rssi WIE HUURDE RAY VOOR MOORD OP DS. KING? schiet na slip middenberm JAMIN VLIEGTOCHT VOOR VADER Bidault, balling af, geen kandidaat Een sober afscheid Het Kwartet VS VRAGEN UITLEVERING GEPAKT OP VLIEGVELD POLITIE ZOEKT VERDER: Tito geeft steun aan studenten Vijf doden bij Almkerk vruchtenschijfjes urr micid Nieuwe Leidse Courant Maandag 10 juni 1968 - 49ste pergang vooraanstaande prol. christelijke dagbladen Directeur: F. Diemer Hoofdredacteur: Dr. E. Diemer Hoofdkantoor Leiden CHRISTELIJK NATIONAAL DAGBLAD ..Stantvastich is ghcbleven mijn hert in teghenspoet!" Steenstraat 37 Postbus 76 Telefoon 31441 Giro 58936 Abonnementsprijzen p. w. 1,04, p. m. 4,45, p. kw. 13,35 Klachtendienst bezorging 18.00—19.00 uur Samenwerking tussen FBI, de Cana dese Koninklijke Bereden Politie en Scotland Yard, leidde zaterdag tot de arrestatie van de gevreesde misdadiger James Earl Ray, de vermoedelijke moordenaar van de Amerikaanse neger leider ds. Martin Luther King. Dr. M. L. KING James Earl Ray LONDEN James Earl Ray, de verinoedelyke moordenaar van de Amerikaanse negerleider ds. Martin Luther King, wordt streng bewaakt in een Londens politiebureau, nadat hg zaterdagmorgen om kwart over elf op het immigratiebureau op het vliegveld Heathrow bjj Londen werd gearresteerd door Scotland Yard. Zijn arrestatie werd officieel bekendgemaakt door de Amerikaanse minister van justitie, Ramsey Clark. Clark heeft direct zijn rechter hand Fred Vinson naar Londen gestuurd om de uitlevering van Ray te regelen. Wamieer dit gebeurt is nog niet bekend. Ray moet eerst voor de Britse justitie terechtstaan wegens het in bezit zjjn van valse paspoorten en het dragen van een wapen zonder vergunning. Ray, een 40-jarige misdadiger die in april 1967 uit de strafgevangenis van de staat Missouri ontsnapt was hij zat een straf uit van 20 jaar voor gewapend roofoverval en diefstal van een auto droeg een bril, was ge kleed in een lichte regenjas, een sportcolbert en een grijze broek, en was gewapend toen hij werd gearres teerd. Hij kwam uit Portugal. Valse paspoorten FBI-directeur, J. Edgar Hoover, maakte bekend dat Ray gereisd heeft onder de naam Ramon George Sneyd en dat hij twee Canadese paspoorten op deze naam bezat. Die paspoorten zijn hem resp. op 24 april in Ottawa en op 16 mei in Lissabon door het Canadese consulaat-generaal aldaar verstrekt. De Canadese Koninklijke Bereden Politie heeft een belangrijk aandeel Een diepbedroefde mevrouw Ethel Kennedy, die een zwarte mantilla droeg, zat zaterdag in de St. Patrick kathedraal in New York tussen haar kinderen John en Caroline toen de plechtige requiemmis werd opgedragen. Enkele dochtertjes van de vermoorde senator waren in het wit gekleed, een symbool van de hoop. De ruim tweeduizend aanwezigen vertegenwoordigden het Ameri kaanse volk in al zijn geledingen en miljoenen anderen over de hele wereld waren getuige van deze plechtigheid via de televisie. Een ontroerde Edward Kennedy deed een dringend beroep op de jeugd zich in te zetten voor de vorming van een nieuwe wereld, waarin geen plaats meer is voor discriminatie of verdrukking. Met een vertraging van viereneenhalf uur kwam de trein met het stoffelijk overschot van Robert Kennedy op het station van Washington aan, vanwaar met auto's naar het Arlington kerkhof werd gereden. Laat in de avond werd Kennedy hier ter ruste gelegd, op enkele meters van zijn vermoorde broer. Ook vandaag kwam er nog geen eind aan de lange rij Amerikanen die de senator op het graf een laatste groet willen brengen. PARIJS Oud-premier Geor ges Bidault (68)zaterdag na een vrijwillige ballingschap van zes jaar in Frankrijk terugge keerd, heeft vandaag gezegd dat hij niet als kandidaat zal mee doen aan de komende verkiezin gen. Bidault, een tegenstander van de Gaulle, mag zich volkomen vrij bewe gen. Daags na zijn verrassende terug keer zei hij op een in Parijs gehouden persconferentie, dat hij door zijn te rugkeer had willen aantonen, dat bal lingschap en gevangenisstraf in dit verband geen zin meer hebben. „Ik wil dat mijn terugkeer het teken wordt voor een algehele amnestie en dat al diegenen, die op politieke gron den vervolgd worden, hun rechten herkrijgen. Op de vraag, of hij politieke activi teit wil ontplooien, zei hij, dat hij niet naar Frankrijk is teruggekeerd om van zijn rente te leven, die hij overi gens niet had. De oud-premier reisde in gezel schap van drie advocaten van België naar Frankrijk. Op vaderlandse bo dem meldde hij zich bij de autoritei ten. Eerst werd hij voor de staats veiligheidsdienst gebracht, waarna werd meegedeeld dat het arrestatie bevel was ingetrokken. In welingelichte kringen in Parys verklaarde men dat de terugkeer en zijn invrijheidstelling van de voorma lige premier ongetwijfeld van tevoren het fiat hebben gehad van president de Gaulle. Men ziet er een gebaar van verzoening in van de president, ge richt tot de rechtervleugel in verband met de verkiezingen. Het Franse dagblad Le Combat schreef dat binnenkort ex-generaal Salan, een medestander van Bidault, zal worden vrijgelaten. Bidault, die lange tijd in Frankrijk één van de leidende politici van de christelijke volksrepublikeinen is ge weest, sloot zich tegen het einde van het conflict om Algerije aan bij de uiterst rechtse tegenstanders van de Gaulle. Hij werd hoofd van de poli tieke afdeling van de OAS. In 1962 gehad in de aanhouding van de mis dadiger. Zij kwam Ray op het spoor na controle van vierduizend paspoort- aanvragen. Toen zy by een aanvraag formulier een foto ontdekte die een sprekende gelijkenis vertoonde met een door het FBI in omloop gebrachte signalement van Ray, werden de gan gen van de man nagegaan. Gebleken is dat Ray een maand lang in Toronto gewoond heeft voor zyn vertrek naar Europa op 6 mei. Voor vervolg zie pag. .5 Generaal Loan SAIGON Generaal Loan, hoofd van de Zuidvietnamese politie, is vervangen door kolonel Trans Van Hai. Loan die vorige maand gewond raakte bij een Vietcongoffensief kwam in het begin van dit jaar in het nieuws doordat hij eigenhandig een Vietcong-verdachte terecht stel de. Saigon heeft ook een nieuwe bur gemeester, de zwaar gewonde kolonel Van Coea is vervangen door kolonel Do Kien Nhieu. was een arrestatiebevel tegen hem uitgevaardigd wegens samenzwering tegen de veiligheid van de staat nadat hij Frankrijk had verlaten om een klandestiene nationale verzetsraad te gaan leiden. Sindsdien is hij een opgejaagd man geweest. Hij reisde onder valse namen en werd in Italië, Oostenrijk, Span je, Duitsland en Portugal gezien. Vier jaar lang woonde hij in Brazilië. Hij ging daar in juli 1967 weg toen België hem politiek asiel verleende op voorwaarde dat hij zich onthield van politieke activiteit. BELGRADO President Tito van Zuid-Slavië heeft gisteren in een ra dio- en tv-toespraak gezegd de onte vredenheid onder de studenten te be grijpen. „Ik maak hun geen verwijt en ik overweeg hun vraagstukken te re gelen op de wijze en volgens de me thoden van onze socialistische ge meenschap", zo zei de president. Als hij de vraagstukken niet kon oplos sen, zou hij dienen af te treden. Volgens Tito heeft het centrale co mité van de communistische partij de j onderhavige vraagstukken reeds on der de loep genomen. Maar het was de fout van de partij, dat weinig ruchtbaarheid aan dit feit was gege ven. De studentenbetogingen hadden de ontwikkelingen volgens hem versneld. De Zuidslavische president zei ook, dat er vreemde elementen onder de studenten waren geslopen. Er waren stromingen van uiterst reactionair tot uiterst, extremistisch. Er waren aan hangers van de Chinese leider Mao Tse Toeng onder de studenten. Hij vond het niet juist de studenten agitatie in Zuid-Slavië te wijten aan invloeden van buitenaf, zoals in Frankrijk, Duitsland en Tsjecho-Slo- wakije. Men diende de verklaring veeleer te zoeken in eigen feilen. Hij deed tenslotte een beroep op de studenten de studie te hervatten. De staking in Belgrado is nagenoeg ten einde. Na de toespraak van Tito kon digden de studenten aan vandaag weer aan de slag te zullen gaan. Esro lanceert rakel KIRUNA De Europese organisa tie voor ruimte-onderzoek (ESRO) heeft zaterdagavond met succes van haar basis bij Kiruna in Noord-Zwe den een Centaur-raket afgeschoten voor het verzamelen van micromete orieten in de hogere lagen van de at mosfeer. De raket bereikte een hoog te van 135 km. In de stromende regen schoot zaterdagmiddag op de rijksweg UtrechtBreda ter hoogte van Almkerk een auto door de niet beveiligde middenberm. Vijf do den waren bij dit ongeluk te be treuren. Op de foto: de zwaar beschadigde auto. Arrestatie MU de vermoedelijke moordenaar van dr. Martin Luther King is gearresteerd en naar mag worden aangenomen aan Amerika wordt uitgeleverd, kan een eind komen aan veel speculaties. Of de volle waarheid aan het licht zal komen valt uiteraard niet te zeg gen. Met arrestatie van de verdachte is de kans dat dit zal gebeuren ech ter wel sterk toegenomen. De verdenking is nu weggenomen, dat de Amerikaanse autoriteiten geen moeite deden, de hand te leg gen op de verdachte omdat er als na de moord op president Kennedy iets te verbergen zou zijn. Wordt Ray aan Amerika uitgeleverd, dan zullen ongeveer gelijktijdig pro cessen worden gevoerd tegen dege nen, die de hand hebben gebad in de moorden op dr. Martin Luther King en senator Robert Kennedy. Zij zullen ongetwijfeld nieuwe span ningen met zich brengen en aanlei ding geven tot emotionele reacties. Het uitblijven ervan zou echter eveneens de conflictsituatie hebben verscherpt. De processen kunnen het rechtsge voel bevredigen van de Amerikanen, die met een bloedend hart moesten toezien hoe enkelen van hun grote leiders slachtoffer werden van laffe moordaanslagen. De kans dat zich zal herhalen wat gebeurde na de dood van president Kennedy, waarbij veel vragen onbe antwoord bleven, lijkt thans gering. Er kan niets meer mee worden goed gemaakt. Maar het kan ertoe bijdra gen, dat erger wordt voorkomen. Het is moeilijk om de beschieten van Saigon door de tegenstander on mogelijk te maken. Een Amerikaanse woordvoerder zei dat tenminste vijf divisies 75.b00 man nodig zou den zijn om een straal van zes kilo meter rond de hoofdstad van raket- lanceerplaatsen te zuiveren van de vijand. De beste manier om een dwaas te overtuigen, is hem zijn gang te laten gaan. BILLINGS Dr. E. D. Spelberg overleden - pagina Kernmerk ALMKERK Een verkeers ongeluk heeft zaterdagmiddag aan vijf personen het leven ge kost op de weg van Gorin- chem naar Breda bij Nieuwen- dijk. Een personenauto vloog na een slip op het natte weg dek door de niet beveiligde middenberm en botste frontaal tegen een tegenligger. Van de vier inzittenden van de te genligger kwamen de 55-jarige fruit kweker H. Crezee uit Almkerk. zijn 46-jarige vrouw J. Crezee-Roubos en zijn 23-jarige gehuwde dochter me vrouw S. E. Verschoor-Crezee om het leven. Een andere inzittende werd zwaar gewond. Eveneens gedood wer den de twee inzittenden van de auto die door de middenberm vloog. Het zijn de heer A. van Dongen (59) en de weduwe C. van Gelder-Grapendaal (56), beiden uit Amsterdam. Een andere inzittende van de auto van de heer Crezee. de 25-jarige mejuf frouw D. F. van de Burg uit Den Haag, werd zwaar gewond naar een zieken huis in Gorinchem overgebracht. Voor vervolg zie pag. 2 morgen voordeel 250 gram van 92 voor 79 niet duur wel heerlijk „Ik Tergat de goudvifeen welte rusten te zeggen." DE BILT Een storing, die zaterdag langdurig regen bracht, is gedurende het weekeinde naar de Balkan weggetrokken. Achter de storing is de luchtdruk flink gaan stijgen, waardoor een krachtig hogedrukgebied tot stand gekomen is. Het zwaarte punt lag vanmorgen bij Wales. Met noordelijke winden stroom de tamelijk droge lucht naar ons land. Deze lucht is in de onderste lagen enigszins onstabiel, waar door overdag bewolking ont staat, die 's nachts echter voor het grootste deel oplost. In het komende etmaal zal het centrum van het hogedrukgebied zich naar de Noordzee verplaatsen. BE BILT Droog weer met wolkenvelden, maar ook enkele opklaringen. Overwegend ma tige wind tussen noord en noordoost. Koude nacht. Morgen overdag ongeveer dezelfde tem peraturen als vandaag. Strandteeer Stabiel strandweer met af en toe zon, maar ook nog wolken velden. Noordelijke wind en te koel bij ongeveer 15 graden, zeewater 14 graden. Vooruitzichten: Hogedrukcen- trum bij Engeland trekt lang zaam naar de Noordzee, later meer opklaringen en geleidelijk iets aangenamer strandweer. Juni li: Zon op 4.21, zon onder 20.59; maan op 22.43, maan onder 4.04. Verras hem op Vaderdag met een ingevulde bon voor 'n KW ART ET-vlucht

Nieuwe Leidsche Courant | 1968 | | pagina 1