Arie Pronk dirigeert zelfs als praat Hanoi: geen vooruitgang in Parijse vredesbesprekingen Vestiging ondernemingen meer stimuleren Cadeautjes voor veilige rijders VOORU Sportief rijden? Ga liever zeilen! Feestredenaars bij jarige CH-Unie Kindertientjes stromen Jose wil je een stuk kaas* uit het vuistje Beschieting Saigon gaat door LEZER STELT VOOR: Harriman blijft optimistisch ZATERDAG 22 JUNI 1968 „Nee, ik zing zelf niet, ik heb alleen maar een kolenbak- stem, die de partij vooihrult." Dit zegt Arie Pronk, de populaire dirigent van de massale koorzang, als hij me bij hem thuis iets vertelt over zijn werk. Zelf6 op zijn praatstoel zit Arie Pronk te dirigeren. Zijn dochtertje Nellie acht maanden oud kijkt naar haar vader en lijkt de maat te slaan. De heer Pronk: „Ze heeft plezier in d'r leven!" Evenals haar vader trouwens. De man, die in mei de aandacht trok door met zijn koren Deo Cantemus en het Christelijk Residentie Mannenkoor op te treden in de kathedraal van Coventry, maakt geen sombere indruk. Calvinist Pronk draagt een ogenschijnlijk door Luther geïnspireerde levensvreugde uit. Hllih irlrioon gent' in 1957 Zi^n eerste radio-op- I IUIU VJUUUl let dl 1 treden was in 1954: „Ik heb toen wel twintig audities gehad; nou dan wordt er ook eerst een wereld voor je afgebroken." Zenuwachtig Hij gaf als 18-jarige zijn eerste concert met geleende koren ten bate van het Rode Kruis in Moor drecht. ,,'t Was een heerlijke avond. Ik was ontzettend zenuwachtig, en ben dat trouwens nog als ik moet optreden; en als dat er niet meer is, is het ook niet goed." In hetzelfde jaar, 1948, gaf hij zijn eerste orgelconcert, ook in Moor drecht. Na in militaire dienst te zijn geweest, begon hij les te nemen: „Lo pen naar Gouderak, want ik had zelfs geen fietsie." Vader Pronk was 29 november 1944 op de verjaardag van Arie Pronk omgekomen bij een bombardement in Duitsland, en moeder Pronk stond er dus alleen voor. De zorgen werden verlicht omdat haar muzikale zoon een studiebeurs kreeg. In Nieuwerkerk a/d IJssel kreeg Arie Pronk zijn eerste eigen koor. ..Er waren negen dames, en we heb ben een heerlijke tijd gehad. De koorleden waren zeer enthousiast; binnen een half jaar hadden we een gemengd koor met 75 leden." Grote tijd In 1952 werd hij dirigent van het Rotterdamse koor Deo Cantemus. dat hij in 1957 verliet om cantororganist te worden in Gouda. Maar in 1959 kwam hij weer terug bij Deo Cante mus. Toen kwam zijn grote tijd. In 1960 telde het koor al 120 leden, en in hetzelfde jaar trad hij als gastdiri- gent op in Salt Lake City (VS) bij het beroemde Amerikaanse Mormon Tabernacle Choir. „Een koor met 375 leden, 't was een geweldige tijd. Te ruggekomen wilde ik van Deo Cante mus ook zo'n koor maken, wat is gelukt." Deo Cantemus telt nu 325 léden. Er zijn veel grammofoonplaten gemaakt, en uitvoeringen gegeven, voor liefda dige doeleinden. Het optreden van het Haagse Christelijk Residentie Mannenkoor (dat Pronk leidt sinds 1963) samen met Deo Cantemus op 18 en 19 mei in Engeland werd een groot succes. „In de gewijde ruimte van de kathedraal van Coventry werd voor het eerst geapplaudis seerd, schreven de Engelse kranten". „Het Christelijk Residentie Man- Overal waar Pronk dirigeert ko men koorleden en publiek onder de bekoring van zijn elan voor het een voudige, geestelijke lied. En het contact tussen dirigent en koorléden Is voor hem een noodzaak. „Ik hou van de mensen, een koor moet een gezin zijn. Ik ben niet het type van: nu komt de dirigent binnen en moet iedereen gaan staan. Hetzelfde geldt voor mijn relatie met het publiek. Ik ben tegen de muur, die er soms staat tussen po dium en zaal. Misschien is het niet goed, maar ik hou niet van dat defti ge en strakke gedoe." Ook slopen Arie Pronk (38) bracht zijn jeugd door in Gouda. Daar werd de basis gelegd voor zijn liefde voor de mu ziek, voor geestelijke muziek. „Voor de oorlog trokken in Gouda koper kwartetten door de straten; dat vond ik schitterend. En 's zondagsavonds na de kerkdienst luisterde ik naar het Leger des Heils. Thuis was ik altijd op het harmonium bezig, ook met slopen trouwens! Als moeder zong, vond ik dat geweldig." Toen Arie Pronk zeven jaar was, wilde hij lid van een koortje worden: „Maar na vijf minuten stond ik al buiten de deur, waarschijnlijk omdat ik nogal baldadig was." Na zijn lagere schooltijd ging hij door in de muziek. „Ik kreeg les van Bernard Tabbernal, Willem Hülsman en Mees van Huis, die ook mijn vriend was." Pronk verving hem soms als diri gent van het Utrechtse Buurtkerk koor. „Mijn eerste grammofoonplaat maakte ik met dat koor, als gastdiri- PARIJS Tot dusver is bij de Amerikaans - Noordvietnamese besprekingen in Parijs geen vooruitgang geboekt. Dit ver klaarde gisteren de woordvoer der van de Noordvietnamese de legatie Ngoejen Thanh Le op een persconferentie in Parijs. Volgens hem is Amerika daar ver antwoordelijk voor. Hij reageerde daarmee op de voorzichtig-opti- mistische verklaringen die de Ameri kaanse ministers Clifford (defensie), Rusk (buitenlandse zaken) en de lei der van de Amerikaanse delegatie naar het overleg, Harriman. in de afgelopen dagen hadden afgelegd. „De twee partijen kennen nu el- kaars standpunten. Maar dat bete kent niet dat er wederzijds begrip heerst", zei Thanh Le. De voornaamste Amerikaanse on derhandelaar Harriman, die gisteren in Washington is aangekomen om verslag uit te brengen aan president Johnson, zei bij aankomst, dat de besprekingen uiteindelijk zullen lei den tot een vrede in Vietnam, al wordt er „voetje voor voetje vooruit gang" geboekt. Hij was oprecht van mening dat de Noordvietnamezen ernstig over vrede willen praten. Harriman blijft ruim tien dagen in Washington waarna hij weer naar Parijs zal terugkeren. Goed teken Harriman noemde eerder de aan komst van Le Doec Tho, lid van het Politburo van de Noordvietnamese partij, een goed teken. Anders zou Hanoi hem niet hebben gestuurd als de Noordvietnamese regering geen ernstige besprekingen zou willen voeren. De Noordvietnamezen vergis sen zich echter als zij denken dat opvoering van de oorlog in Zuid-Vietnam tijdens de Parijse on- ARIE PRONK levensvreugde nenkoor telt nu over de 200 leden, en we hebben een aantal tenoren, dat zelfs de Maastreechter Staar niet kent." Arie Pronk heeft het nu druk met de voorbereidingen van vier tele visie-uitzendingen (NCRV), en zijn koren en hem wachten reizen naar Frankrijk en Canada. Op 3 juli wordt opgetreden in het Amsterdams Con certgebouw. „Het CRM is een koor met allure. We zijn nogal eens opgetreden met het Radio Philharmonisch Orkest en Caroline Kaart." Arie Pronk maakt brede gebaren: „Dan kun je met kleuren werken; 't is als een tuin met alleen planten, waarin rozen vreugde brengen." Hij houdt van het massale. Zoals eens in de Ahoyhal in Rotterdam hoopt hij begin volgend jaar weer een massale koorzang te organiseren: „We hopen een grootheid uit het bui tenland aan te trekken, en 20.000 mensen bij elkaar te krijgen." Naast Pronks paradepaardje.? Deo Cantemus, CRM en Young Credosin- De Kindertientjes stromen binnen bij de UNICEF. Me vrouw Roest Crollius-van Doorn, van de UNICEF ver telde me, dat heel wat lezers van Het Kwartet op mijn vraag de UNICEF met een tientje te bedenken hebben gereageerd. Hartelijk dank namens de UNICEF! Ik ontving de volgende brief van mevrouw Roest Crollius: Geachte heer Goudriaan, Met grote erkentelijkheid heb ik wederom een artikel van u over het Kindertientje van UNICEF gelezen. Wij stellen het bijzonder op prijs, dat in de bladen van het Kwartet, die een belangrijk deel van ons volk be reiken, aan deze actie aandacht wordt besteed. Ik wil u dan ook graag danken voor deze steun. Toen ik eergisteren de Nieuwe Haagse Courant opbelde naar aanlei ding van de zetfout in het gironum mer van UNICEF bleek ik niet de eerste te zijn. Veel UNICEF-vrienden hadden zich al tot de redactie ge wend en deze heeft toegezegd onmid dellijk een rectificatie op te nemen. Gelukkig dat in De Rotterdammer het gironummer goed was vermeld. Nogmaals hartelijk dank. Met vriendelijk groeten en de meeste hoogachting, Stichting Nederlands Comité UNI CEF L. E. Roest Crollius-van Doorn Misschien ten overvloede: het giro nummer van de UNICEF is 7515. HG Geachte LS, Uw artikel van zaterdag 15 juni (over gewelddadigheid in het ver keer) heb ik met aandacht gelezen. Ik ben 69 jaar, en rijd auto vanaf 1922 (circa 47 jaar). Deze tijd is heel verschillend van de tijd tussen 1922 en 1935. Toen was men een heer in het verkeer, zelf als autobezitter, maar ook door het pu bliek zo gezien. De auto en de rijder zijn nu beide een ergernis voor heel de samenle ving, in de breedste zin van het woord: denk maar aan de zwijgende natuur. Ik ben zo vrij naar aanleiding van uw artikel iets te zeggen, wat ik reeds in 1955 heb willen voorstellen, en deskundigen misschien kunnen uitwerken. De huidige situatie is zo dat een weggebruiker zich aan een hele reeks bepalingen moet houden, die van buiten af op hem toekomen. En om dat de mens van nature revolutionair is, overtreedt hij ook als zodanig alle geboden en verboden. Dit heeft mij op de gedachte gebracht naar iets te zoeken dat hem niet van buiten af, maar van binnen uit ertoe prikkelt zo goed mogelijk de verkeersregels te houden. Als de weggebruiker eens iets zou worden voorgezet, wat hij zou kun nen bereiken, door bv. jaren zonder ongelukken te rijden, zou hij dan niet beter opletten? Ik heb eens een vrachtrijder op de grote trajecten gevraagd: Als je nu eens twintig jaar zonder ongelukken had gereden, en je zou dan nog vijf jaar schadeloos moeten rijden om een huis te verdienen, wat zou je dan doen? Het antwoord was ero kort: Heel goed uitkijken! Stelt u zich het als volgt voor. De beloning na vijf jaar rijden zonder schade door eigen schuld: een radio: na tien jaar een tv-toestel; na vijf tien jaar een vakantie in Zwitser land; na 20 jaar een nieuwe auto en na 25 jaar een eigen huis. Dit is natuurlijk maar een denk beeld, dat ook anders kan worden uitgewerkt Mijn gedachten zijn ook naar de sport uitgegaan. U weet hoe deze te genwoordig voor sommigen sportver- dwazing is geworden, hoe men een held kan worden, soms met inzet van eigen leven, en soms ten koste van andere levens. Laten we ons Nederland eens als één groot sportterrein voorstellen, met allemaal mensen, die met zichzelf en niet met de ander in gevecht zijn om in het verkeer een grote prijs te winnen na een inspanning van 5, 10. 15. 20 of 25 jaar! Waarom komen er wel lintjes voor sporthelden en niet voor die echte vrachtrijders? Waarom worden die niet geridderd voor hun rijden? Zij zijn de helden van de dag! Laten we ze een kenteken op hun wagen en op hun revers geven waar door ze, overal waar zij komen, wor den herkend, voor hun inzet voor de naaste! Ik weet wel dat de uitvoering niet gemakkelijk zal zijn. Daarom zou dit idee besproken moeten worden. Een vraag: zou u genegen zijn met ver- keersdeskundigen en mij een gesprek te voeren? Met vriendelijke groeten. Chr. C. Vreugdenhil sr. Burg. Meineszplein 24a, Rotterdam De heer Vreugdenhil zal volgende week in LS aan het woord komen. Ook zullen deskundigen worden be naderd met de vraag wat zij van zijn Mee vinden. Lezers, die een bijdrage willen leveren aan de discussie kun nen een brief richten aan LS. het massale gers (Rotterdam), dirigeert hij nog andere koren en geeft hij les op een Uloschool in Hillegersberg. Hij klaagt over het muziekonder wijs in Nederland „Je moet hier bij de leerlingen met beat beginnen; als dat op de lagere school nu eens een beetje voorbereid kon worden." Hij trekt vergelijkingen tussen Engeland en Nederland, die niet gunstig uitval len voor ons land. Kritiek Critici verwijten Pronk, dat het genre geestelijk lied, dat hij nastreeft, op het effect, op 'de massa gericht en oppervlakkig is. Over deze kritiek zegt liij: „Ik ben van de massa, en ik wil ook voor de massa zijn. Ik zie ons vak als een dienende taak. Op een uitvoering voor bejaarden, kwam vorig jaar een dame op een hrandcard binnen, die vijf jaar niet van een zolderkamer was geweest. Als je dan ziet. hoc i gelukkig zo'n vrouw is,..." Ik geef toe dat we niet altijd versjes van Johan de Heer moeten brengen, maar je moet voor het publiek beginnen met het elementaire. Vorig jaar heb ik bijvoor beeld een modern werk. de Apocalypse van Monnikendam, uitgevoerd. Een heerlijk werk. maar het publiek was er niet rijp voor. Ik sta open voor de moderne muziek, maar het pu- bliek moet weten wat wordt I bedoeld, en dat is dikwijls niet zo. En het belangrijkste is, en ik I heb het in dit gesprek al twee keer gezegd, dat we als chris telijke koren front maken. Juist nu de kerken leeglopen is het een heel grote opdracht het evangelie te verkondigen met het zingende woord." derhandelingen in haar belang is. Harriman zei te menen dat het de opeVibare mening in de wereld zal zijn opgevallen dat Hanoi geen teken van beheersing toont na de gedeelte lijke stopzetting van de bombarde menten door de Amerikanen. De Amerikanen zijn vooral geschokt door de raketbeschietingen op Sai gon. Beschieting Dc beschieting van Saigon met mortieren en raketten gaat door en zal zelfs verhevigd worden, zo mank te gisteren het orgaan van het Noordvietnamese leger, Quandoi Nhan Dan, bekend. Noord-Vietnam zal volgens hetzelf de blad „het hoofd bieden aan eventu ele vergeldingsacties tegen Hanoi", waarmee in „sommige Amerikaanse kringen" gedreigd zou zijn. Het blad wijst de beschuldigingen van de hand, dat de beschietingen een slachting aanrichten onder de burgerbevolking en beweert dat 16.269 inwoners van Saigon gedood of gewond zijn door Amerikaanse bom bardementen op dichtbevolkte woon wijken in Saigon en de Chinese wijk Cholon. „Saigon is een Vietnamese stad, net zoals Chicago een Amerika-lnse stad is. Zolang de Amerikaanse agressie in Saigon voortduurt zal ons volk de strijd tegen de indringer voortzet ten", aldus het Noordvietnamese blad. Minister Rusk zei gisteren op zijn eerste persconferentie sinds 4 janua ri. dat een staking van de beschieting van Saigon door de VS als een ver mindering van de militaire activiteit zal worden beschouwd. Als belangrijk obstakel voor een goed op gang komen van het gesprek in Parijs zag hij de Noordvietnamese weigering, te erkennen dat zich Noordvietnamese troepen ten zuiden van de gedemilitariseerde zone be vinden. Zou Hanoi dit toegeven, dan zouden de besprekingen veel aan werkelijkheid winnen, aldus Rusk. Hij zei verder dat Hanoi niet ge antwoord heeft op de-escalatiestap pen in Vietnam. Integendeel Hanoi heeft de infiltraties en de beschieting op Saigon verhevigd. Rusk sprak behalve over Vietnam ook over de affaire-Pueblo, de kwestie-Nabije Oosten, de Oostduitse verkeersmaatregelen en de onderte kening van het verdrag tegen niet verspreiding van kernwapens. Wat de Oostduitse pas- en visabe- palingen betreffen. Rusk zei, dat de positie van West-Berlijn en de toe gang tot de stad van vitaal belang zijn voor de NAVO en dat de Oost duitse instelling van visa „volkomen ongerechtvaardigd en provocerend is en ingaat tegen reeds lang bestaande overeenstemming". „Bedreigingen voor de vrije toegang tot Berlijn zul len zeer snel beantwoord worden door hen die zeer zware verantwoor delijkheid voor die stad dragen", al dus Rusk. voedzaam gemakkelijk lekker (Van onze parlementsredactie) UTRECHT Een exegese van Ro meinen 13 die onvoorwaardelijke ge zagsonderwerping predikt, is ernaast. De uitdrukking dienaresse Gods mag niet worden opgevat als „igezag is gezag". Dit zei prof. dr. A. F. N. I.ekkerkerker gisteren in een wij- dingsdienst ter gelegenheid van het zestigjarig bestaan van de CHU. Prof. Lekkerkerker preekte over Romeinen 13. Hij beklemtoonde dat er een samenhang is tussen het eerste deel van Rom. 13, waarin staat dat de overheid het zwaard niet te vergeefs draagt, en de laatste verzen, waarin het aankomt op het liefheb ben van elkaar. De overheid geleidt ons op de weg naar de nieuwe bijbelse samenleving. De overheid vervult het ambt van diaken en liturg, aldus prof. Lekker kerker. We zullen ook in de CHU bezig moeten blijven met de vraagstukken van gezag en vrijheid. Prof. Lekker kerker eindigde met de bekende uit drukking van de CH-voorman prof. Hoedemaker „niet links en ook niet rechts, maar dc koninklijke weg. 's Middags boden o.m. KVP-voor- zitter mr. A. v. d. Stee en de voor zitter van de ARP dr. A. Veerman gelukwensen aan. De heer v. d. Stee wees erop. dat de drie christelijke partijen zich met nieuw élan zich in zetten voor christelijke politiek. In groeiende samenwerking. Dr. Veerman trok een vergelijking tussen 1908, het oprichten van de CHU, en het huidige jubileum. Reeds in 1908 zei Lohman, dat de organisa tie van de Unie verbeterd diende te worden. Zestig jaar later is men dan (eindelijk zover, schertste dr. Veer man. Hij toonde zich verheugd dat men in De Achttien thans niet meer zozeer over verschillen spreekt maar over wat samenbindt. Hij bracht een interview met de heer Tilanus in onze bladen in herin nering, waarin de heer Tilanus heeft gezegd dat de Unie zo'n honderdtach tig graden gedraaid is. Dit is meer, dan door de bocht gaan.., grapte dr. Veerman verder. De heer Tilanus re ageerde hierop snel. door te zeggen, dat de Unie gaarne bereid is om de ARP zo nodig een eindje als trekker te dienen. De heer Notenboom deelde mee dat de aktie voor het jubileumfonds van de CHU thans meer dan 56.000 heeft opgebracht. Alle gelden zijn nog niet binnen. 's Middags sprak mr. dr. K. de Vries over „Christelijk historisch in 1968". Wij gaven de hoofdpunten van zijn redevoering gisteren reeds weer in onze bespreking van het speciale nummer van het CH-tijdschrift. Vanuit de zaal lokte vooral de op merking van mr. De Vries, dat men rich niet al te zeer moet vastzetten op het geven van beschouwingen over het jaar 2000, veel vragen uit. De heer De Vries betoogde, dat hij zich vooral keerde tegen, wat hij noemde: het bedrijven van prak tische magie ten aanzien van het jaar 2000. Het jubileumcongres van de CHU werd vandaag voortgezet met een re de van de heer Rijpstra over het moderne gemeentebeleid en een speech van prof. dr. J. W. van Hulst over het onderwijs en democratie. Rapport Stichting van de Arbeid (Van onze soc.-ccon. redactie) UTRECHT In vergelijking niet België wordt de vestiging van buitenlandse ondernemingen in ons land onvoldoende aan trekkelijk gemaakt. Het bestuur van de Stichting van de Arbeid heeft dit in een rapport vastge steld en het rapport aan dc leden van de beide Kamers en aan de regering gezonden. Volgens het stichtingsrapport moet onze Investerings-Premieregeling (IPR) op een aantal punten worden verbeterd. De betrokken minister dient de bevoegdheid te hebben faci liteiten in individuele gevallen ook buiten de stimuleringsgebieden toe te passen. De buitenlandse concurrentie moet slagvaardiger tegemoetgetreden wor den. Voor de vestiging van buiten landse ondernemingen zijn teveel vergunningen en ontheffingen nodig; de overheid moet de procedure ver eenvoudigen. Een industriële vestiging moet niet alleen door de overheid maar ook door de werkgevers- en werkne mersorganisaties worden begeleid. Er zal in ons land een duidelijker ver band moeten komen tussen industria lisatiebeleid en ruimtelijke ordening. Meer aandacht verdienen ook de her en bijscholing om bij de vestiging van buitenlandse ondernemingen het aanbod van arbeidskrachten te kun nen opvangen. Vele buitenlandse ondernemingen hebben volgens het rapport van de Stichting van de Arbeid in Nederland ervaren, dat de schoolopleiding en de vorming in het algemeen zich meer moeten instellen op de praktijk van het bedrijfsleven, vooral bij de meer en hoger geschoolde technische ar beidskrachten. Belgische voordelen In bepaalde gevallen komen de Belgische faciliteiten 10 pet. hoger uit dan de Nederlandse. De grond kost in Nederland veelal 10 per m2 en in België niet veel mper dan ƒ2,-. De legeskosten kunnen bij ons tot zeer hoge bedragen oplopen, terwijl deze bedragen in België te verwaarlozen zijn. Over het algemeen hebben de Belgische functionarissen meer vrij heid van handelen. De procedures in België zijn min der straf. Belgische ambtenaren kun nen gemakkelijker bepaalde toezeg gingen doen. terwijl de Nederlandse ambtenaren zich terughoudender opstellen. Het stichtingsbestuur ad viseert. dat in Nederland ook bij ver plaatsing van bedrijven, bedrijfson derdelen of gebruikte machines of bij uitbreiding van bestaande bedrijven de investering.?- en premieregeling in bepaalde gevallen van kracht wordt. Een voordeel van Nederland boven België wordt genoemd de evenwichti ge sociale verhoudingen en de conti nuïteit daarvan in ons land. die een vertrouwenwekkende rol spelen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1968 | | pagina 7