U NIETS VERGETEN? Gedekt op stap Ga niet op 28 en 29 juni weg Rijden in bergen is niet moeilijk door DICK RINGLEVER DOCUMENTEN VOOR OOST-EUROPA S8 ZATERDAG 22 JUNI 1968 De grote trek staat weer voor de deur: Nederland is startklaar voor de vakantie. De koffers worden gepakt, de auto nagekeken en op de laatste avonden van een jaar hard werken worden de papieren en documenten nog eens door genomen. Voor wie per reisbureau op stap gaat, zullen deze laatste geen problemen opleveren. Ingewikkelder kan het zijn voor de individualist, die er op eigen gelegenheid op uit trekt; althans, als hij een wat exclusief vakantie-dorado kiest in een land, dat nog niet wordt overspoeld door zon en ontspanning zoekende trekkers. Vooral voor hen is deze pagina bestemd: voor degenen, die niet door de koesterende zorgen van het bureau en de reisleider wor den omringd bij de sprong over de grens. Voor hen een pagina vol tips en herinneringen voor het geval zij misschien, ondanks alle voorbereidingen, tóch nog iets dreigen te vergeten. Want zijn dicht bij huis dan al vele formaliteiten afgeschaft, wie iets verder wil, zal al gauw mer ken, dat het lijstje van de vrien delijke douanier of grenspolitie- man meer vermeldt dan het pas poort alleen. Zeker in Oosteuro- pese landen is men er daarmee niet. Er hangt dan wel niet meer zo'n dik ijzeren gordijn voor,,de barricade van papieren zal me nige toerist toch wel afschrikken. Daarom deze tips van onze re- Reservecheques van -ANWB Bang onderweg geld te verlie zen? Neem dan cheques. Ook de ANWB verstrekt die (aan haar leden). Voordeel van reischeques is, dat ze zijn verzekerd tegen diefstal, verltes en misbruik. De ANWB biedt daarnaast als extra voordeel de reservecheques, die tot een derde van het aan reischeques bestede bedrag (tot een maximum van 250) worden meegegeven. Wanneer deze in noodgevallen moeten worden gebruikt, worden alleen administratiekosten in re kening gebracht. Pas na afloop van de vakantie worden de cheques verrekend. dacteur toerisme, die u daarnaast graag een vakantie toewenst met veel zon, weinig pech en een goed humeur (ook in de file)! Belangrijkste tip voor automo bilisten: trek er niet bij voorkeur op de ochtend van vrijdag 28 en zaterdag 29 juni op uit. Het feit, dat men dan ook in Duitslands dichtstbevolkte deelstaat Noord - rijnland-Westfalen in de (zwaar beladen) auto stapt, maakt de au tobanen vrijwel onbegaanbaar. En gevaarlijk: de Duitse ADAC heeft al veelbetekenend ge waarschuwd, dat er op vergelijk bare dagen op het traject Keu- len-Karlsruhe 4000 gewonden wer den genoteerd. Wie toch per se op die dag op stap wil gaan, moet rekenen op urenlang oponthoud, in de ste den, zowel als op de autobanen. Ook op de Brennerpas wordt veel stagnatie verwacht op deze dagen: in de spitsen tot enkele uren. Beter kan men een paar dagen wachten. Men zal dan waarschijnlijk even snel in ie der geval met minder ergernis op de plaats van bestemming aankomen. Rijden in de bergen is niet moeilijk als men zich maar aan een paar punten houdt: zet de wagen in een zodanige versnelling, dat de motor het royaal kan trekken (de motor heeft u een automatische transmissie zet deze dan in de stand „low", houd er rekening mee, dat op een helling de remweg veel groter is; kies daarom een ver antwoorde snelheid, zet tijdens de daling nooit de motor en rijd niet met in gedrukte koppeling (dat kost u per afdaling een koppeling), bij een tweetactmotor af en toe wat gas geven om te voor komen dat de olietoevoer stag neert, mocht het water aan de kook raken, stop dan direct en neem nooit direct de vuldop van de radiator. Water bijvullen met draaiende motor! als de motor is afgekoeld, stopt de motor onverwachts dan is dat meestal een gevolg van een gasbel in de benzine leidingen. Laat de motor rustig afkoelen (te bevorderen door natte doeken op de pomp of op de leidingen te leggen). Stilstaan of langzaam rijden verhoogt de kans op een gasbel (vapour lock); zet daarom, als u stilstaat, niet direct het con tact af, maar laat de motor nog even doordraaien. is overbelast als hij bij het verder indrukken van het gaspedaal niet sneller gaat lo pen kokend koelwater is er het gevolg van), zodra de snelheid terugloopt, moet u direct terugschakelen, schakel voor het afdalen in dezelfde versnelling als waarin u bent geklommen. U zult zo veel mogelijk op de motor moeten afremmen (koelt koel water af) en de voetrem alleen moeten gebruiken voor de bochten, „Hairpins" Hoe men de bochten van „hair pins" moet nemen, tonen de teke ningen. Boven: zo neemt u de bocht-naar-rechts-stijgend cor rect. Goed uitkijken, dan naar links sturen, tenslotte de bocht ruim nemen. Midden: zo gaat het goed als u een bocht-naar-links-dalend moet nemen. Onder: als u een bocht-naar-links-dalend te kort neemt, dan moet u gaan manoeu vreren. Landen Auto, motor, scooter Bromfiets Aanhang wagens Geldeenheicl Benzineprijs Personen België-Luxemb. B. fr. 0,07 L. fr. 0,07 normaal B. fr 8.80; L. fr 7.36 super B. fr 9.30; L. fr 7,76 paspoort (niet lan ger verlopen dan vijf jaar) of iden titeitskaart Denemarken groene kaart (moet geldig zijn voor al le vier Skandinavi- sche landen) HH-kentekenbe- wijs; int. rijbewijs; groene kaart. bijschrijven op groene kaart Deense Kroon 0,50 normaal D. kr. 1.08 super D. kr. 1.14 geldig paspoort West-Duitsland groene kaart groene kaart bijschrijven op groene kaart Duitse Mark 0,90 normaal DM 0,53-0.61 super DM 0,60-0.68 paspoort (niet lan ger verlopen dan vijf jaar) of iden titeitskaart Finland groene kaart (moet geldig zijn voor al le vier Skandinavi- sche landen) HH-kentekenbe- wijs; internationaal rijbewijs, groene kaart bijschrijven op groene kaart Markka 1,12 normaal F. Mk. 0,62 super F. Mk. 0,65 geldig paspoort Frankrijk groene kaart groene kaart carnet (voor kam- peeraanhangwagens beneden 750 kg) bijschrijven op groene kaart Fr. franc 0,75 normaal fr. 0,96 super fr. 1,05 paspoort (niet lan ger verlopen dan vijf jaar) of iden titeitskaart Griekenland Internationaal rij bewijs; tijdelijk toe gangsbewijs a.d. grens. HH-kentekenbe- wijs, int. rijbewijs, tijd. toegangsbewijs a. d. grens Drachme 0,14 normaal Dr. 5.3 super Dr. 6 paspoort (niet lan ger verlopen dan vijf jaar) of iden titeitskaart Groot-Brittannië incl. N.-lerland groene kaart 4- copie, tijdelijk toegangsbewijs a. d. grens HH-kentekenbe- wijs; int. rijbewijs; groene kaart co pie, tijd. toegangs bewijs bijschrijven op groene kaart en tijd. toegangs bewijs Engels pond 8,60 normaal 5 sh. 2 Vz d. per gallon super 5 sh. 9 d. per gallon (gaUon 4,5 1) geldig paspoort of identiteitskaart visitorscard Ierland groene kaart tijdelijk toegangs bewijs a. d. grens HH-kentekenbe- wijs; int rijbewijs; groene kaart, tyd. toegangsbewijs bijschrijven op groene kaart tijd. toegangs bewijs Iers pond 8,60 normaal 5 sh. 7 d. per gallon super 5 sh. 10 d. p. gallon geldig paspoort of identiteitskaart Italië tijd. toegangsbewijs a. d. grens of Car ta Carburante (be vat reductie-benzi nebonnen. Bijschrijven op tijd. toegangsbewijs of Carta Carburan te Lire 4- 0,005 normaal 120 L. super 130 L. paspoort (niet lan ger verlopen dan vijf jaar) of identi teitskaart Joegoslavië groene kaart groene kaart Bijschrijven op groene kaart tijd. toegangsbe wijs aan de grens Dinar S 0,33 normaal D. 1,40 super D. 1,60 geldig paspoort groene kaart (moet geldig zijn voor alle vier Skan- dinavische landen) normaal Noorwegen groene kaart Bijschrijven op groene kaart Noorse kroon 0,50 N. kr. 1,18 super N. kr. 1,24 geldig paspoort Oostenrijk groene kaart groene kaart Bijschrijven op groene kaart Schilling ri 0,14 normaal O. Sch. 3,40 super O. Sch. 3,90 paspoort (niet lan ger verlopen dan vijf jaar) of identi teitskaart Portugal groene kaart aanbevolen groene kaart aanbevolen Bijschrijven op groene kaart 4- inventarislijst (bij ANWB) Escudo 0,12 normaal Esc. 5,30 super Esc. 6 geldig paspoort Spanje groene kaart groene kaart Bijschrijven op groene kaart inventarislijst Peseta iz 0,06 normaal Ptas 11 super Ptas 12 geldig paspoort Zweden groene kaart (moet geldig zijn voor alle vier Skan- dinavische landen) groene kaart Bijschrijven op groene kaart Zweedse kroon 0,69 normaal Z. kr. 0,90 super Z. kr. 0,96 geldig paspoort Zwitserland groene kaart 4- copie groene kaart copie Bijschrijven op groene kaart Zw. Franc f 0,83 normaal Zw. fr. 0,63 super Zw. fr. 0,68 paspoort (niet lan ger verlopen dan vijf jaar) of identi teitskaart Oost-Duitsland groene kaart internationaal rij bewijs, int. bewijs voor motorvoertui gen verboden Bijschrijven op groene kaart MDN (Mark Deut sche Notenbank) 0,90 normaal MDN 1,40 super MDN 1.50 paspoort 4- visum <a. d. grens) 4- vouchers (hotel) 19,80 p.d., kamperen 10,80 p.d.) Tsjechoslowakije groene kaart HH-plaat int. rijbewijs groene kaart Bijschrijven op groene kaart Tsj. Kroon 0,22 (toeristenkoers) normaal Kcs 2.40 super Kcs 3 (reductiebonnen bij ANWB) paspoort visum (bij ambassade. Den Haag) 4- vouchers 11 p.d.) Polen groene kaart 1 tijd. toegangsbewijs (a. d. grens) Bijschrijven op -«-Z}0oi5 groene kaart (toeristenkoers) normaal Zl. 5 super Zl. 6,50 (reductiebonnen in Polen verkrijgbaar) paspoort 4- visum (ambassade. Den Haag) 4- vouchers v.a. 19,80 p.d. (ook voor kam peren) Hongarije groene kaart Bijschrijven op groene kaart normaal Forint F- 2-7° °'12 super F. 4.70 paspoort visum (gezantschap Den Haag) 4- vouchers (hotel v.a. 24 p.d., kamperen 16,50 p.d.) Roemenië tijd. toegangsbewijs (a. d. grens), groe ne kaa--t erkend (niet verplicht) inventarislijst (bij ANWB) Lei 0,20 (toeristenkoers) normaal L. 1.70 super L. 1.90 paspoort 4- visum (gratis a.d. grens), géén vouchers Bulgarije groene kaart niet erkend. Korte term ij n ver zekering aanbevo len, niet verplicht Lewa 1.81 (toeristenkoers) normaal L. 0,20 super L. 0,25 paspoort, géén vou chers, géén visum Turkije groene kaart internationaal rij bewijs Bijschrijving op groene kaart of po lis kortetermijn- verzekering inventarislijst - in duplo (bij ANWB) Turks pond 0,30 (toeristenkoers) normaal TP 1 (super niet ver krijgbaar) paspoort géén vou chers, géén visum Rusland groene kaart of kortetermij nverze kering internationaal rij bewijs Bijschrijven op po lis WA-verzekering Roebel 4,02 normaal Rbl 0,05 super Rbl 0,1 paspoort -f visum (ambassade Den Haag) 4- vouchers (hotel 40 p.d. kamperen 5.50 p.d.) Zorg ervoor goed gedekt op va kantie te gaan. Een mogelijkheid hiervoor is de reis- en krediet brief van de ANWB 12.50). De ze geeft o.m. de volgende service: Het opnemen van maximaal f500 als men in nood komt te verkeren (later terug te betalen aan de ANWB), vergoeding van kosten voor technische hulp langs de weg, waaronder buitenlandse wegen wachthulp en sleepkosten over 10 km, tot een maximum van 50, toezending dooide ANWB naar het buitenland van ter plaatse niet verkrijgbare onder delen voor reparatie van het voertuig, gratis repatriëring van het voertuig bij pech, indien répara- Zorg voor set onderdelen Is uw auto in orde? Als u daar zeker van wilt zijn, laat hem dan even keuren door de ANWB. Voor 40 gulden weet u precies welke mankementen er aan zijn. Vooral als u een verre reis gaat maken, is het belangrijk met een perfect vervoermiddel op stap te gaan. Immers, lang niet overal zal men in staat zijn het manke ment snel te verhelpen. Raadzaam is het ook onderde len mee te nemen. De ANWB ad viseert: een ventilatorriem, een set afgestelde bougies, een doosje zekeringen, een verdeel- kap, een rotor voor de stroom- verdeling, een stel koolborstels voor de dynamo, contactpuntjes, een condensator, een set lampen, een stel waterslangen, een set rubber remzuigers, goed geïso leerd koperdraad, olie voor car terverversing of eventueel olie- verbruik in 2-literblikken met schroefsluiting. Wat het mee te nemen ge reedschap betreft, raadt de ANWB aan mee te nemen: een krik met slinger, kruissleutel, grote schroevedraaier, middelgro te schroevedraaier, fittingschroe- vedraaier, verstelbare sleutel „8". combinatietang, bougiesleutel, sleepkabel, bandenspanningsme ter, isolatieband, looplamp, geva rendriehoek (in de meeste landen verplicht). tie binnen 8 dagen niet mogelijk is, het adviseren by en organise ren van het vervoer van een pa tiënt naar Nederland bij ongeval of ziekte (kosten van vervoet niet voor rekening van de ANWB), rechtsbijstand en juridisch ad vies in procedures, die het gevolg zijn van een aanrijding. Kleine letters Daarnaast is het raadzaam een aparte reis- en ongevallenverze kering te sluiten. Deze kost meestal maar een paar gulden per week. Men dient echter wel goed op de kleine lettertjes van de polis te letten. Er zijn name lijk nogal eens uitzonderingsclau sules. Verscheidene maatschap pijen vergoeden bijvoorbeeld geen ziektekosten aan hartpatiënten of andere chronisch zieken, die in het buitenland plotseling onwel worden. Wat de verzekering van de au to betreft: de meeste Westeuro- pese landen erkennen de groene kaart. In Oost-Europa ligt dit moeilijker. Soms wordt de kaart daar helemaal niet erkend, soms alleen als de verzeke ringsmaatschappij een akkoord heeft met een maatschappij in het betreffende land. In alle ge vallen kan men echter aan de grens altijd nog een korte ter- mij nverzekering sluiten. Super of normaal Rijdt u in Nederland op gewo ne benzine, dan kunt u ook in de meeste andere landen deze brandstof gebruiken. In Honga rije, Joegoslavië en Tsjechoslo- wakije zal men echter super moeten tanken. De kwaliteit van deze super komt namelijk meer met de Nederlandse normale benzine overeen dan met die van super. Alarmcentrale Wat te doen bij moeilijkheden? Wanneer u een reis- en krediet brief bij u hebt, bel dan even naar de ANWB-alarmcentrale in Den Haag. Telefoon: 070 - 814381 dag en nacht bereikbaar. Men zal u daar graag en snel van deskundig advies dienen! Wat te doen bij aanrijding Voor het geval u een aanrij ding mocht krijgen, is er het ANWB-mapje met aanrij dingsformulieren. Men vindt er alle benodigdheden in, zoals schadeformulieren, krijt, een maatlat, een ballpoint, die bij het noteren van gegevens noodzake lijk zijn. Waarschuw zo snel mo gelijk de politie en neem foto's van de wagens die bij de aanrij ding zijn betrokken. Vraag ook zoveel mogelijk getuigenverkla ringen. Bij de automobielclub van het land (of bij de ANWB) kan men advies vragen over de rechten, die men kan doen gelden ten op zichte van degenen, die aanspra kelijk is voor de schade. Hulp bij pech Krijgt u in het buitenland pech, dan kunt u het best de landelijke automobielclub bellen. Als men -lid is van de ANWB-wegenwacht, zal men ook over de grens kunnen rekenen op dezelfde service als die welke men in eigen land gewend is. De ANWB kan precies vertellen op welke trajecten de wegenwach ters in het buitenland rijden. Benzinebonnen in Italië Belangrijke reductie kan men in Italië op de benzine krijgen door gebruik te maken van de Carta Carburante e Turistica. Deze kaart, die tevens dienst doet als grensdocument voor de tijdelijke vrije invoer van het voertuig, moet aan de Italiaanse grens door de douane worden af gestempeld om de benzinebonnen geldig te maken. Bij eerste afgifte in Nederland (door de ANWB) mogen voor maximaal 15 dagen bonnen wor den verstrekt (van maximaal 13 liter per dag voor auto's). Blijft men langer, dan kan men bij de ACI-ENT-kantoren in Italië (elke toeristische plaats heeft er een) verlenging met 10 dagen krijgen. De prijs van de bonnen be draagt voor gewone benzine 0,44 per liter en voor super 0,49 per liter. Per afgifte wordt f 0,50 administratiekosten in re kening gebracht. Hoewel het toerisme naar Oosteuropese landen meer moge lijkheden biedt dan zo'n tien jaar geleden, stapt men er nog lang niet zo gemakkelijk binnen als in de Westerse vakantielanden. Veel van de landen nemen geen ge noegen met paspoort en visum alléén, maar stellen ook eisen ten aanzien van de bestedingen. Om de toerist te verplichten een bepaald bedrag aan deviezen in het land achter te laten, krijgt men het visum eerst als men vouchers (in Nederland verkrijg baar) heeft gekocht. Elk land heeft daarvoor zijn eigen minima vastgesteld: meestal onderschei den in hotel- en kampeervou- chers. Deze vouchers zijn nodig voor Rusland, Oost-Duitsland, Tsje- ehoslowakije en Hongarije. Roe menië en Bulgarije zijn de enige landen, die van dit voor de toe rist onsympathieke systeem zijn afgestapt. Verwacht wordt echter, dat an dere landen in de nabije toe komst zullen volgen, want geble ken is wel, dat de bepaling vele toeristen meer afschrikt dan trekt

Nieuwe Leidsche Courant | 1968 | | pagina 13