau Associated Press blijkt dat de vorige week in de Vere nigde Staten 189 mensen door vuur wapens om het leven zijn gekomen: 109 mensen werden doodgeschoten, 64 pleegden zelfmoord en zestien mensen stierven door ongelukken met vuurwapens. SOEST In Soest heeft de politie een 26-jarige inwoner van die plaats aangehouden. Hij wordt ervan ver dacht twee meisjes var /.even en tien jaar te hebben aangerand. Dit zou in de woning van verdachte zijn ge beurd. De Soestenaar heeft een bekentenis afgelegd. Hij wordt morgen voor de officier van justitie geleid. De meisjes kwamen regelmatig bij de man op bezoek om naar zijn zeven maanden oude baby te kijken. Op een dag heeft de man de meisjes in een andere kamer kunnen lokken en zich aan hen vergrepen. Een en ander is al ruim drie maan den geleden gebeurd. De meisjes durfden echter niets tegen hun ouders te zeggen. Pas enkele weken geleden begonnen zij wel met een paar vrien dinnetjes over het gebeurde te pra ten. Een vriendinnetje lichtte de ou ders in. die op hun beurt weer de vader en moeder van de twee slachtoffertjes op de hoogte stelden.

Nieuwe Leidsche Courant | 1968 | | pagina 5