WEEKAGENDA Commentaar Bagdad, een stad van scherpe contrasten Spraakgebrekkigen naar V rouwenkerkhof school Sij brands en Andreiko naar snelle remise Biafranen onthoofd KNAP SPEL VAN STUDIO Bittere spot met Amerika in Holland-festival Geslaagden Leids Rembrandtlyeeum Geslaagd voor Ilias Kruising Churchill-laan in september gereed Verkeerslichten voldeden niet Mulo-examens Hooglandse kerk Witte Singel DORPMANS: WONDERLIJK TORNOOI Zeeuwen boos over houding R'dam-Brabant Oud-internationals spelen op 26 juni op Paleis Soestdijk Onder kinderbescherming vallen 41.000 kinderen WINST VOOR TOM OKKER McCarthy wint VOLGENS CARITAS: WWWI WtDSÏ COVKANT WOENSDAG 1? KJNI LEIDEN Op het eerste gezicht werkt een als titel gekozen uitroep: Hoera Amerika" wat verwarrend. Het is namelijk helemaal geen hoera-geroep voor dat werelddeel. Integendeel, het is bittere spot. De schryvtr Jean-Claude van Itallie was bij de inval van de nazi's in België nauwelijks vier jaar, toen de familie naar Amerika emigreerde. Hij heeft daar rondgekeken en geeft nu in üit stuk zijn visie op dit wonder-land. Hij laat de verwording van het leven zien. De leegheid, de eenzaam heid, het geen raad weten met de dingen die men heeft. Wat hy te zeg gen heeft, of beter nog, wat hij laat zien, is een waarschuwing niet voort te hollen over deze weg. Het individu komt onder de ge weldige wals van de massamedia, kritiekloos wordt alles bekeken, LEIDEN Geslaagd voor het eindexamen hbs-A aan het Rem brandtlyeeum: Joop Agterhorst, Voorschoten, Bert Bloemheuvel, Woubrugge, Kees de Bock, Joke Bonefaas, Voorschoten, Imkje Can- crinus, Egbert Delfos, Voorscho ten, Ria Driessen (met lof), Fred de Gast, Kees Haverkamp, Hans van der Krogt, Carla Risseeuw, Piet Schouten, Katwijk, Annemarie de Senerpont Domis, Leiderdorp, Marijke Theunissen, Lenie Tisseur, Rudi van Vliet, Carine de Beer, Bram Brouwer, Marianne Eykman, Peter van Graas, Sylvriede Jansen, Hendrik Mark, Jacques Molenaar (met lof), Majo Scheer (met lof), Dick Taat, Katwijk, Bob de Water. Wilma Wijling. Waar geen plaatsnaam staat ver meld, is dat Leiden. Geslaagden St. Bona ventura LEIDEN Aan het RK Lyceum St. Bonaventura zijn geslaagd voor HBS-B: Theo Bakker, Voorhout, Jan Boonekamp, Zoetermeer, Rob Coster, Leiden, Wim Duijnisveld, Voorschoten, Gerard van der Heij den, Leiden, Ton van der Hoorn, Ter Aar, John de Jong, Leiderdorp, Antoine van Leeuwen, Alphen a.d. Rijn, Henk Montanus, Leiden. Ar nold Zierikzee, Leiderdorp, Frans Blom, Alphen a.d. Rijn, Anton Geijer, Leiden, Jack ter Haar, Voorschoten, Raymond van der Ham, Zoetermeer, Hans Hartog, Alkemade, Trudie Heemskerk. Noordwijkerhout, Sjaak de Jong, Alkemade, Cinthe Koeckhoven, Nieuw-Vennep, Annelies Kramer, Leiderdorp, Marianne van Lierop, Voorschoten, Piet van Nierop, Voorschoten, Jan Rotteveel, Alkema de, Guus Rijnbeek, Leiden, Odilia van Rijt, Zoeterwoude, Loek San ders, Oegstgeest, Herman van der Steen, Leiden, Jos Stikvoort, Sas- senheim. Rob Wallaart, Leiden, Harry Woerde, Alphen a.d. Rijn, Rob Wurzer, Leiden, Kees de Zin- ger, Noordwijk, Ad Verklei, Leiden. alles wordt gelijkgeschakeld en ver grauwd. De derde schets brengt ons in een motel. Het ademt onpersoonlijkheid, Alles is machine en robot gewor den: een nachtmerrie-achtig gedoe. De natuur is volslagen verdrongen, en ervoor in de plaats kan men al leen vieze woorden zeggen en schrij ven, de boel kort en klein slaan en de houdster van het motel vermoor den. Alles is volkomen zinloos, maar ook angstaanjagend, want men moet wel stekeblind zijn als men de eerste symptomen van deze verwording niet ziet. De krant, de radio en de t.v. lichten ons wel in, en dan zijn we weer bij de eerste schets. De kring is gesloten. Het belangrijkste en misschien de fantastische regie van Van Iersel, die de tekst een nieuwe vorm en ge stalte heeft gegeven. Studio heeft een heel eigen speelstijl gekregen, volkomen aangepast aan de stukken. Dit brengt mee dat het accent bijna uitsluitend ligt op de groep; het en- semblespel was buitengewoon knap in de eerste twee visies. Het derde stuk was, voor ons al thans, een anti-climax. De figuren waren wel grotesk, maar hun spel van te weinig kwaliteit om obsede rend te werken, waardoor het in een obscene sfeer bleef hangen .Dat was dubbel jammer gezien het hoge peil voor de pauze. A. C. Bouwman Geslaagden kweekschool Ie Heemstede HEEMSTEDE Geslaagden eindexamen tweede leerlcrlng R.K. Kweekschool „De La Salle": M G T Balm, G J de Bont. P I M Brlnkmann. A M Bulten\of. Y T M Clignett C P M Ederveen. H Goe- maat, J B G Groeneveld, C M Jonck- bloedt, C G M Joosten, Y M C Kroon van Dlest. E C Mm den NIJs. J M Poen. J J M Schuit. M A Wildschut, allen Haarlem; CRM Souvereln, J van Lierop. C H M Mooren, W C Nooy. J B M Roozen. M L Vessles. allen te Heemstede; J H Belt. GAM Heuzen, JEM Nleuwensteln. MCA van Noort, allen te Lelden; H M Boot. H H M Heemskerk. A C Hiep, P M E van Kampen, M L E de Zlnger, allen te Noordwijk; P A M Geerllngs, ACM van Ruiten, CAM van Ruiten, allen te Noordwijkerhout; MET Remtjnse te Oegstgeest; P J vaft der Meer te Rijns- burg; L r Bruns te Uithoorn; A J Witte te Imulden-O; M S Lohman te Aerden- hout: C E M van Berkel te De Zilk; R J R Pelkmans te Baarle-NassauJ A But ters. H W L Fris, J H van der Geest. N T E Glandorf. W p M van der Peet. J J van Riet. TAM Rosenhart. T J C Tes- selaar, allen te Haarlem; J P F Zeegehs te Culemborg; J F Breeuwen A C L de Wit, belden te Heemstede; J C Rusman te Hillegom; K H W van Engelen te Lei derdorp; A J M van Wickeren te Llsse; P J van Gerven te Noordwijkerhout; A K A Manssen te Oegstgeest; F A A van der Drift, G H P Hoogervorst, betden te Sas- senhelm; CAM van den Brink te Soest; J P A Prins te Voorhout; J M J Meijer te Voorschoten; P P A Tol te IJmulden-O. LISSE De volgende Inasleerllngen van de prot.-chr. huishoudschool Jacoba van Beieren hebben op 12, .13 en 14 juni met goed gevolg examen gedaan: Corry v d Wetering, Abbenes; Coby Plug. Die ren; Maria van Noort. Heemstede. Sonja Kardol, Ria Möhlmann, Ina Sannes, Ne) Schenk. Riet Granneman, allen Hlllegonv Bep Biesheuvel. Jodi Gehrels, Adri Grif fioen. Lia de Jonge. Marieke Karstens. Marijke Kromhout. Chyla Nieuwenhuis Joke Quartel. Olga Slagboom, Annelies Spaargaren alles Lisse; Riet Schalk, Lis- serbroek; Ellv Bamhoom, Hanneke van der Eljkel. Leny Hulscher. Willy Ravens- bergen. Lia Passchier, allen Noordwijk, Coby Hogewoning. Ria van der Niet. bei den Sassenheim. LEIDEN Zoals bekend, is het kruispunt Churchill-laanVoorscho- terweg reeds enige maanden afge sloten voor alle verkeer. Dit houdt verband met de werkzaamheden, die de Provinciale Waterstaat uitvoert bij dit kruispunt, zoals de aanleg van een voetgangers- fietserstunnel naar de recreatiestrook langs de Vliet. Het verkeer wordt via de Vijf- Meilaan en de Rooseveltstraat of via Churchill-laan en Jacob van Campenlaan naar het kruispunt RooseveltstraatVoorschoterweg ge leid. Aanvankelijk werd dit kruispunt beveiligd met de verkeerslichtenin stallatie, die van de Churchill-laan afkomstig was. Deze regeling bleek in de praktijk niet te voldoen, ook niet na het aanbrengen van wijzi gingen in de afstelling van de lich ten. Vervroegd in gebruik In nader overleg tussen de pro vinciale en gemeentelijke deskun- Woensdag 19 Juni Trouwkamer stadhuis, 4 tot uur: apreekuur sociale raadsvrouw. Huiskamer Diaconessenhuls. 4 tot 5 uur: afscheidsreceptie kinderarts dokter A Kuyper. Donderdag 20 Juni Pieterskerk, 7.30 uur nam.: zesdeklas- sendienst, ds. H Post en ds. A J Kret, medew. van K. en GVredeskerkkoor Geref kerkkoor en kinderkoor. Kantine Clos en Leembruggen. 7.30 uur: contact-rullavond Phtlatelica. Vrijdag 21 Juni Breestraat 85 8 uur: jaarvergadering kunstkring Voor Allen. Schouwburg, 9.15 uur: Holland Festival, opvoering van Lucelle, van Brederode, o a Ina van der Molen. Hetty Verhoogt. Joop Admiraal en Leo de Hartogh. OEGSTGEEST De Beukenhof, Terwee- weg 2, 5 tot 7 uur: afscheid J C Stafleu (i.v.m. benoeming commissaris) en mr. S C H Coebergh (l.vjn. benoeming tot lid raad bestuur Ver. Ned. Ultg bedrijven NV. te Aerdenhout) als directeur Roto gravure-Maatschappij. Tevens kennisma king met mr. L van Vollenhoven en drs C N Jansen van Rosendaal. WELKE APOTHEEK? Geopend voor spoedeisende gevallen. Apotheek Herdlngh A Blanken Hogewoerd 171, tel. 20502 en Apotheek Zuid-West. Brahmslaan 20. tel. 21522. De zaterdag-, zondagavond- en nacht dienst van Apotheek R van Breest Smal- lenburg te Leiderdorp wordt waargenomen door apotheek Hadlngh A Blanken. JEUGDDORP VOORSCHOTERWEG Open tot en met 27 Juni- 5 toi en mei 13 jaar woensdagmiddag 2 tot 4.30 u., zat. 10 tot 4.30 uur (brood meenemen), 13 tot 15 Jaar maandag, dinsdag, woensdag en don derdag 19 tot 21 uur. toegang halve dag of avond 50 ct., hele dag f 1.—. Films CAMERA (2.30. 7 en 9.15 uur) Fantasia (14 Jaar); vrijdag- en zaterdagavond 11.30 uur: Prlveleven (18 Jaar). LIDO (2 30, 7 en 9.15 uur); Strijd zonder genade (14 Jaar). LUXOR (2.30. 7 en 9.15 uur). Intiem rap port (18 Jaar) REK (2.30 7 en 9.15 uur): De zeven maskers vsn de Judoka's (14 jaar); vrij dag- en zaterdagavond 11 30 uur: In ne gentig nachten de wereld rond (18 laar) STUDIO (2.30. 7 en 9.15 uur)- Casn-cash (18 Jaar) TRIANON (2.30. planeet (14 Jaar)- Mobiel A.N.W.B.-kantoor Elke aonnsrdas wan 10—19 uui oo mo les Ds Valk Musea en Hortus Museum Volkenkunde. Steeiiatrast: op werkdagen van 10 lot 9 u. oo» zaterdag zondag van I tot 5 uur Museum Oudheden Kapenpurg: op werkdagen van 10 tot 9 u.. oo» zaterdag zondag van l tot 9 uur. Sled Museum Oe Lakennsi. Oude Sin gel: op werkdagen van 19 lot 4 u.; ton dags van I tot 4 uur Hortus Botanicus «Kapenourg) op werkdagen van 9 tot 19 en van t tot i uur. kassen zaterdags en tondag» geal" ten Badinrichtingen P* gemeenieujke OkUim lUltUlllieB Uj' op da volgende ujoen geopend- Undestraat I o maandag eaiolen, dins de* 9—11.19 u en I3 30-I? 19 u. woensaa» gesloten, donderdag i» 39—18.15 u vrgass S—ll.iS a en U.JO-18.48 u- zaterdag 9- U05 u en UJa-uao u. Van der w erts vaat 19. maandag es «tosdag gesloten, woensdag 9-11-19 an 13.39 17 15 u.. donderdag 8 39-1148 er 1330-19.18 u.. vrijdag 8.30-11.11 u en 13.30-18 45 u- zaterdag 7J0-11.1S en 13J0- 18.30 u Bezoekuren siekenhuizen Academisch ziekennuis vuoi pauentei in klasse ia, Ib en le: dagelijks 10J8- iijo 14.30-19 en 19—2C -iur Vooi oatiemen Ui Klasse J: naandak woensdag, donderdag en vrijdag 18 iS- 19. dinsdag 13—14 .saterdag 15—16. zondag algemeen christelijke an nationale feeat -lagen 14 30-19 uur Vrouwenkliniek: maandag urn vnjaa» 18.45-19 30 uur. zaterdag 15.39-16 30 uur 'ondag 15.30—I? uur. Klasaepstienten op de vrouwenkliniek, dagelijks 10.39-11 J0 14-16J0 en 19-te uur. Op de afdelingen verloskunde en kin aergeneeskunde kunnen kinderen bene den de 16 reap 12 leer niet worden tow gelaten In net oeiang van de patiënten gunnen niet meer dan twee bezoekers tegelijk OU een paueni worden toegelaten. Diaconessenhuls Lelden derde klas da- gelljka 1 tol 3, dinsdag .donderdag eo zondag bovendien van 7 tot half 8: twee de klar dagelijks van 2 tot 3 en var 1 tol 8; eerste klas dagelijks van U tot 12. 3 tot t en i tol 9 Cllsabethzleaennuis Lelden derde aias dagelijks van 1 tot I en 's avonds var Kwarl vooi 1 tot half 9. araamafdellng dagelijks van s tot 4 en avonds var kwart voor tot half 8; tweede klas da gelijks van half 12 tot 12. 2 tot 3 en kwart voor 7 tot hall 2: eerst* klas dagelUks van naif 13 tot half 8. Annakliniek Lelden dagelijks van nan twee lol half drie en oovendlen op dins dag- vrijdag en zaterdagavond van ze» tot zeven Klassepatlönten dagelijks van half twee tot half vier en elke avond var zeven tot acht ALPHEN-RUnoord: alle klasaen dage lijks van half 5 tol half 8. op zondag van t tot half 8 Kinderafdeling dagelijks van l tot 6 mei bovendien op dinsdag en donderdag een halfuurtje voor vader» van 6 tot half 1. KAi'WiJK - Zeehospitium: longkltniek dagelijks van nalf 2 tot half 4, dinsdag en donderdag evenwel van 7 tol 8; tbc- ■fciellng dagelijks van half 2 toi half 8 Revalidatiecentrum: dinsdag er donderdag van 7 tot 8 en zaterdag en zondag van hall 3 tot half 5: Revalidatie centrum kinderen wowisdag van 7 tot 8 zaterdag en zondag van half drie tol half vCt Longkllnlek en tbc-afdellnt kinderen woensdag van 7 tot 8 en zater- daR en zondag van nalf 9 tot half 4. NOORDWIJK - Sole Mlo klasse-pa tienten dagelijks van 9 tot nalf 8 en s avonds van 7 tot 8; zaalpatlènten zon dags van I tot 3. dinsdags van I tot hall 1. donderdag» van nalf tol half I en ■uerdag» van i tot half J Tentoonstellingen Rijksmus. Volkenkunde tomertentoon stelling Viva Mexico (kenmerkende cul tuur-historische facetten van het Mexico van vroeger en nu), tot I december Galerie Walenkamp. Nleuwsteeg werk van Willem BuUa tot 19 lunl. zondag en maandag gesloten. GALERIE WALENKAMP Nleuwsteeg U: schilderijen en objekten van Willem Buijs (Lelds Akad Kunstcentrum», van 19 mei tot i9 lunl open dlnsd Lm vrtjd i tol u. zat J tot 5 u. Rijksmuseum voor de geschiedenis der natuurwetenschappen. Steenstraat la: ten toonstelling over Herman Boerhaave (1868 1968) bij derde eeuwfeest van zijn geboor te. DagelUks 10 tot 4 uur. zondag 1 tot 4 uur. tot 1 december. VOORSCHOTEN - Allemansgeest, scnn deruen en perkamenten panelen van Dleuwke KoLlewtjn (van U mei tot en met 90 Juni). digen is toen besloten het eerste vierbaansstuk van de Voorschoter weg, van het Lammenschansplein tot even voorbij de Rooseveltstraat, vervroegd in gebruik te nemen. Daardoor kan het van de Roosevelt straat komende verkeer nu gebruik maken van de tussen de rijbanen gelegen vluchtstrook en zodoende veilig in twee etappes op de Voor schoterweg invoegen. Hetzelfde geldt voor de voetgan gers en fietsers, die oversteken naar het zwembad De Vliet. De verkeerslichteninstallatie is daarom twee weken geleden buiten werking gesteld. De nieuwe regeling voldoet goed, wat niet wegneemt dat men toch reikhalzend uitziet naar de voltooiing van het werk bij de kruising Churchill-laan. Naar het zich laat aanzien zal dit kruispunt eind september/begin oktober weer kunnen worden gebruikt. LEIDEN Geslaagd voor mulo diploma A: M. Kruijt, Katwijk; J. F. de Geus, Noordwijk; F. Griekspoor, Noordwijkerhout.; E. J. v. Manen, Leiden; Y. J. M. de Boer, Leiden; M. Deegens, Oegstgeest; M. Bomhof, Leiden; C. v. Driesten. Oegstgeest; E. P. M. den Engelsman, Leiden; M Gemert, Leiden; N. Heeringa, Rijns burg; M. F. v. Iterson, Rtfnsburg J. Heuzen, Leiden; J. G. Deelder, M. v. d. De ijl, P. v. Dok, J .v. Es, L. v. d. Mejjde, J. C. de Mol, allen Kat wijk; J. de Jong, Noordwijk; C. M. Natzijl, Hazerswoude; D. M. David son, Voorschoten; F. Groesbeek, Lei derdorp; J. C. Kanbier. W. W. Han- naart, J. Eradus, H. de Geus. E. E. R. Kottelaar, allen Leiden; M. T. H. Brussee, J. Heemskerk. H. J. Kuivenhoven, H. de Leeuw, allen Rijnsburg; H. Gouw, Leiden. tevens geslaagd voor het midden standsdiploma. Voor het Mulo-diploma A slaag den ook: W Kuncken, Voorschoten. E Dijkman, Voorschoten. MCA Verhoog, Voorschoten. J Kamphof, Leiden. A M de Koning, Leiden. C P Kramer, Leiden. P C Kramer, Lei den. S A v d Lustgraaf, Leiden. M E v d Meij, Leiden. M E Wolthuis, Voorschoten. M L Dekker, Voor schoten. T v Bovene, Voorschoten. D G v Poelgeest, Hazerswoude. G M K Schlieker, Leiden. C F de Vos Leiden. W Hanegraaff, Leiden. R M Pattiapon, Leiden. J Prins Oegst- ?eest. M J C Koerten Oegstgeest. C Schellevis Leiden. I M Stolk Leiden. J Flaman Leiden. W F Roozendaal Leiden. C J Minnee Katwijk. G M Mugge Katwijk. F P C de Boer Leiden. -T Zierikzee Leiden. (D<* met een gemerkte kandidaten slaagden bovendien voor het Middenstandsdiploma. EN W. VAN LEIDEN zijn bereid 19 procent van de kosten van res tauratie van de Hooglandse kerk voor rekening van de gemeente te nemen. Deze geeft nu 17 procent; zij stellen de raad voor, er 2 procent bij te doen. Dat betekent dat het aandeel van de gebruikster van deze kerk, de Her vormde Gemeente, beperkt zal blijven tot 1 procent, want het rijk subsi dieert met 65 proeent en de provincie met 10. Wij vinden dit een heel goed voor stel. Immers, het gaat erom dat dit gebouw, dat te boek staat als een zeer rijke laat-gotischc kruisbasiliek, in waardige staat voor Leiden behouden blijft. Het doet er in wezen weinig toe, wie de kerk gebruikt. Zij is een monument van hoge culturele waar de, voor welks instandhouding men de gebruikster, die nu eenmaal een andere taak heeft dan het conserve ren van oudheden, niet mag laten op draaien. Vooral niet als met zo'n res tauratie fabelachtige bedragen zijn gemoeid en de gebruikster toch al onder zware financiële lasten gebukt gaat. De restauratie van deze kerk is een algemeen Leids belang. Dat de Herv. Gemeente hierin haar aandeel moet hebben, ligt voor de hand, maar niet minder vanzelfsprekend is dat dit zo gering mogelijk zal moeten zijn.. De uitzonderijk royale deelneming van de overheid in de kosten zou zelfs kunnen worden opgevat als een blijk van waardering voor het feit dat dankzij de Herv. Gemeente de kerk nog steeds niet aan haar bestemming is onttrokken. Als de Herv. Gemeente zich terugtrok, zouden er geen gega digden voor de deuren staan te trap pelen! Overigens is het voor de gemeente Leiden aantrekkelijk, dat haar aan deel gedeeltelijk wordt gecompen seerd uit de financiële verfijnings regeling voor de monumentenzorg. Ofschoon de tijd voor concrete plannen nog niet is aangebroken de restauratie zal nog jaren duren werpt deze zeer gunstige subsidie regeling wel de vraag op, hoe de kerk, als de restauratie eenmaal is voltooid, ook in de week meer dienstbaar kan worden gemaakt aan het Leidse leven. Een zo kostbare restauratie maakt een gebruik dat zich tot een enkel uur op de zondag beperkt, onverantwoord. Wij pleiten niet voor gemeentelijke zeggenschap in het gebruik maar wel voor een uitwisseling van gedachten tussen kerkelijke, gemeentelijke en culturele organen. W/"AT wy verwachtten is gebeurd: B. en W. van Leiden blijven trouw aaa het Witte-Singelplan van de universiteit. Er was geen doorslaggevende reden, van ge dachten te vereanderen. De argu menten van de tegenstanders heb ben zo weinig inhoud, dat zij die over dit plan gaan beslissen niet verder hoeven gaan dan er met ge paste beleangstelling kennis van te nemen. In ieder geval kan er niet zó'n kracht aan worden toegekend,, dat ze de Witte-Singelplannen ja ren zouden mogen ophouden. B. en W. houden er rekening mee, dat Leiden voor de universiteit bepaal de offers zal moeten brengen. Wij willen daaraan toevoegen: daar is het dan ook de universiteit voor, waaraan Leiden op allerlei gebied zoveel heeft te danken. Het is in derdaad een uitdaging voor de ge meente, haar krachten mede ln te zetten voor de uitvoering van dit plan, temeer omdat de provinciale planologische commissie, de wel standscommissie en de monumen tencommissie geen overwegende bezwaren hebben. Ook verkeers- handen. technisch is een oplossing voor- Wij hopen dat de gemeenteraad op 1 juli zo verstandig is, het voorstel van B. en W. aan te nemen. Wedvlucht "De Zwaluw" VOORSCHOTEN De postdui- venhoudersvereniging De Zwaluw hield een wedvlucht met oude dui ven vanaf Surville Fosse. Afstand 365 kilometer, in concours 240 dui ven. Gelost 9.15 uur met n.w. wind. Aankomst le prijsduif 15.27.25, snel heid 978,67 m. p.m.; aankomst laatste prijsduif 16.16.05, snelheid 863,40 m. p.m. Uitslag: A v d Eijkel 1 10 15. P Belt 2. P N van Wissen Zn 3 5 9 14. H H J van Klaveren 4 8 13. P J de Jong 6. Joh Westenbrink 7 12. J E H Rijsdijk 11. PROMOTIE TE LEIDEN LEIDEN Aan de Universiteit promo veerde de heer P Bordewljk tot doctor In de wiskunde en natuurwetenschappen op een proefschrift, getiteld „Fluid Struc ture and Dielectric Behalvour of the Mo no-alcohols". Piqmotor was prof. dr. c F Böttcher. De heer Bordewljk werd ge boren ln Den Haag en woont nu in Lei den. LEIDEN De prot.-chr. school voor slechthorende en spraakgebrek- kige kinderen, momenteel gedecentraliseerd gevestigd in gebouwen aan Morsweg en Da Costastraat. verhuist dit jaar naar het schoolgebouw Vrouwenkerkhof 1, waarin tot 1 augustus de dan op te heffen Titus Brandsma-ulo-school is gevestigd. Aanvankelijk lag het in de bedoeling de spraakgebrekkigenschool aan dc Oude Vest onder te brengen in afwachting van de nieuwbouw aan de Storm Buysingstraat. Het schoolgebouw Oude Vest bleek niet geschikt te zyn. onder meer door de nabijheid van een oud-ijzerstortplaats (te veel herrie voor deze vorm van onderwijs); ook was de nagalm in de lokalen hier te groot. B. en W. hebben de raad nu voorgesteld voor 25.000 voorzie ningen aan te brengen in het ge bouw Vrouwenkerkhof 1 (welk ge bouw om niet eigendom van de gemeente wordt). Daarna kan de spraakgebrekkigenschool, die 121 leerlingen uit Leiden en verre om geving telt en waarvan de heer A. Schütten hoofd is, tijdelijk in het gebouw worden gevestigd. Wanneer de nieuwe school aan de Storm Buysingstraat zal worden gebouwd, is nog niet bekend maar het bestuur is wat dat betreft ver re van optimistisch. In elk geval achten B. en W. het wenselijk het gebouw Vrouwen kerkhof 1 te slopen als de spraak gebrekkigenschool het heeft verla ten. (Door Meindert Leerling) BAGDAD, de stad uit het sprookje Duizend en één nacht. Bagdad als zovele Oos terse steden een centrum van contrasten. Bagdad een stad waarop je als Westerling nooit komt uitgekeken. Ook niet wanneer je als voetballer al in vrijwel elk Europees land en bovendien Zuid-Amerika en Noord-Afrika bent geweest. Als je vanuit Istanboe] dwars over het onherbergzame, vol slagen verlaten en asgrauwe bergland van Turkije vliegt en later afzwenkt naar het zuiden om via de oevers van de Tigris naar Bagdad te reizen, verlies je elk contact met de westerse wereld. In de cacofonie van ge luiden, zoals de wildtoeterende automobilisten in Istanboel die veroorzaken, is het nog moeilijk aan te nemen nog immer in Europa te zijn. Maar wanneer je met een Fokker Friendship laag vliegt over voor wereldlijke lemen hutten en sjofele tenten van arme Bedoeïenen is het amper vol te houden, in Bagdad weer iets terug te vinden dat met het eigen cultuurpatroon te maken heeft. Je ziet een stad met glanzende auto's van het nieuwste soort met daar tussen door een arme boer, sjokkend op een scharminkel van een ezeltje. Luxueuze hotels op nog geen honderd meter afstand van de grootste armoede die je als door voede en welgeklede Westerling kunt indenken. Rijke zakelieden op de terrassen met aan de poort ven tende „schooljongens" van acht tot tien jaar, al van jongs af in het „artieidsproces" opgenomen. Zwijgend, maar met hun flikkeren de ogen hun sigaretten (per stuk of per pakje) aanprijzend. Emancipatie Een mannenstad waarin de vrouw nog maar nauwelijks meetelt, ook al is de sluier dan grotendeels afge zworen. De emancipatie wint maar langzaam terrein, zeker in de min der bedeelde kringen. In dat wereldje, omsloten door verlaten woestijngebieden, waarin alleen de grote karavaan-routes zich aftekenen en de grote oliepijp leiding uit Perzië naar Israël va"..- uit de lucht te zien is, daar in dat Bagdad spelen militaire voetbal ploegen om het internationaal mili tair kampioenschap. Zes teams zijn er: Griekenland, Spanje. Nederland, Turkije, Ivoorkust en Zuid-Korea. Na de wedstrijd Turkije Neder land, Spanje Griekenland en Zuid-Korea Ivoorkust wordt van 17 tot en met 22 juni de win naars- en verliezersronde gehouden. De wedstrijden staan onder lei ding van een der drie Irakese FI- FA-scheidsrechters, of de scheidsrechter die uit elk deelne mend land is meegekomen. Vanuit Nederland is de Arnhemmer Dorpmans meegevlogen naar Bag dad. Met die trip maakt de gezette top-arbiter, in de voorbije jaren al in tal van Europese landen, alsmede Noord-Afrika en de Nederlandse Antillen wedstrijden leidend, zijn honderd vlieguren vol. Wonderlijk De strijd om het militair voetbal kampioenschap is echter een van de meest wonderlijke tornooien die Dorpmans ooit heeft meegemaakt. Zo trouwens voor de gehele Neder landse ploeg, die ondanks de lange vliegreis niets aan vechtlust en inspiratie heeft verloren. Dat is ook de basis waarop trainer Zwartkruis kan werken. „Op papier is onze ploeg minder sterk dan ze de laatste vier jaar is geweest. Maar dat is niet het belangrijkste. De in zet moet er zijn en als die er is, moeten we op grond van een uitge kookte tactiek succes zien te berei ken." En dat zwartkruis het dan ver kan brengen, heeft hij in de laatste jaren bewezen. Hij won, juist door zijn knappe tactiek, uitwedstrijden tegen bijna niet te kloppen Portu gezen en Duitsers. Dat geeft de Oranjeploeg ook vertrouwen, dat stempelt Zwartkruis tot een trainer van allure. Zo duidelijk zelfs dat hij direct bij aankomst op het vliegveld in Bagdad door journalisten was omringd. Zij kenden slechts twee Nederlandse namen: Zwartkruis en Van Beveren. Ze spraken ze met ontzag uit. Bagdad is een belevenis apart. Als stad, als tornooiplaats, als ont moetingspunt van velen die elkaar niet kennen. Ook al blijft de wereld klein, want in ons hotel in Bagdad is de koelinstallatie aangelegd door een firma uit Schiedam en is een van de Iraakse bezoekers gehuwd met een vrouw uit Enschede.... Spanning duurt voort in Bolzano BOLZANO Na de achtste ronde van h<>*. wereldkampioenschap dam men in Bolzano gaan de Russen An dreiko en Tsjegolev aan de leiding met een punt voorsprong op de Ne derlanders Sljbrands en Wiersma. De belangrijke ontmoeting in de achtste ronde tussen Ton Sijbrands en An- dris Andreiko is niet, zoals werd ver wacht, een topduel geworden, maar vrij onverwacht na 25 zetten in een grootmeesterremise geëindigd. Het voorstel daartoe van Andreiko werd door Sijbrands in eerste instan tie wel geweigerd, maar direct daar op geaccepteerd. Aanvankelijk zag het er niet naar uit dat deze oartij zo kort zou duren. Vooral van de kant van Sijbrands werd een scherpe par tij opgezet. Hij oefende druk uit en trachtte tot een aanval te komen. Andreiko bepaalde zich tot zuiver verdedigen en wachtte op zijn kans. Beide spelers gebruikten zeer veel tijd. Sijbrands lanceerde een aanval over veld 22, direct daarop gevolgd door een aanval via veld 23. Andrei ko ruilde eerst de voorpost op 22 weg en in de ontstane dertien om dertien positie dreigde hij tot een stelling met ieder elf schijven, waarbij beide spelers blijkbaar niet meer dan re mise verwachtten. Alvorens daartoe over te gaan, bood Andreiko remise aan, die aan vaard werd, Door deze uitslag be hield Andreiko zijn voorsprong op Sijbrands, maar zag zijn landgenoot Tsjegolev, die de Surinamer Pershad in een moeilijke partij tenslotte over meesterde, naast zich op de eerste plaats verschijnen. Wiersma kwam na een vlotte over- GOES Dinsdagmiddag heeft ir. J. W. Hupkes, president-directeur van „De Schelde", op een congres van de Zeeuwse Landbouwmaat- schappij kritiek geuit op Rotterdam en Noord-Brabant inzake de ontwik keling van Shell-Chemie. De heer Hupkes vond het „rond uit ergerlijk" dat deze beide part ners in het. overlegorgaan zeehaven ontwikkeling zuidwest-Nederland alles in het werk stellen om Shell- Chemie, een zeehavenindustrie bij uitstek, onder te brengen bij de Moerdijk inplaajs van in Terneuzen of in Vlissingen-Oost. Volgens de heer Hupkes hebben de opeenvolgende kabinetten van de laatste jaren steeds gesteld dat langs de Scheldemond nieuwe zeehaven complexen dienen te verschijnen en niet in het binnenland bij de Moer dijk. De Zeeuwse industrialisatie vraagt dringend om «en follow- up. Wanneer men thans bij de Moerdijk een zeehavencomplex zou ontwikkkelen, betekent dit een ernstige tegenslag voor het toch al trage Zeeuwse industria- lisatietempo. De heer Hupkes meende dat in di» geval gesproken kan worden van „een doodsteek voor de Zeeuwse ha venontwikkeling". De president-di recteur zei respect te hebben voor de „beheerste wijze" waarop de Zeeuwe autoriteiten op de Rotter damse en Brabantse uitlatingen rea geren. winning op de Fransman Delhom naast Sijbrands op de derde plaats. De spanning tussen de beide Russen en Nederlanders blijft dus onvermin derd voortduren. Wiersma speelt woensdag tegen Tsjegolev, Sijbrands tegen Delhom en Andreiko tegen Mostovoy. De uitslagen zijn: Moatovoy (Fr) Smith (VS) Jfc-li Koeperman (Rusl) Agll- ardl (Mon) 2—0; FanelU (It) Verpoest (Belg) l—l: Feldl (Oost) La Porta (It) 0—2; Cazlmir (Zwlts) Relmann (Tsjech) 2—0; Perschad (Sur) Tsjegolev (Rusl) 0—2: Wiersma (Ned) Delhom (Fr) 2—0; Sijbrands (N«d) Andreiko (Rusl) 1—1. Stand na acht ronden: 1/2 Andreiko en Tsjegolev 13; 3/4 Sijbrands en Wiersma 12; 5/8 Mostovoy en Koeperman 11; 7 Verpoest 10; 8 Smith 9; 9/10 Delholm en Cazimlr 8: 11 La Porta 7; 12/03/14 Agllardl, Perschad en Fanlelll 4; 15. Relmann 2; 16. Feldl 0. AMSTERDAM Woensdagavond 26 juni spelen de oud-internationali de traditionele wedstrijd op het sportterrein van Paleis Soestdijk, dit maal tegen een combinatie van spe lers uit Soest, Baarn en Spakenburg. Deze ontmoeting wordt gehouden ter gelegenheid van de verjaardag var prins Bernhard. De opbrengst i bestemd voor de huisvesting van vdc wassen gehandicapten in Utrecht. Het elftal van de oud-internatio nals speelt in de volgende opstelling: doel: De Munck (Fortuna '84); achter: Wiersma (PSV), Schaap ('t Gooi), Mo lenaar (KFC) en Kuys (NAC); mid den: Kreijermaat (Feijenoord) en Biesbrouck (RCH); voor: Van Ede (Sparta), Van der Linden (DOS), Lenstra (Heerenveen) en Bosselaar (Sparta). 'Minister vraagt om samenwerking DEN HAAG Onder de kin derbescherming vallen ongeveer 41.000 kinderen. Van hen staan er 18.000 onder voogdij, 21.000 zijn onder toezicht gesteld, 2.000 zijn toevertrouwd aan de Raad voor de kinderbescherming. Minister Polak (justitie) schrijft in een tota aan de Tweede Kamer dat van deze 41.000 kinderen er 15.000 in inrichtingen of tehuizen verblijven, evenveel thuis, 10.000 in pleeggezinnen en 1000 elders. In ons land zijn 300 inrichtingen et tehuizen, 150 voogdij-verenigingen en 60 verenigingen voor gezinsvoog dij. Naarmate meer behoefte bestaat aan gespecialiseerd personeel bij de leiding of de staf van een inrich- LONDEN Tom Okker heeft dinsdag in het tornooi om de open tenniskampioenschappen van Londen, het laatste grote tornooi op gras voor Wimbledon, op Queen's een eclatante overwinning behaald cp de Ameri kaanse luitenant Arthur Ashe. In de tweede ronde van het enkelspel scha kelde de Nederlandse kampioen de Amerikaan met 1—6 6—3 64 uit. De voornaamste uitslagen uit de tweede ronde waren verder: Lew Ho- Hoafl (Austr) Sergei Likhachev (Rusl) 64 86; Roy Emerson (Austr) Herb Fitzgibbon (VS) 7—5 6—4; Holmberg (VS) Pierre Bar- thes (Fr) 6—4 6—3; Gerald Battrick (GB) Frew McMillan (Z-Afr) *-6 6—3 6—4. NEW YORK Bij de voorverkie zingen in de staat New York heeft senator McCarthy de meeste demo cratische stemmen veroverd. Na de dood van senator Kennedy was het duidelijk, dat McCarthy zou winnen. De voornaamste rivaal van de senator, vice-president Humphrey, deel11* n'€* a8n voorverkiezingen Bij de Republikeinen is Rockefel ler (gouverneur van da itaat) de on betwiste winnaar. worden gestreeftd naar een mini- mum omvang van het werkgebied, I aldus minister Polak. Te kleine een heden zijn pedagogisch en financieel zeer kwetsbaar, het werk wordt ver- I snipperd en de opvoeding en behan- I deling komen niet tot hun recht. Vooral bij het overleg over de subsidiëring van de apparaatskosten der verenigingen moet worden voor- komen dat maatschappelijke wer- kers en verschillende instellingen on- 1 afhankelijk van elkaar contact met éénzelfde kind of gezin onderhou den. De minister zal nog onderzoeken of het mogelijk is dat de instellingen ook de één procent eigen bijdrage niet meer behoeven te betalen voor inrichtingsverblijf van de onder voogdij staande kinderen. Voor veel verenigingen is dit nog een te zware last. Verder zegt de minister toe dat voor bijzondere kosten (onderzoek en behandeling van kinderen, kos ten van fietsen) volledige subsidie kan worden gegeven in plaats van negentig procent. LUZERN De r.k. liefdadig heidsorganisatie Caritas heeft giste ren in Luzern laten weten dat zij uit betrouwbare Europese bron In Biafra vernomen heeft dat er in de afgelo pen tijd vele Biafranen zijn onthoofd door hun tegenstanders. De Nigerianen hadden zich ook an dere wreedheden schuldig gemaakt zoals het loslaten van „kwaadaardige dieren" op de burgers. Caritas heeft m totaal voor ongeveer 430.000 gul den aan goederen naar Biafra gezon den. In de afgelopen weken hadden circa 20 vliegtuigen de goederen ver voerd. Uit Lagos wordt gemeld dat de fe derale troepen doorgedrongen zijn tot het eigenlijke woongebied van de Ibos. waar de strategische stad Aw- goe ls bezet. In het Biafraanse Abra zei een woordvoerder dat de aanval op Awgoe, een vluchtelingencentrum. slechts uitroeiing van da bevolking tot doel had.

Nieuwe Leidsche Courant | 1968 | | pagina 4