Rapport niet van Berkhof tafel over ambt geveegd SUPRA SUPRA Nigerianen op synode geweest Veel kritiekmaar langste applaus Autorace Jeugd niet gelukkig met liturgieontwerp Belgische kranten in technische unie c Studenten verliezen band met gemeente Een woord voor vandaag Oostduitsers mogen niet naar Uppsala „Recht op zeggenschap99 NSR-visie op taak van Academische Raad VOORSTEL: OUDERLING IN ALLE RECHTEN VAN AMBT Synode keurt advies over moslims goed Ds. Y. K. Vellenga (71) overleden Predikanten willen derde rector Ds. S. Doornbos (85) overleden WOENSDAG 19 JUNI 1968 Daar is Jezus dan in Kapernaüm, en nauwelijks heeft het bericht van Zijn aanwezigheid zich verspreidof van alle kanten komen belangstellenden naar Hem toe. Toch kleeft hieraan een angstig „maar". Er is iets niet in orde. Daar na deren vier mannen met een verlamde. Zij zullen van Jezus' komst hebben gehoord en van de gelegenheid gebruik hebben willen maken de zieke tot Hem te brengen, in het geloof dat Hij hem zal genezen. Vooruit mensen, gaat asjeblieft opzij, opdat wij met deze man, die de hulp van de Here nodig heeft, Hem zo dicht mogelijk kunnen naderen. Het zou normaal zijn geweest als de menigte uiteen was geweken. Maar niets daarvan. Ze konden de verlamde niet tot Hem brengen vanwege de schare, ver telt Marcus (2 :4). In feite komt dit hierop neer, dat de schare die ene man belet tot Jezus te gaan. Ontzettende gedachte. Mensen, die er oor zaak van zijn dat een ander niet tot de Here kan komen. Zij staan hem letterlijk in de weg. In wezen is er sindsdien niets veranderd. Nog altijd zijn men sen voor tallozen een beletsel bij Jezus te komen. En het is een vraag, die ons bezig moet houden, dag in, dag uit: ben ik door mijn houding, mijn gedrag, een beletsel voor anderen om met de nood van hun leven, tot Jezus te gaan? We lezen vandaag: 1 Koningen 22 15—28. Biesheuvel Het is een publiek geheim, dat mr. Biesheuvel al jaren geleden minister van buitenlandse zaken hoopte te worden. Het is ook al lang bekend, dat hij bezwaren heeft tegen het beleid van mr. Luns. De wijze, waarop hij hem bestrijdt is echter onparlementair. Dat was het geval op een convent van de ARP te Utrecht, waar mr. Biesheuvel als „tijdvulling" zijn mening over het MLF-plan gaf, terwijl het beraad in het kabinet (waarvan hij deel uit maakte) nog niet was afgesloten. Iets soortgelijks gebeurde zaterdag te Rotterdam. Hij ontzag zich zelfs niet, kritiek te leveren op een partij genoot, die deel uitmaakt van het hui dige kabinet, terwijl hij wist, dat deze zich niet kon verdedigen. Voor een parlementslid en zeker voor een fractieleider is dit ontoelaat baar. Die hoort zijn kritiek in het parlement te spuien, waar aangevallen bewindslieden zich kunnen verdedi gen. Op een andere partijbijeenkomst in Utrecht heeft mr. Biesheuvel (zich vergelijkend met dr. Zijletra) gezegd, dat hij een blijver is. Hij was toen nog minister, maar ook hij bleek geen blijver te zijn, in tegenstelling tot rari Luns. Wil mr. Biesheuvel blijven als frac tieleider, dan zal hij zich voortaan de consequenties daarvan moeten realise ren. Waar blijven we anders met onze christelijke partijpolitiek? Rotterdam J. van Zanten. (Vervolg van pag. 1) Daarna reed de auto tegen de me taalbewerker A. van Aken uit de Adrianastraat, 18 jaar, die een eindje verder fietste naast zijn buurmeisje Beatrix van Woerdenbach, ser veerster, 21 jaar. Beiden gingen tegen de grond; de jongeman Van Aken werd evenals de heer Van der Beek met zware inwen dige kneuzingen naar het Bergweg- ziekenhuis gebracht, waar ook hij overleed. Mejuffrouw Van Woerden bach werd met een gapende hoofd wond en ontvellingen over het gehele lichaam naar het Dijkzigt-ziekenhuis gebracht VERNIELD Dimitrios N. die de wagen bestuur de, is met zwaar inwendig letsel naar het St.-Franciscus-gasthuls gebracht, waar hij onmiddellijk werd geope reerd. Hij is in direct levensgevaar. Van de drie andere inzittenden van de wagen, allen in Rotterdam wonen de Grieken, kreeg Alexander Bortei- BERLIJN Ook ten aanzien van de assemblee van ide Wereldraad van Kerken in Uppsala zijn de Oost- duitse autoriteiten blijkbaar van plan, dezelfde harde visum-politiek van de laatste jaren tegenover de kerken te voeren. Gisteren is bekend geworden, dat aan de bisschippen Friedrich Krum- macher en Gottfried Noth, die de Evangelische Kerk in Uppsala zouden vertegenwoordigen, een uitreisvisum is geweigerd. Vakantie zonder ECHTE KOFFIE is als eeo zee zonder zon. kant en klaar gemalen altijd vacnmnvers: óók op reis DEN HAAG Bij de hoofdafde ling bouwzaken onderwijs bestaat een aanzienlijke achterstand in de afdoening van stukken. Staatssecre taris mr. J. H. Grosheide antwoordt dit op vragen van de Tweede Kamer leden Berg en Tans (soc). De achterstand is voornamelijk veroorzaakt door personeelsproble men. Intussen zijn reeds maatregelen genomen ter verhoging van de doel matigheid, al is het zeer moeilijk voor bestaande vacatures geschikte krachten aan te trekken. (Van onze kerkredactie) DEN HAAG De jongeren zijn niet gelukkig met een li turgie voor de hervormde dienst op Palmzondag, waarin gedoopt wordt en jongeren be lijdenis doen. Opnieuw werd door jongeren herhaald, wat zij reeds eerder hadden gevraagd: een scheiding tussen belijdenis en avondmaal. Indertijd is de hervormde jeugd beloofd dat ze meer betrokken zou worden in de besluitvorming op de synode. Gisteren was een delegatie aanwezig om mee te praten over een liturgische kwestie, omdat die te ma ken had tnet het belijdenis doen. Jannie W. Abrahamse uit Sint-Laurens vond dat op het ogen blik het belijdenis doen te veel een toegangsbewijs voor het avondmaal is. Zij wilde die meer het karakter geven van een inzegening in het ambt van gelovige. Ook de andere jongeren reageerden op soortgelijke wijze. Adriaan Basti- aanse vroeg aandacht te schenken, omdat 10.000 jongeren betrokken zijn bij de voorbesprekingen over deze naz uit de Westerstraat, 34 jaar, een op twee plaatsen gebroken arm en een zware hersenschudding. Speiros Stratikos, eveneens uit de Westerstraat, 34 jaar, had een heup fractuur, een zware hersenschudding en schaafwonden. Constantijn Chavi- aros uit de Nieuwe Binnenweg, 31 jaar, had hoofdwonden, een schou derfractuur en een zware hersenschudding. Alle drie gingen naar het Dijkzigt-ziekenhuis. De auto werd geheel vernield. UTRECHT De Nederlandse Studenten Raad organiseert op 22 juni in Utrecht een vergade ring waar hoogleraren, stafle den en studenten gaan praten over een toekomstige Academi sche Raad en de wijze waarop deze haar taak zou moeten ver vullen, alsmede het rapport-Ma- ris. De NSR heeft dit in een brief aan minister Veringa meege deeld en de bewindsman ver zocht geen gewicht te hechten aan een door de Academische Raad op dezelfde dag eventueel uit te brengen advies. De Nederlandse Studenten Raad zegt in de brief aan de minister on der meer dat de volgende overwegin gen aan hei initiatief ten grondslag liggen: 1. De commissie-Maris heeft twee jaar de tijd gehad om een structuur te ontwerpen en daarna nog eens een jaar oïn daar een toelichting bij te stortvloed van kritiek, waarin het rapport nog voordat het gepubliceerd werd ten onder ging. 2. Vervolgens heeft de Acade mische Raad bijna een half jaar de tijd gehad om tot een alternatief te komen. Dat is nog niet gelukt. De nieuwste voorstellen van de dage lijkse raad van de Academische Raad gaan uit van dezelfde basis-principes; zij zijn niets anders dan „Maris in een nieuwe verpakking". 3. De Academische Raad heeft tot nu toe een openbare discussie en een algemene meningsvorming over de organisatorische herstructurering van de universiteiten in de weg gestaan. 4. De Academische Raad voldoet niet aan de opdracht die haar bij haar oprichting is meegegeven, na melijk „om te voorkomen dat de overheid zelf noodgedwongen in be langrijke vraagstukken beslissingen moet nemen zonder dat de directe betrokkenen in onderling overleg en beraad daarover hun oordeel ge vormd en hun mening hebben ken baar gemaakt". j„_. 5. Door de werkwijze en de huidige bedenken. Het resultaat ontlokte een I structuur van de Academische Raad zaak. Dat zijn er „geen 24" voegde hij er aan toe. Zondvloedgebed In het nieuwe liturgisch ontwerp komt ook het zogenaamde „zond vloedgebed" voor uit de oude litur gie. Mejuffrouw R. J. Okken uit Gro ningen zag dat aJs een soort middel eeuws memento mori. Voor haar was de liturgie te veel binnenkerkelijk en te weinig gericht op de dienst aan de naaste. J. J. Grootenboer vond het stuk te „romantisch introvert". De kritiek van de jongeren werd ook geuit door synodeleden. Hoewel de commissie, die het stuk opstelde, het verdedigde was er geen tijd voor een verdere discussie. Het stuk is be doeld als een proef-ontwerp, waar mee nog geëxperimenteerd wordt. Over al dan niet aanvaarding werd dus niet gestemd. Vragen Volgens dit liturgisch ontwerp kan de predikant de volgende vragen stellen: „Wilt gij saamhorig en eenstemmig zijn met de gemeente, die gedoopt is, in de dood en de opstanding van Je zus Christus antwoordt mij dan: „Belijdt gij, dat de Heer uw God is en dat Hij God over de goden is, de Vader van zijn volk en Schepper van de hemelen en de aarde?" „Erkent gij, dat Zijn koninkrijk nabij gekomen is in Jezus de Messias en dat gij geroepen wordt om Hem te volgen? „Vertrouwt ge, dat de Heilige Geest ons leiden zal in alle waarheid en bijstaan tot aan de voleinding?" Jongeren hadden liever „jij" willen zien, maar zeiden ook genoegen te nemen met „U". Maar het „gij" von den zei uit de boze. Ook waren ze allerminst ingenomen met de woor den „saamhorig en eenstemmig". Ze vonden het geheel te mooi van taal om aan te spreken. JERUZALEM Op het internatio nale zionistisch congres, is geen nieu we voorzitter gekozen in de plaats van de afgetreden dr. Nahum Gold- mann. Na tien dagen bijeen te zijn ge weest is dinsdag het congres beëin digd. Een begroting van 325 miljoen dollar is tijdens het congres goedge keurd. is het op 22 juni uit te brengen ad vies op geen enkele wijze een weer gave van de heersende mening in de academische wereld. 6. De dagelijkse raad hanteert het volgende beginsel voor medeverant woordelijkheid van leden van het wetenschappelijk korps en studenten voor de universiteit namelijk: „aan hen moet in beginsel medeverant woordelijkheden gegeven worden, opdat zij zich medebetrokken kunnen voelen bij het functioneren van de universiteit". De NSR daarentegen is de mening toegedaan dat hoogleraren, stafleden en studenten bij de universiteit be trokken zijn, dat zij als volwassenen mede verantwoordelijk zijn voor wat de universiteit met hun werk beoogt te bereiken en bereikt en omdat zij (mede-) verantwoordelijk zijn, heb ben zij recht op zeggenschap. De conclusie kan slechts deze zijn, dat de huidige Academische Raad geen waarde heeft als vertegen woordigend lichaam van de acade mische wereld en dat het door haar uit te brengen advies daarom ook geen enkele waarde heeft als advies van de acadehiische wereld". (Van onze kerkredactie) DEN HAAG Het rapport van prof. dr. H. Berkhof over het ambt is niet van de tafel geveegd door de hervormde synode. Het is ook niet unaniem aanvaard als een mogelijke nieuwe weg naar de toekomst. Het zal in de toekomst wel ter discussie komen van de classes, kerkeraden en gemeenteleden. Misschie vatte prof. dr. A. J. Bronkhorst de langdurige en soms verwarde discussie nog het best sa men, toen hij zei dat de synode naar aanleiding van dit rapport moest besluiten of ze in het ambt alles bij het oude wilde laten en dan het rapport terzijde leggen of nieuwe wegen wilde gaan zoeken voor de toekomst die vanuit dit rapport inderdaad getrokken kunnen worden. Het probleem na de discussie was gisteravond om half twaalf dat de synode eigenlijk die keus niet wilde aanvaarden of nog niet wilde aan vaarden. Helemaal zeggen: deze weg van Berkhof willen wij gaan, durfde ze niet. Maar evenmin wilde ze zeg gen: dan laten we alles bij het oude. In wezen stonden prof. Berkhof, met zijn rapport dat ds. F. H. Landsman wilde doorzenden naar de classes, en ds. K. Exalto tegenover elkaar. De laatste wilde dat de syno de ook naast het rapport-Berkhof inzage zou krijgen in het oude rapport, dat alleen de raad voor de zaken van kerk en theologie heeft bereikt en toen in een mist van te genstellingen is verdwenen, om pas daarna een uitspraak te doen. Combinatie Ds. M. A. Krop van Groningen pro beerde een soort combinatie van bei de voorstellen aangenomen te krij gen. Omdat geen van de drie voorstellen een meerderheid kreeg (Landsman 21, Exalto 13 en Krop 11 stemmen voor) moest na de avondsoep nog verder beslist worden hoe er gehandeld moest worden. Plotseling trok toen ds. Exalto zijn voorstel in ten gunste van dat van Krop. Het door ds. Landsman inge diende voorstel rapport-Berkhof doorzenden naar de classes werd verworpen met 25 tegen 21 stemmen. Het voorstel-Krop werd aangenomen met 26 tegen 24 ^temmen. Maar door dé wijze waarop de voorstellen wa ren geformuleerd, was nog geen hel der inzicht gekregen over de vraag hoe de synode Jnxi eigenlijk stond te genover het rapport-Berkhof-sec. Het gevolg is nu, dat in de komen de tijd in de discussie over het ambt een rapport betrokken zal worden, dat eigenlijk nooit bestaan heeft. Bij- (Van onze kerkredactie) DRIEBERGEN De nieuwe dag was vannacht net begonnen toen de hervormde synode zijn laatste stem ming hield. Met 21 tegen 20 stemmen er waren al wat synodeleden naar bed werd het advies, gegeven aan de hervormde gemeente van Deven ter, goedgekeurd om de kerk af te staan aan de moslims voor hun ge bedsdiensten. Oorspronkelijk werd gedacht dat dit een advies was van de Raad voor Zending. Tijdens de late discussie bleek dat het een persoonlijk advies was geweest van ds. P. J. Mackaay, dat gedekt werd door zijn collega's van Oegstgeest. Vanuit de classis Deventer had de heer Joh. Konijnenberg het oordeel van de synode gevraagd over dit ad vies. Zowel prof. dr. H. Jonker als ds. P. Kikstra waren van mening dat de gemeente van Deventer een andere weg had moeten gaan. Ze zouden er geen bezwaar tegen gehad hebben als de gemeente geld beschikbaar had gesteld om een ruimte voor de diensten van de maand der gebeden (de zgn. rama dan) te geven, maar de kerk had nooit mogen worden afgestaan. „Je mag niet gastvrij zijn tegenover een andere god", zei prof. Jonker. Ouderling P. van Kleunen en ds. P. Koeman uit Bruchem spraken zich tegen het advies uit. Ds. P. J. Mac kaay verdedigde het. Hij meende dat de kerk onder deze geste niet uit kon, maar had de gemeente wel dui delijk gezegd, dat zij haar leden en de mensen in Deventer duidelijk moest maken via de kansel, de kerkelijke pers en persconferenties, dat het er hierbij zeker niet om gaat dat de kerk zegt dat Allah ook de god en vader van Christus is. na veertien jaar lang heeft een com missie daaraan gewerkt. Toen het in de Raad voor de zaken van kerk en theologie besproken werd, bleek dat leden van de commissie dit rapport toch eigenlijk niet wilden aanvaar den, waardoor die commissie uiteen viel. Nu moet dit oude rapport, waar dus geen commissie in zijn geheel achterstaat, tóch dienen om de syno de voor te lichten en eventueel straks ook het kerkvolk, als de synode ten minste op een komende zitting besluit dit rapport met het herschre ven rapport-Berkhof in te zenden. Kritiek Tegen het rapport van Berkhof werd kritiek geuit, die in veel op zichten niet ter zake was. Zo werd gesteld dat hij de ouderling geheel wilde laten vervallen. Deze gedachte, zo antwoordde prof. Berkhof, berust te geheel op een misverstand. Prof. Berkhof wilde de ouderling niet laten vallen, maar hem integen deel volledig laten delen in alle rech ten van het ambt Hij meent dat bij Calvijn reeds een weg gekozen is die vol onduidelijkheden zit De predikant mag wel Woord en sacrament bedienen, de ouderling niet. Er wordt gezegd dat de ambten gelijk zijn, maar in wezen is een ou derling maar een halve predikant. Prof. Berkhof wil een ouderling die. als er geen predikant is, het recht heeft om voor te gaan in de dienst des Woords en om de sacra menten te bedienen, zoals dit reeds nu in vele Vrije Evangelische Ge meenten de gewoonte is. Een ander misverstand is, dat ge zegd werd dat Berkhof de gerefor meerde kerkstructuur wil wijzigen. Dr. W. A. Nijenhuis zei al dat de visie van Berkhof volkomen gerefor meerd is en ook Berkhof zelf verde digde het gereformeerde karakter van zijn rapport Ver vreemden Dit misverstand werd in de hand gewerkt door de opmerking van prof. Berkhof, dat hij wilde dat de her vormde kerk enigszins zou vervreem den van de gereformeerde traditie Later erkende hij dat hij een ver keerd gebruik gemaakt had van dit woord. Hij wilde die traditie niet de rug toekeren, maar er op een zekere afstand van gaan staan om eens op nieuw op basis van de Bijbel te be kijken wat nu werkelijk schriftuur lijk is. Zo bleek uit de vragen van de sy nodeleden en de antwoorden van Berkhof, dat er nog wel meer misverstanden waren. Maar ook bleek dat er principiële verschillen waren. Een van deze principiële verschil len werd naar voren gebracht door prof. dr. H. Jonker. Hij zei dat Berk hof het ambt te veel laat opkomen uit de gemeente. Hij wilde een ambt dat rechtstreeks van God is gegeven, wel aan de gemeente, maar er toch een beetje los van. Deze visie, zei Berkhof, leidt direct naar het ambt van predikant en dan is er eigenlijk geen plaats meer voor de ouderling en de diaken. Dat had prof. Jonker ook zelf eigenlijk al toe gegeven, toen hij erkende dat hij ei- MEPPEL Op 71-jarige leeftijd is overleden de bekende gereformeerde predikant ds. Y. K. Vellenga te Mep- pel. Ds. Vellenga was een man van gezag op de synodes, die goed voor zijn mening uitkwam en was vooral bekend als de eindredacteur van het Gereformeerd kerkblad voor Drente en Overijssel. Van 1927 tot aan zijn emeritaat op 1 januari 1967 was ds. Vellenga pre dikant te Meppel. Ondanks vele be roepen, niet het minst uit Rotterdam, bleef hij deze plaats trouw tot hij toen hij al zeventig was om ge zondheidsredenen met emeritaat ging. Ds. Vellenga werd geboren in Scharnegoutum, studeerde aan de VU en aanvaardde in 1924 zijn ambt in Oosterzee. Later ging hij naar Mep- pel. De begrafenis is zaterdag om twaalf uur op de algemene begraaf plaats te Meppel. na een rouwdienst in de aula van de begraafplaats, die om tien voor half twaalf aanvangt. BRUSSEL Twintig Vlaamse en Franstalige kranten, die gezamenlijk de meerderheid bezitten van de dagbladoplage in België hebben gisteren een unie opgericht. Hierin zullen de bladen op technisch en advertentiegebied samenwerken, maar op redactioneel, financieel en juridisch terrein blijven ze onafhankelijk. In de Belgische krantenwereld zijn nu alleen de socialistische bladen niet bij een groepering aangesloten. De Vlaamse kranten De Standaard, de Gazet van Antwerpen en Het belang van Limburg padden in januari al een groe pering gevormd voor samenwerking op advertentiegebied. genlijk alleen de gewone gemeente predikant als volop in het ambt zag staan. Ieder ander staat maar half in het ambt, meende hij. Berkhof zei dat op die manier de predikant centraal staat, met de ou derling en de diaken als assistenten naast hem. Dat is een visie die veel leeft, vooral waar de dominee spreekt over „mijn ouderlingen en diakenen". Maar Berkhof wil een to taal andere weg op, waardoor ook de ouderling en de diaken volop aan het ambt deel kan hebben. Luthers Volgens prof. Jonker, zo verduide lijkte prof. Berkhof nog tijdens zijn antwoord op de kritiek, is het ambt wel als instrument aan de gemeente gebonden, maar niet essentieel voor de gemeente. „Ik wil dat het zowel instrumenteel als essentieel voor de gemeente zal zijn. Christus schenkt zijn ambten aan de gemeente". Het merkwaardige van deze discus sie was dat het rapport door de aan wezige leden van de Gereformeerde bond unaniem als niet goed gerefor meerd werd afgewezen en ook wel door een aantal anderen maar dat prof. Berkhof een man als prof. Jon ker toevoegde: „Uw denken is Lu thers." In ieder geval zal prof. Berkhof nu zijn rapport herschrijven en daarbij zoveel mogelijk rekening houden met de vragen en kritiek van de synode. De hoofdlijn zal echter hetzelfde blij ven. Al kreeg prof. Berkhof veel kritiek te horen, toch kreeg hij ook het langste applaus dat waarschijnlijk ooit op een synode aan iemand is gegeven. In dat applaus was vooral de waardering verwerkt die Berkhof verdiende voor zijn knap en sympa thiek antwoord op alle kritiek, maar ook toch wel voor zijn enorm stuk werk dat ongetwijfeld in de verdere discussie over het ambt een belang rijke rol zal gaan spelen. SCHIPHOL e=i Een delegatie van de Nigeriaanse christelijke kerken is gisteren van Schiphol vertrokken na een bezoek te hebben gebracht aan de hervormde synode in Driebergen en kardinaal Alfrink. Zij hebben een beroep gedaan de invloed aan te wenden inzake een verzoening tussen beide strijdende partijen: Nigeria en Biafra. In meer west-Europese landen heb ben zij leiders van christelijke ker ken steun gevraagd. Zij hebben Ita lië, Zwitserland, Duitsland, en Zwe den bezocht. Camping, caravan, zomerhuis, bergen, bossen, zee, neem - kant en klaar - van thuis ECHTE KOFFIE meet kant en klaar gemalen altijd vacaomvers; óók op reif Protest ter synode over seminarium (Van onze kerkredactie) DEN HAAG Honderd her vormde predikanten zijn ver ontrust over de toekomst van het theologisch seminarium, waar alle hervormde aanstaan de predikanten nog een na- opleiding krijgen. Zij hebben zich tot de synode gericht, om dat het moderamen besloten zou hebben geen derde man in het rectorium te benoemen. Op het ogenblik is dr. J. M. de Jong rector en dr. Beeker con-rector. De honderd predikanten schrijven: „Wij vragen ons af of dat bericht niet alle aandacht van uw vergade ring verdient, gezien de belangen die hier op het spel staan." „Het seminarium is ftnmers voor een groeiend aantal predikanten een geestelijk centrum geworden van groot belang, zowel theologisch als pastoraal. Predikanten-conferenties, thema-studieweken, studiegroepen van oud semesterleden, persoonlijke pastorale begeleiding: zij zijn uit het leven van velen niet meer weg te denken en nemen in omvang gedurig toe." „Wij spreken de nadrukkelijke wens uit, dat het u dan ook mogelijk-s zal zijn de beslissing van uw mode- ramen in duscussie te nemen?* Dè honderd predilkanten zijn bang" dat de beslissing fnuikend zal werk- ken op de groei van het werk. De brief is onder meer ondertekend door de synodeleden ds. P. Kikstra van Op- humus Mijjes van Amsterdam. Uit Alers en ds. Th. M. Loran, uil Den Haag ds. B. Duisterhof en ds. P. Lugtigheid sr. Uit Leiden de rooms- katholieke priester L. J. Oudejans. Niet door, maar al vóór contact met academiepredikanten (Van onze kerkredactie) DRIEBERGEN Enkele afgevaar digden spraken gisteren hun bezorgd heid uit op de hervormde synode over het werk van de studentenpre dikanten. Wordt, zo vroeg bijvoor beeld ouderling D. Dooren uit Mid- delstum, de studentengemeenschap geen kerk in de kerk. Hij klaagde dat vele studenten zich in de gewone ge meenten meer thuis voelen. Antwoord van de studentenpredi kanten: de meeste studenten zijn al vervreemd van die gemeenten voor ze aan de universiteit gaan studeren. Ook prof. dr. H. Jonker uitte een dergelijke klacht. De band wordt steeds slapper, zei hij. Hij erkende dat het studentenwerk moeilijk is, maar hij meende toch dat de studen ten wat meer zelfverloochening moe ten leren om met de andere gemeen teleden samen Christus te belijden. Hij constateerde dat het werk van de studentenpredikanten althans vol gens het verslag, eenzijdig is. Er wordt te veel nadruk gelegd op de dienst, te weinig op het feit dat het evangelie ook uitgedragen wordt in de verkondiging en de waarheid, de leer. APELDOORN In de leeftijd van 85 jaar is te Apeldoorn overleden ds. Sietse Doornbos, emeritus-predikant van de gereformeerde kerk van Amsterdam. In de hoofdstad stond de predikant vele jaren, namelijk van 1921 tot 1950, waar hij bijzondere aandacht had voor het evangelisatiewerk en het werk onder de joden. In zijn eerste plaats Doetinchem werd hij in 1909 predikant. In 1917 ging hij naar 's-Hertogenbosch om in 1921 zich in Amsterdam te vestigen. In Apeldoorn zal donderdag om half zeven een rouwdienst worden gehouden in het gebouw „De Loo- hofwaar de predikant de laatste ja ren heeft gewoond. Zijn begrafenis is vrijdag om een uur op de begraafplaats Zorgvlied te Amsterdam. Ds. J. A. Eekhof gaf toe dat het moeilijk is om de studenten te oriënteren aan de kerk en trouw te leren aan de empirische gemeente. De kerk maakt het de jongeren op tal van punten niet al te gemakke lijk. Niet alleen studenten hebben moeite met het vinden van aanslui ting, dat geldt ook voo andere groe pen jongeren. Ds. R. Zuurmond, de academiepre dikant uit Delft, merkte op dat de studenten niet door dit werk ver vreemden, maar dat de studentenpre dikanten in aanraking komen met vele jongeren die voorheen al ver vreemd zijn van de kerk. Ds. F. N. M. Nijssen had bezwaar tegen de uitdrukking „gewone ge meente". Dat doet het voorkomen, alsof die de enige juiste gemeente zou zijn. Dan wordt verloochend dat de kerk veelvormig kan zijn in een heid. Het is goed dat de plaatselijke gemeente solidariteit vraagt van de studenten, maar dan moet de ge meente zelf solidair in de wereld staan. NED. HERV. KERF Beroepen te Schoonrewoerd: A. Wis- gerhof te Veenendaal; te Zoetermeer (vac. K. H. v. Wingerden - toez.): H. Goedhart te Rotterdam-Delfshaven; te Amsterdam (Oranjekerkgem.-B): dr. C. Graafland te Veenendaal. Aangenomen naar Haarlem-Schoten: B. W. Vermaat te St Nicolaasga. Bedankt voor Goudswaard: J. Kruyt te Rotterdam-Hillegersberg. Benoemd tot directeur vormingsc. Oolgaardt te Arnhem: J. Ponne, voor ganger NP3 te Huizen (N.H,). Beroepbaarstelling: kand. W. Schaap, Kapelweg 1, De Bilt (U.) en kand. B. Wallet, Lessinglaan 28, Utrecht, GEREF. KERKEN Beroepen te Nieuwolda-Woldendorp (Gr.) en te Oosterend-Bozum (Fr): kand. C. Zeeman te Marken; te Wad- dinxveen (vac. J. Snoey): L. Buiten huls te Oosterwolde; te Bovensmilde: kand. D. Braam te Leiderdorp; te Har- melen en te Linschoten: W. J. Markus te Wateringen. GEREF. KERKEN (vrtfgem.) Beroepen te Capelle a. d. IJssel: B. v. Zuylekom te Bergentheim. Bedankt voor Ommen: A. Jagersma te Groningen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1968 | | pagina 2