Lady Automobiel? eer voor krant van FORMAAT Tevano plukt voorwerpen van Boeren met witte boord in de controlekamer BONN BREIDT HULP AAN W.-BERLIJN UIT DUIZEND DAMES IN NOORD WIJK GETEST Conflictstof in Gezond gezin" H. W. Offers leidt politie-academie Miskend archeoloog deed weer vondst elke tijd is tijd voor VAN NELLE thee 9 DONDERDAG 13 JUNI 1968 (Van onze auto-redacteur) NOORDWIJK Mevrouw Patricia Moolenbel zal er nooit een minderwaardigheidscomplex door krijgen. Ze is hoogstens geïrriteerd als haar zusters achter het stuur door mannelijke weggebruikers over de hekel worden ge haald. „Het wordt tijd, dat de vrouw de gelegenheid krijgt te bewijzen, dat zij haar plaats achter het stuur ten volle waard is. Zij is sportief genoeg de handschoen, die haar nu al vele jaren wordt toegeworpen, op te Om dat proefondervindelijk aan te tonen, organiseerde zij de actie „Vrouw achter het stuur" in het ka der waarvan maandag duizend dames in Noordwijk de kans krijgen haar argumenten tegen laatdunkende man nelijke kritiek waar te maken. Het Verbond voor Veilig Verkeer neemt de dames dan een vijf minu ten durende theoretische verkeerstest af. De 'beste vijftig mogen volgende week vrijdag deelnemen aan de praktijktest op het Vuurtorenplein en de Noordwijkse boulevard. Degene, die deze proef er het beste van af brengt en bovendien laat zien vrou welijke charme achter het stuur met rijkunst te kunnen combineren, zal daarvoor de titel „Lady Automobiel" en een Honda N 360 mee naar huis krijgen. Mevrouw Moolenbel: „dat alles is j gratis, iedere vrouw, die er een vrije dag voor over heeft, ):an meedoen. Ze hoeft alleen maar maandag tussen 10 en 1 uur naar de Naordwijkse Zee- badschuur te komen om aan de test mee te doen. Zelfs de lunch krijgt zij gratis aangeboden. En als het nodig is kan zij in een van onze auto's rijden". Op het ogenblik zijn al 500 aanmel- dingen binnen. Patricia Moolenbel twijfelt er niet aan, dat de duizend worden volgemaakt. '<m& De test wordt afgenomen in het 'jm kader van de autosportweek Noord- Si®* wijk, die zaterdag begint en is geor- Initiatiefneemster Patricia in de huiskamer van haar Haagse flat temidden van foto's van ren- wagens. goochelconcours 11 HILVERSUM De NCRV-tele- vlsie begint op donderdag 20 juni a.s. op Ned. 2 een nieuwe serie gesprek ken in de reeks „Gezond gezin", zulks naar aanleiding van Franse films uit de serie „School voor ou ders". Er zullen in totaal 5 programma's in de zomermaanden worden uitge zonden. Was de vorige serie voorna melijk gewijd aan sexuele problemen binnen het gezin, nu gaat het over conflictsituaties. Diverse soorten conflictstof worden in de films aangedragen en naar aan leiding daarvan bespreekt weer een forum de consequenties en de moge lijkheden tot oplossing daarvan. DEN HAAG De heer H. W. Of fers (54) zal mr. J. Brink opvolgen als directeur van de Nederlandse politie academie. Aan mr. Brink zal per 1 juli 1969 eervol ontslag worden ver leend. De heer Offers werkte in Schiedam als administratief ambtenaar van de gemeentepolitie en is sinds 1 juli 1959 hoofdcommissaris van de Utrechtse politie. Kanshebber op (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG Hij staat als prof. Ted Tevano in de tele foongids met daarachter: le prijs Goochelconcours en dan zijn adres. Binnenzijde 12. Dat tekent zijn originaliteit, want een aldus officieel geregistreer de hoogleraar in de „gooche- logie" zal na hem nog geboren moeten worden. In Nieuwspoort liet hij vanmiddag zijn nieuwste truc zien, waarvan wij gisteren al een voorproefje kre gen. Bij een diavertoning plukte hij, naar het zo leek allerlei voor werpen van het doek. Een volle kan melk, ineens niet meer op het scherm te zien die hij half leegschonk om het vervolgens in halflege toestand weer op het doek terug te zetten. Hetzelfde met allerlei andere za ken, die op het geprojecteerde goocheltafeltje te zien waren: zijn toverstokje, een dik koord dat hij doorsneed, in de lucht gooide waar na het weer heel bleek te zijn, om tenslotte weer op het scherm te belanden en zo vervolgens. Verbluffend Tenslotte wist hij van een struik andijvie op het scherm een echte te maken (het geprojecteerde tafeltje op het doek was weer leeg), waar na hij de verblufte toeschouwers een onafzienbare bloemenzee uit dat ene struikje voorzette. Hij had er tenslotte zoveel, dat hij voor het gemak maar een deel op het pro jectiedoek terugzette. Een bijzonder spectaculaire finale. Tevano gaat met dit door hem zelf bedachte ingenieuze nummer naar het jaarlijkse goochelcon cours, dat vrijdag in Enschede ge houden wordt. En hoewel natuur lijk niet gezegd kan worden wat de andere 49 mededingers daar weten te presteren, moet hij er toch wel een reële kans maken. Trouwens, zoals uit de aanhef blijkt zat hij al eerder in de prij zen. Op het concours in Hilversum de tweede prijs. Op dat in Den Bosch was hij nummer één met een toverkistje, een al even orgineel nummer, speciaal voor kinderen, waarmee hij nu nog steeds succes sen boekt. Hoe dat gaat? Een roodjluwelen kistje met Chinese lettertekens, dat Tevano voortdurend met beide handen vasthoudt. Het dekseltje klapt open en er wipt een kabou tertje uit, waarmee hij gaat praten. Het kleine mannetje haalt een stompje kaars uit z'n zak, steekt het aan, waarna het stompje, tegen de natuur in, al groter gaat wor den. Tot twee meter lang... Enfin, er komt nog veel meer merkwaardigs uit dat kistje. Een radio'tje, dat echt speelt, een ander vriendje: Slokkie Slak, die op een xylofoontje gaat spelen en nog veel meer. Als alle kistgenoten tenslotte hun nummertjes hebben gebracht gaat het dekseltje dicht. Om on middellijk daarna weer open te vliegen. Het bevat nu een compleet bloembollenveldje temidden waar van trots het kaboutertje troont. Volledig prof Tevano, een uiterst beschaafde presentator, beoefent al jaren de moeilijke goochelkunst. Het ideaal van deze 38-jarige sympathieke se- m*-prof is nog eens volledig prof te kunnen worden: „Dat zal me meer voldoening geven, dan alle bijbaan tjes, die ik tot nu toe moest aanne men. Welke? Van alles: van benzi nepompbediende, via propagandist van jullie krant en assistentbe drijfsleider in de horecasector tot congierge bij een avondhandels school. Zeker, ik heb het wel aardig druk in het beroep, waar ik verliefd op blijf. Trad al een paar maal op voor de t.v. én had pas nog shows, waaraan ook figuren als Guus Oster, Karin van Wamelen en Therèse Steinmetz meewerkten. Maar om een gezin van man, vrouw en zes kindertjes te onder houden moet in ons vak wel een hele beroemdheid zijn". Welnu, wie weet ganiseerd door de gelijknamige stich ting (hierin o.m. de RAC, de stichting Holland Racing Promotion, de Eerste Vrouwelijke Automobiel Club en de Pionier Automobiel-Club). Tijdens deze week wordt o.m. een internationale dames rally en een in ternationale politie auto- en mo torslalom gehouden, terwijl voorts op het programma staan een sterrit van pionier automobielen, een concours d'élégance, de grote prijs au-toslalom Nederland en een demonstratie van leerlingen van de Apeldoornse au- toschool, die voor het publiek een renwagen zullen bouwen. Ook is er ter gelegenheid van deze week, waaraan ook de VVV-Noord- wijk deelneemt, een ontwerp wedstrijd voor auto-enthousiasten uitgeschreven. HTS-ers kunnen hier voor constructietekeningen insturen en anderen kunnen een zelf gemaakt model (schaal 1 op 12) inleveren van een fiction-renwagen. Fouten Dank zij Patricia Moolenbel zal de vrouwelijke noot in dit bij uitstek mannelijke programma niet ontbre ken. Haar actie is overigens niet zomaar een gelegenheidsopwellmg. De foto's aan de muur van haar flat aan de Haagse Parelmoerhorst laten dat zien: van alle kanten lijken racewa gens met coureurs van wereldnaam achter het stuur de kamer in te stor men. Die belangstelling voor de au tosport blijkt ook uit haar deelne ming aan het werk van de stichting Holland Racing Promotion, die zich ten doel stelt jongens met capacitei ten financieel in staat te stellen een opleiding in de race-sport te volgen. Zijzelf verzorgt hiervoor de publici teit, haar man is secretaris. Bij dat werk vooral heeft zij erva ren, dat de vrouw in deze sector niet al te hoog staat aangeschreven, even min als in het normale verkeer op de weg. Patricia: „heel gewone foutjes, die iedereen maakt, worden de vrouw tweemaal zo zwaar aangerekend als de man. Als ik 's morgens in de kou mijn auto niet aan de start kan krij gen, hoor ik mijn buurman denken: zie je wel, weer een vrouw achter het stuur". Cijfer. ers Met, volgens haar veelzeggende, cijfers bestrijdt zij die stelling. „Ver- keerspsychologen", zegt zij, „hebben vastgesteld, dat van de 200 vrouwen achter het stuur er per jaar één een overtreding begaat. Daartegenover staat, dat van de tien „heren in het verkeer" er per jaar zes op de bon gaan." Waarmee ze maar duidelijk wil maken, dat de 400.000 vrouwelijke automobilisten in Nederland zeker niet als een gevaar op de weg hoeven te worden beschouwd. En dat car toons en laatdunkende opmerkingen ten onrechte worden gemaakt. „Integendeel", zegt Patricia, „de vrouw rijdt juist veel voorzichtiger en gehoorzamer". Of zij gelijk heeft? De duizend dames, die zich maandag laten testen, zullen het antwoord moeten geven. ASSEN De 39-jarige amateur- archeoloog Tjerk Vermaning uit Smilde heeft voor de tweede keer in zijn leven een belangrijke vondst gedaan Hij heeft 400 zeer oude vuurstenen vuistbijlen en andere werktuigen gevonden in Drenthe. De preciese vindplaats houdt hij geheim. Enkele jaren geleden vond hij aan de voet van de televisietoren te Smilde ook reeds vuurstenen en vuistbijlen, die zon 125.000 jaar geleden door de Neanderthaler-mens zouden zijn ge bruikt. Die vondst was van grote histo rische waarde. De heer Vermaning kreeg toen de culturele prijs van de provincie Drenthe, maar hij is in zover re teleurgesteld dat hij gehoopt had op een eredoctoraat. Dr. O. Harsema van het Biologisch archeologisch instituut te Groningen heeft bevestigd dat het nagenoeg zeker is dat de lokatie die de heer Vermaning gevonden heeft, een Neanderthaler vestiging is. i ZULLEN IN het jaar 2000 de boeren met een witte boord vanuit een gerieflijk ingerichte controlekamer op de boederijen de gewassen zaaien, planten, bemesten, besproeien en oog sten door middel van lange afstandsbediening zoals de tekening hierboven ons doet vermoe den? Als we de deskundigen mogen geloven en waarom niet? zijn binnen afzienbare tijd computers, gesloten televisiecircuits, beeldtelefoon en radar op een boerderij even gewoon als nu een graanvochtmeter en een combine. Deskundigen hebben op verzoek van de Ford-fabrieken een beeld samengesteld van de landbouw in dat magische jaar. De resultaten zijn verbluffend maar toch ook een tikkeltje ongeloofwaardig. De grond zal geheel anders worden bewerkt. De kracht die voor de grondbewerking nodig is krijgt deze op een vleugel lijkende machine van de tractor (rechts). De grote werkbreedte beperkt het in elkaar rijden van de grond tot een minimum. De vleugels kunnen gemakke lijk worden ingeklapt. De boeren zullen hun gewassen tegen die tijd zeer waarschijnlijk binnenhalen met machines die over elek trische ogen en zelfdenkende tastapparaten beschikken. Deze zullen het fruit plukken, sorteren en direct ver pakken. Bovendien zal een helikopter de „containers" met produkten rechtstreeks van het bedrijf naar de veiling brengen (derde afbeelding). En de onderste tekening laat een helikopter zien die wel licht een snelle service kan verlenen aan de „toekomst machines". Zyn er over 32 jaar nog wel werktuigen nodig? Of wordt dc grond dan verkruimeld door ultrasonische ge luidsgolven? Dat zal dan .gebeuren vanuit luchtkussen voertuigen In ieder geval zijn er dan al reusachtige zelfrijdende machines met een grote werkbreedte die in één keer oogsten, de grond, zaaiklaar maken, bemesten en weer zaaien. Door toepassing van cybernetica ((de fantastische weten schap, die het menselijk brein elektronisch verbindt met mechanische systemen) is het mogelijk machines handelingen te laten verrichten door er alleen maar aan te denken. O Veel machines werken zonder bestuurder. Op grote afstand van het huis worden ze over het land geleid door impulsen, die ze krijgen van ondergrondse kabels of langs radiografische weg. En de boer zelf? Hij zal econoom, landbouwkundi ge, scheikundige en werk tuigbouwkundige tegelijk zijn. Of ze dan ook nog ge woon mens kan zijn we ten do deskundigen kenne lijk niet. Er is één lichtpunt: als het allemaal inderdaad zo gaat, zal er in de volgen de eeuw geen honger meer geleden behoeven te wor den Nijmeegse studenten Mrillen boycot van Academische Raad (Van onze onderwysredactie) NIJMEGEN Tijdens een massale niversitaire vergadering in de aula van de universiteit van Nijmegen, waaraan behalve door studenten ook werd deelgenomen door hoogleraren, leden van de wetenschappelijke staf en curatoren, is uitgesproken dat de herstructuering van het wetenschap pelijk onderwijs in ons land ruim baan moet krijgen. De academische gemeenschap is al leszins bereid dit te forceren, bijvoor beeld door het werk van de Acade mische Raad te gaan boycotten. Prof. mr. S. van Wijnbergen noem de een discussie over veranderingen in het wetenschappelijk onderwijs zinloos, zolang de Raad in zijn huidige vorm bestaat. Studentenleider M. van Nieuwstand, die evenals andere scherpe kritiek op het rapport-Maris oefende, noemde de de huidige wijze van studeren het „laten klaarstomen om te gaan fun geren als vakidioot". BONN West-Duitsland zal op de Oostduitse reisbeperkingen reageren met versterking van de financiële en economische hulp aan West-Berlijn. Het kabinet heeft zich gisteren duidelijk hier over uitgesproken, zo maakte mi nister van buitenlandse zaken Willy Brandt gisteren bekend vlak voor zijn vertrek naar Bel grado. Regeringswoordvoerder Günther Diehl voegde er aan toe dat nog ver der gaande maatregelen mogelijk zijn, waarvoor echter eerst overleg moet worden gepleegd met de drie westelijke geallieerden, de VS. Enge land en Frankrijk. Diehl en Brandt zeiden dat alles AFTERNOON BUILTJES wordt gedaan om te voorkomen dat de Westberlijnse bevolking niet extra wordt benadeeld door de Oostduitse maatregelen, die overigens door de drie westelijke geallieerden zijn ver oordeeld in een gemeenschappelijke verklaring. De bepalingen zijn strijdig met de reeds lang bestaande internationale overeenkomsten en de praktijk en zijn niet te verenigen met het stre ven naar ontspanning in Europa. De reden die zijn opgegeven zo staat verder in de verklaring, zijn ongeldig en kunnen op geen enkele manier de stapDen rechtvaardigen die de vrij- hpid van toegang tot Berlijn hinde ren, zoals sinds 1945 bestaat. Oost- Duitsland nam de maatregelen als antwoord op de Westduitse noodwet ten. Het verkeer van W.-Duitsland naar West-Berlijn verliep gisteren de ge hele dag zonder enige wrijving. Ofschoon de besluiten reeds gister nacht van kracht waren werden nog geen visa verlangd. Wel heerste in verscheidene Westduitse steden grote bedrijiiigheid in de bureaus waar passen worden uitgereikt. Ongeveer vijftig Westberlijnse stu denten hebben gisteren vergeefs ge tracht bij de doorgang in de muur in de Heinrich Heinestraat naar Oost-Berlijn te komen. Zij wilden het centrale comité van de Oostduitse communistische partij een resolutie overhandigen, waarin zijn protesteer den tegen de maatregel.

Nieuwe Leidsche Courant | 1968 | | pagina 9