Wereld holt achteruit ui Brabants Westhoek AJAX OVERKLASTE TORINO VOOR R UST Beurzen reageerden rustig op moordaanslag Kennedy Huib Goudriaan FL\AXC1EEL WEEKOVERZICHT Waterpoloteam won ook van Bulgarije Matt Bushy geridderd Tom Okker in halve finales Coler bestuurslid van UEFA winnaressen Kerkeraad wil bemiddelen Achteruitlopenpaalzitten en I fietsen zonder vooruit te komen 7 ZATERDAG 8 JUNI 1968 West-Brabant raakt in de greep van een omgekeerde- wereld-koorts. Met een regelmaat, die bepaald verontrus tend is, maakt de Brabantse pers melding van paalzitter- achteruit-wandelaars en berijders van driewielers. „Maar eigenlijk is van dit vele slechte het rijden op een Wielrenners plegen op een home-trainer een fiets, die in een houten stellage is op gehangen, waardoor de wielen vrtf van de grond zijn te oefenen. Maar in België werd het middel (training) tot doel verheven: home-training werd tot een sport geproclameerd, waarbij het er om gaat zolang mogelijk vol te houden. Sinds Tweede Paasdag, toen Toussaint de eerste wedstrijd organiseerde, hebben heel wat Brabanders er blijk van ge geven lang op een hometrainer te kunnen zitten. Een neven verschijnsel was bovendien dat ook andersoortige recordbre kers in de publiciteit kwamen. De afgelopen week heeft zich zelfs een achteruit-loper ge meld. Sportieve dag De heer F. Verboven (24) uit Ber gen op Zoom wil morgen achteruit lopend van Roosendaal naar Bergen op Zoom „wandelen". Hij vèrtelde me gisteren: „In Bergen op Zoom waren er zoveel bezig met home training, dat ik pond voor iets nieuws te moeten zorgen." Frans Verboven, een rustige prater, maakt niet de indruk op sensatie uit te zijn. „Ik wist niet dat er zo'n op hef van zou worden gemaakt", zegt hij. „Ik zat in café De Koophandel, en toen ik zei dat ik wel eens achteruit wilde gaan lopen werden er premies beschikbaar gesteld. Nou, en op een bepaald ogenblik vond ik dat er vol doende was om er aan te beginnen. Het is eigenlijk een weddenschap, met als doel er een sportieve dag van te maken." Tegengevallen Frans Verboven heeft al een aantal kilometers geprobeerd achteruit te lopen, maar het viel hem tegen. „Ik vond het niet zo makkelijk als voor uit lopen. Er komen heel andere beenspieren aan te pas. Nee 't zal echt niet meevallen, maar al moet Ik op m'n tandvlees binnen komen, ha len zal ik het", zegt hij vastberaden. Hij vertrekt om half elf uit Roosendaal en wordt om vijf uur 's middags in Bergen op Zoom ver wacht. De Bergense achteruit-loper zal worden vergezeld door wande laars, die willen trainen voor de avondvierdaagse. Uiteraard zijn die niet voor de omgekeerde wereld, en dus lopen ze normaal. Een karavaan auto's zal Frans vol gen, terwijl de Bergense carna valsvereniging een platte wagen met een bed en zuurstofflessen achter hem aan zal laten rijden. „Dat is een aardigheid; ze houden hier nu een maal van zulke dingen", verklaart Frans. Hij zal de veertien kilometers niet achterom kijkend afleggen. Met een scheerspiegel in de hand hoopt hij het rechte pad te kunnen houden. „Ik wil niet in de sloot terecht komen." Gistermiddag liet Frans bij de hometrainer nog het beste," zegt de heer R. Toussaint (23) uit Hoogerheide. De heer Toussaint is in Brabant de grote organisator van de hometrainer-wedstrijden, een uit België overgewaaide rage om binnenshuis zolang mogelijk te fietsen zonder vooruit te komen. plasticfabriek in Bergen op Zoom, waar hij plasticbewerker is, onze fo tograaf zien hoe hij dat gaat doen. Zijn collega's keken lachend toe. De achteruitlopende Frans Verboven te gen een collega: „Je moet ook aan sport gaan doen, je wordt veel te dik!" Uitzichtloos Te dik zullen beslist niet worden de heren Leen van Bavekove en Hennv Rijsberge, die ik gisteren in een café in Halsteren moeizaam op een hometrainer zag trappen. Beide heren zaten sinds maandag onafgebroken afgezien van de tien minuten rust per uur letterlijk uitzichtloos te fietsen. Een meneer, die bij de jury be- FRANS VERBOVEN achteruit wet scheerspiegel hoort, licht toe: „Ze hebben al 104 uur achter de rug. Er is hier al een masseur, en (egelmatig komt een dokter kijken. jNee, meneer, gevaar lijk is het niet; de deelnemers wor den ook eerst gekeurd." Midden tussdn de twee, ziiht- baar vermoeide binnenhuisfietsers, zit een jongeqame: Corrie Tuk, 16 jaar. Een jurylid: „Corrie is de derde dame. die in Brabant meedoet aan hometraining. Ze is woensdagmorgen een minuut voor half tien gestart, en Leen van Bavekove, Corrie Tuk en Henny Rijsberge: dag en nacht uitzichtloos fietsen om geld. dag en nacht doorgegaan. Ze eet veel biefstuk en vitaminen en drinkt si naasappelsap." Is er altijd publiek in het café? „Elke nacht komen er steeds mensen kijken. Tegen de morgen zijn er al tijd nog een man of dertig." .Apathisch Er worden foto's gemaakt in de rokerige zaal. Corrie, met heel wat bloemen om haar heen, trapt on verstoorbaar door. Haar moeder („die zit er altijd bij") schijnt niet zonder trots naar haar dochter te kijken. „Ze heeft nu het Nederlands kam pioenschap", zegt het jurylid. „Nog een poosje, en dan is ze wereldkam pioene." Steeds meer kijkers stromen het café binnen, waar het bier rijkelijk begint te vloeien. De jukebox draagt de smartlappen met zoveel volume uit. dat het een wonder lijkt dat de wanden niet bezwijken. Corrie. en de twee haar flankeren de heren trappen apatisch door. Ze trappen toch wel erg langzaam, zeg ik aarzelend. Antwoord: „Ze moeten er alleen maar voor zorgen dat de wielen in beweging blijven." Om geld De heer Toussaint, organisator, komt het loze fietsen van wat dich terbij bekijken. Waarom doen die mensen, dit eigenlijk? „Het materia lisme speelt de grootste rol. Er is omdat heel wat zaken er eclame bij maken aardig aan te erdienen. "t Gaat zuiver om het •»ld, en omdat danr geruchten over 'aan, worden er in Brabant steeds -kkere stunts uitgehaald. Nee, sport is dit niet. Ik heb dit og georganiseerd, omdat het was af- tesproken, maar ik hoop er nooit neer aan te beginnen. Als je ziet hop iemand een inzinking krijgt, komen de tranen in je ogen. Het is een on gezonde zaak, maar van al die stunts s dit hometraining misschien nog het beste." Caféhouders, die erin slagen een vergunning te krijgen om 's nachts door te gaan, vinden het waarschijnlijk niet zo on- AMSTERDAM De beurzen hebben rustig gereageerd op de moordaanslag op Robert Kennedy en men hield, ook in Amerika, het hoofd koel. Het leven in Frankrijk komt lang zaam op gang, maar de aan gerichte schade is nog niet te overzien. De monetaire reser ves van dit land zijn in mei al sterk gedaald en inmiddels heeft Frankrijk besloten een belangrijk bedrag te trekken op het Int. Monetair Fonds om de frank te steunen. De koers van deze valuta herstelt zich langzaam. Het regime-de Gaulle heeft een flinke knauw gekregen. Op de Amsterdamse beurs over heerste een gunstige stemming, welke slechts tijdelijk werd onderbroken door het schokkend bericht over Kennedy. Dominerend is het vertrou wen in een gunstige ontwikkeling van vele bedrijven en de vrees voor een verdere uitholling van de koop kracht van het reld. De integratie van de EEG is al zo ver gevorderd, dat, als het in Frankrijk regent, het hier druppelt. Als in het land van de Gaulle met een reuzen vaart de weg der inflatie via loonsverhogingen en werktijdverkorting wondt betreden, dan kan men ook Ln andere EEG-lan- den last krijgen van deze stroom versnelling. De Nederlandse betalingsbalans toonde over het eerste kwartaal op lopende rekening enige verbetering, dank zij incidentele factoren. Het resultaat is een overschot van 85 miljoen voor de gehele betalingsba lans tegen v.i. zelfde kwartaal een deficit van 135 miljoen. Het lijkt meer dan het is, want in feite is er nog niet veel ten goede veranderd. Ondanks de incidenteel lagere goe- dereninvoer in het eerste kwartaal in vergelijking tot het vierde kwartaal van het vorig jaar, bleef het dek kingspercentage van de export nog meer dan honderd miljoen gulden beneden het niveau, dat uit structu reel oogpunt nodig is om een overschot op dé lopende rekening te fokken van circa één procent van het nationaal inkomen. Al enkele jaren aaneen vertoont onze betalingsbalans een minder gunstig beeld van te weinig positief saldo en tot dusver is nog geen aan wijzing ontdekt van een werkelijke verandering ten goede. Het is duidelijk, dat een definitieve verbetering van onze betalingsbalans straks de vrees van het kabinet-De Jong zal kunnen logenstraffen, terza ke van de loon- en prijsstijging. In het najaar zal wel blijken, hoe de situatie dan ligt. maar wij vrezen, dat de beurs gelijk heeft om nu al vooruit te lopen op een overspanning, door het kopen van aandelen. Fusie We leven weer in een tijd, waarin de fusieberichten niet van de lucht zijn. Van Gelder Zonen heeft zowaar een bod gedaan op de aand. Leeu warder Papier van 365 pet. (beurskoers vorige week 265 pet.), voor de convertibele obligaties wordt 172'/ï pet. geboden (v.w. 124V»), waar mede een bedrag van ruim 13 mil joen in contanten is gemoeid, dat Van Gelder op tafel gaat leggen. Wij vinden het een aanwijzing van de activiteit bij laatstgenoemd concern, dat een verbreding van de bedrijvig heid wordt gezocht door overname van een onderneming, die op het ge bied van modern verpakkingsmateri aal een goede naam heeft. De aandeelhouders van de Leeu warder gaan er, in vergelijking tot de beurskoersen van de laatste tijd niet onbelangrijk op vooruit, als ze het aanbod aanvaarden. Verder is Braat Rotterdam er ein delijk in geslaagd zich te laten over nemen en wel door Nederhorst.Het zat er allang in, dat de kleine onder neming dringend behoefte had aan een onderdak bij een krachtig con cern met grote spreiding. Wij hebben er al eerder op gezinspeeld. Voor elke 1000 aand. Braat Rotterdam wordt ƒ700 aand. Ver. Bedrijven Neder horst geboden en met de insiders, die 85 pet. van het aandelenkapitaal Braat in hun bezit hebben, heeft Ne derhorst al overeenstemming bereikt. Schitterend doelpunt van Cruyff de achterhoede van Ajax meende dat de Italiaan buitenspel stond. Daarna faalde Keizer tot driemaal toe voor de doelman, een tweede doelpunt van Danielsson werd ten onrechte afgekeurd terwijl Van Dui- venbode net naast de paal kopte. De 31 zege van Ajax was dan ook ver diend. AMSTERDAM De spelers van AC Torino hebben in hun eerste wedstrijd voor de internationale na- competitie vrijdagavond begrepen waarom Johan Cruyff een dag tevo ren tot voetballer van het jaar was uitgeroepen. Alleen al de wijze, waarop Cruyff het tweede doelpunt voor Ajax scoorde, gaf hem recht op dit predikaat. Uit een pass „over de hele" van Swart, ving Cruyff de bal op de punt van zijn rechterschoen op, wipte het leer even op en knalde het vervolgens onhoudbaar langs de Ita liaanse doelman Vieri. Een ovatie was Cruyffs beloning. Na een 30 ruststad won Ajax met 31. Ook Swart kreeg huldebetoon. Im mers, alle drie doelpunten van Ajax ontstonden uit zijn afgemeten voor zetten. Al na iets meer dan een mi nuut presenteerde hij Danielsson een niet te missen kans en na 34 minuten plaatste Swart afgemeten de bal op het hoofd van Groot, die met een korte knik kon scoren. De 30 stand bij de rust was zeker niet geflatteerd, want Ajax had over alle linies de toch niet te onderschat ten tegenstander overklast. Na de hervatting werd het anders. De thuisclub begon slordig te spelen, Cruyff gaf er de brui aan en daar door kreeg AC Torino kansen. Uit een daarvan kon Facchin de ach terstand tot 13 terugbrengen, toen lii LONDEN Matt Busby, de manager van de Engelse voet balkampioen Manchester United is vrijdagavond door Koningin Elizabeth in de adelstand ver heven. Zijn club won op 29 mei in Londen met een in de ver lenging tot stand gekomen 41 zege op Benfica de Europese beker voor nationale kampioe nen. Sir Matt, zoals hij zich thans noemen mag, overleefde tien jaar geleden een vliegtuigonge luk bij München, waarbij ver schillende spelers om het leven kwamen. Voor Matt Busby werden reeds twee andere vertegenwoordigers van het Engelse voetbal tot rid der geslagen: Sir Stanley Matt hews en Sir Alf Ramsey, die Engeland in 1966 naar het we reldkampioenschap leidde. gezond. Maar Brabantse artsen hebben een waarschuwende stem laten horen. In Halsteren hebben twee jongemannen gisteren al vier dagen en drie nachten onafge broken pedalen laten voort bewegen, en was een meisje al 54 uur bezig. In Roosendaal begint morgen een man iets an ders te lopen dan de natuur heeft bedoeld. De wereld holt achteruit in Wèst-Brabant. MILAAN Nederland heeft in het kwalificatietornooi waterpolo voor de Olympische Spelen van Mexico, dat in Milaan wordt gehouden, zijn on geslagen record behouden. In een keihard gevecht, dat vrijwel één lang fluitsingnaal was van de Franse scheidsrechter Angela, behaalden on ze landgenoten in de eerste wedstrijd van de finalegroep een overwinning met 32 op Bulgarije. Door de eerder behaalde 61 zege van Nederland op Spanje, dat vrij dagavond met 12 van West-Duitsland verloor, bezetten de Nederlanders in de finalegroep met nog een wedstrijd te spelen (tegen West-Duitsland) de eerste plaats. West-Duitsland, dat in de voorronden I met 23 van Bulgarije won, staat eveneens nog op volle winst en bezet j de tweede plaats. STOCKHOLM Tom Okker is vrijdag doorgedrongen tot de nalve finales van het internationale tornooi van Saltsjöbaden in de omgeving van Stockholm. Hij versloeg de Zweedse daviscupspeler Ove Bengtsson met 62 6—4. De Australische kampioen Bill Bowrey behaalde een verrassen de overwinning op de Spaans® oud-Wimbledonkampioen Manuel Santana (46 63 6 4). In de halve finales komt Bowrey uit tegen Jan Erik Lundquist (deze won met 46 61 60 van de Duitser Uwe Gottschalk), terwijl Ok ker het opneemt tegen zijn dub belspelpartner Marty Riessen. Deze versloeg de Duitser Harald Elschen- broich met 64 63. DEN HAAG De vice-voorzitter van de KNVB en voorzitter van Je sectie betaald voetbal Jos Coler is tijdens een vergadering in Rome be noemd tot bestuurslid van de UEFA. Na Lo Brunt, die penningmeester was, heeft Nederland geen vertegen woordiger meer gehad in de Interna tionale Voetbalfederatie. Met Coler werden als lid aangewezen: Ribeiro (Portugal), Costa (Spanje), Franchi (Italië) en Jera (Tsj.-Sl.). Hoewel de intrinsieke waarde van Braat Rotterdam zeer hoog ligt, is de rentabiliteit van het geïnvesteerde kapitaal gering en de vooruitzichten op verbetering, als men zelfstandig blijft, zijn beperkt. De laatste beurskoers van aand. Braat is 260 pet. Tenslotte maken wij melding van de aankondiging door het bestuur van de uitgeverij Kluwer op de jaar vergadering, dat op korte termijn een overname of fusie is te verwachten. Met welke zaak dat zal geschieden, is niet gezegd, zodat de spanning erin blijft. Intussen honoreerde de beurs het bericht met een flinke koersstij ging. Het dividend werd niet alleen ingehaald, maar ruim overschreden. De koers der aand. liep op van 238 cum tot 245 ex. per 20 nom. Ver. Ned. Uitgeversmij (De Spaar- nestad) steeg verder Van ƒ162 tot 171. Elsevier ging een stapje terug van ƒ406 tot 400. maar hier is de koers in procenten uitgedrukt, ook 2000 pet. Heel goed deden het weer de aand. Bergoss Tapijt op grond van de gunstige berichten over de gang van zaken. De koers liep op van 460 pet. cum dividend tot 480 pet. ex, Des- seaux liep achter in de stoet en kwam van 330 op 348 pet. Houthandel Jongeneel kwam met een mooi verslag en een agio-bonus van 10 pet. plus een onveranderd di vidend van 16 pet. in contanten. Dit verraste de beurs, kennelijk, want snel trok het aandeel op van 249 tot 275 pet. Lucas Bols groeit tegen de ver drukking in. De omzet steeg vorig jaar, ondanks de hoge accijns, met 5 pet., het expl. saldo zelfs met 13 pet. De nettowinst per aandeel vta 20 nominaal steeg van ƒ8.46 tot ƒ10.83. De vooruitzichten worden gunstig ge noemd, met name in Nederland. Men laat „het glaasje" niet gauw staan, al is het duur. De koers der aand. steeg van 177 tot 186.50, oftewel met 47 punten. Slecht nieuivs Slecht nieuws bracht de Ned. Tex tiel Unie (verlies van ƒ22 miljoen). Chem. Industrie „Synres" (passeert) het dividend wegens zwaar verlies op Italiaanse dochter), terwijl Van Ber- kels Patent ook met een ongunstig verslag kwam. Het is niet alles goud wat er blinkt op de beurs. Aand. Synres daalden van 148 tot 125 laten. Van de internationale aandelen lag Koninklijke wat moeilijker, maar toch wel vrijwel prijshoudend, Phi lips zeer goed in de markt (koersstij ging van 139.60 tot 144, Unilever verbeterde van 132.60 tot 135.90 en Hoogovens van 115.90 tot 119.90. De aand. K.L.M. werden hoger ge waardeerd en kwamen van 194 op 208, naar men zegt, wordt de koers gesteund om de converteerbare obli gatielening, welke internationaal ge lanceerd wordt, een goede kans te geven. Billiton Mij verbeterde geleidelijk van 154.90 tot 157.30, maar hier werkt de emissie duidelijk nog na. Het prospectus der nieuwe staatslening is verschenen. De koersen van staatsobligaties bleven prijshoudend en men denkt, dat er behoorlijke belangstelling voor de emissie zal beslaan. De Schot Billy Bilsland heeft vrij dag de dertiende etappe van de Ron de van Engeland, een rit over 193 kilometer van Carlisle naar More- cambe. gewonnen. Hij legde de afstand af in 5 uur 17 minuten en 48 seconden. De Zweed Goesta Petterson behield de leiding in het algemeen klassement en lijkt met nog één etap pe te rijden wel zeker van de eindze ge. van de week Mevr. H. Kuljpers, Cygnus 3, Veldhoven; Mevr. N. v.d. Hooff- v. Heerden, Nleuwpoortlaan 30, Alkmaar; Mevr. C. Met-Ligthart, VViardi Beckmanstraat 35 L, Ani8terdam-Slotermeer; Mevr. A. Hovenga, Schipbeekstraat 9, Deventer; Mevr. Huinen-Lejeu- ne. In h. diepe broek 68, Gulpen. Doe óók mee aan het3Ster- renspel.Win óókf 100.-.Vraag uw leverancier! Hij weet er alles van! Kwestie-ds. Toorenvliet I AMSTERDAM De kerkeraad van de gereformeerde kerk van Amster- 1 dam-Zuid heeft unaniem besloten zich tot de particuliere synode van Noord- Holland te wenden met het dringende verzoek een bemiddelende rol te mogen 1 vervullen in het conflict-ds. Toornvliet. De kerkeraad hoopt dat het mogelijk zal blijken het onheil van verdere ver wijdering en alle gevolgen van dien af te wenden. Zoals bekend is ds. Toornvliet ont slagen als predikant van de radio gemeente.

Nieuwe Leidsche Courant | 1968 | | pagina 7