RIJNMOND VOLDOET NIET JAMIN Brandt onverwacht in Oost-Berlijn Commentaren AUTORACE IN LATE AVOND LEIDT TOT BLOEDBAD Rijles veel te goedkoop Het Kwartet SENATOR VAN DEN BERGH: NIEUWE PROVINCIE VORMEN BEJAARDEN OP BEZOEK BIJ KONINGIN JULIANA Protest tegen Oostduitse actie Conserveermachine Veel sterker leger in Z.-Vietnam Zwaar apparaat en te geringe bevoegdheden U volkorenbiscuits SPREUK HIT WIER Kans op bui „Scharrelaars in ons beroep weren" Geen belasting aow-trekkers Nieuwe leidis e Courant Directeur: F. Diemer Hoofdredacteur: Dr. E. Diemer Hoofdkantoor Leiden Steenstraat 37 CHRISTELIJK NATIONAAL DAGBLAD Postbus 76 Telefoon 3144-1 Giro 58936 ..Stantvastich is ghebleven mijn hert in teghenspoet!" Abonnementsprijzen p. w. 1,04, p. m. 4,45, p. kw. 13,35 Woensdag 19 juni 1968 - 49ste jaargang vooraanstaande prot. christelijke dagbladen Nieuwe Klachtendienst bezorging 18.00—19.00 uur Terwijl de Rijnmondraad en de Rotter damse gemeenteraad zich intensief bezig houden met de toekomst van het Openhaar Lichaam Rijnmond, dat nu drie jaar „draait", heeft het liberale Eerste-Kamer- lid Sydney van den Bergh ook al on omwonden zyn mening weergegeven: in de plaats van Rijnmond moet er een nieu we provincie komen. Senator Van den Bergh Het Haags Bejaardenkoor van de Stichting Unie van Vrouwelijke Vrij willigers heeft koningin Juliana gisteren een zanghvlde gebracht. De Koningin sprak daarna geruime tijd met leden van het koor. WEST-BERLIJN De Westduitse minister van buitenlandse zaken, Willy Brandt, heeft gisteren onverwacht in Oost-Berlijn een gesprek gehad met de Russische ambassadeur in Oost- Duitsland. Abrasimof. Het is wel zeker dat ze uitvoering van gedach ten hebben gewisseld over de jongste Oostduitse maatregelen ten aanzien van het verkeer en het vervoer naar West-Berlijn via Oostduits grond gebied. Dr. John Feemster van de univer siteit van Minnesota demonstreert een „conserveermachine", die ge bruikt kan worden bij transplan taties van harten en andere or ganen. De machine kan gemakkelijk aan boord worden genomen van een vliegtuig om een hart, lever of nier snel naar een ander land of werelddeel over te brengen. Op de foto: dr. Feemster met het hart van een dier. Vorige week zaterdag had Brandt al gezegd dat de Westduitse regering hierover rechtstreeks contact met de Sowjetunie zou opnemen. Maar het gesprek van gisteren geschiedde op uitnodiging van ambassadeur Abra simof. Overigens had hij Brandt niet geïnviteerd als minister van buiten landse zaken maar als voorzitter van de Westduitse Sociaal-democratische partij. Willy Brandt verbleef ruim acht uur op Oostduits grondgebied. Voor het laatst was hij in Oost-Berlijn in oktober 1966, toen Brandt nog burge meester van het westelijke stadsdeel was. Ook toen sprak hij met ambas sadeur Abrasimof. ISiet aangehouden De Westduitse minister was gister middag in een auto met een Russisch diplomatiek nummerbord bij Check point Charlie de grens gepasseerd. Zodoende werd de wagen bij de „Muur" niet door de politie aange houden en onderzocht. Via een andere grenspost keerde hij kort na midder nacht terug naar West-Berlijn, waar hij woont. Nog vanmorgen is hij naar Bonn gevlogen om zijn collega's in te lichten. Het Westduitse ministerie van bui tenlandse zaken heeft slechts meege deeld dat Brandt en Abrasimof over „zaken van algemeen belang" hadden besproken. Bondskanselier Kiesin- SAIGON President Thieu van Zuid-Vietnam heeft vandaag de alge mene mobilisatie afgekondigd. Zater dag keurde het parlement een wet hiervoor goed. Nu kunnen alle Viet- namezen van 18 tot 38 jaar onder de wapenen geroepen en de bewoners van 39 tot 50 jaar zullen bij de reser ve worden ingedeeld. De regering wil de troepenmacht van Zuid-Vietnam uitbreiden met 268.000 man tot meer dan een miljoen soldaten in actieve dienst. Amerikanen vrezen dat de algeme ne mobilisatie een schadelijke uit werking kan hebben op de Zuidviet- namese economie die niet in verhou ding staat tot de toegenomen militai re macht. V raagteken Maar de Vietnamezen willen een zo groot mogelijk leger hebben voor het geval de Amerikaanse troepen zullen worden teruggetrokken, bijvoorbeeld na de presidentsverkiezingen van no vember. Secretaris-generaal Thant van de Verenigde Naties vreest dat de im passe in het vredesoverleg tussen Amerika en Noord-Vietnam nog lang zal duren, omdat beide partijen reke nen op een militaire overwinning. Thant zei niet regelmatig in contact te staan met de Amerikaanse en Noordvietnamese onderhandelaars in Parijs (die vandaag voor de negende maal zijn bijeengekomen), maar dat hij mogelijk later zich weer met de kwestie-Vietnam zal gaan bezighou den. ger en de Westelijke geallieerden waren van het bezoek in kennis ge steld. Waarnemers in Bonn denken dat Brandt by de ambassadeur ernstig geprotesteerd heeft tegen de Oost duitse maatregelen. In het weekeinde is bovendien de Westduitse ambassa deur in Moskou, Allardt, in Bonn ge weest. Ook met hem heeft Brandt de maatregelen besproken. Vermoedelijk zal West-Duitsland nog deze week meedelen welke stap pen zullen worden ondernomen in verband met de Oostduitse actie. DEN HAAG De proef met het Openbaar lichaam Rijnmond dreigt volgens het liberale Eerste-Kamerlid Sydney van den Bergh op een mislukking uit te lopen. Daarom pleitte hij gisteren in de Senaat voor de vorming van een nieuwe provincie, die het tegenwoordige gebied van Rijnmond, Zeeland en het tussenliggende deel van Zuid-Holland zou moeten omvatten. De heer Van den Bergh, die zijn persoonlijke mening gaf, vindt het Rijnmond-apparaat veel te zwaar. Bovendien heeft Rijnmond te gerin ge 'bevoegdheden en niet voldoende werk. De poging om naast gemeente, provincie en Rijk een vierde be stuurslaag in het leven te roepen, kan alleen aanleiding geven tot op onthoud en extra kosten. Omdat de huidige opzet van het Openbaar Lichaam niet voldoet en niet kan voldoen, moet er snel iets verande ren. Beter ten halve gekeerd dan ten hele gedwaald, zei de heer Van den Bergh bij de 'behandeling van de begroting van binnenlandse za ken. Algemeen belang In de nieuwe provincie zouden de gemeenten rondom Rotterdam, om het algemeen belang te dienen, nauw met Rotterdam moeten sa menwerken. De moeilijkheden met de Maasstad worden slechts ver groot als men Rijnmond nog meer bevoegdheden zou geven. Staatssecretaris mry C. van Veëüï volstond na de tiradi van de iheer Van den Bergh met de opmerking dat de regering een definitief stand punt zal 'bepalen nadat de Rijnmond- raad dit najaar het eindlrapport over zijn bevoegdheden, zijn taak e.d. zal hebben uitgebracht. morgen voordeel 300 gram van 69 voor 59 niet duur wel heerlijk BETALING ABONNEMENT Wij verzoeken onze abonnees, die gewend zijn het abonnementsgeld te gireren, gaarne vóór 1 juli a.s. 13.35 kwartaal ol fm m r voor de maand 4.43 juü over te schrijven op onze post rekening nr. 5.89.36. De abonnees, die gewoonlijk per kwitantie betalen, doch inmiddels in het bezit zijn van een post rekening. wordt eveneens verzocht, ter besparing van incassokosten, bovenstaand bedrag te gireren. Uiteraard geldt dit bericht NIET \-oor abonnees die ons een machti ging tot automatische afschrijving hebben verstrekt. PANAMA De Panamese re gering heeft bepaald dat thans Pa namese schepen weer alle 'havens mogen aandoen. Sedert de breuk tussen Panama en Cuba in 1961 mochten Panamese schepen geen communistische havens binnenlo pen. Er zijn mensen, die nooit hun trots afleggenals zij inspec tie houden van hun fouten, doen zij dat te paard. MASSON TILANUS: ook schot voor de boeg pagina 7 „Kunt u niet ergens anders gaan zitten? We hebben een vertrouwe lijk gesprek." DE BILT In het afgelopen etmaal bleven de luchtdrukver- schillen boven West-Europa klein. In de aanwezige vochtige lucht, die hierdoor praktisch tot stilstand kwam, vormde zich in ons land vannacht plaatselijk mist. Een boven Rusland gelegen hogedrukgebied, dat in zijn om geving warm en zonnig weer veroorzaakte, trekt langzaam verder naar het oosten. Een de pressie ten zuiden van IJsland breidt zich naar de Britse eilan den uit. Onder invloed hiervan zal de wind in ons land uit zuidelijke richtingen gaan waai en. DE BILT Veranderlijke bewolking met plaatselijk enke le buien. Tot matige toenemende zuidwestelijke wind. Lagere mid- dagtemperaturen. Strandweer In de ochtenduren enige zee- mist maar in de middag ook enkele zonnige perioden. Een kleine buienQcans, maar ook morgen overwegend droog. Ma tige wind tussen zuid- en zuid west. Temperatuur 18 a 19 gra den, zeewater 16 graden. Vooruitzichten: Af en toe wat zon maar nog licht wisselvallig en iets te koel, waardoor in zijn geheel matig strandweer. Verdeeld links AAN onze confessionele partijen ia 1 vaak verweten, dat zij binnen onze politiek onwenzenlijke verschil len scheppen en dat de lijnen anders j lopen dan zij aangeven. Een goede remedie tegen dit verwijt is: opmerkzaam te maken op de ver warring buiten de confessionele par- tijen. Op dit ogenblik is die laatste verwar - ring levensgroot in de discussie over wat een dusgenaamde „progressieve concentratie" zoal zou mogen omvat ten. Heel die discussie wijst op onderlinge machteloosheid. De PSP wil D'66 er niet bü hebben: D'66 wil de PSP. maar op voorwaarde dat ze klein van omvang blyft, en nog wat van derge- lyk geharrewar meer. De verwarring wordt nog groter voor wie de onderscheiden partyprograms onder de loep neemt; over bclangryke zaken wordt geheel verschillend ge dacht. Het is ons wel. Maar een zinnig mens kan zich niet aan de indruk onttrek ken, dat bovenvermeld verwyt aan de confessionele partyen voornamelyk moet dienen om de aandacht van de spraakverwarring-binnen-links af te leiden. Omroepen J^E by velen gangbare opvatting dal er hoog nodig heel veel moet ver anderen gaat ook aan de wereld van de omroep niet voorby. Destijds moest er beslist een nationale omroep verschynen. Er is uiteraard niets van gekomen. Het paste ook niet by ons volk. Thans is met name de VPRO zy het voorlopig nog even doelloos als yverig zoekende naar nieuwe in zichten. Dat gaat met zoveel interne, maar tevens naar buiten uitbrekende ruzies gepaard, dat, wanneer er eens een weekje niet van blykt. men zich afvraagt: wat zou er met de VPRO aan de hand zyn? Intussen is ook de VARA op het to neel verschenen met voornemens tot de lezer raadt het al grotere openheid. Deze omroep wil kenneiyk een tehuis worden óók voor belang stellenden uit PSP. D'66 en Radicalen. Wc zullen de resultaten van al dit ge zoek by VPRO en VARA straks wel op ons scherm zien verschijnen. Of het altyd met voldoening zal zyn, is een tweede. Twee dodenzes zwaar gewonden (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM Als het waar is wat een getuige de politie ver telde, is het een race van Schie dam naar Rotterdam met een Chevrolet en een zwarte Mer cedes geweest, die vannacht twee doden en vijf zeer ernstig gewonden kostte. Deze getuigenverklaring is nog niet bevestigd en de politie verzoekt dan ook de bestuurder van een zwarte Mercedes-auto, die tijdens het onge luk met grote snelheid vlak voor de Chevrolet zou moeten hebben gere den, zich in verbinding te stellen met het Rotterdamse politiebureau Mar- coniplein, telefoon 010 - 143.144. - Volgens een getuige zou de Che vrolet deze Mercedes even voor het ongeluk van achteren hebben ge raakt. Vast staal, dat even na half elf gisteravond de Chevrolet, bestuurd door de in Rotterdam wonende Griek Dimitrios N. 39 jaar, met een snel heid van meer dan honderd kilome ter per uur uit Schiedam over de Schiedamscweg kwam stuiven. Ter hoogte van de Franselaan raakte de ze auto een lichtmast, de wagen schoot door de afscheiding en vloog het fietspad op, smakte daar een bromfietser en drie fietsers tegen de UTRECHT „Zonder overdrijving kan worden gezegd dat zelfs de hoogste lesprijs in ons land nog te laag is. De economische situatie in de rijschoolwereld is betreurenswaardig slecht. Men moet te lang werken te gen een te laag terief." Deze klacht uitte vanmiddag de heer C. L. Leenders. voorzitter van de sectie autorijscholen van de Fe deratie van Nederlandse organisaties voor het personenvervoer. Hij vond dat de slechte econo mische situatie van nadelige invloed is op de rijopleiding en dat deze me de een belemmering is voor de ver keersveiligheid. „De overheid moet maatregelen nemen om het scharre laars en gelukzoekers in onze be drijfstak zo moeilijk mogelijk te ma ken: in dit beroep dienen de misluk kelingen in de maatschappij en de vrije-tijdsbesteders met krachtige hand te worden geweerd". grond en verpletterde bij het Marco- niplein (waar de Schiedamscweg Rot terdam binnenkomt) zich tegen een lichtmast. De Chevrolet raakte op het fietspad eerst de fietser R. v. d. Hoff, kantoorbediende, uit de Kastanjesin- 2e. 23 jaar. Deze werd met ontvellin gen over het gehele lichaam, een lin kerarmbreuk. een hersenschudding en een gescheurde nier naar het Bergwegziekenhuis gebracht. Vervolgens reed de wagen tegen de bromfietser W. van der Beek uit de Bloklandstraat. 77 jaar, die met zwa re inwendige kneuzingen naar het Beneden: de zware autodie zo veel onheil aanrichtte, is tegen een lichtmast bij het Marconi- plein tot stilstand gekomen. Bergwegziekenhuis is gebracht en kort daarop overleed. Voor vervolg zie pag. 2 DEN HAAG Zonder debat is de Tweede Kamer gisteren akkoord ge gaan met het voorstel de belasting vrije voet over 1968 op te trekken. Alle belastingbedragen van 60 of minder vervallen. Dit betekent dat aow-aww-trekkers, wanneer ze ver- i der geen inkomen hebben dan even- I tueel kinderbijslag, over 1968 geen belasting hoeven te betalen. Boven: de wrakken van brom fiets en fietsen met enkele ver loren kledingstukken en wat verspreide bagage, als een alpi nopet, een afgerukte hak van een schoen, een doos en wat riemen r.'? trieste getuigen van het dra ma op het fietspad van de Schie- damseweg.

Nieuwe Leidsche Courant | 1968 | | pagina 1