i de glazen muur Rijke oogst uit Oostenrijk De sperwereen echte roofvogel te te door ZATERDAG 15 JUNI 1948 Door de stroom van nieuwe litgiften, die dagelijks op mijn chrijftafel terechtkomt, heb ik If vele verzamelaars van de ostzegels van Oostenrijk eigen- ijk veel te lang moeten laten rachten met wat informaties nieuwe postzegels van hun ffrzamelgebied. In de laatste we ien zijn vier interessante her- lenkingsemissies te melden. Hoe het borduurwerk uit Vor- irlberg, waardoor het land rond iet Bodenmeer wereldfaam heeft gekregen, daar is ontstaan, valt niet exact meer na te gaan. In m kronieken staat te lezen, dat in 1751 Turkse vrouwen in Lyon kwamen, die fraai borduurwerk konden "maken en dat linnen kooplieden uit St. Gallen, die op frankrijk handel dreven, hun vrouwen het edel naaldwerk lie ten leren. Van St. Gallen zou de tunstnijverheid in Vorarlberg te recht zijn gekomen. Aanvanke lijk werd het werk als huisarbeid Posfzegelrubriek door J. J. M. KIGGEN ging op 21 mei 1868 de eerste derby van Oostenrijk van start. De postzegel, die 4 juni in om loop kwam, viert dit eeuwfeest met een afbeelding van een dra verijscène mee. Postvervoer Met het eerste luchtposiver- voer van Wenen naar Lemberg op 31 maart 1918 was Oostenrijk het eerste land ter wereld, dat regelmatig particuliere cor respondentie over zijn landsgren zen heen vloog. Dit merkwaardi ge feit werd onlangs herdacht door de uitgifte van drie postze gels met afbeeldingen van vlieg tuigen uit de afgelopen vijftig jaar. Tevens werd te Wenen van 30 mei tot 4 juni in de Nieuwe Hofbrug een filatelistische lucht posttentoonstelling gehouden; een echt dorado voor aerofilatelisten. Aan de bacterioloog dr. Karei Landsteiner die honderd jaar ge leden werd geboren, is de vierde postzegel gewijd. Twee gemeen ten, de plaats Baden bij Wenen en de Stad Wenen zelf maken er beide aanspraak op, dat Landsteiners wieg op hun bodem heeft gestaan. Landsteiner pro moveerde 21 februari 1891 tot doctor in de geneeskunde. Hij heeft tijdens zijn werkzaam le ven geruchtmakende ontdekkin gen gedaan op hei gebied van bloedgroepen en de bestrijding der poliomyelitis. Op uitnodiging van het Rockefeller-instituut voor geneeskundig onderzoek vertrok hij in 1929 naar Amerika en bleef daar tot zijn dood. In 1943 trof hem in zijn laboratori um een hartinfarct, dat hem noodlottig werd. De Nobelprijs voor geneeskun de werd dr. Landsteiner op 11 december 1930 verleend. Het gaat In Friesland crescendo met het dammen. Damclub Hulzum in de ereklasse op de tweede plaats, nadat men in de laatste ronde in de laatste partij het kampioenschap voor het oprapen had. De nationale jeugddam- dag werd door de Friese jeugd ge wonnen. Frank Drost prolongeerde zijn titel van jeugdkampioen. Harm Wiersma speelt op dit moment in Bol zano om de wereldtitel. En of dit alle nog niet genoeg is veroverde Pie- ter Bergsma in zijn twaalfde poging de landstitel te veroveren het op het platteland beoefend. Het is dit jaar honderd jaar geleden dat de eerste machines de mensen te hulp kwamen om meer te produceren. De postze gels tonen een fraai geborduurd bruidskapje van Vorarlberger makelij. Rennen Vooral in Wenen is de paar- desport sinds eeuwen een at tractie van de eerste orde. Daar aan herinnert onder andere de nog bestaande straat, de „Renn- weg" en de bij toeristen overbe kende „Spaanse rijschool" in We nen. Om de speciale „volbloeds" door middel van rennen te be proeven, werd op initiatief van enkele prominenten in de vorige eeuw in Oostenrijk het instituut der jockeyclubs opgericht; en zo nationale kampioenschap. Friesland heeft dus zijn eerste na tionale kampioen. Een ieder verwacht, te dat Harm Wiersma deze eer te beurt zou vallen, doch voor hem resteert nu nog een hoger doel: de wereldtitel te veroveren. Of het zover zal komen zal de tijd leren. Voorlopig lijkt ons dat Harm hoe sterk ook te weinig inter nationale ervaring heeft om nu reeds kanspaard no. 1 te worden genoemd. Ton Sijbrands dan? Wij hopen het vurig nu de Russen sinds 1958 de ti tel in hun bezit hebben. Uit het toernooi om het kam pioenschap van Nederland nog enige fragmenten: SCHOTAUNS zw.: 6 9. 11. 12, 15, 16. 19. 23 24. 26 wit: 27 26. 31. 32, 33. 34. 36, 37. 40. 45 Zwart staat moeilijk maar heeft een redding. Hij speelde 12-18 en nu rest wit niets anders dan de remise brengende damzet: 27-22 18x29 37-32 26x37 32x41 23x32 34x 3 11-17 BERGSMA 47-41 25x23 v. d. SLUIS m S p i m. W' m m m R Ui m m ii m E M sa Lil L 1 H i© m 7 jöCB. a a n w~m dr». ROOZENBURG 3, 6. 9, 10. 13, 15. 1: 26 28. 29, 32, 34, 36 t/m wit: 24, 28. 45. 48 Wit staat beter, doch v. d. SLUIS 1. 10. 11. 12. 13, 15. 17. 18. 20, VARKEVISSER 22. 24. wit: 28. 32 t/m 47. 49 Er volgde: 34-30 33x24 38x29 5. 37. 3 8.42, 43. 45. 37x17 27-31 36x27 25-30 34x 4 9-14 5x 8 3x32 verzekerde zwart zich van de remise. Correspondentie voor deze rubriek te richten aan de heer A. J. Ivens, Frankenslag 69, Den Haag. Horizontaal: 1. grappenmaker. 5. inwendig lidhaamsldeel. 9. meis jesnaam, 13. knod, 15. ijle stof, 16. rivier in Ned.. 17. aan de welwil lende lezer (afk. Lat.), 19. lichaamsdeel. 21. lichaamsdeel, 22. voor- naamw.. 23. soort van hond, 25. opmerkelijk. 28. verstandig (bang.), 29. gekheid, 31. vreemde munt, 32. eikenschors, 33. zeer brandbaar koord, 34. hoffeest, 36. sierheester, 38. deel, 40. tegenstelling van breed. 42. tevens," 43. nu en dan, 45. water in Friesiland, 47. plaats in N. Brab., 49. bij elkaar behorende voorwerpen, 50. lidwoord, 51. grondstof v.h. linnen, 52. het meest vooruit geplaatste, 53. aanloop, 54. maanstand, 55. pluim van een vogel, 57. palmboom, 59. soheik. element (afk 60. hof, 61. snoer van een hengel, 63. einde. 65. pret tig, 66. tegenstelling van hoger, 68. deel van een schip, 70. zwak, 71. lichaamsdeel, 72. ontkenning, 74. soort van antilope, 76. kippenloop, 77. vrolijk, 80. optelling, 81. in het jaar onzes Heren (afk. Lat.), 82. stap, 83. aantekening, 85. maanstand, 86. iemand de achting geven welke hem toekomt, 87. hoenderachtige vogel, 89. zoon van Seth, 91. oogvocht, 92. pookijzer, 93. vreemde munt. Verticaal: 1. overschot. 2. slede. 3. vaartuig, 4. bootje, 6 land bouwwerktuig, 7. verschoten, 8. boom, 9. deel van het gebit, 10. wiel, 11. boom, 12. plaats in Utrecht, 14. mat en lusteloos er uitzien, 16. kreupel, 18. deel van een schip, 20. wi'M zwijn, 21. schor, 22. stad in België, 24. kan men uit drinken, 26. bijrivier van de Tiber. 27. on ingewijde, 28. grasmus, 30. natuurverschijnsel, 33. 'beroerd, 35. jon gensnaam, 37. kluchtig, 38. Amer. schrijver, 39. inwendig lichaams deel, 41. drukte, 43. kubieke meter, 44. spaans rijpaard. 46. ieder, 48. gevangenis, 49. igébod, 50. zoon van Jacob, 56. boom, 58. bouwland, 60. twijg, 61. vertelling, 62. spijskaart, 64. eenmaal, 65. verdriet, 66. plaats in de schouwburg, 67. zuiver, 69. salaris, 70. wijze, 71. niet gesloten, 73. drietenige struis, 75. plaats in Drente, 77. lichaamsdelen, 78. soort van kraai, 79. hoogte nabij een moeras, 82. baan voor bal spel, 84. kever, 86. bekende afkorting, 87. uitroep, 88. deel van een ontkenning (Fr.), 90. san oridre (afk.). gel, 11. eg, 14. teer, 15. ar. 16. An, 17. lade, 19- Eli, 21. aad, 24. on, 27. oor, 28. oot, 29. Ier, 30. Nura, 33. beraad, 35. open, 36. ton, 37. es, 38. dar, 39. Alda, 40. makker, 45. leem, 46 ta. 47. om. 48. Eris. 50 Kro, 52. li, 54. adé, 56. hé, 57. Ra. INZENDINGEN OPLOSSING VAN DE VORIGE PUZZEL Oplossing: Hor. 1. dertig, 5. karper, 10. ore, 12. ido, 13. reet, 15. aga, 17- leeg, 18. peer. 20. naar, 22. en, 23. el, 25. A.D., 26. hé, 27. orioniden, 31. do, 32. un, 34. Rot terdam, 41. ei, 42. Po, 43, al, 44. na, 45. Lent, 47. orde, 49. Aken, 51. alm, 53. arak, 55. are, 58. Ide, 59. Dommel, 60. passer. Vert.: 1. dorpel, 2. ere, 3. reep, 4. in, 6. al, 7. pier, 8. Ede, 9. Rog- Inzendingen worden voor don derdag a.s. op ons bureau verwacht. Oplossingen mogen uitsluitend op een briefkaart worden geschreven. In de linker bovenhoek vermelden: „Puzzel oplossing". Er zfjn drie prijzen: een van 10,- en twee van 5,- L VOÖR'DE JEUGD' VÖÖRDE JEUGD Jarigen Lang zullen ze leven!!!! Mappie Eikelenboom, Marja de Gelder, Erna Olieman, Jolanda Schouten, Meta Vermooij, Hans de Visser en Loes v. d. Zwart, van harte gefeliciteerd met jullie ver jaardag van de nichten en neven. VOOR DE JEUGD VOOR DE JEUGD VÖÖR DE jÜGD VÖÖR DE JEUGD VOOR Kafhittko Lonnoy 116 Het was de toon van een schoolmeester. Met moeite ver borg het meisje haar teleurstelling. Freek interesseerde zich altijd voor haar vorderingen. Hij kon haar dikwijls goed raden, zijn kijk was zuiver, verrassend juist. Zij had veel aan zijn raad en hij vond het altijd prettig haar te kunnen helpen. Myra keek naar hem, hoe hij met half dichtgeknepen ogen de tekeningen nu eens van dichtbij dan weer van veraf bekeek. Zo was hij zichzelf, zo kon er in zijn stem ineens diepte komen, in zijn ogen een warmer gloed. Zij had altijd sterk het gevoel, dat er iets in Freek leefde dat zij nooit zou kunnen bezitten of kennen, zelfs niet benaderen. Hij was zo onberekenbaar; juist wanneer zij dacht dat zijn bolwerk eindelijk zou bezwijken, stond het weer pal en ondoordring baar. Zij zuchtte even terwijl zij naar zijn beoordelingen luisterde. Nooit was zij lang verliefd geweest, nooit had een jongen haar bijzonder geboeid. Zij had vrolijk en luchtig geleefd, een wufte meisjesstudent, maar Freek bleef haar boeien, voor hem groeide haar gevoel, zo soms, dat zij weieens bang werd zich te veel aan hem te gaan hechten. Kwam dat misschien juist omdat hij nooit iets vroeg, nooit eiste van haar? Was het zijn geheimzinnigheid, die haar boeide, de dromerige koele blik uit de donkere blauwe ogen. die zich maar zo heel kort boeien liet en dadelijk weer terugkeerde in zichzelf? Hoe was dat zelf? Zou het te leurstellen of was het werkelijk dat wat Myra soms. heel even, in hem meende te zien? XII Freek, er staat een bekende van je in de krant. Een bekende? Zonder belangstelling strekte hij de band uit naar het blad, dat zijn moeder hem over tafel heen toereikte. Jong tekenwonder ontdekt. Zeventienjarig meisje met een zeldzaam talent. Freeks hart 'begon eensklaps te bonzen. Hij las: Dezer dagen werd door een toeval een jong talent ontdekt, dat men zeer zeker zeldzaam mag noemsn. Bij een wandeling langs bet strand zag de heer M., bekend schilder hier te lande, een meisje, schilderend aan het strand. Het werk bekijkend, «en zeegezicht met op het strand spelende meerminnen op de voorgrond, werd de hoer M. getroffen door de zuiverheid van toon en de bijzondere gaafheid der voorstelling. Uit een gesprek met de jonge kunstenares, genaamd Arnolda Vrede, bleek, dat zij nog nooit enige les had ontvangen, zodat hier dus sprake is v.an een zuiver natuurtalent. Door bemiddeling van de beer M. werd zij in staat gesteld haar gave verder te laten ontwikkelen, hetgeen aan de academie voor beeldende kunsten alhier geschieden zal. Intussen worden nu reeds voorbereidingen getroffen voor een expositie van de meest opmerkelijke werken dezer begaafde jonge kunstenares. Freeks ogen vlogen langs de regels. Er stonden twee foto's bij het artikel, één van een schilderij, één van Noidie zelf. Daar was zij weer, klein, nonchalant en jongensachtig, al leen hoofd en schouders, het gezicht trois quarts. Zij had niet in de lens gekeken, de blik uit de lichte ogen ging over de beschouwer van de foto heen. Weemoed achter brutali teit, een fijnheid zo subtiel, dat zij verborgen werd gehouden achter jongensachtige wildheid en nonchalance. Freek wist eensklaps dat niemand haar zo zou doorzien als hij, dat niemand haar zo kende als hij, dat niemand hém ook zo als zij doorgrondde. Is dat niet het meisje, dat je gered hebt? Zijn moeders stem deed hem opzien, bijna verschrikt. Hi.1 knikte, voelde zijn ogen wonderlijk vochtig, zodat hij ze dadelijk weer strak neergeslagen hield op de krant. (Wordt vervolgd) Dag nichten en neven, Hoe maken jullie het al lemaal? Wat is het de afge lopen week mooi weer ge weest, meisjes en jongens. Fijn hoor! Zijn jullie al een beetje bij gebruind? Hoe gaat het op school? Wat hebben velen van jullie weer genoten van het schoolreisje. Prachtig! Jul lie boffen maar hoor! Hartelijk bedankt voor de ge zellige brieven die ik deze week op m'n bureau vond. Jullie weten wel hoe hoger de stapel hoe mooier tante Jos het vindt. Maar nu nogeens wat. Tante Jos heeft al een paar keer ge vraagd geen tekeningen meer te sturen. Er is nog zo'n grote voor raad die we nu eerst eens gaan opmaken. Toch krijg ik nog elke week tekeningen van jullie toe gestuurd, maar die verhuizen echt allemaal naar de prullenbak. Hoe jammer ik dat ook voor jul lie vind. In ons hoekje kunnen Verborgen dierennamen in on derstaande zinnetjes. Mijn zusje lust graag vla met appelmoes. Na schooltijd ging Ans naar haar oma. Waarmee maakt U dat hek ster ker? jullie lezen wanneer de voorraad op is. Hebben jullie al geprobeerd om door een briefkaart te kruipen? Tante Jos heeft er helemaal ver geten bij te schrijven dat het na tuurlijk geen nieuwe hoeft te zijn, maar dat je daarvoor heel goed een oude kan gebruiken. Verschillende nichten en neven schreven dat ze hun zwemdiplo ma hebben „gehaald". Geweldig! Van harte gelukgewenst hoor! Wat zullen jullie straks in de va kantie ervan kunnen genieten. We maken weer een eind aan ons babbeltje meisjes en jongens. Heel veel sterkte op school met de repetities en tot de volgende keer. Daaag. TANTE JOS. Daan Bruins tekende voor ons deze mooie vogels. Prijswinnaars puzzel Nellie Ros, Katwijk aan Zee en Hanneke Visser, Rotterdam krijgen de prijs thuisgestuurd. Dit versje stuurde Gerda Kra nenburg in. Egel Jaap Elke dag komt onze Jaap Egel. Dat i* zo zijn vaste regel. Want hij schijnt heel goed te weten, Dat er altijd wat valt te eten. Uit een bordje dat ik schuin, Achter neerzet in de tuin. Wie ben ik? Alle spelers staan in een ruime kring. Eén van de kinderen mag in het midden komen staan. Hij of zij stelt één of andere be roemdheid voor, maar wil niet vertellen wie hij is. Hij zegt: „ik ben" en probeert dan met gebaren duidelijk te ma ken wie hij is. Iedere speler mag éénmaal ra den wie er wordt voorgesteld. Het meisje of jongetje dat het raadt krijgt een punt en mag op de plaats gaan staan van de spe ler die in het midden stond. Het spel gaat gewoon weer verder. Wie het hoogst aantal heeft behaald is winnaar gewor den. Puzzeloplossing Lampion. lantaarn. ladder, Hoe vinden jullie dit grappige plaatje? Het jonge haasje is door zijn moe- leeuw, ledikant, luifel, limonade, der in de steek gelaten, \laar het lieeft nu fijn een andere moeder geion- laarzen, lek en lasso. den. Een angorapoes! Leuk hoor! Deze keer hebben we niet zo'n gemak kelijke puzzel als jullie gewend zijn, meisjes en jongens. Jullie zien op deze tekening vier molens. Twee kleintjes en twee grote. Er omheen zijn verschillende voor werpen afgebeeld. De bedoeling van deze puzzel is dat we de hokjes van de wieken van de mo lens gaan invullen met de namen van de voorwerpen. Hoe je dat moet doen? Dat moet je nu eens zelf uitzoeken. Er is op de wieken van elke molen één letter qeschre- ven. Jullie hebt dus wel een kleine weg wijzer. Probeer het maar eens. Sterkte ermee hoor! De oplossing moet vóór dinsdag IS juni worden ingezonden. Een echte roofvogel is de sper wer met zijn gebogen snavel en klauwen. Hebben jullie ze wel eens gezien? Er zijn niet veel van deze kleine roofvogels meer in Nederland, maar toch nog w*l voldoende om er af en toe één te ontdekken. Ze lijken een beetje, tenminste wat hun lichaamsbouw betreft, op papegaaien en parkie ten. Ze nestelen vooral in naaldbo- mcn en gebruiken het liefst oude. bestaande nesten. Luiheid? Ik weet het niet. Het wijfje is gro ter dan het mannetje en haar verenpakje is wat lichter van kleur. De kleinere vogels zijn héél erg bang voor deze woeste ro vers. Hij zweeft dikwijls met veel geluid vlak boven de grond. Als een veldmuisje erg nieuwsgierig is en even z'n kopje naar buiten steekt heeft de sperwer hem te pakken vóór het muisje weet wat er gaande is. Op deze manier lokt hij de muisjes uit hun hol in de val. De vogel vliegt meestal met z'n buit naar een rustig plekje om het te verslinden. Het vrouwtje plaagt graag an dere vogels als ze op jacht is. Ze jaagt merels en spreeuwen voor zich uit en heeft daar het groot ste plezier in. Bonte kraaien zijn hun aartsvijanden. Zodra ze een sper wer ontdekken gaan ze erop af. En de roofvogel gaat voor één kraai op de vlucht. Hij laat zelfs een gevangen prooi in de steek als er een zwartrok nadert.... Rita van de Wetering stuurde het volgende versje In. Het prinsesje Ergens in het groene gras, Woont prinses Margrietje, s Morgens wijdt de leeuwerik, Haar zijn eerste liedje. Altijd is ze goed geluimd, Heeft een gouden hartje. Dat lijkt in een krans van uiit, Wel een zonnepartje. Heeft ze dorst dan strijkt de dauw Even langs haar snoetje. Bij en vlinder brengen haar, Vrolijk elk een groetje. 't Blad van de kastanjeboom. Wil beschutting geven. Als ze in een regenbui, Soms wat staat te beven. Vriend'lijk lacht ze ieder toe, Met haar fijn gezichtje. Ja ze lijkt in 't groene gras, Eigenlijk een lichtje. Ken je in je eigen tuin. Ook Prinse Margrietje Nu bekijk haar dan eens goed, En denk dan aan dit liedje. Lappie Loep en het verdwenen standbeeld I 35. Met een schreeuw, die wel iets van het strijdgebrul van de indianen had, sprong Lappie de man op de rug. Jonas, bevrijd van zijn mars, die hij in de bosjes had laten staan greep hem bij de benen, zodat de man met een plof op zijn buik in het gras terecht kwam. „Ziezo, mannetje, we hebben je!" riep Jonas triomfantelijk uit, terwijl hij Lappie hielp opstaan. „Waag het nu maar niet weg te lopen, want dan zullen we je een watjekou verkopen, je kan toch boksen, niet Lappie?" De man keek enigszins beduusd op en begreep kennelijk niets van de vreemde situatie. „Pardon?" zei hij stotterend. „Ja Pardon," zei Jonas honend. „Je weet best wel, wat je aan het doen was..." De man knikte. „Is dat dan zo vreemd?" verdedigde hij zich, overeind krabbelend. „Mag ik dat dan niet doen?" Toen moest Jonas hartelijk lachen. De scheepsjongens van Bontekoe

Nieuwe Leidsche Courant | 1968 | | pagina 19