Gastenboek Bedrijven werken mee tegen luchtvervuiling Van Riel mr. Luns Chefarine „4" doet wonderen bij pijn of griep! komt te hulp ELKE VIS IN DE IJSSEL DOOR EN DOOR GEBITAKT Uit de Haagse hof geplukt Proefalarmvan Rijnmond en KvK's kreeg zeer goede weerklank Senaat hekelt uitlatingen Gereformeerd Politiek Verbond: oude en nieuwe schatten Rijksmuseum Vincent van Gogh medio 1971 gereed 9 WOENSDAG 12 JUNI 1968 (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM In de loop van 1969 treedt voor het Rijnmond gebied een waarschuwingsmeetnet tegen luchtvervuiling in wer king. Als de toestand kritiek wordt zullen betrokkenen worden ge alarmeerd. Hierbij gaat het om de bedrijven, die dus medewerking dienen te verlenen. Daarom werd een „proefalarm" op touw gezet. De resultaten bleken gunstig. Ruim tweederde van de industrieën heeft welwillend gereageerd. Rijnmond en de beide Kamers van Koophandel zijn daarover zeer tevreden. Het was een voor Neder land uniek experiment. Het net wordt dat trouwens ook. de nieuwste luchtvervuilingsbestrij- dingsmethoden. Voor het opzetten van deze „en quête", want zo kan men het ook wel noemen, kreeg Rijnmond de onont beerlijke steun van de belde Kamers van Koophandel, die voor Rotterdam en die voor de Beneden-Maas. Bjj het proefalarm werden 179 bedrijven be trokken. Daarvan reageerden er 118. Van de 59, die niet antwoordden, had zeven, naar het oordeel van Rijnmond, zinvolle maatregelen kunnen beramen ter beperking van de luchtvervuiling. Hierbij dient men wel te bedenken dat gehandeld wordt op basis van vrij willigheid. Er is immers geen wet achter de hand. In opdracht van de rijksoverheid studeert men, o.a. in de Raad inzake Luchtverontreiniging, op zo'n (ontwerp van) wet. Alle voor dit specifieke doel belangrijke bedrijven hebben echter gereageerd. Kritieke toestand Van tevoren was het alarm aange kondigd. In de brief, waar het om ging, werd daarna voor de datum 22 april de volgende „kritieke toestand" onder steld: „Tijd 19 uur, zwakke wind uit uiteenlopende richtingen, vrijwel on bewolkt, een voor de luchtvervuiling ondoordringbare laag (inversie) tus sen 50 en 100 meter hoog, naar verwach ting van het KNMI zal deze toestand gedurende 12 uur aanhouden". Waarschuwing bevolking is nog moeilijk vraagstuk In voorkomende gevallen dus alarm. Ook voor de bevolking? „Dat weten we nog niet", aldus mr. H. B. Engelsman, gecommitteerde van Rijnmond, tijdens een dinsdag over de resultaten van de proef gehou den persconferentie. „We willen geen paniek". Mr. Engelsman gaf overigens grif toe dat het niet waarschuwen van de bevolking „gek" is als men weet dat zowel de bedrijven als de tuin ders van het Westland wel alarm krijgen. Maar Rijnmond, wiens cen trale meld- en regelkamer het meet net onder beheer krijgt, studeert nog over dit probleem. Misschien, opperde de heer En gelsman, komt dr. L. A. Clarenburg, Rijnmonds staffunctionaris voor de milieuhygiëne, wel met een soort „ei van Columbus" op dit stuk terug van een studiereis naar de Verenig de Staten, die hij binnenkort gaat maken. Hij zal zich oriënteren over De bedrijven werd verzocht nt na te gaan wat zjj in hun geval zou den kunnen doen ter beperking van het totale „pakket" aan luchtvervui ling. Zij werden uitgenodigd maatrege len voor te stellen. Dat deden van de 118 reagerenden 29. Van de 89 overi ge, die verklaarden geen maatregelen te hoeven nemen hadden, naar het oor deel van Rijnmond, 23 wel suggesties kunnen doen. Conclusie: 29 in aanmerking komen de bedrijven, waaronder de meeste voor de luchtverontreiniging belang rijke, stellen maatregelen voor en 30 in aanmerking komende doen dat niet. De bedrijven, die niet reageerden, be horen merendeels tot de groep middel groot en klein. Maatregelen (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG Zonder uitzon dering heeft men zich gisteren in de Tweede Kamer verheugd getoond dat er nu eindelijk een wet komt die de verontreiniging van de oppervlaktewateren poogt te beperken. Als de heer Tilanus (c.h.) zegt, dat er geen vis uit de IJssel komt of hij is van binnen en van buiten gebitakt en als men weet dat Duitsland een tienjarenplan van 10 miljard DM en uitvoer zal leggen om de vervui ling van de Rijn tegen te gaan, kan men het belang van deze wet, die aan uitvoeringstoeten tot 1990 ongeveer twee miljard gulden zal vergen, wel inzien. Zeventig jaar geleden werd in Nte- derland een eerste poging gedaan de ze materie wettelijk te regelen. Tot nu toe is ongeveer ƒ350 miljoen aan de strijd tegen de vervuiling van het oppervlaktewater ten koste gelegd. Daarbij is echter een achterstand op gelopen, die nu ingehaald moet wor den. Minister Bakker van verkeer en waterstaat, die het werk van zijn voorgangers verdedigde, oogstte veel lof. Hij betoogde dat de water^ive* ring een zaak van het volk, is en verklaarde zich bereid een pöpüf&ire toelichting te zullen maken. De vuistregel van dit wetsontwerp is: de vervuiler, dit zijn de in dustrieën die hun afvalwater lozen, betaalt. Ook de particulier zal echter via heffingen zijn steentje moeten bijdragen. Minister Bakker deelde mee, dat deze wet waarschijnlijk op 1 januari 1970 in werking treedt. Belangrijke punten bij de bestrijding van de ver vuiling van oppervlaktewater zijn: de coördinatie met het buitenland (Rijn en Maas zijn geen Nederlandse rivieren) en de mentaliteitsveran dering die zich ook in het buitenland moet voltrekken. Kostbare schenking aan museum ROTTERDAM De Erasmus-Stichting heeft aan het Museum Boymans-van Beuningen twee vazen geschonken, die tot het beste aardewerk behoren dat in het dprde kwart van de zeventiende eeuw in Delft is gemaakt. Het mo nogram Iw wijst uit, dat deze Delfts-blauwe pronkstukken zijn ver vaardigd in „Het jonge Mori- aenshooft" en dus deel uitm'aken van de groep Hoppesteynaardeweck. Uit eigen middelen heeft het museum beslag kunnen leggen op enige andere stukken blauw Delfts aardewerk, nl. een theepotje, een kannetje met zilveren deksel, een fles met diamantvormig lichaam en vier schaaltjes. Staatssecretaris Kruisinga van Volksgezondheid illustreerde aan de hand van cijfers van hoeveel impor tantie dit wetsontwerp in de toe komst wordt: in het jaar 2000 zal de totale behoefte aan water voor bevol king en industrie, die thans Vit mil jard m3 bedraagt, zijn gestegen tot 4 miljard m3. De nieuwe winning van 2'/s miljard m3 zal slechts voor V* miljard m3 uit grondwater worden gedekt; voor 2 miljard m3 za opper vlaktewater moeten worden gebruikt. Die verhouding ligt nu precies an dersom. De staatssecretaris deelde verder mee, dat een wetsontwerp luchtver ontreiniging nog dit jaar de Kamer zal bereiken en dat met de nota wa terhuishouding plannen zullen wor den overgelegd, die een inzicht geven waar en hoeveel drinkwater zal kun nen worden gewonnen, waar het wordt opgeslagen en aan welke cen tra dit water zal worden geleverd. De Kamer sprak verder over een vloed van amendementen, waarvan een, die van de heer Oele (soc.), de openbaarheid van de adviezen van de raad voor de waterstaat betrof. Mi nister Bakker had hiertegen geen en kel bezwaar. Een bloemlezing van voorgestelde maatregelen: uitstellen roetblazen, over schakelen op zwavelarme brandstof (met name voor raffinaderijen van toe passing, in een eerder stadium, als er te veel zwaveldioxyde in de lucht zit), stoppen van schoonmaak- en onder houdswerkzaamheden, stomen van va ten en leidingen, beperken van drainen van vaten, stoppen van aftappen en vervoer van sterk riekende stoffen; stoppen van verbranden van afvalstof fen; uitstellen van het regenereren van katalysatoren; beperking van produk- tie; uitstellen van het stoppen of in bedrijf stellen van installaties; instel len van een extra bedrijfscontrole; op stoken van scheepsketels uitstellen of beperken. Als alle in aanmerking komende bedrfjven alle maatregelen hadden voorgesteld, die, naar het oordeel van Rijnmond, maximaal mogelijk zijn, hadden in totaal 131 maatregelen voor gesteld moeten worden. Er werden in eerste instantie 52 maatregelen voor voorgesteld: 40% van het maximaal bereikbare. Het werkelijke effect op de luchtvervuiling zal, gezien de voor stellen, bij uitvoering boven deze 40% uitgaan, zo menen de deskundigen. Uiteraard betreffen de genoemde voorgestelde maatregelen de typische handelingen, waarbij veel stank vrij komt: bijvoorbeeld schoonmaken van installaties, het z.g. opstarten, het vrij maken van verstopte leidingen. Juist deze werkzaamheden moeten dus in geval van kritieke toestand worden uit gesteld om de luchtvervuiling niet ho ger op te voeren. Eens per tivee jaar De bedrijven worden nu op de hoog te gebracht van alle maatregelen, die zouden kunnen worden genomen. Aan de hand hiervan kunnen zij zich nog eens bezinnen op hun eerste reactieven, waar nodig aanvullingen aanbrengen. Zij zullen het geheel nodig hebben als over ongeveer een jaar het pet in wer king is en dus alarm kan'w'oVden ge-1 geven. Zo'n alarm is waarschijnlijk niet zo vaak te verwachten. Ongeveer eens per twee jaar treedt een toe stand op, die kritiek kan zijn door voortdurend stabiel karakter van het weer (windstil met inversie). Dieren in dierentuinen fotograferen blijkt een bezigheid te zijn, waar vak man en niet-vakman maar niet op uitgeknipt raken. Het stralende weer inspireerde kennelijk deze jonge fotograaf, die met zijn vervaarlijke came ra „bij de aapjes" wilde vertoeven. Een van de dieren, die de camera voor een snoepbus versleet raakte pas van het tegendeel overtuigd toen het zijn snuit in de zonnékap had gestoken. Ook voor apen blijkt de techniek am per bij te houden (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG In de Eerste Kamer is gisteren bij de be handeling van de begroting van buitenlandse zaken aan minister Luns nadere informatie ge vraagd over zijn lovende afscheidswoorden aan het adres Dan is gevaar voor de volksgezond heid mogelijk. De tijdsduur van een alarm is moeilijk te voorspellen. In ieder geval is het zeven uur, want de centrale meldkamer vraagt voor dit tijdvak verwachtingen aan het KNMI. Die berichten worden overigens wel van uur tot uur bijgehouden. Intussen spelen na tuurlijk ook de resultaten van de eigen metingen (per uur) een rol. Het alarm wordt pas in getrokken als de verwachtingen van het KNMI daarvoor vol doende reden geven. (Advertentie) Vier middelen in één tablet - waaronder het betrouwbare maagmiddel Chefarox helpen snel en... doen wonderen De vier middelen, verenigd in Chefarine „4" - elk afzonderlijk al beroemd - wer ken tezamen nog beter en helpen vaak ook dan wanneer andere middelen falen. De combinatie is ideaal om pijn of griep snel en doeltreffend te bestrijden. DOOR Het collegaatje was pril van de banken van de journalistenschool, maar weerde zich dapper op de vergadering, waar menige moeilijk heid uit de doeken werd gedaan. Ze was pittig genoeg om wat ze niet begreep aan de ouwe rot in het vak naast haar te vragen en zo groeide tussen ons al gauw een goede verstandhouding, die zo ver ging, dat we beiden achter ons bloc note de reep deelden, die ik als noodrantsoen bij me pleeg te dra gen, wanneer de uren der maal tijden onzeker zijn geworden. De eerste keer, dat we elkaar ont moetten had ik nog geprobeerd netjes U te zeggen, maar bij deze tweede keer kwam ze me joviaal tegemoet met een armzwaai en een „hallo" en lieten we alle afstand varen. Wederzijds bleven de namen vrijwel onbekend na een eerste ge mompel en waren we niet anders voor elkaar dan je en jou. Waaruit ik de gevolktrekking maakte, dat ze uit het ware hout gesneden is, want journalisten maken onder elkaar weinig plicht plegingen. Samen beleefden we dan ook de vergaderingperikelen met belang stelling en hadden er onderling zo nu en dan commentaar op. Betuigden onze instemming met het gehoorde of fluisterden een aanvullend argument, door de spre ker vergeten. Toen kwam er een meneer, die nogal boute beweringen deed. Hij wilde zyn gehoor duidelijk maken, welke roerselen de zielen van de huidige jeugd in beweging en op stand zetten. Hij sprak vurig, heilig overtuigd van zijn gelijk. Het collegaatje pende ijverig, doch siste zo nu en dan wel eens venijnig commentaar. Kennelijk dacht ze heel anders over die zaken. In het vuur van zijn betoog riep de man uit: „Ik ben nu eenenvijf tig jaar Mij ging dat eigenlijk als onbe langrijk voorbij, maar dat zinnetje, zo bleek later, was bij haar blijven hangen. Eindelijk de pauze, het geroeze moes van de zaal en het kopje slappe koffie. Overal groepjes napraters en ook wij aan ons tafeltje boomden na over het gehoorde. We waren het nogal eens in onze kritiek en be schouwingen en dus vond ik haar erg verstandig. Vooral de laatse spreker had onze ergernis opgewekt. Aan ons tafeltje apart droegen we elkaar de bestrijdingsmiddelen van zijn visie aan. Op een gegeven ogenblik had ik een sluitend betoog afgestoken en zweeg om nu haar toejuichingen te horen. Zo ben ik wel. Ze deed volkomen wat ik ver wachtte, prees mijn helder inzicht, ondersteunde mijn standpunt en stak een nieuwe sigaret op. Inha leerde onverantwoordelijk diep en zei toen uit het diepst van haar hart: „Nou ja, wat wil je, die kerel zegt zelf dat hij al eenenvijftig is. Ik had natuurlijk met fier ge baar mijn paspoort op tafel moeten leggen. Mijn generatie moeten verdedigen. Ik heb alleen maar geglimlacht en vaag geknikt. En ik weet nog niet of ik mezelf het smoesje moet vertellen, dat ik haar een flater wilde besparen of maar eerlijk zeggen, dat ik de waar heid niet aandurfde. Want zo ben ik verder. Niet zo best van de Portugese president Salazar. Vooral de CPN en de PSP hadden kritiek. De pacifist Boetes sprak zijn teleurstelling „zo niet verontwaardi ging" hierover uit. Het uitwisselen van onderscheidingen noemde hij on zinnig. Mevrouw Van Ommeren-A verink (comm.) sprak over een „ver- eenzelving met het fascistische geleid van Portugal, die verder gaat dan een diplomatieke beleefdheidsfrase". De minister werd krachtig verde digd door de liberaal mr. Van Riel. Hij zag achter de kritiek op mr. Luns een stuk bewust links extremistisch politiek denken en drijven. Er zit een symptomatisch gemis aan wijsheid en nadenken in. Mr. Van Riel zei geen enkele affi niteit te voelen met het regiem-Sala- zar. Maar hij wenste zien te richten tegen onbewijsbare generalisaties om in de publieke voorstelling landen te kwalificeren, die het linkse denkpa troon weigeren over te nemen en in ternationaal politiek gesproken een onmisbare hoeksteen in het Westerse verdedigingssysteem vormen. Gematigd in zijn oordeel was prof. De Quay (kath. v.). Hij achtte de bevindingen van mr. Luns over de opvatting van Portugal over de NA VO belangrijker dan de woorden die hij bij zijn afscheid had gezegd. Mr. De Niet (soc.) meende dat de minister met zijn lovende woorden voor Portugal velen aanstoot heeft gegeven. Hij sprak over „verouderde diplomatieke vormen en beleefd heidsfrasen". De heer Algra (a.r.) betoogde dat het optreden van de bewindsman een van de vele uitingen ia van de „poli tiek van de braafheid", de „politiek van het vriendelijke gezicht", die Ne derland voert. Als zodanig zag hij onder meer ook het grote aantal ke ren dat Nederland zich in de Vere nigde Naties van stemming onthoudt. Prof. v. Hulst (c.h.) vond het van een gezonde politieke instelling getuigen dat de woorden van minister Luns in ons land verkeerd waren gevallen. Men moet volgens hem de diploma tieke beleefdheid niet zodanig stile ren dat men veel Nederlanders tegen de haren instrijkt. Als minister Luns de Kamer in deze zaak tegemoet wil de komen, zijn wij bereid dit inci dent te vergeten, aldus de c.h.-woordvoerder. De Kamerleden drongen aan op meer openheid en overleg met de Staten-Generaal over het buiten landse beleid. De heer A.lgra (a.r.) vroeg om meer publikaties in de trant van de Engelse witboeken. Met name wilde hij aan een overzicht en documentatie van de Nederlandse po litiek inzake Nieuw-Guinea. Alle stukken behoren nu op tafel te ko men, aldus de heer Algra. Prof. Van Hulst en mr. De Niet vroegen nadere inlichtingen over het bezoek van mr. Luns aan Egypte. Heeft de minister de houding van Nederland jegens Israël uiteengezet? De heer Algra merkte in dit verband op dat de Veiligheidsraad bij het conflict in het Nabije-Oosten volko men gefaald heeft. T C De heer W. G. Beeftink, schrijver van dit artikel, i6 oud-hoofd van een Geref. Ulo-school. Zowel voor als na de vrijmaking diende hij meermalen de Geref. kerken als ouderling, en na de vrijmaking was hij enkele jaren scriba van de Geref. (vrijgemaakte) kerk van Groningen. In 1948 was hij lid van het Werkcomité van het Con gres van Gereformeerden te Amersfoort, mede-oprichter en eerste voorzitter van de Geref. Kiesvereniging te Gro ningen. Hij vertegenwoordigde gedurende enige jaren het GPV in de Provinciale Staten van Groningen. Sedert 1960 is hij voorzitter van de Verbondsraad van het GPV. HOEWEL het Gereformeerd Politiek Verbond, opgericht in 1948, als een jonge politieke partij zou zijn aan te duiden, kan toch de richting van haar politiek niét jong, niét nieuw genoemd worden. Die richting wortelt immers in de ontstaansgeschiedenis van ons Vaderland, toen de Reformatie na een 50-jarige vervolging van haar aanhangers ruim baan kreeg in en na de 80-jarige vrijheids strijd. Het is die christelijke en confessionele gereformeerde rich ting, die in de moeilijkste tijden van ons volksbestaan de ruggegraat vormde van allerlei strijd om het behoud van de vrijheid en zelf standigheid van ons land. Het is de richting, gewezen door grote Nederlanders als Willem van Oranje, Prins Maurits, stadhouder-koning Willem III, en die na de Franse Revolutie teruggevonden werd bij de strijder voor de Gereformeerde be ginselen Groen van Prinsterer. Nadien zien wij de lijn van deze gereformeerde richting meer lopen langs prof. L. Lindeboom, jhr. mr. A. F. de Savomin Lohman en prof. K. Schilder, dan over dr. A. Kuyper en diens volgelingen. Als GPV willen wij, meer dan Kuyper dat deed, vasthouden aan de confessioneel gereformeerde richting en daarbij gebruik maken van de staatkundige en theologische studies van o.a. mr. Groen van Prinsterer en prof. K. Schilder. Van Kuyper immers moet gezegd worden, ondaniks alle verdiensten die hij overigens heeft gehad, dat hij in de ontwikkeling van zijn theorieën, die hij maakte tot nieuwe steunpilaren van de Antirevolutionaire politiek, te zeer gefaald heeft. Wij geven enkele voorbeelden. Zijn uitgangspunt nemend in de zg. scheppingsordinantiën stelde hij zijn leer van de „gemene gratie" op, die in feite op een natuurlijke godskennis gegrond is. Van zijn leer vin de „pluriformiteit van de kerk" bekent hij zelf, dat daarvoor geen bewijsgrond is aan te voeren uit Gods Woord, en dat zij niet overeenkomstig de Belijdenis is. Zijn leer van de „sourvereiniteit in eigen kring" stemt evenmin overeen met Schrift en Belijdenis en brengt ons in strijd met wat Schrift en Belijdenis leren over de ambten, die God in de wereld heeft ingesteld. Deze Kuyperiaanse leringen waren en zijn nog van grote invloed op het politieke denken van veel Nederlandse christenen. Zij lokten echter steeds verzet uit van mannen, die de gereformeerde richting wilden blijven volgen. Deze vjoorzagen, dat zulke leringen moesten leiden tot afdwalingen, en de uit komst heeft hen gerechtvaardigd. BREUK TER WILLE VAN GELOOF Toen in de oorlogsjaren 1940-'45 de Generale Synodes van de Ge reformeerde Kerken zich gingen inzetten voor de verdediging van Kuy- pers leringen en daartoe tot gebruikmaking van de meest verstrekkende tuchtmaatregelen overgingen, kon een breuk zowel in de kerken als ook in de ARP niet uil/blijven. De Gereformeerden zagen zich geplaatst voor een geloofskeus, en velen aanvaardden de breuk terwille van hun geloof. Nu moet uit het vorenstaande geenszins de conclusie worden getrokken, dat men in het GPV te doen heeft met een antieke, conservatieve groepering. In de strijd toch over de grondvragen worden zij, die uit de Schriften geleerd willen zijn, a.h.w. gedwongen tot het voortbrengen van niet alleen oude, maar ook van nieuwe schatten. Dat is dan ook gebeurd, toen men in de weer ontwaakte gereformeerde richting zich ging bezinnen op de eigen politieke roeping en taak, en eigentijdse richtlijnen ging opstellen voor de „nieuwe" gereformeerde par tij. Tegenover de zg. neutrale staat, die gemakkelijk te verdedigen is vanuit Kuypers Gemenengratie-leer, maar die vandaag in wezen humanistisch revolutionair is, stelt het GPV het Koningschap van Jezus Christus, die de Koning der wereld is, de Koning der koningen en de Heer der heren, en dat daarom van de Overheid verwacht kan en moet worden, dat zij dat Koningschap publiek eikent. Als ook de Grondwet de term „Koninklijk gezag" gebruikt, zal de Grond wet ook moeten aangeven, waarin dat gezag berust, nl. in het ambt van de Overheid, dat van God is ingesteld, opdat ieder wete, dat dit gezag niet berust in de volkswil. Als de Here God in Zijn Woord zegt: Vreest God en onderhoudt Zijn geboden, want dat betaamt èlle mensen, dan kan het niet anders, of het betaamt ook de Overheid zulks te doen en zal zij in haar wetgeving zich moeten richten naar de Wet Gods. Tegenover de huidige welvaartsstaat, waarin een humanistische economie de eerste viool speelt, stelt het GPV de oorspronkelijke roeping van de mens om de aarde tot ontwikkeling te brengen tot eer van de Schepper. Daarom luidt artikel 1 van de Politieke Richtlijnen van het GPV. „Overeenkomstig het universeel en eeuwig Evangelie van de komende Christus, de Koning der koningen, roept het Gereformeerd Politiek Verbond Overheid en volk op lof en eer te geven aan God, Die hemel en aarde met alle bronnen van leven en welvaart gemaakt heeft." In deze ontwikkelingspolitiek heeft de Overheid een belangrijke taak te vervullen. Het is niet mogelijk in dit kort bestek a Sn te geven, hoe de overige punten van ons richtlijnenprogram met dit eerste artikel verband houden. Slechts deze opmerking willen wij eraan toevoegen: Wie zich beroept op het Evangelie, beroept zich tevens op de Wet, die onlosmakelijk met het Evangelie verbonden Is. En de Wet heet in het Evangelie: de Wet der vrijheid. Die christelijke vrijheid, die alle losbandigheid en zedeloosheid uitsluit, is een onmisbaar bestanddeel van de nationaal gereformeerde politiek. Het is die vrijheid, waarvan Willem van Oranje getuigde voor de Raad van State onder Margaretha van Parma, het is vrijheid, die geen gewetensdwang kent maar wel gebondenheid aan de Wet van God voor het openbare leven. TOT EER" EN HEIL Deze nationaal gereformeerde politiek heeft ook gehoor gevonden buiten de (yrijgefaakte) Gereformeerde Kerken en zo is het Nationaal Evangelisch Verband ontstaan, dat als grondslag heeft de Heilige Schrift als de enige en volkomen regel des geloofs. Het NEV heeft de Politieke Richtlijnen van het GPV aanvaard en de Verbondsraad van het GPV en het Bestuur van het NEV houden ter uitvoering van deze Richtlijnen regelmatig „Contactvergaderingen". Een grote steun voor onze nationaal gereformeerde politiek is ook het Nederlands Dagblad (Gereformeerd Gezinsblad). De dagelijkse hoofdartike len van de heer P. Jongeling, lid van de Tweede Kamer der Staten- Generaal, werpen op de recente vraagstukken van het Nederlandse politieke leven een helder schriftuurlijk licht. Het GPV zelf geeft voor leden en abonnees een veertiendaags orgaan uit, Ons Politieuma, waarin principiële voorlichting wordt gegeven. Langs deze weg willen GPV en NEV werkzaam zijn tot eer van God en tot heil v<an heel het volk. AMSTERDAM Het in Am sterdam te bouwen rijksmuseum Vincent van Gogh, waarin de omvangrijke collectie der gelijk namige stichting, omvattende schilderijen en tekeningen van de beroemde schilder en boeken van tijdgenoten, permanent zal worden geëxposeerd, zal in augustus 1971 gereed zijn. Wijlen architect Rietveld ontwierp het gebouw, dat vlak bij het Stedelijk museum in de Paulus Potterstraat komt en eventueel met een onder doorgang onder de straat, die beide musea scheidt, verbonden zal kunnen worden. De bouwkosten van het nieuwe museum werden in 1963 op een kleine 8 miljoen guldfcn geraamd. Drs. E. R. Meijer, die directeur wordt, verwacht een jaarbezoek van 600.000 personen. Hij vertelde dat op een persconferentie in Amsterdam, waar tekeningen en een maquette van het museum aan de pers werden getoond. Staat eigenaar De staat sloot in juli 1962 een over eenkomst met een daartoe opgerichte Vincent van Gogh-stichting, waar door de staat eigenaar werd van de reizenndSr PRIMAIR IERLAND BRINKLAAN 34-BUSSUM. XOOrt TEL:02159-32300. V.a. I OOU." 13, 20 juni en augustus unieke collectie, die in het bezit was van ir. Vincent W. van Gogh (78) uit Laren, een zoon van Vincents broer Theo. Ir. Van Gogh ontving een be drag van 18'/* miljoen gulden, dat slechts een deel der werkelijke waar de van de verzameling is. De collec tie omvat: 150 schilderijen en 400 te keningen van Van Gogh; 50 schilde rijen van Vincents tijdgenoten, o.a. Gauguin. Lautrec, Bernard en Monte- celli. Voorts correspondentie, 600 brieven van de schilder en enkele honderden van vrienden en familie, een bibliotheek van ca. 2000 delen, alsmede documentatiemateriaal. Se dert 1932 is in het Stedelijk museum de collectie in gedeelten tentoon- I gesteld geweest.

Nieuwe Leidsche Courant | 1968 | | pagina 9