Academische Raad acht nader beraad no< ►dig Auto in sloot geraakt: twee mannen verdronken CHU moet bezwaren van studenten ernstig nemen Volume dekmantel van vele onvolkomenheden in opera Macbeth Vogels vallen mensen aan Studenten bezetten Academiegebouw Fort werd bezet door lyceïsten E. Kamphuis overleden ONGELUKKEN OP DE WEG Jubileumfonds CHU: f61.000 Man doodt zijn vrouw en kind Suriname nog lang niet onafhankelijk Helikopter bracht nier uit België Persmagnaat Axel Springer stoot geïllustreerde bladen af Evelyn Lear schitterde als soliste CH-radicalen willen gesprek met jongeren NIEUWE LEIDSE COURANT MAANDAG 24 JUNI 1968 (Van onze onderwqsredactie) onmogelijk kunnen vervullen, omdat hij in één jaar zich niet kan inwer- UTRECHT De Academische raad heeft zaterdag na een wat i ken. De enige mogelijkheid is, dat de rommelig verlopen dag besloten, dat nader beraad nodig is vóór dat aan de minister van onderwijs en wetenschappen advies kan worden uitgebracht over het vraagstuk van bestuur en organi satie van universiteit en hogeschool. Voordat de AR tot deze conclusie kwam, hadden 's morgens een goede dertig studenten de senaatszaal van het Utrechtse Academiegebouw aan hel Domplein anderhalf uur bezet ge houden. Later verlieten zij fluitend het gebouw. Hun actie, die aanvan kelijk vele politie- en justitiefunctio narissen op de been bracht, verliep, toen de studenten officieel toestem ming tot het bezet houden van het ge bouw gefcregen hadden. Tn de plenaire zitting besloot de AR zich niet achter de conclusies en aanbevelingen van de commissie-Ma- ris te stellen. De raad oordeelt dat in brede kring nader beraad moet plaats hebben. Het communiqué, dat het bureau van de Academische Raad over zijn vergadering verstrekte, luidt als volgt: „De op zaterdag 22 dezer gehouden beraadslagingen van de Acade mische Raad over het vraagstuk van bestuur en organisatie van universi teit en hogeschool hebben geleid tot het besluit, dat de raad zich niet stelt achter de conclusies en aanbevelin gen van het rapport-Maris. Tot een positieve uitspraak over de vraag hoe de bestuurs- en organisatie vorm zou moeten zijn, is de raad nog niet gekomen. Hij is van oordeel, dat nader be raad moet plaats vinden in bredere kring tegen de achtergrond van de vraag naar de doelstellingen van uni versiteit en hogeschool. Dit beraad dient enerzijds plaats te hebben in de afzonderlijke instellin gen tussen vertegenwoordigers van curatoren, senaten, wetenschappelijke, technische en administratieve staven en op basis van de uitkomsten daarvan anderzijds in de raad zelf waarbij alle betrokkenen gelegenheid zullen krijgen hun stem te doen ho- Eerst daarna zal het de raad moge lijk zijn tot een advies aan de mi nister te komen. In verband daarmede besloot de raad de tot nu toe voorbereide stuk ken aan de minster en aan de uni versiteiten en hogescholen te doen toekomen en deze stukken voor pu- blikatie vrij te geven ten einde ook op deze wijze de bedoelde gedachten- wisseling te stimuleren". Voorlopig Twee leden van de Academische Raad. de professoren A. I. en I. A. Diepenhorst, hebben een gedeelte van de door de NSR belegde discus sie-bijeenkomst in Utrecht bijge woond. Daartoe uitgenodigd door de voor zitter van de vergadering, oud-hoofd redacteur van het onafhankelijk stu dentenblad „Trophonios", Wouter Ko ning, heeft prof. A. I. Diepenhorst gezegd dat het niet uitbrengen van een advies over bestuurshervorming van de univiersiteit een voorlopig besluit is. „De minister heeft de Academische Raad om advies gevraagd en de Aca demische Raad zal ooit advies moe ten geven", aldus de rector magnifi cus van de Nederlandse Economische Hogeschool in Rotterdam. Het uitein delijk advies zal mede gebaseerd zijn op de resultaten die op universitair niveau het gevolg zijn van het over leg tussen hoogleraren, leden van de wetenschappelijke staven, technisch en administratief personeel, alsmede j studenten. Prof. dr. H. J. van Zuthem, hoogle raar aan de VU, zei na afloop van het studenten debat dat het geen kunst is studenten medezeggenschap te geven. Een student in de AR zou zijn taak studenten zich door beroepskrachten laten bijstaan. Op de vraag van de aanwezigen als zou het een onjuiste informatie zijn dat de minister de Academische Raad om adviezen heeft gevraagd en de Academische Raad zelf een initiatief zou hebben genomen andwoordde de reetor magnificus dat hij niet beter wist dan dat minister Veringa het verzoek tot de Academische Raad heeft gericht. Volgens prof. Diepen horst heeft de samenstelling en de reorganisatie van de Academische Raad in dit college thans de eerste prioriteit. Op een vraag of de Acade mische Raad van plan is zich zelf op te heffen zei de rector „Wij hebben geen zelfmoordneigingen". UTRECHT Vijf Utrechtse ly ceum-leerlingen hebben in de nacht van zaterdag op zondag het „niet meer gebruijkte-' fort in Schalkwijk bezet. Ze wilden protesteren tegen een teveel aan verbodsborden en een tekort aan recreatiemogelijkheid. De bordjes op het fort .verboden toegang'' en „verboden te vissen" hebben ze weggehaald en inplaats daarvan ontrolden ze een spandoek REYKJAVIK De Amerikaanse, Britse en Westduitse ministers van buitenlandse zaken en de Franse per manente vertegenwoordiger bij de NAVO hebben gisteren overeenstem ming bereikt over maatregelen tegen Oost-Duitsland, omdat dit land het verkeer tussen West-Berlijn en West-Duitsland heeft beperict. Wat voor acties zullen worden onderno men, is niet bekend. De officiële jaarlijkse besprekingen zijn vandaag begonnen. Tijdens een diner gisteren werd echter de toestand in Berlijn al diep doorspro ken. Heel vroeg zondagmorgen arri veerde minister-president De. Jong na een reis door de West weer op Schiphol. Vice-premier Bakker, die bestraffend op zijn horloge kijkt, en minister Einaar haalden hem af. met het verzoek aan de minister van defensie ook eens „lief" te zijn voor de bevolking en militaire terreinen ter beschikking te stellen van de recrea tie. 's Middags werd het fort „ontzet" door zeven man van de rijkspolitie uit Jutphaas en door Marechaussees. De lyceïsten kregen een procesverbaal. (Van onze parlementsredactie) UTRECHT Tijdens de jubileum bijeenkomst van de CHU in Utrecht kwam zaterdag het bericht van het overlijden van de heer E. Kamphuis. De heer Kamphuis was sinds 1945 lid van het Hoofdbestuur van de CHU. Sinds 1938 was hij voorzitter van de statenkring Arnhem. De heer Kamphuis was voorzitter van de stichting die het ledencontact blad Binding heeft uitgegeven. Zoals bekend is dit blad vorige week sa mengegaan in een nieuwe stichting met het weekblad De Nederlander. De heer Kamphuis heeft in de totstandkoming van deze stichting een belangrijk aandeel gehad. Voorzitter Tilanus wijdde enkele woorden aan het heengaan van de heer Kamphuis. De vergadering nam enige ogenblikken stilte in acht. SCHAGEN In het Noordhol landse Schagen is zaterdagnacht om half twee in een sloot een personen auto aangetroffen. De twee inzitten den bleken verdronken. Hoe laat het ongeluk gebeurd is, is niet bekend. De wagen lag op zijn kop, met de wielen net boven water. De lichten brandden nog. De slachtoffers zijn de heren W. C. Stadegaard en J. Groen, beiden afkomstig uit Oude-Niedorp. GRUBBENVORST Onder Grub- benvorst bij Venlo zijn gistermiddag een personenwagen uit het Noordlim burgse dorp Bergen en een uit Ven- ray met elkaar in botsing gekomen. Van de wagen uit Bergen waarin een man, vrouw en drie kinderen waren gezeten, werd de 40-jarige vrouw zo ernstig gewond dat zij enkele ogen blikken later overleed. Haar 42-jarige man werd zeer ernstig gewond. Van drie kinderen zijn er twee ook vrij ernstig gewond. Allen zijn opge nomen in een ziekenhuis te Venlo. Prof. Van Hulst op CH-jubileumcongres: Hoogtepunt op de CHU-jubileum vergadering van zaterdag: minister Beernink hangt de versierselen, be horende bij het commandeurschap in de orde van Oranje Nassau, om bij jkv. mr. Wttewaal van Stoetwegen. „Ik heb een lijstje bij me waarop staat op grond van welke verdiensten u deze onderscheiding heeft gekre gen. Maar het lijkt me niet nodig om ze allemaal op te noemcen", zei de minister. De freule was duidelijk verrast. „Het lint knelt me toch wel een beet je in de nek", zei ze bij het uitspre ken van haar dankwoord. Zij haalde herinneringen op aan de jaren die zij in de Kamer heeft doorgebracht. yEr is veel veranderd in die tijd. Als ik bedenk wat ik in 1954 over het bisschoppelijk mandement heb ge zegd en dan bedenk hoeveel goede contacten ik met KVP-politici heb, is dat wel heeel duidelijk." „Ik hoop de lenigheid van geest op te brengen want je wordt wel een dagje ouder om in deze verande rende tijd mee te gaan", zei de freule. UTRECHT Voor het Jubileum fonds van de CHU is thans ƒ61.000 bijeengebracht. De gelden komen nog steeds binnen. Dit heeft de voorzitter van de CHU, drs. A. D. W. Tilanus zaterdag meegedeeld op de jubileum bijeenkomst van de CHU in Utrecht. Vrijdag was de stand nog ruim 56.000. De gelden van dit fonds zijn onder meer bestemd voor financie ring van de uitbreiding van het Uniebureau en uitbreiding van het wetenschappelijk werk. Van de enveloppen met een speci aal stempel, die tijdens het jubileum zijn uitgegeven waren er ruim 1800 verkocht. (Van onze parlementsredactie) UTRECHT De CHU dient de protesten van de Neder landse studenten ernstig te nemen. De Nederlandse hoog leraar werkt nog bijna op de zelfde wijze als zijn collega's in de Middeleeuwen. De huidige universiteit leidt alleen op tot specialisten die van de eenheid der weten schappen niets weten. Het ge hele onderwijs dient gedemo cratiseerd te worden. De jeugd is over het algemeen be reid verantwoordelijkheid te dragen; wij moeten bereid zijn haar die te geven. Dit zei het Eerste-Kamerlid prof. dr. J. W. van Hulst zaterdag in Utrecht op het jubileumcongres van de CHU. Prof. Van Hulst ging uitvoerig in op de verhouding tussen onderwijs en democratie. Te veel vinden we in het onderwijs naar zijn mening een verlicht despotisme. Alles komt van de leraren naar de leerlingen. Er is geen tweerichtingsverkeer. Prof. Van Hulst schetste het ken merk van de democratie als: het zoe ken naar een synthese tussen indivi dualiteit en collectivisme. Dit moet ook het werkpatroon zijn van de scholen. Te veel zijn onderwijzers en ouders er vanuit gegaan dat zij alles wisten. Vandaar dat we nu met het jeugdvraagstuk zitten. Er moet, aldus sprekers bij ouders en opvoeders be reidheid tot luisteren zijn. Prof. Van Hulst stelde voor dat bijv. een onderwijzer overleg pleegt met de klas waar het schoolreisje heen zal gaan. En waarom kan men op de middelbare school niet een deel van de lerarenvergadering besteden aan overleg met leerlingen? Onbehagen Prof. Van Hulst had begrip voor het onbehagen dat bij de Franse stu denten was ontstaan. Vooral zij heb ben ingezien dat Frankrijk zich met haar huidige „grootvaderlijk bewind" steeds meer isoleert. Hij betwijfelde overigens of Nederlandse studenten in hun acties steun zouden krijgen van bredere maatschappelijke groe pen zoals in Frankrijk gebeurt was. Prof. Van Hulst besteedde voorts aandacht aan het aantal studenten dat uit lagere sociale milieus af komstig is. Hij noemde deze groep beslist te laag. Een probleem hierbij is, aldus prof. Van Hulst dat men in lagere milieus het studeren vaak nog ziet als een periode waarin men vrij nutteloos werk doet. Vooral als een leerling dan mislukt wordt hij slecht opgevangen. Tenslotte meende prof. Van Hulst dat de mammoetwet te weinig mogelijkheden biedt voor be gaafde leerlingen. Er zouden zijns in ziens meer schooltypes moeten ko men voor begaafde kinderen. Meer inspraak Mr. H. Rijpstra, burgemeester van Almelo, sprak over „moderne aspec ten van het overheidshandelen". Hij bepleitte onder meer een grotere inspraak van de burgerij in niet- raadscommissies, waardoor een goed contact kan ontstaan tussen raadsle den en geïnteresseerde burgers. Voorts dacht hij hierbij aan het hou den van hearings. Verder zal aldus mr. Rijpstra meer aandacht besteed moeten worden aan de contacten van het gemeentebestuur met de pers. De heer Rijpstra achtte het ge wenst dat in de gemeentewet de ver plichting van de burgemeester werd opgenomen om verantwoording aan de raad af te leggen over zijn beleid inzake de openbare orde. Hij gaf de voorkeur aan het opnemen in de Al gemene Politieverordening van een meldingsplicht voor demonstraties in plaats van het huidige systeem, waarbij in beginsel een demonstra tieverbod bestaat. Hij achtte een benoemde burge meester beter dan een door de raad gekozene. De benoemde burgemeester kan een tegenwicht vormen tegen het ambtelijk apparaat. Hij meende verder dat de benoemde burge meester in het algemeen lid diende te zijn van een politieke partij. Mr. Rijpstra bepleitte tenslotte instelling van een psychotechnisch onderzoek van personen die voor het eerst als burgemeester solliciteren. Het slachtoffer is mevrouw V. Josten-Janssen. HORST Evenals in Grubben- vorst was (bij zware regenval) en voorrangsfout de oorzaak van een botsing, en wel tussen drie auto's. Er waren negen gewonden, onder wie het Haagse echtpaar M. Ver- koeyen met drie dochters. FRICK Bij een verkeersongeluk bij Frick in Zwitserland is de 24-jari- ge mejuffrouw A. M. Kleine uit Ede om het leven gekomen. Het ongeluk gebeurde zaterdagmiddag Het slacht offer zat in een personenauto die werd aangereden door een tegenlig ger die in een slip was geraakt. De bestuurders van de twee auto's wer den zwaar gewond. ALBLASSERDAM De 27-jarige heer A. Vonk uit Groot-Ammers is zaterdagavond m de 'Vroege' stich ting te Alblasserdam overleden aan de gevolgen van een auto-emgeluk dat hem diezelfde avond bij Nieuw-Lekkerland was overkomen. OLDEBROEK Gisterochtend is bij Oldebroek de 18-jarige jongen H. Hoogers om het leven gekomen toen hij op een niet beveiligde overweg met zijn bromfiets tegen een passe rende trein reed. OOSTERHOUT De 28-jarige Ne derlander P. B. die in Poppel in Bel gië woont en bij een bierbrouwerij in Den Bosch werkt, heeft in de nacht van vrijdag op zaterdag zijn 28-jarige vrouw Cornelia en zijn 2-jarig zoon tje René door wurging om het leven gebracht. Hij doodde ook de hond. Na zijn daad heeft hij zich vanuit een cel telefonisch bij de politie aan gegeven. De politie is hem toen bij de cel gaan ophalen. Hij was volko men overstuur. Vandaag wordt hij bij de officier van justitie in Breda voorgeleid. Hem zal vermoedelijk doodslag ten laste worden gelegd. Uit het verhoor is namelijk gebleken dat hij zijn vrouw en zoontje niet met voorbedachten rade heeft gedood. Gebleken is dat de man in woede is ontstoken over de ontstemming van zijn vrouw, dat hij laat en dron ken thuiskwam. Zijn vrouw was in verwachting van een tweede kind. SCHIPHOL „We zijn het er alle maal over eens dat Suriname uitein delijk onafhankelijk moet worden. De Surinaamse regering wil echter op het ogenblik het Statuut nog wat uitbreiden, speciaal op het gebied van de buitenlandse betrekkingen. Pas veel later moet het land geheel on afhankelijk worden." Dit zei gisteren premier De Jong bij zijn terugkeer uit de West, waar hij een officieel bezoek had gebracht. Het enige waarover men van mening kan verschillen is langs welke weg die onafhankelijkheid moet worden bereikt en hoe lang die weg dient te zijn. meende de premier. Hij merkte op dat het vijfjarenplan nu goed begint te lopen, nadat in de aanloopperiode wat vertragingen wa ren opgetreden. In de West heeft hij over tal van onderwerpen gesproken. Zo ook over de kwestie met Guyana, waarover de premier zich geen zorgen meer maakt. „De sfeer is verbeterd, de zaak is in kalmer vaarwater be land". LEIDEN Een niertransplantatie, gisteren verricht in het Academisch Ziekenhuis, bracht een begrijpelijke kortsluiting teweeg tussen de medi sche wereld en de politie. De kwestie ontstond toen zaterdag ochtend een Belgische helikopter zonder toestemming landde op het sportveld bij de studentenhuizen aan het Piet Paaltjespad vlak bij hel zie kenhuis. De politie kreeg lucht van deze on geoorloofde landing doordat de be manning van een patrouillewagen de helikopter zag dalen. De helikopter werd gevlogen door een Belgische militaire vlieger en als passagier was een Belgische arts aanwezig met een proefmonster dat naar het Aca demisch Ziekenhuis moest worden gebracht. De politie liet het transport door gaan, om pas daarna de vlieger een verhoor af te nemen. Het landen van een helikopter binnen de bebouwde kom is namelijk aan allerlei vergun ningen gebonden, temeer daar dit in de luchtcorridor van het vliegkamp Valkenburg gebeurde. De piloot deelde mee, zondagmid dag nogmaals te moeten landen voor het brengen van een nier. Het lukte de Belgische militaire autoriteiten tijdig voor deze tweede vlucht de no dige Nederlandse vergunningen te verkrijgen, zodat gistermiddag de po litie voor de tweede maal op het sportveld aanwezig was om de Bel gische helikopter te zien landen. Dit keer bracht de weer meegevlo- gen Belgische arts in een container een nier mee, afkomstig van de Leu vense universiteitskliniek. Het trans port had slechts 55 minuten geduurd. AMSTERDAM Liefhebbers van Italiaans tempera ment, sentiment, hartstocht, pathos, dramatiek en een la wine van volumineuze stem men krijgen bij de voorstelling van Verdi's opera Macbeth door het Teatro La Fenice uit Venetië het volle pond. Zater dagavond werd in de Stads schouwburg te Amsterdam de eerste van vijf opvoeringen ge geven en een uitverkochte zaal kreeg daarbij een opera voor gezet, waarin het mogelijk bleek alle vocale lusten bot te vieren. Hoewel Verdi bij de première in 1847 te Florence na afloop niet min der dan 38 maal op het podium moest verschijnen om de luide ovaties in ontvangst te nemen, populair werd deze opera nimmer. Ook niet bij de tweede versie die hij schreef ter ge legenheid van de opvoering in Parijs in 1865. De componist maakte hier voor de eerste maal kennis met het werk van Shakespeare en hij was met het uit eindelijk resultaat bijzonder ingeno men. Situatieschildering en uitdruk king van gemoedstoestanden staan in dit werk voorop, Verdi legde in bij zondere mate het accent op de karak ters. Centrale figuur is Lady Mac beth. de vrouw met het demonische karakter die haar man aanspoort tot moord op de koning om zelf de troon te kunnen bestijgen. Men kan niet ontkennen, dat Verdi in deze partituur spanningsvolle, meeslepende muziek heeft geschre ven. Felheid en geladenheid worden afgewisseld door momenten van me lodieuze ontspanning, doch het libret to staat hem niet toe tederheid, ro mantiek, lyriek of bruisende uitbun digheid weer te geven. Zelfs een La Forza del Destino bezit naast de dra matiek toch ook bovengenoemde ele menten, Aida kent momenten van vervoering en bewogenheid, Rigoletto en zijn dochter Gilda kunnen ontroe ren en Violetta sleept de toehoorder mee in al de ups and downs van haar liefdeleven. Omcezenlijk Lady Macbeth en haar echtgenoot zijn ons vreemd. Het blijven toneelfi guren. omdat het demonische karak ter van de vrouw en haar streven naar macht, desnoods door middel van een moord, niet wezenlijk aanspreekt. Macbeth zelf wordt in de opera geen mens van vlees en bloed, hij is als zwakkeling de speelbal van zijn vrouw. Nu kan men moeilijk beweren, dat men in Venetë ook maar iets heeft gedaan het onwezenlijke libretto ge loofwaardig te maken. Slechts één element in de voorstelling kreeg de aandacht en dat was de vocaliteit. De regie van Adolf Rott bleek te bestaan uit wat aangeleerde bewegingen op de maat van de muziek. Men kreeg de indruk dat de zangers de vrije hand hadden, waarvan zij gretig ge bruik maakten door in vrijwel sta tische houding in de zaal te zingen. Het koor rommelde maar wat door een, de choreografie miste eveneens een strakke hand. Het toppunt van Grote vertraging Bi itse treinen LONDEN De langzaam-aan- actie bij de Britse spoorwegen, die vandaag is begonnen, dreigt het ver voer van passagiers en vracht ernstig te ontwrichten. Er zijn veel treinen uitgevallen en de overige reden niet op tijd. Al gisteravond werden treinen uit de dienst genomen. De 230.000 leden van de Nationale bond van spoorwegpersoneel weige ren overwerk te doen ter ondersteu ning van hun eis tot loonsverhoging. Een andere vakbond, met 35.000 man locomotiefpersoneel, zou vandaag over deelnemen aan de actie beslis sen. HAMBURG De Westduitse 56-jarige „super-uitgever" Axel Caesar Springer, heerser over een persimperium met een mil joenenoplaag, heeft zich uit de uitgeverij van geïllustreerde bla den teruggetrokken. Midden in de discussies over de gevaren van een al te sterke concen tratie van publiciteitsmedia werd za terdagavond bekend, dat Springer zich van zijn bij de Münchense uitge verij Kindier und Schiermeyer verschijnende geïllustreerde tijdschriften Eltern, Bravo, Twen en Jasmin zal ontdoen. Een aantal re dacteuren van de afgestoten bladen hoorde pas 's avonds laat over radio en televisie van de transactie. De vermoedelijke kopers (de onder meer dan 40 procent van de markt van dag- en zondagbladen benevens geïllustreerde bladen mag beheren. Het Springer-concern neemt mo menteel ruim 40 procent van de Westduitse dagbladoplage voor zijn rekening en met Welt am Sonntag en Bild am Sonntag zelfs 90 procent van j j j diiu am oonntag zeiis au procent van Jahr, die ook de geïllustreerde bladen Constanze. Petra en Stern uitgeven. Ook de drukkerij van Kindier und Schiermeyer in München is door Grüner und Jahr overgenomen. Hoe groot de koopsom is, is niet bekend. Gisteren verkocht Springer nog een weekblad: Neues Blatt met een op laag van 1,3 miljoen exemplaren, en wel aan de Hamburgse uitgever Bauer. Motief niet bekend De motieven voor de verkoop van al deze tijdschriften zijn onbekend. Men vraagt zich af of er verband bestaat met de recente aanbevelin gen van een door de Westduitse rege ring gevormde commissie van onder zoek inzake persconcentraties. De commissie, bestaande uit uitge vers, journalisten en vertegenwoordi gers van televisie, vakbonden en be drijfsleven, heeft eind mei de rege ring meegedeeld dat naar haar oor deel een uitgeversmaatschappij niet Deze concentratie heeft Springer veel kritiek opgeleverd. Kort voor Pasen richtten in tal van Westduitse steden studenten vernie lingen aan, aan kantoren van de Springer-pers. die naar hun mening medeverantwoordelijk was voor de aanslag op de links-radicale studen tenleider Rudi Dutschke. gebrek aan regie was het moment dai Macbeth ontsteld terugkeert na de moord op de koning gepleegd te heb ben. Wist men niet beter dan zou men kunnen denken, dat hij thuis kwam van nog een straatje om. Het was spoedig duidelijk, de zang moest het bij deze voorstelling doen. Daar was Elinor Ross die Lady Mac beth zong in een baaierd van geluid, haar zang leek de reinste roofbouw, doch in een nimmer aflatend forte weckte zij zich door alle toonhoogten heen. Macbeth deed voor haar niet onder, het was nogal eens onzuiver, doch in geluidssterkte was hij voor waar niet haar mindere. Het volume vierde, ook bij de andere solisten, hoogtij en zelfs een dirigent van de kwaliteit van Francesco Molinari Pra- delli was niet in staat deze vocale or kaan te temperen. Het orkest liet horen, dat men niet voor niets uit Venetië was gekomen en speelde er lustig op los. Bruisend enthousiasme op het po dium en aangemoedigd door de tel— kenmalen in luid gejuich uitbarsten de Italiaanse kolonie bleef het Neder landse publiek niet achter. Op 24 juni in Scheveningen en 28 juni in Rotter dam kan men deze luidruchtige Mac beth gaan beluisteren. ADR. HAGER In het derde concert van de Schönberg, Berg, Webern cycyus, za terdagavond in de Kurzaal te Scheve ningen door het Residentieorkest on der Pierre Boulez gegeven, vierde het expressionisme hoogtij. In drie gespeelde werken, de Pas- sacaglia L van Webern, de Sieben frühe Lieder für hohe Stimme und Or- chester van Berg en Erwartung van Schönberg, klonken de uitbundige klanken van de laat romatiek, gevat in een nieuw idioom, onmiskenbaar door. In het vierde werk, de slechts tien minuten durende Sechs Stücke flr grosses Orchester, opus 6 van We bern toonde deze meester van de mu zikale miniatuur hoe hij. zich losma kend van het voorgaande, in uiterst geconcentreerde maar tevens door zichtige structuren zijn eigen weg ge vonden had. De grote affiniteit van Pierre Bou lez met deze muziek bleek uit de bijzonder nauwkeurige en overtui gende wijze waarmee het orkest zijn lang niet eenvoudige taak volvoerde. Vooral het onhoorbaar inzettende vierde deel van de zes stukken trof door zijn sombere indringendheid. In de liederen van Berg en in Er wartung trad de Amerikaanse so praan Evelyn Lear als soliste op. Haar stem is van hoog tot laag vol komen geëgaliseerd en heeft bij een uitstekende technische beheersing een mooie afgeronde klank. In de liederen van Berg, op zoet-romantische teksten, bereikte zij een fraai resultaat, hetgeen een deel van het publiek tot een staande ova tie bracht. Manifesteerde zich hier reeds in geringe mate een gebrek aan expres siviteit, in de hysterisch geladen Er wartung verhinderde de vlakheid van interpretatie het tot standkomen van het bedoelde huiveringwekkende effect. Daar staat echter tegenover dat men van begin tot eind van een prachtige stem kon genieten, terwijl het orkest inderdaad de geladen sfeer goed wist te treffen. Het publiek liet op duidelijke wijze aan soliste en orkest zijn enthousi asme blijken. E. J. Besier. (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG De CH-radicalen hebben de CH-jongerenorganisatie voorgesteld gezamenlijk een congres te beleggen waarop van gedachten kan worden gewisseld over de koers van de CHU en de ontwikkeling van de politieke structuur in ons land. De radicalen en de jongeren in de CHU hebben onlangs besloten om regelmatig contact te onderhouden. Op 12 juni is tussen de beide be sturen de eerste bespreking ge voerd. De radicalen denken aan een con ferentie omstreeks oktober waaraan beide groeperingen met ongeveer 25 tot 30 personen zullen deelnemen. Indien de CHJO deze suggestie overneemt zou dit gesprek van be lang kunnen zijn voor de menings vorming in de CHU over een stem busakkoord. De CH-radicalen hebben tot nu toe geen concrete voorstellen over een stembusakkoord uitgewerkt. De CHJO heeft in twee publikaties een aantal programmatische wijzi gingen in de CH-politiek voorge steld. Hoewel de CHJO in grote trek ken de opvattingen van de CH-ra dicalen onderschrijft, is men tegen een stembusakkoord. HOLLUM Tientallen sternen- hebben zaterdag in het dorp Hollum (Ameland) een Duitse familie en een aantal kinderen achtervolgd en aan gevallen. Het waren de heer en mevrouw Vonsbergcn die, met hun kinderen en een aantal Nederlandse kinderen een strandwandeling maak ten. Ze vonden een sternnest met eieren en raapten die eieren op. Ze werden toen aangevallen door twee vogels. Op het moment dat de Duitse familie met stokken ging zwaaien om de vogels te verjagen wierp een hele zwerm sternen zich in de strijd.

Nieuwe Leidsche Courant | 1968 | | pagina 5