Waarover dicht Het waarom van een radicale combinatie P OPINIE Kanttekening Trudeau rekent op winst voor Canadese Liberale partij Diamanten CHU Zeven dagen verder RONDOM DE LANGSTE DAG ZATERDAG 22 JUNI 196< Noor aanleiding van Tudor Arghexi e.a., WERK UIT ROE* MENIË, POËZIE, uitg. A. Manteou N.V., Brussel, 152 bldz. DOEMEMË is politiek en *- economisch nogal eens in het nieuws. Over de letterkunde van dit land is minder bekend. Oude ren zullen zich Carmen Sylva her inneren. koningin Elizabeth van Roemenië (1843 - 1916), gemalin van koning Carol I. Maar zij T>IJ een geleidelijk gegroeide democratie zal het partij- beeld van een volk het spiegelbeeld zijn van dat volk. Wat Nederland betreft, ons partijwezen is geschakeerd als ons volk zelf. Er zijn onder ons principiële geledingen, die zich gemakkelijk tot in de partijvorming laten terugvinden. Maar ook naar partijorganisatie is er verscheidenheid. Ook naar organisatie is de ene partij de andere niet. Al deze omstandigheden maken het overzien van onze politieke partijen tot een boeiende bezigheid. Bij de nadering van verkiezingen trouwens hebben we er als burgers van dit goede land nog meer actief mee te maken. Wat is de functie van een partij? Zij is, kan men stellen, een van de kanaliseringen van het politieke denken. Ze tracht, èn in haar program èn in het nastreven van de verwerkelijking daarvan, uitdrukking te zijn van dat poli tieke denken. Daarnaast fungeert ze uiteraard ook als oefenschool en als selectieapparaat voor jonge, aankomende politici. ^TEGENWOORDIG wordt het een partij nogal eijs als verdienste aangerekend wanneer zij beoogt om wat dan heet een voorhoedepartij te zijn. Daaronder verstaat men dan, dat een partij voorop behoort te lopen, in de hoop dat anderen zullen volgen. Ik heb de indruk, dat in deze tijd van dadendrang en van zucht naar vernieuwing deze functie niet zelden gevaar loopt te worden overschat. Erger is, dat op hetzelfde mo ment een andere functie dreigt te worden onderschat, een functie nog wel die zeker niet minder wezenlijk is, name lijk om de stem te zijn van een volksgroep. Bij miskenning van deze functie kunnen vervreemdingsverschijnselen, zo als die tegenwoordig zijn op te merken, niet uitblijven. Dit alles echter alleen als inleiding, soms zelfs misschien niet helemaal ter zake doende, bij enkele opmerkingen die Ik sou willen maken bij het diamanten jubileum dat de CHU in deze dagen vieren mag. Op zichzelf al een gelukwens waard. Want de leeftijd mag er reeds op wijzen dat de CHU in ons volk geworteld is, en doet al vermoeden dat ze veel voor ons politieke leven heeft mogen betekenen. Welnu, we weten hoezeer beide waar zijn. "DINNEN het geschakeerde beeld van onze partijen neemt de CHU haar eigen plaats met ere in. Haar eigen ka rakter moge dan, als overigens zovele karakters, niet ge makkelijk in een formule zijn vast te leggen, aanvoelbaar en zelfs voor ieder duidelijk is dat karakter zonder meer. De CHU is een partij met een eigen klimaat, zoals zich dat bijvoorbeeld meedeelt aan de bezoekers van haar landelijke bijeenkomsten. Tot dat eigen klimaat behoort stellig ook de mate waarin men de ander weet te eerbiedigen. Er Is, op de basis van het essentiële gemeenschappelijke, binnen de CHU een grote openheid en onderlinge verdraagzaamheid. Zou het ook daarom komen, dat deze partij zo zonder schokken is binnengegleden in deze tijd, die zich immers graag door openheid laat kenmerken? Juist vanuit de overtuiging dat eenheid uiteindelijk gebo den is en dat het verlies betekent wanneer men elkaar los laat, is er binnen de CHU altijd ruime mogelijkheid ge weest om aan de onderlinge verscheidenheid tegemoet te komen. Is dit ook niet een belangrijke trek van een deel van ons protestantse denken? T\ MERKWAARDIG dat de tijd waarin wij leven voor een partij als de CHU passend lijkt. Want in deze tijd van schuiven en zoeken komt de stabiele kern bloot te liggen. De CHU heeft in de loop der jaren wel enkele beproevin gen moeten verduren. Ik denk aan de noodzaak om de doorbraak te doorstaan. Het is alsof zij daardoor aan immu niteit heeft gewonnen. Vandaar dat ze zich in de politieke beproevingen ook van onze tijd voortreffelijk handhaaft Binnen haar zusterpartij, de ARP, treft een zich zoekend bewegen; deze partij staat kennelijk op een kruispunt van wegen. Aan een partij als de CHU, met haar ingebouwde mogelijkheid tot verscheidenheid op de basis van de be slissende eenheid, gaat deze problematiek voor het grootste deel voorbij en dus kan zij, in vergelijking met èn ARP èn KVP, als een stabiel element de aandacht trekken. Haar aanwezigheid kan daarom ten goede komen aan het straks voort te zetten gesprek binnen „de Achttien". Ik zou er, als stille toehoorder, best bij willen zijn. "I7KRSCHEIDENHEID op basis van wezenlijke eenheid. Ik denk dan bijvoorbeeld aan die mooie en metterdaad wezenlijke passages in de toespraak van prof. Van Niftrik, ■prekende als gast namens de CHU op de jongste deputa- tenvergadering van de ARP zijn beklemtoning namelijk van de waarde van het gemeenschappelijk genoten Avond maal, zoals dat toch onder christen-politici mogelijk moet zijn. Ik zou willen zeggen: een echt christelijk-historisch geluid, waarnaar overigens ook de mannen-broeders uit de ARP wel oren bleken te hebben. Ja, ook binnen onze partijen kruipt het bloed waar het niet gaan kan. Onze geestelijk gefundeerde partijen blijken nog te kunnen gaan, al heeft de een met meer problemen van doen dan de ander. Onder die partijen mag de CHU in deze dagen een periode van zestig jaren politieke werkzaamheid ten dienste van land en volk afsluiten. Haar rijke historie kan ons eens te meer belangstellend maken naar haar bijdrage voor de toekomst. DIEMER schreef hoofdzakelijk in het Duits. Verder weten we dat het Roe meens een Romaanse taal is. die meer oudlatijnse vormen heeft behouden dan enige andere Ro maanse taai. Maar het Roemeens vertoont ook sterke Slavische in vloeden (Keilkslavisch Oekraimd, Russisch enz.), om niet te spre ken over Griekse, Turkse, Hon gaarse, Franse en Italiaanse ele menten. Het schijnt dat in Roemenië de laatste jaren veel belangstelling bestaat voor de Westeuropese letterkunde. De bereisde en slim me Vlaming Karei Jonckheere heeft in Boekarest contacten met Roemeense dichters en schrijvers gelegd. In 1965 verscheen te Boekarest een bloemlezing uit het werk van Vlaamse dichters, van Gezelle tot Paul Snoek: Poetsi Flamanzi. De vertalingen in het Roemeens wa ren verzorgd door vijf prominen te Roemeense dichters, die even wel geen van allen Nederlands kenden; ze gingen te rade bij reeds bestaande vertalingen o.a. in het Frans, Engels, Duits, Itali aans, Spaans en Latijn. Nu kennen deze Roemenen wel goed Frans. En zo vertelden de Roemeense vertalers aan Jonck heere in het Frans wat er in het Roemeens eigenlijk stond, waar op de pientere Vlaming het resultaat ging vergelijken met het Nederlandse origineel. Nieuw publiek De persreacties in Roemenië schijnen gunstig te zijn geweest en er is daar merkwaardigerwijs veel belangstelling voor poëzie, ook vertaalde. In 1950 was 23 pet. van de Roemeense bevolking nog analfabeet, maar de leerplicht brengt hierin meer en meer ver betering. Tien jaar geleden was 80 pet. van de beroepsbevolking nog in de landbouw werkzaam, maar de industrialisering wint veld. Er is dus blijkbaar een nieuw publiek ontstaan en nog bezig te ontstaan, dat open staat voor de eigen en de westerse cul tuur. Deze constellatie heeft Jonck heere ertoe gebracht om samen met Ankie Peypers en Bert De- corte Roemeense gedichten uit ongeveer de laatste halve eeuw in het Nederlands te vertalen. In zijn Verantwoording vertelt Jonckheere dat zij met hun drieën op ongeveer dezelfde wij ze tewerk zijn gegaan als de Roemeense dichters, met dit verschil dat Jonckheere „iets meer af (weet) van het Roemeens dan de Roemenen van onze moe dertaal" (bi. 5). Voorwoord De Roemeense dichter Mihai Beniuc heeft het werk van het drietal voorzien van een Voor woord, term tussen haakjes waarbij Nicolaas Beets ?ich altijd weer in zijn graf omdraait („uw afgrijselijk voorwoord, dat mij door het oor boort"). Maar goed, sommige germanismen zijn nu eenmaal handig in het gebruik. Uit dat woord vooraf blijken voornamelijk twee dingen: de Roemeense dichters willen ont komen aan het provincialisme, en de geest van hun werk komt overeen met de algemene an ti-metafysische tendens van het opkomende, nieuwe, mondiale massa-humanisme. Men kan zeg gen: Roemenië dicht over de mens. Gezien het al vroeg ontwaakt Roemeens zelfbewustzijn ver baast het niet een ode aan de Roemeense taal aan te treffen, en wel van de in 1889 geboren dichter Victor Eftimiu, waaruit ik twee strofen aanhaal: Je wieg: Karpaten, hoge leerstoel gelijke kruin tot in het verschiet. Dakisch geheugen, Slavische tover, Latijns het harnas van je lot. J\j Griekse monnik, jij trotse kozak, Parijs en Stamboel lieten je smelten in de oude Trakische ketel, bij hoorngeschal en luister van lieren. Een andere oudere dichter, Gheorghe Bacovia (18811957), slaagt erin te laten zien hoe een dichter een situatie kan peilen, een ogenblik kan vereeuwigen. Ik moet zijn gedicht (het heet Lente) om ruimte te sparen wel als proza laten afdrukken. Lente „Lente Een schilderij met paars vibrerende kleuren. In de etalages verzen van een nieuwe dichter, in de stad vaag gerucht van fanfaremuziek. Een nieuwe lente die weer dromen en illusies brengt. Een traag ontwaken rit selt overal, de lucht is helder en de zon breekt door. Een bleke arbeider kijkt uit het raam van een fabriek naar de azuren hori zon. Een nieuwe lente die de oude pijn bedekt De boeren gaan weer op de velden aan het werk, tot aan de einder beeft de aarde van verwachting. Alles schijnt mogelijk, zo is het steeds geweest; maar als vanouds blijft het een eindeloze theorie. Wan neer klinkt het lied van een an dere lente! Van Emil Isac (18891955) citeer ik het schrijnende vers Wachten. In de hut werd het licht gedoofd, het brood is op. De hongerige kinderen snikken, vader komt niet naar huis. De sneeuwstorm klaagt aan het raam. Het is koud en de kachel is uit. Op de binnenplaats van de gevangenis, onder de galg roffelt de trom. Minimum Van deze ingrediënten zou een dichter van honderd jaar geleden een breedsprakig snikkend ge heel van zo'n tien a twaalf blad zijden brouwen. Hier geen krui mel sentimentaliteit. Iedere toets „zit"; geen woord te veel. Alles is herleid tot het essentiële mini mum. Gebrek aan communicatie in een gesprek is meestelijk gete kend in het volgende Puntdicht: (van Marcel Breslau, geb. 1903) Eenoog en Dove twisten op bitse wrokkige toon. Door mr. J. f Scholten T")E DRIE christelijke par- tijen hebben in de afgelo pen periode zich gebogen over de eerste resultaten der 18 en besloten de gesprekken voort te zetten. De CHU deed dit te Groningen, de KVP te Tilburg en de ARP te Utrecht. Toch was de wijze, waarop tot voortzetting werd besloten nogal verschillend. De KVP zong voluit het de- confessionaliseringslied en wilde wat de praktische poli tiek betreft middenpartij en voorhoedepartij tegelijk zijn, volgens een hoofdartikel in Trouw. In datzelfde artikel wordt gezegd, dat de CHU een mid denpartij wil zijn. In Gronin gen kreeg de radicale richting binnen de CHU in ieder geval geen voet aan de grond. Haar bestuurskandidaten werden niet gekozen en een radicale resolutie werd met overgrote meerderheid verworpen. Het is voorts duidelijk dat de CHU op eigen wijze een principiële partij wil zijn. De ARP besloot te Utrecht wel tot voortzetting van het gesprek der 18, maar omring de dit besluit met vele reser ves. De ARP wil ook een principiële partij zijn, maar wijst een middenpositie af en streeft naar een voorhoede positie in de praktische poli tiek vanuit de eigen radicali teit. Voorwaar, het is bij lange na geen koekoek één zang die wordt aangeheven, noch wat de uitgangspunten aangaat, noch wat de positiekeus in de praktische politiek betreft Bij een verder doorstoten in Hoor je niet beter met mijn bril? Zie je niet beter met mijn boorapparaat? Gelukkig is deze Roemeense poëzie verstaanbaar zonder bril of hoorapparaat. Het onderhavi ge boek is een goed staal van culturele uitwisseling, waarvoor Jonckheere en de zijnen onze lof verdienen. DR. C. RIJNSDORP UEN vermakelijke waarschu- wing van Canada's nieuwe premier, Pierre Elliott Trudeau, maakte deze week een eind aan relletjes op een grote verkie zingsbijeenkomst in de Chinese wijk van Vancouver. Anti-Ame rikaanse demonstranten trachtten de boel in Ue war te sturen. Zij werden tegengehouden door jon geren, die daar niets van moes ten hebben. Ze gingen met elkaar op de vuist. Blauwe ogen en bloedneu zen waren de zichtbare gevolgen. De bijeenkomst dreigde op een veldslag uit te lopen. Totdat de levenslustige vrijgezel Trudeau boven het rumoer uitriep: „Zo jongens, nu is het genoeg. Of moet ik naar beneden komen om jullie tot bedaren te brengen. Ik weet toevallig iets van judo af". Het was genoeg Trudeau geniet bekendheid op het gebied van judo, kanovaren op lange afstand, skiën, zwem men en duiken. Hij is een echte sportman, ook nu hij de 48 is gepasseerd. De jonge de monstranten waren onder de in druk. En „premier Judo" kon zijn campagne afsluiten met een Premier Trudeau pleidooi voor nationale eenheid. Hij kreeg een applaus, dat Chi natown als het ware op zijn grondvesten deed schudden. Maatstaf Is Vancouver een maatstaf voor de parlementsverkiezingen, die dinsdag in geheel Canada ge houden worden? Velen geloven van wel en menen, dat Trudeau erin zal slagen, zijn Liberale par tij een meerderheid in het 265 leden tellende Lagerhuis te be zorgen, die voldoende zal zijn om een krachtig beleid te voeren. Sinds 1963 heeft de partij het zonder die meerderheid moeten doen. Zijn voornaamste tegenstander is de leider van de Conservatieve partij, Robert Stanfield (54),'die oud-premier John Diefenbaker's plaats heeft ingenomen. Hun po litieke opvattingen lopen (met name op het terrein van de bui tenlandse politiek) niet ver uit een. Wel verschillen zij van me ning over de wijze waarop het probleem Quebec moet worden opgelost. Stanfield wil een speciale rege ling voor dit Franstalige deel van Canada, Trudeau voelt daar niets voor, omdat het voor hem het begin van het einde is. Hij is zelf een Franstalige Canadees, maar is een voorvechter van gelijke rechten voor beide bevol kingsgroepen. Een bijzonderheid is. dat zijn vader van Frans-Ca- nadese en zijn moeder van En- gels-Canadese afkomst is. Doorzetter De Franse inmenging in de Ca nadese taalstrijd veroordeelt hij. Zelfs in die mate, dat hij de be trekkingen met Parijs overweegt te verbreken als de Franse rege ring zou voortgaan. Quebec (waar vijf van de zes miljoen Frans-Canadezen wonen) als een soevereine staat te behandelen. De extremistische groeperingen in Quebec moeten dan ook niets van hem hebben. Zij wijzen er graag op, dat hij in 1965 in een Engels-Canadees district van Montreal werd gekozen. Trudeau werd pas in april pre mier van Canada als opvolger van Lester Pearson. Er moest vier keer worden gestemd, voor dat bekend was, wie de plaats van Pearson zou innemen als voorzitter van de Liberale partij en daarmee als premier. Ondanks de grote tegenstellingen in de partij zette Trudeau door, daar toe aangespoord door zijn aan hangers, die vooral tot de jongere generatie behoren. Ook bij de vrouwen is hij populair. En zo kreeg de Liberale partij een voorzitter, die pas in 1965 lid was geworden en Canada een premier, die in vele opzichten verschilde van zijn voorgangers. Niet alleen omdat hij ongehuwd is, maar vooral vanwege zijn on conventionele manier van leven, zijn linkse sympathieën, die hem naar Moskou en Peking voerden en zijn gedurfde optreden als mi nister van justitie. Trudeau wil (evenals Stanfield overigens) het buitenlandse be leid van Canada geheel herzien. Ook in Na voverb and zal het zich HET IS de week rondom 's jaars langste dag, en dus de week waarin het Holland Festival begint en de binnen landse politiek nog éven op volle toeren draait, voordat half Nederland met vakantie gaat en zich daarna voor de nieuwe ronde gaat klaarsto men. de week van de laatste examens, overgangsrepetities en schoolreisjes, kortom: er is een lange zomer begonnen, die precies tot 23 september duurt. Veel werk aan de politieke Vinkei. In de AR deputatcnver- Uderlnc lost fractieleider «vel zijn achoten voor de boeg van het schip van staat. De CHU viert het zestigjarig bestaan. De Kamer spreekt over schoner en veiliger zwembaden over de gelijkstelling van begra ven en cremeren, over het afsto ten van oud staatsbezit ten be hoeve van nieuwe probleemge bieden. De regering kondigt een zuini ger en efficiënter defensiebeleid aan met hervorming van de le gerleiding en handhaving van het N A VO-lidmaatschap. Minister Polak bindt de strijd aan met de verborgen camera, een rookbom maakt een eind aan een openbaar gesprek tussen minister Veringa en de studenten. De Sociaal-economische raad komt me' een nogal zonnig beeld van onze welvaart, al blijven de betalingsbalans en de werkgele genheid zorgen baren. De SER adviseert tot een spoedig instel len van een apparaat voor de werkgelegenheid en tot optreden tegen harde verkoopmethoden, en is verdeeld over de gewenste hoogte van de jaarlijkse huur verhoging en een minimum dag loon bij de werkloosheidsuitke ring. Dekking, premie en eigen risico van de verplichte WA-verzeke ring voor personenauto's gaan omhoog. Senator Sydney van den Bergh vindt het Openbaar Li chaam Rijnmond een mislukking en pleit voor een aparte del ta-provincie. Drie fusies deze week. AKU-Aagrunol. Kluwer-Tjeenk Willink en Parool-Volkskrant Moeilijkheden tussen de Rotter damse Graanelevatormaat schappij en het Amerikaanse Bunge, dat in Europoort een con currerend groot graanoverslagbe- drijf wil vestigen. De Hervormde synode maakt lange dagen in Driebergen en aanvaardt in principe met alge mene stemmen een nieuwe ge zangenbundel. Met grote stappen door de we reld. Engeland: een staking van BOAC-vliegers; Wilson krijgt het fiat van het Lagerhuis voor de boycot van Rhodesië. vindt het Hogerhuis tegenover zich en kon digt drastische hervorming van dit college aan; de Engelsman West, die een nieuw hart kreeg, komt te overlijden. Duitsland: Bonns buitenlandsminister Brandt praat in Oost-Berlijn met de Russische ambassadeur; de NAVO-raad besluit tot beperkin gen van het Oostduitse verkeer met het westen als reactie op de Oostduitse beperkingen. Frankrijk: gratie voor de tot levenslang veroordeelde generaal Salan (ex-OAS), ontruiming van de Sorbonne, verlopen van de stakingen. Amerika: verbod van verkoop van pistolen via postor ders; de belastingen tien procent, omhoog; optimisme bij de nieuwe minister van defensie Clifford over de vredesbesprekingen in Parijs; de bejaarde opperrechter Earl Warren treedt af. Vietnam: Saigon bereidt mobilisatie voor als de Amerikanen zouden weg trekken. Een gelukwens aan het slot voor Beppe Pruiksma in Workum en mevrouw Comijs in Zwolle, die op dezelfde dag 107 jaar ge worden zijn. Deze week gezegd „Het gaat erom of wij ons de wereld van morgen wensen als een die alleen maar een organisme is in dienst van de materiële voor uitgang. of als een die een verblijfplaats is waarin het goed is te wonen, te ademen, lief te hebben, te spelen en in de beste zin van het woord medemens te zijn." (Prins Bernhard) Een luchtopname van de parle mentsgebouwen in Ottawa. anders opstellen. De premier gaat ervan uit, dat Europa Canada niet meer zo nodig heeft als voorheen en dat de taak van de Canadese defensie op het Noord- amerikaanse continent ligt. Maar hij bepleit geen terugtrek king uit de Navo. De belangen met Europa ziet hij meer poli tiek. commercieel, cultureel, dan militair. Ook wil Trudeau spoedig het bewind te Peking erkennen, en bevorderen dat het de Chinese zetel in de Verenigde Naties gaat bezetten. Deze houding is begrij pelijk als men weet dat Canada geen raad weet met zijn graan en communistisch China waarschijnlijk ook dit jaar een grote afnemer zal zijn. Peking importeert trouwens regelmatig tarwe voor de tarwe-eters in de noordelijke delen van China, ten einde zelf een uitvoersurplus van rijst beschikbaar te hebben voo Zuidoost-Azië. Verdeeldheid Zo heeft ook voor Trudeau het één met het ander te maken. De Canadese boeren kunnen belang hebben bij nauwere betrekkingen met communistisch China. Een gereserveerder houding tegeno ver de Ver. Staten (die eens de grens voor hem sloten) kan op allerlei gebied vruchten afwer pen. En een andere opstelling binnen de Navo vervreemdt niet van bondgenoten, maar past al met al wel in het kader van herziening van de buitenlandse politiek. De belangrijkste taak van Tru deau zal als zijn partij inder daad de meerderheid verovert echter vooral in Canada zelf lig gen. De tijd zal het moeten leren, maar naar zich laat aanzien moet hij in staat worden geacht te voorkomen, dat de breuk tussen de twee groepen, waarin de on geveer 20 miljoen Canadezen verdeeld zijn, groter wordt. Een geweldige prestatie zou hij leveren, als het hem zou lukken, de kloof te overbruggen. de 18 zal dit nog wel duide lijker aan het licht treden. Men moet over deze zaken overigens niet al te alarme rend doen. Het is het goed recht van iedere politieke par tij, zichzelf te willen zijn en eventueel te willen blijven, maar de verschillen die dit meebrengt moeten duidelijk voor de kiezers worden. Ge vaarlijk voor de democratie en ook voor de eigen identiteit der partijen is van alles hutspot te maken. Dit dient de politieke vernieuwing in Ne derland niet. "DOVENSTAANDE moge dienen als een aanloopje om in te gaan op de artikelen, die de heer C. Koole publi ceerde in dit blad van 18 en 28 mei jl. Ik voel mij hiertoe des te meer gedrongen nu de heer Koole een en andermaal mijn persoon en opvattingen zij het ook ernstig verte kend ten tonele heeft ge voerd. Waarderen kan men de openlijke, zij het ook wat emotionele wijze, waarop de heer Koole ten strijde pleegt te trekken. Zo memoreert hij het feit dat de heer Roolvink door hem geattaqueerd werd in de kandidaatstelling - Smallen- broek terwijl hij thans zeer te recht het Kamerlid Schakel niet de eerst geroepene acht de eenheidszang te zingen. Anderen, onder wie schrijver dezer regelen, ontkomen even min aan zijn wat felle kritiek, zij het ook dat het geheel werd overgoten met de ge ruststellende kop „Ondanks Kloos en Van Tijn hoort Scholten in de ARP". INSTEMMING kan men 1 betuigen met de opvattin gen van de heer Koole wan neer hij zich gelukkig ver klaart met het onderdeel van de 18. dat handelt over recht vaardige inkomens- en vermo gensverdeling, terwijl hij eveneens steun verdient met zijn opvatting, dat het pro gram en het beleid bepalend moeten zijn voor het 'al of niet aanvaarden van één christe lijke partij. Wat het eerste betreft hoede men zich overigens voor overschatting. Wat er staat is merendeels gced, maar veel vragen worden niet of nauwe lijks beantwoord. Ik moge verwijzen naar het kritische artikel van het Kamerlid Boersma in Op Wiek van mei ji. Ondanks waardering en instemming bestaat er kenne lijk verschil tussen de ge noemde en ook wel andere ar tikelen in deze krant en mijn gedaohtengang. Alvorens daarop nader in te gaan eerst een enkele corrigerende op merking. Misplaatst is de opmerking aan mijn adres, dat ik gezegd zou hebben, dat „die AR, die niet in de linkse concentratie ingekapseld wil worden, tot de zeer conservatieve aanhang behoort". In feite heb ik ge zegd dat de AR door mee te doen aan een radicale combi natie een aantal zeer conser vatieve kiezers zou verliezen, hetgeen iets geheel anders is. Ook de voorlichting over het radicale optreden op net partijconvent acht ik onjuist. Het was voor deze mensen al lesbehalve een spelletje zoals de heer Koole denkt, maar een zaak waarbij de geloof waardigheid der christelijke politiek naar AR-inzicht in het geding was. Geheel ver keerd begrepen heeft de heer Koole mij, wanneer hij sugge reert, dat ik omwille van een radicale combinatie christe lijke beginselpartijen over boord zou willen gooien. Juist vanuit de eigen radi caliteit van het evangelie mag de AR zich niet met andere christelijke partijen in een geïsoleerde positie begeven, maar dient ze open te staan voor samenwerking met iede re partij, die in de praktische politiek in hoofdlijnen hetzelf de wil, ongeacht het uit gangspunt van die partij. Dit ondergraaft het eigen uit gangspunt niet, versterkt het juist, omdat het een beroep op ons doet, waakzaam te blij ven. 'THANS enige opmerkin- gen over het eigenlijke discussiepunt. De centrale vraag hierbij is; wie is voor de ARP in de landelijke poli tiek thans de meest gerede sa menwerkingspartner? Deze vraagstelling is overi gens al een teken, dat er in de Nederlandse politiek iets we zenlijks is veranderd. Tot voor kort sprak men weinig of in het geheel niet over samen werking met anderen. Iedere partij was vcoral op zichzelf gericht en trachtte zich zo sterk mogelijk te maken, niet in de laatste plaats bij de ver kiezingen. Thans wint het in zicht veld, dat het naast de eigen partij ook gaat om an dere partijen, omdat in ons land nu eenmaal slechts een combinatie van partijen een regering kan vormen. Weliswaar is het hier sinds heugelijke tijden niet anders geweest, maar de gedachte dat de kiezers voor i.p.v. na de verkiezingen zouden moeten weten wie het meest voor wie voelt, krijgt steeds meer aan hang en heeft invloed op de gedragingen der partijen. Sa menwerkingsverbanden spelen in de politieke discussie van dit moment dan ook een be langrijke rol, waarbij overi gens nogal eens de misvatting speelt als zou het hier altijd om een permanent samenwer kingsverband gaan. Persoon lijk heb ik nooit anders be doeld dan een samenwerking ad hoe, voor een bepaalde parlementaire periode. WIE MET WIE zal dienen samen te werken, dient volgens sommigen allereerst te worden bepaald door het uit gangspunt der partijen, vol gens anderen door het beleid dat de partijen willen voeren. Mijn opvatting komt in het kort hierop neer: aanvaardend de gedachte der christelijke partijformatie zoals deze in principe is belichaamd in de ARP, acht ik de meest ge wenste partner om mee samen te werken, die partij die in hoofdlijnen hetzelfde beleid wenst als de ARP. Dit kan een christelijke partij zijn (KVP), dit kan een partij van christenen zijn (PPR) dit kan ook een partij zijn, waarin christenen en anderen samen werken (PvdA). Want het gaat er in de poli tiek allereerst om, dat er op lossingen komen voor de vele problemen, waarmede wij na tionaal en internationaal te maken hebben. Politiek is dan ook een zaak van de daad, van het goede beleid gericht op heden en toekomst. De geestelijke achtergrond van waaruit een mens en een partij leeft is voor mij persoonlijk van grote beteke nis. Politiek is voor mij dan ook een vorm van geloofsbele ving. Maar ik aanvaard ten volle, dat anderen, vanuit een ande re achtergrond ook tot goede oplossingen kunnen komen en de praktijk bewijst dit dage lijks. Ook dat een goed uit gangspunt niet altijd garantie biedt voor een gced beleid. In het algemeen gesteld: wij hebben weet van veel dat niet deugt op aarde, zowel door de openbaring Gods alsook door eigen ervaring. Anderen heb ben ook een ervaring van 's mensen leed, die door de algemene genade hen brengen kan tot een goed inzicht. 70 GEZIEN moet de con- clusie zijn: Voor een ARP die leven wil vanuit de eigen radicaliteit van het evangelie, hetgeen een grote cultuurop dracht insluit, zal centraal de vraag dienen te staan: mei wie kan ik het mij gestel* praktische doel het best benfi- ken? Betekent dit een bij voor baat afwijzen der andere christelijke partijen, zoals wel eens schrijver dezer regelen wordt aangewezen? Neen, het betekent wel, dat uit gangspunt alleen niet vol doende is voor politieke sa menwerking en dat centraal zal moeten staan: waar wil men met dit land, met de we reld naar toe? Het antwoord op deze vraag zal dienen te bepalen, wie met wie samen werkt. In feite valt deze vraag in vele uiteen: het gaat nationaal bijv. om een eerlijk loon- en inkomstenbeleid, om een visievol werkgelegen heidsbeleid. het gaat over on derwijs, wegen, bejaardente huizen, woningen, recreatie enz. Het gaat internationaal: om een eerlijke verdeling der welvaart, om het inventief zoeken naar wegen om oorlog tegen te gaan. Het gaat bij dit alles ook om offers te vragen van ons allen nu, om het he den elders en de toekomst hier veiliger te stellen. De 18 hebben op dit alles bij lange na niet geantwoord. Ten aanzien van de buiten landse paragraaf zegt het Ka merlid Boertien terecht in Op Wiek, dat sommige vragen niet behandeld zijn, dat andere, waarmede dit wel het geval is, nog nader zullen moeten worden geconcretiseerd; zul len gaan leiden tot verande ringen van beleid op verschil lende punten, vragen om nieuwe initiatieven uit eigen kring. In de politiek gaat het juist om de consequenties, niet om algemene frasen. De mensen en de mensheid heb ben recht op de consequente inzet van diegenen, die poli tieke verantwoordelijkheid durven dragen. T)E beide Kennedy's, Martin Luther King, stonden aan de kant van de verdrukten in de wereld. Aan die kant hoort ook de ARP consequent te staan. Dit betekent o.m. een integrale afwijzing van discri minatie op grond van geloof, ras of overtuiging. Als de ARP haar pretentie waar wil ma ken, nl. dat ze wil leven van uit de radicaliteit van het evangelie, zal er bij haar nog veel veranderd en verbeterd moeten worden. Als ze dit consequent gaat doen en ook andere partijen hiertoe bereid blijken, wordt langs deze weg wel duidelijk wie bij wie hoort en met wie de ARP een radicale combina tie zou moeten trachten te vor men voor de parlementaire periode 1971-1975. Gaarne wil ik erkennen de waarde van de uitspraak, dat in dit stadium van politieke vernieuwing apodictische en vroegtijdige fixaties uit de bo ze zijn. De tijd, met hard werken doorgebracht, zal ons ook in deze dingen veel leren.

Nieuwe Leidsche Courant | 1968 | | pagina 14