JACHT OP TWEE MANNEN DIE TWEE TON ROOFDEN Fenomeen Anja Silja gaf topvorm bij voorstelling alle glans Berlioz' Mis Politie op dwaalspoor Fournet in Respectabele Elckerlyc in Delftse Prinsenhof Blues in Doelen van Mayall-Cuby-Boyd Bestelauto met lonen Overval op druk punt Geen onderzoek privé-mening Praagse studenten: hervat diplomatiek verkeer Israël SALOME VAN RICHARD STRAUSS Nederland schort vredesinitiatief Vietnam op Senaat in VS keurt belasting- verhoging goed Stilden tenrel in West-Duitsland 5 ZATERDAG 22 JUNI 1968 AMSTERDAM De politie in heel Nederland zocht gisteravond, vannacht en vanmorgen nog tevergeefs naar de twee mannen die gisteren op klaarlichte dag bij een overval op een geldtransport 200.000 roofden. De gewapende rovers wisten aan hun achtervol gers te ontkomen. De overval vond plaats op de be paald niet stille Kajuitweg in Amsterdam-West. Een bestelwagen van het hoofdstedelijke elektronisch bedrijf Groenpol, waarin zich 200.000 gulden aan lonen en vakantietoesla gen bevond, werd daar geramd door een witte Volkswagen. Nog voor ie mand uit kon stappen, keken de bei de inzittenden van de loonauto in de loop van een pistool, die door een man met een nylonkous over het hoofd op hen werd gericht. De bestuurder van de wagen, die de aanrijding had geforceerd, voegde zich, eveneens met een pistool in de hand, bij de overvaller. Beiden dwongen de chauffeur en diens bij rijder uit te stappen, waarna ze er met de loonwagen vandoor gingen. De zo plotseling op het toneel verschenen eerste overvaller moet in een blauwe Volkswagen hebben geze ten, die al geruime tijd achter de geldauto reed. CS uitgekamp In de Zaanhof in de Spaarndam- merbuurt vond de onmiddellijk gea larmeerde politie de bestelauto nog geen uur na de overval terug. Het geld was verdwenen en ook van de gevluchte daders ontbrak elk spoor. Tijdens een grootscheepse opspo- ringsaktie werden alle autobussen van het gemeentelijk vervoerbedrijf, die in de richting van het Centraal Station reden, uitgekamd. Hetzelfde gebeurde met enkele treinen, die naar omliggende plaatsen waren ver trokken. Op een melding dat er op de spoor baan in de richting van de Hembrug twee verdachte personen waren gesignaleerd, werd daar een grote po litiemacht samengetrokken. Er wer den inderdaad twee mannen aange houden, doch dezen bleken niets met de overval te maken te hebben ge had. Gestolen na gen De auto's van de overvallers waren beide gestolen. De witte VW, waar mee de aanrijding veroorzaakt werd, behoort toe aan een hoofdstedelijk autoverhuurbedrijf en was al een week zoek. De blauwe, die de loon wagen had gevolgd, was kort voor de overval voor een pand in de Amster damse Sarphatistraat gestolen. De daders zijn in ieder geval Ne derlanders. Ze waren gekleed in don kere pantalons en donkere jacks. Een van hen had een al of niet aange plakt donkerblond ringbaardje; de ander werd aangesproken met „Lex". Het onderzoek naar de overval is overgenomen door de groep „ernstige delicten" van de centrale recherche van het Amsterdamse hoofdbureau van politie. De politie wenst graag in verbin ding te komen met de bestuurder van een grote, blauwe Amerikaanse stati onwagen (met houten opbouw), die volgens de mededelingen van de chauffeurs van Groenpol niet lang na de aanrijding ter plaatse heeft gestopt. Zijn vraag was of alles in orde was. Toen een van de overval lers hierop bevestigend antwoordde, reed hij door. De overval was mobiel gesproken een volslagen Volkswagen-aan gelegenheid. Hier de personen wagen die de tevoren beraamde aanrijding veroorzaakte en de bestelwagen klem reed. Links staat bijrijder Van Remmen in gesprek met de politie. Na de overval op de „geldwagen" van de firma Groenpol kon bijrijder Van Remmen, al had hij nog wel een beetje de schrik in de benen, een nauwkeurig ooggetuigeverslag van het gebeurde geven. WITTEVEETS: DEN HAAG Minister Witteveen acht het niet juist een onderzoek in te stellen naar de privé-meningen van zijn ambtelijke medewerkers (in j dit geval de directeur van de rijks- j begrotng prof. dr. W. Drees jr.). Hij i kan daarom ook niet zeggen welke j Eerste- en Tweede-Kamerleden naar het oordeel van prof. Drees tot „ver tegenwoordigers van belanghebben- den" moeten worden gerekend. Minister Witteveen antwoord dit op vragen van mr. Biesheuvel (ar) of het wel juist en passend is, dat een ambtenaar van zijn ministerie leden van de Staten-Generaal aanduidt als vertegenwoordigers van belangheb benden. De heer Biesheuvel stelde deze vraag omdat prof. Drees op een vergadering zou hebben gezegd, dat „men in de vertegenwoordigende lichamen vooral personen vindt, die geld willen uitgeven". Minister Witte veen: „De rede van prof. Drees hield verband met zijn leeropdracht in de openbare financiën aan de econo mische hogeschool te Rotterdam." PRAAG Praagse studenten heb ben het Tsjechische ministerie van buitenlandse zaken een petitie met 13.000 handtekeningen toegestuurd, waarin wordt aangedrongen op her vatting van de diplomatieke betrek kingen met Israël. Ambtenaren van dat ministerie hebben verklaard, dat dit pas kan gebeuren als Israël de resolutie van de Veiligheidsraad betreffende oplos sing van het geschil met de Arabie ren nakomt. Tsjechoslowakije heeft, evenals de meeste Oosteuropese landen, na de Israëlisch-Arabische oorlog de be trekkingen met Israël verbroken. Al leen Roemenië deed dit niet. Subliem koor SCHEVENINGEN Zonder Anja Silja in de titelrol van de opera Salome van Richard Strauss zou de Holland Festival voorstelling gisteravond in het Circustheater te Scheveningen veel, zo niet alles van haar glans verloren hebben. Na de grandio ze Moses und Aron-opvoering viel deze Strauss-opera niet mee, men miste node het over rompelende element van het Schönbergwerk. De langdurige ovaties gisteravond golden zeker niet de gehele opvoering, doch slechts enkele onderdelen. Bij de première in 1905 waren de meningen verdeeld. Men sprak van „ungeheuerlich", maar ook van eine revolutionare, geistsprühende Musik in einer selbstverstandliche Schön- •heit". Salome was de derde opera die Straus schreef en 'het was de eerste stap op weg naar wereldsucces. Dit extatische werk 'bezit muzikaal en muziekdramatisch gezien grote kracht met een prachtige typering van de figuren. In het middelpunt van het ver haal staat uiteraard Salome, de speelhal van onberekenbare stem mingen. Met de vertolking van deze rol valt of staat de voorstelling, al is hier, zoals bij alle Strauss-com- posities het orkest van 'het grootste belang. ANJA SILJA De prestatie van Anja Silja is bo ven alle lof verheven! Haar uitbeel ding van Salome, die bezeten is van het idee het hoofd van Johan nes de Doper te 'kussen, was fascine rend en beangstigend. Met tijger achtige bewegingen speelt zij haar spel, sluw en vals, vervuld van haar waanidee. In de aanvang is zij wulps en speels, op het moment dat zij Johannes ontdekt ontpopt zij zich als de gevaarlijke vrouw die Narra- bot-h bewerkt met alle vrouwelijke listen om haar zin door te drijven. Zelfs in de schijnbare ontspannen heid na het vertrek van Johannes blijft zij boeien en wacht men met spanning haar stemmingen af. Na de beheerste doch tot 'het uiterste ge spannen dans (een grootse presta tie voor een zangeres) kwam zij in de finale tot een ongelooflijke cli max. Voor dit machtige slot zou men al het voorgaande kunnen verge ten, hier werd men geconfronteerd met een kunstenares op het toppunt van haar kunnen. Vocaal liet Anja Silja geen wens onvervuld, de aan grijpende schoonheid van haar stem maakte een onvergetelijke indruk. De VW-bus van Groenpol. waarmee de overvallers er vandoor gingen, kon vrij snel worden opgespoord. Maar de twee ton aan geld was er uit verdwenen DEN HAAG In afwachting van j net resultaat der vredesbepsrekingen in Parijs Zijn de aktiviteiten in het kader van het Nederlands vredesini tiatief inzake Vietnam opgeschort. Dit heeft de minister van buiten landse zaken, mr. J. M. A. H. Luns, meegedeeld in antwoord op schrifte lijke vragen van het Tweede Kamer lid A. G. van der Spek (PSP). Deze aktiviteiten bestonden uit consultaties met in totaal 12 Euro pese landen, behorend tot de Bene lux. de Westeuropese Unie en de Groep van Tien (waarin ook socia listische en neutrale landen vertegen woordigd zijn), en volgden op de aanvaarding van de motie-Van der Stoel door de Tweede amer. WASHINGTON Na het Huis van Afgevaardigden heeft nu ook de Amerikaanse Senaat zich akkoord verklaard met een verhoging met «en procent van de inkomsten- en vennootschapsbelasting, gekoppeld aan een beperking van de staatsuit gaven met zes miljard dollar. Dit gebeurde met 64 tegen 16 stem men. Het wetsontwerp gaat nu naar president Johnson, die het waarschijnlijk spoedig zal onderteke nen. De maatregelen moeten de snel toenemende inflatie in de VS tegen gaan en de positie van de dollar in net buitenland beschermen. De democratische Senator Wayne Morse had geen goed woord over het wetsontwerp. Het zal naar zijn oor deel gebruikt worden om „de moord" m Vietnam te bevorderen en de Amerikaanse belastingbetaler te zwa- lasten opleggen Holland Festival-traditie DELFT „Elckerlyc", een 1 juweeltje uit ons middeleeuw- se toneelrepertoire kreeg gis- j teravond op het binnenplein j van het sfeervol verlichte Prin- senhof een respectabele op- 1 voering onder regie van Johan de Meester. Gelukkig kon dit waardevolle stuk ook dit jaar in het kader van het Holland j Festival worden opgevoerd. En steeds is de belangstelling van de jeugd ook bij de première verheugend groot te noe- men. „Elckerlyc" dat tot de moralitei ten wordt gerekend brengt allego rische figuren ten tonele. De hoofdrol werd gespeeld door André van den Heuvel, die er een prachtige creatie van maakte. Elckerlyc is de gekwelde mens, die „rekeninghe" moet doen voor God, hetgeen hem door de „Doot" (Wim de Haas: met diepe, holle stem) wordt meegedeeld. De schrijver houdt de mensen een spie gel voor hoe zij zich kunnen redden. En tenslotte blijkt dat zij in ge zelschap van de Deught de „pelgri mage" moeten maken. Elckerlyc wordt door zijn vrienden (gheselscap) in de steek gelaten (een prachtige bon-vivant van Jules Croiset) door Maghe en Neve (Lo van Hensbergen en Henk van Elteren, die er een kluchtige aangelegenheid van maakten) en Tgoet (een verfoeilijk mannetje, dik en zwaar van de bezit tingen: Bob Goedhart). Wim de Haas als Biechte gaf een evenwichtige creatie te zien. Een in drukwekkende scène met op de ach tergrond de gevel van de kerk en op de voorgrond Elckerlyc die boete j doet in gezelschap van Deught en J haar zuster Kennisse (Elisabeth I Hoijtink en Elisabeth Andersen). De schone tekst werd duidelijk uit gesproken, in het bijzonder de pro- loog door Johan Schmitz (Stem van Godt) en de naproloog door Lo van Hensbergen. Constance Wibaut had waardige costuums ontworpen. Tenslotte was I er stemmige achtergrondmuziek (Gregoriaanse kerkgezangen) bij een opvoering waarop Johan de Meester duidelijk zijn stempel had gedrukt (statische regie opvatting). (Prinsenhof. 22. 26, 28. 29 juni. 21.15 uur) DAMMIS DE GEUS j DUSSELDORF Ongeveer 1.000 studenten hebben gisteren in Biele feld de eerste steenlegging verstoord voor een nieuwe universiteit. Zij hielden bussen tegen, waarin een aantal gasten, onder wie de premier van de deelstaat Noordrijn-Westfa- len, Heinz Kühn, naar de plechtig heid werden gereden. Er ontstond toen een vechtpartij tussen de politie en de studenten, waarbij een politieman zwaar ge wond naar het ziekenhuis moest wor den overgebracht. In Düsseldorf hebben ongeveer 1500 leerlingen van technische scho len een protestmars gehouden, waar door het verkeer in de voornaamste straten van de stad zo nu en dan geblokkeerd werd. Voor de rol van Herodes enga geerde men Nils Moeller. Op on begrijpelijke wijze was hij volko men onmachtig deze figuur vocaal gestalte te verlenen. In hoeverre hij in zijn spel de I regie volgde werd niet duidelijk, naar ons gevoel tekende hij Herodes I als een geestelijk gestoorde, zonder I één moment werkelijk indrukwek kend te zijn. Ruth Hesse wist als Herodias uitstekend te voldoen, zij was op het podium een persoonlijk heid. Franz Mazura als Jochanaan bleek over een fraaie en nobele stem te beschikken, evenals Herman Wink- Ier als Narra'both. Als Nederlandse 1 solisten werkten o.a. mee Emmy 1 Greger, Maria Boender, Jos Borelli (Cappaaociër), Bert Bijnen. Simon •v. d. Geest. Pieter v. d. Berg en Marco Bakker, zij waren bekwaam en voor hun taak 'berekend. DIRIGENT De leiding van deze voorstelling berustte bij Jaroslav Crombholc. hij toonde zich een vooortreffelijk Strauss-dirigent. Zowel de solisten als het prachtig spelend Concertgebouworkest wist 'hij op stimulerende wijze te steunen. De regie van Renate Ebermann in de produktie van Wieland Wagner was het produkt van theater-vak mensen, waarbij de psychologische aspecten van het gegeven op waar lijk sublieme wijze zijn benut en weergegeven. Het is echter de vraag in hoeverre deze tot uiterste prefectie doorge voerde ingetogenheid en psycholo gisch nauwkeurig afgewogen regie in overeenstemming is met het denkbeeld dat Strauss had. die in zijn muziek hartstocht, felheid, af- grijzen en waanzin op zulk een hartverscheurende wijze heeft we ten uit te beelden. ADR. HAGER AMSTERDAM Jean Four- j net, met ingang van het ko- I mende seizoen dirigent en ar- I tistiek leider van het Rotter dams Philharmonisch Orkest, die al vaker getoond heeft speciale affiniteit met het oeu vre van Hector Berlioz te be zitten, heeft vrijdagavond in de goed bezette Grote zaal van het Concertgebouw een weer galoze interpretatie geleid van de „Grande Messe des Morts" van deze romantische Franse toondichter. Feilloos uit het hoofd dirigerend liet Fournet deze aan contrasten vier koperorkesten in de hoeken van de zaal enerzijds en daartegenover uiterst doorzichtige pianissimo-ge- deelten als b.v. in het Offertorium I zo rijke partituur tot klinken bren gen op een wijze, die geen ander orkestleider hem gauw zal verbete- I ren. Niet alleen reageerde het Radio Filharmonisch mèt de bovenge noemde bijzonder zuiver en klankrijk spelende koperorkesten uiterst ge- voelig op Fournet's -perfecte aanwij zingen. maar hetzelfde kan gezegd worden van het koor, dat was samen gesteld uit het Groot Omroepkoor en het NCRV-Vokaal Ensemble. Met een onverbeterlijke souplesse verwezenlijkte dit ensemble de door de dirigent verlangde dynamiek en nuancering. Een buitengewoon hoog tepunt betekende in dit opzicht het subliem a cappella gezongen „Quae- rens me". Ook op het punt van sa menwerking met het instrumentale geheel liet het koor vrijwel geen wens onvervuld. De lyrische tenor Alexander Young voldeed in het „Sanctus" geheel aan de van hem gevraagde eisen. De ver klanking van dit ook door de compo nist zelf hoog geschatte werk kan bijgevolg als een volwaardige Hol- land-Festival-presentatie worden beschouwd. P.V. Anja Silja, persoonlijk gevormd door de grote, vroeg gestorven Bayreuth-vernieuwer Wieland Wagner, wordt algemeen be schouwd als een van de nobelste vertolksters van de titelrol in de opera Salomévan Richard Strauss. Zij is wat bij zangeres sen zelden voorkomt ook in staatde moeilijke „Tanz der sie- ben Schleier" zelf te dansen. GROOTS MUZIKAAL FESTIVAL BETJE COMIJS (107) IN HETZELFDE TEHUIS ALS HAAR DOCHTER VAN 73 Mevrouw Betje Comijs-Cicero vierde gisteren, evenals me vrouw Pruiksma uit Workum, haar 107de verjaardag. Pas op 97-jarige leeftijd kwam mevrouw Comijs naar ons land. Ze woont thans met haar 73-jarige dochter (rechts) in hetzelfde verpleegtehuis in Windesheim (ten zuiden van Hattem in Over ijssel). De dochter komt haar moeder dagelijks een stukje voor lezen uit de Bijbel. Ze kan zelf niet lezen of schrijven. Ze spreekt alleen Maleis. ROME Voor de derde keer in acht dagen is bij Italiës dagbladen en persbureaus een staking uitgebroken. De vakbond van Italiaanse typogra fen heeft het bevel tot deze staking gegeven om kracht bij te zetten aan de eisen voor hogere lonen en grotere arbeidsveiligheid' De staking zal een etmaal duren. RO TTERDAM John Mavall and the Bluesbreakers de alom gea doreerde Engelse bluessensatie van deze tijd gaven het gisteravond in de uitverkochte Doelen-zaal ge presenteerde bluesfestival een slot dat er aan alle kanten uitsprong. Messcherpe gitaar-salvo's, zwepende saxofoon- en vioolsolo's en Mayall's eigen stem betekenden drie kwartier blues zoals die vandaag de dag ge vraagd wordt. Mayall (35) en z'n groep hebben een image van een troep ongeorga niseerde zwervers. Zelf kleedt hij zich half als Indiaan, half als cow boy. In zijn pistoolgordel hangen een serie mondharmonika's. Zo maakt hij met zijn Bluesbreakers blues-muziek. Geen echte blues, maar de unieke Mayall-blues. Mayall's bluesy stem was slechts een enkele maal en dan goed te horen. Meestal ging ze echter verlo ren in liet inferno van sax-, trompet en gitaarmuziek. Vooral solo-gitarist Mick Taylor deed daar met zijn gil lende klanken aan mee. Niettemin knap werk, evenals dat van saxofo nist Dick HeckstaU-Smith, die meer malen zowel de sopraan- als de te norsax tegelijk aan zijn mond had. Zes nummers speelden Mayall er z'n zes mensen, waarvan enkele ui terst langzaam. Toen was het over. Ineens. Mayall zei: „Thank you" en weg was 'hij. Keihard. Net als zijn (merendeels eigen) muziek. Nederlands blues-groep nummer één, Cuby and the Blizzards, opende het festival, dat enkele dagen in ons land rond toert. Cuby (27) is met zijn wat gebogen loop en trieste blik een uitgesproken figuur voor de blues. Dat en z'n enorme kwaliteiten als zanger geven zijn blues-nummers stuk voor stuk een geweldige inhoud Jammer dat ook de Blizzards-mu- ziek zo vaak domineert boven. Cub.v's stem. Hard schijnt nooit hard genoeg le zijn. Maar dat kan natuurlijk de schuld van de gigantische versterkers zijnMuzikaal en vokaal kwalita tief was vooral het bekende blues- JOHN MAYALL keihard nummer „Five long years". Halverwege Cuby's optreden ging Eddy Boyd (53) achter de piano zit ten. De bijdrage van deze, in Neder land wonende Amerikaanse neger-pi anist/zanger was zonder meer het meest swingende deel van het festi val. Boyd speelt en zingt (al 35 jaar) de blues zoals die eigenlijk zijn moet. En dat is: puur. Met drie Blizzards als ondersteuners was het onvermij delijk. dat ook zijn kwaliteiten gro tendeels werden overstemd. Vele van de tien nummers die hij bracht werden mCegeklapl. Het kon ook moeilijk anders. Want nogmaals: Boyd's blues swingen. Meer dan die van Cuby en Mavall. B. O.

Nieuwe Leidsche Courant | 1968 | | pagina 5