RIJK KOOPT SOESTDIJK VAN KONINGIN JULIANA JAMIN Commentaar Vergelding tegen Nederlanders Studenten maakten Parijs tot diep in de nacht onveilig Het Kwartet Vrij zonnig Russisch protest tegen berichten in Praagse krant Korter werken voor deel ambtenaren P. J. Risseeuw overleden „Vrijheid niet misbruiken" James Ray naar „veilige" gevangenis Edward Kennedy krijgt speciale bescherming Toestand Blaiberg nog zorgwekkend van deze glanzende onder- zettertjes (mot fijn Indisch motief) in etui voor ieder die nu n nieuwe abonnee opgeeft! H Meiuiwe Leidse Connramt Directeur: F. Diemer Hoofdredacteur: Dr. E. Diemer Hoofdkantoor Leiden CHRISTELIJK NATIONAAL DAGBLAD „Stantvastich is ghebleven mijn hert in teghenspoet!" Woensdag 12 juni 1968 - 49ste jaargang vooraanstaande prot. christelijke dagbladen Steenstraat 37 Postbus 76 Telefoon 31441 Giro 58936Abonnementsprijzen p. w. 1,04, p. m. 4,45, p. kw. 13,35 Klachtendienst bezorging 18.00—19.00 uur IIptsonttverp-Cals gvtvija igd Inkomen ntmr f 4.7J miljoen Steeds grotere tekorten Onthoud u van liefdadig heid, zolang u nog schulden moet vereffenen. PYTHAGORAS „Rita, wie gaf je toestemming je paraplu mee te brengen?" .X-X*X<\<vX*X'XC<\<%*X<*X;X;X;:;XyX;X* DE BILT Een hogedrukge- bied, dat zich uitstrekt van de Azoren over de Britse eilanden naar Scandinavië, is het afgelo pen etmaal nog iets in betekenis toegenomen. Rond dit hogedruk- gebied stroomt met noordooste lijke winden tamelijk droge lucht, waarin weinig bewolking voorkomt, naar ons land. In deze lucht daalde in de afgelopen nacht de temperatuur aan de grond plaatselijk tot 1 graad boven nul. Boven het Alpengebied bevindt zich in de hogere luchtlagen een depressie die regen brengt in Po len en Midden-Duitsland. Deze regenzone beweegt langzaam naar het westen. Hierbij is het moge lijk dat het in het zuidoosten van ons land tijdelijk bewolkt zal zijn, met plaatselijk wat regen. Elders blijft het droog en vrij zonnig weer. In het temperatuurverloop komt maar weinig verandering. DE BILT Vrij zonnig en op de meeste plaatsen droog weer. Matige, overdag af en toe vrij krachtige noordoostelijke wind. Dezelfde temperaturen als van daag of iets hogere. Strandweer Ook morgen zonnig en goed strandweer bij een matige, meest noordoostelijke wind. Tempera tuur in de middag 17 èl8 graden, zeewater 15 graden. Vooruitzichten: Het hogedruk- centrum boven de Noordzee en Scandinavië blijft voorlopig over wegend zonnig en goed strand weer brengen. Aanval van studenten De oorlog met (jonge) burgers wordt in de Franse hoofdstad weer met veel hevigheid gevoerd. Stu denten met stokken en schilden doen voor de Sorbonne een aanval op gewapende gendarmes, die op een zekere afstand van de univer siteit opereren (foto boven). Daar onder stakende taxichauffeurs, die de ruiten ingooien van het dagblad France Soir onder uitroepen als „Weg met het Gaullisme". Zij sta ken ook een krantenauto in brand. MOSKOU De Russische regering heeft voor het eerst sinds de liberalisatie in Tsjecho- slowakije een officieel protest bij dat land ingediend en aange drongen op een verbod van anti- Russische artikelen in de pers daar. Hot protest is gericht tegen het Praagse blad Lidova Demokracie, dat een bericht uit de New York Times halfl overgenomen, waarin een Russische generaal wordt beschul digd van het verlenen van hulp aan de naar de Verenigde Staten ge vluchte generaal Sejna. Lidova Demokracie heeft het Russische protest afgedrukt, samen met een commentaar, waarin wordt gezegd dat de krant de vriendschap pelijke betrekkingen tussen beide landen niet wil verstoren. Overigens betekent het overnemen van eer* artikel uit een buitenlands blad beslist niet dat de krant zich met de inhoud daarvan vereenzelvigt. Een regeringscommissie heeft, de beschuldiging in de New York Times inmiddels ongegrond genoemd en verklaard, dat Sejna bij zijn vlucht naar Amerika geen enkele hulp van buitenaf heeft ontvangen. PARIJS Opnieuw hebben duizenden studenten tot diep in de nacht het centrum van Pa rus onveilig gemaakt. In de wijk Saint-Germain-des Prés, bij enkele stations en ook op het Quartier Latin ontstonden ernstige botsingen met de op roerpolitie, die met traangas- en luchtdrukgranaten de be togers wist te verspreiden. De nieuwe ongeregeldheden begon nen gisteravond al bij het Gare de l'Est, waar een demonstratie tegen de dood van twee jonge mannen werd georganiseerd. Maandag was namelijk een gymnasiast in de Seine verdronken en gistermorgen werd de 24-jarige fabrieksarbeider Bevlot doodgeschoten bij een treffen tussen stakende arbeiders, studenten en po litiemannen dichtbij de Peugeot-fa- briek in Socheaux. De juiste toedracht van deze schietpartij is nog niet bekend, maar wel hebben vakbonden de politie de schuld gegeven. Zij eisen dat de poli tie zich terugtrekt uit alle bedrijven in het land. Bovendien hebben twee grote vak bonden, de communistische CGT en de CFDT hun leden opgeroepen het werk vanmiddag van drie tot vier uur neer te leggen om daarmee tegen „de bloedige onderdrukking"' van hun kameraden te protesteren. PROTEST De CGT heeft gisteren al het in grijpen van de politie in een aantal bedrijven waar wordt gestaakt fel gekritiseerd. „De moord op de arbei der in Socheaux legt een zware ver antwoordelijkheid op de regering", schreef het CGT in een brief aan premier Pompidou. Volgens dit vakverbond verlengt de regering het conflict „door de werk gevers politietroepen ter beschikking te stellen. Ze weet heel goed dat zij daarmee provocatie in de hand werkt". AFGEZET Het Gare de l'Est was van het begin van de avond afgezet door een grote politiemacht. Duizenden jongeren trokken door de omliggen de straten onder het roepen van kre ten als „Zij doodden onze kamera den". Met een reeks traangasgrana ten wist de politie te voorkomen dat het tot bloedige incidentëh kwam. Tientallen jongelui werden met politiewagens „afgevoerd". Een mo toragent die een jongeman achter volgde kwam in een groep van hon derd betogers terecht die hem van zijn voertuig sleurden. Voor vervolg zie pagina l5 Verliefde jongen liet jas stelen NIJMEGEN Een 16-jarige jongen kuierde onlangs met een aardig meisje naar de rand van de stad en ging daar naast haar zitten. Tijdens het gesprek dat volgde kreeg hij het warm en deed zijn jas xiit. Een passerende automobilist stelde zoveel belang in het kle dingstukdat hij het meegriste en er vandoor ging. Gisteren deed de jongen pas aangifte bij de politie. Hij gaf toe de diefstal te hebben gezien, maar niets kon zeggen, omdat zijn gedachten te zeer bij het meisje waren. Achteraf wilde hij toch ook wel zijn jas terug heb ben. Liefde maakt niet helemaal blind DEN HAAG Voor bepaalde ambtenaren wordt met ingang van 1 september de werktijd met een kwartier per dag verkort. De werktijdverkorting geldt voor de ambtenaren, die nu 45 uur per week werken. Tot deze categorie be horen niet de ambtenaren van de de partementen, maar bijvoorbeeld wel de politie-ambtenaren. J^EN HAAG Het Rijk wil paleis Soestdijk, in 1815 door de Staat geschonken aan prins Willem II, van koningin Juliana kopen. De koopprijs zal kort voor de overdracht door gezamen lijk aan te wijzen taxateurs worden vastgesteld. De bewoningskosten van het paleis (ƒ450.000) blijven voor rekening van de Koningin totdat Soestdijk met alle bijbehorende gebouwen en 75 hectare grond eigendom is van de Staat. In een brief aan de Tweede Kamer stellen premier De Jong, minister Beer- nink (Binnenlandse zaken) en minister Witteveen (Financiën) dit voor. Aan de Kamer wordt goedkeuring gevraagd het inkomen van de Koningin te ver hogen van 2,5 tot 4,75 miljoen. In het oorspronkelijke wetsontwerp van het kabinet-Cals was een verhoging tot 5,2 miljoen voorgesteld, maar de regering-De Jong adviseert de bewo ningskosten van 4.5 ton hiervan af te trekken, totdat het paleis in handen van het Rijk is. Representatie Verder stelt de regering voor de uit gaven, rechtstreeks verbonden aan het UTRECHT Gisteren is na een langdurige ziekte in Utrecht overleden de protestants-christelijke auteur P. J. Risseeuw. Hij werd 67 jaar. De begrafenis is bepaald op vrijdag middag 1 uur op de Algemene be graafplaats aan de Kerkhoflaan in Den Haag. Op pagina 5 schetst een onzer re dacteuren Risseeuws grote betekenis voor de christelijke letteren. Voorzitter Expoge: GRONINGEN Op het 23ste congres van de Neder landse Vereniging van ex-poli tieke gevangenen, dat vandaag in Groningen is begonnen, heeft voorzitter mr. C. Ch. Aalders gewaarschuwd tegen het mis bruiken van de vrijheid. „Heilige huisjes mogen omver wor den geschopt en taboes ontmaskerd, als de wezenlijke drijfveer is de wens om vermolmd hout op te rui men om jonge loten hun groeikans te geven", zei mr. Aalders naar aanlei ding van de stakingen in Frankrijk. Hij vervolgde: „Het wordt pas erg als de vrijheid misbruikt wordt om de idealen, waarvoor ook in de oorlog is gestreden, te ontkennen en te ont krachten. Voldoende aandacht Gebeurt dit niet, wanneer men de absolute anarchie predikt en openlijk Rusland of Rood-China als heilstaten voorstelt?" vroeg de heer Aalders zich af. Men moet niet vergeten dat com munisme en anarchisme, zogoed als nationaal-socialisme en fascisme, de radikale ondergang van de demokra- tie betekenen. De voorzitter van Expoge deelde nog mee. dat bij het gewoon lager onderwijs voldoende aandacht wordt besteed aan de bezettingsjaren. Koningschap zoals voor de opening van de Staten-Generaal, ontvangsten van staatshoofden en officiële bezoeken aan hert buitenland, ten laste te laten komen van het Rijk. Het wetsontwerp van het kabinet- Cals was bedoeld het inkomen van de Koningin te verhogen omdat zij met zeer belangrijke bedragen uit haar par ticuliere middelen moest bijspringen om de toenemende tekorten te dekken. De regering-De Jong meent ook dat niet kan worden gewacht totdat een verhoging van het inkomen voor de Koningin in de Grondwet is herzien. Als datum voor een wijziging van de Grondwet in dit verband wordt ge dacht aan 1 januari 1971. en indien mogelijk nog eerder. (Zie ook pagina 5) LONDEN De in Londen gear resteerde verdachte van de moord op ds Martin Luther King James Earl Ray, is gisteren van de gevangenis vSn Brixtop. overgebracht naar die van Wandsworth in een zuidweste lijke buitenwijk van Londen. Nadat Charles Wilson, één van de daders van de grote treinroof, uit de gevan genis was ontsnapt, zijn de veilig heidsmaatregelen aanzienlijk verscherpt, waardoor de gevangenis thans als een van de „veiligste" in Engeland wordt beschouwd. Odk in zijn nieuwe verblijfplaats zal Ray voortdurend worden bewaakt door twee marien, die zich bij hem in de dag en nacht verlichte cel be vinden. De gouverneur van Tennessee, Bu- ford Ellington, heeft de documenten ondertekend, waarin officieel om de uitlevering van Ray wordt verzocht. De papieren moeten nog naar de de partementen van justitie en buiten landse zaken in Washington, voordat de uitleveringsprocedure op gang kan komen. De politie in Memphis, waar ds King werd vermoord, heeft gezegd op de komst van Ray voorbereid te zijn. Geen ramp, maar een proefneming: een nieuw type reddingboot wordt op onbrandbaarheid getest in de Poolse haven Ustka. Op het dek had men een dikke olielaag aan gebracht, die in brand werd ge stoken. Onbeschadigd, maar wel besmeurd^ doorstond het vaartuig de proef. Ook de passagiers enkele witte muizen overleef den het experiment. morgen voordeel div. roomboterkoekjes 250 gram van 119 voor 105 niet duur wel heerlijk WASHINGTON President Johnson heeft na de moord op Robert i Kennedy niet alleen voor de voor- j naamste presidentskandidaten een I speciale bescherming bevolen, maar ook voor de enige nog levende van de gebroeders Kennedy, senator Ed- j ward Kennedy. Dit is gisteren door het Witte Huis meegedeeld. Edward Kennedy wordt thans door ongeveer I twintig geheime agenten doorlopend beschermd. Koningschap \/AN tweeën één: een land hecht niet aan het koningschap en heeft dan ook niet te voorzien in de finan ciële regeling daarvan, óf het hecht er wèl aan, maar heeft dan ook de nodige financiële voorziening te tref fen. Voor zeker veruit de grootste meer derheid van ons volk geldt de tweede situatie; zij wil aan het koningschap niet getornd zien. Echter dit zo zijnde, moet worden erkend dat er sinds jaren aan de financiële regeling veel heeft geschort. Wij waarderen het, dat de regering in deze toestand verbetering aange bracht wenst te zien. De bijzonder heden staan vermeld in het elders vermelde schrijven dat zjj heden aan de volksvertegenwoordiging gezonden heeft. Eigenlijk is het beschamend dat onze koningin voor de uitoefening van dc koninklijke waardigheid en dat terwijl toch een sobere leefwijze in acht wordt genomen op het in komen moet interen. Te pijnlijker is dit. waar verhalen over eigen bezit van het koninklijk huis, zoals die soms en altijd te gemakkelijk de ronde doen. berus ten op fantasie. Neen, er behoorde allang Iets te zijn ondernomen, en dat ondernemen gaat dan nu gebeuren, want wy vertrou wen dat het ook bij de volksverte genwoordiging aan inzicht in de re delijkheid van het voorgestelde niet zal ontbreken. Wij voor ons hebben geen behoefte er veel woorden aan te spenderen. Vuil water TF7IE een land voor zijn bewoners leefbaar wil houden, ontkomt niet aan het probleem van de water verontreiniging en de bestrijding daarvan. Het wetsontwerp veront reiniging oppervlaktewater is dan ook beslist niet te vroeg. In de Kamer werd het aldus gesteld: gezond water is voor het land even noodzakelijk als gezond bloed voor de mens. Een zaak dus van toekomst en leven, waarbij de getoonde inte resse wel eens mager afsteekt. Het wetsontwerp geeft voor één as pect van die leefbaarheid de regels aan. De bestrijding kan slechts be perkt zijn en dat geldt speciaal voor het „grootste open riool van de we reld": de Rijn. Wat een pleidooi in houdt voor internationale samen werking. Dat betreft ook de vuil- lozing in de Noordzee. De voorgestelde regeling is een stap in de goede richting. Maar niet meer dan dat. Er zyn nog problemen in discussie. We noemen de schadelijke invloed van insecticiden, ook op op pervlaktewater. De Kamer reageerde nauwelijks op de geruststelling in deze van de regering. Het wordt ons weliswaar dagelijks voorgehouden, dat we zullen moeten leren leven met de chemie. Maar zo lang dit onderwerp nog controver sieel is, is het nauwelijks geruststel lend. Vooral goede voorlichting is nodig. Het wekte dan ook verwondering, dat voorstellen tot instelling van raden voor waterverontreiniging of voor milieuhygiëne zo weinig weer klank vonden. Met alle waardering voor het werk van dc raad voor de waterstaat, maar straks gaat het om zaken van een andere orde. Onze waterhuishouding is hoe belang rijk ook maar een onderdeel van het probleem der leefbaarheid. Maatregelen in Nigeria LAGOS De Nigeriaansc regering heeft nieuwe maatregelen afgekondigd tegen de in dat land werkende Nederlanders. Zij mogen hun woonplaatsen in dat land niet meer verlaten. In Lagos wordt vernomen, dat deze beperkende maatregel een vergelding is voor het staken van de Nederlandse wapenleveranties aan Nigeria. Reeds eerder heeft de federale regering in bedekte termen maatregelen aan gekondigd tegen de Nederlandse bedrijven in Nigeria. KAAPSTAD De toestand van de Zuidafrikaanse tandarts Philip Blai- berg is nog zorgwekkend, aldus een mededeling van het ziekenhuis Groote Schuur. Blaiberg kreeg op 2 januari een ander hart. Gisteren trad er een levercompiicatie op. De toestand van een andere patiënt met het hart van een ander, de En gelsman Frederick West, is nog steeds ernstig. Behalve een dubbele long ontsteking, die hij vorige week op liep. blijkt hij ook een slechte nier- werking te hebben. Ik geef op als nieuwe abonnee: O per kwartaal O per maand Als beloning voor mijn aktiviteit ontvang ik een set onderzettertjes. De nieuwe abonnee krijgt onze krant - veertien dagen gratis. Mijn naam Inzenden aan Bureau van dit blad U II I I

Nieuwe Leidsche Courant | 1968 | | pagina 1