RUIM VIERDUIZEND OP MBUMA- ZENDINGSDAG 25 MIN. Zijn leven was geheel gewijd aan de omroep Harttransplantatie in ons land verwacht Een woord voor vandaag Actie voor meer werk in Noorden „Anders dan alle anderen99 Uw probleem is het onze.... DR. E. D. SPELBERG OVERLEDEN Werkloosheid daalde in mei Openbaar gesprek met studenten Verwijt Brandt aan rechter PER /PERSOON I I Minister Veringa spreekt met RVS Twee broers verbrand MAANDAG 10 JUNI 1968 V doet toch ook mee met het nationale spel van „in"? Het kost van de meeste spelers inspanning, financiële offers en meer dan een beetje huichelarij, maar het is bijzonder geliefd. In de gemeente van Jeruzalem had een zekere Barnabas een stuk land verkocht en de opbrengst aan de kerk gegeven. Hij was daarmee zeer gezien geworden. Als andere christenen samenkwamenwerd met respect over hem gesproken. Ananias en Saffira hadden een fijne neus voor wat „in" was. Zij zouden ook een stuk land verkopen voor de kerk. Maar toen het ogenblik daar was, hielden zij een deel van de op brengst achter. Met andere woorden, zij trachtten een repu tatie te krijgen, waarvoor zij niet de volle prijs wilden betalen. Wie zonder zonde is, werpe de eerste steen. Het is zo ontzet tend verleidelijk en gemakkelijk een „image" van jezelf op te bouwen, die alleen maar schijn is. Wij doen ons respectabel voor, maar we weten, dat er dingen zijn, die we kost wat kost voor anderen moeten verbergen. Wij tekenen in op elke lijst die langs de deur komt en intussen doet het ons pijn, telkens als we ervoor in de portemonnee moeten tasten. Wij zijn trouwe kerkgangers, maar ons gebedsleven is al lang verdord. De etalage voor de buitenwereld ziet er goed uit, maar achter de facade leeft ons trotse hart. Onze werkelijke god heet zelf belang en wij buigen voor het altaar van onze „image". Wy lezen vandaag I Koningen 18 21-46. IVFV niet thuis AMSTERDAM Twee mannen, in gele regenjacks met leuzen beschil derd, klopten zaterdagmiddag ver geefs aan bij het NVV. Er was nie mand om hen te woord te staan. Het waren ds. Ketelaar uit Drachten en de heer A. Lanting, secretaris van de actieclub van werklozen uit het Noor den, nu 87 man sterk. De club wil een geweldloze actie om meer begrip te wekken voor de mogelijkheden, die er zijn om het Noorden werk te verschaffen. De drie vakbonden ontvingen 28 augustus 1967 een brief hierover, maar de club heeft nooit antwoord ontvangen. De heer Lanting: „Dat antwoord kom ik nu halen voor woensdag in de Tweede Kamer deze zaak aan de or de komt. Als de vakbonden zelf niet het fatsoen hebben een antwoord te geven, hoe dat ook zijn mag, weten we tenminste dat we van die zijde geen medewerking kunnen verwach ten." Ds. Ketelaar en de heer Lanting zullen woensdag in Den Haag zijn. Ds. Ketelaar, die vooral bezorgd is over de geestelijke schade die werk loosheid veroorzaakt, verkoopt bro chures waarin hij zijn standpunt uit eenzet. (Van onze kerkredactie) UTRECHT De Mbuma-zendingsdag stond zaterdag in het teken van een scheiding. Zendeling J. D. van Woerden, me vrouw M. A. Mijnders-van Woerden te Lisse en de heer D. M. Treurniet te Zoetermeer hebben hun werk voor deze zending beëindigd. De Nederlandse Mbuma-stichting blijft de zending van de Schotse Vrije Presbyteriaanse Kerk in Rho- desië steunen. Tien jaar, tot decem ber vorig jaar, heeft de heer Van Woerden in dienst van deze kerk als zendeling-verpleger gewerkt op de zendingspost Mbuma. Enkele maan den geleden meende hij zich van de zendingsstaf van deze kerk *e moeten losmaken. Aanvankelijk gelegde con tacten met de zending van de Gere formeerde Gemeenten liepen voor hem op een teleurstelling uit. Het gevolg is, dat de heer Van Woerden nu geheel zelfstandig pio nierswerk gaat verrichten als zende ling onder de Batonga's, een stam niet ver van het Mbuma-gebied. Van- Brtevan die niet zijn voorzien van naam en adres kunnen niet In behandeling worden genomen. Ge heimhouding U verzekerd, vragen die niet onderling met elkaar In verband staan moeten In afzonder lijke brieven worden gesteld. Per brief dient een gulden aan postze gels te worden Ingesloten. Vraag: Kunt u mij bijzonderheden vertellen over het leven van Willem O. Duys? Antwoord: Hij is 17 augustus 1928 te Bussum geboren, volgde er het lyceum, werkte voor Het Vrije Volk, was van 1954 tot 1957 copywriter bij een reclamebureau, waarna hij ver bonden was aan de afdeling public relations van Philips' Phonogra- fische industrie te Baarn. In 1961 directeur van de commissie Collec tieve Grammofoonplatencampagne, als hoedanig hij de Grand Gala's verzorgde. Sinds 1959 ook werk voor de AVRO, programma's als Flits, Muziekmozaïek, (als praktisch beoe fenaar van de tennissport) de ten- niscommentaren, en Voor de vuist weg. In 1965 richtte hij de grammo foonplatenmaatschappij Iramac op, Brediusweg 43, Bussum. Vraag: Graag zou ik nadere bij zonderheden hebben over de moge lijkheden en moeilijkheden van de chinchilla-teelt. Is er een vereniging van fokkers of zo iets? Antwoord: U kunt zich wenden tot de Nederlandse vereniging van fokkers van edelpelsdieren. Nieuwe Parklaan 127, Scheveningen. Ook mevrouw de weduwe J. C. Th. van Groeninge-Walschots, Lieven de Keystraat 19, Tilburg, kan inlichtin gen geven. Vraag: Heb ik recht op verminde ring of teruggave van belastinggeld aangezien ik lessen fotografie volg, die mij elke maand 63 kosten? Ik verdien als fotograaf 325 netto. Antwoord: Maakt u die studie kosten om de kennis die u voor uw beroep nodig heeft, op peil te hou den, dan behoren zij tot de verwer vingskosten, waarvoor u automa tisch 5 pet. aftrek krijgt, doch wan neer de totale kosten hoger zijn, kan u voor het meerdere extra aftrek vragen. Maakt u de kosten om uw kennis uit te breiden binnen het ka der van een opleiding voor een be roep (bijvoorbeeld ook om uw gehe le positie in uw vak te verbeteren) dan behoren de kosten tot de bui tengewone lasten. Tezamen met uw andere buitengewone lasten (ziekte kosten e.d.) kunnen deze recht op aftrek geven indien ze een zeker minimum te boven gaan. Vallen de kosten niet onder één dezer catego rieën (bijvoorbeeld liefhebberij) dan leiden ze niet tot aftrek. Vraag: Als er in een gezelschap een stilte valt, zegt men wel eens: Er gaat een dominee voorbij. Wat is de oorsprong van die zegswijze? Antwoord: De mensen letten meer op hun woorden als er een dominee tegenwoordig is (althans in het alge meen), vooral vroeger, toen nog de gedachte heerste dat grote luidruch tigheid geen pas gaf. De Duitsers zeggen wel eens: „Es fliegt ein En gel durchs Zimmer" en de Engelsen: „There is a spirit passing". Vraag: Hoe wordt iemand burge meester? Komt iedereen in aanmer king? Zijn er bepaalde studies no dig? Wie beoordeelt of iemand geschikt is? Antwoord: Als er een vacature is. roept de minister van binnenlandse zaken per advertentie in de Neder landse Staatscourant sollicitanten op. In beginsel kan iedere Nederlan der in aanmerking komen, mits deze passief of actief kiesrecht heeft en tenminste 25 jaar oud is. Het hangt voornamelijk van iemands persoon lijke hoedanigheden af of de Konin gin hem benoemen zal. In sommige gevallen is de politie ke kleur niet zonder belang, al staat de burgemeester boven de partijen. De kandidaten moeten natuurlijk de gemeentewet en gemeente-admi nistratie beheersen. Bij de opstelling van een voordracht dient de com missaris der Koningin in de betrok ken provincie van advies. In geval de gemeente meer dan 50.000 inwo ners heeft, moet de minister van binnenlandse zaken ook de minister raad horen. In de jaren 1954 "63 werden 297 nieuwe burgemeesters benoemd, van wie 253 ambtenaren, 24 uit het vrije bedrijf, 14 wethouders, 2 journa listen, 2 leden van Gedeputeerde Staten en 2 militairen. (Van onze kerkredactie SOEST De man die zjjn ambtelijk leven gegeven heeft aan de VPRO, dr. E. D. Spelberg is overleden. Op 70-jarige leeftijd stierf bij zaterdag in Soest. Hij zal woensdag in Egmond a. d. Hoef begraven worden, in de eerste gemeente die hü als vrij zinnig hervormd predikant dien de. Hoewel hij altijd dominee Spelberg bleef, werd hij vooral bekend als de „man van de VPRO". Hij diende deze kleine omroep van het begin af aan tot 1963, toen hij samen met zijn vrouw officieel afscheid nam. Oorspronkelijk was het helemaal niet de bedoeling van hem om predi kant te worden. Dat verlangen brak pas door tijdens zijn studie aan de Landbouwhogeschool te Wageningen, waar hij het kandidaatsexamen af legde. SECRETARIS Vooral door de invloed van mensen uit de Vrijzinnig Christelijke Jeugd beweging groeide zijn belangstelling voor de theologie. De in 1898 te Nieuwveen geboren Everhard Dirk Spelberg werd in 1925 predikant te Egmond, waar hij vijf jaar bleef. Daarna trok hij in 1930 naar Nijmegen om in 1935 geheel in dienst van de VPRO te komen. Maar toen had hij er al heel wat omroepervaring opzitten. Nog tijdens zijn studietijd kwam een groep vrij zinnigen bijeen om te spreken over de radio. Enkele grote kwekers uit Naaldwijk hadden geschreven dat er al wel een roomse mis was uitgezon den en een hervormde dienst, maar nog geen vrijzinnig programma. De voorzitter vroeg: „Wie heeft er wel eens zo'n ding gehoord." Student Spelberg zei verlegen: „Ik, bij mijn neef." Dat was voldoende om hem secretaris te maken van de VPRO. DIRECTEUR Tot 1935 bleef hij secretaris van een omroep die nog vooral afhanke lijk was van vrijetijdsbesteding. In dat jaar viel het grote besluit om zich geheel aan het radiowerk te gaan wijden. Hij werd predikant-di recteur. Eén programma heeft in de loop der jaren zeker grote aandacht ge trokken: Zijn „Gesprekken met (Van onze sociaal-economische redactie DEN HAAG Eind mei waren er 50.210 werkloze mannen tegen 61.578 eind april en tegen 53.458 eind mei van vorig jaar. In verge lijking met eind april is ook het aantal werkloze vrouwen gedaald, nl. van 6591 tot 5930, maar er waren eind mei meer vrouwen werkloos dan vorig >ar op dat tijdstip toen 5270 vrouwen geen werk hadden. In procenten van de afhankelijke beroepsbevolking bedroeg het aan tal werkloze mannen eind mei 1.8 pet. (eind april 2.1 pet en eind mei vorig jaar 1.9 pet); het aantal werk loze vrouwen 0.6 pet) tegen resp. 0.7 en 0.6 pet.) Van de 50.120 werkloze mannen waren 25.300 drie maanden of langer werkloos 15.400 zes maanden of langer en 6.200 twaalf maanden of langer. Langdurige werkloosheid kwam onder de ouderen naar ver houding meer voor dan onder de jongeren. In verhouding tot de beroepsbe volking was de werkloosheid onder de mannen het grootst in Limburg (4.2 pet.), vervolgens in Drenthe (3.4 pet.) en in Groningen (3.1 pet.). In Utrecht en Noord- en Zuid-Hol land waren de percentages het laagst (resp. 0.8, 0.9 en 1.1 pet.). luisteraars". Honderden schreven op zijn uitzending. Tijdens volkstellin gen kwam het voor dat de vraag naar het kerklidmaatschap beant woord werd met: „Ik ben van de kerk van de radio van zondagmid dag." DISSERTATIE De oorlogsjaren gebruikte ds. Spel berg om zijn promotie voor te berei den. En natuurlijk was zijn disserta tie gewijd aan zijn radiowerk. Hij schreef: „Een radiogemeente", met als ondertitel „een analyse van het ontstaan van een luisterge meenschap naar aanleiding van brie ven ontvangen in verband met de uitzending „Gesprekken met luiste raars". Van augustus 1945 tot april 1947 was dr. Spelberg programmadirec teur van „Radio Nederland Over gangstijd." Hij zag dat als een moge lijkheid om te komen tot een natio nale omroep, zijn ideaal, dat echter niet gedeeld werd door velen in ons land. In 1963 trad hij met zijn vrouw uit zijn omroepwerk om „eerst vooral te gaan lezen". (Van onze onderwijsredactie) DEN HAAG Op 19 juni zal in Utrecht een openbaar gesprek wor den gehouden tussen minister Ve- ringa en de Nederlandse Studenten raad. Hoofdpunten van de gedachten- wisseling zijn: de bestuursvorm van de universiteiten en hogescholen, de democratisering van het onderwijs en de organisatie van de studentenvoor zieningen op langere termijn. Dat is zaterdag meegedeeld na af loop van een gesprek van vijf bestuursleden van de NSR met mi nister-president De Jong en minister Veringa in aanwezigheid van enige ambtenaren. De bijeenkomst van zaterdag vloei de voort uit een uitnodiging van pre mier De Jong en minister Veringa om over de huidige situatie van ge dachten te wisselen met een verte genwoordiging van de studenten, die zou moeten worden gevormd door het raadsbestuur, de NSR en de voorzitters van de grondraadsbestu- ren. Het raadsbestuur liet weten daar wel voor te voelen, maar dan moest het een openbaar gesprek zijn. Naar het inzicht van de minister was dat niet noodzakelijk. Gereformeerde werkers naar Pakistan UTRECHT Naar Karachi in Pa kistan zijn in opdracht van het gere formeerd werelddiakonaat vertrok ken drs. A. Bos en mevrouw E. Bos-Kunst. Zij gaan sociaal opbouw werk verrichten in een der meest ar moedige krottenwijken van de stad, Mahmoodabad. Hier werkt ook de verloskundige, zuster Jeanne van Kamp. De officiële uitzending van de heer en mevrouw Bos-Kunst vond plaats in de Pau- luskerk in Amstelveen. Deze gemeen te voert een speciale actie voor de financiering van dit werk. Op het ogenblik wordt in Mah moodabad een uitvoerig sociologisch onderzoek verricht door drs. J. Se- gaar van de Vrije Universiteit in Amsterdam Op basis hiervan wil men komen tot een definitieve plan ning en opzet van het hulpwerk, waarvoor uit de actie „Kom over de brug" 300.000 ter beschikking kwam. Het werk gebeurt in samen werking met onder andere de Neder landse pater J. Wienk. die eveneens in deze wijk werkzaam is. Eveneens is voor het werelddiako naat naar Pakistan vertrokken, de heer J. C. Kroon. Hi i is als deskundi ge aan het werelddiakonaat „uitge leend" door de Viconfabrieken voor landbouwwerktuigen in Nieuw-Ven- nep. De heer Kroon zal gedurende enige maanden adviseren bij de orga nisatie van het streekontwikke- lingsprojekt in Narowal noordooste lijk van Lahore. Het gaat hier om hulp in een groot aantal dorpen in een gebied, dat regelmatig geteisterd wordt door overstromingen. Op verschillende posten in Pa kistan zijn nu voor het werelddiako naat en de zending van de Gerefor meerde Kerken twintig deskundige medewerkers te werk gesteld. DJAKARTA De Indonesische regering heert ter handhaving van de orde een strijdmacht met bijzondere opdracht naar West-Irian gezonden. avond vertrekt hij met vrouw en drie kinderen uit ons land. Mevrouw Mijnders, die tot dusver het Mbuma-zendingsbureau te Lisse leidde, heeft zich belast met de taak in ons land een organisatie op te bouwen, die het werk van de heer Van Woerden financieel mogelijk zal maken. Deze heeft de naam „Rho- desia-zending" gekregen. In verband hiermee heeft zij haar werk voor de Mbuma-zending neergelegd, evenals propagandist de heer Treurniet. Het bestuur legde tijdens de mor genbijeenkomst uitvoerig verant woording af van zijn beleid, waarbij met name „Lisse", het maandblad „De Gezinsgids" en de Gereformeer de Gemeenten het moesten ontgel den. „Wij waren er dicht aan toe, dat de Mbuma-zending was overgeleverd aan de Gereformeerde Gemeenten", aldus voorzitter de heer A. de Rede lijkheid. Met nadruk verzekerde hij de afgevaardigde uit Schotland, ds. A. MacKay, dat de Nederlandse Mbu- mazending volledig blijft staan ach ter de zending van de Vrije Presby teriaanse Kerk. DANK Zendeling Van Woerden was zelf de hele dag aanwezig. Hij sprak een woord van dank voor de steun, die hij de afgelopen jaren mocht onder vinden. Trouwens, wederkerig dankte ook de heer De Redelijkheid de zen deling voor „het zeer vele en goede, dat u met kracht en liefde van God hebt mogen doen". Hij liet hem psalm 121 1 toezingen. Ds. MacKay (met ds. C. Smits, Sliedrecht, als tolk) prees namens de Schotse kerk het hoge gehalte en de kwaliteit van zijn werk. „Het spijt ons de diensten van onze vriend Van Woerden te moeten missen." De toespraken op deze dag maak ten de grondslag duidelijk van dit zendingswerk, dat zich volgens de heer De Redelijkheid principieel on derscheidt van alle andere zendingen in ons land. Zelf legde hij er in een toespraak over Petrus' pinksterpreek de nadruk op, dat de belofte wordt verkondigd aan ellendigen, aan misdadigers. „In vele kerken wordt dat losgelaten en op die grondslag drijft men zending." Ds. A. J. Wijnmaalen, hervormd predikant te Maartensdijk, sprak over de bekering van Onesimus, de slaaf van Filemon. „Zendeling Paulus bracht het Woord Gods en werkte niet met snuisterijen, spiegeltjes of langspeelplaten voor de zending." Ds. H. J. C. H. Zwijnenburg te Gouderak handelde over de ernstige aanbidders, die naar Zefanja 310 van de zijden van de rivieren der Moren Gods offeranden zullen bren gen. Dat zijn zij, die door God verle gen gemaakt zijn. Ds. W. Kamp uit Utrecht ging in op de boodschap van Christus aan Zijn apostelen in Lucas 24 47 en leg de daarbij vooral nadruk op de pre diking „in Zijn Naam". VREEMDELING Ds. F. Mallan uit Veenendaal sprak over de persoon van Ruth, die gena de vond in de ogen van Boaz, hoewel zij een vreemde was en wees op de noodzaak, zichzelf als zo'n vreemde ling te leren kennen. Ds. G. van de Breevaart uit Hen drik Ido Ambacht stond tenslotte stil bij het boek met de zeven zegelen en het Lam, staande als geslacht „Wij beleven een geesteloze tijd, maar Christus is niet geesteloos. Dwars door alle verwarring heen zal God aan Zijn eer komen. Zijn Geest gaat door. Zijn raad zal bestaan. Daar ligt de troost voor Zijn kerk." De meer dan vierduizend aanwezi gen onderstreepten het bestuursbe leid door een record. De collecten brachten 21.000 gulden op. Met mee gebrachte opbrengsten van thuisge- voerde acties werd deze dag 31.000 gulden voor de Schotse zending bij eengebracht. De heer G. den Boer te Hoofddorp kreeg nog gelegenheid, iets te vertel len over de plannen voor een nieuwe krant. het „Reformatorisch Nieuwsblad", waarin geen plaats zal zijn voor radio, televisie, sport, film, toneel en dans. SAARBRÜCKEN Duitslands mi nister van buitenlandse zaken, Willy Brandt, heeft gisteren de Berlijnse vrouwelijke rechter, die zijn 19-jari- ge zoon Peter op 6 juni tot 14 dagen I jeugdgevangenisstraf heeft veroor deeld, gebrek aan levenservaring verweten. Brandt zei: wanneer een rechter of vrouwelijke rechter de vermoede protesthouding van een zoon tegen zijn vader uitlegt als kinderlijke on rijpheid, dan vraag ik mij af, hoe we bij zoveel gebrek aan levenservaring I tot een betere verhouding moeten ko men tussen de gereraties. Peter Brandt werd zoals bekend veroordeeld wegens deelneming aan studentenongeregeldheden. mm NED. HERV. KERK Aangenomen naar de N.O.-polder (wükgem. Emmeloord): J. Vroeginde- wety te Maarssen, die bedankte voor Lienden (toez.); naar Heinenoord: C. D. Otte te Hollandscheveld. Bedankt voor Krimpen a. d. Lek (toez.): H. Binnekamp te Vriezenveen. Benoemd tot bijst. in h. pastoraat te Haarlem: D. v. d. Ent-Braat, em. pred. te Monster. CHRIST. GEREF. KERKEN Tweetal te Schiedam: C. den Hertog te Harderwijk en C. Verhage te Den Haag. (Van een onzer verslaggevers) AMSTERDAM Waarschijn lijk nog dit jaar zal een hart-, transplantatie in ons land ver richt worden. Verder kan men binnenkort wettelijke voorzie ningen verwachten, die de pro cedure bij transplantaties re gelen. Staatssecretaris dr. R. J. H. Kruisin- ga deelde dit zaterdag mee bij de ope ning van het Sint Lucasziekenhuis in Amsterdam-West. Aan deze opening was een driedaagse symposium over orgaantransplantatie voorafgegaan. Wettelijk worden geregeld de voor waarden welke moeten worden ver vuld, alvorens tot transplantatie kan worden overgegaan; de aanwijzing van ziekenhuizen, waar transplantaties mo gen worden verricht; het dwingend voorschrijven van verantwoordelijkhe den: een artsenteam, dat de belangen van de donor behartigt én een artsen team in het algemeen het transplan tatieteam dat de belangen van de ontvanger behartigt. In een korte rede, die dr. C. N. Bar nard zaterdag nog hield bracht hij hul de aan Nederland, dat op het gebied van de transplantatieproblematiek waardevolle arbeid heeft geleverd, „waar wij met het uitvoeren van onze harttransplantaties in belangrijke mate op hebben gesteund". Eva en slang Prins Bernhard ging vervolgens over tot de officiële opening van het zieken huis, die bestond uit het onthullen van een bronzen sculptuur welke Eva met de slang voorstelt en in beeld brengt de (in dit geval medische strijd tussen geweten en wetenschappelijke ambitie. In een kort woord, dat aan officiële daad vooraf ging schetste hij zijn be trokkenheid op het instituut zieken huis: de Prins heeft er in totaal twee Jaar van zijn leven in doorgebracht en ij heeft niet minder dan twintig maal een operatie ondergaan. De sluiting van het congres en de of ficiële opening van het (overigens al bijne twee jaar in gebruik zijnde) zie kenhuis werd afgesloten met een rond gang door het uitgebreide complex, dat als eerste in Nederland de beschikking over roltrappen heeft en onder meer Noteert u i voor een rondvlucht: Bij voorkeur op: naam: •«reet: Indien a anderen meeneemt, hier invullen: al ra et: woonpl.: I".-Zlq trein C auto unr PU VA/ A T O*1* KWARTET-rondvluchten worden georganiseerd verv- ''t/C CH WW M I uit Luchthaven Rotterdam en zijn alléén voot Ma ochtend middag Di Wo O Do Vr O Za Op. zondag wwdt niet gevlogen. Ik heb r eds betaald per: C Pro kontant Ik kom per: Q trein C auto 1 K3 Ala hat kan l.v.m. de efetand la HIJ graag bare ld i '.a maken. Do „Coeona" la aan 4-pereoona vliegtuig, zodat or 3 passagiert tegelijk mee kunnen. Op het vliegveld la aan gezellig restaurant, van waaruit u het komen en gaan van de vliegtuigen van dichtbij kunt bewondaren. U leunt ar ook allo Inllchtingon over lijndiensten enz. kragen. Aan het eind van da vlucht wort* als herinnering aart Oorkonde vee Luchtdoop over handigd. Iedere maendeg worden do instepkaorten voor da komende vluchten verzonden, wanneer uw betaling door de krent ontvangen la. U wordt natuurlijk zoveel mogelijk op de ge- war sto morgan of middag Ingadaeld. 1 per giro of kontsnt WJ het buroov tas da krent. ■n Buslijn 33 vertrekt op de halve uren van het Centraal Station naar het vliegveld: zaterdag 5 minuten later. Duur van de rit naar het vliegveld ongeveer een half uur. uitgebreide, ultramoderne voorzienin gen voor kunstnieren. Meerdere patiën* en kunnen er tegelijk worden behan- deld. DEN HAAG Minister Veringa en staatssecretaris Grosheide hebben hedenmiddag een gesprek met ver tegenwoordigers van de Raad van Studerenden van het hoger beroeps onderwijs. De RVS had om dat ge sprek verzocht, omdat hij met de mi nister overleg wil plegen over de onderwijspolitiek van de regering met betrekking tot het hoger be roepsonderwijs en over de positie van de studentenorganisaties in het hoger beroepsonderwijs. Volgens de raad van Studerenden heeft de regering geen duidelijke vi sie op het hoger beroepsonderwijs als geheel. Er worden wel regelin gen getroffen, maar incidenteel en zbnder veel samenhang. De RVS is een overkoepelend or gaan van de studentenorganisaties bij het hoger beroepsonderwijs (kweekscholen, hts-en hogere agra rische opleidingen, sociale academies enz.). De raad vertegenwoordigt on geveer 65.000 studerenden. In slaap gevallen (Vervolg van pag. 1) BERGEN Twee broers uit Leeu warden zijn gisternacht verbrand na dat hun auto na botsing met een boom, in brand vloog. De slachtoffers zijn de 19-jarige winkelbediende Hans Lodema en diens 21-jarige broer, de militair Hessel Lodema. Oververmoeid schijnt de oorzaak te zijn dat de auto op de linkerweghelft terechtkwam en daar, na honderd meter, tegen een boom botste. Uit getuigenverklaringen blijkt dat de wagen langzaam naar links gesuk keld is. De rijkspolitie veronderstelt dat de gebroeders in slaap waren ge vallen. Zij kwam vermoedelijk terug uit Italië. In de vakantieperiode, waarin veel autobestuurders de neiging hebben lange trajecten af te leggen, dreigt dit gevaar van oververmoeid meer dan anders. De politie vestigt hier in het bijzonder de aandacht op en knoopt er de waarschuwing aan vast niet lang achtereen door te rijden. LEEUWARDEN In Leeuwarden is een auto de stadsgracht ingereden waarbij de 75-jarige inzittende A. Brouwer uit Menaldum werd gedood. De 24-jarige zoon F. Brouwer, onder wijzer uit Groningen, dacht dat zijn auto in zijn achteruit stond, maar deze stond echter in de eerste versnelling. Tóen hij wilde wegrijden schoot de auto vooruit de gracht in. Een politieman en enkele voorbij gangers wisten de zoon uit de auto te halen. De oude man zat echter met een been bekneld onder de bank. Toen hij na veel moeite was bevrijd bleek hij reeds te zijn overleden. De zoon ligt met een shock in een zie kenhuis. Bij andere verkeersongelukken in het weekeind zijn vier mensen om het leven gekomen. Het zijn de 61-ja- rige zuivelarbeider O. J. Boekhof uit Roden, die door een auto werd gegre pen toen hij met zijn bromfiets de weg wilde oversteken: de 24-jarige vertegenwoordiger K. H. Reinhardt, die met zijn auto met hoge snelheid tegen een stilstaande vrachtauto botste; de 75-jarige Mevrouw A. Bosch uit Hoensbroek, die door een auto werd aangereden toen zij achter een geparkeerde auto om de weg wil de oversteken: de driejarige M. Sten- kens uit Neer, die in Sevenum spelen derwijs onder een auto kwam. Weer in Enropa weer Kopenhagen licht bew. Londen licht bew. Amsterdam licht bew. Brussel onbew Luxemburg licht bew. Parijs licht bew. Nice zw. bew. Frankfort zw. bew. MUnchen zw. bew. Zürich zw, bew. Genève zw. bew. Locarno licht bew. Wenen regen Innsbruck regen Rome licht bew. Madrid zw. bew. Majorca onbew.

Nieuwe Leidsche Courant | 1968 | | pagina 2