OFFICIER EIST ZES JAAR TEGEN HUILENDE TREES GRENS"LEVEN EN DOOD MOEILIJKER TREKKEN TE pitas lis- '3 Door politie belegerde Nederlander schiet zichzelf door het hoofd De Gaulle PRESSIEGROEPEN ZIJN TE STERK topic fa I 20 senoritas 2: Trees: „Ik was helemaal onder zijn invloed VerdedigerGeen uitlokking tot moord99 Ds. R. Abernathy verliest steun 5 ZATERDAG 8 JUNI 1968 Van onze speciale verslaggever DEN BOSCH De officier van justitie bij de rechtbank te 's Hertogenbosch. mr. J. Boos ter, eiste gisteravond zes jaar gevangenisstraf tegen de 27-jarige Trees G. K.-V. wegens uitlok king van de dubbele moord, die door haar minnaar zou zijn gepleegd. De vrouw, die zich tijdens de ruim tien uur durende zitting toch al niet goed had weten te beheersen, barstte in een hevig snikken uit. Eerder had ze met een schor van het huilen zijnde stem in de rechtszaal uitgeschreeuwd: „Ik was mezelf niet. Ik was in een roes. Ik was helemaal onder de invloed van die man. Ik wilde dat ik m'n eigen man kon terug halen." Trees, de tweede verdachte in de moordzaak-Den Dungen. maakte tij dens het proces een geteisterde in druk. Haar schuldenlast drukte zwaar, ze schaamde zich diep, ze liet haar tranen voortdurend de vrije loop, ze kreunde en steunde, kortom: als een zielig en meelijwekkend hoopje mensenverdriet stond ze voor haar rechters. De president, mr. W. Poerink, bood haar een stoel aan. ter wijl haar bewakers zich vaderlijk met glazen water over haar ontferm den. De belangstelling op deze derde en laatste dag van het tweevoudige pro ces was ongemeen groot, en droeg tot op zekere hoogte een ongezond ka rakter. Behalve een groot aantal mannen vrouwen uit Kerkdriel, waar minnaar en minnares met hun omge komen huwelijkspartners hadden ge woond. werd de zaal gevuld met echtgenotes van rijkspolitiemannen, die als verbalisant waren opgetreden, van leden van de advocatuur en van ambtenaren van het O.M., zomede met secretaressen en ander personeel van parket en griffie. Verdachte erkende een verhouding te hebben gehad met de 34-jarige vrachtwagenchauffeur Jan G. A. H., tegen wie de officier van justitie donderdag een gevangenisstraf van 20 jaar requireerde. WATER IN Op de avond van 25 augustus 1966 was deze uit Rossum afkomstige boe renzoon met z'n auto van Schijndel naar Den Bosch onderweg. Bij een hasficse, doch overigens goed aange geven bocht in de buurt van Den Dungen reed hij pardoes de Zuid-Willemsvaart in. Z'n beide pas sagiers: Nellie, z'n 36-jarige vrouw, en de 26-jarige tegelzetter Johan Kooiman echtgenoot van Trees en z'n beste vriend stierven de ver drinkingsdood. Ruim een jaar lang stond het dra ma als een noodlottig ongeval te boek. De steeds meer in 't oog lopen de verhouding tussen Jan en Trees, zomede hun voornemen om op 5 ok tober van het vorig jaar met elkaar te huwen, zette Kerkdriel echter aan het denken en aan het praten. De vrachtwagenchauffeur, vader van twee kinderen, werd op 30 sep tember 1967 gearresteerd. De vrouw, moeder van één kind, werd enkele dagen later in hechtenis genomen. Aanvankelijk bekende Jan de dub bele moord te hebben beraamd en gepleegd, doch later trok hij z'n be kentenissen in dezen in. Met Trees gebeurde hetzelfde, zij 't dat ze. nog weer later, haar ontkenning herriep. Ik geef op als i nieuwe abonnee: plaats: betaalt: per kwartaal per maand Als beloning voor mijn aktiviteit ontvang ik een "Gouda Bouquet". De nieuwe abonnee krijgt onze krant veertien dagen gratis. Mijn naam straat: plaats: inzenden aan Bureau van dit blad hokje zwart maken naar keuze ONGEVAL Voor dc rechtbank probeerde ze haar aandeel in het gruwelijke moordplan zo klein mogelijk af te schilderen. Het was waar: al weken voordat de slachtoffers in het water de dood vonden geen van beiden kon zwemmen was over het laten verdrinken van Nellie en Johan gesproken. Maar ze had nooit geloofd j dat Jan de moed had dit voornemen j uit te voeren. Ook nadat haar man en de vrouw van haar minnaar in de Zuid-tVillemsvaart hun einde hadden gevonden, had ze aangenomen dat j het om een tragisch ongeval ging en dat deed ze zelfs nu nog. „M'n leven is toch kapot", ver klaarde ze tijdens een verhoor. „Ik wil alleen nog maar iets voor m'n i zoontje kunnen betekenen. Ik wil hem (Jan - Red.) nooit weer zien, nooit weer! Hij had toch tegen me j kunnen zeggen dat het allemaal opzet was". Trees ontkende Jan beloofd te heb- ben met hem te zullen trouwen, als I Johan en Nellie uit de weg waren geruimd. Wel had ze hem, voor die mysterieuze duik in het water, plech tig verzekerd een goede moeder voor z'n kinderen te zijn, als er iets „mis" mocht gaan. Jan. die hiermee had bedoeld dat de politie wel eens arg waan zou kunnen krijgen, of dat hij, ondanks het feit, dat hij zwemmen kon, zelf tenonder zou kunnen gaan. j had hierbij op haar schpuder staan te snotteren. AFSPRAAKJES De schichtige, steeds weer ineen I krimpende verdachte, die de „femme fatale" voor twee gezinnen werd, I vertelde de president dat ze tot de eerste ontmoeting met Jan een geluk- kig huwelijk had gehad. De laatste „ontdekte" haar in de kerk. Bij de vroegmis kwam hij steeds, weer naast j haar zitten. Eens kreeg ze van de vrachtwagen- i chauffeur een briefje in de hand ge- j drukt. Er volgde de nodige afspraken voor fiets- en autotochtjes. Van het één kwam het ander. Als gevolg van de intieme relaties, die werden aangeknoopt, werd in afkeu rende zin over de eigenschappen van de wederzijdse huwelijkspartners gesproken. Toch groeide er een band tussen beide gezinnen, die met de nodige kaartavondjes bezegeld werd. ,,'s Zomers", aldus Trees, die steeds weer in tranen uitbarstte, als haar verdronken echtgenoot ter sprake kwam, „gaf m'n man meer om de duiven dan om mij. Ook dronk hij wel eens wat te veel bier. Dat kon ik niet hebben. Ik had dan een grote afkeer j van hem." Het onderwerp van een echtscheiding was herhaaldelijk ter sprake gekomen. „Maar ik wilde m'n man niet kwijt", zei verdachte snik kend. VERGIF Volgens Trees had Jan 'n keer i voorgesteld dat zij vergif in het bier van haar man moest doen. Later zou hij gesuggereerd hebben dat hij hem ook met z'n vrachtwagen kon dood rijden. Pres.: „Hoe waren uw reakties?" Trees: „Toen hij wilde dat ik ver gif in z'n bier deed, zei ik tegen hem: Nee, dat doe ik niet. Ik durf dat niet." Pres.: „Is dat eigenlijk niet een zwak antwoord?" Trees: ,,'t Drong allemaal niet zo tot me door". Ten aanzien van het voorstel van haar minnaar haar man dood te rij den, had ze opgemerkt: „Dat kunde ge toch niet doen. Wat zullen de mensen dan niet zeggen". Tijdens dit lugubere gesprek over de dood was ook het woord „water" gevallen. Haar minnaar zou gezegd hebben dat hij na het ombrengen van Johan, Nellie wel zou kunnen ver drinken. Koel overleggend en in alle opzich ten r.aar zich toerekenend, werden de dodelijke strikken gespannen. UITSTEL Trees vond dat de moord op haar man nog wat moest worden uit gesteld. De voornaamste reden hier voor was dit zegt overigens wel iets van de mentaliteit dat Johan nog met de verbouwing van hun wo ning bezig was. Ze vond het belang rijk dat hij deze eerst zou voltooi en Jan bracht echter naar voren dat Nellie had gezegd dat de auto „van de broodtafel" moest. Alles moest daarom snel gebeuren, omdat hij an ders geen wagen meer had. Troostend voegde hij er nog aan toe dat hij de verbouwing dan wel zou afmaken. Trees, die in een van haar bekente nissen had verklaard degene te zijn geweest, die toen had voorgesteld dat het „dan maar" tijdens een in 't verschiet liggend autotochtje naar Schijndel moest gebeuren, draaide hier tijdens de zitting steeds weer omheen. Ook ontkende ze dat de da tum bewust was gekozen. Ze moest op die noodlottige avond weliswaar naar een filmvoorstelling van de vrouwenbond, maar dat zou geen ex cuus hebben betekend niet met haar man te hoeven mee gaan. TWIJFEL Pres.: „Bent u. toen u van die ver gadering terugkwam, niet door de grond gezonken van angst?" Verd.: „Hoewel ik een beetje twij felde, geloofde ik toch niet dat er iets zou gebeuren". Haar minnaar zou later altijd heb ben volgehouden dat het tewaler ra ken met de auto een ongeluk was geweest. Ze zou dit zonder meer heb ben aangenomen. Pres.„Gaf dat u misschien meer gemoedrust? Heeft' Jan niet tegen u gezegd dat alles voor niets was ge weest, als Nellie was blijven leven?" Trees huilde en huilde maar. De vrouw bevestigde dat haar man goedhartig en goudeerlijk was, dat hij altijd een harde werker was ge weest en een zorgzame vader voor zijn gezin. In bepaalde relaties tot haar zou hij tekort geschoten zijn, doch dit had nooit een sfeer van haat en nijd teweeg gebracht. Ze erkende dat ze verliefd was ge worden op Jan, omdat hij er zo leuk uitzag en zo aardig deed. Ook was hij „veel netjesser" dan Johan, waarbij nog kwam dat hij een auto had. Later, na het drama in de Zuid-Willemsvaart, was haar voor 't eerst opgevallen dat haar minnaar ook ruw en driftig kon zijn, terwijl hij voor haar zoontje niet altijd even lief was. Toch had ze besloten met hem te trouwen, omdat ze onder zijn invloed stond. GEBROKEN Toen Trees na haar arrestatie werd meegedeeld dat ze beschuldigd werd van medeplichtigheid aan een dubbe le moord, luidde haar commentaar: „Nou. dat is me nogal wat". Een van de verbalisanten vertelde haar toen dat Jan al bekend had „Haal 'in maar eens", zei ze brutaal. Haar minnaar was toen als een ge broken man binnenkomen. Ze her innerde zich echter niet meer dat hij haar huilend en snikkend had toegevoegd: „Ik heb alles bekend. Jij moet dat ook doen". Later was dit inderdaad gebeurd. Trees was toen een ..gebroken meisje", zoals een van de verbalisan ten verklaarde. Net' zoals Jan had ook verdachte veel aanmerkingen op het optreden van de politie. Haar zou zijn toegevoegd: „Ge zult ja zeggen. Doet ge dit niet. dan mag ik lijden dat ge sterft in uw hok". De getuigen zes leden van de Rijkspolitie verklaarden allen dat Trees vrijwillig had bekend. Er was op geen enkele manier ongeoorloofd pressie uitgeoefend. Alle verbalisan ten hadden zelfs medelijden met de vertwijfelde vrouw gehad, ook de of ficier van justitie, die een groot deel van de verhoren had bijgewoond. Volgens de uit Vught afkomstige zenuwarts dr. L. P. Schreinemachers, die als getuige-deskundige optrad, is verdachte weliswaar sterk geëmotio neerd, maar haar zielsuitingen zijn wel eens overdreven. „Zij is een licht suggestief, infantiel en angstig meisje", verklaarde hij, „bang voor muizen, zigeuners en onweer". De psychiater had geen ziektebeeld aangetroffen. Wel sprak hij van „een lichte ziekelijke storing van het geestvermogen", zomede van een „niet ten volle" toerekeningsvatbaar heid, evenals het feit, dat Trees snel te intimideren is. GERINGE ROL In zijn „beperkte" requisitoir hield mr. Booster voet bij stuk inzake de uitlokking van de moord, die verd. ten laste was gelegd. Hij haalde een groot aantal verklaringen en beken tenissen van haar aan. waarmee werd aangetoond dat zij van het voornemen om Johan en Nellie om te brengen op de hoogte was, en zelfs een werkzaam aandeel in het moord plan had gehad. Van haar was de opmerking: ..Ze moesten samen in eens weg zijn". Volgens de officier had Trees, evenals Jan. een pakket van leugens verteld. Ze was ook even gemeen en onbetrouwbaar geweest. Als verzach tende omstandigheden voerde hij aan dat de vrouw tenslotte toch gedeelte lijk bekend had. en dat de rol, welke ze had gespeeld, relatief gering was. In een sprankelend pleidooi, dat door mr. P. B. M. de Sévaux uit 's-Hertogenbosch gehouden werd, werd ten aanzien van het drama in de Zuid-Willemsvaart van een „dwanghandeling, een obsessie" van de zijde van Jan gesproken. Diens bewustzijnsverenging zou door het vele praten over het laten verdrinken van Nellie en Johan zo groot zijn geweest dat hij tot een daad kwam. die hij eigenlijk niet wilde. SCHULDENLAST Meer dan een jaar lang had Trees met de afschuwelijke gedachte rond gelopen, aldus de verdediger, dat er een moordplan was. Op dat punt en ook inzake haar buitenechtelijke ver houding met Jan drukte haar een zware schuldenlast. Vandaar dat ze tot haar bekentenissen kwam, hoewel ze er nog altijd zeker van is „en dat is maar gelukkig" dat de dood van haar man en van de vrouw van haar minnaar aan een ongeluk moet worden toegeschreven. Verdachte, zo meende mr. De Sévaux, heeft zich niet schuldig ge maakt aan uitlokking tot moord. De wil om te doden was namelijk al bij Jan aanwezig. Wel was ze de laatste tot op zekere hoogte behulpzaam ge weest. Pleiter vond de' door de of ficier geëeiste straf buiten pro porties. „Ze voelt zich schul dig", zo zei hij tegen de pre sident van de rechtbank, „en ze wil boeten. Ze is blijvend zwaar gekneusd en als u haar definitief wil breken, dan moet u in de buurt van de gerequi- reerde straf gaan zitten." Wereldcongres transplantaties (Van een onzer verslaggevers) AMSTERDAM De medische wetenschap kan niet meer toe met het overleden verklaren van een patiënt als zijn hart stil staat. Het is nodig, dat de grens van leven en dood in vele ge vallen (bij transplantaties onder meer, als de ten dode opgeschre ven patiënt als donor kan die nen) eerder, dat wil zeggen: scherper wordt gesteld. Dat is nodig om het over te brengen orgaan in fuctie te kunnen hou den. Dat "nier naast een medische een ethische benadering past. behoeft geen betoog. Er is dan ook uitge breid over van gedachten gewisseld gisteren op hel wereldcongres over orgaantransplantatie, dat in het Sint- Lucasziekenhuis wordt gehouden. Medici aanvaarden thans algemeen, dat het wegvallen van de hersen functie betekent dat de mens is overleden. Maar is dat de allernauw keurigste vaststelling? Gründel merkte op, dat een patiënt De Duitse moraaltheoloog prof. J. niet tot object van experiment mag worden „verlaagd". Met andere FRANKFORT De 35-ja- rige Nederlandse betonwerker A. J. T., die werd gezocht in verband met een roofmoord op de Mitnchense bonthandelaar De politie beantwoordde het vuur o.a. met machinepistolen, probeerde met waterkanonnen de planken voor de ramen weg te spuiten en loste dertig schoten uit traangaspistolen, alles zonder resultaat. Pas omstreeks Anton Heeger, heeft in de nacht ha" zeven hleld het op met schleten' van donderdag op vrijdag met de laatste kogel die hij had. j zichzelf door het hoofd ge schoten. Dit gebeurde na een urenlang gevecht met de poli tie in de binnenstad van Frank- j fort. De politie kwam tot de zelf moord-theorie na een reconstructie. Allereerst zijn daar de kruitsporen I aan zijn hoofdwond en de houding I waarin hij werd aangetroffen, die erop wijzen dat het schot van zeer dichtbij is afgevuurd. De politie had 's nachts een tip ge kregen dat T. in het café in het cen- trum was gesignaleerd. Even na drie uur arriveerden twee rechercheurs in burger bij het café. T., die aan de tapkast stond, bespeurde onraad en nam de benen. Toen de politieman nen hem na een wilde ren door de straten bijna hadden ingehaald draaide zich plotseling om. trok zijn pistool en vuurde twee schoten af. die echter geen doel troffen. De ach tervolgers raakten toen zijn spoor bijster. Wild West Wat vervolgens gebeurde had veel weg van een wild-westfilm. Direct gealarmeerdde politieversterkingen ontdekten de gezochte in het half-vervallen woongedeelte van een voor de sloop bestemd restaurant. Hij had de deuren en ramen met planken gebarricadeerd. Met luidsprekers maande de politie T., een voormalig lid van het vreem delingenlegioen, tot overgave maar de Nederlander reageerde met een reeks schoten, die echter niemand ver wondden. Wel werd een politiehond die de trap van het gebouw opliep door de man doodgeschoten. woorden: het mag niet puur om een experiment gaan. Er moet een rede lijke kans van slagen zijn. Hij zag mogelijkheden in hetgeen j eerder prof. J. Hamburger uit Pa- i rijs had opgemerkt, namelijk dat het vaststellen van de dood bij de donor niet door het transplantatieteam j dient te geschieden. Een onafhan kelijk team van medici zou dat moe ten doen. Forum In een forumdiscussie kwam la- Vanmargen heeft prins Bernhard het Sint-Lukasziekenhuis te Amsterdam geopend. Dit gebeur de ter afsluiting van het sympo sium over orgaantransplantatie, dat drie dagen lang in het zie kenhuis is gehouden. Gisteren bracht prinses Margriet een be zoek aan het nieuwe ziekenhuis. Zij werd gefotografeerd met enkele deelnemers aan het sym posium. van links naar rechts: prof. M. Vink, prof. J. Gründel. de Prinses, prof. A. G. M. van Meisen (voorzitter), dr. Hattinga Verschure en prof. dr. C. N. Barnard, de man van de hart transplantatie in het Groote Schuurziekenhuis te Kaapstad. (Vervolg van pag. 1) In zijn derde toespraak tot het Franse volk binnen twee weken nill ia. noemde hij het niet nodig te kie- ter als algemeen gevoel naar voren, i z.en tussen communisme en kapita- dat de patiënt moet meebeslissen hsme. Er is een derde weg, die van over de vraag of er een transplan- „participation Al vaker heeft de tatie moet worden verricht. In vele 1 Gaulle deze medezeggenschap in de gevallen zal daarbij een psychiatri- onderneming gepropageerd. Gister- sche begeleiding noodzakelijk zijn. avond maakte hij voor het eerst min Ook de problematiek van het te- of meer duidelijk wat nij ermee be kort aan donors kwam ter sprake, j doelde. Hij gewaagde van eenjvette- Hoe te selecteren? Er zal nooit een code opgesteld kunnen worden. Men kwam daar niet uit: slechts het ge weten van de arts(en) kan bepa lend worden verklaard voor de keu- Dr. C. N. Barnard uit Koopstad deelde over het tekort aan donors nog mee. dat de afgelopen maanden in het Grote Sehuur-ziekenhuis in Kaapstad twee patiënten ziin over leden voor wie geen geschikte do nors konden worden gevonden. Lever Verschillende andere transplanta- tiemogelijkheden dan die van het hart passeerden gisteren nog de re vue. Prof. T. E. Starzl uit Denver (VS) ging in op levertransplantaties, waarvan hij in 1963 de eerste ver richtte. Pas na 1967 bleven behan delde patiënten in leven. Van de ne gen levertransplantaties die hij ver richtte. lukten er vijf en bleven de patiënten tot op heden in goede con ditie. Ook de beenmergtransplantatie werd besproken, die wordt uitge voerd om te trachten leukemie-pa- tiënten (bloedkanker) te redden. Dr. L. Schwarzenberg uit Parijs zei dat na bestraling 24 patiënten in zijn land zo'n overplanting ondergingen. Aanvankelijk leken er bij 17 van hen goede gevolgen te constateren, maar allen overleden later als ge volg van bijverschijnselen Alvleesklier Over de resultaten van pancreas transplantaties kunnen ook nog niet veel hoopgevende resultaten gemeld worden. Prof. L. C. Lillenhei uit I lijk geregelde winstdeling en vloed van de arbeiders op de be- leidsvorming, al zou de directie de I leiding moeten behouden. De reacties van vakbeweging en oppositie waren vannacht snel en afwijzend. Mitterrand (linkse federatie): Deze „participation" komt overeen met paternalisme. Seguy (secretaris van het com munistisch vakverbond): De woorden veranderen maar de in houd blijft hetzelfde. Het z|jn lege formules. Eenzelfde soort medezeggenschap wil de Gaulle voor de universiteit, maar hij gaf niet nader aan, hoe. Trouwens, hij vond dat de explosie onder de studenten was teweegge bracht door enikele groepen die re volteerden tegen óe moderne con sumptieve maatschappij, of die nu communistisch of kapitalistisch is. Deze groepen waren zei de Gaulle slechts belust op negatie, vernietiging, geweld en anarchie. De totalitaire communistische be weging, bezorgd en woedend over het feit dat deze revolutie buiten haar om was begonnen, „besloot plotseling alles op te nemen in een algemene staking". Niet alle tekenen van onrust in het land waren al verminderd, gaf de Gaulle toe. ofschoon belangrijke loonregelingen een eind aan de sta- king maakten. NIEUWE ONRUST Wat de Gaulle gisteren zei. maak- I te inderdaad nog geen eind aan de betogingen. Drieduizend studenten verleenden steun aan de voort- durende staking van vele arbeiders in de Renauitfabrieken. Daartegen- Minnesota (VS) bracht daarover j over willen 70.000 oud-strijders vóór verslag uit. De zeer moeilijke over- de Gaulle demonstreren, brengmgstechniek en het moeilijk Het communistisch vakverbond kunnen conserveren van dit orgaan gaat nu ook alle aandacht richten op achtte hij de hoofdproblemen. In de de komende verkiezingen om de vier gevallen van transplantatie I Gaulle op die manier uit het zadel bleek de pancreas goed te functione- te wippen. Zij waarschuwden de Een kwartier later hoorde men in het. huis nog een sohot vallen. Kenne lijk maakte de Nederlander op dat moment een einde aan zijn leven. Even later drongen de politiemannen onder dekking van een pantservoer tuig omzichtig tot het gebouw door. Zij sloegen met bijlen de vernagelde vensters in en sprongen naar binnen. In het halfduister vonden ze het lijk van T. gehurkt in een kast. Naast hem lag het pistool. WASHINGTON De neger-intel lectueel Bayard Rustin, een invloed rijk liberaal leider die in 1963 de grote mars naar Washington van be togers voor gelijke burgerrechten or ganiseerde, heeft laten weten dat hij de organisatie van de komende mars tegen de armoede op 19 juni staakt. Hij verschilt met ds. Ralph Abernathy. de opvolger van dr. Mar tin Luther King, van mening over de doelstellingen van de campagne tegen de armoede, waarvan de mars een onderdeel uitmaakt. Rustin staat aan het hoofd van een belangrijke liberale coalitie die bestaat uit elementen van de „Natio nale Vereniging voor de Vooruitgang van Gekleurden", het Amerikaanse Joodse Comité, de Nationale Raad van Kerken en de Nationale Studen tenvereniging. Men acht het mogelijk dat de omvang van de demonstratie van 19 juni aanzienlijk kleiner wordt. Ds. Abernathy was van mening dat de demonstratie niettemin een groot succes zal worden en geen geweldda dig karakter zal krijgen. Hij wees een jonge neger. Sterling Tucker, aan tot opvolger van Rustin. ren, maar stierxen de patiënten toch j nog enkele maanden later aan com plicaties. Prof. Lillenhei zei. dat de be hoefte aan transplantatie van de pancreas waarschijnlijk nog groter is dan die aan niertransplantaties. spoorwegarbeiders tegen provocaties die een sfeer van wanorde zouden scheppen. Wanorde zou voor de re gering een motief kunnen zijn, de verkiezingen af te gelasten, en dat vinden de communisten blijkbaar ongewenst. Dr. W. Drees jr. tot accountants DEN HAAG Pressiegroe- pen, zoals de vakbonden, die bepaalde uitgaven van de over heid willen verhogen, komen ruimschoots aan hun trekken, i maar mensen die zich tegen die verhogingen verzetten ko- men bijna niet aan het woord, klaagde gisteren dr. W. Drees jr. De directeur van de dienst der rijksbegroting sprak in het Scheven- ingse Kurhaus, waar de Vereniging an Rijks Accountants haar gouden jubileum vierde. Hij vond dat deze discussie over rijksuitgaven eenzijdig is. Drees had ook een woord van kri tiek op de vertegenwoordigende li chamen: „Een minister die sober wil zijn, uitgaven wil verlagen, of verho gingen wil tegenhouden, stuit op fel verzet in de Kamer. Minister Van Aartsen beperkte de huursibsldies in 1960, minister Marijnen de land bouwsubsidies. Zij durfden tegen de pressiegroepen in te gaan en werden daarom „zwakke plekken in het ka binet De Quay genoemd." ZWIJGEN Volgens dr. Drees zwijgen de pres siegroepen die het geld van de over heid willen hebben maar al te vaak over het belastingoffer dat de burgers moeten brengen. Om tot een evenwichtiger beoorde ling te komen van de uitgaven is het nodig dat niet-belanghebbenden aan dacht aan dit probleem schenken. Op het ogenblik bestaan de vaste com missies van de beide Kamers vooral uit vertegenwoordigers van belang hebbenden. Dr. Drees wil daarin ver andering. GRONINGEN Gisteren is in Groningen het stoffelijk overschot verast van de heer C. van Steenderen (74). onder meer oud-secretaris van vliegtuigbouwer Anthony Fokker oud-hoofdredacteur van luchtvaart bladen, medewerker aan het illegale Parool en enkele tijd na de Tweede Wereldoorlog luchtvaartredacteur van dat blad.

Nieuwe Leidsche Courant | 1968 | | pagina 5