Economie niet ongunstig, al blijven er nog zorgen JAMIN Commentaren Zware ramp in de duivensport Huurverhoging moet van 4 naar 6 pet per jaar Roofmoord snel opgelost Kleuter in de duinen vermist VISSTICKS Het Kwartet Een loontje hoger... Grieks kabinet nam ontslag Geen race, zegt man van de Mercedes pindarotsjes Conflict om graanhedrijf PRODUKTIE GROEIT EXPORT STIJGT SNEL J Conclusie in rapport Verstandig Nieuwe staking hij Renault van SER Meerderheid van SER vindt: Johnson tekent met tegenzin Vier of zes? ZEEVERS-KROKANHEKKER PER PAK 10 STUKS NU HIT WIE» -^xXïl Nieuwe leidse Courant Directeur: F. Diemcr Hoofdredacteur: Dr. E. Diemcr CHRISTELIJK NATIONAAL DAGBLAD „Stantvastich ie ghebleven mijn hert in teghenspoet!" Donderdag 20 funi 1968 49ste jaargang vooraanstaande prol. christelijke dagbladen Hoofdkantoor Leiden Steenstraat 37 Telefoon 31441 - Giro 58936 - Abonnementsprijzen p. w. 1,04, p. m. 4,45, p. kw. 13,35 Klachtendienst bezorging 18.00—19.00 uur Als een ballon, ballon ballonnetje. Het klinkt misschien ongeloofwaardig, maar Toon Hermans had vóór gisteren nog nooit ge vlogen. Nu hij een woning in zijn vertrouwde Limburg heeft, moest het er (voorzichtigjes) toch eens van komen. Het werd een vlucht Maastricht- Schiphol, die onze nationale artiest wèl bekwam. De gelukkige afloop moest worden vastgelegd, een gebeurtenis die Toon opsierde met een vlug geleende NLM-pet. Toen nog zijn ontwapende grijns en het succes van de plaat jes was verzekerd. Luchtziek geweest, meneer Hermans? Nou, eerst een pietsje. Toen dacht ik maar aan mijn vrolijke balonnetje en ging ik vanzelf weer een toontje hoger zingen (Van een onzer verslaggevers) ZANDVOORT De tweeëneen- halfjarige Marianne Wijfje is gis termorgen om kwart voor twaalf voor het laatst gezien. Gistermiddag en gisteravond is in Zandvoort in tensief gezocht door helikopters van de Koninklijke Marine en tientallen politiemannen en brandweerlieden. Vanmorgen zijn 115 soldaten van de Koninklijke Landmacht bij het speurwerk ingeschakeld. In alle vroeg zijn zelfs zandhopen bij bouw werken omvergehaald. Alle zoeken is tot nu toe zonder retsultaat geble- Het meisje is helblond en gekleed in een rood truitje en een rood rokje. Ze was 's morgens om half tien bui ten gaan spelen en om kwart voor twaalf voor het laatst gezien. Iemand uit de buurt had het kind dat van de straat was afgedwaald al een keer uit de duinen teruggebracht. De moeder, mevrouw J. Wijfje, houdt haar dochtertje altijd scherp in het oog. Bijna onmiddellijk nadat Marianne, die met enkele kinde- ttt speelde, was verdwenen, zocht mevrouw Wijfje de buurt af met Aaar buren. Na een kwartier werd de politie gewaarschuwd. De moeder vreest dat haar kind is ontvoerd. Ook de politie denkt in die richting. ATHENE Het Griekse kabinet heeft vanmorgen vroeg zijn ontslag ingediend om premier Papadopoulos in staat te stellen een ingrijpende wijziging in de regering door te voe ren. De directeur-generaal van de voor lichtingsdienst deelde mee dat de premier het kabinet dankte „voor de waardevolle diensten aan het land en aan de revolutie bewezen" en hun had verzocht de portefeuilles ter be schikking te stellen. In de nieuwe regering zouden belangrijke figuren, vooral van de jongere generatie, worden opgenomen. (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM De zwarte Mer cedes, die dinsdagavond laat betrok ken scheen te zijn bij het ernstige auto-ongeluk op de Schiedamseweg, is gevonden, maar de eigenaar, de 32 jaar oude Griek I. A. te Rotter dam, (zonder beroep) ontkent dat er sprake was van een race. A. ver telde de politie dat enige Grieken die avond samen onderweg waren van Schiedam naar Rotterdam in auto's, de Chevrolet die de fatale rit maakte en de Mercedes. A. reed voorop. Bij het uitrijden van Schiedam moest de Chevrolet wachten bij het stoplicht, dat de Mercedes nog kon voorbijrijden. A. zou rustig verder hebben gereden, tot hij in het spiegeltje de Chevrolet zag aankomen. Honderd meter ach ter de Mercedes slipte de Chevrolet en kwam op het fietspad terecht. A. stopte en stond zyn ernstig gewonde landgenoten bij. Gistermiddag be zocht hij hen in het ziekenhuis. Een getuige had tegen de politie verklaard, dat de Chevrolet en de Mercedes beide met zeer hoge snel heid reden en dat deze dolle rit op hem de indruk maakte van een race. Volgens deze getuige zou de Che vrolet van de weg zijn geraakt, na dat deze even de achterzijde van de Mercedes had geraakt. Uit het politie-onderzoek is echter gebleken, dat de achterzijde van de Mercedes niet is beschadigd. NEW YORK Drie mannen zijn in New York schuldig bevonden aan het geven van steekpenningen aan het hoofd van de stedelijke water leiding. Deze had bekend 16.000 dol lar te hebben aangenomen. morgen voordeel 200 gram van 92 voor 79 niet duur wel heerliik (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM In de Rotter damse haven dreigt een „graan- conflict" nu N.V. Bunge's Handel maatschappij te Amsterdam in Euro poort een graanoverslagbedrijf wil vestigen met een capaciteit van 200.000 ton. De Graan Elevator Maatschappij, die nu vrijwel de gehele graanover- slag in de haven in handen heeft, gaat met deze vestiging niet ak koord. Het bedrijf zou vandaag een protestbrief aan de gemeenteraad sturen. Het gemeentebestuur heeft gepro beerd Bunge en de GEM tot samen werking te bewegen, maar Bunge heeft dit afgewezen; haar bedrijf zou geheel anders van opzet zijn dan de GEM. Ook de GEM wil een graanover slagbedrijf in Europoort stichten. Daar zouden schepen tot 225.000 ton moeten kunnen komen. De opslag capaciteit van het huidige GEM-be- drijf in de Botlek is 50.000 ton. Bunge wil vanuit de Europoort- vestiging de EEG-landen, Engeland, Scandinavië, Spanje, Portugal en de Oosteuropese landen van granen en derivaten gaan voorzien. Het eerste jaar wordt een omzet van twee mil joen ton verwacht. In de toekomst wil Bunge ook eindprodukten in Europoort fabriceren. Duizenden vogels weg j DEN HAAG De wedvluchten met postduiven vanuit de Noord-Franse plaats Pont St. Maxence zjjn voor de Belgische en Zuid-Nederlandse post- duivenhouders op een ramp uitgelopen. Van de ongeveer 20.000 postduiven uit Brabant en Zeeland zijn er nog maar enkele op hun til teruggekeerd. Belgi sche duivenhouders zouden een half miljoen van hun dikwijls kostbare dier tjes hebben verloren. De duiven zouden zondag worden ge lost maar in verband met het slechte weer werd de vlucht uitgesteld tot maandag. Maandag werden ze inder daad gelost maar door het slechte weer mist, zware regens, onweer en hagel zijn duizenden duiven verdwaald. Er zullen nog wel wat vogels druppelsge wijs naar hun hok terugkeren, maar de hoop is reeds opgegeven dat de verlie zen tot normale omvang zullen terug lopen. PARIJS Ondanks een nieuwe staking bij de Renaultfabrieken in Flins bij Parijs, waar het werk nog maar net was hervat, tekende zich gisteren in de Franse automobielin dustrie een zekere ontspanning af. In de Berlietfabrieken in Lyon ging men gisteren weer aan het werk en het personeel van Peugeot in Sochaux zou vandaag over werkher vatting worden geraadpleegd. De arbeiders bij Renault legden het werk neer op advies van de vakbonden. De directie zou namelijk weigeren contracten te vernieuwen van arbeiders „die tijdens de ge beurtenissen van de laatste tijd op gevallen zijn door hun houding". De staking by de scheepswerven in Nantes is geëindigd. Ook de ha venarbeiders in Marseille zijn weer aan het werk gegaan. In de elektro nische industrie wordt nog op grote schaal gestaakt en aan de staking bij de Franse radio en televisie schijnt nog geen einde te komen. (Van onze soc.-econ. redactie) DEN HAAG De Sociaal- Economische Raad is niet een stemmig over de vraag of de jaarlijkse huurverhoging van 4 procent voor gesubsidieerde wo ningen al dan niet tot 6 procent moet worden verhoogd. De meer derheid van de raad (werkgevers en de meeste Kroonleden) zegt „ja" de minderheid (vakbewe ging met steun van enkele kroon leden) zegt „nee". De meerderheid heeft zich nog niet willen uitspreken over het tijdstip van invoering. De vraag of het op 1 januari 1969 reeds moet, willen deze leden nader bezien in het kader van de totale problematiek van lonen en prij zen in het economisch najaars rapport van de SER. De kwestie is door minister Schut, (volkshuisvesting) aan de SER voor gelegd, omdat door de drastische subsidieverhogingen als gevolg van sterke prijsstijgingen (w.o. de rente) de periode, waarin de subsidies kun nen worden vereffend, dreigt uit te lopen naar 15 jaar. Om deze tijdsduur op de oorspronkelijke 10 jaar te handhaven moet het jaar lijkse huurverhogingspercentage op 6 worden gebracht. De voorstanders hiervan voeren o.m. aan, dat de huren in ons land gemiddeld te laag zijn. De meest voorkomende huren variëren binnen de grenzen van 5 tot 15 pet. van het inkomen. Hogere huurquoten komen vooral voor bij de laagste inko mensgroepen. Zo had in 1964 van de genen met een kleiner jaarinkomen dan 5.000 ca. 58 pet. een huurquote boven 15 pet. waarvan ca. 17 pet, een huurquote had boven 25 pet. Volgens deze SER-leden moet gestreefd worden naar een huurquote voor dc gemiddelde handarbeider van 15 a 20 procent, zodat het duide lijk is dat een verhoging van dc jaar lijkse huurstijging voor bepaalde groepen huurders (behorende tot de laagste inkomenscategorieën) moei lijkheden kan opleveren. Om deze op te vangen acht dit deel van de SER het nodig aan de verhoging tot 6 pet. de mogelijkheid te koppelen tot het verlenen van individuele huursubsi dies. (Zie verder pagina 7 Prins Bernhard aan de wandeling in zomers oud-Delft. Hij was daar gisteren om de antiekbeurs te openen. Naast hem de heer H. Nijstad, voorzitter van de Stich ting Oude Kunst- en Antiekbeurs. Bestrijding misdaad WASHINGTON Met tegenzin heeft president Johnson gisteravond zijn handtekening gezet onder het omstreden wetsontwerp op de bestrijding van de misdaad. Johnson zei de wet te hebben ondertekend omdat deze „meer goed dan kwaad bevatte." Met name vond de Amerikaanse president dat het verbod om per postorder revolvers en pistolen te ko pen, ook zou moeten gelden voor ge weren. (De Senaat heeft inmiddels een afzonderlijk wetsvoorstel hiero ver in behandeling genomen). Ook had Johnson bedenkingen te gen bepalingen in het wetsontwerp, die het de politie mogelijk maken vrijwel onbeperkt telefoongesprekken af te luisteren. (Van onze soc.-econ. redactie) DEN HAAG De economi sche ontwikkeling van ons land laat zich niet ongunstig aanzien, al blijven er zorgen over de werkloosheid en de betalings balans. Tot deze conclusie komt de Sociaal-Economische Raad in zijn voorjaarsrapport. Voor 1968 spreekt de SER o.m. de volgende verwachtingen uit: De produktiegroei, die zich (na de inzinking in 1966) in 1967 in snel lere en sterkere mate herstelde dan verwacht was, zal dit jaar verder stijgen, met name onder invloed van buitenlandse vraag en de overheidsbestedingen: Er mag rekening worden gehouden met enige opleving in de groei van het investeringsvolume; De stijging van de export, die vorig jaar 8.5 pet. bedroeg, versnelde in het eerste kwartaal van 1968 (stij ging van 13 pet. in vergelijkine met het eerste kwartaal 1967), vooral dank zij sterke vergroting van de vraag uit West-Duitsland en België. Daar staat een versnel de groei van de Nederlandse in voer tegenover; Het overschot op de betalingsba lans zal dit jaar vermoedelijk kleiner zijn dan de eerder ver wachte 500 miljoen; De gemiddelde loonsom per werk nemer zal dit jaar naar verwach ting minder sterk stijgen dan vo rig jaar, nl. 6.2 pet. tegen 8 pet. in 1967; De consumptieprijzen zullen dit jaar ca. 3 pet. omhoog gaan, het geen voor bijna tweederde het ge volg is van autonome factoren als de verhoging van de indirecte be-( lasting en de huren. (In 1967 ste gen de prijzen eveneens met 3 pet., in 1966 met 6.2 pet.); De werkloosheid zal dit jaar ge middeld ca. 90.000 omvatten, dat is 5.000 meer dan het gemiddelde van 1967, doch ca. 10.000 minder dan het niveau in het najaar van vorig jaar. (Meer nieuws uit het SER-rapport op pagina 7) Êtijrijjdvr trurydv bvjjttuvtlv trvtluiw KOOP EEH OF TWEE PAKKEN KWALITEITS DIEPVRIES 1VOG net vóór het begin van de zo mer heeft de Sociaal-Economi sche Raad zyn economisch „voor- jaars"-rapport het licht doen zien. Wat aan de late kant, maar met het voordeel dat de verwachtingen voor dit jaar gebaseerd konden worden op meer gegevens uit de eerste maanden dan anders mogelijk zou z(jn geweest. Het optimisme, waarvan in het na jaarsrapport1967 van de SER sprake was, wordt tot nu toe door de feite lijke economische ontwikkeling be vestigd. De industriële produktiviteit en de export zijn zelfs boven alle ver wachting gestegen. Daartegenover is de SER terecht nog steeds niet gerust op het verloop van de werkloosheid en op de positie van de betalingsbalans. Ook de om vang van de binnenlandse bestedingen baart grote zorgen, maar wel blijkt uit het rapport, dat de door dc rege ring aangekondigde loonmaatregelen voorbarig waren en dat de Tweede Kamer gelyk had in de afwijzing ervan. De SER heeft er verstandig aan ge daan deze maatregelen in dit rapport niet op hun merites te beoordelen. Nu de regering gedwongen is haar voor nemens (mogelyk definitief) op te schorten, is het economisch najaars rapport van de SER het aangewezen stuk om de maatregelen te bezien in het licht van de dan sprekende cijfers. Intussen is het niet onwaarschijnlijk, dat er toch iets gedaan zal moeten worden om de binnenlandse bestedin gen in toom te houden, vooral als de conjunctuur verder aantrekt. Wat dat eventueel zal moeten zijn is nog de vraag. Vast staat alleen, dat niet opnieuw de fout mag worden gemaakt de daarmee gepaard gaande lasten op de schou ders te (willen) leggen van één be volkingsgroep. AL jarenlang nu leggen de woning subsidies een zware last op het overheidsbudget. In 1967 was daar mee ongeveer ƒ224 miljoen gemoeid, dit jaar zal het ongeveer 239 mil joen zijn. Daarbij komt dan nog de rentesubsi die die aan de woningwetbouw wordt verstrekt, en waarvan de omvang bü de huidige rentestand op jaarbasis gesteld kan worden op ongeveer 150 miljoen. Indrukwekkende bedragen, die dan ook noopten tot het besluit om de subsidies geleidelijk „af te bouwen" door gedurende tien jaren de onder havige huren jaarlijks met vier pro cent te verhogen. Daardoor is het mogelijk de (gesubsidieerde) bewo ners geleidelijk aan toe te laten groeien naar een kostendekkende huur. De sterke kostenstijgingen evenwel maken het nu noodzakelijk de jaar lijkse huurverhoging van vier op zes procent te brengen om de afbouw periode op tien jaar te kunnen hand haven. De meerderheid van de So ciaal-Economische Raad is voorstan der van deze verhoging, mits daaraan wordt vastgekoppeld een systeem van individuele huursubsidies om al te grote moeilijkheden in de lagere in komensgroepen te voorkomen. Het is wel duidelijk, dat een besluit in die richting niettemin voor velen zeer ingrijpend zal zijn, vooral op langere termijn gezien. Het verho gingspercentage immers werkt cumu latief en de kosten blijven jaarlijks stijgen. Een andere, afdoende, oplossing lijkt evenwel nauwelijks voorhanden. Op nieuw blijkt, dat het woningprobleem ons volk nog vele jaren zal blijven tergen. Mevrouw de weduwe G. A. Ker- remans-Louwerier (76) uit Am sterdam die door een jonge verhuizer om enig geld werd vermoord. AMSTERDAM Op of om streeks 5 juni werd de 76-jarige alleenstaande weduwe G. A. Kerremans-Louwerier in haar woning aan de Van Boetzelaer straat in de hoofdstad ver moord en beroofd van een be drag van 1000. Het ljjk werd echter gisteren pas ontdekt, maar zes uur daarna kon de afdeling moord brigade van de Amsterdamse politie reeds de moordenaar arresteren. Het bleek de 18-jarige bijrijder H. C. F. te zijn. Hij heeft een volledige bekentenis afgelegd. Hij heeft de vrouw gewurgd, vervolgens een stuk dweil in de mond geduwd en is daar na met het geld, dat de vrouw onder haar rok bij zich droeg, er van door gegaan. De jongeman was als bijrijder bij een verhuizer met het slachtoffer in contact gekomen toen de bejaarde vrouw op 1 mei door zijn werkgever van de Jordaan naar de Van Boetze- laerstraat werd verhuisd. Daarna kwam hij nog enkele malen terug om de vrouw een handje te helpen bij de inrichting van haar woning. Hierbij kwam hij tot de ontdekking dat zij niet slecht bij kas zat. Omstreeks 5 mei pleegde hij de moord. TIP Het lijk werd gisterochtend tegen twaalf uur door de politie ontdekt na een tip van de buren en een meter- opnemer. Zij vermoedden dat er iets mis was, omdat de gordijnen reeds enige tijd gesloten waren en omdat de vrouw al enige tijd niet was zien 20 rechercheurs begonnen een uit gebreid buurtonderzoek en zij kwa men aan de weet dat één van de ver huizers na de verhuizing nog enkele malen bij de vrouw was gezien. Rond vier uur werden de verhuizers voor een verhoor op het bureau ontboden en al gauw viel de verdenking op de bijrijder. Na een kort verhoor gaf hij tegen zes uur zijn afschuwelijke daad toe. In zijn ouderlijke woning werd on geveer 750 gevonden. Een deel van het ontbrekend bedrag van 250 ge bruikte F. om enkele luxe artikelen, waaronder een werpmolen, te kopen Met de rest maakte hij een avondje goed sier. Morgen zal hij waarschijn lijk voor de officier worden voorge leid. Aan menig mens is niets zo echt als zijn masker. BAER-OBERDORF Hervormde kerk aanvaardt nieuwe gezangenbundel ANTIEKBEURS STEEDS IN TREK BIJ JONGEREN pagina 11 DE BILT Vannacht pas seerde een koufront ons land. Dit ging gepaard met buien, hier en daar met onweer. Daar achter stroomde met zuidweste lijke winden iets koudere en on stabiele lucht verder West-Euro pa binnen. Een depressie die nog ten westen van Schotland ligt. verplaatst zich het komende et maal naar het oosten. In verband daarmee blijft het koele en buiige weer voortduren. Op de oceaan bevindt zich een nieuwe depressie welke in oos telijke richting koerst maar mor gen nog geen invloed op hel weer bij ons zal hebben. DE BILT Vanavond en vannacht in het zuiden en oos ten -van 'het land nog zwaar be wolkt met tijdelijk regen. Mor gen overdag opklaringen maar oo'k enkele buien. Overwegend matige zuidwestelijke wind. Aanhoudend koel weer. Strandweer Een depressie by Noord-Schot land voert met een vrij krach tige zuidwesten wind koele oeeaanlucht aan. Morgen een kleine buienkans met een wis selende bewolking. Iets te veel wind en koel bij ongeveer 17 graden, zeewater 16 graden. Vooruitzichten: Enkele dagen wat te wisselvallig met een vrij sterke zeewind. JU"1 21 Zon op 4.19, zon onder 31 03: maan op 145, maan onder 17.02. „Dit is mijn cadeau voor uw i jaardag. Ze sturen de rekening n. pap."

Nieuwe Leidsche Courant | 1968 | | pagina 1