Nederlandse subsidie voor ontwikkelingswerk STUDIE THEOLOGIE NIET ALTIJD VOOR PRAKTIJK ZINVOL Fusie van CBTB West-Nederland Omzet bijbelgenootschap 313.000 bijbels ruim VLIEGTOCHT VOOR VADER Dr. Kossen benoemd tot hoogleraar Kerken krijgen vergoeding van Een noord voor vandaag Uw probleem is het onze. Ledenwerving weer goed op gang Geheim stuk over docenten gepubliceerd Bijbel vertaling in Papiamento Het gedoe van Ananias en Saffira is zo miserabel gewoon, alledaags geweest. Een klein leugentje om zich nog net iets beter voor te doen, dan ze al waren. Des te meer treft ons de huiveringwekkende afloop. Die is voor ons gevoel zo in strijd met hoe wij ons God voorstellen. Zou dat misschien samen hangen met de geest van deze tijd, die voor elk menselijk falen wel een excuus vindt? De vreselijke straf voor dit echtpaar doet ons ineens weer zien, dat zonde zónde is, zonde tegen God. Petrus zegt: „Gij hebt niet tegen mensen gelogen, maar tegen God." Wij zijn maar al te gauw geneigd onze tekortkomingen, onze fouten in onze intermenselijke betrekkingen wat schouder ophalend af te doen. „Zo is het leven nu eenmaal" en „Hij doet het mij ook." Petrus herinnert ons eraan, dat wat wij tegen over onze medemens doen: onze schijnophouderij, ons elle bogenwerk, onze leugentjes, ja ook al die kleine alledaagse dingen, zonden zijn tegenover Gód. Jaren geleden had. David dat op pijnlijke wijze moeten leren. Hij had Uria en Bathseba schandelijk behandeldmaar hij kwam op een punt, dat hij uitriep: Tegen U, U alleen heb ik gezondigd. God is geen neutraal toeschouwer. Die ontdekking heeft een grote schrik gebracht in de gemeente van Jeruzalem en bij elk, die het hoorde. Maar, aldus het slot van het verhaal: Des te meer werden er toegevoegd, die de Here geloofden, tal van mannen zowel als vrouwen. Wij lezen vandaag 1 Koningen 199-21. WOENSDAG 12 JUNI 1968 Brieven die niet ztjn voorzien van naam en adres kunnen niet In behandeling worden genomen. Ge heimhouding Is verzekerd. Vragen die niet onderling met elkaar In verband staan moeten in afzonder lijke brieven worden gesteld. Per brief dient een gulden aan postze gels te worden ingesloten. Vraag: Vorig jaar ben ik 65 ge worden en ik ontvang AOW-uitke- ring. Voordien ben ik 24 jaar invali de geweest. Ik ben dit nog. Toen hield de Sociale Verzekeringsbank maandelijks premie voor zieken fonds in. Altijd heb ik bijver diensten gehad. Ik ben juli 1967 overgeschreven op vrijwillige zie kenfondsverzekering. Ik heb de no dige paperassen ingevuld voor de gemeentesecretarie en moest na beslissing van 1 juli 1967 23,64 per msand betalen. Per 1 januari 1968 is de premie verhoogd. De bode liet mij een extra kwitantie zien voor bijbetaling van 5 bijna 12 per maand vanaf 1 juli 1967 omdat de gemeentesecretarie mij van klasse heeft verhoogd. Mag dit maar zo zonder kennisgeving? Ben ik verplicht die navordering te betalen? Op het ingevulde formulier is het bruto-inkomen opgegeven. Heb ik recht eerst uitgaven af te trekken? Zo ja, welke? Bijvoorbeeld onder houd fiets en andere uitgaven voor bezorging van tijdschriften? Bij in komstenbelasting heb ik aftrek bij zondere lasten 420 voor mijn vrouw (invalide suikerziekte), 702 voor mij, verder huishuur en onder houd en verdere lasten. Dan ben ik beneden de 6.000 inkomen en zou dan in de klasse 27,70 p.m. komen. Antwoord: Het ziekenfonds kan de gemeente-organen om inlichtin gen verzoeken betreffende de vaststelling van uw inkomen. Maar het fonds zelf stelt de premie vast en u heeft het recht schriftelijke toelichting op deze vaststelling te vragen. Richt u dus tot het fonds en vraag nauwkeurige inlichtingen. Voor aftrek komen onderhoud fiets en andere kosten van bezorging -iet in aanmerking, evenmin huishuur en onderhoud, wel 150 verwervingskosten en 702 ouder- domsaftrek. Wat de buitengewone lasten betreft, kan u bij de be lastingdienst informeren of zij voor aftrek ln aanmerking komen, maar wend u eerst tot het fonds. Hulp van lezer: In verband met uw oproep betreffende enige door het hoofdbestuur van de Staatkun dig Gereformeerde partij uitgegeven brochures, deel ik u mee: De bro chure „M:<n Schilt ende Betrouwen" is mij onbekend; waarschijnlijk is dit de titel ener brochure, die niet door ds. G. H. Kersten is geschre ven. Wat het werkje „Bouwen, en niet breken" betreft, zijn er twee andere titels door elkaar gehaald, namelijk „Breken en bouwen" en „Bouwen, niet breken". Eerstgenoemde bro chure bevat een rede van ds. Kersten op de algemene vergadering van 7 april 1926 te Utrecht, de twee de is van de jaren 1948-1949 en is niet voor publikatie buiten de partij bestemd. Het behandelt een intern meningsverschiL Verscheidene andere brochures en brieven houden zich met die zaak bezig. Nadere informatie of toezen ding wordt gaarne gegeven. Bezit u ook foto's van ds. Kersten als Ka- merredenaar of oude kranteartike len betreffende zijn optreden in het politieke leven, dan zou ik gaame fotokopieën ontvangen. De kosten zal ik vergoeden. metallique LEIDEN Van 162 hervorm de predikanten, die drie tot acht jaar geleden hun studie hebben beëindigd heeft 45 procent te kennen gegeven de studie goed tot zeer goed te vinden. Veertien procent daarentegen spreekt van „slecht" of geeft geen antwoord. De rest vindt dat het wel ging. Deze predikanten hebben hiermee aan een verzoek voldaan van de gespreksgroep van hervormde theolo gische studenten in Leiden. Deze vroeg zich af of men in de praktijk wat aan het bestudeerde zou hebben. Van alle hervormde predikanten, die drie tot acht jaar zijn afgestudeerd hebben 162 de enquêtevragen beant woord. DOMINEE Het bleek, dat van de 162 er zeven een functie buiten het predi kantschap hadden, 104 waren gewoon dominee geworden, 51 hadden daar naast bijzondere opdrachten en 47 procent staat in een plattelandsge meente. De rest het grootste deel dus werkte op het verstedelijkte platteland of in een stadswijk. Wat betreft de studievakken vond men over het algemeen de vakken wel boeiend, maar lang niet alle ble ken zinvol voor de praktijk. Onbe kendheid met team-work en kader vorming werden als een gemis ge voeld. Niet minder dan 72 procent meende dat een doctoraal examen beslist noodzakelijk is. Slechts 24 procent heeft het echter afgelegd. Enkele suggesties worden ook gedaan. Er zou een kandidaatsexamen moeten ko men met minder vakken, waardoor tijd zou vrijkomen voor het afleggen van een doctoraalexamen. TRAINING Verder wordt het idee geopperd na het doctoraalexamen een trai ningshalfjaar te laten volgen dat voor het kerkelijk examen komt. Enkele andere gegevens uit de enquête zijn, dat deze predikanten ongeveer 56 uur in de week werken, waarvan 34 uur alleen al aan huis- en ziekenbezoek, eredienst en cate chisatie. Ze studeren bijna zes uur per week en acht uur nemen verga deringen en administratie in beslag. Aan vormingswerk blijkt niet veel te worden gedaan hoewel wordt er kend dat daar meer waarde aan moet worden gehecht. VOOR DE HANDEL: 8. D. LEEFSMA N.V., KERKSTRAAT 25. AMSTERDAM, TEL. 232727. 1 Drs. D. E. Knibbe aan TH gepromoveerd (Van onze onderwijsredactie) DELFT Aan de Technische Ho geschool te Delft promoveerde van daag drs. D. E. Knibbe tot doctor in de technische wetenschappen op het proefschrift Diffusion-controlled stress relaxations of swollen rub ber-like networks. Promotor was prof. dr. W. Prins. Dr. David Engel Knibbe werd in 1928 te Leiden geboren. Na in 1945 het staatsexamen gymnasium-alpha en in 1946 het eindexamen gymnasi- um-beta behaald te hebben, werd hij in de gelegnheid gesteld een jaar aan het Central College te Pella (VS) te studeren. Vanaf 1947 studeerde hij scheikunde aan de Vrije Universiteit te Amsterdam, waar hij ln 1956 slaagde voor het doctoraal examens- met als hoofdrichting fysische che mie. Van 1956 tot 1958 vervulde hij zijn militaire dienstplicht Van 1958 tot '65 was hij werkzaam in het Konink- lijke/Shell-laboratorium te Amster dam. Sindsdien is hij bij het Konink lijke'Shell Plastics Laboratorium Delft aan de rubberafdeling verbon den. Aan het proefschrift zijn dertien stellingen toegevoegd, waarvan de laatste luidt: „Links voorrang past niet logisch in een verkeersreglement dat uitgaat van rechtshoudend ver keer". Sa menwerkingsorgaa n in gestel d (Van onze kerkredactie) AMSTERDAM Het Neder lands Bijbelgenootschap heeft in 1967 ruim 313.000 bijbels en bijbelse uitgaven verkocht. Dat is ruim achtduizend meer dan vorig jaar. Ruim tien procent werd ver kocht via de twee Rijdende Bijbelhuizen. Dit blijkt uit het jaarverslag van het bijbelgenootschap, dat volgende week woensdag in Amsterdam zijn algemene vergadering houdt. In totaal drukte het NBG in 1967 335.400 bijbels en bijbelboeken. Hier van waren er 36.000 bestemd voor Ka meroen. Voor Nederland werden ge drukt 151.000 exemplaren Nieuwe Vertaling, 65.000, in de serie Heden daags Nederlands en 83.400 in de se rie „Wat de Bijbel ons vertelt" (voor geestelijk gehandicapte kinderen). De ledenwerving kwam in 1967 weer goed op gang. Per 31 december bedroeg het ledental 242.736, ruim vierduizend meer dan het jaar tevo ren. Districten Ook op ander gebied beginnen de vier districtskantoren op gang te ko men. Ze hebben een werkelijke func tie in het geheel van het binnen landse werk. Colportage, bevordering ACADEMISCHE EXAMENS ROTTERDAM NEK doet. rcchtsgel.: me). M. Molenkamp. Rotterdam. LEIDEN RU - doet. ex. theologie: ds. B. J. Boland te Oezstgeest (cum laudel. NIJMEGEN R.K.U. tandarts ex.: W. L. F. J. v. Dooren. Tllbura: E. A. E. M. Lockevcer. Hulst: E. F. J. de Mul. Eindho ven: kand. wlsk.: J. P. v. d. Donk. Eind hoven. (Van een onzer verslaggevers) VLISSINGEN De besturen van de christelijke boeren- en tuindersbond Holland-Brabant en Zeeland hebben overeen stemming bereikt over het in stellen van een samenwerkings orgaan per 1 november. Deze samenwerking is een voorberei ding op een volledige fusie van beide organisaties, waardoor een CBTB-afdeling voor West- Nederland zal ontstaan. Deze fusie zal waarschijnlijk in no vember van het volgend jaar kunnen worden gerealiseerd. De plannen voor een fusie werden vandaag meegedeeld door de heer J. van den Bos op de jaarvergadering van de Zeeuwse CBTB, die in Gis singen haar vijftigjarig bestaan vierde. De heer Van den Bos voegde «r aan toe 'Jat de plannen in de ge westelijke afdelingen zullen worden besproken, waarna in september een extra ledenvergadering zal worden gehouden. Daarin kunnen de leden zich uitspreken over een fusie met de afdeling Holland-Brabant. De nu gevonden vorm van samen werking betekent dat alle diensten en commissies van beide organisaties zullen worden samengevoegd. Het sa menwerkingsorgaan zal worden ge leid door drie leden uit het bestuur van de Zeeuwse CBTB en zes perso nen uit het dagelijks bestuur van de CBTB Holland-Brabant. Het nieuwe orgaan zullen de vol gende taken worden opgedragen: Verras hem op Vaderdag met een ingevulde bon voor 'n KW ART ET-vlucht l Beoordeling van het nationale en internationale land- en tuinbouwbe- leid. Daarbij zullen de besturen van beide organisaties en een aantal in terprovinciale commissies adviseren. Alle overige commissies zullen inter provinciaal worden en ressorteren onder het samenwerkingsorgaan. Het financiële beleid, met één be groting en één contributieregeling. Het personeelsbeleid, in die zin dat het personeel in dienst komt van het samenwerkingsorgaan. De kanto ren blijven echter ook na de fusie gevestigd in Goes en Haarlem. Beide besturen hebben bij het ne men van een beslissing over een sa menwerking overwogen dat hier een mogelijkheid ligt van kostenbespa ring en grotere specialisatie. Overwo gen wordt om een economisch-sociaal voorlichter aan te trekken voor de fruitteelt. Landbouwboekhoudbu- reaus. verzekeringsbureaux, bureaus voor grond- en pachtzaken en juri dische begeleiding van de leden zul len worden gecombineerd. Na de fusie zullen Wesl-Brabant en de Zuid-Hollandse eilanden waarschijnlijk bij het werkgebied van het kantoor in Goes worden ge voegd. Protest tegen hogere cursusgelden (Van onze onderwysredactie) DEN HAAG De cursusgelden voor deelnemers aan het leerlingenstelsel zullen per 1 augustus met vijftig pro cent verhoogd worden. Het leerlingenstelsel telt ongeveer 70.000 jongens, die reeds in het be drijfsleven werkzaam zijn. Zij ontvan gen een aanvullende opleiding. De maxima zullen bij het lager en middel baar nijverheidsonderwijs worden ver hoogd van resp. 40; 60 en 80 tot 60; 90 en 120. Intussen hebben vijftig Haagse hts- ers in een brief aan de Tweede Ka mer tegen deze verhoging geprote steerd. bijbelgebruik, tentoonstellingen, le denwerving kunnen nu beter elkaar aanvullen. Ook wordt gedacht aan verdergaande bevordering van de bijbelverspreiding uit de districtskantoren. De „bevordering van het goede bij belgebruik" heeft meer dan voorheen de aandacht gekregen. Via cursussen en bijeenkomsten met ambtsdragers (vaak in interkerkelijk verband), door inleidingen op verenigingen, in gesprekken met predikanten, afde lingsbestuurders en anderen is dit be langrijke onderwerp steeds weer naar voren gebracht. We hebben, al dus het verslag, het gevoel, dat hier door wel iets los is gemaakt, al heb ben we pas de eerste schreden gezet op een lange weg. Richtlijii Voor het werk aan de Oecume nische Vertaling werd behoefte ge voeld aan een richtlijn voor wat het karakter van de vertaling betreft, op dat het werk soepeler zal verlopen. Het hoofdbestuur stelde de volgen de formulering voor: weergave van de boodschap van het origineel in het dichtst bij dat origineel komende na tuurlijke equivalent van de ontvan gende taal, in de eerste plaats qua betekenis en in de tweede plaats qua vorm. Samenwerking seminaria in hoofdstad (Van onze kerkredactie) AMSTERDAM Dr. H. B. Kossen te Zeist is gisteren door de vergadering van de Algemene Doopsgezinde Sociëteit benoemd tot hoogleraar in de praktische theologie aan het doopsgezind seminarium te Amsterdam. PI, die met emiritaat gaat. Dr. Kossen (44) studeerde aan de Gemeentelijke Universiteit te Am sterdam en werd in 1950 predikant. Hij stond in IJlst, Berlikum en sinds 1961 in Zeist. In 1966 gaf hij daar de stoot tot de oprichting van de eerste plaatselijke „gemeenschap van kerken". De vergadering keurde gisteren tevens de plannen van de curatoren van het seminarium goed tot nauwe samenwerking met de hervormde en 1 ar lutherse seminaria in de hoofdstad. Hierom is door de studenten met nadruk gevraagd. Tot nu toe leiden de kerkelijke opleidingen ieder hun eigen bestaan met als gevolg, dat de docenten elk een stoet van vakken moeten geven. Volgens de plannen van het cura torium zullen doopsgezinde studen ten straks bij lutherse en hervormde kerkelijke docenten niet alleen col lege lopen, maar ook examen of ten minste tentamens afleggen (en om gekeerd). Verder zullen de hoogleraars over en weer aanvaardbaar zijn en een plaats krijgen in de faculteit van de universiteit, om met elkaar en met de universiteitsdocenten tot een zo goed mogelijke planning te komen. I rotterdammer 8. 13c mach comet pvea De tijd voor een dergelijke reorga- satie is gunstig, omdat hervormden, lutheranen en doopsgezinden dit jaar ongeveer tegelijk ee nvacature.krijgen in de „praktische theologie". Dr. Kr. Strijd is onlangs in functie getreden. De lutheranen dr. C. H. Lin- dijer werd enkele weken geleden be noemd. Met dr- Kossen zullen zij deze week nog om de tafel gaan zitten om tot een vorm van samenwerking en werkverdeling te komen. (Van onze onderwijsredactie) AMSTERDAM Openbaarmaking van een geheim stuk van de Universi teit van Amsterdam over docenten die in hun onderwijs niet geheel voldoen, heeft de nodige deining veroorzaakt aan de unieversiteit. In een brief van prof. dr. J. Th. F. Boeles. voorzitter van de onderwijs commissie van de medische faculteit wordt geadviseerd de faculteit ver gaande bevoegdheid te geven ten aan zien van docenten van wie het onder wijs onder de maat blijft. Collega's zouden dan de taak moeten overne men of het onderwijs zou facultatief gesteld moeten worden. De brief is besproken in een over legorgaan waarin ook drie studenten zitting hebben, cjie kans gezien hebben het stuk te ontvreemden. Oorlogsschade heilige plaatsen (Van een onzer medewerkers) JERUZALEM De Israëli sche regering zal drie kerken een schadevergoeding uitkeren van enkele miljoenen guldens. Deze kerken, de Rooms-Katholieke, de Griekse en de Armeense Kerk, hebben het toezicht over ongeveer negentig procent van de christelijke „heilige plaatsen" in Jeruzalem. De schadevergoeding betreft oor logsschade tijdens de oorlogen van 1948 en 1967 en compensatie voor verval en gederfde inkomsten van de bezittingen van deze kerken in het vroegere niemandsland tussen Israël en Jordanië. Deze overeenkomst wordt van l' gróót belrng geacfrt. Deze kerken hebben hun zwaartepunt in het vroe gere Jordaanse deel van Jeruzalem. Het Vaticaan weigert nog steeds de staat Israël te erkennen. Het wordt echter ondenkbaar geacht, dat de Rooms-Katholieke Kerk in Jeruzalem deze overeenkomst zou hebben geslo ten zonder toestemming van het Va ticaan. In dit verband wijst men er ook op, dat het Grieks-orthodoxe patriar chaat en de paters franciscanen be reid zijn gebleken een strook grond te verkopen, dat het stadsbestuur no dig heeft in het kader van verfraai ingsplannen. Hierin wordt een erken ing gezien van het gezag van Israël over heel Jeruzalem. WILLEMSTAD -Op de Neder landse Antillen is men begonnen met de vertaling van het Oude Testa ment in het Papiamento. Hierbij werken rooms-katholieken, pro testanten en joden samen. Vertalers zijn rabbi Abrami. ds. H. J. Eggink en pater drs. W. J. Maassen. Tevens wordt gewerkt aan een nieuwe vertaling van het Nieuwe Testament. Het Papiamento is de taal van de bevolking van Aruba. Bonaire en Curagao. BEROEPMGSWERK UTRECHT De Nederland se regering zal belangrijke subsidies verlenen voor een kraamkliniek en een ambachts school in Kameroen en voor een YMCA-centrum in Tan- Voor de bouw van de kraamkli niek en een consultatiebureau by het protestantse ziekenhuis in Ndoungué in Kameroen wordt 620.000 bijgedragen, voor de uit breiding van de ambachtschool in dezelfde plaats rond 100.000. Het ziekenhuis en de ambacht school gaan beide uit van de Raad van protestantse keriten in Kame roen (CEBEC), die nauwe relaties onderhoudt met de Hervormde Zen ding in Oegstgeest. De genoemde bedragen maken 75 procent uit van de totale kosten van de uitbreidingen. De overige 25 pro cent brengen de instellingen zelf bijeen, daarbij geholpen door ker kelijke kring in Nederland. Het derde project waarvoor de Nederlandse regering subsidie ver strekt is een nieuw gebouw voor YMCA in Dar-es-Salaam (Tanza nia). In dit gebouw zullen cursussen worden gegeven onder andere voor allerlei vakopleidingen, zoals hout bewerking, fietsenreparatie, typen, schoenmaken, kleermaken enz., ter wijl er tevens ruimte voor ontspan ning komt. Daarnaast komt er woonruimte voor 48 jonge mensen, die de cur sussen volgen of in Dar-es-Salaam werkzaam zijna De Nederlandse bij drage is ruim 600.000. De rest van het benodigde bedrag 25 procent is in Tanzania zelf door middel van eigen activiteiten van de YMCA bij stuikjes en beetjes bijeengebracht. Voor het verkrijgen van de Ne derlandse regeringssubsidie voor deze drie projecten 132.000 in totaal heeft de Interkerkelijke Coördinatie Commissie voor Ont wikkelingshulp (ICCO) te Utrecht bemiddeld. Voorzitter is prof. dr. J. Verkuyl. BEROEPINGSWERK NED. HERV. KERK Beroepen te Apeldoorn (wijkgem. Ze venhuizen - 12e pred. pl.-toez.): J. Tam- meling te Bussum. Aangenomen naar Hypolitushoef: A. van Dorssen te Gasselternijveen; naar Wezep (O.) toez.: I, D. H. Dijk te Vier huizen-Zoutkamp (Gr.). Bedankt voor Eemnes-buiten: A. Wis- gerhof te Veenendaal. Benoemd tot hulppred. te Putten (Gld.): J. A. Gravestein, hulppred. te Elim (Dr.). Beroepbaar: kand. N. H. J. E. Boomer, Nieuwe Gracht 100. Utrecht. GEREF. KERKEN Beroepen te Capelle a. d. IJssel: P. Wulffraat v.h. vrijgem. pred. te Amster dam; te Baarland-'s Gravenpolder en te Koudum: kand. Sj. C. v. Ketel te Ca pelle a. d. IJssel. CHRIST. GEREF. KERKEN Bedankt, voor IJmuiden: .C. Bos te Spljkenisse-Zuidland. GEREF. GEM. in NED. Beroepen te Arnemuiden en te El- speet: J. Pannekoek te Terneuzen. rotterdammer 8. 13c mach cornet pvea Weer in Enropa Londen Amsterdam Brussel Luxemburg Parijs Nice Frankfort München ZUrlch Genève Locarno Wenen Innsbruck Rome Madrid Majorca weer max. temp neer. gisteren ■Ia«- onbew 20 p .Londen 21 0 onbew. 20 0 onbew. 21 0.7 half bew. 19 0.2 onbew. 21 0 zwaar bew. 23 1 regen 20 0.1 geh. bew. 16 2 licht bew. 16 0 half bew. 18 0 geh.bew. 0.5 zw. bew. 13 0.5 half bew. 16 0 geh. bew. 24 0 onbew 28 0 zw. bew. 24 0

Nieuwe Leidsche Courant | 1968 | | pagina 2