Nieuw Ruimzicht begint de 2de eeuw met frisse moed Joe Blinco overleden Hulp van werelddiaconaat aan werkloze Arabieren FHUDRITE 20senorita5 1.60 Dr. W. Aalders nieuwe lector in Nijmegen DOMINEES ACHTER PROTEST STUDENTEN Unie en De Brug zetten activiteit samen voort len woord voor vandaag Uw probleem is het onze.. van deze glanzende onder- zettertjes (met fijn Indisch motief) in etui voor ieder die nu 'n nieuwe abonnee opgeeft! DINSDAG 25 JUNI 196« Johannes springt soms op een merkwaardige wijze om met de taal. Neem bijvoorbeeld het tweede hoofdstuk van zijn eerste brief. Hij schrijft: „Ik schrijf u geen nieuw gebod, maar een oud gebodtoch schrijf ik u een nieuw gebod." En toch ligt in deze woorden een zinvolle gedachte, die door twee groepen in de kerk vergeten wordt. Er zijn er die als maar spreken over de wet. Zij vergeten dat sinds Christus de wet anders op ons afkomt dan voor Zijn kruis en opstanding. Tot hen zegt Johannes: ,,Tk schrijf u een nieuw gebod." Er zijn er ook die alsmaar herhalen dat zij niet onder de wet, maar onder genade leven. Tot hen zegt Johannes: ,Jk schrijf ti een oud gebodhet Woord, dat gij gehoord hebt." Voor mij is er geen twijfel aan dat hij daarmee het Oude Testament bedoelt. Want het oude gebod is in Christus nieuw geworden. De wet die in al zijn veroordelende kracht op ons afkomt in het Oude Testament en ons op de knieën dwingt is in Christus een belofte geworden: „Gij zult", is een eis. een moeten en we kunnen niet. Maar in Christus wordt „Gij zult" een belofte. Hij zegt als het ware: Door Mijn kracht zult gij overwinnen. Het oude heilige moeten" is in Christus een belofte van kracht geworden. Genade is niet alleen kwijtschelding van schuld, maar een belofte van nieuw leven en kracht. We lezen vandaag: 2 Koningen 3 1327. Leef- en werkgemeenschap Eens bespot, nu geëerd (Van onze kerkredactie) DOORN Nieuw-Ruimzicht bestaat morgen honderd jaar. Terwijl in de Rooms Katholieke Kerk de kleine seminaria een zieltogend hestaan leiden, ziet het ernaar uit dat voor dit instituut een geheel nieuwe toekomst is weggelegd. \an alle predikantsplaatsen in ons land wordt er op het ogenblik één op de zes bezet door iemand die enkele jaren in dit internaat" heeft doorgebracht. Geen slecht resultaat voor een instituut dat werd opge richt door een afgescheiden predikant, ds. J. van Dijk Mzn. die toch iets wilde doen voor de predikantenopleiding in de Her vormde Kerk. *n d^houdirig van die kerk is wel enige verandering gekomen: 1870. Het officiële orgaan van de Hervormde Kerk schrijft: De mannen die uit deze inrichting voort zullen komen, zullen mannen zijn zonder eigen wil, zonder zelfstandigheid en misschien zonder overtuiging. Zy eijn van op laag ortlhodox. Zy behoeven niet te denken, te twijfelen, niet te lijden en te strijden, zij weten waarvoor zij in de wieg zijn gelegd." 1968: In Woord en Dienst schrijft de rector van het seminarium, dr. J. M. de Jong: In de bewogen situatie van vandaag waarin zoveel onzeker heid en aarzeling bestaat omtrent de inhoud, de goede zin en de praktische mogelijkheden van het predikambt is het bovendien van grote betekenis dat op het kerkelijk erf wat aan de rand, maar toch niet over de rand een werkplaats en geestelijk centrum bestaat waar met kennis van zaken en met volle aandacht dit hele proces gevolgd' wordt. Aan Nieuw-Ruimzicht is de naam van ds. Jan van Dijk Melleszoon ver bonden. een jonge boer uit Tzum, Friesland, die in zijn ouderlijk huis reeds de invloed onderging van het Friese reveil. Hij kwam in contact met een af gescheiden predikant en meende dat hij in die kring het best zijn persoon lijk geloofsleven zou kunnen uitle ven. Na jaren hard gewerkt te heb ben werd hij in 1862 predikant „op artikel acht". De kleine afgescheiden gemeente van Doetinchem beriep UTRECHT Het werelddia conaat van de gereformeerde kerken verleent steun aan een tweetal projecten. Ten eerste zal het materiaal betalen, dat nodig Is voor werkverschaffing van werkloze Arabieren in Israël. En ten tweede wordt het werk van de noodlijdende Evangelische kerk van Griekenland gefinan cierd. Brieven die niet zijn voorden van naam en adres kunnen niet ln behandeling worden genomen. Ge heimhouding Is verzekerd. Vragen die niet onderling met elkaar ln verband staan moeten ln afzonder lijke brieven worden gesteld. Per brief dient een gulden aan postze gels te worden ingesloten. Vraag: Een oude man. weduwnaar en kinderloos, is plotseling doodge bleven. Zijn broer heeft zijn goede ren uit het rusthuis laten weghalen en de begrafenis geregeld. Er zijn nog enige duizenden guldens over op een spaarbankboekje. Hij heeft een niet-officiële verklaring achter gelaten dat het geld bestemd is voor een zendingsorganisatie. Runnen de broers en zusters onderling de boe del verkopen en de opbrengst bij het kapitaal voegen? Hoe te hande len met het spaarbankboekje? .Antwoord: Kennelijk is de verkla ring geen testament. Nu bestaat nog de mogelijkheid dat de ongeldige verklaring nog een geldige benoe ming van een executeur testamen tair bevat. Dan is de laatste gerecht vaardigd de boedel te regelen. Voor het overige zijn broers en zusters vrij de zaak te regelen. Wat de aanwijzing van een zen dingsorganisatie betreft, zijn de erf genamen niet verplicht het geld uit te keren, doch volkomen vrij om naar him geweten te handelen. In overleg met de spaarbank kan men hét saldo afwikkelen. Waarschijnlijk zal deze een verklaring van erfrecht vragen. Vraag: Bij testament ontvangt een der kinderen het recht na overlijden van de vader onroerende goederen te kopen voor de prijs die de vader zelf jaren geleden heeft betaald. Is een dergelijke bepaling geldig? Antwoord: Als de andere kinderen daarin berusten, zijn er geen com plicaties. De andere kinderen kun nen eisen dat de door het testament bevoordeelde, dit voordeel inbrengt bij. de verdeling der nalatenschap, tenzij in het testament bepaald is dat het bevoordeelde kind niet tot inbreng verplicht is. In dit laatste geval bestaat er echter nog de mo gelijkheid dat de bevoordeling van het ene kind zo groot is, dat het minimum-erfdeel der andere kinde ren daardoor wordt aangetast. Vraag: Is er in Rotterdam een werkplaats voor astma-patiënten? .Antwoord: Revalidatie-inrichting voor longpatiënten Deltakleinin- dustrie „De Luchthaven", verzamel gebouw Zuid, StroveIsweg 700 - 710, Rotterdam 21. De werkloosheid onder de Arabie ren. zowel in Israël zelf als in de bezette gebieden is bijzonder zorg wekkend. Tienduizend gezinnen heb ben geen enkel inkomen. In Nazareth bijvoorbeeld is meer dan dertig pro cent van de Arabische arbeiders al een jaar werkloos. In drie dorpen zullen nu wegen worden aangelegd. In de eerste plaats zullen kostwinners en jongeren te werk worden gesteld. De Israëlische regering betaalt de lonen van de 150 arbeiders. Het werelddiaconaat finan ciert zoals gezegd de materia len. Dat is bijvoorbeeld asfalt en de huur van de walsen. Ook de Raad van Kerken in het Midden Oosten draagt het zijne bij. Schoenen In totaal heeft het gereformeerd werelddiakonaat dit keer 200.000 uitgetrokken voor verdere hulp in het midden Oosten. Behalve de wegen aanleg financiert meri er nog een werkverschaffingsobject mee. De schonemakers van Jordanië kregen namelijk opdracht 5000 paar schoe nen te maken voor vluchtelingenkin deren in Syrië. Deze schoenen kosten 7,50 per paar. Kortgeleden kregen de Jordaanse schoenmakers ook reeds een grote opdracht van hel ge reformeerd werelddiakonaat. Toen ging het om de leverantie van 5000 paar kinderschoenen voor de vluch telingenkampen in Jordanië zelf. Het hulpprogramma van de gere formeerde kerken richt zich voor het midden Oosten verder op het am- bachtsonderwijs, kinderzorg en huishoudcursussen in de vluchtelin- gencentra langs de Jordaan. Hiervoor beschikt men o.a. in Emmaus en Je- bron over „family-centres", waar da gelijks honderden ondervoede en zie ke baby's en kleuters worden gevoed. Ook kunnen verzwakte moeders er weer op krachten komen en leren hoe ze van hun armoedige behuizing todh nog eeh „home" voor hun gezin kunnen maken. Ten slotte richt zich de hulp op de Gazastrook. Onder leiding van de Nederlander A. van Goor kwam in deze streek reeds allerlei werk tot stand. Het varieert van de verstrek king van kunstledematen aan oor logsinvaliden, medische zorg en am- bachtsonderwijs tot het maken van pompen in citrusplantages. die de Wereldraad van Kerken hier heeft aangelegd. In totaal besteedde het gereformeerd werelddiaconaat sinds de juni-oorlog van vorig jaar ongeveer driekwart miljoen gulden aan hulpver lening in het midden Oosten. (Het gironummer van het werelddiaconaat is: 2211 t.n.v. Alg. Diakonaal Bureau. Koningslaan 7. Utrecht.) Griekse kerk Voor de hulp aan Grieknland is 80.000 uitgetrokken. De evange lische kerk is in Griekenland een zeer kleine minderheidskerk, die een bijzonder moeilijk bestaan leidt naast de machtige orthodoxe staatskerk. Deze verzet zich met alle mogelijke middelen tegen de ontwikkeling van reformatorisch kerkelijk leven. Een groot deel van de evangelische kerk in dit land bestaat uit Grieken, die destijds uit Turkije werden verdre ven. Onder deze vluchtelingen waren er velen, die in Turkije met de Ame rikaanse zending in aanraking waren gekomen en daardoor protestant ge worden. De hulp van de gereformeerde ker ken is voornamelijk bestemd voor de doorgaans uiterst armoedige vluchte- I lingengemeenten in de dorpen. Onder andere zal men er in nood verkeren de predikanten steunen, enig jeugd werk in zomerkampen mogelijk ma ken en bijdragen in de reparatie kosten van enige kerkgebouwtjes. Verder financiert men de bouw van een nieuwe vleugel van het Ar meens christelijk bejaardentehuis in Athene. Het gaat hier om kamers voor zieke en geestelijk gestoorde be jaarden, die vanwege hun armoede door ziekenhuizen geweigerd worden. Het bejaardencentrum wordt geleid door medewerkers van de Morgen landzending. (Van onze kerkredactie) LOS ANGELES In Califomië is overleden de Britse evangelist Joe Blinco. Elf jaar lang trok hij met Billy Graham de wereld door als me de-evangelist. Terwijl Graham de grote avondsamenkomsten leidde, sprak hij overdag in vele kleinere bijeenkomsten voor jongeren, zaken mensen, predikanten, studenten enzo voort. In verband met zijn gezondheid trok hij zich vorig jaar uit het team van Graham terug en werd hij direc teur van een christelijk vormingscen trum in Califomië. Blinco was een eerste-generatie- christen, die op zestienjarige leeftijd samen met zijn ouders tot geloof kwam. Hij had alleen een lagere j schoolopleiding en werkte daarna tot zijn twintigste in de kolenmijnen. Daarna ging hij naar een bij- belschool en werd door de Britse me thodisten aanvaard als evangelist en later als predikant. Hij heeft een I groot aantal verlopen gemeenten weer tot bloei gebracht. hem. Daar zou hij ook de rest van zijn leven doorbrengen. Maar hij schreef nimmer de Her vormde Kerk af als een dwaalkerk. Terwijl sommigen als hoogste roe ping de afscheiding predikten besefte hij terdege dat daardoor ook een scheuring tussen gelovigen ontstaan was, die hij diep betreurde. Eenheidsfront Intens verlangde hij naar een een heidsfront van alle gelovigen, onge acht de kerkelijke denominaties waartoe zij behoorden. Zijn gedach ten worden misschien wel het beste vertolkt in de in 1867 verschenen brochure „Allieeren door Alliantie", naar aanleiding van de wereldconfe rentie van de Evangelische Alliantie in Amsterdam. Hij wilde alle positief gelovigen, afgescheidenen en hervormden bij eenbrengen in een eenheidsfront. Zo wil hij het opkomend modernisme langs een geestelijk weg overwin nen. Hij wil hen niet uitbannen, maar hen overwinnen door hen te winnen. Maar hoe kan hij als afgescheiden predikant iets doen voor de mensen in de Hervormde Kerk? Hij ziet een mogelijkheid. In 1866 komt de eerste kwekeling bij hem in huis die hij zal voorbereiden op de theologische stu die. Zo wil hij de Hervormde Kerk infiltreren met predikanten die het evangelie verkondigen. Begin Een jaar later wordt reeds opge richt de „Vereeniging tol bevordering van de Inwendige Zending". Doel is jonge mensen te helpen die predikant willen worden. Reeds in 1863 had hij zijn kleine kerkeraad zo ver gekre gen dat hij de geslechte stadswal zou kopen, een stuk grond van 1500 m2 voor 225 gulden, waarvan hij uit ei gen zak de helft betaalde. Daar be gon hij zijn werk, al spoedig voortge zet in het buitentje „Ruimzicht", ge kocht voor 7300 'gulden. Een student van Ruimzicht vol ijver over de boeken gebogen. (Van een onzer verslaggeefsters) NIJMEGEN Gistermiddag heeft de Haagse hervormde pre dikant dr. W. Aalders zijn ambt als lector aan de rooms-katholie- ke universiteit te Nijmegen aan vaard. Hij zal het vak wereld- protestantisme doceren. Zijn openbare les was getiteld: .Luther, de derde Elia". Hij merkte op, dat de existentiële dialoog tussen Luther en Erasmus werd gehouden in een periode van de geschiedenis, die treffende overeenkomst heeft met onze tijd. Actueel Dat geeft die dialoog een grote ac tualiteit. Het is de dialoog van geloof en humanisme. Erasmus neemt het op voor het moderne levengevoel en verwacht daarvan een culturele revo lutie die het heil aankondigt. Het verwijt van Luther tegen Erasmus is dat hij de mens te opper vlakkig beoordeelt en de diepte van de bijbelse mensbeschouwing niet kent. De visie van Luther op de mens is geboren uit zijn nieuwe verstaan van het evangelie. De mens is beeld van de God in wie hij gelooft en die hij dient. Geloof In het subject van de mens vindt de strijd plaats tussen Christus en de macht der duisternis. Alleen het ge loof in Christus maakt de mens vrij. Het protestantisme heeft deze oer-re- formatorische mensbeschouwing ter zijde geschoven en heeft met E- rasmus het moderne levensgevoel aanvaard. Daardoor heeft het de rijke moge lijkheden die Luthers mensbeschou wing bevatte, verspeeld. Het is niet opgewassen geweest tegen de druk van het humanisme en daardoor me de schuldig aan het nihilisme. On danks alle eer die aan Luther is toe gekend als kerkhervormer is hij als profeet van het rijk van Christus een stem van een roepende in de woes tijn gebleven. Nieuw-Ruimzicht gaat uit van de Vereniging Hervormd Oplei dingscentrum te Doorn. Directeur van het centrum is ds. G. H. Wolfensberger, die jarenlang stu diesecretaris van de Verenigde Bijbelgenootschappen was. Vorig jaar nam hij de leiding over Nieuw-Ruimzicht over. Naast dit werk zijn er ook an dere activiteiten van de vereni ging zoals het contact met de kerken, de begeleiding van de studenten die worden verricht door de predikant-directeur van de vereniging ds. D. J. Karres. Helemaal duidelijk zijn de functies niet uit elkaar te hou den. Daarom staat ook een statu tenwijziging op het programma om ook statutair dit werk aan te passen aan de nieuwe tijd. Maar hij besefte dat predikanten alleen het evangelie in ons land niet zouden kunnen uitdragen. Er moesten ook christelijke leken komen op plaatsen van verantwoordelijk heid, vooral christelijke artsen, zij zouden grote invloed kunnen hebben op ons volksleven. En zo werd de Lukas-stichting in het leven geroe pen, die jonge mensen intellectueel en geestelijk wilde klaar maken voor de medische studie. En Van Dijk dacht nog wijder. Hij kwam op de gedachte om honderd predikanten en artsen als zendelin gen naar Indië te zenden. Met een miljoen gulden zou hij een heel eind komen om dit doel te bereiken. Hij kwam nooit verder dan 200.000 gul den. maar dit plan typeert wel het karakter van de koppige boerenzoon, die niet klein kon denken. Ruïnes Jan van Dijk stierf op 15 januari 1909. Maar zijn werk ging door. ook toen de gebouwen door oorlogsge weld tot ruïnes werden. In Doorn werd een Nieuw-Ruimzicht gebouwd. Maar ook daar bleef de visie van ds. Van Dijk leven, die in 1890 zei: Wij moeten mannen hebben zonder dog matisme en zonder een bepaalde richting voor te staan. Het evangelie kent geen richting." Op het ogenblik wonen in de ge bouwen dertig jonge mensen, twintig die predikant willen worden, en tien die een andere studierichting zullen kiezen. Maar wie bij een internaat denkt aan kostschool-jongens onder de plak van de directeur, heeft het bij het verkeerde eind. Het bestuur heeft besloten in de toekomst niet meer van een internaat te spreken. Het blad Hervormd Ne derland komt eind deze week met een artikel waarin gezegd wordt: „Van internaat tot communauteit." Maar dat woord klinkt weer zo kloosterachtig. Nieuw-Ruimzicht wil veel meer een open leef- en werkge meenschap zijn. Want wie Nieuw-Ruimzicht verlaat om naar de universiteit te gaan, laat de deur niet in het slot vallen. Ze blijven Nieuw-ruimzichtenaren. Iede re week komen studenten terug voor contact met de leiding, om er confe renties bij te wonen, of om er in alle rust te studeren. Artistiek De jonge mensen die theologie wil len gaan studeren worden niet alleen Een spelletje cricket zorgt tussen de studie-uren voor ontspanning. i volgepompt met Grieks. Latijn en j Hebreeuws. Natuurlijk wordt er I en met goede resultaten heenge- werkt naar examens. Dit opleidingscentrum wil meer. De jonge mensen krijgen ook de kans om zich artistiek te ontwikkelen. Al jaren neemt muziek een belangrijke plaats in het programma in. Maar jongens met andere artistieke gaven worden ook in de gelegenheid gesteld om zich daarin verder te bekwamen. Bovendien begint volgend jaar een serie extra lessen naast de huidige godsdienstige vorming, die meer ge wijd zullen zijn aan praktische vra gen waarmee de kerk in onze tijd wordt geconfronteerd. En het ziet er naar uit dat Nieuw-Ruimzicht in de toekomst ook gaat meewerken aan studiebekorting. De aanstaande theo logen zullen hun academische studie een half jaar kunnen bekorten als ze op Nieuw-Ruimzicht zijn geweest. Toen ds. Van Dijk honderd jaar geleden dit werk begon, was hij zijn- tijd al ver vooruit. Hij waagde het er op de jonge mensen te laten samen wonen in zelfregering. Er was een merkwaardige vermenging van vrij heid en gebondenheid. Die visie is nu in moderne aanpak vertaald. Nieuw-Ruimzicht is jong gebleven en heeft weer een nieuwe toekomst voor zich. NED. HERV. KERK Beroepen te Nieuwpoort (toez.) en te Zalk en Veecaten: kand. G. v. d. End te Kootwijkerbroek: te De Lier: H. M. Boogert te Ophemert. Aangenomen naar Stevensweert- Maasbracht (schipperspred): H. w. Doornink te Groede-Nieuwvliet; naar Dubbeldam (vac. J. v. d. Velden): J. de Jager te Rotterdam-Zuid: naar Hallum c.a.: H. D. Homan te Zijpe; naar Zaan dijk (toez.): drs. G. Nijenhuis, voorg. Ver. Vrijz. Herv. te IJmuiden. Bedankt voor Hazerswoude: B. C. de Gelder te Wissekerke- GEREF. GEMEENTEN Beroepen te Zoetermeer. te Rijssen en te Rilland Bath: kand. A. M. de Boer te Ridderkerk. Bedankt voor Kootwijkerbroek: A. Kok te Poortvliet. AMSTERDAM „De taak van de kerk is de analyse der studenten: het ontdekken van de autoritaire structuren en d« structurele onderdrukking, als grotendeels juist te erkennen." Met deze uitspraak geven d« hervormde predikanten ver bonden aan universiteiten hogescholen in een moeilijk leesbare nota hun waardering over de protestbewegingen on der de studenten. Dat de studenten zichzelf en ande ren hiervan bewust willen maken, moet de kerk positief waarderen waar mogelijk bevorderen, ichrijvei deze predikanten. De kerk moet meer verontrust zij over de rustig-studerende massa dar over de verontruste studenten ei moet verwachten dat deze verschijn selen niet van voorbijgaande zullen zijn. Burgerlijk De kerk moet zowel binnen buiten de kerk erop wijzen dat mogelijkheid van een ideologist verzieking van het verzet der studi ten op een niet geringe wijze door burgerlijke reactie bijvoorl door ongenuanceerd gebruik het schimpwoord „anarchisme" de hand wordt gewerkt. De hervormde predikanten hebbet de nota opgesteld na overleg met di studentenpastores van andere kerken Aanleiding voor de nota was de vraag van het moderamen der her vormde synode en van het hervormd universitair beraad. Aan het begin van de nota wordt een opsomming gegeven waartegen in Nederland het studentenprotest gericht kan zijn. Dat is bijvoorbeeld tegen de opge legde studieprogramma's, die ten dele niet erg zinvol meer lijken, tegen de vele feitenkennis in de opleiding, die weinig kritische zin aankweekt. Voorts tegen de autocratische posi tie die een hoogleraar dankzij het huidige systeem kan innemen, zowel tegenover de wetenschappelijke staf als tegenover studenten. Efficiency Ook kan het protest gericht zijt* tegen een streven naar efficiency in het universitaire apparaat voorzover dit ten koste gaat van democratie en vrijheid (plan-Maris) en tegen inspraak van studenten die geen werkelijke medezeggenschap is, maar inkapseling en daardoor neutra lisering van hun kritiek. Wat de methode van protest be treft wordt in de nota opgemerkt, dat men niet de democratische organet en politeke partijen gebruikt, omdat deze geen mogelijkheid tot protest bieden. De predikanten menen wel, dat bij protesten dubieuze faotoren een rol kunnen gaan spelen, zoals destructie ve agressiviteit en geloof in gemak kelijke oplossingen op korte termijn Weer in Enropa Kopenhagen Londen Amsterdam Brussel Luxemburg Parijs Nice Frankfort Milnchen ZUrlch Genève Locarno Wenen Innsbruck Rome Madrid weer half bew regen regen goh bew regen geh. bew. onbew. regen zw bew zw. bew onbew. licht bew zw. bew. zw bew. onbew. onbew. (Van onze onderwijsredacteur) DEN HAAG Het bestuur van de Unie „Een school met den Bijbel" en de Stichting De Brug voor hulp aan protestants- christelijk onderwijs buiten Nederland hebben besloten dat de activiteiten van De Brug zullen worden geïntegreerd in die van de Uie. Binnen een jaar zal deze integratie zijn voltooid en zal De Brug tot li quidatie vap haar organisatie in de huidige vorm zijn gekomen. Het bestuur van De Brug zal in het Unie-bestuur zijn vertegenwoordigd en zal optreden als begeleidingscom missie van de raad van advies van de Unie voor de scholen waarmee tot nu toe contact is onderhouden. De donateursactie van De Brug wordt in het totaal van de activitei ten van de Unie ten behoeve van het noodlijdende christelijke onderwijs ingebouwd. Het orgaan van De Brug zal wor den geïntegreerd in dat van De Unie. De eerstvolgende Uniecollecte zal worden gehouden in de week van tot 12 oktober; de opbrengst bestemd voor het christelijk onder wijs in binnen- en buitenland. Ik geef op als P nieuwe abonnee: betaalt: per kwartaal per maand Als beloning voor n ontvang ik een set onderzettertjea. De nieuwe abonnee krijgt onze krant veertien dagen gratis. Mijn naam plaats: Inzenden aan Bureau van dit blad

Nieuwe Leidsche Courant | 1968 | | pagina 2