VLEET Zeearend met Katwijkers zicht van haven gestrand Katwijks raad komt donderdag bijeen Sleepboot moest te hulp komen Juffrouw van schiettent viel flauw U SCHIET OOK MIS als U uw geld thuis bewaart STICHTING SPAARBANK DER GEMEENTE KATWIJK Ja, „De Landbouwer" BOERENKAAS Koninklijk zilver voor H. J. Plomp Zomerconcert in De Rank Visserijnieuws bij de NIEUWE LEIDSE COURANT4 ZATERDAG 22 JUNI 19( KATWIJK Het visserij- oefenschip De Zeearend is van zijn bezoek aan Lowestoft terug gekeerd bemand met zestien bleekgezichtenvan de Katwijk- se visserijschool. Hoe kan het ook anders. De toekomstige represen tanten van de Nederlandse visse rij werden in Lowestoft ontvan gen als vorsten en dan kan moei lijk worden verwacht, dat de met zuurstokken, fish, chips e.d. bela den magen bestand zijn tegen een stijve N.O. bries op een bootje anno 1912. Desondanks stonden de gezichten voldaan, mede dank zij de interesse en medewerking van burgemeester Davy en de directeur van de haven werken, mr. Owen, die steeds weer voor een programma zorgdragen, dat klinkt als een klok. De jongens wer den bovendien bekende t.v.-arties- ten, want reeds bij binnenkomst wa ren de lenzen op hen gericht en vul de Hollands glorie in de avonduren de Engelse huiskamers. Spectaculair Deze keer overigens met recht. De binnenkomst van De Zeearend was namelijk zo spectaculair als het maar zün kon. Het goede schip vond het noodzakelijk zijn achterwerk op een bankje te zetten voor de ingang van de haven met de mededeling „doe het zelf maar. Het was kennelijk met zijn capaciteit van 5 mijl per uur niet opgewassen tegen een ebstroom van 4 mijl en vond deze rustpauze noodzakelijk voor zijn glorieuze en tree in Lowestoft. Van paniek bij de leerlingen was overigens geen sprake. Integendeel. Dit moest men ook meemaken en met wrange humor werden de lera ren van adviezen voorzien. Met een sleepboot .welwillend afgestaan door mr. Catchpole, directeur van de Boston Deep Sea Fishing Co., was het leed snel geleden en of er niets aan de hand was pufte De Zeearend Lowestoft binnen, waar door een misverstand van de havenmeester eerst aan de verkeerde ligplaats ge meerd werd. Al direct begonnen de festivitei ten met een bezoek aan „The Broads" een watersportcentrum, waar de leerlingen te gast waren van een middelbare school en waar de kano's klaar stonden voor een rondvaart. Jongens die het zeemansberoep kiezen, zoeken nu eenmaal het avontuur en de experimenten met de kano's resulteerden in 16 drijfnatte poedels al of niet ge tooid in onderbroek, want wie had daar nu op gerekend? De beroemde Engelse tea werd aangeboden in the College, een in drukwekkende school met een nog indrukwekkender tea. De daarop volgende dag had de receptie plaats in het stadhuis bij burgemeester Davy en enkele raads leden. Burgemeester Davy is""zonder meer een fan van Holland. Hij was nog onder de indruk van zijn recent bezoek aan Katwijk. Toen de visse rijschool hem en zijn echtgenote aan boord uitnodigde, was de burger vader op z'n best in het pieperige kombuisje, waar de snert stond te pruttelen. Schieten In de middag werd per bus een tocht gemaakt naar Norwich waar men een kasteel bezocht. Het prach tige weer en de strenge ogen van de lords in lijstjes deden de jonge lieden snel verlangen naar zeelucht en avontuur, zodat per bus koers werd gezet naar Great Yarmouth, waar een uitgebreide kermis stond te wachten op 16 zeerovers. Nu, de juffrouwen in trek- en schiettenten hebben het geweten. Met bloedspat- ten keerden ze terug, want één van de knapen knelde z'n vinger tussen een buks en viel gelijk met de juf frouw flauw De laatste dag werd besteed aan de visafslag en een bezoek aan een moderne kotter. Voor de staf van het schip was gelegenheid van gedachten te wisselen met biologen van het la boratorium voor de visserij te Lowestoft. Dit is een indrukwek kend gebouw, met een organisatie van 120 employés en vier onder zoekingsschepen. Opmerkelijk was dat de interesse van Engelse zijde duidelijk uitging naar het visse- rijonderwijs in Nederland. Het deed het Nederlandse hart goed, Zwemexamens der Visserijschool KATWIJK De volgende leerlingen van de Visserijschool behaalden een zwemdiploma: Diploma A: Jacob Aandewlel, Arie van Beelen. Andrles van Beelen, Dirk van Beelen. Jan Dekker. Rein van Duyn, Leen- dert C van Duyn. Jacob Duyndam, Jacob van Duyvenbode, Nlcolaas C Haasnoot, Plet Haasnoat, Cent Hoek. Dirk Hoek, Arie de Krijger. Arend C Messemaker. Cornells Messemaker, Jan de Mol, Jan Neuteboom, Cornells v d Niet, Nlc M Ouwehand, Jacob Ouwehand. Willem Ouwehand. Gerrlt Ouwehand, Maarten v d Plas, Cornells v d Plas, Jacobus van Rijn, Bert van Rijn, Herman H van Tricht, Cornells van Velzen, Hendrik Vooys, Gijsbert F de Vreugd, IJsbrand van Rijn, Pleter v d Niet, hr. H van Duyn. Hr. A de Best (leraren). Diploma B: Nico Ouwehand, Arie van Beelen. Kees van Velzen, Nico Haasnoot. Cor v d Niet. Plet Haasnoot. Jaap Ouwe hand, Andrles van Beelen. Kees v d Plas, Henk Vooys, Arie de Krijger, Jan de Mol. Breng bet liever naar de Spaarbank, waar het groeit met 4% rente voor dagelijks opvraagbaar 4>2% rente voor jaar opvraagbaar, of 5rente voor 1 jaar opvraagbaar. kantoor Katwijk aan Zee: Voorstraat 88 bijkantoor Katwijk aan Zee: Willem de Zwijgerlaan 58 School Suurmondstraat bijkantoor Katwijk a.d. Rijn: Rijnstraat 36 HILLEGOM Gistermiddag omstreeks half één speldde burge meester J. Cr. I. van Niekerk de heer H. J. Plomp, die gisteren her dacht dat hij vóór 40 jaar in dienst trad van bouwbedrijf Fa. De Vries en Couzijn, de koninklijke medaille in zilver op, behorende bij de Or de van Oranje-Nassau. levert U de allerbeste uitgezochte van elke leeftijd tegen laagst mogelijke mprw VOORSTRAAT 36 - TEL. 2136 NOORDWUK De chr. zang- en oratoriumvereniging „Soli Deo Gloria" gaf, met de solisten Thea Ekker-Van der Pas (sopraan) en Reggi Meyler (piano), onder leiding van Gé van der Steen, qen gevarieerd concert in De Rank. Dit zomerse initiatief werd door velen op prijs ge steld. Soli Deo Gloria had het zich nog niet eens gemakkelijk gemaakt Men zou op zo'n avond in het vakan tieseizoen eerder luchtige dingen hebben verwacht. Maar, wat althans het koor betreft, overheerste de ernst. Gé van der Steen is een zeer vak kundig dirigent. Hij verstaat de kunst van ordenen en vasthouden, hij is op alles attent Na een goed gezongen matig modern begin: „Pa ter Noster" (Onze Vader) van Stra- winsky, ging men tot een moeilijk, veeleisend Baehwerk over, het ver maarde motet „Jesu meine Freude". Hiervoor is zeker een straffe eenheid en een gelijkwaardigheid der stem groepen nodig. Dat op het gehoor, aan deze beide wensen niet geheel Burgerlijke stand van Noordivijk NOORDWIJK GEBOREN: Cor- nelis Rudolfus Maria, z v Steenvoor den, Th A M en Kuipers, C M, Sar- toriusstraat 52; Maria Johanna, d v Jansen, C J en Sluimer, J A, Hoge- weg a/b ws „Waterlelie": Cornelis, z v de Lange, C en van Donkelaar, L E, Sartoriusstraat 58; Sabine Cor nelia Johanna, d v Tetteroo, M P C en Mooijekind, H E J, Noordwijker- hout; Adriana Hendrica, d v Hiep, F H en Spierings, E C A, Molen straat 13; Martha Louisa, d v Rhe- bergen, O J en Vermeulen, G J Jozef Beugelsdijkstraat 6; Eric, z v Leij- ten, P M J en Vermeeren, PES Voorstraat 73; Richard Gustaaf, z v D'Elia, L en Hoek, M H F, Prins Bernhardstraat 38. ONDERTROUWD: de Mooij, Jo hannes, 25 jaar te Leiden en de Vink, Maria, 22 jaar, Marjoleinstraat 6; de Mey, Markus, 35 jaar te Leiden en Meulendijk, Susanna Tannetje, 26 jaar, Dr H van Neslaan 132; de Jong, IJsbrand, 21 jaar te Katwijk en van 't Wout, Johannes Adriana, 18 jaar Margrietstraat 8; van Nierop, Johan nes Cornelis, 26 jaar te Zoeterwoude en van den Berg, Wilhelmina Mar- garetha Yacinhta, 22 jaar, Hoofd straat 9. GETROUWD: van der Kwast. H en Holtzer, M A A Th te Utrecht, (toek adres: Utrecht, Turkooisl 9), A Passchier, P. en Kusters, H K Th te Breda (toek. adres: Breda, Hobo- kenstraat 47); van Egmond, F C en van Duin, J A (toek. adres: Witte de Withstraat 13a); van Wouw, Th J te Voorhout en van Brecht, C H B M (toek. adres: Voorhout, Herenstraat 14); Ross, J P te Hilden, Duitsland en Smit, C J H (toek. adres: Hilden, Duitsland, Reisholzstraat)Voer- mans, F A en Ufkes, A J (toek. adres: Oranjeweg 4). OVERLEDEN: Smeet*, M J M, w v R Nota, 85 jaar; Hiep, S P, 60 jaar; Duindam, J. 43 jaar; Ghermann, G F C. 81 jaar; van der Wilt, K, 10 jaar, de Lincel, Th F A, 66 jaar. werd voldaan, lag ook misschien ten dele aan de plaatsing en de nogal vreemde akoestiek. Maar de zeker heid, met name bij de herenstem- men, had toch nog groter kunnen zijn. In „Laudate Dominum" (Mozart) was de klank veel homogener, en de toch ook niet zo gemakkelijke twee delen uit een ander Bach- motet „Der aber der Geist" en „Du heilige Brunst", hoewel ook daar de eenheid van handelen niet volmaakt was, slaagde toch redelijk goed. Thea Ekker-van der Pas zong technisch knap, met haar metaalach tig, heldere sopraan liederen van Mozart („Ridente la Calma", enz.), die men, behalve dan „Das Veil- chen" niet vaak hoort. De voor dracht was over 't geheel sympa thiek, maar wat vrijblijvend. Later volgden ook nog enkele mooie Schu- bertliederen. Gé van der Steen, die ook de zan geres begeleidde, speelde met Reggy Meyler quatre-mains, de C-groot- sonate (K.V. 521) van Mozart en het opmerkelijke „Kinderspelen" van Bizet. De pittige, verzorgde voordracht en de nauwe samenwerking waren lofwaardig. Joh. van Wolfswinkel KATWIJK Donderdagavond om half acht komt de gemeenteraad bij een. De agenda vermeldt onder meer de volgende punten: beëdiging van de heer J Rampen als waarnemend gemeentesecretaris; aan koop van het pand Noordstraat 2a van de heer C van Klaveren; aankoop van de panden Tramstraat 29 en Noordstraat 2b van mevrouw C. van Rij n-Meijvogel; aankoop van het pand Sluisweg 7b van de heer N. Kuijt; aankoop van een perceel grond 't Heen van de heer J. Schoonenberg en cons: aankoop van een perceel grond 't Heen van de heer A. Ouwehand: verkoop van bouwgrond, gelegen aan de Groen van Prinstererweg, aan de heer K. van der Meij; verlenen van krediet voor het treffen van voorzie ningen aan de kamer van de burge meester in het gemeentehuis: verho ging van de jaarwedde der wethou ders; trixschool; verlenen van medewerking ex art. 72 der lager onderwijswet 1920 aan het bestuur der Vereniging voor Christelijk Onderwijs op Gerefor meerde Grondslag te Katwijk aan den Rijn voor de aanschaffing van gym- nastiekmateriaal ten behoeve van de W. van Veenschool; verlenen van medewerking ex art 72 der lager onderwijswet 1920 aan het bestuur der Vereniging tot Stich ting en Instandhouding van Chr. Scholen voor Lager en MULO onder wijs voor de aanschaffing van: a. meubilair ten behoeve van de ULO-school aan de Bestevaersweg; b. leermiddelen ten behoeve van de ULO-scholen aan de Bestevaersweg en de Koningin Julianalaan; verlenen van een aanvullend subsidie aan de Openbare Christelijke Bibliotheek en Leeszaal; wijziging van de gemeente begrotingen 1967 en 1968. Markt Katwijk tien jaar KATWIJK Het tweede liw- trum van de Katwijkse waren markt is gistermiddag feestelijk gevierd met vele attracties voor jong en oud. Burgemeester Ver meulen, die een toespraakje hield, kreeg een miniatuurkraampji aangeboden, gevuld met echte marktartikélen. Op waardebonnen konden de marktbezoekers Hol landse Nieuwe bemachtigen. Vrou wen paradeerden in klederdracht ter wille van een „verkiezing". De uitverkorenen gingen met een tat vol geschenken naar huis. Foto D. Kruyt Hoog en laag water te Katwijk aan Zee KATWIJK AAN ZEE Zondag: hoog water 1.35 en 13.59 uur; laag water 9.29 en 22.03 uur. Maandag: hoog water 2.13 en 14.38 uur; laag water 10.13 en 22.42 uur. Tevoren sprak Hillegoms eerste burger van de trouw, stiptheid en het vakmanschap door de jubilaris aan zijn firma betoond. Gistermid dag om drie uur recipieerde de jubilaris in de opperzaal van hotel Flora temidden van zijn naaste fa milieleden. De heer Couzijn her innerde zijn gehoor aan het ver antwoordelijkheidsbesef van zijn „werknemer van het eerste uur" en het vakmanschap waarvan de jonggezellen profiteerden. „Het is voor u vandaag een bijzondere mijlpaal waarover de plaatselijke gemeenschap zich verheugt". De heer H. J. Plomp werd een couvert met inhoud aangeboden. Zijn vrouw ontving een prachtig boeket bloe men. Vele vrienden en kennissen boden daarna de jubilaris hun ge lukwensen aan. verlenen van krediet voor de aan koop van een bestel-auto ten behoeve van de nutsbedrijven; verlenen van een krediet ten behoeve van het elek- triciteits- bedrijf; uit het grondbedrijf nemen van twee percelen grond in de Hoornespolder; wijziging van de alge mene politieverordening: mededeling met betrekking tot het doen ontwer pen van de badcentrum; vaststelling en wijziging bouwverordening: aan wijzing van een deskundig college, als bedoeld in art. 85, 2e lid, der woning wet: garanderen van een door een inwoner der gemeente aan te gane hypothecaire geldlening; verhoging van het subsidie, verleend aan de Katwijkse Reddingsbrigade; instellen van krediet voor de aanschaffing van een ambulance-auto voor het strand; verlenen van subsidie aan de Neder landse Hartstichting; verhoging van het subsidie, verleend aan de Vereni ging tot Uitzending van zwakke Kat wijkse Kinderen: verlenen van kre diet voor het treffen van voorzienin gen aan de Otto Baron van Wasseneer van Catwijckschool; verlenen van krediet voor het treffen van voorzie ningen ten behoeve van de Otto Ba ron van Wassenaer van Cat wijckschool en de Prinses Bea- (.ontantp ivissplkoprnpn AMSTERDAM. 20 juni Londen 8.62"r8.63%, New York 3-62!1.—3.62^, Montreal 3.36yv3.36r«, Parijs 72-76>4 72.81J*. Brussel 7.26%—7-26%, Frank fort 90.61%—90.66%. Stockholm 70-03% —70.08%, Zürich 84.13%—84.18%, Mi laan 58.11%5816%, Kopenhagen 48.41%—48.46%, Oslo 5070%—50.7514, Wenen 14.03V4—14.0414, Lissabon 12.68>4 —12.69%. NIEUW-VENNEP 7n de gisteren gehouden kinderoptocht ontbraken ook de ziekenver pleegsters" niet. De omvangrijke optocht trok grote belangstelling. Schoolexposities in Katwijk De Zeearend op een van zijn reizen met leerlingen van de Katwijkse visserijschool. Foto Kruyt dat men daar zo'n grote bewon dering voor heeft. Het begin van de terugreis werd kritisch gadegeslagen door burge meester Davy en vele anderen, on der wie, hoe kan het ook anders, het treurende vrouwvolk. Maar een toekomstige visserman vergeet dat gauw. Zijn beroep eist een volledige inzet en op de brug wachten weer de problemen van koers bepalen en decca bijzetten. En ook al waren de weersomstan digheden verre van ideaal, de leer lingen verdienen een saluut voor hun verzet tegen de steeds dreigen de zeeziekte. Bij het in zicht komen van Radio Veronica begon het gebakken visje steeds beter te smaken. KATWIJK AAN ZEE De Oran- jeschool hield weer een kijkavond en de Zonnebloemschool een exposi tie. In eerstgenoemde school hadden speciaal de aandacht de handwerken van de meisjes en de dierentuin die onderwijzer J. ten Kate met leerlin gen van de hoogste klassen had ge maakt. D dieren waren van klei- geboetseerd en daarna gebakken. Kunstzinnig waren zelf gemaakte hangers en armbanden. In de Zonnebloemschool omvatte de expositie handwerkcreaties. KATWIJK AAN ZEE De gister avond gehouden voetbalwedstrijd tussen een leidersteam van de CJV en een elftal van de Jonge-Le- den-Club werd gewonnen door de LJC met 64. Woensdag wordt de laatste zomerspelavond gehouden. Voor Centrale Verwarming Grimbergen Noordermeer Vliet N.V. 19-20 - Rijnsburg IJMUIDEN Alle harlngtrellers hebben zich met de grootste spoed van alle gebieden naar 55.20 NB bege ven. Ter hoogte van Flamborough werden daar opeens goede vangsten gemeld. Sommige vaartuigen bereik ten een dagtotaal van zeventig kantjes en dat was sinds de opening van het seizoen niet gebeurd. Andere schepen konden een totaal van vijftig kantjes naar zich toehalen. De eerste trekken van vrijdag le verden door elkaar genomen tien kan tjes op. Deze ontwikkeling zorgde voor het eerst na dagen voor een goe de stemming aan boord van de sche pen. De bemanningen hadden er na de voortdurende slechte vangsten niet meer op gerekend ooit nog eens aan hun trekken te kunnen komen. Aan deze jacht hebben de KW 170 Annie Hillina en een stuk of zes Scheve- ningse treilers niet deelgenomen. Zij trokken na de goede vangsten van enkele Duitse treilers naar de Ierse Zee. Vol spanning wordt nu aan de wal afgew^"ht of deze expeditie de zo begeerde resultaten zal opleve ren. Als de reders hadden geweten dat de Noordzee zich eindelijk eens van zijn goede haringzijde zou laten zien zouden zij zich vermoedelijk niet aan deze verre onderneming hebben ge waagd. Hieruit blijkt maar weer eens dat de visserij een bijzonder wissel vallige bedrijfstak is. Het aandeel van de Nederlandse schepen in de Noord- visserij is gering De IJM 36 Kemp haan haalde uit een week vissen een redelijke hoeveelheid buit. Om de la ge prijzen in de thuishaven te ontlo pen werd de hektreiler naar Bremer haven gedirigeerd. De besomming viel met rond 27.000 mark niet mee. De paar andere schepen in dit ge bied tekenden door elkaar genomen voor trekken van veertig manden hoops, waarbij de kleine zwarte kool- vis een eerstè viool speelde. De schel, vis was heel wat schaarser. Makreel' werd in deze omgeving bijna 'niet meer gevangen. Voor deze vissoort1 moest men in het gebied op ongeveer 50 mijl noordwest van IJmuiden zijn. De grote kotter KW 51 Ora et Labore heeft daar in de afgelopen week zeer voorspoedig gevist. De makreel ging dikwijls vergezeld van mooie partij tjes wijting. De loggers en kotters on der de Nederlandse kust jaagden zon- der succes van betekenis achter do kleine gul aan. Een trekje van 15 manden moest al als een grote presta-j tie worden beschouwd. Ook de wijting was in deze omgeving niet zo gemak kelijk te verschalken. De loggers en kotters bij de P-boei- en bereikten afwisselende resultaten. De ene trek leverde veertig kilo tong op, de andere nauwelijks de helft Aan bijvis belandden er door elkaar genomen uit een trek vijf manden schol aan dek. Rondvis kwam in deze contreien vrijwel niet voor. Af en toe konden aan de tong en schol een paax tarbotjes worden toegevoegd. Wat er was Aan de IJmuider markt losten 35 vaartuigen 2700 kisten vis, waarvan 80 kisten schelvis, 150 kisten wijting, 110 kisten gul en kabeljauw, 430 kisten kleine gul, 210 kisten makreel, 880 kisten schol, 15 kisten tarbot, 125 kisten diversen, 165 stuks stijve kabel- jauw en 35.000 kilo tong. Verder wa ren er 10 kleine kisten wijting en 45 kleine kisten makreel. Bij de tong was de meeste be langstelling weer weggelegd voor de slips. Hiervoor werd op de eerste afslag f 5,84 betaald. De teruggang was geringer dan op de voorgaande dagen. Op de laatste ronde hadden de kopers voor deze tongetjes nog altijd f 5,40 over. De grote tong belandde na een inzet van f 3,39 juist een cent onder de drie gulden. De grootmiddel verbleef met een notering van f 2.91 tot f 2,42 steeds onder deze grens. De zalm moest met een koers van f 7,50 tot f 5,30 en kele toontjes lager zingen. De grote en de grootmiddenschol zaten op de eerste ronde iets boven de veertig gulden. De kleinmiddel en de schol I moeten met vier gulden minder tevre den zijn. Voor de tweetjes had men op de laatste afslag niet meer over dan het de laatste weken gebruike? lijke peil van vijftien gulden. De goe de soort makreel deed f21. De visconservenfabrieken waren de be langrijkste afnemers. De schelvisaan- voer bestond alleen uit de kleinere soorten De pennen waren met een gemiddelde koers van f 58 veruit favo riet. Hieraan kon de braad met een notering van f23 tot f22 niet tippen. De dichte wijting was meestal voor f 15,50 te koop. De gestripte soort deed het met een notering van f26 tot f21 wat beter. De kattencentrale wierp wel begerige blikken op de gul maar deze" gevreesde instantie kwam niet aan bod. De kleinste soort hand haafde zich op drie gulden boven het minimum. De grote kabeljauw mar cheerde met een top van f 110 goed mee. De middelsoort had het aanmer kelijk moeilijker. Op de laatste ronde hadden de liefhebbers voor een kist van 125 kilo niet meer over dan f68. In Scheveningen In Scheveningen werden aange voerd 80 kisten schelvis. 150 kisten wijting, 80 kleine kisten wijting, 320 kisten gul cn kabeljauw, 10 kleine kisten makreel. 800 kisten schol en 10.000 kilo tong.

Nieuwe Leidsche Courant | 1968 | | pagina 4