Lange dag voor kleine mensen „GEEN ANTISEMITISME- WEL ANTIZIONISME" Engelsen brengen imitatie culturele revolutie OOM OTTO WIST ALLES Bijna elke seconde een bloemgroet om de aarde Hoge functionarissen in ons land om beleid regering uit te leggen Huib Goudriaan verband met moord op Kennedy Holland Festival Arrestatie in WOENSDAG 19 JUNI 1968 Glenn Koltram en mejuffrouw Van Daalen: werktuigen beproeven... 's Morgens kwart over negen. Vertrek. De chauffeur: „Even goed zwaaien jongens en meisjes, anders gaan de vaders en moeders weer huilen." Gejuich, wuivende arm pjes en handjes. De drie bussen met 152 kinderen, twee onderwijzers en vijf onderwijzeressen, wurmen zich door Den Haag, dat nog worstelt met de staart van het spitsuur. 's Avonds zeven uur. Thuiskomst. Marcel Hodde (kle ding verspeeld) valt in zwembroek in de armen van zijn moeder, die lakoniek vaststelt: „Beter naakt terug, dan gebroken terug." Chauffeur 0. P. Rijsdijk nu oom Otto lacht te vreden. Hij heeft zijn kindertjes weer veilig afgeleverd. ...en vallen in het water... Tussen kwart over negen en zeven uur ligt een onafzienbaar lange dag vol verrassingen voor kleine mensen, die nog de leeftijd hebben om op school reis te gaan. Dit soort prille verwachting van mijn eigen schoolreisjes- tijd kwam weer even terug toen ik maandagmorgen in de bus stapte van de eerste en tweede klas van de Haagse Da Costa- school. Voor de bussen kunnen rijden, heeft schoolhoofd H. Wieringa heel wat te regelen en moeten de ouders afscheid nemen. Een moe der zegt tegen haar buurvrouw: „Daar zit ze, kijk, ze zwaait! De hoer is boos Onze bus komt het eerst in bewe ging. Juffrouw P. Zuurmond pakt al gauw de microfoon en zet een liedje in. De kinderen doen van harte mee: „De boer is boos, tjonge, jonge, jonge. De boer is boos, en weet je waar om? Geitje heeft in de tuin geze ten, geitje heeft van de knolletjes gegeten, sla worteltjes, boerekool. Daarom, damme, domme, dom!" De stemming komt erin. Ik heb me op de achterbank genesteld, en blijk goed te zitten. Twee charmante on derwijzeressen voor me; links twee gesprekken voerende jongetjes, rechts twee snoepjes uitdelende meisjes, die hun gedachten over wat ze zien niet onder stoelen of banken steken. Marcia Dijkhuizen en Elsa Houte- 'pen (bezorgd achterom kijkend); „Waar blijft de derde bus nou? We moeten zachtjes aan doen." Als de bus opduikt uit het verkeer: „Daar komt ie weer, hoor. Hoi! hoi!" Goed wakker? De chauffeur stelt zich voor. „Noem me maar oom Otto. Hebben jullie met allemaal goed verstaan?" „Jaaaaaa!" Jongens en meisjes, zijn jullie al goed wakker? Weten jullie dan waarom een olifant grijs is? Wat, weten jullie dat niet? Nou, dan kun je hem goed zien, als ie tussen de aardbeien staat!" Gejuich. Otto vraagt of ze weten wat de fabriek (in Zoetermeer) maakt, die de bus passeert. „Nee? Chocomel." Marcia tegen Elsa: „Goed, zeg! Die weet ook alles." De bus achter ons is uit het gezicht verdwenen. Elsa is weer bezorgd. De jongens: „Het is afgesproken dat wij voorrijden. Trouwens, deze is toch te breed om zomaar te kunnen passe- Wat eng „Meneer, een snoepje?" „Wat schrijft u op?" Bk: „Wat jullie zeg gen." Antwoord: „Wat eng!" „Ben je gisteravond vroeg naar bed gegaan, omdat je vandaag op reis moest?" „Ja, om half acht al, anders ga ik wel om tien uur naar bed", zegt Alfred Boogaard, die nadrukkelijk aangeeft dat zijn achternaam met twee keer een A en twee keer een O moet worden geschreven. Hij zit in de eerste klas. „Lees je al goed?" „Ja, thuis lees ik veel. Ik lees in een heel dik boek, met allemaal verhalen." Weer worden rollen aangebroken. Pepermuntje? Dropje? Juffrouw M. van Daalen kijkt achterom. In de tweede bus gaan de monden ook. „Ie dereen is kauwende", constateert ze. Mejuffrouw Van Daalen de jongste onderwijzeres vertelt vol enthousiasme mee te gaan. Ze is als kind in Harderwijk het doel van de reis geweest, en daarna nooit weer. „Ik ben benieuwd of er veel veranderd is." Zeventiende Mejuffrouw G. Toldersum maakt haar zeventiende schoolreis als on derwijzeres, en blijft het gezellig vin den. „Je maakt de kinderen anders OOM OTTO ...kindertjes veilig afgeleverd... mee dan op school; ze zijn meer zich zelf." Oom Otto praat weer in de micro foon. „Langs deze weg rijden hele snelle Porsches van de politie. Ze ha len wel 170 kilometer." De kinderen: „Oei." Er wordt druk gezwaaid naar pas serende automobilisten, die vertederd of met een routine-gebaar terug- zwaaien. Ook een motoragent steekt grimmig zijn hand op. Tien uur. We passeren Bodegraven. De kinderen vinden dat we maar eens aan moeten komen. „Meneer, zijn we er nog niet? En gaat de ben zine niet op? Antwoord van Glenn Koltram: „Nee, als we hard rijden, gaat dat niet zo gauw." Elf uur. Het ongeduld groeit. „Me neer, leg m'n jasje eens in het rek. Mijn vriendje gooit 'm er steeds af." Te flauw Het begint te regenen. De kinderen gaan meestampen op het refrein van „We zijn er bijna." Maar dit lijkt ze te flauw en het wordt: „Weg met de eerste klas, weg met de eerste klas, weg met de eerste klas!" De eerste klas neemt wraak: Weg met de tweede klas, weg met de tweede klas! Oom Otto grijpt in en zingt voor: „Mien, waar is m'n feestneus, waar is m'n feestneus, waar is m'n feestneus nou gebleven?" Volgende lied en iedereen zingt geestdriftig mee „De kat van ome Willem is op reis geweest, hij is naar Parijs geweest, naar Parijs geweest!" De kinderen gaan door de bus lo pen. Er komen broodjes en bananen voor de dag. „Geef me een pinda, joh, al is 't er maar een!" ...iedereen kijkt ademloos toe— „Meneer, pinda's? Meneer, nog een snoepje?" Ik steek het negende zuur tje, daarna het zesde dropje, en ver volgens de achtste pepermunt in mijn mond. Vertrouwen Het gaat nog harder regenen. Op de weg gaan de lichten op. „Het re gent, het regent, de pannen worden nat!" Er wordt een lek ontdekt. Een jon getje: „Ik ga onder de douche staan." „Ben je niet bang dat het straks in Harderwijk ook regent?" vraagt juf aan een meisje. Antwoord: „Welnee, de regen is zo over, daar zorgt de Here Jezus wel voor." Oom Otto verlaat de grote weg. „Nu blijven zitten, want als ik moet remmen, breken jullie allemaal je benen!" Dreinend, in staccato, klinkt het: „Op naar de speeltuin, op naar de speeltuin, op naar de speeltuin!" We rijden Harderwijk binnen. De zon breekt door. Het meisje vol ver trouwen krijgt gelijk. „Uitstappen en allemaal je jasje meenemen." Palinglucht. Rijen auto bussen bij de speeltuin en het dolfi narium. De kinderen springen over de regenplassen. De onderwijzers cn onderwijzeressen formeren rijen en tellen. En dan een verversing! In de speeltuin worden de werktui gen op hun deugdelijkheid beproefd. Enkele jongens en meisjes vallen in het water en moeten hun zwemoroek aantrekken. De jongste onderwijzeres schommelt onvermoeibaar mee. Schoolhoofd Wieringa loopt la chend rond. Zelfherkenning Om twee uur is het dolfinarium aan de beurt. De zeeleeuw, die met zijn vinnen applaudiseert en zich dan te ruste legt op een bed, krijgt een stormachtig applaus. Het dier gaapt zelfs en iedereen herkent zichzelf als hij knorrig wakker wordt. De dolfijnen Peppie, Lucia, Dickie en Moby koppen een bal, springen (tot vier meter) halen vis uit de mond van de trainer, vormen zelfs een wat schreeuwerig zangkoor, en maken reuzesprongen. Geen opmer kingen. Iedereen kijkt ademloos toe. Om drie uur begint de vaartocht op het Veluwemeer. Eerst is er nog gezwommen, waarna blijkt dat de kleren van Marcel Hodde gestolen zijn. In zwembroek, met geleende kleding gaat hij aan boord. Hij is meer onder de indruk van het bij terugkeer aan de grond lopen van een vrachtboot, wat de plezierboot een uur vertraging oplevert, dan van het geleden verlies. Alle kinderen genieten trouwens van het gemanoeuvreer om toch aan te kunnen leggen. Meneer Wieringa geniet minder: de bussen zullen een uur langer in bedrijf moeten zijn. Pas om vijf uur kan de terugreis worden aanvaard. Weer wordt gezon gen. De kinderen lijken niets aan Meester Wieringa moet heel wat ...dag kinderen, tot vanavond...springen over de plassen op de ...Marcia en Elsa... regelenparkeerplaats... (Van onze speciale verslag gever) DEN HAAG Op een wel zeer ongebruikelijke manier heeft de Poolse ambassade in Den Haag gisteren getracht onder de beschuldiging uit te komen dat Warschau agitatie in anti-semitische zin bedrijft. Dr. Pilichowski, directeur van het centrale comité voor het onderzoek naar nazi-misdaden, was hiervoor naar Nederland gekomen, evenals de schrijver Bartoszewski, in de oorlog één van de leiders van de in Londen georganiseerde Poolse hulp aan ver volgde Joden. Hun stelling was dat de geschiede nis van Polen met die van een groot deel der omgekomen Joden vereen zelvigd kan worden. Van de bijna zes miljoen Joden, die als gevolg van de naziterreur bezweken, was meer dan de helft van Poolse nationaliteit. He.t regeringsbeleid in Warschau dróeg wel anti-zionistische maar zeer zeker geen antisemitische kenmer ken. De 30.000 Joden in Polen werden in geen enkel opzicht gediscrimineerd zolang ze hun plichten als staatsbur ger nakwamen. Ze konden in dezelf de vrijheid en met hetzelfde uitzicht leven als andere minderheidsgroepen, waarvan de Oekraïners en de Wit-Russen met name werden ge noemd. Oosten" van Israël met die van het miljard gulden, die Bonn als prijs Derde Rijk vergeleken. Als de vijftig had betaald voor de moord op de Joden, door Tel Aviv zouden zijn verteerd, zou het ook spoedig met de staat Israël gedaan zijn. Ergerlijk Bepaald ergerlijk was de in het zelfde artikel voorkomende suggestie dat Mosje Dajan in feite „de moor denaar Otto Skorenzy" is. Deze voor malige SS-kolonel, die naar Spanje is gevlucht, bracht indertijd het huza renstukje van de ontvoering van Mussolini op z'n naam. Even smerig was de veronderstelling dat de nim mer opgespoorde oorlogsmisdadiger Martin Bormann reeds jaren in een Israëlische gevangenis verblijft om te gelegener tijd ten tonele te wor den gevoerd. Geen anti-semitisme in de strikte zin van het woord, maar wel geschikt om de haat van het Poolse volk tegen de Joden aan te wakkeren. Verder blijft het feit bestaan dat in de Poolse pers alles wat met de Jo den of met de staat Israël te ma'ken. heeft als zionistische propaganda wordt weggehoond, terwijl honder den Joodse functionarissen zijn uit gerangeerd. Bovendien mag niet worden weg- gevlakt dat zeker tien Nederlandse journalisten, die ter plaatse een on derzoek wilden instellen naar de be wegingen in de Poolse commu nistische partij in wijder verband heeft de komst van beide heren naar Den Haag hier alles mee te maken de toegang tot Warschau geweigerd is. Overigens hebben dr. Pillichowid en Bartoszewski in Nederland ook nog gepraat met vertegenwoordigers van het Rijksintituut voor Oorlogsdo cumentatie en het Nederlandse Ge nootschap voor Internationale Zaken. Dit om nog eens tot uitdrukking te brengen dat Polen tegen de in 1969 van kracht wordende verjaring van oorlogsmisdaden is gekant. Mail richt schade aan van circa 100.000 WINSCHOTEN De politie hier heeft de 32-jarige J.P. uit Beerta aangehouden die zich schuldig heeft gemaakt aan een zestal branden en inbraken waarij een schade van circa 100.000 gulden werd aangericht. Hij heeft een bekentenis afgelegd. De werkloze geestelijk onvolwaardige landarbeider wordt er voorts van verdacht van nog een aantal gevallen van nachtelijke brandstichting in de afgelopen anderhalf jaar. O WASHINGTON De politie in Washington heeft dinsdag tijdens een protestdemonstratie voor heb Witte Huis negen mensen aange houden. Geen rassemvaan Uit de betogen kwam naar voren dat de vooroordelen, die tegen be paalde Joodse groepen bestonden, niet uit rassenwaan voortsproten, maar uit verschillen in politieke lig ging. Bartoszewski merkte in dit ver band op dat veel Joden hoge functies in de aan verschillende stromingen onderhevige communistische hiërar chie bekleden. De discussie, die op deze stelling- name volgde, droeg een enigszins verward karakter. Door de beide he ren, die speciaal naar Nederland wa ren gekomen om de Poolse naam van antisemitische smetten te zuiveren, werd niet onderschreven dat er slechts weinig voor nodig is om an- ti-zionisme in anti-semitisme te doen ontaarden. De verdedigers van het huidige Poolse politieke beleid kwamen een beetje klem te zitten toen een artikel ter tafel kwam, dat op 12 mei j.L in een in Lodz verschijnende krant was gepubliceerd. In deze zogenaamde open brief werd „de drang naar het DEN HAAG Een Engelse auteur, David Halliwell, heeft ook eens een portret van de Engelse jeugd willen geven en deed dit in toneelvorm. Eerst was zijn, Little Malcolm and his struggle against the eunuchs' 10 uur lang, maar dit was toch te lang om op de planken te brengen. Aan zulke lintwormvoorstellingen zijn we nog niet toe. Daarom het stuk maar op een avondvullende lengte gecomprimeerd en Michael Croft werd bereid gevon den het te regisseren en dit is waarschijnlijk de reden geweest, dat het Holland Festival het op het re pertoire heeft genomen. Als Croft iets regisseert wordt het in ieder geval speelbaar toneel. Zo ook deze voorstelling, waarin ccn soort namaak-culturele revolutie wordt uitgebeeld. Zekere Malcom is van de kunstnij verheidsschool afgetrapt en maakt nu met twee vrienden, later bijgestaan door een gekke schrijver plannen om de directeur te pesten. Zij gaan een energie te hebben verloren. Maar na een uurtje wordt er hier en daar stiekum geslapen. Mejuffrouw Van Daalen krijgt een inval: We kruipen straks allemaal onder de banken, en als dan een lege bus Den Haag binnenrijdt, denken jullie ouders dat we in Harderwijk zijn gebleven. Oom Otto vindt het prachtig. We zijn niet meer ver van de school als hij zegt: „We houden ons weg tot er een paar moeders huilen, anders wordt het wel erg zielig." Mooiste ogenblik De vaders en moeders huilen niet, maar kijken wel stomver baasd als een van de bussen leeg stopt. „Mijn Jantje, zat hier toch in", meent een moe der niet ten onrechte. Otto vindt het welletjes: „Er huilen zoveel moeders, komen jullie nu maar tevoorschijn." Gejoel. Omhelzingen. Marcel, voor wie geld zal worden opgehaald op school, ziet zijn moeder op blote voeten en in zwembroek terug. Het is zeven uur geworden. Vaders, moeders en kinderen gaan naar huis. Gezond en wel: het mooiste ogenblik van al die duizenden Nederlandse school reisjes. partij oprichten met Malcom als „lei der", een partij van alle in de weg gezeten jongeren tegen de domme burgers, zogezegd de eunuchen. Zo ontstaat „Malcolmpjes strijd tegen het klootjesvolk" (om het eens met het overeenkomende Nederlandse jargon te zeggen). Het is een vervelend in- en uitge praat van goor uitziende jongelieden die niets hebben, niets kunnen, niets weten, en niets willen dan alleen rot zooi om hun eigen frustaties af te reageren. Het loopt allemaal op niets uit, onderlinge ruzie en mislukte plannen. Of het de bedoeling van de schrij ver is geweest de „realiteit" weer te geven dan dergelijke jongelieden met hun „revoluties" „a la Sorbonne" be lachelijk te maken werd me niet dui delijk. Sommigen in de zaal vatten het zo op en lachten van tijd tot tijd. Och, dergelijke vertoningen van jon gelui zijn ook Wel enigszins om te lachen, ware het niet, dat geraffi neerde politici, die het om de totale ontwrichting van de Westerse maatschappij te doen is dit puberaal gedoe mooi konden gebruiken voor hun plannen. Waarom zoiets in het Holland Festival moet worden opgenomen blijft overigens een raadsel. Het is bepaald geen festival dit na- maaktoneel over namaakrevoluties en namaakprovo's. E. v. GroHe MEXICO In de Mexicaanse grensstad Ciudad Juarez is maandag ochtend iemand gearresteerd, die mogelijk iets met de moord op de Amerikaanse senator Robert Kenne dy te maken heeft gehad. Het is de 17-jarige Amerikaan Crispin Curiel Gonzalez. Naar een Mexicaanse functionaris gisteren meedeelde had Curiel vooral verdenking op zich geladen doordat hij in het bezit was van een notitie boekje met gegevens die verband hielden met de moordaanslag. Daar naast zou hij hebben toegegeven, dat hij van plan was om Edward Kenne dy te vermoorden. Men acht het overigens niet uit gesloten dat de jongen verslaafd is aan verdovende middelen en niet ernstig te nemen valt Zijn nrrrrtatie volgde op een tip uit de naburige stad El Paso, waar een zekere Robert Wayne door Gon zalez verloren aantekeningen had ge vonden en de autoriteiten daarvan in kennis had gesteld. (Van onze Haagse redaactie) DEN HAAG Hoewel in 1967 de politieke spanningen in vele delen van de wereld groot waren en ook in de wereld van bloemisten een con juncturele teruggang kon worden verwacht, bleek het afgelopen jaar toch een periode van „flower power" te zijn. De 34000 bloemisten van Fleur- op-Inlerflora verzonden in 1967 met hun alleen over de gehele wereld el ke minuut 57 bloemengroeten. Het internationale jaarverslag van deze wereldorganisatie meldt over 1967 een totaal aantal verwerkte or ders van 24,5 miljoen (in 1966: 596 miljoen). 4 Tijdens de jaarvergadering van Fleurop-Nederland gisteren in Den Haag gehouden werd het aandeel van ons land in het wereldcijfer bekend gemaakt: 807.802 orders met een waarde van ruim 10 miljoen fleurin (een fleurin is tachtig cent). Hiervan zijn bijna 735.000 orders tussen de ruim 1450 collega-bloe misten in ons land uitgewisseld, wat een nimmer tevoren gehaald cijfer is. In Europees verband heeft Nederland hiermee zijn derde plaats na West-Duitsland en Zweden opnieuw verstevigd. Na afloop van de druk bezochte ledenvergadering kreeg de scheiden de voorzitter A. de Zoeten (65) de medaille uitgereikt, verbonden aan de Orde van Oranje-Nassau waarin hij tot ridder is benoemd. De heer Korpel volgt hem op. yist-emiL uyi nei uueyveia van Coeroeni aangekomen voor een bezoek aan Zuidwest-Suriname. Op deze foto, direct na de aan komst genomen, van links naar rechts: gouverneur Ferrier, pre mier De Jong, premier Pengel en minister Manichand, gehuld in erekransen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1968 | | pagina 9