Blad IMF kocht bij ons voor ruim 79 min aan goud om franc te steunen Elektrotechnische beunhazerij vraagt dringend optreden Nieuwe Balanza met voorwielaandrij ving Wiersma startte met winst in Bolzano Soldaten mogen nu in burger tijdens verlof alles goed/ enl 1 wer Andrea Domburg en Ton Lutz krijgen goud MERCKX BLEEF EERSTE IN RONDE ITALIË KREKELS ZEER STERK IN OOSTENRIJK niet gekozen voor Man sneed vrouw de oren af O gen test voor automobil isten Anquetil en Aimar niet gek( Franse Tour-ploeg 7 WOENSDAG 12 JUNI 1968 Onderscheiding Wat leven we toch in een zonder linge wereld. Vol tegenstrijdigheden en vreemde opvattingen. Wij leveren geen duikboten aan onze stamverwan ten in Zuid-Afrika, waarvan de bouw aan honderden arbeiders werk had verschaft en die met de apartheid niets te maken hadden. Wel schenken we de „ton van Luns" aan een groep bestrijders van de regering in een „vreemd" land. Ook leverden we wapens aan Nige ria (Biafra). Ons parlement houdt een lang betoog tegen de kolonelsregering in Griekenland en slooft zich enige dagen uit het optreden van Amerika in Vietnam te kritiseren. Maar voor het recht op betaling voor de krijgsge vangenen in de Japanse kampen heeft tnen geen tijd of belangstelling. Onze „grote" minister van buiten landse zaken, die van de hele Indo- nesië-situatie geen snars heeft begre pen en koketteerde met lieden als Soekarno en Soebandrio (zie foto van Luns in zwembroek op 't strand van Bali) gaat op bezoek in Portugal en ontvangt daar van de dictator Salazar de hoogste onderscheiding. Kan dat nu allemaal maar zo? Het is een ambtenaar verboden in dienst verband beloningen aan te nemen, maar onze Joseph Luns werkt uitslui tend voor zichzelf en tracht zijn kerst boomachtige versiering met on derscheidingen nog uit te breiden (zie EEG-prijs: legpenning plus 4.500 enz.). Zou Nasser, de grote Jodenhater en -vervolger, misschien ook nog een lin tje voor hetn in petto hebben? Voor het aannemen van een buitenlandse orde moet H.M. de Koningin toch toestemming verlenen? Zou Zij deze in dit geval niet kunnen weigeren? Of kan deze ambtenaar zich maar alles veroorloven en blijft het parlement maar rustig doorslapen? Is dit alle maal nog democratie? Den Haag A. J. Dominicus Ds. Toornvliet (3) „Ds. Toornvliet ontslagen alt radio predikant". Bij het lezen van dit be- I richt werd ik diep geschokt. Hij im mers is de predikant die nu al jaren op briljante wijze het nog briljantere I evangelie van Messias Jezus verkon digt aan de buitenkerkelijken. Gezon den en zieken luisterden iedere zon dagmorgen naar radio Bloemendaal. Doch sinds 7 april 1968 te vergeefs. Ze begrijpen er niets van. En dat alleen omdat de gerefor meerde Noordhollandse synode zich heeft geschaard achter de heren depu- taten, die menen dat ze al heel wat in het kerkewerk hebben gepresteerd nu m een doortimmerde organisatie voor l het evangelisatiewerk in elkaar heb- I ben gezet En dat geeft hen toch het recht om de radioprédikant op ongere- formeerd-calvinistisch-bourgeoise ma- nier te censureren? Maar kan en mag een (evangelisa- I tie)predikant zijn geestelijke vrijheid verkopen? Dat kan toch niet één christen, kerkelijk of buitenkerkelijk? Het is uitermate opvallend dat ds. Toornvliet alleen als radio-evangelisa- I tiepredikant is ontslagen (hij houdt immers de naam en eer van dienaar des Woords) en nog wel om onbelang rijke organisatorische redenen. Op zijn leer en evangelisatieverkondiging hebben de mannenbroeders geen aan merkingen gemaakt. Zou het kunnen zijn dat de synode de resultaten op het evangelisatiewerk wil „ausradieren"? De synode heeft wel verklaard geen luisteraars te er kennen. En toch zijn er 150.000 luiste raars. En wat moeten deze luisteraars nu? Heeft de synode daar wel eens aan gedacht op haar geheimzinnige vergadering? Ligt de hypocrisie er niet dik op? Synode word wakker. Je kunt je maar niet straffeloos vergrijpen aan de zaak van God. En laat ds. Toornvliet door gaan met het werk in het rijk Gods onder de buitenkerkelijken. Den Haag J. Zwaan Sex Als ik mij niet vergis draagt ook deze krant ertoe bij de algemene be kendheid over sex te bevorderen, nu in onze samenleving nieuwe godinnen van de sex zijn opgestaan als op volgsters van de oude liefdesgodinnen Isis, Diana en Venus. Alleen r.k. nonnen, gehuld in middel eeuwse kleding, schrijden nog rustig in onze straten voort, als stille getui gen tegen de op sex ingestelde samen leving. Zij zijn nog niet in dienst van de oppergod Eros, maar in dienst van de Agapè, de naastenliefde. Ze vasten weliswaar, maar voor een hoger doel dan de slanke lijn. Nog niet, zei ik. Want ik las in de krant dat in de kerkprovincie Neder land de kloosters op angstmakende wijze beginnen te ontvolken. Onder de mannelijke en vrouwelijke religieuzen heeft blijkbaar sex, als normaal le vensverschijnsel, ook haar intrede ge daan, evenals in de kring der wereld lijke geestelijken het verzet tegen het celibaat. De curie in Rome, die deze eeuwen oude kerkelijke tradities tracht te handhaven, zal zich niet zo maar ge wonnen geven, evenmin als zij gedu rende de reformatie de strijd over de aflaathandel en andere eeuwenoude kerkelijke gebruikten staakte. Zeist D. Witzand Weekstaat Nederlandsche Bank AMSTERDAM De week staat van de Nederlandsche Bank vertoont ditmaal enige op merkelijke wijzigingen. De voor naamste is wel, dat de goudvoor raad is gestegen met 79,2 min. tot boven 6 miljard. De Bank heeft hierover o.m. het volgende meegedeeld: teneinde een 206 min. guldenstreKking door Frankrijk te financieren, trok het In ternationaal Monetaire Fonds 127 min. op Nederland, en kocht het Fonds 79 min. tegen goud. Een en ander vloeide voort uit de verplichtin gen van de Nederlandsche Bank te genover het IMF. Het is echter moge lijk, dat t.z.t. het IMF dit goud weer terugkoopt, zodat het geen blijvende versterking van onze goudvoorraatd zal inhouden. In verband met de onrust rondom de Franse frank heeft de Banque de NIJMEGEN De Vereniging van schouwburg- en concertgebouwdirec ties heeft de „Louis d'Or", de grote toneelprijs voor de beste mannelijke hoofdrol, toegekend aan Ton Lutz voor zijn creatie in De architect en de keizer van Assyrië van Arrabal, dat door Studio wordt gespeeld. De „Theo d'Or ging eveneens naar een lid van Studio. Andrea Domburg kreeg de prijs als beste vertolkster een vrouwelijke hoofdrol voor haar van een vrouwelijke hoofdrol voor haar spel in twee eenacters van John Lewis Carlino: Sneeuwengel en Epifanie. Voor haar vertolking in Moeder Courage van Brecht verwierf Marja Habraken (van de Nederlandse Co- medie) de „Colombina" als beste vrou welijke bijrol en de mannelijke pen dant ging naar Peter van der Linden voor zijn rol in Vanavond improvise ren wij van Pirandello, zoals Thea ter dit heeft gebracht. Andrea Domburg en Ton Lutz wa ren gisteren verhinderd, toen burge meester mr. T. de Graaf van Nijme gen de onderscheidingen uitreikte. Voor de eerste keer zijn ook prijzen toegekend aan technisch theaterperso- neel. Zes toneelmeesters kregen de „Gouden krommert" (zo genoemd naar de kromme spijker die in noodgeval len achter het toneel vaak redding brengt) en twintig technici werden voor langdurige diensten beloond met de „Zilveren krommert". Jo van Doveren man van 't circus overleden (Van onze kunstredactie) AMSTERDAM Jo van Doveren, die markante, warmbloedige mens. die het grootste deel van zijn leven heeft besteed om anderen met alle mogelijke facetten van het culturele en uitgaansleven in aanraking te brengen, is. 67 jaar oud, plotseling overleden. Vrijdag bezweek hij in Madrid aan een hartaanval; vandaag is hij in de stilte van Westerveld gecremeerd. De Bosschenaar Jo van Doveren begon zijn loopbaan met twijfel: een leraarschap in Duits of violist. Wel iswaar speelde hij enige tijd in het Concertgebouworkest. maar een jeugddroom won het; Van Doveren werd perschef van de beroemde die- renvanger en circusleider Karl Ha genbeek. Dat was zo'n veertig jaar geleden. Via Hagenbeek. Strassburger en andere vermaarde circussen kre gen vrijwel alle groten van de we reldpiste met Jo van Doveren te ma ken. Van Doveren werd ten slotte de cultuurhistoricus van het verschijnsel circus. In vele binnen- en buiten landse bladen verschenen van hem artikelen over dit onderwerp. Zijn ongeveer 3.000 banden omvattende circusbibliotheek is waarschijnlijk de grootste ter wereld. Wereldoorlog II rondde Van Dove ren af met een eigen circusje, waarin een geit optrad onder een oranje dekje en schriele paardjes rood-wit-blauw gezadeld waren. Het werd een onvergetelijk „nummer". Na de oorlog trad Jo van Doveren vooral op als theaterimpressario. Van alle windstreken haalde hij beroemd heden naar de Nederlandse podia en ook hielp hij menig artiest op de weg naar faam. Zege voor Karstens BELZELE/WAES Gerben Karstens heeft dinsdag in het Bel gische Belzele/Waes, tussen Antwer pen en Gent, een wielerronde over 150 kilometer gewonnen. De Neder landse prof had voor de afstand 3 uur 5 minuten en 15 seconden nodig. Hij versloeg in de eindsprint van een kopgroep van veertien renners onder anderen de Belgen Rosiers en Brus- selaer, die tweede en derde werden. Cees Zoontjes werd vijfde en Harm Ottenbros zesde. France uit haar depot bij het IMF de goudreserve aangesproken om de Franse valuta te steunen. Hiertegeno ver heeft de Nederlandsche Bank voor haar deel van de verplichtingen guldens afgestaan. Een hiermee hou dende wijziging op de weekstaat is de post „wissels door de bank ge kocht", die met ƒ50 min. is toegeno men. Een andere belangrijke wijziging is de daling met 137 min. „vorderingen enz. in goud of in buitenlandse geldsoorten". Gevulde schatkist De biljettencirculatie is behoorlijk omlaag gegaan met 267 min. De schatkist is versterkt met ƒ291 min., voornamelijk door de ontvangst van niet-kohierbelastingen. De schatkist heeft nu weer een saldo boven de 300 min. De banken hebben het zwaar te verduren gehad. Niet alleen dat zij hun saldo bij de Centrale Bank zagen inkrimpen tot ƒ20 min., maar ook hebben zij wederom voor ƒ53 min. voorschotten moeten opnemen, waar door deze post tot bijna 205 min. is opgelopen. Pas na 15 juni, wanneer het Rijk de uitkeringen aan de gemeenten heeft gedaan van ƒ300 min., zal de toestand voor de banken wat beter kunnen worden. Pas dan, dus niet eerder dan volgende week, zal de geldmarkt ook enige verlichting kun nen krijgen. Thans is de toestand nog altijd krap, en reeds sinds 29 mei staat het tarief van daggeld onveranderd op het hoge niveau van 4 3/4 pet. Goud en deviezen staan nu op ƒ7053,3 min. Er is immers goud bijgekomen, maar er zijn deviezen in veel sterker mate afgegaan. 11/8 5/6 (ln duiz guldens) Activa: Goud 6.040.405 5.961.245 Vorderingen ln goud enz. 913.123 1.050.288 Bultenl. betaalmldd. 295 300 Guldensvord. op bultenl. 275.702 292.024 Papier in disconto 54.336 54.336 Papier door bank gekocht 1,349 440 1.299.440 Voorsch. en beleningen 204.549 171.655 Nederlandse munten Passiva: Bankbiljetten 's Rijks schatkist Banken in Nederland Andere ingezetenen Banken in bultenl. Andere niet-ingez. Saldi buitenl. geld Totaal goud en deviezen 7.053.349 7.238.856 waarvan convertibel 913.418 1.050.588 Dekkingspercentage 79.25 79.89 15.322 8.303.163 8.570.395 311.840 20.739 20.053 77.668 50.095 - 39.981 46.933 50.075 30.725 6 269 9.381 8.962 (Van onze autoredacteur) ROOSENDAAL Austin heeft een nieuw type toege voegd aan zijn reeks modellen: de Balanza Mark II. De wagen is gisteren bij het nieuwe dis tributiebedrijf voor de Benelux van importrice Stokvis in Roo sendaal geïntroduceerd. Groot verschil met de bestaande 1800 is het feit, dat de Mark II is uitgerust met voorwielaandrijving. Ook nieuw is de dwarsgeplaatste mo- BLOCK HAUS De Italiaan Franco Bodrero heeft dinsdag de 21ste en voor laatste etappe van de Ronde van Italië gewonnen. De winnaar reed de 198 kilome ter van Rocca dl Cambo naar Block Haus ln 6 uur. 14 minuten en 51 seconden. Tweede werd zijn landgenoot Franco Bi- tossl ln dezelfde tijd en derde Sllvao Schi- avon. eveneens uit Italië, op 10 sec. Eddy Merckx bleef leider ln de algemene rangschikking. De uitslag van de 21ste etappe luidt: 1. Bodrero (It) 6.14.51, 2. Bltossl (It) z.t„ 3. Schlavon (It) op 10 sec.. 4. Ocagna (Sp) op 13 sec., 5. Clard (Zwlts) op 14 sec., 6. Polldorl (It) op 1.17. 7. Merckx (Belg) op 1.27, 8. Motta (It) op 1.20, 9. ZlllOll (It) op 1.31. 10. Glmondl (It) z.t. Het algemeen klassement na de 2lste etappe luidt: l. Merckx (Belg) 101.15.42, 2. Adornl (It) op 5.03, 3. Glmondl (It) op 9.05. 4. ZlllOll (It) op 9.17, 5. Vanneste (Belg) op 10.43, 6. Jlmlnez (Sp) op 12.00, 7. Motta (It) op 12.23. 8. Dancelll (It) op 12.35. 9. Bodrero Ut) op 13.33. 10. Balmamlon (It) op 15.35, 21. Haast (Ned) op 47.45. Sijbrands remise tegen Koeperman BOLZANO In d« eerste ronde van het tornooi om het wereldkampi oenschap dammen, dat dinsdag in het Italiaanse Bolzano is begonnen, trof de Nederlandse kampioen Ton Sij brands de wereldkampioen Iser Koe perman. De 18-jarlge Sijbrands kreeg uit de opening een sterk centrum. Iser Koeperman bestreed dit met een omstngelingstaktiek en beiden kwamen door de moeilijke stand in tijdnood. Sijbrands maakte aan alle spanning een einde door een remise- gevende combinatie te nemen, hoewel bij analyse bleek dat dit niet nodig was. De tweede Nederlandse vertegen woordiger, Harm Wiersma, begon het tornooi met een overwinning op de Italiaan Fanelll. De 15-jarige Fries legde de basis voor zijn zege in het middenspel met een meerslagcombi- natie in een uitstekende en scherp op de aanval gespeelde positionele par tij. De Amerikaan Carl Smith maakte zijn debuut tegen Andrles Andreiko. De Rus bezorgde zijn tegenstander vanuit de opening ernstig positio neel nadeel. De toch wel sterk spe lende Smith vocht nog lang terug, maar moest ten slotte opgeven. De derde Rus, Viatsjeslav Tsjegolev, verloor een punt aan de Belg Oscar Verpoest. De Rus had in het eindspel een stuk voordeel, maar de Belg wist toch een nederlaag te ontlopen. De Surinamer Pershad ten slotte DEN HAAG Militairen van marine, land- en luchtmacht mogen voortaan buiten de diensturen burgerkleding dragen. Deze maatregel van minister van defensie Den Toom, wordt'het komende weekeinde van kracht Buiten deze bepaling vallen echter de dienstplichtigen in de basisopleiding van 8 weken. Een uitvloeisel van de nieuwe maatregel is ook. het zgn. afmarcheren uit kazernes naar stations bij verlof voor een groot deel zal vervallen. In burger geklede militairen zullen op eigen gelegenheid naar de statons mogen gaan. SCHAARN Ook in de vierde etappe van de Ronde van Oostenrijk heeft de Limburger Jan Krekels zich niet van de eerste plaats ln het algemene klassement laten verdringen. In een 185 kilometer lan ge rit van Innsbruck naar Schaam, die door de Italiaan Enrico Maggionl ln 4 uur, 32 minuten en 02 seconden werd gewon nen, eindigde Krekels achter zijn grootste concurrent Robert Csenar op de vierde plaats. Zowel Csenar als onze landgenoot had den slechts 25 seconden achterstand op Maggionl, die ln de eindsprint zijn mede vluchter, de Nederlander Henk van Vught naar de tweede plaats verwees. De twee overige renners uit de Oranje-equipe. Wlm Prinsen en Leen de Groot, eindigden met respectievelijk drieënhalve en twaalf mi nuten achterstand op de 17de en 37ste plaats. De uitslag van de vierde etappe luidt: 1. Maggionl (It) 4.34.32 (met bonificatie 4.34.02), 2. Van Vught (Ned) z.t. (met bon. 4.34.17), 3. Csenar (Oost) 4.34.57, 4. Krekels (Ned) z.t., 5. De Mol (Belg) z.t., 8. Postl (Oost) z.t.. 17. ex aequo o.a.: Prinsen (Ned) 4.37.06, 37. ex aequo o.a.: De Groot (Ned) 4.46.24. Het algemeen klassement na de vierde etappe luidt: 1. Krekels (Ned) 16.09.22, 2. csenar (Oost.) 16.10.22; 3. Schattelbauer (Oost) 16.10.37. 4. en 5. Hummenberger en Postl (Oost) 18.11.20. 8. Eberl (Oost) 10.14.35, 9. Prinsen (Ned) 16.15.41, 11. Van vught (Ned) 16.18.44. 31. De Groot (Ned) 16.27.43. Jan Krekels ls leider ln het puntenklasse ment met 63 punten voor Csenar (45) en Schattelbauer (21). In het algemeen ploegenklassement staat Nederland aan de leiding met acht minu ten voorsprong op Oostenrijk. De Belg Eduard Janssens bezet ln het bergklasse- ment de eerste plaats met 10 punten. Wlm Prinsen en Henk van Vught staan respec tievelijk tweede en derde met 8 en punten. tor, waardoor een maximum aan ruimte voor de passagier is ontstaan. Slechts 20 procent wordt ingenomen door het motorisch en mechanisch gedeelte; de rest is voor de passagier. Daardoor is ook achter zeer veel beenruimte gemaakt, terwijl ook de koffer groter is dan die van 1800. De hydroiastic vering is gehandhaafd. Het maximum vermogen van de motor werd op 90 pk gebracht, wat vooral de acceleratie ten goede is ge komen. Voorts heeft men een gescheiden remcircuit voor de bedie ning van voor- en achterremmen, wat de veiligheid ten goede komt. Het uiterlijk van de Balanza is in zoverre veranderd, dat een nieuwe grille is aangebracht terwijl op de geheel nieuw gestyleerde achterpartij verticale achterlichten zijn gdkomen. De prijs van de Balanza Mark II bedraagt 11.995. Bij de introductie van de nieuwe wagen werd gisteren tevens meege deeld, dat Stokvis voortaan ook im portrice zal zijn van Bianchi-rijwie- len. Necobetra over „zwarte arbeid ROTTERDAM Elektrotechnisch installatiewerk wordt steeds meer door niet-deskundigen uitgevoerd, constateerde voorzitter G. Visser van de Nederlandse Christelijke Onder- nemersbond Elektrotechniek en Ra dio „Necobetra" vanntorgen in het Rotterdamse „Bellevue", waar de Ne cobetra zijn jaarvergadering hield. De heer Visser stelde vast dat het uitvoeren van „zwarte arbeid" schrikbarende vormen aanneemt. Bij een onderzoek, zo deelde hij mee, is aan de dag gekomen dat in de provincies waar de werkloosheid het grootst is, zoals in Noord-Brabant, Limburg en Gelderland, de beunha zerij welig tiert, tot grote schade van de bonafide en erkende installateurs. Ook meende de heer Visser dat het personeel van de eigen bedrijven niet MELFI De 66-jarige Michel Pantoriello in Melfi op Calabria (Italië)- werd zo woedend op zijn vrouw, die naar de kletspraatjes van de buren luisterde en uit jaloersheid ruzie met hem maakte, dat hij haar de oren afsneed en ze zijn hond liet oppeuzelen. Op het geschreeuw van de vrouw, die veel bloed verloor, schoten de buren toe om eerste hulp te verlenen. De man is met een ge weer in het struikgewas verdwenen. vrijuit gaat. Hij zei dat vooral in Zuid-Holland. Noord-Holland en Utrecht werknemers van de installa tiebedrijven in hun vrije tijd bezig zijn hun werkgevers te beconcurre ren. Maar de heer Visser kon daaraan ook toevoegen dat het ministerie van economische zaken zich uitvoerig over deze praktijken heeft laten voorlichten en dat men in dit mi nisterie bezig is met het treffen van maatregelen ter afweer. Na de vergadering was er voor d« deelnemers een warme middagmaal tijd waarna zij een rondvaart maak ten door de Rotterdamse havens. AMSTERDAM Tot en met 29 juni zal voor een ieder die daartoe behoefte voelt in het gebouw Arti et Amicitiaé in Amsterdam gelegenheid zijn om de ogen aan een serie tests te onderwerpen, waarbij men uitgaat van de eisen, die in West-Duitsland voor aanstaande rijbewijsbezitters (sters) worden aangehouden. De Stichting heeft in de voorgaan de zes jaar op tal van plaatsen in ons land vrijwilligers getest op hun ge zichtsvermogen. Het resultaat was dat 19 pet. van de verkeersdeelne mers onvoldoende ziet. Er kwam ech ter van buitenaf kritiek op dit resul taat, ook al omdat men meende dat de Stichting, die uiteindelijk opgezet is mede door de opticiëns in ons land, niet geheel objectief was geweest Daarom heeft de Stichting nu de mo gelijkheid geopend voor een nieuwe serie tests. kreeg tegen de fout op fout stape lende Oostenrijker Feldl al snel voor deel en won gemakkelijk. De Senega- lees Baba Sy en de Franse kampioen Mostovoi lieten verstek gaan, waar door 15 dammers aan het tornooi deelnemen. Na de dinsdag gehouden loting werd ook besloten bij een ge lijk puntenaantal van meerdere spe lers het Sonnenborn-Berger systeem toe te passen. De uitslagen van de eerste ronde luiden: Pershad (Suriname) - Feldl (Oost) 20, Wiersma (Ned) - Fanelli (It) 2—0. Sijbrands (Ned) - Koeperman (Rusl) 1—1, Andreiko (Rusl) - Smith (VS) 2—0, Delhom (Fr) - Agliardi (Monaco) 2—0, Tsjegolev (Rusl) - Verpoest (Belg) 1—1, Reimann (Tsje- choslowakije) - La Porta (It) 0—2. Winst voor Oltker LUGANO Tom Okker heeft dinsdag in de tweede ronde herenen kelspel van de Zwitserse tenniskam pioenschappen, die in Lugano worden gehouden, een gemakkelijke over winning behaald. De Nederlandse kampioen versloeg de Zwitser Jürgen Siegrist met 6—2 6—1. Tim Sturdza schakelde de Deen Torben Ulrlch uit met 6—4 1—6 8—6. Eusebio geopereerd LISSABON De Portugese voet bal-ster Eusebio is dinsdag in de Sao Lucas-kliniek in Lissabon geopereerd aan zijn geblesseerde linkerknie. De operatie is, zoals later werd medege deeld, vlot verlopen en de patiënt maakt het uitstekend. PARIJS Jacques Anquetil, vijf voudig winnaar van de Tour de France, is niet gekozen voor de Franse nationale ploeg, die op 27 juni in Vittel voor de vijfenvijftigste edi tie van de Ronde van Frankrijk van start gaat. Hoewel „monsieur chrone" eind vorig jaar duidelijk had laten weten, dat hij graag in de Tour '68 zou willen starten, heeft ploegleider Marcel Bidot hem niet gekozen. Bidot had trouwens nog een ver rassing in petto: ook Lucien Aimar, die in 1966 de gele trui het Pare des Princes indroeg Jan Janssen werd toen tweede zal niet in het natio nale team starten. De Franse ploeg ziet er nu als volgt uit: Roger Pin- geon, Raymond Poulidor, Jean-Pierre Genet. Bernard Guyot, Jean Jourden, Anatole Novak, Christian Raymond, Ryamond Riotte, Jose Samyn en Jean Stablinski. Overigens geeft het feit dat Anque til en Aimar niet in de formatie van Marcel Bidot zijn gekozen, nog lang geen zekerheid dat beide renners niet aan de ronde zullen deelnemen. Bei den kunnen immers nog worden ge kozen in zowel de Franse B- als C-ploeg. Geschikte geschenken voor vader Derde zondag in juni vaderdag. Piekert u nog over een geschenk? Wij neusden voor u wat rond en vonden: een badstof vakantieshirt met bijpas sende sokken, gekleurd ondergoed, een over hemd-etui, alles voor va kantiehoudende vaders. Dit koopt hij misschien niet zelf: een goede deo dorant. pre- of aftershave, een goed stuk zeep met een mannelijk luchtje. Dé gelegenheid om er op va derdag aan te denken. Voor zijn toilet is een scheerapparaat, dat op batterijen werkt (extra, voor op reis, in de auto, op de camping) ook een prettig bezit. Wat vindt u van be drukt postpapier? Wel snel bestellen, want het drukken kost tijd. De schrijvende vader zal dol gelukkig zijn met een por table schrijfmachine, of een goede bureaulamp, die er in allerlei variaties zijn. Op dat bureau kan ook een bureauradio in de vorm van een sigaretten doos een plaatsje vinden (van Sony 99). Voor de auto-rijdende vader er komen er steeds meer een abon nement op een auto-week blad, (de boekhandel weet het), een wegen-atlas, een mooi etui voor zijn rijbe wijs en een groter exem plaar als kaartenmap. Een kampeerwekkertje aan een sleutelring kan een bon onder de ruitenwisser voorkomen. Voor de au to-vader is ook een brandblusser in de wagen goed, bij brand is de eerste klap een daalder waard (en meer). De priis van zo'n brandblusser ligt tussen de twintig en der tig gulden. Een trekhaak, veilig heidsriemen, een auto- zeem, Er is er een van kunststof, sterk, rot- bestendig. zodat vader hem makkelijk vochtig kan bewaren in het daar toe speciaal bijgeleverde kokertje. Tip: zo'n kunststof zeem dient u wel vochtig te houden, anders wordt het een taaie lap waarmee het slecht zemen is. Platen bonnen, geschenk bonnen, bladmuziek, abon nement op een concert, le zing, dag-, week- of maandblad dat hem interesseert. geld voor een sauna met mas sage, dat lijkt gek maar sommige artsen schrijven het voor aan vermoeide mensen en je pept er ge weldig van op. Bescherm en smeermiddel Teflon is een vaste stof, ontwikkeld door Dupont. Het wordt al jaren toege past in industrie, ruimte vaart en geneeskunde. Wij huisvrouwen kennen het van het laagje op onze koekepan of melkpan, dat aanbranden voorkomt. Thans is dit spul ook voor de leek in de handel, ver pakt in spuitbus, We kun nen er suèdekleding en schoeisel meë bespuiten (na droging weer op borstelen) dan voorkomt teflon het doorlaten van water. U kunt er het slot mee smeren dat zo stroef ging, een laagje op de zool van het strijkijzer mee aanbrengen: niet te dik want dan krijgt u bruine vlekken op uw goed. Het teflonlaagje van de koeke pan kan ermee vernieuwd BAD-HOED Vroeger kocht je voor een paar kwartjes, hooguit ruim een gulden, een badmuts. Zo'n gladde, die strak om je oren spande; dan waren er nog duikmutsen en daarmee was het wel bekeken. Te gen de moderne zwemtooi kunnen we gerust bad- h o e d zeggen. Ze hebben een goed model, zijn vaak versierd met bloe men, twee grote opzij of kleine ge styleerde bloeme tjes over de bol ge plakt. De kleuren volgen de mode getrouw: blauw- oranje, blauw-wit, rood wit, enfin het is zaak kies keurig te zoeken naar iets dat past bij badpak, bikini of strandjurk want met zo'n muts, pardon, hoed, mag je gezien worden. Wie het aandurft te zwemmen zonder, en met een sliertig kapsel onge lukkig is, kan altijd nog een pruik aanschaffen, 's Middags het sportieve meisje, 's avonds de ver zorgde jonge vrouw met de (vakantie)pruik op. Mutsen variëren van 7.95 tot 24.95; pruiken, echt mooie, maar confec tie komen op ongeveer 250.—. worden; is dit wéér af gesleten, even de spuitbus erover en een nieuw laag je lacht u toe. Laden, die stroef gaan, lopen na een spuitbehan- deling weer gesmeerd, zo ook gordijnrails, ritsslui tingen (uw tent!) schuif deuren, ovenladen, bak platen. De filmlaag is onschadelijk, zegt de im porteur en maakt insme ren met boter overbodig. Hij zegt. dat zelfs de tent er waterdicht van wordt we hebben dat nog niet voor u uitgeprobeerd ook alle piepgeluidjes van autosteps. kinderwagens en rolschaatsen gaat u te lijf met teflon uit de bus. Het spul is kleurloos en bestand tegen water, olie, zuren en zouten, hitte bestendig tot 260 gr. C, hecht op elke ondergrond. Alleenverkoop voor Ne derland bij Van der Sluys Vlaardingen, Gijsbr. van Amstelstr. 250. Een bus „sprüh" de uwe voor 7.85. Wolwas Poppy-cock Nieuw: Poppy-cock, het meest exclusieve Ameri kaanse „zoetje". Het is ge maakt van pecan-noten, amandelen, popcorn in een rijke „buttercrunch". per blik a ƒ13 in de han del. Zoekt u het liever in zout? Dat kan. India le vert een nieuw soort at tractieve gedecoreerde blikken met drukdeksel. De inhoud per blikje va rieert van 210 tot 227 gram. Er zijn drie soorten namelijk cheeslings, dat zijn mini-crackers met kaas, spin-H, stokjes met spinazie, en jeffs: mini- crackers met komijn. Prijs 2.90 per blikje. Ge ïmporteerd door Boas Amsterdam, met filialen ln Rotterdam, Den Haag en Eindhoven. KUBUS Een nieuwtje van Pastoe is een soort veredelde si- naasappelkist. Het zijn interieur-kubussen, waarmee je nogal wat uit kunt halen. Stapel ze op elkaar en er komt een fijne smalle kast met veel bergruimte. Zet ze naast elkaar: een wandkast. Ze zijn leeg, met laatjes of plankjes, met klepjes of deurtjes. Maak er een nachtkast, een boekenkast, een hobby-kast, een linnenkastje of toiletkastje van. Hang ze op, dat kan ook. De kubussen variëren van 60.tot 180.—, ze zijn van multi-plex beplakt met vinyl. Er kan een plateau met wielen bij aangeschaft worden, daarop kunnen vier kubussen gemonteerd worden en u hebt een verrijdbare kast. Met die kubussen kan ook een boekenmolen gemaakt worden. Enfin, kijkt u eens. Wie van variatie houdt in wonen, kan ideeën opdoen in de showrooms te Den Haag, Rotterdam, Amster dam en Utrecht. Ontwerp: Cees Braakman. De nieuwe inweek- en voorwasmiddelen zouden, zo wordt gezegd, slecht zijn voor uw wol. Deze bewering is maar ten dele waar. Zet u uw wollen goed de hele nacht over te weken in lauw water, dan zullen de enzymen het ei wit van de wol inderdaad aantasten. Bij een luier- of bonte was kunt u ge rust een nacht inweken zonder schade. Maar... de voorwasmiddelen zoals Luvil en Bio-tex zijn wél eeschikt voor wolwas, mits wc maar de ge bruiksaanwijzing voor wollen goed volgen. Moet er geweekt wor den: een uurtje in lauw water. Wassen ln lauw water met weekmiddel. licht wassen, het wasgoed ..kneden", nooit wringen, veel spoelen, snel achter elkaar doorwerken. Het vocht zo vlug mogelijk verwilderen door uitdruk ken in een baddoek of met de centrifuge. Het is mogeliik dat wollen stof fen afgeven, dat ligt dan niet aan het weekmiddel maar aan de wol die slecht geverfd ls. Met sommige bonte wasgoederen kan dat ook voorkomem. Merkt u dat; onmiddellijk uit het sop vissen, spoelen met azijn om de kleur vast te hou den. Wanneer gekleurd goed afgeeft, leg dan tus sen de dubbele delen een doek. Wol bij voorkeur 'ieeend drogen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1968 | | pagina 7