Pan-orthodox reële nu een Concilie is mogelijkheid EPD VERHUIST NAAR FRANKFORT Nieuwe Raad van Kerken gisteren opgericht Opmars „sekten" in Oekraïne Een woord voor vandaag Sluisinternaat bij Bcirtimeus KVP-delegatie in De Achttien OOSTERS-ORTHODOXE KERKEN STAP VERDER Negen kerken en twee gastleden Huishoudcursussen voor platteland KAMERLEDEN ZIJN GEEN WERKNEMERS Sombere cijfers Wereldraad helpt Indianen In maalstroom van verwarring Sekten laten zich wel registreren VOORAL ONDER JONGEREN Veel Arabieren in Israël worden jood Küng nog niet naar Rome ZATERDAG 22 JUNI 196* Gisteren stonden we stil bij de woorden van Johannes: ,Jk schrijf dit, opdat gij niet tot zonde komt". Maar zijn die woor den wel reëel? De kansel heeft er immers bij iedereen inge- hamerd dat alle mensen zondigen. In de kerkdienst wordt week in week uit de genade afgekondigd, zodat een Groningse boerin verstoord me eens zei: „Jullie christenen nemen het maar gemakkelijk. Je leeft in de week maar raak, en zondags raak je in de schuiver geving alle weer kwijt". We hebben te gemakkelijk gesproken over het feit dat we allemaal zondaars zijn. En daarom misschien gaan we ook te licht over tot genadeverkondiging. Zonde is geen algemene zaak en genade is dat al evenmin. Zonde is een heel persoonlijke zaak, dat laat Johannes hier tussen de regels door zien. De nadruk mag niet liggen op ..alle mensen hebben gezondigd"maar op: „Ik heb gezon digd". En dat is niet iets waar je zo maar over heen kunt lopen. En genade is al even persoonlijk. Want Johannes erkent dat ieder mens tot de conclusie moet komen: „Ik heb gezondigd". Dan zegt hij: ,JZn als iemand gezondigd heeft, wij hebben een voorspraak bij de Vader, Jezus Christus, de rechtvaardige." Zondigen wil zeggen tot de conclusie komen: Nu heb ik alles kapot gemaakt, alles wat mooi en goed en nieuw was. Maar er is hoop. Christus wil het allemaal weer nieuw maken. Maar dan moeten we naar Hem toe. Persoonlijke zonden maken een persoonlijke vergeving noodzakelijk. We lezen vandaag: 2 Koningen 2 115 We lezen morgen: 2 Koningen 2 1625 ZEIST Bartimeus, het christe lijk instituut voor blinden en slecht- zienden te Zeist, gaat binnenkort i een internaat openen waar ongeveer j twaalf jongens en meisjes zo zelf- I standig mogelijk kunnen wonen. Op deze wijze wordt de kloof tussen het oude internaatsleven en de maat schappij kleiner, zodat de jongelui beter zullen zijn aangepast. Dit heeft prof. dr. I. A. Diepen horst als voorzitter gisteren op de jaarvergadering meegedeeld. In de omgeving van Bartimeus is reeds een villa voor dit doel aangekocht. Bartimeus, dat altijd veel toe komstplannen heeft, maar wat pu bliciteit betreft al te geheimzinnig doet, hoopt over enkele jaren ook een dorp voor blinden te bouwen. DEN HAAG Na het aftreden van voorzitter mr. Aalberse en het uittreden van de radicalen is de KVP-delegatie naar de Achttien thans als volgt samengesteld, onder voorbehoud van het fiat van het par tijbestuur: partijvoorzitter mr. A. P. J. M. M. van der Stee, vice-voorzitter F. G. van der Gun, het Tweede-Ka merlid mejuffrouw G. S. H. M. Kok, Th. Laan, drs. H. A. M. Eisen en ir. J. J. W. Stienen. Als fractievoorzitter neemt ook drs. W. K. N. Schmelzer aan de bespre kingen deel. Volgende week donder dag wordt het volgende gesprek ge houden. (Van onze kerkredactie) GENÈVE Het ziet ernaar uit dat de droomwens van vele oosters-orthodoxen om een eigen oosters concilie te organi seren in vervulling zal gaan. De vierde pan-orthodoxe confe rentie. die in de afgelopen week in de omgeving van Genève werd gehouden, heeft een dergelijk concilie een grote stap dichterbij gebracht. Besloten werd zelfs dat de zelfstandige Oosters-Orthodoxe Kerken in Chambéy een eigen kantoor zullen vestigen, dat zich met de voorbereiding van het con cilie zal bezig houden. (Van onze kerkredactie UTRECHT Gisteren is de niewe Raad van Kerken in Nederland opgericht. De raad koos dc prases van de hervormde synode, dr. G. de Ru tot voorzitter. Vice-voorzitter werd de bisschop van Breda H. Ernst, penningmeester de re monstrant, mr. A. G. Lubbers. Verder zullen in het modera- men zitting hebben de praeses van de vorige gereformeerde synode, dr. P. G. Kunst, de doopsgezinde predikant dr. H. B. Kossen en de oud-katholiek M. Kok als assesoren. Mejuf frouw mr. S. M. Holstein neemt evenals in de oude Oecumeni sche Raad het secretariaat weer op zich. Negen kerken zijn tot deze raad toegetreden: de Doopsgezinde Broe derschap, de Evangelische Broederge meenten, de Evangelisch-Lutherse Kerk, het Genootschap der Vrienden, de Gereformeerde Kerken, de Neder landse Hervormde Kerk, de Oud-Ka tholieke Kerk. de Remonstrantse Broederschap en de Rooms-Katholie- ke Kerk. Verder zijn als gastleden van de raad toegetreden het Leger des Heils en de Nederlandse Protestantenbond. Deze geloofsgemeenschappen zijn formeel gastlid, omdat zij geen kerk in de eigenlijke zin van het woord "zijn. DOEL De preambule van het statuut luidt: „De kerken, aangesloten bij de Raad van Kerken in Nederland, willen in getuigenis en dienst gestalte geven aan de gemeenschap van ker ken. Zij doen dit in het geloof in de éne Heer Jezus Christus, het Hoofd der kerk en de Heer der wereld." De raad heeft volgens het statuut inzonderheid tot taak: a. het beraad over en het gestalte geven aan de samenwerking en een heid van de kerken in getuigenis en dienst door het initiatief nemen tot het bevorderen van al datgene wat alle of een deel van de kerken, die aan de raad deelnemen, gezamenlijk kunnen doen: b. de gezamenlijke bezinning op vragen aangaande geloof en leven en het bevorderen van die bezinning in de kerken. De betekenis van de nieuwe opzet wordt (in een artikel in het Alge meen Doopsgezind Weekblad) bondig samengevat door dr. H. B Kossen, benoemd hoogleraar aan het doopsge zind seminarie te Amsterdam: Deze is in de eerste plaats gelegen in de toetreding van de Rooms-Ka- tholieke Kerk en van de Gerefor meerde Kerken. De Oecumenische Raad van Kerken in Nederland, die op 10 mei 1946 werd opgericht, bestaat behalve uit de Nederlandse Hervormde Kerk als enige reus uit een aantal kleuterkerkjes, die teza men slechts ongeveer twee procent van de Nederlandse bevolking om vatten, tegwijl dit percentage voor de Hervormde Kerk op ongeveer 30 gesteld kan worden. In de nieuwe Raad komen de verhoudingen door de toetreding van de Katholieken en Gereformeerden dus totaal anders te liggen. In de tweede plaats zullen de deel nemende kerken nauwer betrokken zijn bij de nieuwe Raad dan zij dit waren bij de Oecumenische Raad. Om een maximum aan communicatie met de deelnemende kerken te verze keren zullen twee leidinggevende oersonen van iedere kerk in de Raad zitting krijgen. Hoe serieus deze nieuwe opzet van rooms-katholieke zijde genomen wordt blijkt bijvoor beeld uit het feit. dat zij Kardinaal Alfrink en Mgr. Ernst, bisschop van Breda, als afgevaardigden hebben aangewezen. In de derde plaats is de nieuwe Raad zo gestructureerd, dat binnen zijn kader nu eens èlle deelnemende kerken aan een bepaalde activiteit zullen deelnemen, dan weer een deel ervan tot samenwerking op een be paald gebied zal overgaan, als er nL bij de andere led en kerken onoverko melijke moeilijkheden blijken te bestaan tegen het participeren op het betreffende gebied. De structuur van de nieuwe Raad is 'dus zo soepel, dat enerzijds een maximum aan mogelijke zinvolle sa menwerking verkregen kan worden, terwijl anderzijds geen enkele deel nemende kerk gedwongen kan wor den tot het meedoen aan activiteiten, die strijdig zouden zijn met eigen overtuiging. Dit betekent, dat ook deze nieuwe Raad niet gezien kan worden als de éne kerk, waarin aan de kerkelijke verdeeldheid een einde gekomen zou zijn. Ook deze nieuwe Raad zal niet meer kunnen zijn dan een dienaar en een instrument van de deelnemende kerken om zich tezamen te laten be trekken in het werk. dat de éne Heer ook vandaag in de wereld wil ver richten. Of hij als zo n dienaar en instru ment zal kunnen functioneren zal ge heel afhangen van de geest, waarin de deelnemende kerken dit nieuwe avontuur tezamen gaan ondernemen. Zal dit een geest van wantrouwen en eigenbaat zijn. van „houd wat je hebt", van „zorg dat het eigene er niet door in de knel komt", of zal het de Geest zijn. die ons zo tezamen in Christus' zending betrekt, dat wij on ze eigen deelbelangen gaan vergeten terwille van het grote doel, de ver vulling van de aarde met een vrede des Heren, met het heil van onze God? Daarvan zal het afhangen, of deze stap tot vernieuwing, tot nieuwe perspectieven op werkelijke eenwording, op een wording in dienst, tot het om smeden van een aantal ver deelde kerken tot een goed in strument voor God", aldus dr. Kossen. DEN HAAG De stichting voor Huishoudelijke voorlichting patte- land heeft in een goed verzorgde bro chure het programma 1968''69 uit gestippeld. Uit de praktijk is gebleken dat en kele wijzigingen in de cursussen no dig waren, zodat de voorlichting be ter afgestemd is op de vraag van de huisvrouwen. Ook laat men de cur sisten nu de keuze tussen drie, vier of zes lessen van 2V» uur. Alle huisvrouwen en meisjes vanaf achttien jaar. ook als zij geen lid zijn van een vrouwen- of jongerenorga nisatie. kunnen aan de cursussen meedoen. Een kleine greep uit de activiteiten van de stichting: een cursus variaties met brood, reparaties in de huishou ding. kneepjes van het vak (naaicur sus). tuin en bloemen en meer bewe gen voor ouderen. Het programma Raadsman Speek wil opnieuw procederen BOSTON De raadsman van dr. Benjamin Spock, de Amerikaanse kinderarts die deze week werd ver oordeeld omdat hij jonge mannen had aangeraden dienst te weigeren, heeft gisteren een nieuw proces aange vraagd. De raadsman. Boudin. meent dat zijn cliënt niet was geconfronteerd met de getuigen tegen hem en niet op de hoogte was gesteld van de aard van de aanklacht DEN HAAG Minister Beernink voelt niets voor de gedachte om leden van de Tweede Kamer, zjj het ook slechts formeel, de positie van werk nemers te geven. Dit blijkt uit de memorie van ant woord op het voorstel om de schade loosstelling voor Kamerleden te ver hogen van ƒ20.000 tot ƒ25.000. Een stichting, die formeel, als werkgever van de Kamerleden zou optreden, is volgens minister Beernink in strijd met het karakter van het Kamerlid maatschap en zou ook op zichzelf een oneigenlijke rechtsfiguur zijn. De bewindsman waarschuwt ertegen dit lidmaatschap te zien als een fun- tie of betrekking, die met dezelfde re gelen zou moeten worden omringd als een betrekking in loondienst. WASHINGTON Tien procent van alle Amerikaanse kinderen komt voor hun achttiende in aanraking met de rechter. Bijna een miljoen verdwijnt jaarlijks voortijdig van school. Een half miljoen kinderen lijdt aan verlamming als gevolg van hersenschade, een half miljoen ande ren aan vallende ziekte. Verder zijn er dan nog bijna twaalf miljoen van onder de achttien wier ouders te arm zijn om voldoende voeding, huisves ting of gezondheidszorg te verschaf fen. Deze sombere cijfers over de Ame rikaanse jeugd gaf president Johnson gisteren bij de beëdiging van Frede rick Delli Quadri als hoofd van het Amerikaanse bureau voor jeugdza ken. TRIEST Bij vechtpartijen tus sen stakende metaalbewerkers en de politie zijn gisteren in Triest 11 mensen gewond geraakt Vier van hen moesten naar het ziekenhuis worden gebracht. De metaalbewer kers wilden bij de opening van de jaarbeurs protesteren tegen de trage gang van zaken bij de verbetering en uitbreiding van de scheepswerven. Zij gooiden de ramen van diverse paviljoens op de jaarbeurs in, wier pen auto's omver en sloegen met stokken op de auto's van functiona rissen die zich naar de ope ningsplechtigheid begaven. Voor de vierde maal sinds de we reldoorlog kwamen vertegenwoordi gers van de Oosters-Orthodoxe Ker ken bijeen. Ditmaal waren het er 29, die 12 van de 14 zelfstandige, natio nale Kerken vertegenwoordigden. Voorzitter was metropoliet Meliton, die het oecumenisch patriarchaat vertegenwoordigde. De vergadering werd gehouden in het oosters-ortho- doxe conferentiecentrum van Chambésy. In een slotcommuniqué wordt ge zegd dat het bijeenroepen van een pan-orthodox concilie „het hoofddoel van de orthodoxie" zal zijn. Evenals het Vaticaans Concilie de Rooms Ka tholieke Kerk in staat stelde om nieuwe lijnen te trekken voor het werk van die westelijke kerk in deze zo snel veranderende tijd, zal dit pan-orthodox concilie de oosterse ker ken in staat moeten stellen een dui delijk antwoord te geven op de nieu we vragen. Deze nieuwe vragen zijn niet al leen opgekomen uit de nieuwe tijd. Zij zijn ook ontstaan doordat deze vroeger vaak sterk geïsoleerde, natio nale kerken in de laatste twintig jaar meer contacten hebben gekre gen, zowel met de Rooms Katholieke Kerk als nog sterker met de pro testantse kerken. Geen voor-concilie nen als buiten die kerk verzet. De officiële naam is dan ook geworden „Tweede Vaticaans Concilie." Zowel de Rooms Katholieke Kerk als de Oosters Orthodoxe Kerken ge ven die naam „oecumenisch concilie" alleen aan de eerste zeven wereld concilies of synodes van de kerk geschiedenis. Dat zijn de concilies van Nicea (325), Constantinopel (381), Efeze (431), Chalcedon (451), Constan tinopel (553), Constantinopel (680 met aanvulling in 692) en Nicea (787). In de Christelijke Encyclopedie schrijft prof. dr. D. Nauta dat de Reformatie eigenlijk alleen de eerste vier erkende en eerbiedigde. Toch is het de laatste jaren ook in pro testantse kring de gewoonte gewor den om te spreken over de zeven oecumenische concilies. Pan-orthodox Oorspronkelijk was het de bedoe ling eerst een soort voor-concilie te houden, dat het pan-orthodox concilie zou moeten voorbereiden Dat voor-concilie zou in het bijzonder eerst de verschillende zelfstandige kerken bijeen moeten brengen, opdat zij werkelijk samen in het echte con cilie de huidige problemen zouden kunnen gaan bespreken. Kennelijk hebben de vier pan-or thodoxe conferenties die nu gehou den zijn, al zeer vruchtbaar gewerkt. Besloten werd namelijk om dit voor-concilie niet te houden, maar direct heen te sturen naar een echt concilie. De voorbereidingen zullen zich nu gaan afspelen in een serie „pan-or thodoxe conferenties voor het conci lie". De naam van de huidige serie, die alleen nog maar een soort ver kennend karakter droeg is dus uitge breid. Deze naam maakt reeds duide lijk dat van nu af aangestuurd zal worden op het concilie. Niet oecumenisch Over een naam voor dit concilie is nog niet gesproken, maar het is al wel zeker dat niet de naam „oecume nisch concilie" gebruikt zal worden. Toen paus Johannes XXIII het conci lie van de Rooms Katholieke Kerk aankondigde, werd eerst wel van een „oecumenisch concilie gesproken, i maar al spoedig kwam er zowel bin- GENèVE De Wereldraad van Kerken heeft geld ter beschikking gesteld van >de Braziliaanse kerken, die bezig zijn een onderzoek in te stellen naar de toestand van 'de Indi anen in de binnenlanden. De Braziliaanse raad van kerken bestudeert de mogelijkheden voor een langdurig ontwikkelingsproject voor deze Indianenstammen, die met vernietiging bedreigd worden. Dit project zal worden uitgevoerd in sa menwerking met het ministerie van binnenlandse zaken en de nationale stichting voor de Indianenzorg. Deze stichting werd in maart door het ministerie opgericht om de Dienst ter bescherming van de Indianen te vervangen, nadat aan het licht was gekomen, dat een groot aantal amb- tenaren van deze dienst actief of stil zwijgend had meegeholpen aan uit roeiingsacties tegen de Indianen. Vooral de Oosters-Orthodoxe Ker ken houden sterk vast aan het oecu menisch of wereldomvattend verband van de eerste zeven concilies. Zij hebben nimmer de pretentie willen voeren dat zij de gehele wereldkerk omvatten. Vandaar dan ook dat het komend concilie waarschijnlijk de geschiedenis zal ingaan als het ten minste ooit georganiseerd wordt, j want er zijn nog vele hindernissen te overwinnen onder de naam van Pan-orthodox Concilie. Toch wordt er de laatste jaren weer iets meer gesproken over de mogplijkheid van een „oecumenisch concilie." Op een vergadering in Bristol van Faith and Order" (Ge loof en Kerkorde) van de Wereldraad van Kerken werd dit thema weer op gevat. Daar werd echter met nadruk uitgesproken dat de Wereldraad van Kerken daar zelf een dergelijk conci lie niet zou kunnen organiseren. Reeds in die naam wordt uit gesproken dat dit een raad van ker ken is en de assemblees dus niet kunnen fungeren als een wereldsyno de. Nu de Oosters-Orthodoxe Kerken volop mee gaan doen in die Wereld raad en er nauwere contacten komen met Rome, begint de droom van een oecumenisch concilie toch weer in het verschiet te komen. Maar een pan-orthodox concilie is wel een reëlere mogelijkheid gewor den. Niet slechts werd besloten om een serie pan-orthodoxe voorberei- I dingsconferenties te gaan beleggen, maar bovendien werd een voorberei dingscommissie ingesteld die haar bureau zal vestigen in Chambésy. De j commissie zal staan onder auspiciën van het oecumenisch partriarchaat in I Istanboel. I Ondertussen gaan de gesprekken met de andere kerken voort. De zelfstandige kerken werd aangera den om de contacten met Rome ver der uit te breiden. Maar er werd geen speciale orthodoxe commissie voor gesprek ingesteld. Wel bestaat er een gezamenlijke commissie voor het contact met de andere kerken, bijvoorbeeld de ker ken die zijn aangesloten bij de Lu therse Wereldfederatie. Daarbij werd echter opgemerkt dat ook contacten onderhouden zullen worden met de grotere Lutherse Kerken die niet bij de LWF zijn aangesloten. Dat geldt met name voor de Lutherse Kerk, synode-Missouri. Als lid van de Wereldraad van Kerken, zo besloot de conferentie, zullen de Oosters-Orthodoxe Kerken volledig hun bijdrage leveren. Vol gens het persbericht werden verschil lende besluiten genomen die betrek king hebben op de assemblee van Uppsala, maar niet werd meegedeeld wat die besluiten inhielden. De gereformeerde emeritus-predi kant ds. A. M. Lindeboom heeft een brochure het licht doen zien, waarin hij kritisch ingaat op de verhouding hervormd-gereformeerd. Na een ana lyse van de situatie in de Hervormde Kerk is zijn conclusie, dat er van herstel van de kerkelijke ge meenschap nog geen sprake kan zijn, omdat de Hervormde Kerk nog niet is teruggekeerd tot de waarachtige dienst des Heren. Dat klinkt wat farizeïsch, maar zo is „In de maalstroom van verwar ring" niet. Wel menen wij. dat Lindebooms tekening van de Gereformeerde Ker ken te onproblematisch is en niet meer helemaal klopt op de werke lijke situatie anno 1968. Uitgave Buy- ten en Schipperheyn te Amsterdam (77 blz., 4,50). (Van onze Spaanse correspondent]" MADRID De mormonen, de gesloten broeders (een groep vergadering van gelovigen) en de „radicale pinkstergemeenten" hebben zich bij de regering la- ten registreren. Dit zijn zeer kleine groepen, die bij de meeste ook niet-rooms-katholiek» Spanjaarden volkomen onbekend zijn. Tot nu toe was het onbekend dat er mormonen in Spanje waren Nu zijn zij officieel erkend, terwij! de twee grootste protestantse kerken, de baptisten en de hervormden (de Spaanse Evangelische Kerk) niet er kend zijn. De oud-katholieken (de Episcopaals- Hervormde Kerk) hebben besloten zich niet te laten registreren. Deze kerk onderhoudt nauwe relaties met de Spaans Evangelische Kerk. Sommige waarnemers zien iets ge meenschappelijks tussen de kerken, die zich niet hebben laten registre ren: zij staan op nog al goede voet met de progressieven in de Rooms- Katholieke Kerk (waarvan het be kend is, dat zij geadviseerd hebben de wet niet te accepteren en samen met hen te blijven strijden tegen het godsdienstig conservatisme). De hervormden en de oud-katholie ken zijn lid van de Wereldraad var. Kerken, terwijl de groepen, die zich wel hebben laten registreren, in grote meerderheid tegen de oecumenische beweging zijn. De baptisten, die zich niet hebben laten registreren, zijn verdeeld over het vraagstuk van de oecumene. Ds. José Cardona Gregori heelt bekendgemaakt, dat 150 protestantse gemeenten, behorend tot zeven verschillende kerken, zich hebben la ten registreren. Dat is ongeveer de helft van de protestantse gemeenten in Spanje. (Van een onzer medewerkers) JERUZALEM Het Israëlische j opperrabbinaat heeft bekendgemaakt, dat sinds 'de Zesdaagse oorlog het aantal aanvragen om tot het joden dom toe te treden, aanmerkelijk is j toegenomen. Het zijn vooral Arabieren in de vorig jaar door Israël veroverde ge bieden, die jood willen worden. Sinds de Zesdaagse oorlog zijn duizend aanvragen bij het rabbinaat inge diend. Verleden jaar zijn 350 christenen en islamieten tot het jodendom toe gelaten. nadat zij het vereiste exa men in joodse kennis voor het rabbi naat met goed gevolg hadden afge legd en de zekerheid was verkregen, dat zij de joodse wetten zullen nale ven. I Hier staat tegenover, dat ook een j onbekend aantal joden sinds de 1 Zesdaagse oorlog tot de islam is j overgegaan, hoofdzakelijk meisjes, die met een Arabier trouwden. Sinds 1956 zijn in Israël driedui zend mensen tot het jodendom toege treden. MOSKOU In de atheïsti sche literatuur in Rusland maakt men zich zorgen over de toenemende invloed van de „sekten" in de Oekraine. Vooral de leeftijdsopbouw van deze groepen verontrust de atheïsten. Bij een godsdienst- onderzoek in een bepaalde streek bleek, dat van de aan hangers van de sekten slechts 53 procent ouder was dan 50 jaar. Bij de orthodoxen was het aandeel van de boven-de-vijf- tigers 80 procent. De leeftijdsgroep 30 - 49 jaar lever de 40 procent van de sekteleden en 7 procent was beneden de dertig. Bij de orthodoxen was 18 procent tussen de 30 en de 49, terwijl slechts twee procent van de orthodoxe gelovigen jonger was dan 30 jaar. De enquêteurs stelden ook een on derzoek in naar de oorzaak van de groei van de sekten. Van de onder vraagde sectariërs bleek slechts 23 procent van huis uit in de sekte te zijn opgegroeid. ZOEKEN Een en twintig procent kwam tot de sekte door zelfstandig zoeken naar de waarheid, 6 procent onder invloed van godsdienstige geschriften en 25 procent door zending of weldadig- heidswerk. Elf procent werd sektelid als gevolg van persoonlijk leed. (Van onze kerkredactie) FRANKFORT De „Evangelische Pressedienst", meestal afgekort tot EPD, het persbureau van de Duitse kerken, is verhuisd naar Frankfort aan de Main. In een gebouw van zes verdiepingen worden tal van organen en bureaus on dergebracht die zich bewegen op het ge bied van de kerkelijke informatie en pers. De EPD is meer dan een informatiedienst van de Duitse regionale kerken. Zij is een persbureau dat kerkelijk nieuws verschaft van binnen- cn buitenland aan de kranten, radio, televisie _-n aan tal van kerkelijke organen. Door een dagelijkse persdienst is dit bureau geworden tot meer dan een Duitse organisatie. Ip tal van landen worden de berichten van de EPD gepubliceerd. In Nederland kennen wij, behalve het Katho liek Nederlands Persbureau, geen organisatie die dagelijks berichten verzendt. Er is trouwens vrij wel geen enkel land in Europa waar de kerken verder komen dan hooguit een wekelijks persbul letin. Wie dan ook op de hoogte wil blijven var. wat er dagelijks in de kerken gebeurt is wel op deze uitgave aangewezen. ZELFSTANDIG Een tweede voordeel van deze dienst boven die van vele kerken is ook haar grotemate van zelfstandigheid. De EPD weet zich wel gebonden aan de Duitse kerken, maar bezit een „zelfstandi ge verantwoordelijkheid". Daardoor maakt zij niet alleen openbaar wat vanuit de kerk gepubli ceerd mag en moet worden, maar ook wat zij uit eigen vrije nieuwsgaring bijeen brengt. Het kerkelijk nieuws uit Nederland, bijvoor beeld. bereikt de Duitse massamedia vrijwel uitsluitend via deze weg. De EPD heeft dan ook in ons land een eigen en actieve correspon dente, mevrouw Lydia Klijn, de echtgenote van ds. G. P. Klijn van de „Open Deur", die ook voor haar huwelijk jarenlang verbonden was aan dit werk. BEGIN Dit kerkelijke informatiebureau begon zijn werk kort na de eerste wereldoorlog in Berlijn. Na de tweede wereldoorlog moest het geheel op nieuw worden opgezet. Het koos toen Bethel als centrale plaats, waar het in ging wonen bij de Duitse inwendige zending. Die hulsvesting was slechts bedoeld als tijdelijk, maar de enkele jaren werden er meer dan 21. Deze week vond de verhuizing plaats naar Frankfort en kreeg de EPD tevens een nieuwe leiding. Dr. Focko Lüpsen was op zijn 70ste ver jaardag afgetreden en werd opgevolgd door Hanns-Wolfgang Hessier, een journalist van pro fessie. Hessier begon zijn journalistieke werk zaamheden na de oorlog in Berlijn en heeft de laatste jaren vanuit Genève het werk geleid van de persdienst van de Lutherse Wereldfederatie. SPANNING Het is zijn taak om het werk verder te leiden en uit te bouwen. In een persoonlijk artikel schrijft hij zijn abonnees dat hij daarbij trouw blijft aan de oorspronkelijk opzet: „Gebonden aan de opdracht van de kerk zal de EPD haar werk doen in zelfstandige verantwoordelijkheid". „Het is niet altijd gemakkelijk om deze dubbele verantwoordelijkheid in de praktijk waar te ma ken", schrijft hij. „De EPD wil tegelijkertijd zo wel de zaak van de kerk als de zaak van de pers dienen. Het succes en het vertrouwen dat gewon nen moet worden hangt geheel af van de vraag hoe zij in de spanning van die beide verant woordelijkheden haar weg vindt. Deze spanning kan een last worden", zegt hij nog, „maar zij kan ook vruchten afwerpen". Vooral in het westen van de Oe kraine is de invloed van de sekten groot, maar door de trek naar de industriegebieden van Charkof, Dnje- propetrowsk en het Donjets-bekken wordt nu ook in Oost-Oekraine de invloed van de Orthodoxe Kerk aan getast. Onder 'de „sekten" zullen wel voor namelijk de baptisten moeten worden verstaan. ROME De rooms-katholieke Zwitserse theoloog prof. dr. Haw Küng die zich in Rome moet verant woorden voor bepaalde denkbeelden in zijn boek De Kerk, heeft te ken nen gegeven nog niet te gaan. Hij stelt als voorwaarde, dat hij best bereid is tot een gesprek, maar dat mag niet het inquisitiekarakter van vroeger hebben. Ook wil hij in zage hebben in het dossier dat Otta- viani over hem heeft aangelegd. Prof. Küng schrijft dit aan kardi naal Seper. het hoofd van de congre gatie van de geloofsleer, die hem heeft ontboden. Waarover men het prof. Küng wil praten is niet bekend, maar aangeno men wordt dat het gaat over zijn opvattingen over het pausschap', waarmee hij de paus zou hebben be ledigd. De congregatie van geloofsleer heeft vorig jaar gewaarschuwd, dat Küngs boek De Kerk niet in een an dere taal dan het Duits mocht verschijnen. Toch is het in het bui tenland uitgegeven, in ons land bij Paul Brand. NED. IIERV. KERK Beroepen te "Leiden, toezegging, wijk- gemeente Boshuizerwijk (vac. H. Bou- ter): J. Poort te Leiden, wijkgemeente Kooi wijk. GEREFORMEERDE KERKEN J. Lammers te Aangenomen naar Aalten (vac. L. J. Groede): J. Tevel te Zwiindrecst-Groote Lindt. GEREF. KERKEN (VRIJGEM.) Beroepen te Groningen-Zuid: B. v, Zuijlekom te Bergentheim GREF. GEMEENTEN IN NED. Bedankt voor Elspeet en Arnemuiden: J. Pannekoek te Terneuzen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1968 | | pagina 2