Boerhaave - herdenking met tentoonstelling ingeluid Plastic vuilzakken voldoen in Leiden Commentaar in dit gebied gaan de spaarbanken samenwerkenom u nog meer service te geven! hier is het eerste resultaat feier In Rijksmuseum voor de geschiedenis der natuurwetenschappen Apostolisch centrum in Zuidwest Rapenburg h1euwe leidse courant 3 DONDERDAG 13 JUNI 1MI Steeds meer mensen laten hun sala ris via de spaarbank lopen. Gebeurt dit via een der spaarbanken in het Delta-gebied, dan kunt u nü bij meer dan 200 spaarbank-kantoren over uw salaris direct beschikken. Waar u ook in het Delta-gebied bent, werkt of woont. Hebt u bepaalde reke ningen te voldoen, dan kan dat via de spaarbank - zonder extra kosten. Het geld, dat u niet dadelijk nodig hebt, levert u nog rente ook! Een reden temeer om uw salaris via de spaarbank te laten lopen! De Spaarbank te Rotterdam Spaarbank Anno 1820 Schiedam Spaarbank Vlaardingen Nutsspaarbank Maassluis Spaarbank te Dordrecht De Spaarbank te Gorinchem Nutsspaarbank Alblasserdam Spaarbank te Delft Nutsspaarbank te Tholen Vlissingsche Nutsspaarbank Nutsspaarbank te Middelburg Nutsspaarbank Middelharnis- Sommelsdijk Nutsspaarbank Zierikzee Nutsspaarbank Gouda Leidse Spaarbank 'n publicatie van de BONDSSPAARBANKEN, SAMENWERKEND IN HET DELTAGEBIED Promotie in Leiden LEIDEN Aan de Leidse uni versiteit promoveerde gisteren me vrouw J. G. Tasseronde Jong tot doctor in de wiskunde en na tuurwetenschappen op een proef schrift. getiteld ..Onderzoekingen over cytokinines- Invloed van 6- benzylaminopurine op lemma mi nor L.". Promotor was prof. dr. H. Veldstra. Mevrouw Tasseronde Jong werd geboren in Den Haag en woont nu te Oegstgeest. LEIDEN Mevrouw J. G. Tas- seron-de Jong is gepromoveerd tot doctor in de faculteit der wiskunde en natuurwetenschappen op proef schrift getiteld „Onderzoekingen over cytokinines (effecten van 6- benzy-laminopurine op lemma minor L.) De promotor was prof. dr. H. Veldstra. LEIDEN Bovenstaande ma quette-foto geeft een indruk van de vergaderzaal met bijgebouwen van het Apostolisch Genootschap dat aan de César Franckstraat in Ztüdwest zal verrijzen. Gisteren schreven wij reeds uitvoerig over dit centrum, waarvan de bouw deze maand begint. Duidelijk is te zien, dat de verschillende ruimten zijn gegroepeerd rondom de inks gelegen patio, een binnentuin. Rechts de grote vergaderzaal die 350 tot 400 personen kan bevatten. Het gehele complex wordt gelijk vloers gebouwd. Foto N. van der Horst (Van een onzer verslaggevers) Leiden Dat de grote zeventiende-eeuwse medicus Herman Boerhaave sinds jaar en dag zijn oog, voor zover een stenen oog dat kan, met welgevallen laat rusten op de ingang van het academisch ziekenhuis aan de Rijnsburgerweg, is algemeen bekend. Velen zullen ook zijn grafmonument in de Pieterskerk kunnen aanwijzen. Minder bekend is het waarschijnlijk dat Leiden ook een Boerhaave-labora- torium rijk is. Toch staat die naam nog steeds in goudkleurige letters boven de ingang van het gebouw aan de Steenstraat, dat tegenwoor dig Rijkspiuseum voor de geschiedenis der natuurwetenschappen heet. Nergens beter dan daar kon de tentoonstelling worden gehou den die onder de titel Herman Boerhaave 16681968" ter gelegen heid van de 300e geboortedag van de beroemde geleerde is ingericht. De rector magnificus van de Leidse universiteit, prof. dr. P. Munten dam, heeft deze tentoonstelling vanmorgen geopend. Tot 1 decem ber kan iedereen de kleine collectie Boerhaaviana gaan bezichtigen van de wandelstok die hij hoogstpersoonlijk gebruikt zou hebben tot de reconstructie van zijn diagnostische oogloep. Microfilms De in twee zalen van het museum ondergebrachte tentoonstelling draagt een documentair karakter. De expo sitie omvat handschriften van Boer haave, die een uitgebreide correspon dentie voerde, portretten die van hem zijn gemaakt, en voorwerpen, waaronder instrumenten die hij ge bruikte als medicus, als scheikundige en als botanicus. Onlangs is in Leningrad een aantal nagelaten manuscripten van Boer haave herondekt. Voor het nog lang niet afgesloten Boerhaave-onderzoek bleken die manuscripten van het grootste belang te zijn en bij de in richting van de tentoonstelling is van de microfilms die ervan zijn vervaar digd gebruik gemaakt. Veel aandacht is geschonken aan de invloed die Boerhaave via zijn leer lingen heeft uitgeoefend. Boerhaave was namelijk voor alles een voortref felijk docent, wiens studenten vaak in het buitenland hun voordeel deden met de kennis die hij had overgedra gen. In Oostenrijk, Duitsland. Enge land en andere landen stichtten die leerlingen beroemd geworden scholen of voerden zij baanbrekende vernieu wingen door. die aan het onderwijs van Boerhaave te danken waren. |TYE verkeerssituatie op de west- zijde (universiteit) van het Ra penburg is sinds de invoering van een parkeerzone aanmerkelijk verbeterd. De auto's worden in het algemeen beter geparkeerd en ze staan er ook niet meer de hele dag. Gistermiddag om vier uur zagen wij er verscheidene open plekken. Ook het voorrang geven aan het verkeer op het Ra penburg is een vooruitgang. Het resultaat van dit alles is, dat het verkeer niet meer wordt opgehou den. Er moet echter wel op worden toege zien dat de ordening aan deze kant geen moeilijkheden aan de oostzijde doet ontstaan. Daar geldt geen parkeerzone. Er wordt druk ker geparkeerd dan vroeger. Dat is niet bezwaarlijk maar dat kan het wel worden als het niet goed gebeurt. Gistermiddag moesten wij er met moeite .doorheen" rijden. Aan de waterkant schuin-geparkeerde auto's, hinderlijk achteruitstekend en aan de trottoirzijde tussen Kloksteeg en Houtstraat drie stil staande auto's. Het gevolg: een nauwe, kronkelige doorgang. Er moet op de daarvoor in aanmer king komende punten worden aangegeven hoe autobezitters die nen te parkeren. Parallel aan de waterkant. Wie zich daaraan niet houdt en de doorgang en de vei ligheid van het verkeer belem mert, zal dat op een of andere manier toch moeten merken. Als dit namelijk oogluikend wordt toegestaan, zijn de moeilijkheden op het Rapenburg slechts ver schoven. Een parkeerzone aan de westzijde was een logisch besluit, omdat daar de kantoren zijn. Maar de woonfunctie van het Rapenburg oostzijde betekent niet, dat daar geen parkeerders komen die er niets te maken hebben. Aa chti va ndeltocht van Leiden.uit LEIDEN De Leidse wandel sportvereniging „Willen is Kunnen" (lid van de KNBvLO en de Wandel- kring-Leiden) houdt van vrijdag 21 juni op zaterdag 22 juni voor de zesde maal haar jaarlijkse nachtwandel tocht over een afstand van 60 kilo meter. Het parkoers voert de deelnemers en deelneemsters ditmaal door het Rijnlandse polderland. Vorig jaar legde een recordaantal lange-afstand- tippelaars (t.w. 154, die uit praktisch alle delen van het land kwamen) de vrij zware tocht met succes af. De start heeft vrijdagavond tussen 22.30 en 23 uur plaats in de vereni gingszaal in de Maria Gijzensteeg (naast De Overdekte in de Haarlem merstraat). De deelneming staal open voor dames en heren van 17 jaar en ouder, die allen bij het vol brengen van de tocht een herinne ringsstandaard ontvangen. Het inschrijfgeld bedraagt f 5. per persoon, inclusief enkele con sumpties, die onderweg worden ver strekt. EHBO wordt verleend door leden van de Leidse EHBO-raad. Inschrijf adressen: Maresinge 47. Oosterstraat 11a. Leiden; Eikenlaan 53. Alphen aan den Rjjn (tel. 01720 - 5724); Hachfortstraat 140, Den Haag (tel. 070 - 398736). Inschrijvingen aan de start nog mogelijk tot uiterlijk 23 uur. Burgerlijke stand van Leiden LEIDEN geboren: Helena, d v D Haasnoot en H de Zwart; André Pieter, z v G van Leeuwen en I J Hoogendoorn; Edwin Robert Jan, z v J van Duijn en W de Bruin; Hendrick Gerbert. z v M Koomans en C Jungerius; Robertus Cornelis Hendrikus, z v C R Heshof en C G M de Koning; Maartje Ida, d v A Duriaux en W Hogewoning; Inge borg Miranda, d v W Hartevelt en H Distelvelt; Ronald Johan Reginus, z v J Trouwborst en G S Elings; Choi Mei, d v W L Chan en Y Lee; Fabian Cornelia Petrus, z v W C P van Diest en J Sloos; Peter Rudolf Cecil Johannes, z v J J E M Wil diere en K I L S Van der Wee. Overleden: J C Buis, 63 jaar, echtgenote van A van Winkel; J Dubbelaar, 64 jaar, man; B Kuiper. 44 jaar. echtgenote van A van dei- Zalm; J F Taat, 53 jaar, man; M Brandt, 7 dagen, zoon. herdacht, is de nadruk gelegd op de periode tot zijn veertigste jaar, toen hij hoogleraar in Leiden werd. Uit het tentoongestelde doopregister van de Hervormde Gemeente in Voorhout blijkt dat hij op 1 januari 1969, de dag na zijn geboorte, is gedoopt. Hij werd geboren in de hervormde pasto rie van Voorhout, als zoon van ds. Jacob Boerhaave, die in 1683 over leed. Herman Boerhaave zat toen op de Latijnse school in Leiden, waar hij een jaar eerder was ingeschreven. Het desbetreffende document is een van de vele die op deze expositie te zien zijn. Voorbestemd om evenals zijn va der predikant te worden, veranderde hij later van gedachten en ging hij medicijnen studeren. Hij was toen al doctor in de filosofie, nog geen 22 jaar oud. Hoewel hij in Harderwijk, in 1693, tot docter in de geneeskunde promo veerde, is hij vrijwel zijn hele leven Leiden trouw gebleven. Hij heeft er gewoond in onder andere.de Nieuw- steeg, de Nonnensteeg, het Bagijnhof en op het Rapenburg. In zijn woning op het Rapenburg overleed hij op 23 september 1738, 69 jaar oud. De zo mers bracht de behalve beroemd ook rijk geworden Boerhaave door in het kaseel Oud-Poelgeest, dat hij in 1724 had aangekocht. De tentoonsteling is zeker niet alleen voor Leidenaars bedoeld, maar juist zij zullen er veel ple zier aan kunnen beleven. Boer haave, die, levend in de tijd van de trekschuit, zelfs nooit in het buitenland schijnt te zijn geweest, heeft ten slotte in hun stad en wonend in hun straten een naam gekregen die over de hele wereld bekend is geworden. In dit Boer haave-jaar zal zeker ook op an dere manieren aan de naamgever van Boerhaavelaan, Boerhaave- kwartier en Boerhaavezalen, om er maar eenn paar te noemen, aandacht worden besteed. De ex positie in het vroegere Boerhaave- laboratorium biedt onder anderen Leidenaars de kans erachter te komen waarom destijds met al leen maar „Europa" op een brief kon worden volstaan. Herman Boerhaave naar een ongedateerd zwartékunstprentje van C. Troost De hervormde pastorie van Voorhout, het geboortehuis van Herman Boerhaave. Overbodig is deze expositie zeker niet, want over de domineeszoon uit Voorhout die als Leids hoogleraar in de geneeskunde, de plantkunde en de scheikunde internationale ver maardheid verwierf, is niet zo bar veel bekend. Een biografie over hem is zelfs nog nooit verschenen, al komt daarin binnenkort verandering, dank zij de Boerhaave-kenner prof. dr. G. A. Lindeboom. Van Boerhaave weet men meestal niet meer dan dat hij een beroemd arts was zo beroemd dat een met „Boerhaave, Europa" geadresseerde brief op de plaats van bestemming kwam. De expositie maakt onder meer dui delijk dat zijn roem niet alleen berust op het stellen van diagnoses of het geven van colleges daarover. Zijn ken nis omvatte veel meer, zoals blijkt uit om maar twee onderdelen van de tentoonstelling te noemen de door hem als eerste in Europa ge kweekte plantesoorten en de blad zijden uit zijn protocollen van zijn chemische proeven met kwik. Domineeszoon Omdat dit jaar de geboorte en niet het overlijden van Boerhaave wordt ZOETERWOUDE Gevonden zijn gemeld: linnen tas met stofjas, por temonnee inh. f 23,bruine linker handschoen- Verloren: zakmes, bos sleutels, bril met bruin montuur, gympakje, sleu telring met drie sleutels, doublé he renhorloge, blauwe ceintuur en sleu tels. Inlichtingen in het politiebureau aan de Noordbuurtseweg. Nu proef in binnenstad LEIDEN Volgende week dinsdag en vrijdag (18 en 21 juni) wordt in het stadsdeel begrensd door Lange Mare, Oude Vest en Haarlemmer straat, een proef gehouden met het gebruik van plastic zakken in de vuilnisemmers. In januari is een soortgelijke proef gehouden in een deel van Leiden-Zuid-West. De resultaten daarvan waar zo wel t.a.v. de gebruikers als van de reinigingsdienst zeer bevredigend. De gebruikers toonden zich in over grote meerderheid enthousiast, ter wijl de reinigingsdienst een duide lijke tijdsbesparing kon constateren. De tweede proef, waarbij ruim 800 gezinnen zijn betrokken, heeft voor namelijk ten doel na te gaan of de in Zuidwest opgedane ervaringen ook van toepassing zijn op een ge- Ruilclub in Boshuis LEIDEN Vrijdagavond om ze ven uur wordt in het Boshuis ach ter Hoflaan 74 de laatste ruilbeurs voor verzamelaars in dit seizoen gehouden. ACADEMISCHE EXAMENS LEIDEN Geslaagd: kand. ex. Neder landse taal- en letterkunde: mej. A M Wijker (Schiedam); doet. ex. Nederlandse taal- en letterkunde: de heer C A A. Bol (Voorschoten): seml-artsex.: mevr. R J Roelofs-Zandstra (Noordwijk aan Zee), de heren A L Duijvesteijn (Wassenaar), Z C van Vuuren (Den Haag), G W P Wlsse- link (Wassenaar): artsex mej. P E Hoen- derdaal (Oegstgeest). mevr. T I Kastelein de Jong (Brussel), de heer R F Bronkman (Warmond); doet. ex. n gen.- mej. J M Burggraaf (Den Haag), mej. H J M Dieben (Den Haag), mej. BAS Kehmer (Kerk- rade), mej. A C Naels (Rotterdam), de he ren J A G de Groot (Den Haag), L Klaas- sen (Rotterdam), R E Zwaan (Rljsljljk). bied in de oude binnenstad, waar de omstandigheden, zoals b.v. het soort bebouwing en het verkeer, duidelijk verschillen van die in Zuidwest. Leidse burgemeester ondervoorzitter Momimentenruad LEIDEN De burgemeester, G. C. van der Willigen is benoemd tot ondervoorzitter van de Monu- mentenraad, waarin hij reeds als lid zitting had. De Monumentenraad, die is in gesteld bij de Monumentenwet 1961, heeft tot taak de betrokken minis ter van voorlichting te dienen over zaken die betrekking hebben op mo numenten of stads- en dorpsgezich ten. De raad telt 5 afdelingen. Bij be sluit van de minister van cultuur, recreatie en maatschappelijk werk is mr. Van der Willigen benoemd tot voorziter van afdeling 3 (de Rijkscommissie voor de Musea). Tot nu toe was hij daarvan on dervoorzitter. In beide functies volgt hij het afgetreden lid van de raad, drs. E. Pelinck o». Laat vader niet op een droogje zitten nog even dan is het weer vaderdag geef eens iets anders. Wij hebben leuke verrassingen, komt U eens kijken COSTER-S «slokje van de week» Luxe karaf gevuld naar keuze met Jonge Coster of Vieux f 7,95 wijnen en gedistilleerd Steenstraat 8 Telefoon 21361 Herenstraat 6 Telefoon 30069 Haarlemmerstraat 204 Telefl 21611 Alleen onze zaak Steenstraat 8 is wegens vakantie gesloten van 17—22 juni. Telefonische orders worden normaal uit gevoerd.

Nieuwe Leidsche Courant | 1968 | | pagina 3