VEEL GELD MAAR INDONESIË Charles kreeg de Kouseband Commentaar Buta gasstel ontploft en vernielt oud woonhuis JAMIN Minimum w.a. bedrag drastisch omhoog Het Kwartet NIEUWE INVESTERINGEN OVEREENKOMST GETEKEND GEEN „HULPVERLENING Zekerheid dat straks kapitaal terugkomt Koningin ontving oogartsen Een gewonde en enorme ravage Amerika blijft Bonn steunen 49. Visserij verbod bij Engeland? Hanes verdedigt James Ray Nigerianen nemen toestel in beslag Nieuwe Leidse Courant Directeur: F. Dienier Hoofdredacteur: Dr. E. Diemer Hoofdkantoor Leiden CHRISTELIJK NATIONAAL DAGBLAD ..Stantvastich is ghebleven mijn hert in tcghenspoet!" Dinsdag 18 juni 1968 - 49ste jaargang vooraanstaande prot. christelijke dagbladen - Steenstraat 37 Telefoon 31441 Giro 58936 Abonnementsprijzen p. w. 1,04, p. m. 4,45, p. kw. 13,35 Klachtendienst bezorging 18.00—19.00 uur Op de foto van links naar rechts de Indonesische ambassadeur in ons land, generaal-majoor Taswin, de directeur-generaal voor buitenlandse economi sche betrekkingen, dr. W. P. van Oorschot, die voor Ne derland tekende, en de Indo nesische directeur-generaal voor buitenlandse economi sche betrekkingen, mr. Ismael Thajeb. 9» Door sentimentele liederen worden velen meer geroerd dan door ongelukkige men sen. WEISS Zending en Werelddiakonaat gaan samen pagina 2 „Ik moet een felicitatiekaart voor mijn tante hebben. Is er één met muizen er op?" DE BILT Tussen een hoge- drukgebied boven West-Rusland en een depressie bij IJsland trok gisteren een storing, vergezeld van regen en onweersbuien, over onze omgeving naar de Noordzee. Boven Spanje bevond zich van morgen een nieuwe storing, die in zijn omgeving plaatselijk on weer veroorzaakt. Deze storing trekt over Frankrijk naar het noorden en kan plaatselijk in ons land een regen- of onweersbui veroorzaken. Bij een zwakke zui delijke wind zullen de temperatu ren iets hoger worden dan van daag. DE BILT Half tot zwaar bewolkt met plaatselijk enkele buien en vannacht hier en daar mist. Zwakke tot matige winnd ui tzuidelijke richtingen. Iets hogere temperaturen overdag. Strandweer Het storingsgebied met enkele buien trekt nu naar de Noordzee weg, gevolgd door zonnige perio den. Een matige wind tussen oost en zuid voert weer wat warmere lucht aan van 20 tot 22 graden, zeewater 16 graden. Vooruitzichten: Zomerse perio den, maar via Frankrijk komt weer een onweerstoring naderbij waardoor tegen morgenavond de onweerkans opnieuw toeneemt. SCHIPHOL Al is de overeenkomst voor economische samen werking tussen Nederland en Indonesië, die gisteren door de ge mengde commissie in Den Haag is geparafeerd, nog niet officieel bekrachtigd met de handtekeningen van de ministers van buiten landse zaken, Luns en Malik, toch is met nieuwe investeringen van Nederland in Indonesië al een flink begin gemaakt. Bij het vertrek van enkele Indone sische leden van de commissie werd op Schiphol een summiere opsom ming gegeven van de belangrijkste Nederlandse bedrijven die al in Indo nesië actief zijn: Van Swaay, Philips, Unilever, (zij het de Britse tak), Hei- neken, Enco, Van Houten (langs een omweg), de Friesland, Chemische fa briek Naarden, de Billiton, Fijnhout, Schreiner, Decorienp (dochter van de Hollandse Beton Mij), VMF, Letter gieterij Amsterdam en Heldring en Pierson. Daarnaast bestaan uitgewerkte plannen voor investeringen bij de Nederlandse Overzee Bank, de ABN, Britse troonopvolger WINDSOR Ko ningin Elizabeth van Engeland heeft gisteren haar oud ste zoon, prins Charles, tot ridder in de orde van de Kouseband gesla gen, een onder scheiding die slechts voor enkelen is weggelegd. In de troonzaal van het kasteel van Windsor legde de vorstin achter eenvolgens een zwaard op de rech ter- en de linker schouder van de ,voor haar neerge knielde zoon. Daar na bevestigde zij, bijgestaan door twee ridders de fluwelen kouse band onder zijn linkerknie. Charles Philip Arthur George, prins van Wales, studeert op het ogenblik aan de universiteit van Cambrige. De Britse troonopvolger werd op 14 no vember 1948 geboren en is dus nu ne gentien jaar. Toen zijn moeder in 1952 de troon besteeg, werd hij automatisch Hertog van Cornwall in Engeland en Hertog van Rothesay in Schotland. En zes jaar later verleende de Koningin hem ter gelegenheid van de Gemenebest-Spelen in Cardiff de waardigheid van Prins yan Wales en Graaf yan Chester. Premie auto f20 per jaar hoger DEN HAAG De regering heeft bepaald dat het minimum bedrag voor de verplichte ver zekering tegen de gevolgen van wettelijke aansprakelijkheid mo torvoertuigen aanzienlijk moet worden opgetrokken. De verho ging gaat reeds op 1 juli in; voor motorvoertuigen zonder kente ken (bromfietsen, landbouw trekkers e.d.) op 1 maart vol gend jaar. De nieuwe bedragen zijn: 400.000 (nu 250.0001 per motor voertuig en per gebeurtenis; 75.000 50.000) per te vervoeren persoon voor autobussen, met een maxi mum van 1.500.000 1.000.000) per gebeurtenis 15.000 10.000) voor schade aan goederen van reizigers, voor autobussen e.d Ook de franchïsebepalingen worden gewijzigd. Verzekeringsmaatschappijen mogen het eigen risico verdubbelen van 50 tot 100. Het waarborgfonds motorverkeer houdt eveneens dit nieuwe eigen-risico bedrag aan wanneer degene die de schade moet betalen, is vrijgesteld van de verzekeringsplicht. In alle andere gevallen geldt een bedrag van 150 100. «Dit fonds mag pas worden aan gesproken wanneer de andere moge lijkheden tot verhaal zijn uitgeput.) Deze regeling heeft consequenties voor de premies. De basis-premies voor auto's gaan omhog met 20 per jaar. voor bromfietsen met 3, voor trekkers met 5 en voor motoren en scooters met 8. Op deze hogere premies zijn de gebruikelijke kortingen van toepassing. De premieverhoging gaat in op of na resp. 1 juli en 1 maart. de Hoogovens, de Nederlandse Kabel Fabriek, Verblifa, Fongers, de Drie Hoefijzers, Koninklijke Zout'Organon, de Daf en de Par. Verolme en Fokker werden niet ge noemd. Desgevraagd bevestigen de Indonesische onderhandelaars echter, dat deze beide ondernemingen op kredietbasis wilden gaan werken. Verolme heeft dat inderdaad al ge daan. „Dat waren afspraken, die onder het vorige bewind zijn gemaakt", al dus de woordvoerder, „en Indonesië zit tot over zijn oren in de schuld, zodat wij die kredieten voorlopig on mogelijk kunnen terugbetalen". De leider van de Nederlandse dele gatie, dr. W. P. H. van Oorschot, di recteur-generaal van de buitenlandse economische betrekkingen, voegde eraan toe, dat Verolme inmiddels ook op investeringsbasis in Indonesië aan de slag is gegaan. „Deze thans geparafeerde overeen komst, waarvoor wij eind vorig jaar in Djakarta de basis hebben gelegd, heeft uitsluitend betrekking op het normale handelsverkeer", zo zei hij met nadruk. „Zij heeft dus niets te maken met hulpverlening." De officiële bekrachtiging met de handtekeningen van de heren Luns en Malik volgt begin juli in Djakarta, als minister Luns daar is voor zijn officiële bezoek aan Indonesië. Bescherming Zoals uit het communiqué van ge mengde commissie blijkt, zijn in de overeenkomst voornamelijk twee punten neergelegd: de bescherming van nieuwe Nederlandse investerin gen in Indonesië, ook ten aanzien van de scheepvaart, en de samenwerking op handelspolitiek terrein, zowel bi lateraal als multilateraal. Alleen het interinsulaire scheep vaartverkeer vormt nog steeds een probleem. Nederland is voorstander van de vrije vlag in de Indonesische wateren. Indonesië meent, dat op dit moment een zekere discriminatie ten voordele van de eigen scheepvaart nog niet kan worden losgelaten. Over het algemeen krijgt de Nederlandse investeerder echter zo groot moge lijke zekerheid, dat het kapitaal, dat hij inbrengt, ook bij hem terug zal komen, evenals de winsten, zo verze kerde dr. Van Oorschot. Het Amerikaanse Hooggerechtshof heeft de terechtstelling van negen ter dood veroordeelden opgeschort. Dit in verband met zijn recente uitspraak dat iemand niet ter dood j mag worden veroordeeld door een ju ry, waaruit tegenstanders van de doodstraf automatisch worden ge weerd. NACHT IN DE MIDDAG Zware regenbuien hebben giste ren in verscTïéittbne delen van het land duisternis gebracht. Amsterdam spande wel de kroon: om twaalf uur 's middags was het in het centrum zo donker als de nacht. Op de foto: Op de Berlagebrug reden auto's met groot licht. Het buiengebied trok gisteren van het zuidoosten naar het noordwesten over ons land. Op enkele plaatsen viel binnen een half uur 15 tot 25 mm regen. De Koningin werd gistermiddag omringd door een groep heren en ook enkele dames, die alles van ogen afweten. Ze ontving een deputatie van het derde Europees Oogheelkundig Congres dat in het Amsterdamse Hil- tonhotel wordt gehouden op Paleis Soestdijk. Verward beeld A/IET zyn rede voor de deputaten- vergadering der ARP heeft fractievoorzitter Biesheuvel het velen niet gemakkelijk gemaakt. AI dadelijk de nieuwe partijvoorzit ter niet. wie velen stellig gaarne een harmonieuzer slot van zijn installatie bijeenkomst hadden toegewenst. Dan ook zeker niet de bewindslieden uit deze party, die zeker mede ver- antwoordelijk zyn voor het regerings beleid. maar die tydens deze vergade ring uiteraard niet op de kritiek mochten antwoorden. Ten slotte niet de party zelf, die «p dit ogenblik te geschakeerd is dan dat velen zich in een scherp betoog alf dit konden terugvinden. Ook wanneer kritiek geboden is blyft gelden dat de verstandige tyd en wüze kent. Thans blyft de party zitten met deze tekening van het regeringsbeleid, dal echter niet alleen ook zyn goede kan ten heeft, maar waarvoor bovendien in de bestaande omstandigheden nau- welyks een alternatief voorhanden is. Nu gaat de party wat verward de zo mer tegemoet. Tenzy het weekblad van de party alsnog opheldering weet te verschaffen. (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM Toen de Spaanse arbeider Marcelino Ra mos, 30 jaar, gistermiddag op de zolderetage in de Rottestraat waar hij inwoont, een butagas- stel wilde aansteken, ontstond een ontploffing, die een enorme ravage veroorzaakte. Een deel van de buitenmuur sloeg naar buiten, een schoor steen kwam omlaag en de Rotte straat in een der oudste buur ten van de Maasstad was in een oogwenk bezaaid met puin. Op straat raakte niemand gewond en ook in het pand. dat bewoond werd morgen voordeel abrikozenzuurtjes 250 gram van 85 voor 75 niet duur we! heerlijk door het gezin van W. F. M. Meijer zes kinderen en tien kostgangers, bleef het aantal gewonden beperkt tot één. Want Ramos zelf, die onmiddellijk probeerde de zaak te blussen, maar daarin niet slaagde, moest met ernstige brandwonden aan gezicht en handen naar het St.-Claraziekenhuis worden gebracht. De felle, hoog oplaaidene brand in deze dicht bevolkte buurt die op de nominatie staat om te worden gesa neerd vereiste onmiddellijk kracht dadig ingrijpen om een ramp te voor komen. Met twee bluseenheden en uitgebereid materieel kon hoofdbrandmeester T. G. J. Kloeg van de Rotterdamse brand weer de zaak vrij spoedig bedwingen met zes stnilen en een nevelstraal. De brandweerlieden moesten van pers luchtmaskers gebruik maken. Maar van de oude woning bleef slechts een puinhoop over. De zolder- etage brandde geheel uit en de inboedel van de familie Meijer ging grotendeels vrloren, voornamelijk op de lagere etages door waterschade. Voorlopig wordt de schade geraamd op twintigduizend gulden. De oorzaak van de explosie: vermoedelijk een lek tussen gasstel en gasfles. (Voor vervolg zie pagina 9) ELKE DAG het gehele jaar door J IN,\ gevarieerde collectie TOPMODELLEN BONN President Johnson heeft gisteren ter gelegenheid van de 'Dag van de Duitse eenheid' aan bondskanselier Kiesinger van West-Duitsland een boodschap gezon den waarin hij zegt dat de steun van de VS voor het vrije Berlijn en de vereniging van het Duitse volk in vrede even groot is als voorheen. Hij betreurt het ten zeerste dat Berlijn opnieuw bedreigd wordt. De invoering van een verplicht visum voor reizigers tussen West-Duitsland en West-Berlijn door Oost-Berlijn betekent een 'niet uitgelokte en onge rechtvaardigde bemoeilijking van de toestand', aldus Johnson. Op de dag van de Duitse eenheid wordt de opstand in Oost-Duitsland van 17 ju ni 1953 herdacht. Kiesinger zei later voor de televisie dat de Oostduitse maatregelen doen vermoeden dat Rusland niet bereid is de spanning tussen Oast en West te verminderen. Hij voegde hieraan toe dat dit ook wel eens kon betekenen dat de Sowjetunie niet te vertrouwen is als ondertekenaar van het verdrag tegen de verspreiding van kernwa pens. DE MANTELSPECIAUST Neerlands grootste specialist in REGENMANTELS Originele i&iUnkd MANTELS in alle modetinten 00 50 de nieuwste modellen en niet duurder DE MANTELSPECIALIST' LEIDEN Haarlemmerstraat 163 LONDEN Engelands eerste harttransplantatie-patiënt, de 45- jarige Frederick West, is giste ren, 46 dagen na de operatie, overleden. Hij stierf aan infec ties in de longen en nieren. Na het overlijden van West zijn van de 21 patiënten die het hart van een ander mens hebben ontvangen, er nog maar vijf in leven. Twee an dere mensen, die het hart van een dier kregen, zijn eveneens overleden. Uit Kaapstad werd vernomen dat de toestand van dr. Blaiberg „vooruit blijft gaan" Ook Nederland dupe DEN HAAG Engeland over weegt de mogelijkheden om door een haringvangstverbod aan de noord oostkust van Engeland de haring stand te verbeteren. Zo'n verbod zou ook de Nederlandse visserij treffen. Minister ir. P. J. Lardinois van landbouw en visserij antwoordt dit op vragen van het Tweede-Kamerlid J. A. van Bennekom (a.r.). Hij merkt hierbij op dat volgens het Londense visserij verdrag van 1964 overleg met andere betrokken landen over een dergelijke maatregel moet worden gevoerd, indien deze dat wensen. Ne derland zal hiervan zeker gebruikma ken. Bij de Nederlandse vissers is on rust ontstaan door de Britse dreiging ging. Het betrokken gebied, van 6 tot 12 mijl voor de noordoostkust, is namelijk zeer rijk aan haring, zodat een vangstverbod de vissers aanzien lijk zou duperen. BIRMINGHAM De 51-jarige ad vocaat Arthur Hanes uit Birmingham is bereid James Earl Ray, de vermoe delijke moordenaar van dr. Martin Luther King, te verdedigen. Ray wacht in Londen op zijn uitlevering naar Amerika. Hanes, die agent is geweest van de Amerikaanse centrale recherche en in 1960 burgemeester van BLrming1 ham, verdedigde in 1965 drie man nen, die terechtstonden voor moord op mevrouw Viola Gregg Liuzzo, een ijveraarster voor opheffing van de rassenscheiding. Hanes heeft her haaldelijk kritiek geuit op het stre ven van de federale regering naar rassengelijkheid. De Londense rechter Frank Milton heeft vanmorgen bepaald dat aan de uitleveringsprocedure tegen Ray voor rang zal worden verleend. De beslis sing werd uitgesteld tot donderdag. In Engeland is hem onwettig wapenbezit en het in bezit hebben van een vervalst Canadees paspoort ten laste gelegd. Jordaanse advocaten verdedigen Sirhan AMMAN Vier Jordaanse advo caten zijn gekozen om Sirhan B. Sir han te verdedigen op het proces te gen hem wegens moord op senator Robert Kennedy. Het viertal zal bin nenkort naar de VS vertrekken, zo verklaarde een woordvoerder van de I Jordaanse broederschap van advoca- ten. De advocaten zijn gisteren gekozen op een vergadering van de broe derschap welke bijgewoond werd door Bihara Sirhan, de vader van de verdachte. Zij zullen geassisteerd worden door een aantal advocaten uit andere Arabische landen. LAGOS Nigerië heeft een vrachtvliegtuig van het type DC-7c in beslag genomen dat wapens voor het afgescheiden Biafra vervoerde, zo is gisteren bekendgemaakt. Federale vliegtuigen hadden het toestel on derschept toen het van het Westafri- kaanse eiland Sao Tome onderweg was naar Lissabon. Volgens de federale regering had de DC-7c op Sao Tome een partij wa pens gelost die bestemd was voor de Biafraanse troepen. Officiële kringen deelden mee dat zich twee Ameri kaanse piloten aan boord bevonden. Van wie het toestel is, werd er niet bij gezegd. Een grondverschuiving in een ar menwijk van de Braziliaanse stad Salvador heeft aan minstens twintig mensen het leven gekost.

Nieuwe Leidsche Courant | 1968 | | pagina 1