Marian slaapt weer in haar eigen bedje Agenten wezen rovers de weg OPNIEUW SOEPELER GRENSVERVOER: LEGE RITTEN VRIJ Geweldige corruptie bij Vietnamese ambtenaren Bloemstukkenfruitmandentaarten en speelgoed voor Celsiusstraat 201 Huib Goudriaan Overvallers loonwagen gepakt Relletjes bij armenkamp Hartaanval treft buschauffeur 7 MAANDAG 24 JUNI 1968 Na een uitzending van de radionieuwsdienst gebeurt het. Een mevrouw in Hoogvliet „houdt'' het thuis niet. Ze stapt met een bos bloemen in haar auto en rijdt spoor slags naar Zandvoort. Uit Terneuzen belt iemand zo maar even op. Een Zand- voorts gezin komt met een pak levensmiddelen naar Celsiusstraat 201. Anderen sturen geld, speelgoed, taarten, bloemstukken en fruitmanden. De buren zamelen geld in. Mevrouw Wijfje wordt op straat plotseling omsingeld door een groeiende groep mensen die haar de hand druk ken. In Zandvoort brak gisteren de zon door. Een vader en moeder hadden hun kind teruggekregen. Oververmoeid van de emoties vertelde de moeder van Marian me gistermiddag: „Een buur vrouw, mevrouw De Jong, kwam ons vanmorgen vertellen dat ze was gevonden. De politie had op gebeld. Toen ze binnenkwam leek ze zo van streek dat ik dacht, dat Marian verdronken was. Maar ze was juist zo blij! We zijn toen in de auto ge sprongen en naar het bureau ge reden. Ik schrok erg: Marian had van die grote ogen, en keek me heel verwilderd aan. Ze is erg vermagerd, en ik had zo met haar te doen. In de auto, op weg naar huis, zei ze alleen maar: Mag 'k een beetje melk." Hese stem De vader van Marian: „We kunnen merken dat het kind veel emoties heeft doorgemaakt. Ze moest direct naar bed, en morgen komt de dokter weer. Ze is nog helder van geest, dat wel. Ze zei „Dag pappa", maar met een hese. rauwe stem van het schreeuwen, dat ze heeft gedaan". Mevrouw Wijfje: „Marian kon al heel gauw praten en ook zingen. Woensdag ging ze nog met de step voorbij, en toen hoorde ik haar zin gen over de mosselman. Ze was zo'n pittig kind". „IS", corrigeert haar man. Een verlegen lachje: „Ja, ik spreek nog in de verleden tijd". Met die verleden tijd doelt me vrouw Wijfje op vier zenuwslopende dagen, en drie doorwaakte nachten. Nadat woensdagagmorgen kwart voor twaalf Marians vermissing was ge constateerd, kwamen niet alleen poli tie. brandweer en militairen in actie. Eerst begonnen de buren te zoeken. Buurman H. de Jong, die de rol van „coördinator" vervulde: ..Het leek wel of iedereen voelde dat er iets mis was; het zoeken begon direct, 's Mid dags gingen de huisvrouwen de dui nen in en later honderden Zandvoor- .i. De kleine Marian op de arm van de heer Mooi sr. De foto werd AMSTERDAM Twee Amster dammers, de 30-jarige bontwerker D. A. B. en de 34-jarige verwar mingsmonteur J. J. L., die verdacht worden van het plegen van de gewa pende roofoverval op de bestelauto van Groenpol, werden zaterdagmor gen vroeg in de hoofdstad gear resteerd. Hun aanhouding geschiedde door de groep bijzondere delicten van de centrale recherche die onder leiding van hoofdinspecteur A. Schock en C. J. de Rhoodes onafgebroken sedert vrijdagmiddag met het omvangrijike onderzoek bezig is. De chauffeur en de bijrijderr van de bestelauto en enkele getuigen heb ben de twee mannen positief als de daders herkend. Voorts zijn er nog talloze aanwijzingen dat zij de da ders zijn. De buit van 2 ton aan salarissen en vakantietoeslag is ech ter nog niet terecht. De twee gear resteerden zijn geen onbekenden van de politie. Negers niet van plan „stad" te ontruimen WASHINGTON De leiders van de Stad der Wederopstanding heb ben laten weten dat de relletjes van •gisteren en ook van de vorige dagen veroorzaakt zijn door „gehuurde in filtranten", die de autoriteiten naar de geïmproviseerde stad hebben ge stuurd om de campagne voor de ar men een slechte naam te bezorgen. Gisteren moest de politie traangas gebruiken om een menigte in het kamp uiteen te jagen. Uit een deel van de „stad" waren brandende stok ken, flessen en stenen geworpen naar parkwachters en auto's. De politie heeft de Stad der We deropstanding afgesloten. De negers zijn echter kennelijk vastbesloten het bevel van de autoriteiten te ne geren om de stad te ontruimen. Dit had gisteravond moeten gebeuren. De regering heeft gezegd dat de vergunning niet zal worden ver lengd. De leiders van de campagne hebben echter herhaaldelijk ver klaard dat zij het kamp niet zullen ontruimen voordat de doeleinden van de campagne meer werkge legenheid, betere huisvesting en een einde aan de honger in Amerika zyn bereikt. Q°maakt door Frits, op de plaats waar hij het meisje gevonden had. GEVAARLIJK TRIO EEN MINUUT NA MELDING AANGEHOUDEN (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM De twee agenten in de surveillancewa gen van de Roterdamse politie konden zaterdag hun oren niet geloven, toen de mobilofoon het verzoek doorgaf een witte Opel met een Duits kenteken aan te houden. „Kunt u mis schien het nummer herhalen?" vroeg een van de verbaasde agenten aan de centrale. Toen was geen twijfel meer moge lijk. Drie gevaarlijke rovers hadden zich in de val gereden. Ontkomen was niet meer mo gelijk. Het verzoek tot aanhouding was die middag van de politie uit Hoofd dorp (Haarlemmermeer) gekomen, waar het drietal onder bedreiging met een mes een lifter geld hadden afgeperst. Nauwelijks een minuut na dat het bericht in Rotterdam was uit gezonden, waren de rovers al gesig naleerd. De drie mannen (een 25-jarige man uit Gronau (Did.), een 22-jarige chauffeur uit Hannover en een 28-ja- rige Italiaanse autosloper), hadden de fout gemaakt, aan de politieauto naar een zwembad te vragen. „Rijd maar achter ons aan", was de eerste reac tie van de inzittende agenten, die toen nog van niets wisten. „We rij den naar het Sportfondsenbad in de Van Manenstraat". Afgesloten Toen tijdens de rit de agenten door het mobilofoongesprek hadden ont dekt wat voor vlees zij in de kuip hadden, vroegen zij onmiddellijk as sistentie. De Van Manenstraat werd afgesloten en tot verbazing van de Duitsers en de Italiaan werden ze in de kraag gegrepen. In de auto van de arrestanten vond de politie later drie dolkmessen, een buks en een groot aantal horloges en sieraden. Deze zouden het eigendom zijn geweest van minstens tien be roofde lifters. Na een voorlopig onderzoek op het politiebureau bleek dat de drie heel wat misdrijven op hun kerfstok had den. Behalve in Hoofddorp hebben zij geopereerd in Zevenbergen, Zand voort, Abcoude, 's Heer-Arendskerke en Serooskerke. Tactiek De tactiek van de drie rovers was steeds hetzelfde. Onderweg namen zij lifters mee, die dan op een stil plekje werden overmeesterd en beroofd. Dat ging goed tot bij de lifter in Hoofd dorp. Deze jongeman werd naar een stil le zijweg gebracht en kreeg daar een pak slaag. Nadat hij van zijn geld en polshorloge was beroofd, kreeg hij het dreigement te horen niet meer om te kijken, omdat hij anders zou worden neergeschoten. Dit verhinderde de jongen echter niet om een gedeelte van het auto nummer op te nemen en zelfs wist hij details van de rovers op te geven, zoals een tatoeëring op een van de armen. Na hun aanhouding ontkenden de drie mannen dat zij ook maar iets met de roofovervallen te maken heb ben gehad. De gevonden voorwerpen in de auto en de getuigenverklarin gen waren echter voldoende om de arrestanten op transport te stellen naar Hoofddorp, waar het onderzoek wordt voortgezet. In Dui'sland zou het trio meer misdrijven hebben ge pleegd. GRONINGEN De Groninger politie heeft zaterdagmiddag jacht gemaakt op twee jeugdige gevange nen, die na een vechtpartij tijdens het luchten kans hadden gezien uit het huis van bewaring te ontvluch ten. De 22-jarige H. F. uit Winscho ten en de 22-jarige J.W. uit Valther- mond, beide verdacht van inbraken, werden drie uur na hun ontsnapping door de politie ontdekt in het water van het Winschoterdiep, waar zij zich verstopt hielden biet alleen het hoofd boven water. ters\ Alles gedaan beslist te drinken moet hebben ge had. De politie meent dat ze ook wel uit plassen kan hebben gedronken, en bessen kan hebben gegeten. Ontvoe ring wordt niet uitgesloten geacht, maar er zijn geen aanwijzingen voor. En wat de hekken betreft: Er zijn altijd wel gaten waar ze doorheen gekropen kan zijn. Maar de politie heeft ook geen ze kerheid over de toedracht. Wel zijn rechercheurs en agenten minstens zo blij als de burgers van Zandvoort. Uit de grote koffieketel, die mevrouw Wijfje gisteren al gauw in gebruik moest nemen, werden heel wat kop jes geschonken voor agenten die kwamen feliciteren, met voorop hoofdinspecteur J. D. van Maris. Het komen en gaan van fami lie, kennissen en onbekenden duurde tot gisteravond laat. Maar toen sliep Marian die gistermiddag alweer zover her steld was, dat ze een tv-verslag- gever een kusje gaf al gerust in haar bedje. Voor het eerst sinds woensdag. Grootste deel hulp in verkeerde handen De 17-jarige Frits Mooi uit Amstel veen de eerlijke vinder van de kleine Marian. De heer Wijfje: „De burgers heb ben alles gedaan om Marian te vin den. We hadden arjgst dat ze in een van de zestien vijvers, die hier zijn, zou zijn verdronken. De mensen heb ben toen boten, duikerspakken en lieslaarzen gekocht: er zijn zelfs dreggen gesmeed. Ze kropen in riolen en sommigen stonden uren in een onderbroek in het water". Zaterdagavond stond wel vast dat Marian niet was verdronken. „We hadden alles meter na meter afge zocht", zegt buurman De Jong. De buren zorgden er ook vcor dat j de heer en mevrouw Wijfje, en hun zoontje Steven (3'/«) te eten kregen. Want de ouders van het spoorloos verdwenen kind kwamen niet meer _J aan eten toe: ook de slaap schoot m erbij in. In de nacht van woensdag op donderdag de eerste nacht zen- der Marian gingen ze beiden de duinen in, op zoek naar hun dochter tje. Vrijdag begonnen ze te geloven dat Marian was verdronken. Toch bleven ze hopen. En gisteren werd hun hoop levende werkelijkheid. Huilend me'sie Frits Mooi, de 17-jarige zoon van de Amstelveense directiesecretaris G. J. Mooi, hoorde zondagmorgen om negen uur huilen in het duingebied, waar hii een wandeling met zijn va der maakte. „Toen zijn we erop afgegaan en we vonden het meisje". Marian lag mid den in de brandnetels onder een mei doorn. Zij had geen. schoentjes en broekje meer aan. Voorzichtig werd het meisje opgetild en gevraagd wie ze was en wat ze in de duinen deed. Ze was helemaal helder, maar li chamelijk verzwakt en erg dorstig. „We hebben haar toen meegenomen naar de auto. Marian gaf geen ant woord op de vraag wie ze was. Wij wisten ook niet direct dat ze het ver miste meisje was. hoewel we dat la ter wel vermoedden". Vader Wijfje kan moeilijk aanne men dat Marian is verdwaald. Hij denkt dat ze is ontvoerd en later op liet vrij afigelcgen stuk duingebied, een privé-tei-rein omgeven door hek ken. is neergezet. „Anders hadden de helikopters haar toch moeten zien; ze was opvallend, in het rood. gekleed en zo'n kind is steeds in beweging" Overweldigend was het medeleven vit liet hele land met de familie Wijfje. Dat manifesteerde zich on der meer in een tafel vol geschen ken. Bepaalde grensovergangen blijven langer open. Lege ritten worden van een vergunning vrijgesteld. Een klein aantal extra vergunningen zal wor den toegestaan voor snel aan bederf onderhevige goederen. Dit zei zaterdag de plaatsvervan gend voorzitter van de Nationale Or- ganisatie voor het Beroepsgoederen- vervoer, de heer H. van der Berg, op de vergadering van NOB-Weg- transport. Overigens noemde hij de situatie, ontstaan door het nieuwe Duitse vergunningenstelsel, nog aller minst bevredigend. Optimisme Over de toekomst van het Neder landse wegvervoer toonde de heer v.d. Berg zich optimistisch. Het la ding aanbod beweegt zich in stijgen de lijn en de verkoop van vrachtau to's lijkt zich vrij goed te handhaven, i De vraag blijft evenwel in hoeverre j de ondernemer zijn kostenstijgingen (reeds 2 pet in 1968) kan doorbereke nen. De tarieven zullen per 1 januari omhoog moeten. EDWARD KENNEDY WASHINGTON Meer dan de Zuidvietnamese bevolking de helft van de medicijnen die ter beschikking stelt, verdwijnt de Amerikaanse regering voor j door corruptie. Dit meent een subcommissie van de Amerikaanse senaat, waarvan se nator Edward Kennedy voorzitter is. De commissie dringt aan op een verscherpt toezicht. De commissie schat dat er in Zuid-Vietnam wel vier miljoen ont heemden zijn en dat rond driekwart van de 43 dollar, die iedere vluchte ling moet krijgen om de kosten van hervestiging te bestrijden, door cor ruptie van Zuidvietnamese ambtena ren niet in de juiste handen komt. MEDISCHE HULP Ook van de medische hulp aan de vluchtelingen komt 'niet veel terecht. De subcommissie beveelt aan, hier verandering in te brengen door meer medische behandeling door Ameri kaanse artsen en inenting van vluch telingen op grote schaal. In het rapport staat verder dat het aantal burgerslachtoffers van de Vietnamese oorlog in Zuid-Vietnam de 150.000 per jaar overschrijdt. Bij dit aantal zijn minstens 24.000 doden. Het rapport komt neer op een felle aanklacht togen de Amerikaanse au toriteiten, die „niet in staat of niet bereid zijn" de betreurenswaardige toestand, waarin een groot deel van de burgerbevolking van Zuid-VIct- nam verkeert, grondig aan te pakken. Steven, broertje van het al dood gewaande kind, stapte wat beduusd met zin1 eer rond. Geen zekerheid Huisarts P. Flieringa heeft na een onderzoek gezegd dat het meisje (Van onze sociaal-economische re dactie) DEN HAAG Overleg in Bonn heeft ertoe geleid, dat opnieuw vor deringen zijn gemaakt om het weg vervoer tussen West-Duitsland en Nederland soepeler te laten verlopen. VEENENDAAL Op rijksweg 12 onder Ede is zaterdagavond de 42-ja- rige chauffeur van een touringcar uit Loosduinen, de heer J. Borsboom uit Rijswijk, onder het rijden door een hartaanval getroffen. Aan het einde van een zeer be wogen dag: Mamma met Steven op de bank, beiden doodmoe, maar in-gelukkig. De reisleider die naast hem zat, wist de bus op de vluchtstrook te manoeuvreren. In het ziekenhuis Ben- nekom bleek de chauffeur overleden. De bus keerde terug van een bezoek aan de Natotaptoe in Arnhem.

Nieuwe Leidsche Courant | 1968 | | pagina 7