FORSE TAAL VAN BONN JAMIN Knokploeg' uit de Sorbonne verjaagd Ontslag 170 man bij staalindustrie Studenten: dood van het kapitalisme versnellen Het Kwartet LIJFWACHT ROCKEFELLER BUITENSPEL advocaatbowls Files aan de grens Engeland voert te veel in McCarthy weer op tournee Pas gelanceerde kunstmanen VS werken normaal Mr. Van Vollenhoven tweede-luitenant Psychopaat ontsnapt HERVORMDE SYNODE PRAAT OVER HET AMBT PAG. 2 HET WECR Warm weer Binnenkort grote aanval op Saigon van deze glanzende onder- zettertjes (met fijn Indisch motief) in etui voor ieder die nu n nieuwe abonnee opgeeft! \sf „HELPEN BIJ BEGRAFENIS Nieuwe Leidse Comraiit Vrijdag 14 juni 1968 49ste jaargang vooraanstaande prot. christelijke dagbladen Directeur: F. Diemer Hoofdredacteur: Dr. E. Diemer Hoofdkantoor Leiden CHRISTELIJK NATIONAAL DAGBLAD ..Stantvastich is ghebleven mijn hert in teghenspoet!" Steenstraat 37 Postbus 76 Telefoon 31441 Giro 58936 Abonnementsprijzen p. w. 1,04, p. m. 4,45, p. kw. 13,35 Klachtendienst bezorging 18.00—19.00 uur De status van Berlijn in het verdeelde Duitsland roept al jarenlang conflicten op. Het vaststellen van de omstreden noodtoestandswetgeving in het Westen was voor de Oostzone een gerede aan leiding, de wereld eraan te herinneren dat zy nog steeds op erkenning wacht. Vandaar dat nu aan het verkeer met West-Berlijn allerlei beperkingen worden opgelegd. Teg va ni ua i regelen k out en lira mil nanr Washington Politiek worth herzien Verkeerschaos bü Helmstedt De lijfwachten van gouverneur Nelson Rockefeller van New York stonden machteloos, toen de republikeinse kandidaat voor het presidentschap werd overstroomd door jonge aanhangers, waaronder veel negers. De lijfwachten op de achtergrond werden door de jongelui in Los Angelos volkomen buitenspel gezet. WEST-BERLIJN De Oostduitse maatregelen ten aanzien van het verkeer met West-Berlijn zullen ongetwijfeld leiden tot ernstige tegenmaatregelen, zo verzekerde gisteren bonds kanselier Kiesinger voor zijn terugkeer naar Bonn uit West- Berlijn. muur om te protesteren tegen de Oostduitse maatregelen. Met behulp van een luidspreker werd een brief voorgelezen waarin van de Oost duitse minister van binnenlandse za ken opheffing van deze maatregel werd geëist. ROTTERDAM De NV Neder landse Staalindustrie in Rotterdam, dochteronderneming van de NV Haarlemsche Machinefabriek, ziet zich genoodzaakt 170 personeelsleden te ontslaan. Deze maatregel hebben commissarissen en directie genomen in verband met steeds toenemende verliezen op uitgevoerde orders. De NSI heeft momenteel 420 werk krachten in dienst, een aantal dat dus moet worden teruggebracht tot 250. In overleg met werkgevers- en werknemersorganisaties zijn een aan tal voorzieningen voor de ontslagre geling getroffen. Het bedrijf zal vooral aandacht besteden aan de positie van de ouderen. De meeste werknemers zijn ouder dan 35 jaar. Over de regeling zijn de vak bondsbestuurders niet erg tevreden. Zij spraken over het plakken van pleisters op niet te helen wonden. De inkrimping van het personeel heeft onder meer tot gevolg dat de afdelingen mechanische bewerking en bankwerkerij worden gesloten. Reeds lange tijd werkten deze af delingen met een voortdurende on derbezetting. De constructiewerk plaats en de montage-afdeling blij ven, aangepast aan de afzetmogelijk heden, doorwerken. De afdeling per foratie zal in iets gewijzigde vorm de werkzaamheden voortzetten. De directie verwacht dat na deze reorganisatie de resultaten van het bedrijf in de komende jaren weer gunstiger zullen worden. De NSI boekte in 1967 na aftrek van het winstaandeel personeel een verlies van 350.000. morgen voordeel 150 gram van 89 voor 79 U niet duur wel heerlijk Kiesinger, die in de verdeelde slad was voor spoedoverleg met burge meester Schütz en de senaat, gaf geen nadere (bijzonderheden over de aard van de maatregelen, maar op een persconferentie zei hij dat „de gehele binnenlandse en buitenlandse politiek opnieuw zal worden be zien". De bondskanselier verklaarde dat hij de ambassadeurs van de drie westelijke geallieerden tijdens de bij eenkomst van woensdag in Bonn er eveneens op had gewezen dat de si tuatie „zeer ernstig" was en dat ernstige tegenmaatregelen noodzake lijk zijn. Het overleg hierover met de VS, Engeland en Frankrijk wordt voortgezet en West-Duitsland zal ook met andere bondgenoten in de NAVO over de kwestie contact opnemen. Wellicht zal de minister van bui tenlandse zaken, Brandt, naar Washington reizen voor directe besprekingen met Amerikaanse rege- rin gsf unctionarissen. Stagnaties De Oostduitse verkeersbeperkin- gen, die al in de nacht van woensdag op donderdag van kracht sijn gegaan, heeft grote verkeerstagnaties veroor zaakt bij de Westduitse'overgang in Helmstedt. Daar ontsonden files van acht kilometer. Personenwagens hadden gemiddeld twee en een half uur vertraging, vrachtwagens vier tot vijf uur. Bij het begin van de autobaan in West-Berlijn moesten alle reizigers eveneens „een vergunning om over grondgebied van de DDR te reizen" aanvragen. Westduitsers kregen een door- reisvisum en Westberlijners, wier paspoort door de Oostduitsers niet wordt erkend, een uitreispas en een visum. Ongeveer 1.500 Westberlijnse stu denten gingen gistermiddag naar de STUDENTEN WENSEN LONDEN De Bank of England heeft gisteren in een kwartaalover zicht de waarschuwing laten horen dat de grote Britse invoer een bedrei ging vormt voor het herstel van de economie en wel eens zou kunnen leiden tot nieuwe druk op de rege ring tot het beperken van de aankoop van niet essentiële goederen in het buitenland. NEW YORK Senator McCarthy lieeft gisteren zjjn verkiezingscam pagne hervat met een toespraak in New York. De demokratische kandi daat voor het presidentschap staakte zyn campagne na de moord op Ken nedy. „De moord op Kennedy was slechts een plek van een ijsberg", zei de zwaar bewaakte senator. „Het over grote deel van de onzichtige ijsberg bestaat uit onverschilligheid ten aan zien van het leven en een potentieel aan geweld en vernielzucht". De problemen in Amerika vloeien niet voort uit kleine fouten, maar uit het mislukken van de politieke basis- struktuur van het land. •KAAP KENNEDY De acht ver- bindingskunstmanen die gisteroch tend met een Titaan-3 raket van Kaap Kennedy in een baan om de aarde zijn gebracht, functioneren normaal. De kunstmanen zijn op ongeveer 33.600 km hoogte in een „stationaire" baan boven de evenaar aangekomen, zo deelde een woordvoerder van Kaap Kennedy mee. Er zijn al 19 van dergelijke satel lieten in de ruimte. Samen vormen zij als het ware een kralensnoer om de aarde. De acht nieuwe satellieten, die zullen worden gebruikt voor het overbrengen van geheime boodschap pen tussen Saigon en Washington, wegen elk 45 kilo en hebben een middellijn van 90 cm. DEN HAAG Reserve-vaandrig mr. Pieter van Vollenhoven van de Kon. Luchtmacht is bij KB met in gang van 1 juli benoemd tot reser- ve-tweede-Juitenant. Universiteit wordt schoongem aakt PARIJS In Frankrijk is het gisteren vrij rustig geweest na de krachtige maatregelen die de regering had genomen ter onder drukking van de jongste golf van geweld. Alleen in Nantes kwam het op vrij grote schaal tot botsingen tussen groepen jongelui en politie, waarbij 25 ge wonden vielen. Ook niet rustig was het in de Pa- rijse universiteit De Sorbonne. Het bezettingscomité had grote moeite de universiteitsgebouwen leeg te krijgen om het gebouw te reinigen en te desinfecteren. Er had zich namelijk een groep on gewenste bezetters in de universiteit genesteld, de zogenaamde Katange- zen. Volgens de studenten zijn deze mensen, ongeveer dertig man, oud-militairen of werklozen die zich niet aan de maatschappij kunnen aanpassen. Aanval Nadat de gebouwen waren ont ruimd, werd vanmorgen rond zes uur een aanval gedaan op de door de Katangezen bezette lokalen. Na een handgemeen van twintig minuten, waarbij de studenten molotof-cock- tails gebruikten, moesten de onge wenste gasten zich terugtrekken. Zij verzamelden zich in de Ode- on-schouwburg. Hun leider verklaar de „dat de studenten hiervoor zullen boeten. Een verslaggever van het Franse persbureau AFP, die er gisteravond in was geslaagd door te dringen tot het hoofdkwartier van de Katange zen, hoorde van commandant Jacky dat zijn knokploeg aan het begin van de ongeregeldheden in Frankrijk met open armen in De Sorbonne was ont vangen om de gebouwen te verdedi gen. Nu stelt men onze aanwezigheid niet meer op prijs, klaagde hij. De Parijse politie heeft gisteren talrijke exemplaren van het dagblad Action in beslag genomen. Het blad wordt uitgegeven door de nationale studentenbeweging UNEF, het ac tie-comité van gymnasiasten Sne-Sup en de Beweging van de 22ste maart van Daniël Cohn-Bendit. Over de onderhandelingen tussen directies en vertegenwoordigers van stakende arbeiders kwamen gisteren geen nadere berichten. Gebleken is dat bij de Simcafabrieken niet is gestaakt. Wel zijn er moeilijkheden met de produktie geweest doordat de toelevering stagneerde. Enkele kandidaten voor de verkie zingen in Frankrijk van 23 en 30 juni hebben gisteren voor de Franse tele visie gesproken. De vijftien minuten durende toespraak van de leider van de linkse federatie, Frangois Mitte- rand, was één felle aanval op het re giem van president De Gaulle dat hij verantwoordelijk acht voor de crisis. Ik ken mensen, die in hun familiekring Europese be roemdheden zijn. WEISS „U hebl misschien zelf ook wel dorst." DE BILT In een groot deel van Europa wordt de luchtd'ruk- verdeling gekenmerkt door een hogedrukgebied dat zich van Ierland naar Polen uitstrekt. Langs de zuidflank ervan be vindt zich boven de Alpen en Frankrijk een vlak gebied van lage luchtdruk. Dit gebied is gevuld met onstabiele lucht. Het breidt het komende etmaal zijn invloed in noordwestelijke richting naar onze omgeving uit. Samenhangend hiermee ruimt de wind aan de grond naar oost tot zuidoost. Er wordt dan war me lucht aangevoerd. Maar de nabijheid van het lagedrukge bied zal aanleiding geven tot meer bewolking en enkele lo kale onweersbuien. DE BILT Warm weer met meer bewolking en ook hier en daar onweer. Vrij krachtige tot matige wind, in hoofdzaak tus sen oost en zuid. Strandweer Het zonnige en zomerse juni- weer kan deze week niet op. Ook morgen zonnig strandweer bij een matige oostenwind. Tempera tuur 20 tot 22 graden, zeewater 16 graden. Vooruitzichten: Aanhoudend zonnig waarbij de oostenwind wat warmere lucht aanvoert met temperaturen van 24 tot 25 gra- I den- Juni 15: Zon op 4.19. zon onder 21.01; maan op 0.27. maan onder 9.31. EINDE VAN OORLOG SAIGON De Vietcong heeft van morgen voor de tweede achtereenvol gende dag het vliegveld van Saigon, Tan Son Nhoet, met raketten bestookt. Een loods en een Ameri- kaans vliegtuig zijn verwoest. Een Amerikaan sneuvelde. De bevolking van de Zuidvietna- mese hoofdstad heeft vlugschriften ontvangen, waarin de Vietcong haar waarschuwt, dat binnenkort een reusachtige aanval met raketten op de stad zal worden gedaan. Tijdens een periode van honderd dagen zal het bevrijdingsfront elke nacht hon derd raketten op de stad afvuren. Amerikaanse militairen hebben in middels geheime maatregelen geno men om een eind aan de beschietin gen te maken. Studenten van de universiteit van Saigon hebben er bij de regering op aangedrongen door middel van on derhandelingen een eind aan de oorlog te maken. Premier Tran Van Huong heeft verklaard, een tegenstander te zijn van uitbreiding van de bombarde menten op Noord-Vietnam. In 1965 en 1966 varieerde de waar de van de Britse invoer tussen 450 en 500 miljoen pond sterling. Daarna is in slechts twee maanden voor min der dan 500 miljoen pond sterling ingevoerd en dit jaar bedraagt de invoer gemiddeld 642 miljoen sterling per maand. Dat komt voor een deel door de devaluatie van het pond die de buitenlandse koopkracht van het pond heeft doen dalen. EINDHOVEN De 35-jarige' Maastrichtenaar J. J. Stelt is gister middag ontsnapt uit de rijkspsychia- trische inrichting in Eindhoven. Het is niet duidelijk hoe de man, die ge vaarlijk kan zijn, uit de gesloten af deling is ontkomen. Van de twee patiënten, die op 10 mei uit de Eindhovense inrichting ontsnapten, is er gisteren een in Ant werpen gepakt. Studentenleiders uit alle delen van de wereld bijeen, tijdens een pauze buiten de BBC-studio, waar zij werden geïnterviewd. Van links naar rechts: Dragana Stavijel (Zuidslavië), Daniéi Cohn-Bendit (Frankrijk). Tarif Ali (Pakistan) en Alain Geismar (Frankrijk). naam: I I I I Ik geef op als nieuweabonnee: betaalt: per kwartaal per maand Als beloning voor mijn aktiviteit ontvang ik een set onderzettertjes. De nieuwe abonnee krijgt onze krant veertien dagen gratis. Mijn naam - Inzenden aan Bureau van dit blad LONDEN „Het kapitalisme ligt op sterven en om die dood wat te versnellen gaan de stu denten de straat op. Dat er rel letjes ontstaan, komt door de politie, die er alleen maar op uit is de bourgeoisie te beschermen. Het is verkeerd van ons om een politieagent te slaan, maar het is ook verkeerd van die agent om ons te slaan". Dat is de mening van duizenden studenten in Amerika en Europa; al thans volgens hun leiders, die gister avond voor de BBC hun denkbeelden uiteenzetten. Twaalf studentenleiders uit Ameri ka, Italië, Frankrijk, België, Duitsland, Japan, Zuidslavië, Spanje en Tsjechoslowakije lieten de ont hutste Britten weten, dat zij zullen optreden tegen elke macht van orde en wet, die wil onderdrukken. Daniel Cohn-Bendit, de Franse stu dentenleider, kreeg de meeste be langstelling van de BBC. Zijn komst naar Engeland, heeft de gemoederen in het Lagerhuis danig verhit, toen minister Callaghan weigerde geen verblijfsvergunning aan Rode Daan- tje te verlenen. De Conservatieven hadden dat geëist. „Wij zijn niet de leiders van de studentenrevolte", verklaarde Cohn- Bendit. „Wij zijn spreekbuizen; luid sprekers van de jeugd in beweging". Tarif Ali, een Pakistaan, voegde daaraan tos: „Het socialisme moet de gemeenschappelijke economische vorm zijn, als het kapitalisme is be- 1 graven".

Nieuwe Leidsche Courant | 1968 | | pagina 1