Gastenboek Oostenrijk als tussen Oost en West Geneesmiddelen zijn soms slecht voor de ogen D Wilson wil Hogerhuis drastisch hervormen Tweede Kamer is voor afstoten staatsbezit Centrale plaats Neutrale status in Europa voordeel Uitnodiging Oproerpolitie in Venetië ranselt in op toeristen Bond van Chr. Geref. Vrouwenverenigingen Prof. Henkes op oogheelkundig congres: Autobotsing: 2 doden en 2 zwaargewonden 5 WOENSDAG 19 JUNI 1968 Oostenrijk neemt als klein neutraal land in het hart van Europa een bijzondere plaats in. Gezien de op een stroomver snelling lijkende ontwikkelingen aan beide zijden van het niet meer zo ijzeren gordijn kan het een belangrijke rol spelen. WENEN Als men op de landkaart kijkt ziet men, welke be langrijke plaats het kleine Oostenrijk in Midden-Europa inneemt. In het noorden grenst het voor een belangrijk deel aan Tsjecho- slowakije, in het oosten aan Hongarije en in het zuiden aan Joegoslavië. Door zijn ligging kent het zijn beperkingen, die zwaar op het land drukken. In al zijn beperktheid biedt het echter ook mogelijkheden, die andere Europese landen niet hehben. Brezjnef: krokodilletranen Een belangrijke factor is. dat ge noemde buurlanden van Oostenrijk vroeger tot het keizerrijk hebben be hoord, dat in 1918 een roemloos einde vond. Dit uit elkaar vallen van een groot Europees rijk heeft de Oosten rijkers ook na de tweede wereldoorlog parten gespeeld. In het door communisten beheersté deel van Europa, dat hun traditionele afzetgebied was, konden zij aanvan kelijk geen voet aan de grond krij gen. Ook waren de politieke te genstellingen heel groot. Joegoslavië Niettemin zijn er vorderingen ge maakt. Alle problemen met Joegosla vië konden uit de wereld worden ge holpen, nadat dit land zich losge maakt had van de knellende banden met Moskou. Er viel heel wat te re gelen, ook aanspraken op gebieden met een Sloveense minderheid. Joegoslavië had echter reden, met de Oostenrijkers op goede voet te leven. Tijdens een officieel bezoek aan Wenen zei president Tito zelfs, dat de minderheden een belangrijke bemiddelende rol tussen beide landen kunnen spelen. Joegoslavische arbeiders komen de grens over om in Oostenrijk te wer ken. Soms weigeren zij naar hun land terug te gaan. De regering te Belgrado heeft daar echter nooit een probleem van gemaakt. Hongarije LIET bezoek van de Westduitse mi nister Brandt aan de Russische ambassadeur in Oost-Beriyn is eer verrassing in de weer actueel gewor den Berltynse crisis. Niet alleen valt op, dat Brandt het bezoek bracht op uitnodiging van de ambassadeur, maar vooral, dat hU werd benaderd als voorzitter van de Westduitse socialistische party. Dit is een subtiel onderscheid, omdat men Brandt in zyn hernieuwde con tact met de ambassadeur moeiiyk an ders kan zien dan als minister van buitenlandse zaken van de Bondsre publiek. De uitnodiging past in het Russische gebruik, zich over de hoofden van re geringen, waarmee Moskou moeiiyk- heden heeft, tot de leiders van par tyen te wenden. De bedoeling is dui- dciyk. Met de invitatie, aan minister Brandt sloeg men twee vliegen in één klap, omdat de partyvoorzitter als vlee- kanselier èn minister rechtstreeks in vloed kan uitoefenen in het kabinet. De Russen weten, dat de Westduitse coalitiegenoten de Duitse kwestie ver schillend benaderen. Op de partijdag van de socialisten is dat onlangs nog duideiyk gebleken. Het zal dan ook interessant zün te vernemen, wat de Russische ambassa deur party voorzitter Brandt tydens het langdurige gesprek te zeggen had en wat diens reactie was. Normaal zou zyn geweest, als de Rus sische ambassadeur te Bonn minister van buitenlandse zaken Brandt om een onderhoud had gevraagd teneinde het Duitse probleem te bespreken. Dat dit niet is gebeurd doet de vraag rüzen, of het gesprek te Oost-Beriyn kan leiden tot het wegnemen van de oorzaken van de Beriy'nse crisis, nu deze met instemming van Moskou is herleefd. De betrekkingen met Hongarije la ten nog te wensen, al zijn er over en weer talrijke contacten. Er zijn mo gelijkheden tot meer samenwerking, nu de herinnering aan de mislukte opstand van november 1956 begint te vervagen en ook andere Oosteuropese landen zich onafhankelijker van Moskou gaan opstellen. Het feit dat nog voortdurend Hon garen naar Oostenrijk trachten te vluchten, roept nog wel eens span ningen op. Dat was vorige maand nog het geval, toen enkele Hongaren met een vrachtwagen door een grensversperrlng waren gereden. Zij werden van Hongarije uit beschoten, toen zij al op Oostenrijks grondge bied waren. Eén van hen, die zwaar gewond was, werd door Hongaarse Ïrenswachten over de grens gesleept. Ie ander wist te ontkomen. Als de Oostenrijkse regering zulke j voorvallen aanhangig maakt, reageert men te Boedapest meestal met de mededeling, dat de grenswachten in strijd met de instructies hadden ge- handeld. Tsjechoslowakije Na de gebeurtenissen van de afge lopen maanden doet zich ook de mo gelijkheid voor, dat de betrekkingen j met Tsjechoslowakije beter worden. Afgewacht moet worden of de nieu- i we leiders te Praag zullen slagen in hun opzet, politiek en economisch minder afhankelijk van Moskou te worden. Tsjechen en Slowaken mo gen echter al vrij naar het buiten land reizen. Velen zullen naar Oostenrijk gaan om daar hun vakantie door te bren gen, of familie te bezoeken. Het zijn vooral de familiebanden, die bij het herstellen van de relatie tussen Oostenrijk en de landen, die tot het keizerrijk behoorden, een belangrijke rol kunnen spelen. Dat het niet eerder tot verbetering van de betrekkingen met Tsjechoslo wakije is gekomen was gevolg van de weigering van dit land, de vermo genskwestie (Sudetenduitsers) te re gelen. Het gaat hier om een geschat bedrag van tenminste een half mil jard dollar. Toch streven de Tsjechen i naar nauwere betrekkingen. De eco nomische mogelijkheden zullen zeker groter worden. Ontspanning Begrijpelijk is, dat Oostenrijk (dat j sinds 1955 een strikte neutraliteit in acht moet nemen) groot belang heeft I bij verbetering van de betrekkingen tussen Oost en West en in het bijzon- der die tussen de landen van Europa. Het tracht zijn eigen veiligheid te verzekeren en te vergroten. Voorts meent het, dat Moskou het een bepaalde functie heeft toebe- j dacht in de Russische ontspan- ningspolitiek. Daarom ziet Oostenrijk haar neutraliteitspolitiek ook als een Europese bijdrage. Te Wenen meent men een rol te kunnen spelen in de ontspanningspo- litiek, omdat beide blokken in gelijke mate zijn veranderd. Men moet aan vaarden, dat de structuur van de Oosteuropese landen tijdens de com munistische overheersing is veran derd. En men moet ervan afzien, deze landen een westers systeem aan te praten. Minister Waldheim, die thans ons land bezoekt, zei vorige week het te zullen toejuichen, als de Westeuro- pese landen een gemeenschappelijke houding zouden bepalen, die de kloof tussen de landen met verschillende sociale systemen kan overbruggen. In Tsjechoslowakije is nu wel dui delijk geworden, dat dit pact er al leen is om de Russische greep op de vroegere satellieten te versterken de krokodilletranen van partijleider Brezjnef ten spijt. De regering te Wenen ziet dan ook weinig mogelijkheden in het Rus sische voorstel, een conferentie over een Europees veiligheidsverdrag te organiseren. Men zegt het niet, maar beseft wel licht, dat dit Russische gebaar slechts een zoethoudertje voor de andere le den van het Warschaupact is en me de bedoeld is om het gesprek over de Navo, die volgend jaar aan herzie ning toe is, te beïnvloeden. VENETIë Rond 300 man van de I Italiaanse oproerpolitie hebben gisteravond in Venetië zonder on derscheid ingeranseld op een menigte toeristen en linkse studenten toen een groep van circa 50 studenten pro beerde een rode vlag te hijsen tegen over de kathedraal op het San Mar- co-plein. Vele studenten en toeristen, onder wie ook enkele meisjes, werden let terlijk bont en blauw geslagen en een man. naar men aanneemt een Franse toerist, zakte bewusteloos in elkaar, i Arrestaties werden niet verricht Eerder op de dag hadden de stu denten vreedzame betogingen gehou- den tijdens voorbezichtiging van de Biennale die zij brandmerkten als I een realisatie van een burger li jk mo nopolie en vercommercialisering van de kunst. Vrije vlucht voor Spaanse vogels Gisteren klom Tonny More op de rug van een olifantje uit Artis en daarmee startte de actie Vrije Vlucht ten bate van Hinojos in Zuidwest Spanje, een gebied waar honderden vogels door ge brek aan voedsel dreigen te sterven. De foto toont het Cock tailtrio met het olifantje op de Amsterdamse Dam. Mevrouw B. J. Velema-Benschop, de schrijfster van dit artikel, kwam via gymnasium en kweekschool bij het onderwijs, leefde en werkte met haar man in de pastorie van Eindhoven en Leiden gedurende dertien jaar, ter- vulde verschillende functies in het verenigingsleven en volgde in 1966 mevrouw Maris-v.d.Vegt op als presidente van de Bond van Christelijke Gereformeerde Vrouwen verenigingen. Sinds juli 1966 woont ze in Vgehelen, daar haar echtgenoot in Apeldoorn aan de Theologische Hogeschool der Christelijke Gereformeerde Kerken be noemd werd als hoogleraar. jE Bond van Christelijke Gereformeerde Vrouwen Verenigin gen werd 30 september 1948 opgericht. Zij begon met 33 verenigingen, telt er nu 152 met ruim 4000 leden. Tot nu toe vormden zich elf kringen. Reeds lang voor de oprichting van de bond was er in bjjna iedere kerkelijke gemeente wel een vrouwenvereniging, in die jaren meer zendingskrans of zustcr- kring genoemd. De bedoeling van de leden was metterdaad iets voor anderen te doen en te zyn. Vandaar namen als: „Mamasa" of .Dient elkander door de liefde". Samen werken voor de kerk, voor de diaconie en vooral voor de zending. Zo is er door de jaren heen heel wat gepresteerd door deze verenigingen. Hier en daar werden de leden betrokken bij zieken- en bejaardenzorg, ze zorgden voor verkoopdagen en bazaars, voor welvoorziene stands op zen- dingsdagen, maar evengoed voor de koffie op een gemeentevergadering. Toen reeds vormden ze al een saambindend element in de gemeente. Toch kwam er langzamerhand de behoefte aan iets anders. Waarom niet meer de richting uit naar studieverenigingen? Dan komen er de andere namen zoals: ,jOm de open Bijbel" of „Rondom het Woord". Even zo goed de bedoeling van het samenkomen uitdrukkend. Gelukkig verdwenen met de nieuwe vorm de andere elementen niet. Ook nu werken de vrouwenverenigingen mee aan allerlei activiteiten in de gemeente en wordt er vaak een beroep gedaan op de hulp van de leden. Maar het blijkt met studie gecombineerd te worden. Wel zien we dat naast de reeds lang bestaande vereniging, die trouw bleef aan de oude doelstelling alleen, zowel de oudere als jongere dames een studiekring vormen. Beide verenigingen kunnen lid van de bond zijn. Wat doet nu de bond voor de verenigingen? In de eerste plaats geeft hij van sutdie. Er worden bijbelschetsen in gegeven maar oc(k andere het maandblad „Contact" uit. Dit orgaan is vooral gericht op stimulering onderwerpen komen aan de orde. Uit de verenigingen wordt daar ook naar gevraagd. Daarom worden er ook problemen rondom opvoeBJng, maatschappelijke zaken, een klein beetje politiek e.d. behandeld. Ook organiseert de bond de jaarlijkse bondsdagen, die beslist niet enkel ontspanningsdagen zijn. Juist op deze dagen worden onderwerpen besproken die voorlichting geven op verschillende terreinen van het leven. Enige jaren geleden was er een zeer geslaagde actie uitgaande van de bond voor een kapel in het Vendaland (Afrika, zendingsterrein van de Chr. Geref. Kerken). Het afgelopen seizoen gaf de bond zijn medewerking aan de landelijke A.B.C.-Z. actie voor de zending in Afrika en op Celebes. Deze actie werd besloten met een grote zendingsdag, waarvoor alle bonden hun bondsdag opgaven, zodat het 20-jarig bestaan van de vrouwenbond wat later gevierd zal worden. Door dit alles tracht de bond dus saambindend te werken, de verenigingen op te wekken deel te nemen aan het werk dat door vrouwelijke gemeenteleden gedaan kan worden in de gemeente, op te wekken om vanuit de Bijbel de vele levensterreinen waarmee ieder te maken krijgt, te verkennen om als een positief belijdend getuige in gemeen te. gezin en wereld te kunnen staan. Ook deze bond ondervindt dat de leden, zelfs in de kleinste dorpen, niet meer beschermd leven in eigen kring. Daarom is het nodig dat ook vrouwen zich bezig houden met wat er gaande is buiten eigen kerk en kring, opdat ze in alle omstandigheden en veranderingen, mede door het werken op en door de verenigingen, getrouw zullen zijn aan de dienst van de Here Jezus Christus, opdat ze met haar werken bijdragen aan de uitbreiding en komst van Zijn Rijk. Heeft in deze tijd een vrouwenvereniging of een vrouwenbond nog recht van bestaan? Gezien de groei van de bond, de uitbreiding van de verenigingen, gezien het vele werk dat er gedaan wordt, hebben ook vrouwen met haar verenigingen een taak en plaats in kerk en gemeente. Veiligheid Oostenrijk ziet Wellicht beter dan welk ander land het belang van het totstandkomen van een Europees vei-, ligheidsverdrag. Ook Roemenië pleit ervoor, zij het dan omdat het bevrijd wil worden van de drukkende last i van het Warschaupact, zogenaamd de tegenhanger van de Navo. KEVELAAR -Onder het Duitse grensplaatsje Kevelaar is gisteren een Nederlandse personenauto uit Druten in botsing gekomen met een personenwagen uit het Duitse Goch. In de Nederlandse wagen waarin drie gezusters en een vriendin gezeten waren, werden twee gezusters op slag gedood, de andere zuster met haar vriendin evenals de Duitse bestuurder zijn in zorgwekkende toestand opgenomen in een zieken huis van Kevelaar. Gedood zijn Anna Albers (59) en Paulina Albers (55), ernstig gewond Johanna Albers (47) en de vriendin Jacoba van der Zandt (59) en de Duitser, de 33-jarige E. Steegers. Lords verwerpen sancties Rhodesië LONDEN De Britse pre mier Wilson overweegt dras tische hervorming of mogelijk zelfs opheffing van het Hoger huis omdat het zijn voorstellen inzake uitbreiding van sanc ties tegen Rhodesië heeft ver worpen. De voorstellen, die maandag door het Lagerhuis waren goedgekeurd, werden door de „lords" met 193 tegen 184 stemmen verworpen. De regering had het 700 jaar oude Hogerhuis, een niet gekozen lichaam waarin de Britse adel (peers) is ver tegenwoordigd. al tevoren gewezen op de „ernstige constitutionele conse quenties", die afwijzing van hanr voorstel zou kunnen hebben. In het zeer verhitte debat in het House of Lords hadden rege ringswoordvoerders gewaarschuwd dat afwijzing van de voorstellen voor de Rhodesische premier Ian Smith een aanmoediging zou kunnen betf- kenen om af te zien van overleg met Engeland over de Rhodesische kwestie. De conservatieve lord Alport, die een jaar geleden door premier Wilson op bijzondere missie naar Rhodesië werd gezonden, steunde de rege ringsvoorstellen. Volgens hem zouden de conservatieve lords door van hun meerderheid gebruik te maken om de voorstellen te torpederen, zich schul dig maken aan „sabotage". De conservatieve leider in het Ho gerhuis, Lord Carrington, beweerde echter dat de bestaande sancties te gen Rhodesië dat land niet op de knieën gebracht en pas effect konden sorteren als de VN ook zouden optre den tegen Rhodesië's bondgenoten Portugal en Zuid-Afrika. Aan de stemming van gisteren nam een ongewoon groot aantal „lords" deel. Normaal wonen niet meer dan 300 leden de zittingen bij. De conser vatieven vormen veruit de grootste groep, en de onverwachts kleine meerderheid van negen stemmen waarmee het regeringsvoorstel werd verworpen, wijst erop dat een aantal van hen het risico van „politieke zelfmoord" te groot vond. De door de regering verlangde uit breiding van de sancties tegen het bewind-Smith is door het verzet van de „peers" echter niet van de baan. De regering kan door een eenvoudige procedure de maatregelen zonder toestemming van het parlement be krachtigen. (Van een onzer verslaggevers) AMSTERDAM Strengere maatstaven voor de kwaliteit van de ogen alvorens men aan het verkeer zal mogen deel-- I nemen, zijn in ons land niet I nodig. De huidige procedure voldoet over het algemeen goed. Dit zei ons gisteren prof. dr. H. E. Henkes uit Rotter dam in het RAI-Congrescen- trum, waar gisteren een inter nationaal oogheelkundig con gres door minister dr. G. H. Veringa werd geopend, j Deze hoogleraar is voorzitter van het Nederlands Oogheelkundig Ge zelschap en secretaris-generaal van I dit Derde Europese Oogheelkundige congres, waaraan door ongeveer dui- I zend oogheelkundigen uit de gehele I wereld wordt deelgenomen, i Over het zijns inziens niet nodig zijn van een ogentest bij ver keersdeelnemers zei prof. Henkes verder, dat daar louter op grond van de statistische gegevens over de oor zaken van verkeersongevallen al toe kan worden geconcludeerd. Slecht zien als oorzaak van ongevallen komt praktisch niet bij ons voor; het be draagt in ons land nog geen twee procent. Dat van tijd tot tijd toch de nood zaak van een ogentest bij alle ver- keersdeelnemers wordt bepleit, acht te prof. Henkes hoogstens begrijpe lijk als een suggestie van opticiens en misschien ook de optische in dustrie. Oogheelkundigen zal men er evenwel niet spoedig voor horen plei ten, aldus de voorzitter van deze Ne derlandse medische specialistenorga nisatie. Het congres, dat een zeer compact programma heeft, zal overigens dit onderwerp wel onder de loep nemen. Een van de referaten gaat namelijk .in op de eisen, die aan het ge zichtsvermogen in verkeer en in dustrie moeten worden gesteld. Wat dit laatste betreft: in de in dustrie is het aantal bedrijfsonge vallen althans wat ons land aangaat de laatste tientallen jaren sterk te ruggelopen. Dat ligt aan de grote ma te van beveiliging waarvan in de be drijven sprake is. Daarnaast is er een toeneming van het aantal gevallen van oogletsel in de vrije tijd: een doe-het-zelver past géén veiligheidsmaatregelen toe! Al is het absolute aantal ongevallen ge daald: in zekere zin is er sprake van stuivertje wisselen. Want vormde het aantal ongevallen in bedrijven vroe ger 90 procent van het totaal, terwijl de overige 10 procent thuis gebeur den, nu ligt dat percentage precies andersom. Nog een merkwaardig feit: het aantal gevallen van blindheid ligt in ons land bijzonder laag, hetgeen op rekening geschoven kan worden van een kwalitatief en kwantitatief grote oogheelkundige begeleiding. Een ander thema van het congres zijn de gevaren van geneesmiddelen voor het gezichtsvermogen, bijwer kingsverschijnselen die bij de snelle ontwikkelingen in de farmacie steeds meer en ingewikkelder aspecten krij gen. Er zijn, zegt prof. Henkes, vele voor de ogen schadelijke medicij nen. In bepaalde gevallen hebben librium en largathil die bijwer king, en daarvan wordt enorm veel ingenomen. Dezelfde vermoe dens zijn er t.a.v. de anticonceptie pil. Dat wil nog niet zeggen dat „dus" de genoemde kalmerende middelen en de pil niet meer ge bruikt zouden moeten worden, zolang de voordelen nog zoveel zwaarder wegen. Koeltechniek In de congresruimte is een grote expositie over oogheelkunde en haar nieuwste toepassingen ingericht. Men kan daar zien dat de koeltechniek een belangrijke plaats in de oogchi- rurgie heeft gekregen. Men bedient zich daarbij onder meer van een soort „ballpoint", met een diep onder koelde patroon (C02), die praktisch „onzichtbare littekens" op het oog nalaten. Belangwekkend is ook wat de Amsterdamse Universiteits Oogkli niek toont op het gebied van stereo fotografie. Via het principe van de oogspiegel (het instrument van iedere oogarts) kunnen niet alleen kleuren foto's van de achterkant van het oog worden gemaakt, maar kan ook de doorbloeding van het oog zichtbaar worden gefotografeerd, waardoor veel meer afwijkingen acuut kunnen worden opgespoord Dat zichtbaar maken bereikt men door de patiënt in de arm met een kleine hoeveelheid fluorescerende vloeistof in te spuiten. Na acht tot tien seconden heeft deze het oog be reikt, het ogenblik waarop gefotogra feerd wordt. We hoorden nog, dat voor de oog heelkunde tegenwoordig niet alleen het hoornvlies voor transplantatie in aanmerking komt, maar ook het oog wit. En tenslotte, over transplantatie gesproken: alle oogheelkundigen zijn i van oordeel, dat een volledige oog- I transplantatie altijd tot de onmoge lijkheden zal blijven behoren. Prinses Irene en haar man prins Charles Hugo hebben in Madrid een bezoek gebracht aan een lief dadigheidsverkoping. In een der kraampjes speldde de prinses een oud dametje een speldje op ten bate van het goede doel. Motie-Engels aangenomen (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG Met 79 tegen 44 stemmen heeft de Tweede 1 Kamer gisteren de motie- Engels (kath.v.) aangenomen, waarin gevraagd wordt be staande overheidsdeelnemin gen, die hun functie vervuld hebben, geheel of gedeeltelijk af te stoten om met de vrij komende gelden overheidsdeel nemingen tot stand te bren gen in stimulerings- en her structureringsgebieden. Tegen stemden de PvdA, ook de heer Egas die verleden week een an der geluid liet horen, CPN, PSP en Boerenpartij. Zoals bekend ontstond over deze motie verleden week een vinnig debat tussen de heren Den Uyl. Schmelzer en Biesheuvel naar aanleiding van de Nota Noorden des lands. Van de in totaal 9 moties, waarvan er twee werden ingetrokken, werden drie aangenomen. Ook de mo tie-Goudzwaard (a.r.) (met alleen de Boerenpartij tegen) voor een subsidie van 15 procent op bedrijfsuitbreidin- gen die de 400.000 te boven gaan en die regionaal van betekenis zijn. Verder de motie-Wierenga (soc.) die voor dienstverlenende bedrijven dezelfde faciliteiten vroeg als bij ves tigen van industrieën. Weer waren de Boeren tegen en ook de ARP, om dat ze de motie overbodig vonden gezien de toezeggingen die minister Rooi vink reeds had gedaan. Met 78 tegen 45 stemmen werd de andere motie-Wierenga (een maat schappij voor economische ontwik keling van het noorden) verworpen. Voor waren PvdA. PSP, PPR en D'66. D'66. Twee moties Van der Lek (pac.soc.) haalden de streep ook niet. De eerste vroeg een vierde hts in Emmen. De Kamer vond dit een voorbarige zaak, hoewel men de stichting van een hts wel wenselijk vond. De VVD stemde verdeeld. In zijn tweede motie vroeg Van der Lek om een ammoniakfa- briek voor het noorden. De Kamer had begrip voor de moeilijke situatie van de gemeente, maar wilde toch niet de steun geven aan een motie-Wierenga om de ge meenten de middelen te verschaffen de kapitaalsuitgaven ter verbeterir.? van leefklimaat en ter bestrijding werkloosheid op niveau te houden.

Nieuwe Leidsche Courant | 1968 | | pagina 5