ZEGT. HET VOORT! Kennedy's danken Amerikanen BIJ KREMLIN mondiaal regelen Omroeper van Yzendijke Nederlands eerste ^^foRIE Ontwikkelingsstrategie Huib Goudriaan Weinig hoop bemanning World Glory Inval in speelhol Twee kinderen en vrouw verdronken Kinderen in het verkeer verongelukt Zware botsing op rijksweg 20 7 MAANDAG 17 JUNI 1968 Drs. Den Uyl voor Nieuw Links SJzendijke'g omroeper De Martelaere: als ik vanavond tuus kovi ontvangt mien vrouw me met of, word ik eruut gegooid WASHINGTON Amerika, Enge land en Frankrijk hebben bij de re- gering van de Sowjetunie gepro- I testeerd tegen de Oostduitse maatre- gelen ten aanzien van het verkeer tussen West-Duitsland en West-Ber- lijn. Dit heeft het ministerie van bui- teniandse zaken zaterdag in Washington bekendgemaakt. De drie westelijke geallieerden staan op het standpunt dat de Sow- jetregfering krachtens talrijke inter- nationale overeenkomsten, met name die van New York en Parijs van 1949, in de eerste plaats verant- woordelijk is voor het vrije verkeer i naar West-Berlijn. Daniel Colin-Bendit in Frankfort gezien FRANKFORT De leider van de extreme studentenbeweging van de 29ste maart, Daniel Cohn-Bendit, is zaterdag uit Londen in Frankfort aangekomen, aldus de vliegveldpoli- tie van Frankfort. Het hoofdkwartier van de radicale Westduitse studen tenbeweging (SDS) zegt echter niets te weten van een verblijf van Cohn-Bendit in Duitsland. Egmond aan Zee heeft het zaterdag goed geweten. Een concours van veertig stads- en dorpsomroepers, met de felle ambitie zo hard mogelijk te roepen, gaat niet onopge merkt voorbij. Maar lawaaimakers en publiek waren natuurlijk van har te welkom. Egmonds 81-jarige bloedeigen omroeper Ares Gravemaker: „Artelijk wellekom in os ardstikke mooie derrepie!" (Rondom Alkmaar slikken ze de H in). Enthousiast applaus, behalve van de Duitse badgasten, die de folkloristische heksenketel moeilijk thuis konden brengen. Een welgedane toerist uit het Ruhrgebied keek op een terras ver baasd toe, nipte aan zgn jenever, en verzuchtte tegen zijn vrouw: „Welch ein Zapfenstreich! Egmond auf See zag het door de VW georganiseerde „eerste nationale dorps- en stadsomroepers concours" zaterdag uitgroeien tot een zegetocht van mannen met kelen van formaat. De eersten stapten tussen tien uur en half elf nog wat bedeesd café-restaurant De Klok binnen. Ze waren bijeengetrommeld uit bijna al le provincies, maar Zeeland en Friesland leverden het leeuwendeel. Op klompen, in boerenkielen, in vijftiende-eeuwse poorterspakken en voorzien van toeters, bellen en gon- gen. Een ober: ,.Ze hébben allemaal van die koperen dingen..bij. zich." Langs het lijntje Om een uur gaat de eerste Klaas Aaij urt Abbekerk (N.H.) van start. De meegenomen .tekst omroe pend, moeten de veertig de Voorstraat doorwandelen naar de fi nish, aangemoedigd door de kijkers langs het lijntje. Halverwege zit de jury op een boe renkar met gespitste oren toe te luisteren. Voorzitter drs. C. H. L. Smits, adjunct-direoteur van de landelijke VVV: „We letten erop of de inhoud van de boodschap kort en duidelijk is. of de stem ver genoeig draagt, of het dialect van de streek wordt gesproken en of het uiterlijk van de omroeper authentiek en her kenbaar is, zonder dat hij de operet te-figuur uithangt." De meeste omroepers maken in hun „boodschap" propaganda voer hun dorp of stad. Sommigen brengen een tekst, die ze normaal ook aan den volke kond doen. De Meppelaar G. Bakker maakt bekend dat er „koeke mit boorderije- botter" te koop zijn. Ernst Johan van Sohagen (72) uit Ede valt vooral op door het produceren van opmerkelijk harde gongslagen. Slimme boodschap Theodorus Zuurbier uit Heemskerk komt doodgemoedereerd op een fiets aanrijden, stapt af en hanteert een bel. Hij lacht slim: „Hedennacht om twaalf uur vergadert het strppersgil- de van Egmond en Heemskerk om een grensregeling vast te stellen. Ge lieve naar het Greversduin te komen, en lichtbakken mee te brengen. Zegt het voort! Zegt het voort! Dirk Staalstra uit Franeker roept dermate sonoor en kortaf om, dat Franeker zo fijn is, dat het bordje met de plaatsnaam (voor elke deelne mer uitgedragen) ongelezen kan blij ven: het hei tel Sn. Andere toeter „Hier is de man, die met zijn keel het nieuws verspreid in 's Graven deel", roept A. v. d. Wulp snaaks uit. Na het „Zegt het voort" blaast hij krachtig op zijn toeter. Hij houdt op en ogenblikkelijk loeit de sirene van de brandweer door de Voorstraat. De heer V. d. Wulp kijkt ver bijsterd naar zijn toeter, en realiseert zich dan kennelijk dat dit geluid van andere herkomst moet zijn. De 6 dood18 vermist DURBAN Er is opgehouden met zoeken naar de achttien vermiste op varende van dc Liberiaanse tankboot World Glory, die ter hoogte van de Zuidafrikaanse stad Durban in stor machtig weer in tweeën is gebroken. Zes lijken zijn geborgen. Elf opva renden zijn gered. Onder de vermis ten is de kapitein. De tanker voer van de Perzische Golf naar Spanje. Op 145 kilometer uit de kust vloog het schip in brand en brak. Aan het reddingswerk nam onder andere de Nederlandse tank boot Forest Hill deel. De uit het schip gestroomde olie vormde een vlek van 110 bij 15 kilo meter. Gisteren is men begonnen dit olieveld vanuit de lucht met che- m'jche middelen onschadelijk te ma ken. Het wrak van de World Glory is nog niet gevonden. Men vrees dat het vlak onder het zeeoppervlak drijft Marconist De marconist David Barry vertelde dat de zee erg ruw was, maar niet ruw genoeg om ervaren zeelui te ver ontrusten. „Ik hoorde een ontzettend lawaai dat klonk als hét breken van een stuk hout In een paar seconden spoelde een golf olie over het schip recht op me af. Ik rende naar de achtersteven en toen ik omkeek zag ik dat het voorste gedeelte van het schip was afgebroken en begon te zinken." Zwart „Hierna ging alles erg vlug. Verscheidene bemanningsleden sprongen als gekken in het water. Anderen werden overboord gespoeld. Ik klemde me vast aan de achterste ven. Toen kwam er een ontploffing en was ik door vlammen omgeven. Alles werd zwart voor mijn ogen. Een tijdje later werd het donker. Honger en kou waren niet zo erg, wel het besef dat alles ervan afhing hoelang ik het zou kunnen uithou den. Ik weet niet hoeveel tijd ik me aan dat stuk wrakhout heb vastge klemd, maar het leek een eeuwig heid", aldus marconist David Barry. 18 uur De Zuidafrikaanse walvisvaarder C. G. Hovelmeier pikte hem achttien uur na de ramp uit het water. Hij had zijn kleren in het water uitge trokken om zich in de olie drijvende- te houden. De redders vertelden dat Barry tweehonderd pond moet heb ben gewogen, zo dik zat hij onder de olie. artelijk wellekom in os mooie derrepie ARES GRAVEMAKER TWEE TIJDPERKEN Nizee Baks vergezelde haar vader, omroeper van Woudrichem, in kle ding uit de tijd van Jacoba van Beieren. Ze maakt een praatje met de puur twintigste-eeuwse Linda Rash uit Alkmaar. AMSTERDAM De politie heeft in de nacht van zaterdag op zondag een inval gedaan in een woning in Amsterdam, waar gelegenheid tot het spelen van roulette werd gegeven. Negentien personen werden aange houden en naar het bureau opge bracht. Zestien werden na verhoor heengezonden. In arrest bleven de 38-jarige bewoonster van het huis, H. A. Z., en de twee croupiers, de 45-jarige uitgever H. W. en de 41- jarige magazijnbediende G. van H. Behalve de roulette en fiches werd een geldkistje met 4500 in beslag genomen. OMROEPER LETTERMAN VAN OUD-BEI JERLAND hoofd achterover brandweerwagen rijdt inderdaad uit, maar keert weer terug. Loos alarm. Inmiddels gaat G. A. Letterman uit Oud-Beijerland (in poorterskostuum) van start. Hij blaast energiek op zijn 'toeter en verwekt enige verbazing: Letterman gooit het hoofd naar achte ren, spert de mond wijd open en roept krachtdadig. In Oud-Beijerland blijkt goedkoop rundvlees verkrijg baar te zijn. „Zegt het voort!" Halverwege de Voorstraat vraagt een fotograaf hem te poseren. „En roepe jo, zo kén je 't niet verdiene!" zegt zijn collega uit 's Gravendeel, die intussen achter de lijn toekijkt. Letterman laat zijn stem nog maar eens horen. Tolk nodiy Om kwart over vier hebben alle omroepers hun krachten beproefd. In café-restaurant De Klók is dat duide lijk merkbaar. Met schorre stemmen wordt besteld. Ares Gravemaker toe tert om bier. Ares, die op zijn wandeling werd omstuwd door „Ares, Ares, doe je best" roepende Egmondse kinderen, vertelt me: „Et is eel erg mooi, dat Egmond zo vooruitgaat, dat we dit concours ebbe." Hij neemt een slok bier, en zegt: „Na. ej je me roepertje noe edeen?" Het is duidelijk, ik moet een „tolk*' inschakelen. De vertaling: „Waar, heb je m'n roeper nu gelaten?" Om vijf uur wordt bij het ge meentehuis op alle toeters geblazen. Burgemeester A. G. Bakker krijgt ook al omroepersneigingen en roept in de microfoon: „Er wordt bekend gemaakt dal het concours op uitzon derlijke wijze is geslaagd. Zegt het Petrus F. C. de Martelaere uit Yzendijke heeft de eerste prijs ge wonnen. Hij trok vooral de aandacht door zijn geestige voordracht, moti veert de jury. Als De Martelaere de zilveren gong in ontvangst neemt, vraagt hij: „Mag de vlaggedrager (met de vlag van Iezendieke) er oek bie zien, burgemeester? Die heeft toch oek zien best gedaan?" De tweede prijs, een tabaksdoos, is voor G. Bakker uit Meppel, de derde voor M. Tijsen uit Den Oever, de vierde voor A. P. Kramer uit Wissen- kerke, en de vijfde prijs voor G. A. Letterman uit Oud-Beijerland. Er wordt omgeroepen: „Ik maak u er op attent dat omroepers, die van middag hun gong of toeter zolang bij de politie 'hebben ingeleverd, deze nu kunnen afhalen. Het doel van de be kendmaking is duidelijk. Alle omroe pers, een hels kabaal producerend, maken achter de Egmondse drum band, een zegetocht door het dorp. Ster-allures In koor verheffen de mannen nog een keer hun stem: ,,Er wordt bekend gemaakt dat he den de omroeper van Yzen dijke is uitgeroepen tot eerste omroeper van Nederland. Zegt het voort! Zegt het voort!" Opnieuw worden filmcame ra's en fototoestellen eer aan gedaan. De omroepers krijgen, zichtbaar, ster-allures. „Dit wordt een traditie", verzekert burgemeester Bakker een ver slaggever. Tot het volgend jaar. Zegt het voort! DELFZIJL In Delfzijl is zaterdag middag in een ondiepe plas tussen de Oude en Nieuwe Verhoogde Zeedijk de vijfjarige René Paul Holzmuller ver dronken. DEN HAAG De bijna negenjarige Marianne van der Cruijssen uit Den Haag is zaterdag bij het spelen langs het water van de Soestdijksekade in haar woonplaats in het diepe gedeelte van de vaargeul terecht gekomen en verdronken. AMSTERDAM De 28-jarige me vrouw A. R. Eier—Huster uit Amster dam is gisteren bij het zwemmen in het Nieuwe Meer bij het Amsterdamse Bos verdronken. Omtrent de toedracht van het ongeval is nog niets bekend. RENSWOUDE Vannacht vloog een auto op de Arnhemseweg tegen een boom. De bestuurder werd eruit geslinngeerd en raakte gewond. Een passagier, de 35-jarige opperman Joh. F. Kerkhof uit Achterveld, werd door een passerende automobilist uit het brandende wrak gehaald, maar is later aan zijn verwondingen over leden. Stimulering van productie in arme landen (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM Wat er nodig is, is een mondiale ontwikkelingsstrate gie. geleid door een met gezag bekle de instantie. Deze instantie moet be paalde zaken kunnen opleggen, om dc arme landen een kans te geven ten opzichte van de rijke. De econo mie van de arme landen is gebaseerd op de productie van grondstoffen, merendeels agrarische goederen. Als zij bij deze productie ook nog con currentie hebben van de industrieën in rijke landen, gaat het moeilijk. De situatie is zo, dat de kloof tussen arme en rijke landen steeds groter wordt. Dit alles stelde drs. J. M. den Uyl zaterdagmiddag tijdens een zeer langdurige openbare vergadering van de groep „Nieuw Links" van de Par tij van de Arbeid, die in de Bea- trix-zaal in het Groothandelsgebouw werd gehouden. DEMONSTRATIEF Zoals voorzitter C. M. L. Rooze- mond van de federatie Rotterdam der P.v.d.A. en gecommitteerde van Rijn mond in zijn openingswoord zei. was dit de eerste maal, dat „Nieuw Links" in Rotterdam een demonstra tieve vergadering hield. Dat begrip „demonstratief" sloeg in het bijzon der op de verhouding tussen de rijke en de arme landen en. zoals drs. Den Uyl zei, op de mislukkingen van de conferentie in New Delhi, die op een heel trieste manier in een warwinkel van mislukkingen en half-gelukte stellingen is verlopen. Bij de idee „Mondiale ontwikke lingsstrategie" dacht drs. Den Uyl in het bijzonder aan de producenten van kunststoffen, die het de arme landen onmogelijk maken daartegen met hun natuurvezels te concurreren, aan synthetische rubber en aan de Europese agrarische industrieën, zo als textielnijverheid. PROTECTIE Hij dacht aan bijzondere heffingen op chemische producten, ten behoeve van de vervaardigers van de door deze producten beconcurreerde pro ducenten van natuurproducenten. Aan omscholing van de Westeuropese textielarbeiders. Maar hij zag daarbij meteen ook grote moeilijkheden, waar omscholing leidt tot tewerkstel ling in lager betaalde futicties in een andere bedrijfstak. Ook dacht hij aan bijzondere tariefsfaciliteiten bij im port uit arme landen. Een ander belangrijk punt zag drs. Den Uyl in de verdeling van de te verlenen hulp. Men mocht zeker niet het kriterium aanleggen van weder kerigheid, d.w.z. dat men voor deze hulp goederen zou moeten terug ont vangen. Evenmin zal men, aldus drs. Den Uyl, mogen zien naar de manier waarop het régime wordt uitgeoefend. Want vele dictatoriaal geregeerde landen hebben deze dictatuur nodig: anders kan er niet worden opge bouwd. Ook mogen er geen bezwaren zijn tegen hulp bijvoorbeeld aan Egypte, Syrië of Cuba. Na de rede van drs. Den Uyl volg-» de een uitgebreide discussie, waarna mr. G. J. P. Cammelbeeck vertelde. van de reis, die hij enige tijd geleden, naar Cuba maakte. De heer Cammel beeck wilde met zijn uiteenzettingen een eind maken aan heel wat sprook- j jes: Emigranten mogen Cuba verla- I ten. Er is géén dogma"'sch commu- 1 nisme in Cuba, want c'1 oude com- I munistische partij is ree lang opge heven. Er is censuur, er een vorm. van dictatuur, maar z nder deze j maatregelen had men n. it bereikt, wat er nu is bereikt, j Het experiment in Cuba noemde mr. Cammelbeeck uniek in de Zuida- merikaanse wereld. Na het reisverhaal van de heer Cammelbeeck volgde wederom een uitgebreide discussie. HENSBROEK Het 9-jarige zoontje van de familie Van Haastrecht is gister- middag omgekomen doordat zijn zusje i bij wie hij achter op de bromfiets zat i geen voorrang aan een auto verleende. I Beiden kwamen ten val waarop het jongetje ter plaatse overleed. HUISSEN De 2-jarige Theo Kruys uit Arnhem werd gisteren in Huissen gedood toen hij plotseling achter een geparkeerde auto de weg overstak en daarbij door een auto werd aangereden. WAALWIJK Zaterdagmiddag iü hier het 5-jarige meisje Sylvia A. om het leven gekomen. Het kind liep voor het ouderlijk huis de straat op waar zy werd geschept door een auto. DEURSEN Bij een verkeersongeluk is hier gisteren de 26-jarige C. M. van Berkum-van Erp om het leven gekomen. Zij was mede-inzittende en echtgenote van de bestuurder van de auto die als gevolg van geen voorrang verlenen in botsing kwam met een andere perso nenauto. VAASSEN Op de weg van Vaassen naar Apeldoorn is zaterdagavond de 25-jarige heer Bredenhof om het leven gekomen, toen de auto waarin hij als enige zat. tijdens een inhaalmanoeuvre in een slip raakte en tegen een boom reed. HOOGE ZWALUWE Zaterdagmid dag werd de 77-jarige H. Oomen uit Teteringen te Hooge Zwaluwe toen hij zonder voorrang te verlenen op zfjn bromfiets de provinciale weg overstak, door een personenauto gegrepen en Ge dood. „Wij zullen de beginselen, waar voor Bobby zich heeft ingezet, voortdragen", heeft mevrouw Rose Kennedy (midden), moeder van de vermoorde senator in een toespraak voor radio en Leievisie gezegd. Rechts Joseph Kennedy sr. en links Edward Kennedy, resp. vader en broer van Robert. Twee vrouwen gewond MAASLAND Vijf mensen wer den gisteravond uit een personen auto geslingerd toen deze op rijks weg 20 in botsing kwam met een volkswagenbusje. De 68-jarige mevrouw J. J. H.-H. en de 35-jarige echtgenote van de bestuurder. A. Heymans uit Berkel en Rodenrijs, werden zwaar ge wond opgenomen in het Holy-zie- kenhuis in Vlaardingen. Ook de be stuurder en zijn twee kinderen wer den gewond. De botsing ontstond op het kruis punt met rijksweg 21 toen de chauf feur van een volkswagenbusje, de 58-jarige R. v. E. uit Den Haag, uit de richting Maassluis zonder op het verkeer te letten, rijksweg 20 op reed. NEW YORK De familie Kennedy heeft zaterdag voor radio en televisie het Amerikaanse volk dank gezegd voor het medeleven tijdens de dood van Robert Kennedy. „Wy zullen dc begin selen waarvoor Bobby zich heeft Inge zet voortdragen", zei mevrouw Rose Kennedy. „Wy zullen hem eren, niet met nutte loze rouw, maar door te handelen om een eind te maken aan de honger van het volk in dit land, en door te werken voor de grote massa van onmondigen, by wie hij zo sterk betrokken was", al- dus mevrouw Kennedy. Ook senator Edward Kennedy, de eni ge overlevende van de vier broers, dankte het Amerikaanse volk en al die genen die de familie met hun betuigin gen van sympathie en rouwbeklag kracht en moed hadden gegeven. „Dit was niet de eerste ramp die mijn ouders en mijn familie heeft getroffen. Maar elke keer waren we, in weerwil van de wreedheid van de wereld, veel meer onder de indruk van het medeleven, de liefde en warmte van het menselijk hart. dar i welk ander gevoel ook", zei Edw... .lennedy. De senator dankte president Johnson en zijn vrouw, secretaris-generaal Oe Thant en ander autoriteiten voor hun steun en sympathie, maar voegde er aan toe dat de meeste steun van het volk was gekomen. „Degenen die het min- ste konden geven, gaven het meest", zo zei hij. „En van hen die begonnen met en volhardden in de veldtocht voor de idealen waarin Robert Kennedy ge loofde, blijft die droom, die hoop be staan", zei hij tenslotte. Edward en zijn moeder spraken van uit hun huis in Hyannis Port in Massa chusetts. Ook de 79-jarige Joseph P. Kennedy verscheen samen met zijn vrouw en zoon voor de televisie. Hij zat in een rolstoel naast zijn vrouw, doch sprak geen woord.

Nieuwe Leidsche Courant | 1968 | | pagina 7