ABERNATHY IN DE CEL Vader Marian Wijfje kreeg een dreigbrief „Rebellen moeten uit de Kamer" Commentaren JAMIN tip» Bakker: vinger aan de pols Vliegen boven uw woonplaats I V*tr\ 25 MIN. in de lucht voorf 27.50 p.pers Het Kwartet SPREUK HET WEER MEEll AANWIJZINGEN VOOR ONTVOERING Mislukt Congres krokantjes WAAROM IS NIET LANGER GESPEURD? Nieuwe Leidse Courant Dinsdag 25 joni 1968 49st# jaargang vooraanstaande prot. christelijke dagbladen Directeur: F. Diemer Hoofdredacteur: Dr. E. Diemer hoofdkantoor Leiden CHRISTELIJK NATIONAAL DAGBLAD „Stantvastich is ghebleven mijn hert in teghcnspoet!" Steenstraat 37 Postbus 76 Telefoon 31441 Giro 58936 Abonnementsprijzen p. w. 1,04, p. m. 4,45, p. kw. 13,35 Trouw, of trouw niet, in I beide gevallen zult u er spijt I van hebben. SOCRATES I Werelddiakonaat helpt werkloze Arabieren TERREUR TEGEN SAIGON WERKT AVERECHTS „Wie heeft er aan mijn spaarpot gezeten? Hij is veertig gram lichter I dan gisteren." I HOE NU VERDER MET DE VPRO DE BILT De kern van een depressie ten westen van Ierland verplaatste zich in de afgelopen 24 uur in noordoostelijke richting. Tussen deze depressie en een ho- gedrukgebied, dat zich van de Azoren over Frankrijk naar het Alpengebied uitbreidde, stroomt met zuidwestelijke winden voch tige lucht naar onze omgeving. Het binnendringen van deze lucht veroorzaakte vannacht op de meeste plaatsen in ons land re gen. Het komende etmaal blijft het weer onder invloed van de de pressie. Wel zal de vochtige lucht door iets drogere worden verdron gen. Naast enkele opklaringen zul len morgen plaatselijk echter ook buien kunen vallen. In het tem- peratuurverloop wordt weinig verandering verwacht. DE BILT Half tot zwaar be wolkt met enkele buien. Matige, af en toe krachtige zuidweste lijke wind. Weinig verandering in temperatuur. Strandweer Een depressie bij Schotland geeft vandaag vochtige lucht met enige regen. Morgenochtend pas seert een koufront je, waarna ons droge lucht bereikt met opkla ringen. Matige tot vrij krachtige zuidwesten wind. Overdag nog te koel, 16 a 17 graden. Vooruitzichten: Nog wisselval lig met zeewind, maar met wat meer opklaringen. „Armenstad" ontruimt! Helton na arrestaties Politie en leger paraat ..Hit is aiet het eintle'' HAMBURG De verkoop van Springers geïllustreerde weekbladen Jasmin, Eltem, Twen en Bravo aan Grüner und Jahr is op het aller laatste ogenblik niet doorgegaan. De bladen zijn gisteren verkocht aan de in Berlijn en Stuttgart ge- vestigde onderneming Weipert. De onderhandelingen met Grüner und Jahr waren afgesprongen omdat men het niet volledig eens kon wor den over de tekst van het verkoop contract. Weitpert zal de exploitatie van de gekochte bladen gewoon voortzetten en ook het personeel overnemen, In de Holmenskerk in Kopenha gen is gisteren de baby van prin ses Margrete en prins Henrik ge doopt. Op de foto v.l.n.r. prins Henrik, prinses Margrete met de baby en koningin Anne-Marie. ■Jk Politiemannen banen zich een weg door de modder Weder opstandingsstad, tijdens de actie waarin zij het dorp ontruimden. WASHINGTON Sluiting van de „stad der wederopstan ding" en arrestatie van de lei ders van de „mars der armen" leidden gisteravond in Wash ington tot wanordelijkheden. Groepen jonge negers trokken door de straten en gooiden rui ten in. Twaalf plunderaars werden gearresteerd, één moest met een schot in de rug naar het ziekenhuis. De politie greep krachtig in en met traangas en een avondklok was de orde snel hersteld. Er deden1 zich geen ernstige onlusten meer voor. Bij wijze van voorzorg werd in Wash ington de alarmtoestand afgekon digd. Extra agenten en leden van de Nationale garde werden in ge reedheid gehouden. In de omgeving van de stad staan ook militairen klaar. De jongelui protesteerden tegen de arrestatie van de 42-jarige ne gerleider Ralph Albernathy, de op volger van Martin Luitfher Kinig, en ruim 280 demonstranten eerder op de dag, waardoor de campagne voor de armen een (voorlopig) einde kreeg. POLITIEMACHT De politie had gisteren een grote macht op de been gebracht bij de „stad der wederopstanding", waar in enkele wéken lang arme (en me rendeels zwarte) Amerikanen had den gebivakkeerd in tenten en 'hok ken om de aandaéht te vestigen op de armoede onder de negers. Gis teren liep de verblijfsvergunning af. Nadat de bewoners van het kamp eerst de gedegenheid was gegeven uit zichzelf weg te igaan (wat on geveer honderd mensen deden), rukten agenten met traangasgewe. ren en gummiknuppels de verzame ling hutten binnen. Heel het kamp werd doorzocht en meer dan tachtig negers werden gearresteerd. KAPITOOL Dominee Abernathy was inmid dels met tweehonderd aanhangers naar het Kapitool getrokken om zich daar te laten arresteren. In de omgeving van het Kapitool zijn de monstraties namelijk verboden. Abernathy en ziin volgelingen lie ten zich gewillig meevoeren. De eer ste demonstranten die werden aan gehouden, bemoeilijkten hun arresta tie door zich slap te houden. Zodra Abernathy dit zag riep hij: „Ieder een loopt, houdt je niet slap, ga met waardigheid". „Met God", kwam een stem uit de menigte. „Dat is juist", riep Abernathy. Hosea Williams, de rechterhand van Abernathy die de meeste pro testdemonstraties heeft geleid se dert de oprichting van de „stad", riep door de tralies van de bus waar mee hij werd weggeleid: „Dit is het begin van iets, niet het eind. We zullen van heel Washington een stad der wederopstanding maken. We zul len niet langer in de modder lopen, maar op goed plaveisel. In plaats van broodjes kaas zullen we goede maaltijden eten en in echte bedden slapen." Ds. Ralph Abernathy maakt het V-teken terwijl hij achter de tralies vaj). een poUt^Kiito zit na zijn arres tatie. De leider van de armenmars was kennetijk op alles voorbereid: in zijn borstzak uioeg hij al een tanden borstel en een tube tandpasta. Koekoek: Ze zitten op mijn stemmen Klachtendienst bezorging 18.00—19.00 uur EJELAAS is de „mars der armen" naar Washington op een misluk king uitgelopen. Wat een demonstratie van eensge zindheid had kunnen worden tegen* over een besluiteloos congres liep uit op spraakverwarring binnen de „Stad der Wederopstading". Duidelijk werd de leiding gemist van de vermoorde negerleider, dr. Martin Luther King, op wiens initiatief de mars was begonnen. Zijn opvolger ds. Abernathy kon niet als hij de de monstranten bezielen en naar het begeerde doel leiden. Hij was niet één der hunnen, omdat hij de dure hotels van Washington verkoos boven de hutten van de moerassige Stad der Wederopstan ding. En het hoefde niet te verwon deren. dat de organisatie en daar mee de leiding hem uit de handen glipte. Met de mislukking van de actie in zich was de mars naar het Kapitool waar beide Huizen van het Con gres vergaderen een noodsprong. Zijn arrestatie moet voor ds. Aber nathy een uitkomst zijn geweest. Of het probleem der armen ermee is gediend, blijft een vraag. Niet denkbeeldig is, dat militante negerorganisaties gebruik maken van de nieuwe onbevredigende toestand, die nu is ontstaan. (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG De reactie van de heer Koekoek op het blijven zitten van vier rebellerende fractiegenoten: „Bij de verkiezingen van 1967 zijn van de 327.000 stemmen er 307.000 op mij uitgebracht en slechts 20.000 op de zes anderen. Als deze mensen nu blijven zitten, zitten ze eigenlijk in de Kamer op mijn stemmen. Ze hebben niet eens de kiesdeler en dan mogen ze niet in de Kamer blijven. Het valt me erg van ze tegen dat ze dat nu proberen." „En wat die dubbelfunctie van de heer Harmsen betreft: (hij is ook wethouder van Apeldorn - Red.) wij willen nu eenmaal geen dubbele functie. Ik heb destijds nog tegen Harmsen gezegd: Man doe dat nu niet. Maar hij stond erop. Ik heb gezegd: Jongen, dan is dat voor je eigen verantwoording. En toen wil den de leden hem voor de verkie zingen van 1967 al niet meer op de lijst zetten." 9 Voor vervolg zie pagina 9 v morgen voordeel melk en puur 200 gram van 9» voor 89 U niet duur wet heerlijk TNTUSSEN ontslaat het falen van de organisatoren van de „mars der armen" het Amerikaanse Congres niet van zijn verantwoordelijkheid tegenover de minder, en minst bedeelden, tot wie zowel kwarten als blanken behoren. De mislukking behoort integendeel een aansporing te zijn, niet langer een afwachtende houding aan te ne men of te volstaan met ontoereiken de maatregelen. Dat geldt ook het verzoek van president Johnson in zake registratie van vuurwapens. Met tegenzin tekende de president vorige week de wet tot bestrijding van de misdaad, omdat het Congres enkele belangrijke bepalingen be treffende de vuurwapens bad ge schrapt. Johnson heeft opnieuw voor een fe deraal vergunningenstelsel gepleit, waardoor een eind zou komen aan de onbeperkte mogelijkheden om (met name via postorderbedrijven) in het bezit van vuurwapens en mu nitie te komen. De tegenstand in en buiten het Con gres is groot omdat Johnsons voor stellen diep ingrijpen in de Ameri kaanse samenleving, waarin velen zich zonder wapen niet langer veilig voelen. Voor vervolg zie pag. (Van een onzer verslaggevers) ZANDVOORT Er komen steeds meer aanwijzingen, dat de Zandvoortse kleuter Marian Wijfje (2V2) vorige week woensdag niet is verdwaald, maar is ontvoerd. Gisteren werden de volgende feiten bekend: De vader van het meisje, dut 'van woensdagmorgen tot zondag morgen spoorloos was, ontving za terdagmorgen een dreigbrief met als poststempel Apeldoorn. Voor 50.000 zou hij het kind 's avonds om elf uur bij een bunker in de duinen kunnen afhalen. Toen hij na het invallen van de duis ternis vergezeld van enkele re chercheurs ter plaatse verscheen, kwam de anonieme briefschrijver niet opdagen. Schuurtje Marian heeft uitlatingen gedaan, die op een ontvoering kunnen wijzen. Zo zei ze tegen haar vader: „Pappa, ik wil niet meer in de auto van die meneer." Ze vertelde ook dat ze in een schuurtje heeft gezeten. Huisarts P. Flieringa acht het uit gesloten dat een kind, met de condi tie waarin Marian zondagmorgen verkeerde, vier dagen van uitsluitend bessen en duinwater heeft geleefd. Burgers hadden de plek, waar Ma rian is gevonden, goed uitgekamd. Onderzoek voedsel De politie stelt een diepgaand on derzoek in naar mogelijkheid van ontvoering. In het gerechtelijk laboratorium te Den Haag wor den urine en ontlasting van Marian onderzocht. Dit onderzoek zal moeten uitwijzen of het kind inderdaad vier dagen van plantaardig voedsel heeft geleefd: pas over ruim een week is de uitslag hiervan bekend. Op onze vraag aan hoofdinspecteur J. D. van Maris of er sprake kan zijn van ontvoering, antwoordde hij: „De politie is hier ook nieuwsgierig naar, maar gedurende het onderzoek kun nen wij niets zeggen." De toestand van Marian is goed. Gisteren was ze nog erg nerveus, maar ze was er beter aan toe dan zondag. Na een medisch onderzoek is wel komen vast te staan dat geen zedenmisdrijf is gepleegd. Maar drie uur In Zandvoort spreken velen er schande van dat het massale speuren door politie en militairen vrij dagmorgen al werd beëindigd; ken nelijk omdat resultaten uitbleven. Heel wat Zandvoorters vragen zich af, waarom niets minstens 2000 mili tairen dag en nacht de duinen zijn blijven doorzoeken. Toen vrijdagmor gen door de 1500 militairen, die wa ren ingezet, drie uur was gezocht, werd de grootscheepse actie gestaakt. Tot zaterdagavond laat zijn wel ve le burgers blijven speuren naar het vermiste kind, terwijl de politie op beperkte schaal nog heeft gezocht. Er mag van geluk worden gespro ken, dat Marian op de plaats waar zij De meest makkelijke verf heet i\og I zondagmorgen half tien was, is ge vonden. Dit terrein hemelsbreed vijf kilometer van het huis van de familie Wijfje gelegen is immers particulier bezit en verboden voor wandelaars. meer cadeaus Uit alle delen van het land stroom den gisteren nog gelukwensen binnen bij de heer en mevrouw Wijfje. Ook bleven de cadeaus zich opstapelen. De buren van het gelukkige gezin hebben 500 opgehaald waarvoor een schommelstoel is gekocht Pipo de Clown acteur Cor Witschge bezocht zelfs Marian. Ze mocht bij de écht als clown ge klede Pipo op schoot zitten. NEW YORK Oe Thant, secreta ris-generaal van de Verenigde Naties, zal vrijdag vertrekken voor een veer tiendaagse reis naar diverse Europese landen. DEN HAAG De regering zal een „commissie zeehavenoverleg" uit havenbeheerders en vertegenwoordigers van het bedrijfsleven instellen om haar bij te staan in het havenbeleid en om onderlinge samenwerking te bevorderen. Dit schrijft minister Bakker aan de Tweede Kamer over het rapport van het Overlegorgaan zeehavenontwikkeling zuid-west-Nederland. In het rap port wordt uitbreiding van het zeehavenareaal in het zuidwesten met 7.000 hectare bruto bepleit. Gezien de vele onderzoekingen die nog moeten worden verricht, vindt de minister het thans niet mogelijk in details de zeehavenontwikkeling te schetsen. Bepaalde beleidsbeslissingen, bijv. over de vestiging van bedrijven, kunnen echter zolang niet worden uitgesteld. Noteert li voor een rondvlucht: Indien u anderen meeneemt, hier invullen: naam: naam: straat: woonpl.: Alleen als men langer uil vliegen, dit invullen x 25 min. Bij voorkeur op een: WOENSDAG ochtend middag avond ZATERDAG ochtend middag avond D Op zondag wordt niet gevlogen, Ik.heb feeds betaald per; >giro O kontent Ik kom per: auto trein HOE EN WAT Deze KWARTET-rcndvluchten worden georganiseerd van uit Luchthaven Rotterdam en zijn alléén voor KWARTET* abonnees. Er wordt gevlogen met ervaren verkeersvllegera die geen dolle stunts uithalen maar u in een modern, comfortabel vliegtuig laten génieten van uw „luchtdoop" Er kunnèn 3 passagiers tegelijk mee. Als regel is het mogelijk In de 25 minuten vliegtljd ook over uw woonplaats te vliegen. Terwijl men op z'n beurt wacht is een gezellig restaurant en een zonnig terras ter be- schikking, vanwaar men het al- en aan vliegen kan volgen. Alle gewenste inlichtingen f over lijndiensten of over leren vliegen zijn ter plaatse te krijgen. Aan het eind van de vlucht wordt u als herinnering een Oorkonde van Luchtdoop over- handigd. Uiterlijk twee dagen voor-u aan.de beurt bent krijgt u de instaokaar! thuis Setalinq aan de krant: per giro ot aan het bureau. 'ie alleen ot met z'n tweeën wil vliegen zonder andere passagiers, moet natuurlijk wèl voor drie personen betalen. Bij de indeung behoeft men dan niet op een combinatie te wachten. Wel moet u op de bon dan eenzelfde naam drie- of tweemaal vermelden. Twee- of driemaal 25 minuten aaneen vliegen is mogelijk ais men het dubbele of driedub bele betaalt Buslijn SS vertrekt op de halve «ren van bet Centraal Station naar het vliegveld; saterdag 5 minuten later. Duur v*o <e rit naar bet vliegveld ongeveer een halt uur. i

Nieuwe Leidsche Courant | 1968 | | pagina 1